PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arka Gergi NE işe yarar ?

-ER-
31-05-2008, 21:02
Arkadaşlar merak ettiğim birşey var.

Çoğu araçlarda görüyorum arka gergileri var kulelerinden.
Bu gergi arabanın esnememesini sağlıyor mu ?
Yani benim aracımda tümseklerden yoldaki hafif dengesiz setlerden geçerken bagajdan gıcırtı geliyor.
Gergi bununda önünegeçermi ?
Ve ayriyetten benim arabam torksiyon nasıl olacak olabilirmi ?
Faydası nedir bu dalganın :D ?

Schumi
31-05-2008, 21:13
Arkadaşlar merak ettiğim birşey var.

Çoğu araçlarda görüyorum arka gergileri var kulelerinden.
Bu gergi arabanın esnememesini sağlıyor mu ?
Yani benim aracımda tümseklerden yoldaki hafif dengesiz setlerden geçerken bagajdan gıcırtı geliyor.
Gergi bununda önünegeçermi ?
Ve ayriyetten benim arabam torksiyon nasıl olacak olabilirmi ?
Faydası nedir bu dalganın :D ?
Arabanı delmeye değmez Erel'cim :) Hayır gerek olsa benim gibi bir manyak çoktan yaptırtırdı :)

-ER-
31-05-2008, 21:18
Eee peki bu 306 nın bazen kıçını savurma huyu vardır ona bi çözüm yada aynı anda o bagajdaki esnemeyi engellemek idi amacım. 1 taşla 2 kuş :D yapcaktım.
Arka gergi için neresi deliniyor?
ben deldiririm :)

Cem.B
31-05-2008, 21:31
Eee peki bu 306 nın bazen kıçını savurma huyu vardır ona bi çözüm yada aynı anda o bagajdaki esnemeyi engellemek idi amacım. 1 taşla 2 kuş :D yapcaktım.
Arka gergi için neresi deliniyor?
ben deldiririm :)

hiç 306 kullanmadım ama
106 çok kullandım arkadan 106 da çok kopar ama kopması ztn iidir bu sayede kafadan kaymadığı için limit üstü gidebilirsin arabayı tanıyarak yani 106 gibiyse bırak kaysın :)

-ER-
31-05-2008, 22:19
106 gibi galiba yani öle kontrolü kaybetme gibi bi olayı hiç olmadı çok şükür. ben toplayamsamda o topluyo :D
Asıl daha çok şase nin iğiliğini istediğim için böyle birşey istiyordum tabi faydası olacaksa.
yada kızıcam artık yeni bi bagaj kapağı alacağım.

Teşekkür ediyorum arkadaşlar bilgiler için.

Safak
31-05-2008, 22:32
Tercih meselesi kullanabilirsin de kullanmayabilirsinde, Gergi kulelerin yukarı aşya olan hareketini pek fazla etkilemez kulelerin üst noktlarının birbirlerine yaklaşıp uzaklaşmasını engeller yani bakalit gıcırtısına pek çözüm olacağını sanmam

Schumi
31-05-2008, 23:15
Şimdi bizde arkada torsiyonlu sistem var. öle gelişmiş çoknokta bağlantılı bağımsız süspansiyon felan yok. o yüzden arka gergi pek işe yaramıyo. sen arkası daha iyi yol tutsun istiyorsan torsiyon çubuklarını ve viraj denge çubuklarının 1 yada 2 mm daha kalınlarını peugeot sporttan temin ediceksin. 1 mm ile ne olur deme sakın 2 tane torsiyon çubuğu 1 mm daha kalını ile değişsin senden habersiz. noluyo bu arabaya arkasında birisimi tutuyo dersin.

G_TT_I
01-06-2008, 21:31
306 tıda arkada biyeri delmeden once bi kule arayın bakılım kule gergisi baglamak için bulursanız delin:)
orjinal torsiyon cubugu 20mm dir heralde 23 mm pug sport 450ytl olması lazım teki

arabada koni varsa direk bilstein tak cozum gelicek.

-ER-
02-06-2008, 08:27
306 tıda arkada biyeri delmeden once bi kule arayın bakılım kule gergisi baglamak için bulursanız delin:)
orjinal torsiyon cubugu 20mm dir heralde 23 mm pug sport 450ytl olması lazım teki

arabada koni varsa direk bilstein tak cozum gelicek.

Bilstein cubuk mu çözüm olacaktır ?
Peki nereden bulcam ki :( Bilstein.
Gerçi gittiğim servise bi sorayım belki PUG Sport vardın :D
Almalıyım o zaman bi araştırayım bakalım :)

Schumi
02-06-2008, 10:12
Bilstein cubuk mu çözüm olacaktır ?

bilstein çubuk değil amortisör. koni yerine bunu kullan demek istiyorki 2 takım koni kullanmış birisi olarak tekrar koni almayı düşünmüyorum.

-ER-
02-06-2008, 11:04
Ben nerden bulayım biltenşıtayn :D TR de ve KONİ var zaten daha mı iyi yani ?
bilstein yerine sadece PUG sport cıbık kullansam verimli olmaz mı ?

Schumi
02-06-2008, 20:20
Sen peugeot sport torsiyon çubuklarını bir aracına uygula erel. Arka tarafın yol tutuşundaki değişikliği hissediceksin. frankeştayn amortisör :D olsa daha iyi olur bence koniden daha iyi bir ürün ama sen önce çubukları al :)

Utku
02-06-2008, 23:11
Peki 106 ya Ön kule gergisi gerçekten gereklimidir ?

öskür
02-06-2008, 23:28
yanlış bilinen konu şuki arabanın neresıne mudahale ederssenız yuruyen aksam we suspansıyonla ılgıli ters tarafında duzelme olur.örnek:understeerin önune gecmek icin arka sway bar lar kalınlastırılır.oversteer dede tam tersi:)

sulhi
03-06-2008, 00:25
anladınız mı:)

-ER-
03-06-2008, 09:08
ben anlamadım :)

in Turkish please :D

VeNoM_35
03-06-2008, 13:31
Arkası kayıyorsa arabanın öne gergi takın gibi bi anlam çıkıyor yanlış anlamadıysam, yada tam tersi önden kayıyorsa araba arka barı kalınlaştırın demiş. Sanırım?:)

TT_BOY
03-06-2008, 14:14
Bende öyle anladım :)

Schumi
03-06-2008, 14:40
yanlış bilinen konu şuki arabanın neresıne mudahale ederssenız yuruyen aksam we suspansıyonla ılgıli ters tarafında duzelme olur.örnek:understeerin önune gecmek icin arka sway bar lar kalınlastırılır.oversteer dede tam tersi:)
Evoyu bilemiycem ama peugeot için konuşuyorum dediğin yanlış. Arka gergileri pug sportun en kalınından seçersen arka tutunma gereğinden fazla olur ve araç önden kaymaya başlar :) Aynı şekilde ön içinde geçerli.