PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : epoksi nasıl çıkar ?

Ferhat_V
06-06-2013, 13:24
arkadaşlar dün şantiyedeyken arabanın üstüne rüzgardan epoksi sıçramış..bugün farkettim yıkamacıya gittim tazyikli suyla yıkadık çıkmadı...sıcak suyla yıkadım çıkmadı...cif le süngerin yumuşak tarafıyla bastırdım çıkmadı...bıçakla kaldırmaya çalıştım yine çıkmadı ? bu epoksiyi nasıl çıkartabilirim varmıdır bir kimyasal sıvısı ?

ghibli06
06-06-2013, 13:32
offf :( hocam epoksi sertleştiği zaman benim bildiğim herhangi bir kimyasalla çözemiyorsunuz, ancak eriyor bazen sıcakta... biraz güneşin altında kalsın bakın bakalım yumşama belirtisi var mı? eğer yoksa mecburen zımpara işine girilecek...

TaGo
06-06-2013, 13:38
hemen bir yapı kimyasalları fabrikasını ara kardeşim. epoksi nerdeyse hiçbirşeyden çözünmüyor. Sana en güzel yanıtı üretici verir.

Ferhat_V
06-06-2013, 13:41
offf :( hocam epoksi sertleştiği zaman benim bildiğim herhangi bir kimyasalla çözemiyorsunuz, ancak eriyor bazen sıcakta... biraz güneşin altında kalsın bakın bakalım yumşama belirtisi var mı? eğer yoksa mecburen zımpara işine girilecek...

hemen bir yapı kimyasalları fabrikasını ara kardeşim. epoksi nerdeyse hiçbirşeyden çözünmüyor. Sana en güzel yanıtı üretici verir.

malzeme hilti'nindi kırmızı olanlardan betona filiz ekmek için..ele filan yapışınca çıkıyoda arabadan bi türlü çıkartamadım :D saç kurutmayla iyice bir ısıtayım diyorum belki çıkar :S normalde kaportaya ne olursa olsun kaynar su çıkartıyodu bunda ne yaptıysam kaynar su çıkartmadı nası yapıştırya artık tırnak kadarda bişey

alihan_27
06-06-2013, 13:56
Tam uv ışık diyecektim, filiz ekiminde kullanılan dolgulu epokside işe yaramaz.
Birde saf epoksimi ürün? Çünkü filiz ekim kartuşlarda maliyeti düşürmek için akrilik, bitüm ve polyester ekleniyor. Karışımlı ise sırasıyla izopropil alkol, etil alkol ve aseton ile çözdürmeyi deneyebilirsin.
Olmazsa son olarak zımpara aklıma geliyor.

Ferhat_V
06-06-2013, 14:00
Tam uv ışık diyecektim, filiz ekiminde kullanılan dolgulu epokside işe yaramaz.
Birde saf epoksimi ürün? Çünkü filiz ekim kartuşlarda maliyeti düşürmek için akrilik, bitüm ve polyester ekleniyor. Karışımlı ise sırasıyla izopropil alkol, etil alkol ve aseton ile çözdürmeyi deneyebilirsin.
Olmazsa son olarak zımpara aklıma geliyor.

hiltinin kırmızı gri pembe olan tüplerinden içinde ne var bilemem..

bundan Hilti Online - HIT-RE 500-SD Epoxy Adhesive (http://www.us.hilti.com/holus/page/module/product/prca_rangedetail.jsf?&nodeId=-58689&selProdOid=434410)

alihan_27
06-06-2013, 14:17
hiltinin kırmızı gri pembe olan tüplerinden içinde ne var bilemem..

bundan Hilti Online - HIT-RE 500-SD Epoxy Adhesive (http://www.us.hilti.com/holus/page/module/product/prca_rangedetail.jsf?&nodeId=-58689&selProdOid=434410)

Verdiğin siteden teknik dataya baktım malesef saf epoksiymiş. (Hemde iyi dayanım değerleri var.)
Hiltiyi bilmiyorum ama bazı firmalar saf epoksiyi ilerde çözdürebilmek için ürüne çeşitli ajanlar karıştırıyorlar. Ana firma veya distibitör ile görüşün, varsa ajan/çözücü durumu halledilebilir.

yilmazcatalbas
06-06-2013, 14:44
malzeme hilti'nindi kırmızı olanlardan betona filiz ekmek için..ele filan yapışınca çıkıyoda arabadan bi türlü çıkartamadım :D saç kurutmayla iyice bir ısıtayım diyorum belki çıkar :S normalde kaportaya ne olursa olsun kaynar su çıkartıyodu bunda ne yaptıysam kaynar su çıkartmadı nası yapıştırya artık tırnak kadarda bişey

çok kaliteli bir ürün gelmiş aracın üstüne zımparasız çıkarmanız çok düşük bir ihtimal ama yinede deneyin saç kurutma istediğiniz ısıyı veremez ısı tabancaları var reklamcı araç kaplama vb işler yapan yerlerde onunla deneyin eğer çıkmazsa mecburen zımpara :( bu arada ajan çözücüsü yok o ürünün :(