PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programının Kaldırılması

oenal
14-06-2013, 23:52
Yükseköğretim Kurulu teknik öğretmen olarak mezun olmuş olan kişilere bir sınav seçeneği ile 1 yıl gibi bir süre eğitim sonucunda mühendis olma hakkını vermiş bulunmaktadır. Üniversite giriş sınavlarında ter döken, iyi bir sıralama için çalışan ve sonucunda da 4 yıllık ağır bir eğitim programından geçen mühendis adaylarının karşısında maalesef ki oldukça rahat bir şekilde kazanılan ve mühendislik eğitiminin temel gereksinimlerinden uzak olan bir eğitim sonucu mezun olmuş kişileri koymak adil ve mantıklı değildir. Dahası bu kişilerin imza yetkisi alarak projelere onay veren insanlar olabileceği de göz önüne alınmalıdır. Bu sebeplerden ötürü Yüksek Öğretim Kurumundan Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programının Kaldırılmasını istiyoruz.
Kampanyayı imzalayarak bize destek olurmusunuz Lütfen.
http://t.co/u2dplUvxU6

psikolojikdeli
14-06-2013, 23:57
Doğru bir uygulama olarak görmüyorum işin belki içinde değilim ama objektif olarak budur, spor akademisini bitiren antrenörlük mezunu adama Öğretmenlik için formasyon vermeyen sistemin buna izin vermesi mantıksız bence

erdem325
15-06-2013, 00:03
sağol kardeşim, bende sosyal medyada dikkat çekmeye çalışıyordum bu konuda..
mühendis arkadaşlar ve mühendislik öğrencileri desteğinize ihtiyaç duyuyoruz..
ben sırf mühendislik ünvanını alabilmek için 40 takla attım ve hala takla atıyorum.
dikey geçiş yaptım bunun için hemde iki kez..
yaşıtlarım okullarını bitirdi, evlenip çocuğu olan arkadaşlarım var..
ben ise hala okulla uğraşıyorum..
bunca emek veren bizlerin emekleri bir çırpıda ezilip atılmamalı..
madem bu kadar kolaydı bu ünvan biz neden yırtındık veya yırtınıyoruz?
vicdanlarınızı dinleyin, destek olun rica ediyorum..

dipnot:
bıktım artık bu ülkeden..!

oenal
15-06-2013, 00:06
Üniversite giriş sınavlarında yüksek bir sıralamayla zor bir şekilde kazanılıp daha zor bir şekilde yoğun bir eğitim görerek mühendis olan arkadaşlarımın emeği karşısında teknik öğretmenlere tanınan bu kadar rahat bir şekilde mühendis ünvanı verilmesini haksız buluyorum.

A.Cem
15-06-2013, 09:12
Üniversite giriş sınavlarında yüksek bir sıralamayla zor bir şekilde kazanılıp daha zor bir şekilde yoğun bir eğitim görerek mühendis olan arkadaşlarımın emeği karşısında teknik öğretmenlere tanınan bu kadar rahat bir şekilde mühendis ünvanı verilmesini haksız buluyorum.

Aynen öyle. Ayrıca DGS diye birşey zaten var, elektrik bölümü mezunları DGS ile mühendislik programına geçebiliyor. Yani isteyen bu hakka sahip. Ama işi iyice kolaylaştırıp mühendislik piyasasını bitirmenin hiçbir haklı yanı yoktur.

cgty06
15-06-2013, 09:26
O zaman bize de öğretmenlik hakkı verilsin? ne saçma iştir bu.. Kesinlikle iptal edilmeli.

efe_
15-06-2013, 16:41
:) 1 senede hangi dersleri alacakta piyasaya ben mühendisim diye çıkacaklar merak ediyorum.

srkns
15-06-2013, 16:46
:) 1 senede hangi dersleri alacakta piyasaya ben mühendisim diye çıkacaklar merak ediyorum.

+5500:icon_tup:

safakT5
15-06-2013, 17:23
hayatımızı kökten değiştirmek için 3 saatlik sınava giriyoruz , kazanabilirsek de mühendis oluyoruz. kusura bakmasınlar da biraz daha çalışsalardı da mühendis olsalardı.

yok öyle hazıra konmak !!!

XSi
15-06-2013, 17:43
yanlış anlaşılmasın ama gerekli eğitimi aldıktan sonra herkes mühendis olabilir burda yanlış nedir?

rekabetten mi çekiniliyor?

senna
15-06-2013, 18:01
Muhendislik okuyan muhendis olsun bende ogretmenlik yapayim gerekli formasyonu almadan? O zaman niye muhendislik ogretmenlik vs diye ayrisiyoruz,

Elbette gerekli egitimi alan muhendis olabilir yalniz universite girisinden itibaren puanlamada ve elemede farklilik varsa bu is olmaz ben niye muhendislik okumak icin kastim stres yaptim?

Ayni dersleri almiyoruz diye biliyorum muhendisler ve ogretmenler kaldiki is derste degil bu isin altinda baska seyler var

Ben yaziyorum buraya acikcasi bana giren cikan olmaz ben belirli seyleri yapmisim su hayatta ama hayata yeni baslayacak genclerin onunu kapamak bu

İtu makine muh ile ogretmenlik arasinda ne kadar fark var puan olarak?

Özgür Ozan
15-06-2013, 18:58
yanlış anlaşılmasın ama gerekli eğitimi aldıktan sonra herkes mühendis olabilir burda yanlış nedir?

rekabetten mi çekiniliyor?

evet çok çekiniyorum rekabetten , ben bir tarafımı yırtıp 1.5 milyon kişilik sınavda 8600. olacam , yetmicek üstüne almanca+ingilizce 2 sene hazırlık okucam, derslerim yüzde yüz ingilizce olcak , sınava girerken yırttığımız yetmiyor gibi üstüne bir de 4+2 sene de okurken bi tarafım yırtılcak, sayısız quize girmekten ödev sunum hazırlamaktan kafayı yicek duruma gelcem ama sevgili çekindiğim otomotiv öğretmenleri rakiplerim gelecek

- otomotiv mühendisliğine giriş
-bilgisayar destekli tasarım
-mühendislik matematiği 2
-taşıtlarda mekanik titreşimler
-sistem dinamiği ve kontrolü

gibi 5 adet dersi alarak benle aynı otomotiv mühendisi ünvanına sahip olacaklar evet bu durumu sadece o arkadaşlardan çekindiğim için istemiyorum yoksa haksızlık vs. hikaye tek derdim rekabet ne de olsa donanımlarımız eğitimlerimiz çok yakın hepsi benim rakibim

tool
15-06-2013, 19:08
Sizin mantiginiza gore alandisi yuksek lisans falanda yasaklansin ozaman

220T
15-06-2013, 19:30
Muhendislik okuyan muhendis olsun bende ogretmenlik yapayim gerekli formasyonu almadan?

Şu an formasyon kriteri aranmaksızın ücretli öğretmenlik yapılabiliyor ne yazık ki.Bu yıl 60 bin civarı ücretli öğretmen çalıştı.Bu sayının 23.500'ü Eğitim Fakültesi ,geriye kalanı lisans ve önlisans mezunuydu.

---caner---
15-06-2013, 19:37
1-mühendislerin aldığı teknik öğretmenlerin almadığı hangi ders var?
2-Teknik öğretmenlerin çoğunluğu meslek lisesi tabanlı olduğundan, otomotiv sektöründe daha hızlı adapte olup başarılı oluyorlar.
3-Ben bir teknik öğretmenim, çevremde çok sayıda teknik öğretmen ve makine mühendisi var. 3 senedir piyasadayım makine mühendisi yetiştirmeye bıktım. Makine mühendisleri mezun olduklarında kabul edin hiç birşey bilmiyor.
4- Bizden bukadar korkmayın hepinizi seviyoruz ;)

---caner---
15-06-2013, 19:40
evet çok çekiniyorum rekabetten , ben bir tarafımı yırtıp 1.5 milyon kişilik sınavda 8600. olacam , yetmicek üstüne almanca+ingilizce 2 sene hazırlık okucam, derslerim yüzde yüz ingilizce olcak , sınava girerken yırttığımız yetmiyor gibi üstüne bir de 4+2 sene de okurken bi tarafım yırtılcak, sayısız quize girmekten ödev sunum hazırlamaktan kafayı yicek duruma gelcem ama sevgili çekindiğim otomotiv öğretmenleri rakiplerim gelecek

gibi 5 adet dersi alarak benle aynı otomotiv mühendisi ünvanına sahip olacaklar evet bu durumu sadece o arkadaşlardan çekindiğim için istemiyorum yoksa haksızlık vs. hikaye tek derdim rekabet ne de olsa donanımlarımız eğitimlerimiz çok yakın hepsi benim rakibim

Makine mühendisliği bukadar genel bi kavrammı. Saydıkların senin artıların zaten sen bunu ispatlamışsın. Dediğine göre sıradan bi makine mühendisiylede senin hiçbir farkın olmaması gerekiyor.

senna
15-06-2013, 19:43
1-mühendislerin aldığı teknik öğretmenlerin almadığı hangi ders var?
2-Teknik öğretmenlerin çoğunluğu meslek lisesi tabanlı olduğundan, otomotiv sektöründe daha hızlı adapte olup başarılı oluyorlar.
3-Ben bir teknik öğretmenim, çevremde çok sayıda teknik öğretmen ve makine mühendisi var. 3 senedir piyasadayım makine mühendisi yetiştirmeye bıktım. Makine mühendisleri mezun olduklarında kabul edin hiç birşey bilmiyor.
4- Bizden bukadar korkmayın hepinizi seviyoruz ;)

Ben kendimi bildim bileli sanayideyim cocuklugumdan itibaren su an otomotiv uzerine calisiyorum eger muhendis kendini yetistiremediyse onun sorunudur tum muhendisler bisey bilmiyor diyemezsin

Bende sana kac tane teknik lise tabanli teknik pgretmen gostereyim silindir kapagi gprunce uzay mekigi gordugunu dusunuyor? Bu her meslekte mevcut

Korkacak bisey yok muhendislik ayri ogretmenlik ayri buyrun piyasada calisiyoruz zaten

Bosuna cool yapmaya gerek yok smiley falan

senna
15-06-2013, 19:44
Şu an formasyon kriteri aranmaksızın ücretli öğretmenlik yapılabiliyor ne yazık ki.Bu yıl 60 bin civarı ücretli öğretmen çalıştı.Bu sayının 23.500'ü Eğitim Fakültesi ,geriye kalanı lisans ve önlisans mezunuydu.

Sozlesmeli olarak degildi demek istedigim atiyorum kpssye girip puan alip ogretmenlik yapamiyorum sanirim?

senna
15-06-2013, 19:48
Mars motoru diye alternator gosteren otomotiv ogretmeni taniyorum,

Ayni zamanda sanziman acip senkromec diye mason getiren muhendiste taniyorum bu her meslekte var

Cem.B
15-06-2013, 20:22
kanun çıkmış sınavı yapılıyor kayıtlar yapıldı son gün pazartesi protesto için geç kaldınnız artık heralde

herkes için hayırlısı olsun

220T
15-06-2013, 21:53
Sozlesmeli olarak degildi demek istedigim atiyorum kpssye girip puan alip ogretmenlik yapamiyorum sanirim?

İş yükünüz tamamıyla aynı,farklı olan tek şey özlük haklarınız.Bu sistemde kadrolu değilsiniz,ders başına ücret alıyorsunuz;ama MEB sizi öğretmen sıfatıyla derslere sokuyor.MEB bu sistemde,KPSS puanını göstermelik olarak kullanıyor,bazı yerlerde KPSS puanını da önemsemeden görevlendirme yapıyor.Kadrolu öğretmenden daha fazla derse giriyorsunuz,ama daha düşük ücret alıyorsunuz.Dersin işleniş niteliği MEB'in umrunda değil,yalnızca o sınıfta biri var mı yok mu onunla ilgileniyor,"Daha az maaş vererek dükkanı bugün de döndürdük mü!" anlayışı içerisinde.Konumuzun özünü oluşturan karmaşıklığın çok daha ciddisini MEB yıllardır yaşatıyor.Bunun gibi birçok liste mevcut,mezuniyet alanıyla görevlendirme alanlarını karşılaştırdığımızda durumun vahameti ortaya çıkıyor:

http://img521.imageshack.us/img521/643/cretli.jpg

eraslanb
15-06-2013, 23:34
olacak olan ne yazayım açık açık tamamiyle iş verenlere yarayacak bir sistem adam arge yapmıyorsa sadece çalışan bir bandın başına mühendis koyacak ise üni. çıkışlı tecrübesi sıfır 2500 tl den aşağı çalışmayan artı tornavida tutamayan mühendislik fakültesi çıkışlı yerine 1500 tl ye eyw. abi diyen teknik lisede teknik resimi yalamış yutmuş kaynakl yapan tornavida tutan teknik lise çıkışlı teknik eğitim mezununu işe alacak buda mühendislik çıkışlı adamın piyasasını darma duman edecek....

fırat üniversitesinde makine okuyorum. mühendislikte türkiyede altıncı sırada olan bu okul altı senede anca bitecek. yıldız teknik gaziantep itü den gelen doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin çok zorluyorlar sizi dediği, 180 kişi olan bir dönemde mezun olan kişi sayısının 10 u geçemediği bir yer burası ben saçımı burada neden bırakıyorum benden 2 sene önce bitiren teknik eğitim çıkışlı biri eşek değilse ben mezun olduğumda dört dörtlük mühendis olacak
ben hakkımı helal etmiyorum.

sanctuary35
16-06-2013, 00:33
bence diploması olsada en fazla diplomasını kiralar sağa sola daha öteye geçemez. teknik öğretmenlik birşeyi vidalamayı öğretir. mühendislikse vidayı somunu icad edip, o vidayı somuna başkasına taktırtmaktır.
istedikleri kadar diplomaları olsun piyasada tutunamazlar

sanctuary35
16-06-2013, 00:36
olacak olan ne yazayım açık açık tamamiyle iş verenlere yarayacak bir sistem adam arge yapmıyorsa sadece çalışan bir bandın başına mühendis koyacak ise üni. çıkışlı tecrübesi sıfır 2500 tl den aşağı çalışmayan artı tornavida tutamayan mühendislik fakültesi çıkışlı yerine 1500 tl ye eyw. abi diyen teknik lisede teknik resimi yalamış yutmuş kaynakl yapan tornavida tutan teknik lise çıkışlı teknik eğitim mezununu işe alacak buda mühendislik çıkışlı adamın piyasasını darma duman edecek....

fırat üniversitesinde makine okuyorum. mühendislikte türkiyede altıncı sırada olan bu okul altı senede anca bitecek. yıldız teknik gaziantep itü den gelen doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin çok zorluyorlar sizi dediği, 180 kişi olan bir dönemde mezun olan kişi sayısının 10 u geçemediği bir yer burası ben saçımı burada neden bırakıyorum benden 2 sene önce bitiren teknik eğitim çıkışlı biri eşek değilse ben mezun olduğumda dört dörtlük mühendis olacak
ben hakkımı helal etmiyorum.

üzme canını, artık hicbi işveren 1500lira verip iş yaptıramıcağı adamı işe almıo btn işverenler parası neyse vereyim işi sağlam yapabilecek işi teslim edebileceğim eleman olsun derdinde.(zaten böyle düşünmeyenle çalışılmaz) sen kendini geliştir gerisine üzme kendini. :icon_tup:

canozcan
16-06-2013, 00:40
bu daha önceden de olan birşeydiki neden bu panik.

MESLEKTE İLERLEME

- Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi, doçent ve profesör unvanını alabilirler.
- Çalıştıkları okullarda idari görevlere yükselebilirler.
- Ayrıca, teknik eğitim fakültesini bitirdikten sonra mühendislik fakültesine devam edebilmek için sınava girip başarılı olmaları halinde, ilgili fakültede bir yıl daha okumak kaydıyla alanında mühendislik diploması da alabilirler.

kaynak TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ YAPI ÖĞRETMENLİĞİ | AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ (http://www.aku.edu.tr/WEB/Default.aspx?ID=65JQM91NDAU50658AQ101)
(14.02.2005)

ayrıca yapı öğretmenliği mezunuyum inşaat mühendisliğinden farklı derslerimiz yoktu. projeler statik hesaplar vs. hepsini işledik. neyse puana gelince ziraat mühendisliği, su ürünleri mühendisliği, gıda mühendisliği vs. puan olarak hiç farkları yok teknik öğretmenliklerle. sonuçta mühendis ünvanı onlarda da var.

Cem.B
16-06-2013, 00:50
bence diploması olsada en fazla diplomasını kiralar sağa sola daha öteye geçemez. teknik öğretmenlik birşeyi vidalamayı öğretir. mühendislikse vidayı somunu icad edip, o vidayı somuna başkasına taktırtmaktır.
istedikleri kadar diplomaları olsun piyasada tutunamazlar

şu örneği verip birde mühendis iseniz vay haline mühendislerin

safakT5
16-06-2013, 08:03
Teknik öğretmenliği bitiren arkadaşlar siz bu bölümlerde okumak için tercih yaparken neye göre okumak istediniz? Devlette öğretmen olarak çalışmak için mi yoksa bir yıl daha okur mühendis olur piyasada çalışırım diye mi?

19gokhan90
16-06-2013, 10:51
Sınav sorularına baktınızmı :)

İbrahim Erdem
16-06-2013, 11:07
Eğer sorular şu örnek olarak verilenlerse ve bunları çözüp mühendis ünvanı alınıyorsa buyrun cenaze namazına diyorum.

---caner---
16-06-2013, 12:45
şu örneği verip birde mühendis iseniz vay haline mühendislerin

Gereken cwp verilmiş. Önce karakterizi düzeltin sonra sonra işinizi yapın ki Tr de mühendislik yapan mühendis sayısı parmakla sayılabilecek kadar azdır. İş İşte öğrenilir hepimiz için geçerlidir okulda ne okursanız okuyun sektöre girdiğinizde hiç birşey bilmediğinizi anlıyosunuz. o yüzden yok ben mühendisim yok yüksek lisans yok doktora verdim hikaye. kime verirsen ver, sen kendini nasıl yetiştirdiysen sana o ünvan verilir ;)

İbrahim Erdem
16-06-2013, 13:16
Gereken cwp verilmiş. Önce karakterizi düzeltin sonra sonra işinizi yapın ki Tr de mühendislik yapan mühendis sayısı parmakla sayılabilecek kadar azdır. İş İşte öğrenilir hepimiz için geçerlidir okulda ne okursanız okuyun sektöre girdiğinizde hiç birşey bilmediğinizi anlıyosunuz. o yüzden yok ben mühendisim yok yüksek lisans yok doktora verdim hikaye. kime verirsen ver, sen kendini nasıl yetiştirdiysen sana o ünvan verilir ;)

Geliştirme geliştirmeme mevzusu ayrı birşeydir. İşini iyi yapabilen kabiliyetli insan her daim iyidir. Sektörün durumu ise ayrı konu o zaman kimse mühendis olmasın ne diye okuyoruyz biz.Lakin ben 22 yaşımda saçlarımı döküyorsam ve benim çektiğim stresi çekmeyen birisi ilköğretim matematik sorularından hallice soruyu çözüp benimle aynı ünvanı alacaksa itiraz ederim.

---caner---
16-06-2013, 14:11
Geliştirme geliştirmeme mevzusu ayrı birşeydir. İşini iyi yapabilen kabiliyetli insan her daim iyidir. Sektörün durumu ise ayrı konu o zaman kimse mühendis olmasın ne diye okuyoruyz biz.Lakin ben 22 yaşımda saçlarımı döküyorsam ve benim çektiğim stresi çekmeyen birisi ilköğretim matematik sorularından hallice soruyu çözüp benimle aynı ünvanı alacaksa itiraz ederim.

çocum senin çektiğin stresin eksiği fazlası bizde çektik, biz 4 sene toplama çıkarma okumadık sen konuyu bilmiyosun sanırım. biz 4 sene fakülte okumuş kişileriz, sen bizden farklı bişeymi yaptığını sanıyosun uzay mekiğimi yapıyosunuz saçma sapan konuşma. 4 sene okumuşuz üzerine 1 sene daha okuycaz ki sizle aynı diplomayı almak için aslında bu bizim için kötü bişey. imza yetkimiz olsa emin olun sizin gibi olmak zaten istemeyiz. yani mühendis olmak için değil piyasada söz sahibi olmak ünvanımızın tanınması için çalışıyoruz. yoksa kim ipler seni

İbrahim Erdem
16-06-2013, 14:43
çocum senin çektiğin stresin eksiği fazlası bizde çektik, biz 4 sene toplama çıkarma okumadık sen konuyu bilmiyosun sanırım. biz 4 sene fakülte okumuş kişileriz, sen bizden farklı bişeymi yaptığını sanıyosun uzay mekiğimi yapıyosunuz saçma sapan konuşma. 4 sene okumuşuz üzerine 1 sene daha okuycaz ki sizle aynı diplomayı almak için aslında bu bizim için kötü bişey. imza yetkimiz olsa emin olun sizin gibi olmak zaten istemeyiz. yani mühendis olmak için değil piyasada söz sahibi olmak ünvanımızın tanınması için çalışıyoruz. yoksa kim ipler seni

Sakin :) Kimsenin kimseye üstünlük tasladığı yok. Mühendislik öğrencisi olarak tepkimi koydum. Sizin okuduğunuz yer de kolay değil. Sınıf öğretmenliği okumuyorsunuz biliyoruz. Ama mühendislik okuyana binen yük 10 ise sizinki 8 dir.

Tamam sonuçta diploma kısmı önemli olduğu için bilginizden ziyade olay diplomada bittiği için piyasada sıkıntı yaşıyorsunuz.

Kimenin dünyayı kurtardığı yok.Zira integral alamadan mezun olan mühendis de var mühendisleri cebinde bozukluğa çevirecek öğretmen-teknisyen de.

Kaldı ki asıl dert ettiğim şu örnekteki gibi sorularla sınav yapılmasıdır. O kadar mühendislik dersi görmüş birisine şunları sormak nedir o zaman?

http://www.memurlar.net/common/news/documents/380216/muhendislik-tamamlama.pdf

---caner---
16-06-2013, 16:38
sınava bir ay var ve mezun olalı 20 sene geçeni de var 1 sene geçeni de var kim ve herkes çalışıyor nasıl hazırlanmalarini bekliyorsun zor bi sınava ki sınav sorularını biz seçmedık

rodya
16-06-2013, 16:49
Hemşireler 1 yıl okuyup doktor olsunlar :)

İbrahim Erdem
16-06-2013, 17:14
sınava bir ay var ve mezun olalı 20 sene geçeni de var 1 sene geçeni de var kim ve herkes çalışıyor nasıl hazırlanmalarini bekliyorsun zor bi sınava ki sınav sorularını biz seçmedık

Soruları sen hazırladın diyen mi oldu?

çocuumm falan aramızda 3 yaş var az daha olsa adınla hitap edeceğim.

Birazcık daha iyi bir diploma için kebap soruları çözebilmek yetiyormuş. Evet öss ye çalışıp mühendislik yazanda kabahat. Sen şuna işimize öyle geliyor sanane desene.

---caner---
16-06-2013, 17:48
iyi olduğunu soylemiyorum imza hakkı vermeyen devletin bu hakkı vermesi kadar doğal bişey yok o da olmayacaksa niye bu bölümleri açıp bu kadar insanı madur ettiler. ve biz bu bölümü seçmek zorunda bırakıldık başka bölüm seçemiyorduk. neyse dostum hepimiz için hayırlısı olsun sizde bu ön yargıdan vazgeçin herkes riskini bi şekilde bulur

İbrahim Erdem
16-06-2013, 17:55
iyi olduğunu soylemiyorum imza hakkı vermeyen devletin bu hakkı vermesi kadar doğal bişey yok o da olmayacaksa niye bu bölümleri açıp bu kadar insanı madur ettiler. ve biz bu bölümü seçmek zorunda bırakıldık başka bölüm seçemiyorduk. neyse dostum hepimiz için hayırlısı olsun sizde bu ön yargıdan vazgeçin herkes riskini bi şekilde bulur

Haklısınız. Herkes için hayırlısı olsun. :)

canozcan
16-06-2013, 20:53
soruların kolay olması çok yerinde olmuş. kontenjan doğrultusunda formaliteden bir sınav olacak. zaten olması gereken imza hakkımız formaliteden bir sınav ve ekstradan bir yıl ile verilecek... kabullenemeyenler en azından buna sevinsin direkte verebilirlerdi. neyse şimdi devir tersine döndü: zamanında bizim hakkımız olan öğretmenlik için can atan onca mühendis vardı öğretmenlik yapabilmek için bunları hatırlayın. herkez rızkını alıyor. ülke ne durumda siz neyin peşindesiniz.

canozcan
16-06-2013, 21:02
Teknik öğretmenliği bitiren arkadaşlar siz bu bölümlerde okumak için tercih yaparken neye göre okumak istediniz? Devlette öğretmen olarak çalışmak için mi yoksa bir yıl daha okur mühendis olur piyasada çalışırım diye mi?

meslek lisesi okuduğumuz için kendi bölümümüzün mühendislik programlarına artımız verilmedi. sadece kendi bölümümüzün öğretmenliklerine mecbur bırakıldık. düz lise mezunu olanlar benim kendi bölümümde benden çok daha avantajlıydı. eşit olunsaydı zannediyor musun mühendislik programlarının sizlere kalacağını. dün, temelini aldığım bölümde hiç alakan olmadığı halde gelip benden avantajlı oluyorsun; bugün kalkıp haktan adaletten bahsediyorsun. adalet yerini şimdi buldu.

neyse ki ben alan dışı farklı bir meslek lisesi bölümünden kazanmıştım yapı öğretmenliğini. (oda bitirdiğim lise bölümünde öğretmenlik olmadığı için. veteriner öğretmenliği.) aldığım öss puanı ile düz lise olsaydım odtü inşaat mühendisliğine girebilirdim. ama meslek lisesi olduğum için hiç birşeyden haberi olmayan düz lise mezunları girdi.

aposport
16-06-2013, 21:40
o teknik ögretmen diye beğenmediğiniz insanların çoğu üniversite sınavında mühendislik kazanacak netler yapmalarına rağmen katsayı haksızlığı nedeniyle teknik öğretmenlik okumak zorunda kaldılar.

merak etmeyin. kafaları sizin kadar çalışıyor.

ama hata bende bu forumda katsayı haksızlığını haklılık olarak görenlerle neyi tartışacağım ki?

---caner---
16-06-2013, 21:49
o teknik ögretmen diye beğenmediğiniz insanların çoğu üniversite sınavında mühendislik kazanacak netler yapmalarına rağmen katsayı haksızlığı nedeniyle teknik öğretmenlik okumak zorunda kaldılar.

merak etmeyin. kafaları sizin kadar çalışıyor.

ama hata bende bu forumda katsayı haksızlığını haklılık olarak görenlerle neyi tartışacağım ki?

Boşver abi ortada haksızlık varsa bu teknik öğretmenlere yapılan haksızlıktır. Mühendislerin tepkisi ise sadece öt korkusu:icon_tup:

erdem325
16-06-2013, 21:55
Boşver abi ortada haksızlık varsa bu teknik öğretmenlere yapılan haksızlıktır. Mühendislerin tepkisi ise sadece öt korkusu:icon_tup:

beyler birsey demeyim diyorum ama garip garip yazmayin..!
siz li bizli konusmalar, ot kokusu, saniyormusunuz size kalirdi o kontenjanlar bilmemneler..
germeyin ortami..

safakT5
16-06-2013, 22:16
meslek lisesi okuduğumuz için kendi bölümümüzün mühendislik programlarına artımız verilmedi. sadece kendi bölümümüzün öğretmenliklerine mecbur bırakıldık. düz lise mezunu olanlar benim kendi bölümümde benden çok daha avantajlıydı. eşit olunsaydı zannediyor musun mühendislik programlarının sizlere kalacağını. dün, temelini aldığım bölümde hiç alakan olmadığı halde gelip benden avantajlı oluyorsun; bugün kalkıp haktan adaletten bahsediyorsun. adalet yerini şimdi buldu.

neyse ki ben alan dışı farklı bir meslek lisesi bölümünden kazanmıştım yapı öğretmenliğini. (oda bitirdiğim lise bölümünde öğretmenlik olmadığı için. veteriner öğretmenliği.) aldığım öss puanı ile düz lise olsaydım odtü inşaat mühendisliğine girebilirdim. ama meslek lisesi olduğum için hiç birşeyden haberi olmayan düz lise mezunları girdi.

Madem ODTÜ ye girecek altyapı vardı da neden meslek lisesi okudunuz? Ben düz lise mezunuyum ama kendi mesleğimde çıraklıktan yetiştim. Babam bana dedi ki gel oğlum benim mesleği seç hem beraber çalışırız hem de pratiğini geliştirirsin dedi . ama üni. bitene kadar benim takım çantasını taşıyacaksın , üni. bittikten sonra ben senin çantanı taşırım dedi. Okul zamanında akıl danıştığım ve meslekte çok iyi dediğim kişiler şimdi gelip bana akıl danışıyor.

Kimse anadan doğma mühendis olmuyor. YÖK sınav sistemi getirmiş şunu okursan bu olursun diyor. Meslek lisesine gitmeseydiniz o zaman ,düz ya da Anadolu lisesine gitseydiniz.

XSi
16-06-2013, 22:24

tamam işte, muhtemelen daha yeni mezunsun veya olacaksın, dediğin gibi + ların var ise zaten iş hayatına girerken bunları kullanacaksın..

nasıl x universite makine müh mezunu ile y üni makine mühendisliği mezunu aynı konumda değilse (dikkat ünvanları aynı! :)) sende teknik öğretmenlikten mühendisliğe geçip tamamlamış birinden farklı olacaksın..

hatta öss de çok çok düşük puan alıp, bilgi de koçta parayı bastırıp mba yapan eleman senin giremediğin yere girecek belkide..

iş hayatı böyle, alışın şimdiden.. rekabete alışın..

iş hayatında adalet yok, hak hukuk yok! acı ama gerçek :)

her zaman fark yaratacak şeyler yapmalısın, hem okulda, sonrada çalıştığın işte.. bu mantıkla gidersen, senden sonra işe girip, terfi olup sizin üstünüze yönetici olan elemanada atarlanırsın olan sana olur :)

XSi
16-06-2013, 22:31
Muhendislik okuyan muhendis olsun bende ogretmenlik yapayim gerekli formasyonu almadan? O zaman niye muhendislik ogretmenlik vs diye ayrisiyoruz,

Elbette gerekli egitimi alan muhendis olabilir yalniz universite girisinden itibaren puanlamada ve elemede farklilik varsa bu is olmaz ben niye muhendislik okumak icin kastim stres yaptim?

Ayni dersleri almiyoruz diye biliyorum muhendisler ve ogretmenler kaldiki is derste degil bu isin altinda baska seyler var

Ben yaziyorum buraya acikcasi bana giren cikan olmaz ben belirli seyleri yapmisim su hayatta ama hayata yeni baslayacak genclerin onunu kapamak bu

İtu makine muh ile ogretmenlik arasinda ne kadar fark var puan olarak?

bunu ön kapamak olarak düşünüyorsan, her açılan yeni ünide her açılan mak müh kontenjanıda ön kapamak oluyor.

veya senden bir sonraki sene üniversitede mak müh bölümünü kazananlardan önünü kapıyor bir yerde..

hiç bir farkı yok

Y.Emre
16-06-2013, 22:33
Yazmayım yazmayım diyorum olmuyor. Meslek lisesindekilerin çoğunda(!) mühendislik kazanacak (hatta bununla yetinmeyip Odtü'yü kazanacak) altyapı vardı da ne diye meslek lisesine gitti ?

Meslek lisesi mezunları meslek lisesine kayıt yaptırırken katsayı sorunu yaşayacaklarını pekala biliyorlardı. Hem buna razı olarak meslek lisesine kayıt yaptırıp sonra yok benim puanım kırılıyor yoksa ben Odtü'ye en birinci girerdim diye ağlamak nedendir ?

Kıçı kırık okulumda bile düzlise mezunu mühendis adayı neredeyse yokken, düzlise mezunlarının (arada kazanan olabilir ama genel konuşuyorum.) Odtü'yü kazanmasının iddia edilmesi nasıl bir tezattır. Zira o başarı gösterilecek olsa liselere giriş sınavında neden yoktur öyle bir başarı?. Bu ne çeşit bir şakadır ?

Ayrıca meslek lisesi okumuş olmakla o mesleğin mühendisliğine geçişte neden + puan verilsin ?. Meslek liseleri ara eleman yani tekniker yetiştirmek için kurulmuştur, mühendis değil. Dolayısıyla 'imza hakkı'nın olmaması da normaldir.

Ortamı germeye, iktidar gibi 'siz' 'biz' olmaya gerek yok. öt korkusu falan yakışmayan şeyler. Yök öyle demiş, olayla ilgili gerekli davalar açıldı sanıyorum hayırlısı diyip beklemek en mantıklısı.

not: Direkt olarak herhangi bir kişiye cevap olarak yazmadım.

Ayrıca buradaki sitem sınava gireceklere değil, sınavı çocuk oyunuymuş gibi hazırlayan Yök'e Ösym'ye.. Bari adam akıllı sınav yap, hakeden gelsin.

canozcan
16-06-2013, 23:02
Madem ODTÜ ye girecek altyapı vardı da neden meslek lisesi okudunuz? Ben düz lise mezunuyum ama kendi mesleğimde çıraklıktan yetiştim. Babam bana dedi ki gel oğlum benim mesleği seç hem beraber çalışırız hem de pratiğini geliştirirsin dedi . ama üni. bitene kadar benim takım çantasını taşıyacaksın , üni. bittikten sonra ben senin çantanı taşırım dedi. Okul zamanında akıl danıştığım ve meslekte çok iyi dediğim kişiler şimdi gelip bana akıl danışıyor.

Kimse anadan doğma mühendis olmuyor. YÖK sınav sistemi getirmiş şunu okursan bu olursun diyor. Meslek lisesine gitmeseydiniz o zaman ,düz ya da Anadolu lisesine gitseydiniz.

ben meslek lisesine girdiğim zaman öyle birşey yoktu düz lise eşitti. hiç bir alt yapısı olmayan hiçbir sınavı kazanamayan düz liseye gidiyordu. bilmiyorsan araştır. bir sınav kazanıp girdim senin anlayacağın meslek lisesine. senin gibi direk orta okuldan geçmedim

canozcan
16-06-2013, 23:08
Yazmayım yazmayım diyorum olmuyor. Meslek lisesindekilerin çoğunda(!) mühendislik kazanacak (hatta bununla yetinmeyip Odtü'yü kazanacak) altyapı vardı da ne diye meslek lisesine gitti ?

Meslek lisesi mezunları meslek lisesine kayıt yaptırırken katsayı sorunu yaşayacaklarını pekala biliyorlardı. Hem buna razı olarak meslek lisesine kayıt yaptırıp sonra yok benim puanım kırılıyor yoksa ben Odtü'ye en birinci girerdim diye ağlamak nedendir ?

Kıçı kırık okulumda bile düzlise mezunu mühendis adayı neredeyse yokken, düzlise mezunlarının (arada kazanan olabilir ama genel konuşuyorum.) Odtü'yü kazanmasının iddia edilmesi nasıl bir tezattır. Zira o başarı gösterilecek olsa liselere giriş sınavında neden yoktur öyle bir başarı?. Bu ne çeşit bir şakadır ?

Ayrıca meslek lisesi okumuş olmakla o mesleğin mühendisliğine geçişte neden + puan verilsin ?. Meslek liseleri ara eleman yani tekniker yetiştirmek için kurulmuştur, mühendis değil. Dolayısıyla 'imza hakkı'nın olmaması da normaldir.

Ortamı germeye, iktidar gibi 'siz' 'biz' olmaya gerek yok. öt korkusu falan yakışmayan şeyler. Yök öyle demiş, olayla ilgili gerekli davalar açıldı sanıyorum hayırlısı diyip beklemek en mantıklısı.

not: Direkt olarak herhangi bir kişiye cevap olarak yazmadım.

Ayrıca buradaki sitem sınava gireceklere değil, sınavı çocuk oyunuymuş gibi hazırlayan Yök'e Ösym'ye.. Bari adam akıllı sınav yap, hakeden gelsin.

daha yaşın küçük anlayamaman gayet normal. benim bahsettiğim zamanda sen daha kısa şortla geziyordun. ben meslek lisesine girdiğimde katsayı sorunu yoktu herkez eşitti. lise sonda bırak eşit olmayı düz liseler avantaklı oldu. ben veteriner lisesi mezunuyum. veteriner hekimliğine düz liseler benden avantajlıydı hala anlayamadıysan ne diyim

canozcan
16-06-2013, 23:37
işinize geldiği yerde yök öyle uygun görmüş öyle yapmış ona uyulur deniyor , işine gelinmeyen yerde sınav çok kolay deniyor :D yök öyle uygun görmüş kolay yapacak

Y.Emre
16-06-2013, 23:44
daha yaşın küçük anlayamaman gayet normal. benim bahsettiğim zamanda sen daha kısa şortla geziyordun. ben meslek lisesine girdiğimde katsayı sorunu yoktu herkez eşitti. lise sonda bırak eşit olmayı düz liseler avantaklı oldu. ben veteriner lisesi mezunuyum. veteriner hekimliğine düz liseler benden avantajlıydı hala anlayamadıysan ne diyim

Kişisel olarak şahsınıza herhangi bir şey yazmadım, bunu mesajımda da belirttim bu birincisi.
Benim şortla gezip gezmiyor olmamın konuyla bir ilgisi olduğunu sanmıyorum, olayı kişiselleştirmeyelim.
Çok eski dönemde, meslek liseleri de sınavla alıyordu diye duydum. Dolayısıyla biliyorum.
O dönemde size haksızlık yapıldığı da açık, ancak o dönemde size yapılan haksızlığın şimdi başkalarına haksızlık yapılarak telafi edilmesi ne kadar 'doğru' bir iş ? O haksızlığın önüne o zaman geçilmeliydi diye düşünüyorum..
-Şimdiki formasyon verilme verilmeme muhabbetinde, yasadan önce fen edebiyat fakültesine kayıt yaptırmış öğrencilere formasyon eğitimi verilmesi gibi, sizleri de o durumdan hariç tutmaları gerekirdi.-

Hatta 2000lerin başında ki meslek lisesi mezunları içinde (yani bu olayda hakkı yenenler, biz girerken böyleydi çıkarken böyle oldu dönemi içinde) laf etmiyorum ama sonrası için sizde onların haklı olduğunu savunmayın lütfen. Zaten biliyorlardı.. Bile bile kaydoldular.

Hatta ve hatta mesajımda eklemiştim, olayımız sınavın yapılması değil. Eyvallah sınav yapılsın, ama 'mühendislik' mesleğine yakışır bir sınav olsun.. Madem sizlerde aynı dersleri aldınız, o dersleri içeren sorular sorulsun mesela.. Tepkinin asıl kaynağı bu..

Ayrıca, anlama kapasitem gayet yerinde, o konuda endişeniz olmasın :)

safakT5
17-06-2013, 00:14
Tartışmalar bitmez....

Esas sorun TMMOB acaba size imza yetkisi verecek mi. Odalar bu duruma karşı çıkıyor zaten. Tamam mühendis ünvanını alabilirsiniz ama imza yetkisi için odaya bağımlı olmanız ve gerekli belgeleri almanız gerekecek.

Özgür Ozan
17-06-2013, 00:15
tamam işte, muhtemelen daha yeni mezunsun veya olacaksın, dediğin gibi + ların var ise zaten iş hayatına girerken bunları kullanacaksın..

nasıl x universite makine müh mezunu ile y üni makine mühendisliği mezunu aynı konumda değilse (dikkat ünvanları aynı! :)) sende teknik öğretmenlikten mühendisliğe geçip tamamlamış birinden farklı olacaksın..

hatta öss de çok çok düşük puan alıp, bilgi de koçta parayı bastırıp mba yapan eleman senin giremediğin yere girecek belkide..

iş hayatı böyle, alışın şimdiden.. rekabete alışın..

iş hayatında adalet yok, hak hukuk yok! acı ama gerçek :)

her zaman fark yaratacak şeyler yapmalısın, hem okulda, sonrada çalıştığın işte.. bu mantıkla gidersen, senden sonra işe girip, terfi olup sizin üstünüze yönetici olan elemanada atarlanırsın olan sana olur :)

Abi benim anlatmak istediğim fark yaratmak değil hani demişsin ya rekabetten mi korkuluyor diye sana ortada bi rekabet olmayacağını açıkladım sadece ki o anlattığım durumların çoğunu mühendislik okuyan çoğu arkadaş yaşamıştır yaşıyordur, dolayısıyla zaten onlar her zaman bi adım önde...

Mesela hacettepe üni. de bildiğim kadarıyla otomotiv öğretmenliği yok ama eğer olsaydı ben tüm bunları yaparken o otomotiv öğretmeni arkadaş sadece 1 sınav ve 5 dersle benle aynı üni. den mezun aynı ünvana sahip olacaktı, ben kendimi diğer mühendis arkadaşların yerine koyuyorum ve açıkcası bu haksızlığı görmezden gelemiyorum

canozcan
17-06-2013, 00:30
Tartışmalar bitmez....

Esas sorun TMMOB acaba size imza yetkisi verecek mi. Odalar bu duruma karşı çıkıyor zaten. Tamam mühendis ünvanını alabilirsiniz ama imza yetkisi için odaya bağımlı olmanız ve gerekli belgeleri almanız gerekecek.

valla orası beni bağlamaz zaten mühendislik yapmayacağım. memurum zaten mühendislik kadrosuna geçip mühendislik yapmadan mühendis maaşı alacağım. imza atmayacağım rahat olabilirsin :)

canozcan
17-06-2013, 00:35
Kişisel olarak şahsınıza herhangi bir şey yazmadım, bunu mesajımda da belirttim bu birincisi.
Benim şortla gezip gezmiyor olmamın konuyla bir ilgisi olduğunu sanmıyorum, olayı kişiselleştirmeyelim.
Çok eski dönemde, meslek liseleri de sınavla alıyordu diye duydum. Dolayısıyla biliyorum.
O dönemde size haksızlık yapıldığı da açık, ancak o dönemde size yapılan haksızlığın şimdi başkalarına haksızlık yapılarak telafi edilmesi ne kadar 'doğru' bir iş ? O haksızlığın önüne o zaman geçilmeliydi diye düşünüyorum..
-Şimdiki formasyon verilme verilmeme muhabbetinde, yasadan önce fen edebiyat fakültesine kayıt yaptırmış öğrencilere formasyon eğitimi verilmesi gibi, sizleri de o durumdan hariç tutmaları gerekirdi.-

Hatta 2000lerin başında ki meslek lisesi mezunları içinde (yani bu olayda hakkı yenenler, biz girerken böyleydi çıkarken böyle oldu dönemi içinde) laf etmiyorum ama sonrası için sizde onların haklı olduğunu savunmayın lütfen. Zaten biliyorlardı.. Bile bile kaydoldular.

Hatta ve hatta mesajımda eklemiştim, olayımız sınavın yapılması değil. Eyvallah sınav yapılsın, ama 'mühendislik' mesleğine yakışır bir sınav olsun.. Madem sizlerde aynı dersleri aldınız, o dersleri içeren sorular sorulsun mesela.. Tepkinin asıl kaynağı bu..

Ayrıca, anlama kapasitem gayet yerinde, o konuda endişeniz olmasın :)

evet katılıyorum anlama kapasiten yerindeymiş :) benim durumumu haksızlık olarak kabul ettiğine göre şimdiki durumu haksızlık olarak görmende gayet doğal. bile bile girenlerin şimdi bu hakkı kazanması bence de tuhaf olmuş. ama soruların böyle olması benim için avantaj. mezun olalı 7 sene oldu teknik eğitimden. ve o işi yapmıyorum. şimdi kalkıp bana 1 ay içinde inşaatla ilgili soru sorarsan orası adalet olur mu sence ? o yüzden matematik ve mantık temelli sorular sorulacak ve buda kapasite meselesi olacak. zaten kontenjan az olacak ve o kontenjanları hakedenler dolduracaktır emin ol...

brsmustang
17-06-2013, 01:27
Gercek bir muh. le bir Tek. Ogrt hic bir zaman kiyaslanamayacagi gibi.
itekaka bir muh.le, muh derslerini almis bir Tek. Ogrt. De kiyaslanamaz

safakT5
17-06-2013, 09:49
valla orası beni bağlamaz zaten mühendislik yapmayacağım. memurum zaten mühendislik kadrosuna geçip mühendislik yapmadan mühendis maaşı alacağım. imza atmayacağım rahat olabilirsin :)

Kapağı attım zaten diyosun. Derdiniz maaş ise vay halimize :D

rapstar
17-06-2013, 16:01
Oncelikle belirtmek isterim teknik ogrt. okumuyorum mezun vs degilim :) Olaylara objektif bakmak gerekir ise buradaki cogu muh. okuyan arkadaslarin atladigi yada gozden kacirdigi birsey var. Teknik liselerden mezun olup teknik ogrt. mecbur birakilan dayatilan arkadaslarin bu bolumlere girmek icin cok cok calistiklari ayni stresi yasadiklarini cevremden biliyorum. Marmara uni teknik egitim bilgisayar ogretmenligi okuyan bir arkadasim muhendislik fakultesinde okuyan bir ogrenciden bolum anlaminda farkli bir ders almadigini, arti olarakta mesleki anlamda da ogretmenlikle alakali egitim dersleri aldigini soyledi hatirladigim kadariyla. Simdi bu arkadasin uniye girerken cektigi hem sinav stresi hemde kontenjan stresi ustune ( cunku teknik egitim fakultesi neredeyse kalmadi yakinda hepsi kapanacak ), bolum anlaminda ayni dersleri alip ayni stresi cektikten sonra " bize ne ozaman meslek lisesi okumasaymis" demek asil haksizlik olmuyormu. 14 yasinda "cocugun" anne baba cahil rehberi de yok ise boyle bisey demek bence haksizlik. Cunku bakin meslek liselerinde okuyan cocuklar okula basladiktan sonra ogreniyor bazi seyleri ki uniye girerken bu bolum icin afedersiniz kopek gibi calisiyorlar. Kaldiki bir hak talep ediliyorsa liseden egitimine baslamis bir ogrencinin uniye gecerken onlerinin tikanmasi yanlisi baska bir yanlisla talep edilmemeli.Sinav kolay olur olmaz orasi tartisilir da olmaz muhendis olamazlar gibi bir on yargi cok yanlis diye dusunuyorum. Bu arkadaslar doktor olupta sinava girmiyorlar sonucta bolum olarak ayni dersleri almislar mesleki anlamdada ders alip muhendis olabilirler benim gorusum.

RCkid
17-06-2013, 16:21
Ben sanmıyorum ki hiç bir öğretmenlik öğrencisi benimle aynı dersleri almış olsun.
Mühendislik fakültlerinin çoğunda bile standart yerlerde.
Mühendislik okuyan arkadaşlar hiç çekinmesin bence işe alımlarda gerçek mühendislerle sonradan olma mühendislerin rekabet etmesi mümkün olmaz. İşverenler bunun ayrımını yapacaktır. Bu uygulama bence bazı kişileri istenen mevkilere getirmek için seçilen bir yöntem.

Öğretmenlik bölümlerinde çok zor şartlarda kazanılıp okunduğu yazılmış ama kusura bakmasın kimse biz de kolay kazanıp okumadık, hala da okuyoruz

RCkid
17-06-2013, 16:22
Herkes mühendis olacak diye birşey de yok, öğretmenlere ve teknik elemanlara da ihtiyaç var

Gunes G.
17-06-2013, 17:37
Vizyonsuz adam muhendislik fakultesinde okuyarak muhendis olsa ne olur, tek. ogretmenlikten +1 sene okuyup muhendis olsa ne olur...

O kadar cok donem arkadasim var ki muh diplomasi alan ama vizyon sahibi olamayan...

Y.Emre
17-06-2013, 19:41
İnsanlar kendi seçimlerinden mesuldürler. Kimse kusura bakmasın, meslek lisesinin şartlarını bile bile gidip kayıt yaptırıp sonra vay efendim önümüz kapalıydı ne yapalım falan diyenleri anlamamaya devam edicem.. İnsan gittiği geldiği okulların ne iş yaptığını avantaj ve dezavantajlarını araştırmalı.. Araştırmıyorsa yine o onun sorunu derim kimse kusura bakmasın..

Ayrıca Güneş abinin dediği gibi, bu iş vizyon meselesi. Asıl önemli olan 'hesap yapmak' değil bence yapılan hesapların yorumlamasını yapabilmek. Bir işi yapmanın en verimli/basit yolunu görebilmek ve bunu hesap kitapla birlikte ortaya koymak.. Yoksa sadece hesabı kitabı bilgisayar da yapıyor..

canozcan
17-06-2013, 20:07
Kapağı attım zaten diyosun. Derdiniz maaş ise vay halimize :D

evet bakalım oturduğum yerden 3000+ maaş almak nasıl birşey bende göreyim :D diğer mühendisleri bilmem ama ziraat, gıda, su ürünleri mühendislerinin ne yaptığını ve nekadar maaş aldığını çok iyi biliyorum .