PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şanzıman debriyaj sorunu!!

hiroshima
10-06-2013, 15:17
meraba arkadaşlar corsa c 1.4 benzinli 2001 model arabam var 1 ay önce sıfır debriyaj yaptırdım.yapılırken baskı,balata,bilya,debriyaj hidroliği,şanzıman yağı değişti.Sorunum ise ayağımı debyiyajdan hızlı bir şekilde çekince viteste yada boşta farketmiyor 'tık' diye bir ses geliyor sanki baskı ani şekilde bırakıp vuruyor ve 'vınnn' diye bir uğultu geliyor 'rolentide boş viteste'.birde şanzumanda çok az yağ kalmış usta biraz daha böyle gezseydin yeni şanzıman arardık sana dedi.usta bu sesler normal bişey olmaz dedi.acaba nedir sorun arabadan soğudum valla.eski debriyajı varken bu sorunların hiçbiri yoktu.

rekord2000
11-06-2013, 22:53
aksların montajı düzgün yapıldı mı? şanzıman kontajında eksik bir durumlar var mı? bunları bilmeden sesin kaynağını bilemeyiz, yada debriyaj bilyanda sorun var oda ötme yapabilir, ama tık sesi yapmaz.

hiroshima
14-06-2013, 21:33
akslardan kaynaklandığını düşünmüyorum çünkü vites boştaykende yapıyor tık sesini araba çalışır durumda vites boşta debriyaja basıp hızlı bırakırsan tıkk ediyor.

Low-Rider
14-06-2013, 21:54
Benim arabada da vardı benzer tık sesi, Opel tech Selim usta istavroz dişlisinde ki boşluk yüzünden yapıyor bu sesi demişti

92Sİ
15-06-2013, 08:15
hazır şanzımandan konu açılmışken bende bi soru sorym bari. bizim arkadaşın Sİ ında 2. vites deviri bittiğinde 3. vitese attığı zaman devir 3,000 devirden geliyo.. neden olabilir bu ??

92Sİ
15-06-2013, 08:18
meraba arkadaşlar corsa c 1.4 benzinli 2001 model arabam var 1 ay önce sıfır debriyaj yaptırdım.yapılırken baskı,balata,bilya,debriyaj hidroliği,şanzıman yağı değişti.Sorunum ise ayağımı debyiyajdan hızlı bir şekilde çekince viteste yada boşta farketmiyor 'tık' diye bir ses geliyor sanki baskı ani şekilde bırakıp vuruyor ve 'vınnn' diye bir uğultu geliyor 'rolentide boş viteste'.birde şanzumanda çok az yağ kalmış usta biraz daha böyle gezseydin yeni şanzıman arardık sana dedi.usta bu sesler normal bişey olmaz dedi.acaba nedir sorun arabadan soğudum valla.eski debriyajı varken bu sorunların hiçbiri yoktu.

valla ben snn yerinde olsam işi iyi bilen bi ustaya tekrar gösterirdim. bana göre şanzımanı iyi toparlayamadı ..

hiroshima
15-06-2013, 15:54
olabilir işi çırağa bıraktıysa içine etmiştir benim hatam yapılırken başında durmadım malzemem olsa kendim yapacam valla nefret ettim sanayi esnafından.atölye açsam bitane çoğundan daha iyi tamirat yaparım.peki ankarada güvenilir bi ustası olan var mı benim derdimi anlayacak

orido
17-06-2013, 01:57
Corsalarda yaylı volant ve sabit volant şeklinde iki çeşit çıkıyor.
değişim yaparken yaylıdan sabite veya sabitten yaylıya geçiş yaptıysan sana farklılık hissettirir.
debriyajın kaçırmıyorsa pek kafana takma.

hiroshima
17-06-2013, 09:34
Evet bugün itibariyle sorunumu buldum.Sanayiye ustama götürdim yine şanzımanın alt kapağını açtı yağı boşaltıp dişlileri gösterdi.İstavroz dişlisi mi ne içerdeki dişliler arasında boşluk oluşmuş.sert kullanılırsa belli bir zamanla bu boşluk oluşabilirmiş böyle bin hiçbişey olmaz boşa para harcama dedi.yorumlarınız için teşekkürler benzer sorunu olan arkadaşımız olursa bu konudan örnek alabilir.