PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mercekli far da xenon muayaneden geçmedi !

phoenixs
24-05-2013, 18:41
İyi akşamlar 2 sene önce muayene de far ayarı hafif kusur olarak geçen 1996 model astra f im bugün muayene den XENON FAR yüzünden kaldı mercek olduğunu söyledim adamın tavrı değişmedi PROJE ÇİZİLMESİ GEREKİYOR dedi.Bende tamam dedim konuyu uzatmadım yeni nesil bi çok arabada mercekli far da xenon mevcut bu arabalar da fabrika çıkışı proje mevcut mu yoksa adam beni mi yedi ? ayrıntılı bilgisi olan var mı ?

http://img545.imageshack.us/img545/7627/img3228go.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/545/img3228go.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

onurars
24-05-2013, 18:48
Mercekli far diyosunuzda mercekli far var mercekli far var,bahsettiğiniz yeni model arabalardaki farlarla bir olmadıgını biliyorsunuzdur umarım farlarınızın.Kaldı ki mercek yetmiyor far yıkama isteniyor.

Mutu
24-05-2013, 18:49
Hafif kusur 2. kez olunca değişik bir prosüdür uygulanıyor olabilir. Muhtemelen aracınızın yaşı ve o zaman xenon kullanımından yola çıkmışlardır diye düşünmekteyim.

Quantum
24-05-2013, 18:51
Aracınızda xenon varsa mutlaka otomatik far yıkama sistemi ve otomatik ayarlama olacak. Yoksa geçemiyorsunuz.

Bunları yaptınız, ama proje çizdirmeden yaptınız.. Yine kalır..

sinan-s
24-05-2013, 18:52
Sonradan takma mercekli farlar xenon da geçmez...

utkunoa
24-05-2013, 18:52
olay merceli farda değilki zorunlu olan mercek değil far yıkama, merceksiz orjinal fabrika çıkışlı xenon lu arabalarda var çünkü. Ancak far yıkamaları olduğundan problem olmuyor

bora1311
24-05-2013, 18:56
xenon farlarda far yıkama ve otomatik yükseklik ayarı yok ise muayeneden agır kusur alıyor...

phoenixs
24-05-2013, 18:57
:) ayrıntılı bilgi için teşekkür ediyorum konunun özü mercekli far olan araçlarda far yıkama sistemi olması gerekiyor kalma sebebide genel anlamda bu galiba teşekkür ettim bilgi için

darkmoon
24-05-2013, 19:06
sadece far yıkama değil tek far yıkama olsa o en basidi.. en kötüsü takarsın tofaş grubundan bir far yıkama sistemi geçersin...

otomatik yükseklik ayarı aranıyor bununda sonradan yapılması çok zor masraflı bir şey ancak orjinal bixenonlarda var.. yoksa o astraya far yıkamada yaptırsan gene geçmez otomatik far yükseklik ayarını ararlar..

kısaca tüv orjinal bixenon sistemin yoksa aracın üstündeki xenonları sök öyle gel demeye getiriyor işi..

EM-RE
24-05-2013, 19:09
Bnm corvette mercek var xenon var yikama yok kalicakmi simdi
Orjinal yazdiklarim,simdi dusundum babamin jeepte ayni sekilde

darkmoon
24-05-2013, 19:14
Bnm corvette mercek var xenon var yikama yok kalicakmi simdi
Orjinal yazdiklarim,simdi dusundum babamin jeepte ayni sekilde

orjinalse hiç bir şey olmaz rahat ol.. benim corvette c5 xenon var gitmeden sökücem normal ampülleri takıcam..

Mr.K
24-05-2013, 19:54
koydugun fotodan bile açı itibariyle göz alıyo mercek olsa neolucak ki ? + junjan ile hella - valeo bir mi(junjan örnek)..

levent
24-05-2013, 19:56
Mercek olması yetmiyor artık, far yıkama ve otm. yükseklik ayarı da istiyorlar. Geçmemesi normal.

ERTAN
24-05-2013, 20:01
Orjinali dışında herşeyi bırakma yetkileri var.Ben gündüz farlarından ağır kusur yedim:)

ragıp
25-05-2013, 13:07
Araç muayenesi kelimelerini duyduğumda sinirim bozuluyor. Bu kadar saçma bir sistem görmedim. Herhangi bir arabayla tüv'e gitmek zorunda kaldığımda katil olmama ramak kalıyor.

O kadar saçma çalışma prosedürleri var ki ve genel olarak o kadar bilgisiz-ilgisiz insanlar orada çalışıyor ki, has otodan sıfır aldığımız mercedesin bi-xenon plus farlarına bile hafif kusur diyerek geçirdiler. Katil olmamak işten değil. Araba daha 21 bin kmde, hiçbir şekilde orijinalliğiyle oynanmamış, adam arabanın o far sistemine bile kusur buldu. Bir de sanırsın AMG teknisyeni. Konuşup, açıklama yaparken, dinlemiyor bile seni hiçkimse. Ben 5 kez muayeneye gittim farklı araçlarla. Arkadaşlarım da gitti. Hep saçma sapan şeylerle karşılaşıldı.

Kesinlikle tahammülüm yok. Size de geçmiş olsun.

Sezgin
25-05-2013, 14:23
Araç muayenesi kelimelerini duyduğumda sinirim bozuluyor. Bu kadar saçma bir sistem görmedim. Herhangi bir arabayla tüv'e gitmek zorunda kaldığımda katil olmama ramak kalıyor.

O kadar saçma çalışma prosedürleri var ki ve genel olarak o kadar bilgisiz-ilgisiz insanlar orada çalışıyor ki, has otodan sıfır aldığımız mercedesin bi-xenon plus farlarına bile hafif kusur diyerek geçirdiler. Katil olmamak işten değil. Araba daha 21 bin kmde, hiçbir şekilde orijinalliğiyle oynanmamış, adam arabanın o far sistemine bile kusur buldu. Bir de sanırsın AMG teknisyeni. Konuşup, açıklama yaparken, dinlemiyor bile seni hiçkimse. Ben 5 kez muayeneye gittim farklı araçlarla. Arkadaşlarım da gitti. Hep saçma sapan şeylerle karşılaşıldı.

Kesinlikle tahammülüm yok. Size de geçmiş olsun.
680 kmde filmden men olup muayneye gittigimde fari hafif kusurlu gecirdi daha ne olsun :)

Seven7
25-05-2013, 14:31
Yanlış anlamayın ama bu hafif kusur olayına neden bu kadar takılıyorsunuz?
Orada illa kusursuz yazması mı gerekiyor?

Konuya gelirsek, sizin aracınızın şu anki ışıklandırma sistemi fotoğrafta bile göz alıyorken, bırakın da geçirmesinler. Xenon ampulü söküp sarı ampül takmak kaç dakikanızı alacak ki.

emrekuzdere
25-05-2013, 15:29
Otomatik yükseklik ayarı olmayan sizin ki gibi araçlara xenon takıldığında karşıdan geleni kör ettiği için vizeden kalmışsınız. Gidip sarı ampul taktırmanız ne zaman alır nede para tutar ama xenonlarınızı komple sökerseniz de memlekete faydanız olur

phoenixs
25-05-2013, 17:36
hocam MERCEKLİ FAR DİKKAT ETMİYOR MUSUNUZ BENİM ARACIM KARŞIDAKİ ARACIN PLAKASINI BİLE AYDINLATMAZ ÇİZGİ HALİNDA DAĞITIYOR IŞIĞI VE KARŞIDAKİ ARACI 100 ÜZERİNDE ETKİSİ 2-3 DÜR DEMEK İSTEDİĞİM ANLADINIZ MI ?

m. ali öz
25-05-2013, 17:53
Geçen hafta 2009 model focus titanium x paket aracımız orjinal mercekli farlarına sonradan taktığımız 8bin k xenon dan ötürü muayeneden geçmedi.

Hatta adaptif far yüzünden far ayarı bozuk dedi, ben uyardım. Direksiyonu birkaç kez çevirip 'haa' dedi düzeltti.

Sonradan takılan xenon ne olursa olsun geçmiyor. Far yıkamalı ve mercekli araçta 6000k götürdük o da geçmedi.

Xenon farda mercek olması sadece karşıdakinin gözünün kamaşmasına bi nebze engel olur. Muayeneden geçirmez.

bora1311
25-05-2013, 18:06
bende bugun ivedik de muayeneden geçtim. sonradan taktiğim orijinal bi-xenon mercekli farları sokup, orijinal halojen farları takıp muayene gittim. sorunsuz bi şekilde geçtim. far ayarina ve cam filmine hafif kusur yazıldı, mayıs 2015 e kadar rahatim...

ÜSTÜNERC
25-05-2013, 18:28
hocam MERCEKLİ FAR DİKKAT ETMİYOR MUSUNUZ BENİM ARACIM KARŞIDAKİ ARACIN PLAKASINI BİLE AYDINLATMAZ ÇİZGİ HALİNDA DAĞITIYOR IŞIĞI VE KARŞIDAKİ ARACI 100 ÜZERİNDE ETKİSİ 2-3 DÜR DEMEK İSTEDİĞİM ANLADINIZ MI ?

malesef yapacak bıse yok kurallar böyle tüvtürk dinlemiyor.orjinal fabrika cıkıslı xenon olacak far yıkama olacak yükseklik ayarı olacak ancak öyle gecılıyor.Orjinal olması gerekiyor malesef.

phoenixs
25-05-2013, 18:30
geçtim muayeneden bugün değiştirdim ampulleri :D aldım ruhsatı hemen orada değiştirdim geri taktım xenonları

Emre Ekrem
25-05-2013, 21:34
xenon farlarda far yıkama ve otomatik yükseklik ayarı yok ise muayeneden ağır kusur alıyor...

Bahsettiğiniz durum sonradan yapılan bi-xenon ise geçerli, xenon un kalma sebebi ballastların dışarıda ve emniyetsiz olması, yoksa manuel ayar olması kafi.

bora1311
25-05-2013, 21:48
Bahsettiğiniz durum sonradan yapılan bi-xenon ise geçerli, xenon un kalma sebebi ballastların dışarıda ve emniyetsiz olması, yoksa manuel ayar olması kafi.

sonradan orijinal bi-xenon far grubu alip takmiştim, içeriden far yükseklik ayarı çalisiyor. ama far yıkama ve otomatik yükseklik ayari olmadigi için halojen far grubunu takıp muayeneden geçtim, açıkçası pek riske atmak istemedim. farı 1 vida tutuyor, değiştirmek çok kolay :)

devil_berk22
25-05-2013, 21:55
benide oto. yükseklik, yıkamadan ve amerikan parktan dolayı bıraktılar bende elektrikçeye gidip idarelik bi takım sarı ampul taktım olan 25 lira parama oldu hepsi bu :)

senna
26-05-2013, 00:00
mercek olup olmaması bir şey değiştirmez asıl aracın yürüyenin de salıncağında vs far yüksekliğini yolun konumuna göre değiştiren sensörlerin olması gerekli

orijinalinde xenon olmayan bir araca xenon taktığınızda muayeneden geçmiyor

merceksiz olup xenon olan farlar da var

darkmoon
26-05-2013, 00:15
aynen ilk çıkan volvo xc90 lar orjinalden bixenonlu ama merceksiz gerçi fark yapısına göre volvo onu ayarlamışdır..

depence
26-05-2013, 00:30
Adam zenon beynini gördüğü gibi yol veriyor en temizi ver bi takipciye çözsün olayını kendilerini polis falan sanmaya başladı bu tipler

ygtrn
26-05-2013, 01:20
............................................

ygtrn
26-05-2013, 01:22
İyi akşamlar 2 sene önce muayene de far ayarı hafif kusur olarak geçen 1996 model astra f im bugün muayene den XENON FAR yüzünden kaldı mercek olduğunu söyledim adamın tavrı değişmedi PROJE ÇİZİLMESİ GEREKİYOR dedi.Bende tamam dedim konuyu uzatmadım yeni nesil bi çok arabada mercekli far da xenon mevcut bu arabalar da fabrika çıkışı proje mevcut mu yoksa adam beni mi yedi ? ayrıntılı bilgisi olan var mı ?
[/URL]

burayı yazarken ciddimiydin yav??? :beuj::beuj::beuj:

ALPER-VNS
26-05-2013, 02:09
x5 te sonradan mercek (angel far) ve xenon var.. sadece xenonları söksem normal ampul taksam angel lara geçebilir miyim acaba? far değiştirmekle uğraşmıyım bi de

darkmoon
26-05-2013, 11:39
angel drl tarzı şeylere bir yasak yok bildiğim kadarı ile zaten orjinalden bmw lerde angel var çoğu araçlarda fabrikasyon orjinalden farın içinde drl var.

aposport
22-03-2014, 20:47
arkadaşlar selam,

konuyu hortlattım ama haftaya muayeneye gideceğim. Mercekli yükseklik ayarlı sonradan takma 6k xenon farlarım var.

internette yaptığım araştırmada tüvtürk sistemi değiştirmiş, fark yükseklik ayarı olan sonradan takma xenon ları muayeneden geçiriyorlarmış. Ne kadar doğrudur? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

darkmoon
23-03-2014, 12:32
far yükseklik ayarı ama otomatik olucak ... otomatikmi seninki yani yokuş yukarda fark kafaları kendi kendine inip yokuş aşağıda kalkıyormu kendimi yapıyor o işi.. öyle değilde normal motorlu sistemse benim bildiğim geçirmiyorlar.