PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cahillik

imprezaWRC
24-05-2013, 18:56
Bugün gördüm ve hemen deklanşöre bastım. Direksiyondaki muhteremde cep telefonu ile konuşuyordu, Allah korusun hava yastığının açılmasını sağlayacak bir temas ile o çocuğun kafası ile gövdesini bambaşka noktalardan toplarlar. Bu arada fotoğrafı çekerken aracı ben kullanmıyordum, fotoğrafı sağ koltuktan zoom yaparak çektim.

http://i1117.photobucket.com/albums/k589/SubaruOutback/IMG_9180_zpsc163d79f.jpg

turbo&quattro
24-05-2013, 19:01
Bi poliste cikip kardes sen napiyosun deyip de ceza yazmazmi . Maalesef toplum olarak cok bilincsiziz.

darkmoon
24-05-2013, 19:01
airbag açılması zor ihtimal (srs) yüzünden.. söz konusu asıl mevzu bence çocuğun öne oturtulması olması lazım çünkü en ufak bir kazada o çocuk camdan uçar..

gökberk
24-05-2013, 19:02
Kucağına alıp trafiğe çıkanlar var. Ben asıl onlara ayar oluyorum.

athem
24-05-2013, 19:02
Cahil insan basa bela belki cocugun orda durdugindan haberi bile yoktur

Mutu
24-05-2013, 19:03
Zaten bizlerin kendimiz için değil, sadece ceza yememek için kemer takmamız da cahillik değil mi? Hatta sanki o kemer oraya bizi sinir edip, uyarı verilmesi için konmuş gibi yanıltıcı tokalardan takmamız?

imprezaWRC
24-05-2013, 19:04
Bi poliste cikip kardes sen napiyosun deyip de ceza yazmazmi . Maalesef toplum olarak cok bilincsiziz.

Bunu görmez gider fabrikasyon cam tavanlı aracı durdurup folyo bu ruhsata da işletmemişsin diye gider o adama ceza yazar.
Görmek istediklerini görüyorlar.

darkmoon
24-05-2013, 19:17
emniyet kemeri takmayanlarada ceza geliyor artık çok güzel oldu bence.. eskiden emniyet kemeri takanlara acemi şöför muamelesi yapılırdı trafikde.. keza sinyal verenler içinde aynısı geçerli ..

misery1903
24-05-2013, 19:39
Yan perde airbag'leri çocuğa, kaza anında aracın içinde sağa sola savrulacak olan çocuk da kendisine ve araçtaki diğer kişilere zarar verebilir.
Teorik olarak araç içerisinde kütleye sahip her şeyin uygun şekilde sabitlenmesi gerekmekte risk oluşturmaması için.

Airbag açılacak kadar şiddetli bir kazada en iyi ihtimal çocuk 3 ay boyunluk ile dolanacak, en kötü ihtimal ileri doğru savrulduğunda kafasını cama çarpacak ve muhtemelen geriye veya ileriye doğru gidecek olan boynu omurgaya zarar vererek kalıcı hasarlar oluştaracak.

Ne ehliyet sınavında ne direksiyon sınavında sürücü ve yolcular için doğru otuş pozisyonu ve yanlış olursa doğurabileceği sonuçlar gösterilmemekte. İnsanlar kaza anında aynı araç içinde bulundukları kişileri sadece kütleleri ile öldürebileceklerinin farkında değiller...

SmT
24-05-2013, 20:01
Denildiği gibi Srs yüzünden airbag açılmaz sanırım ancak o yaşta bir çocuğun hem önde hemde kemersiz oturtulması tek kelimeyle cahillik..

Shadow_Dancer
24-05-2013, 20:04
Simdi ntv'de bi program izliyorum, ulkemizde ki insanlarin %55i ilkokul mezunu dahi degil... Cehalet artik kanimiza islemis, trafik ne ki..

doush
24-05-2013, 20:09
Araba BMW galiba o ön koltukta muhtemelen ağırlık sensörü vardır. O çocuk oturunca da sürekli öter kemer uyarısı. Muhtemelen tokayla susturulmuştur da. Yani SRS dediğiniz yalan olur.

darkmoon
24-05-2013, 20:12
srs yi çalıştıran faktörler çokdur tek emniyet kemeri değil emniyet kemeri gergi sistemininde devrede olması gerekir..

imprezaWRC
24-05-2013, 20:30
Yan perde airbag'leri çocuğa, kaza anında aracın içinde sağa sola savrulacak olan çocuk da kendisine ve araçtaki diğer kişilere zarar verebilir.
Teorik olarak araç içerisinde kütleye sahip her şeyin uygun şekilde sabitlenmesi gerekmekte risk oluşturmaması için.

Airbag açılacak kadar şiddetli bir kazada en iyi ihtimal çocuk 3 ay boyunluk ile dolanacak, en kötü ihtimal ileri doğru savrulduğunda kafasını cama çarpacak ve muhtemelen geriye veya ileriye doğru gidecek olan boynu omurgaya zarar vererek kalıcı hasarlar oluştaracak.

Ne ehliyet sınavında ne direksiyon sınavında sürücü ve yolcular için doğru otuş pozisyonu ve yanlış olursa doğurabileceği sonuçlar gösterilmemekte. İnsanlar kaza anında aynı araç içinde bulundukları kişileri sadece kütleleri ile öldürebileceklerinin farkında değiller...

O pozisyondayken ön yolcu airbag'i açılırsa boyun zedelenmesi olmaz, o basınçla kafası gövdesinden ayrılır.

eran
24-05-2013, 20:41
Bunu görmez gider fabrikasyon cam tavanlı aracı durdurup folyo bu ruhsata da işletmemişsin diye gider o adama ceza yazar.
Görmek istediklerini görüyorlar.

Yapma abi, bu kadar insafsız olma yahu :D

FATİH
24-05-2013, 20:43
yahu neden airbag'le olayı savuşturuyosunuz ki? o çocuğun önde ne işi var? hadi huysuz bi çocu ve baş edilemedi, peki emniyet kemeri neden takılı değil? kafasının kokpitin üzerinde ne işi var? tamam airbag açılırsa facia olur ya da elektronik sistemler sayesinde airbag açılmayabilir ama en başta o bölgede, o şekilde durması felaket arkadaşlar. ben 1 yaşındaki çocuğuma çocuk koltuğu alırken dahi kaç test okudum adac'tan, dekra'dan auto motor sport'a kadar; ama bazıları...

maalesef bu görüntüler ve benzerleri hiçbir zaman ülkemizi terketmeyecek.

MCN21
24-05-2013, 20:43
trafikte gercekten böyle seyleri gördügümde ben sinirleniyorum ! nasıl bu kadar bilincsiz olabiliyorlar anlamıyorum

levent
24-05-2013, 20:52
Bizim insanımız çocuk koltuğunu, bebek koltuğu; sinyal vererek şerit değiştirmeyi, emniyet kemeri takmayı ve yol vermeyi acemilik sandığı sürece bu böyle gider ki bunları değiştirirsek zaten ilkokul mezunu dahi olmayan %55 lik kısım lise mezununa dönüşür en azından. Bilinçlenmek şart ancak hiçbir yerde tam anlamıyla trafik dersi, eğitimi verilmiyor ne yazık ki.

Sürücü kursunda gösterilmiyor demiş bir arkadaşımız, sürücü kursuna kayıt olanın ilk sorusu "benim okulum, işim var; teorik derslere gelmesem olmaz mı?", sürücü kursu da buna evet dediği sürece bu böyle devam eder..

İbrahim Erdem
24-05-2013, 20:59
Okul mezuniyeti de önemli değil bu iş trafik ve araç kültürü ile alakalı.En azından o angarya görülen kemerin gerçekten hayat kurtaran muhteşem bir buluş olduğunu ve ufak hızlardaki kazalarda bile insanları koruduğunu öğretmek lazım. Asıl sorun çocuğun önde oturması değil kemer takmaması kaldı ki adamın da araç kullanırken telefonla konuşması ayrı bir sorun zaten.

Ehliyet kursunda gerçekten birşey öğrenen varmı aramızda cidden merak ediyorum.

kickbuttowski
24-05-2013, 21:02
100 defa yazıldı çizildi her şiddetli kazada havayastığı açılmaz çok şiddetli kazalarda açılmadığına hep birlikte şahit olduk keza en ufak tıklamada açıldığını da gördük..
Hepsi sensörlerin tetiklenip tetiklenmemesiyle alakalı.

darkmoon
24-05-2013, 21:06
Eğitimli kültürlü olmak başka bir şey parayı bulup zengin olmak başka bir şey..

ülkemizde bu iki şey karıştırıldığı için yada zengin insan kültürlü eğitimlidir fikri kafalarımıza yıllarcana yerleştirilmeye çalışıldığı için insanların zengişleşmesiyle toplumun gelişmesi daha eğitimli ve daha kültürlü olmasını aynı şey zannettik yıllarcana..

şu resim bile aynı şey olmadığının çok güzel bir ülke manzarası kanıtı..

turbo&quattro
24-05-2013, 21:25
emniyet kemeri takmayanlarada ceza geliyor artık çok güzel oldu bence.. eskiden emniyet kemeri takanlara acemi şöför muamelesi yapılırdı trafikde.. keza sinyal verenler içinde aynısı geçerli ..

Herseyin en iyisini biz biliriz zaten . Elin Amerikalisi yada Avrupalisi salak, acemi ki kemer takiyorlar .

zübeyir
24-05-2013, 21:33
Cahillik keimesi az kalır bunun için.Allah korusun çocuğa birşey olsa ozaman vicdan azabından bir ömür boyu kafayı yer.Allah korusun yaaa..

bugramutlu
24-05-2013, 21:39
buna benzer bişeyi bende görmüştüm hatta soyliyecek kelime bulamadım. orta yaşlı bi bayan ön koltukta kemeri takılı ve kucağında da 4-5 yaşlarında bi çocuk. araçta volvo ydu. o hava yastığı patlasa çocuk yastıkla aranda kalsa sonra vurursun kendine dağlara taşlara. yazık vallahi yazık. zihniyetler değişmedikçe...

misery1903
24-05-2013, 21:54
O pozisyondayken ön yolcu airbag'i açılırsa boyun zedelenmesi olmaz, o basınçla kafası gövdesinden ayrılır.

Airbag açılırsa değil , açılacak kadar şiddetli bir durum oluşursa.

imprezaWRC
24-05-2013, 22:44
Airbag açılırsa değil , açılacak kadar şiddetli bir durum oluşursa.

:icon_wack:icon_wack

Airbag'in açılırken ne kadar basınçla açıldığını, açılma hızını, kaç milisaniyede açıldığını, ne yöne hareket ettiğini, tam şişme anına kadar kaç kere hareket ettiğini...vs'ni biliyormusun.

Şimdi yollarda olan bazı araçların airbaglerinin testlerini gerçekleştirmiştik. X modelin kapağındaki logo, testler sırasında asma tavana saplanmıştı.

Yeterli G'yi oluşturacak yani airbag'in açılmasını tetikleyecek hızda ki bu 30km/h bile olabilir, dashboard'daki yolcu havayastığı açıldığında, o çocuğun gövdesini ön koltukta, kafasınıda arka camın oralarda bulurlar.

darkmoon
24-05-2013, 22:52
çocuğun önde oturması başlı başına bir durum.. o airbag açılmasa o çocuk camdan mermi gibi uçar öndeki araca girer yada yola fırlar airbag açılsa daha kötü şeyler olur kısaca çocuğun önde oturması zaten başlı başına bir olayken airbage niye bu kadar takılı kalındı onu anlamıyorum..

olay eğer çocuk airbaglerle oynadı tekme attı yumruk attı parmağını sokdu v.b patladı olayı ise srs sistemi zaten bu tip koşullar için icat edildi srs sistemi varken o airbaglerin durupdururken patlamasına imkan yok srs sistemi çünkü pek çok unsur bir araya geldiğinde aktif hale gelip airbagleri devreye sokuyor..

imprezaWRC
24-05-2013, 23:04
çocuğun önde oturması başlı başına bir durum.. o airbag açılmasa o çocuk camdan mermi gibi uçar öndeki araca girer yada yola fırlar airbag açılsa daha kötü şeyler olur kısaca çocuğun önde oturması zaten başlı başına bir olayken airbage niye bu kadar takılı kalındı onu anlamıyorum..

olay eğer çocuk airbaglerle oynadı tekme attı yumruk attı parmağını sokdu v.b patladı olayı ise srs sistemi zaten bu tip koşullar için icat edildi srs sistemi varken o airbaglerin durupdururken patlamasına imkan yok srs sistemi çünkü pek çok unsur bir araya geldiğinde aktif hale gelip airbagleri devreye sokuyor..

Ben olayın vehametini dile getirebilmek adına kestirmeden gittim.

darkmoon
24-05-2013, 23:04
Ben olayın vehametini dile getirebilmek adına kestirmeden gittim.

:D tamamdır

misery1903
24-05-2013, 23:08
:icon_wack:icon_wack

Airbag'in açılırken ne kadar basınçla açıldığını, açılma hızını, kaç milisaniyede açıldığını, ne yöne hareket ettiğini, tam şişme anına kadar kaç kere hareket ettiğini...vs'ni biliyormusun.

Şimdi yollarda olan bazı araçların airbaglerinin testlerini gerçekleştirmiştik. X modelin kapağındaki logo, testler sırasında asma tavana saplanmıştı.

Yeterli G'yi oluşturacak yani airbag'in açılmasını tetikleyecek hızda ki bu 30km/h bile olabilir, dashboard'daki yolcu havayastığı açıldığında, o çocuğun gövdesini ön koltukta, kafasınıda arka camın oralarda bulurlar.

Abicim bazı araçlarda emniyet kemersiz de açılıyor, bazılarında açılmıyor. Benim anlatmaya çalıştığım açılırsa kafası kopar, açılmazsa boynu kırılır.
Yeterince belgesel ve kaza testi izledim. Ancak araçtan araca değişmekte bu iş. Bazılarında açılma şiddetinin 2-3 kademesi var, çarpışma şiddetine göre airbag'in açılma şiddeti de değişmekte. Televizyonda 220 km/s ile açıldığı söylenmişti, 0.05 saniye civarında tam açılmış hale gelebildiği de eklenmişti.

Tam şişme anına kadar kaç kere hareket etmesi olayını malesef anlamadım. Artık yarına araştırırım, sizi daha fazla yormamın manası yok sanırsam :)

Salihcan
25-05-2013, 00:35
önemli olan öne oturması bizim ülke de cahil çok yabancı ülkede adam o yaşta ki çocuğunu arka koltukta bebek koltuğunda oturtturuyor

HkN
25-05-2013, 07:54
Şu kaza bizim müşterimizin başına geldiki kaza yeri iş yerimizin 3 km ötesi. Ne zaman nerde nasıl kaza olacağı belli değil. Araç Rocco ve kazada karşı şeritten hızlı giden ve kontrolü kaybeden hyundai mercedese çarpıyor ve rocconun önüne düşüyorlar. Yavaşken bile ne türlü bir kaza anı oluyor görülüyor. Bu tarz durumlarda ne olursa olsun emniyet kemeri ve bilinç gerekli.

İnsanlarımız maalesef pek eğitilemiyor. Ama cezalar biraz caydırıcı. Mesela Afyon pilot bölgeydi ve emniyet kemeri kullanımı hat safhada. Şehir merkezinde en az gün içinde 3-4 çevirme oluyor. Mobeselerden cezalar geliyor. İnsanlar markete giderken bile emniyet kemeri takıyor artık Afyonda. Bu tarz cezalar arttıkça insanlar artık mecburide olsa uyuyor.

Bu arada kaza videosu :(

http://videonuz.ensonhaber.com/izle/afyon-daki-trafik-kazasi-kamerada

lncdlt
25-05-2013, 08:25
srs mrs hikaye be kardesim
orada uyuttugun senin cocugun, sensorlerde bir hata riskini nasil goze alirsin airbag orda dururken....

Erdal Uzunoglu
25-05-2013, 08:27
herseyımız dogru bumu yanlıs :)

thedevil
25-05-2013, 08:47
Cahillik keimesi az kalır bunun için.Allah korusun çocuğa birşey olsa ozaman vicdan azabından bir ömür boyu kafayı yer.Allah korusun yaaa..

kimse vicdan azabımdan kafayı yemiyor merak etme :mad: benim çok yakın bir tanıdığım alkollü direksiyona geçip küçük kızının kafasının bariyerler ve araç arasında kalmasına vesile oldu :mad: bir dönem içkiye tövbe etti vicdan yaptı ama şimdi yine içiyor araç kullanıyor ya da kullanmıyor ama içiyor....

yani söylemek istediğim, artık vicdan insanların çoğunluğu için fazla uzun sürmüyor....

M.A.D
25-05-2013, 08:57
adam çocuğu kucağına almış makas atıyor böylelerini de gördük

Er34
25-05-2013, 12:31
Küçükken annem beni anaokuluna götürüyormuş arabayla arka koltukta kemerim bağlıymış. Sonraları öğrenmişim kemerin nasıl açıldığı kemeri açıp ön iki koltuk arası yerden yolu izlemeye başlamışım. Annem uğraşmış bana anlatmaya. Sonra bir gün yine kemer açık anne benle uğraşırken bir sert fren el frenin orda benim alt dudak patlamış. Hala küçücük durur yaramsı şey.

Airbag tartışmalarına gerek bile yok :) Sert frende ağzı burnu kırılır o torpidoda.

cabrioleter
25-05-2013, 15:18
sorsan gavata arabası lüks, yeni ya bi şeycik olmayacağını düşünür..