PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Devir dalgalanması

Onamdar
24-05-2013, 19:45
Araç 97 golf 3 aft motor

Evet arkadaşlar araca komple bi bakım yapayım dedim eksiklerini hallediyordum. Rolantide devir dusuyordu hatta son zamanda stop etmeye baslamıstı debriyaja basınca.
Neyse bogaz kelebegini temizledim bayada kirlenmişti. Fakat olay bundan sonra başlıyor. Adaptasyon için bilgisayara baglattım fakat bir türlü ayar tutmadı. Devir yüksek kalıyor. Normalde hareket ederken debrija basınca devrin düşmesi gerekir ama benimki bazen 1500 de filan kalıyor. Işıklarda filan dururken devir kendi kendine 1500 2000 e yükseliyor. Kendi kendine al ver yapıyor. Hiç bir zaman normal değeri olan 800 u göremedim.
Abs beynini yaptırmak için izmirde boss tech de adnan abiye gitmiştim ona anlattım ecu dan olabileceğini söyledi . Kontrol etti bayada ugrastı beyinden değilmiş onu öğrendik sağolsun 5 kuruş parada almadı.
İlk aklınıza gelen boğaz kelebeği arızasıdır herhalde bende onu düşündüm ama başka ne gibi problmler olabilir. Bogaz kelebeğini değiştiripde bi sonuç alamazsam 600 kağıt kaçıcak. Kelebek değişimi yapmadan önce kontrol edilmesi gereken yerler neresidir.
Vag grubunda bu tarz problemler çok oluyormuş. Kelebek değiştiripde sonuç alamayan çok kişi okudum.
Bayada uzun yazdım okuyupda ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

rekord2000
24-05-2013, 22:17
Deneme amaçlı eş dostun arabasından sağlam bir boğaz kelebeği takıp deneyebilirsiniz. Hala düzelmezse başka unsurlar incelenir

onurars
24-05-2013, 22:26
araçta lpg var mı?

Onamdar
25-05-2013, 09:37
Deneme amaçlı eş dostun arabasından sağlam bir boğaz kelebeği takıp deneyebilirsiniz. Hala düzelmezse başka unsurlar incelenir
Valla hocam bulabilsem denicem ama bulamadım henüz. Bugün olmadı çıkma bulup deniyip ona gör alıyım dicem kabul ederlerse bakalım.

araçta lpg var mı?

Yazmayı unutmuşum lpg li

jap-10
25-05-2013, 10:01
Aynı olay benim araçtada var 106 gti da bugün ustaya bıraktım ama bana göre kelebekle alakalı değil

h22ek
25-05-2013, 10:12
emme manifoldunda hortumları kontrol edin.. yırık delik falan varsa hava alıyor olabilir. hondada başıma geldi çünkü :)

Anu
25-05-2013, 11:48
Vw lerde kroniktir bu problem ve maalesef boğaz kelebeği. Devir dalgalanması özellikle aracın aküsünü söktüğümde başlar 2 hafta kadar sürer, düzelirdi. 1.5-2 sene böyle gitti ve sonunda tamamen işlevini yitirdi elektronik kısım. Boğaz kelebeğinin artık son zamanlarına yaklaştığının göstergesi bu devir dalgalanmaları, ben distrübitörü ufak ufak ayarlayarak bu sorunu çözüyordum. Alakası yok gibi ama 20 den fazla yaptım ve her seferinde de düzeldi. Eğer sökme takmadan anlıyorsan ve yaparsan ayarı bozmadan önce işaretle eski haline geri döndürebilmek için. Sonra motor çalışırken hafif hafif oynat. Motor devrinin düştüğünü veya yükseldiğini farkedersin, devir dalgalanması durduktan sonra sık vidalarını. 1-2 hafta sürdükten sonra distrubitörü eski ayarına getirip tekrar bak, aynı şeyi yapacak mı. Ama kesin çözümü kelebeği değiştirmektir.