PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : vtec2'ye SAFC , VAFC , AEM FlC veya başka önerisi olan...?

serda-R
05-06-2008, 10:19
merhaba arkadaşlar....2005 civic sedan vtec2 sahibiyim....aracımda otto 4-1 42 lik racer headers , otto kat iptal tüpü , 52 lik ara borular , otto carbon son susturucu , tampon bağlantılı pipercross venom kit , çift tırnaklı performans bujileri gibi çıtır çerez mevcut.....artık olağan olan bu değişikliklere safc2 uygulamayı düşünüyorum....yada daha etkili olabilecek başka önerilerinizede ihtiyaç duyuyorum...burda amaç araç performansını atmosferik olarak optimum(araca zarar vermeden) seviyeye çıkarmak olmalı diye düşünüyorum.....bilen tecrubesi olan ve kullanılabilecek ekipmanları + ve - ile şuna göre şu avantajlıdır,şu ayarı bunda yapabilirsin gibi yorumlarsanız çok daha memnun olurum...(örneğin vafc de vtec açma zamanına müdehale edebiliyorsun ama safc de bu yok gibi bilgi paylaşımlarınız bekliyorum...)şimdiden yorum yapan arkadaşlarıma teşşekür ederim...herkese iii formlar...

aracımın birkaç fotosu ;

http://img103.imageshack.us/img103/5592/img0151ct8ll5ud3.jpg (http://imageshack.us)

http://img205.imageshack.us/img205/6774/resim064lw4bf8.jpg (http://imageshack.us)

miniks
05-06-2008, 11:08
safc nin bir etkisini görmessiniz sizin yerinizde olsam turbo uyguylaması yapardım

serda-R
05-06-2008, 11:28
turbo için daha zaman var...şuan atmosferik olarak bişeyler yapmaya çalışacam...etkisini görmezsin derken bi kriter varmı ? yada safc2 için konuşacak olursak ; ayarlarını kim yapabilir ? aracın performansına hiç bi getirisi olmazmı ? headers takmadan öncede bişey olmaz demişlerdi ama stock vtec2 lere göre aracım çok iii durumda şuan...ahım şahım bişey beklemiyorum zaten...ama safc2 uygulansa bana getirisi ne olur ?

bir sitede ; ''' arabamda safc2-sebrıng son susturucu-pıperx aır ıntake-ozel kat ayar var...cekısı safc2 ayarından sonra ınanılmaz arttı...dahada abartabılırım ama o zamanda 2000devır altı kullanırsam fakır karısımdan dolayı motoru elıme alırım..bu kadarı yeter...(14.5-15 arası su an dusuk vıteslerde...5.vıteste 15.5lara gelıyor...) '''

şeklinde bir yorum vardı...gerçeklik payı varmıdır...hem performans hemde motora vereceği zarar açısından soruyorum....hiç kullanan takan varmı acaba ?

adıge
05-06-2008, 11:59
Öncelikle oz hydra ları söküp daha hafif bir jant al bence 17inç tanesi 10kg civarı.
Atmosferik olarak safc,vafc yerine e manage blue vs. pigyback tak daha iyi, benzin dışında vtec'ide kontrol edebilirsin, avansta verirsin.

serda-R
05-06-2008, 12:22
Öncelikle oz hydra ları söküp daha hafif bir jant al bence 17inç tanesi 10kg civarı.
Atmosferik olarak safc,vafc yerine e manage blue vs. pigyback tak daha iyi, benzin dışında vtec'ide kontrol edebilirsin, avansta verirsin.

eywallah....peki bunu uygulayan ve önereceğiniz bir yer varmı ? maliyetleri ne kadar olur....uygulayıp dynoda sonuç alan varmı....jant konusunda hem fikirim ama önlere 2 lastik alırım slick olur biter ;)...görünüşte önemli nede olsa...yorumun için teşşekür ederim...

adıge
05-06-2008, 12:36
eywallah....peki bunu uygulayan ve önereceğiniz bir yer varmı ? maliyetleri ne kadar olur....uygulayıp dynoda sonuç alan varmı....jant konusunda hem fikirim ama önlere 2 lastik alırım slick olur biter ;)...görünüşte önemli nede olsa...yorumun için teşşekür ederim...

görüntüde önemli tabi, bende hydra kullandım çok sade güzel jant ama ağır malesef.
Ankara'da olsan yardımcı olurdum, maliyet olarakta değişir, 400ytl civarı e manage blue ilanları vardı sitede. Atmosferik olarak blue kullanıp dyno sonucu olan bilmiyorum.

serda-R
05-06-2008, 13:13
eywallah ADlGE....yorumların ve verdiğin bilgiler için teşekkür ederim....

arkadaşlar başka görüşü ve bilgisi olan varmı ?

despe
05-06-2008, 16:13
bende bu nimetten yaralanayım bari :D

serda-R
06-06-2008, 09:04
bende bu nimetten yaralanayım bari :D

öle olsun bakalım....:D..burdada karşılaştık.... ;)

GÜNCELLLLL......

Berk007
06-06-2008, 15:46
serdar bence de yavaş yavaş turbo parçalarını al :)
ben neden bu zamana kadar headers almadım sanıyosun :)

despe
06-06-2008, 15:52
öle olsun bakalım....:D..burdada karşılaştık.... ;)

GÜNCELLLLL......

bursada bitane vtec II turboluyolar dün akşam gidip baktım daha yapılacak çok işi var ama bitince bi görmek lazım. yaw şöle tamirciyle akraba oldurmucak sorunsuz 160-180 hp olsa fena olmaz dimi serdar :D

serda-R
06-06-2008, 16:48
serdar bence de yavaş yavaş turbo parçalarını al :)
ben neden bu zamana kadar headers almadım sanıyosun :)

seni kurt seni.... :)...yaw aslında haklısın turbolamak lazım ama daha zamanı var...araştırmalar var ama daha önümüzdeki 2009 yazında olacak...biliyorsun bi ara type-r a fena sarmıştım....direkten döndü..... :(

serda-R
06-06-2008, 16:53
bursada bitane vtec II turboluyolar dün akşam gidip baktım daha yapılacak çok işi var ama bitince bi görmek lazım. yaw şöle tamirciyle akraba oldurmucak sorunsuz 160-180 hp olsa fena olmaz dimi serdar :D

wallaha öle depse'cim( :D )....aslında çok zor değil ama turbo konusu çok ustalık istiyor...deneyimli birilerine yaptırmak lazım...bu iş birazda yürek ister...binmeye tek araban varsa bikez daha düşünmen gerekiyor....+ 0,5 - 0,6 bar yapılı çok araba var piyasada vtec2 lerde....daha spesifik bişeyler olmalı....daha barı nekadar yükseltebilirsin mesela....sorunsuz bi şekilde tabi....ama 0,5 bar bile oldukça tatminkar...videolardan izlediğim kadarı ile.....ben en az 1-2 sene daha atmosferik devam etmek istiyorum....bakalım hadi hayırlısı.....:rolleyes:

Berk007
06-06-2008, 21:52
bilgilerime göre bizim motor 0,8'e kadar dayanabiliyor.

despe
07-06-2008, 08:01
yaw diyorum ya işte tamirciyle akraba oldurmasın yeter :D:D bi arabam daha olsa garanti turboladım bunu. sürekli kullanım için sonradan turbolanmış bi araba bana mantıklı gelmiyor hiç

serda-R
07-06-2008, 09:53
güncelllll....... :)

Oz`
10-06-2008, 09:09
evren diye bi arkadaşım var. uğraşıyor ama gerçekten bişey alamıyor ama trbo kitleri mevcut güzel turbo kiti güzel bir enjektor+pompa+ECU + BURası önemli ( Adam gibi yapılırsa (monte edilirse) sorun yaşamasssın)

ama şölediğim şu 300 milyon 500 milyon içi işcilikten titizlikten kaçarsan hepsanayidesin emin ol :)

serda-R
10-06-2008, 09:38
teşekkürler OZ yorumun için....uğraşan arkadaşda en azndan tahmin edebiliyorum :)...atmosferik pek bi getirisi olmayacak ozaman belli oldu...

ulasstoprak
10-06-2008, 10:00
yav bu arabalar vtec 2 diemi geçiyo ...?

TEQUILA
10-06-2008, 10:17
evren diye bi arkadaşım var. uğraşıyor ama gerçekten bişey alamıyor ama trbo kitleri mevcut güzel turbo kiti güzel bir enjektor+pompa+ECU + BURası önemli ( Adam gibi yapılırsa (monte edilirse) sorun yaşamasssın)

Bu kombinasyonları bünyesinde barından acaba kaçtane usta var. Veya yaptıkları tüm işleri başarılımı. O yüzden çok yakın olduğum bir projeden sürekli sanayide yatma kalma, arabayı uzun mesafe kullanamama korkusundan uzak duruyorum... :(

cem
10-06-2008, 11:05
Atmosferik olarak ilerlemek çok mantıksızlık olur,bu demek degilki sıfır güç alırsınız hayır, ama haracayacagınız maddiyat ile alacagınız güç oranı tamamen mantıksızlık,ayrıca 5-6 hp için parayı çöpe atmaya gerek yok,ayrıca uçuk turbolar yerine ufak bir turbo ile güzel tatminkar güçler alabilmeniz mümkün.
Emanage kullanabilirsin fakat aşırı beslemede kullan derim , 1-2 sene atmosferik kullanacagım demişsin,bu süre zarfından sonra turbo uygulamasına geçebileceginden motor kondisyonunu saglıklı tutmanı öneririm atmosferikken fazla kurcalamadan ,daha sonra bolt-on bir turboya gececginden saglıklı bir motor üzerine güzel güçler elde edebilirsin.
Bolt-on bir turbo kit enjektör,pompa takmak amerikayı yeniden keşfetmek degildir iyi bir usta turbo uygulaması gercekleştiren ustalar bunların üstesinden rahatlıkla gelebilir.Fakat Ecu profesyonel ellere teslim edilmelidir.Hedeflenen amaç yuksek beygirler yerine tatmin olmaksa motorda buna karşı dayanıklılıgı ile cevap veriyor zaten.Eger motor içine girerseniz sanayiye elbette ugrayacaksınız.Bu kacınılmazdırki dünyadada bu böyledir.Ustalıkla, işçilikle dogru orantılı diyebiliriz.
Yüksek güçler yüksek riskler getirir ve mekanik ortamda hertürlü beklenmeyen durumla karşılaşılabilinmesine hazırlıklı olunmaası gerekir.Bence motor kondisyonu iyi tutularak atmosferik olarak bindiginiz zamanlarda motor bakımlarınızı aksatmamalı, aşırı beslemede motor içine girmeden minik bir turbo, emanage ile güzel işcilikle devam etmenizdir.

thunderbirdkaan
10-06-2008, 12:31
kesınlıkle doğru

serda-R
10-06-2008, 14:12
verdiğin bilgiler için teşşekürler CEM....bilginin yanında tecrubede konuşuyor....bu bilgiler ışığında en iisi şöle 1-2 senelik bi planlamayla yawaş yawaş turbolama araştırmalarına başlamak en mantıklı olanı.....tabi yine paylaşımlarınızı bugün olduğu gibi ilerde de eksik etmemenizi temenni ediyorum....tekrar teşekkürler arkadaşlar....

olcay_bora
26-07-2008, 10:31
ee vtec için turboyu uygun gördünüz biz napcaz puglar 3 5 bişey katalım die çırpınıp duruoz :D

tool
26-07-2008, 10:52
bolt-on kitlerde ne ustalik gerekiyor hicbisey anlamadim acikcasi;
ekü-pigibek disinda titiz ne gerekir ki!

serda-R
09-08-2008, 08:36
peki arkadaşlar e- manage yi şimdiden alsam atmosferik olarak kullansam, ki nasılsa sonradan turbolayacağım zamanda gerekli olan bir parça bu e-manage , bunun montajını kim yapabilir ? ayrıca wideband almama gerek varmı ? uygulama sonrası yaşayacağım sıkıntılar varsa nelerdir ? nelere dikkat edilmeli ? e-manage neler yapabilir neleri ayarlar ? (benzin hava,erken ateşleme,vtec müdehalesi,avans ayarı vs.vs.vs.)devir iptali yapabilir mi mesela ???

yani e-manage bir stand alone midir yoksa piggyback bir ürünmüdür ? eğer piggyback bir ürünse devir kesiciye müdehale etme şansımız olmadığı anlamınamı geliyor bu ? sabit konudaki açıklamalardan anladığım kadarı ile söleyim :beuj:

Oz`
15-08-2008, 09:19
senin makinana emanage salakca olucaktır :) ficte biraz salakca olucak işini tam göremiyicek 1 hafta gibi beklersen sana başka bir ecu sunabilirim :) kesme biçme yok :d

serda-R
16-08-2008, 08:21
senin makinana emanage salakca olucaktır :) ficte biraz salakca olucak işini tam göremiyicek 1 hafta gibi beklersen sana başka bir ecu sunabilirim :) kesme biçme yok :d

teşekkürler özgün...haber ve yardımlarını bekliyorum senden.... ;)

adıge
16-08-2008, 15:21

neden salakça olsunki?
bizde bilirdik standalone olarak hondata kpro + kasnak yada aem ems 1030 tavsiye etmeyi.
atmosferik deniyor, fiyat/performans olarakta mantıklı düşünmek lazım.
para çok sorun yoksa takın 4-5 katı fiyatlı standalone beyini atmosferik arabaya...

serda-R
29-08-2008, 09:06
güncellllll.....

Evrenoz
13-09-2008, 23:15
Bu bloğu turbolamak ne kadar mantıklı?

Neden böyle diyorum,

Araç turbolandıktan sonra 1 ve 2. viteslerde sarmaktan gidemiyorsun, aracın kapasitesi malesef bu. 3. viteste yürümeye başlıyorsun, 4-5 derken aracını 1000 hp de yapmış olsan 218 km/h de takılıyorsun. Yanından standart bir vtec el sallayarak geçiyor, sinir oluyorsun.

Bu bloğu turbolayacağıma k20 veya ne kadar devri kapandı deselerde b16 blok koyar, atmosferik yükler, turbolu d16'dan daha fazla keyif alırım.

Bu arada özgünün bahsettiği evren benim, safc 0 güç katıyor demek yanlış olur. Katıyor ama ne katıyor, 3-4 hp belki. Fiyatı nedir? 500 YTL civarı. Peki fiyat performans oranı nedir? 1 hp = 125 YTL :)

SAFC mi komple egsos sistemi ile takas yapmam yaptığım en mantıklı şey oldu sanırım.

Ranthor
13-09-2008, 23:39
Abimin de arabasi vtec II sedan, o kadar dengesiz bir kasasi var ki:(
Frenleri de cok zayifti.

Turbo yapacak arkadasin ikinci bir arabasi yada surekli bir isi olmamasi lazim. Ofis saatlerinde calisan, hafta ici arabasini kullanan birisinin bunu becermesi imkansiz.

levent
14-09-2008, 00:07
Araç turbolandıktan sonra 1 ve 2. viteslerde sarmaktan gidemiyorsun, aracın kapasitesi malesef bu. 3. viteste yürümeye başlıyorsun, 4-5 derken aracını 1000 hp de yapmış olsan 218 km/h de takılıyorsun. Yanından standart bir vtec el sallayarak geçiyor, sinir oluyorsun.

aynı sıkıntıyı yaşadı bi arkadaşım 2001 vvti corollasında, bu yüzden custom bolt-on kitini söktü gerisin geriye:o

initial-D
14-09-2008, 00:44
sen ufaktan turbola ama tekirdağda bunu yapabilicek usta bilmiyorum ben.goofy yaptığı 307 vardı turbolu o adamın sanayide dükkanı varmış ama nerdedir bilmiyorum.olsada kendisi uğraşmıyor galiba

turboyu istanbulda halledersin ama 0,5-0,6 derken 0,9-1 bar dedinmi kork:)ip üstünde gitmeye başladın demektir

bu arada arabayı görüyorum sürekli çok harika herşeyiyle ama jantları daha hafif bişeyle değiştirsen safc kadar verimli olur:)

Schumi
14-09-2008, 01:58
Bence D16 Bolt On Turbo korkulacak birsey deil. Yapma diyenlerin abarttigi kadar oldugunu dusunmuyorum. Ama frenlere el atilmasi gerekiyor o konuda katiliyorum.

serda-R
14-09-2008, 22:29
ewet turbolamak için daha zamanım var diye düşünüyorum...şuan atmosferik gitmeyi planlıyorum...safc ye gelince emanage yada aem fıc varken yada ecu veya standalone bi ünite varken safc basit kalıyor....sadece benzin hava karışımına müdehale etmek yeterli olmayacaktır ki evrenin dediği gibi 3-4 hp...ama ateşleme ve avansa müdehale edip wideband yardımıyla iyi bir ayarla 3-4 hp den daha iyi güç elde edilecektir...ama bunuda işi iyi bilen birine yaptırmak kaçınılmaz olmalı...jant konusuna gelince gerçekten kaliteli olmasına karşın oldukça ağır bir jant....bi ara 4 kapak jant takıp öle deniyecem ....

şimdilik hala atmosferik olarak yürüme taraftarıyım...yardımlarınızı bekliyorum...

initial-D
14-09-2008, 22:58
egzantrik al veya contayı incelt.daha yüksek sıkıştırmalı piston dene

Oz`
15-09-2008, 08:39
yahu arkadaşlar modifiyeden kendinizi soğutmtayın

Evrenoz " şanzıman olayında mnakina D serisi ve D serisinin uzun sanzımanı olabiliceğiniz düşünüyorum ozaman bütün sorunu alşıcaksn "

Turbo 5~7 bin dolar civarı sorunsuz çakma uyddurma değil Orjinal gibi alıcağınbeygir 100 den başlıyor

atmosferik için 1 çip 1.100ytl egsozt filitre header 2000 ytl piston seti 700$ egzantirik 700 dolar ki varmı bilmiyorum ince conta o bu şu derkennnnn 7 bini geçemesssen bile 5000 lere gelirsin alıcağın beygir 10 bilemedin 20 hadi benden olsun 50beygir olsun :)

initial-D
15-09-2008, 09:54
illi atmosferik binicem diyor

0,5 barda günlük kullunıma uygun bişi yapmak en mantıklısı

Burak Kasim
15-09-2008, 10:06

Evrenoz " şanzıman olayında mnakina D serisi ve D serisinin uzun sanzımanı olabiliceğiniz düşünüyorum ozaman bütün sorunu alşıcaksn "

Turbo 5~7 bin dolar civarı sorunsuz çakma uyddurma değil Orjinal gibi alıcağınbeygir 100 den başlıyor

atmosferik için 1 çip 1.100ytl egsozt filitre header 2000 ytl piston seti 700$ egzantirik 700 dolar ki varmı bilmiyorum ince conta o bu şu derkennnnn 7 bini geçemesssen bile 5000 lere gelirsin alıcağın beygir 10 bilemedin 20 hadi benden olsun 50beygir olsun :)

Kesinlikle katiliorum.

$5000 ile yapilan bi turbo kitle en az 70 hp aldigini varsayarsan, ayni paraya bu kadar gucu N/A de alman imkansiz ki Iscilige gitcek cogu paran motoru actirdigin icin. :p

Degerleri eslestirdiginde N/A yapilan bi arac her zaman daha pahaliya gelicektir, aldigin degerler goz onunde bulundurulursa.

Evrenoz
15-09-2008, 18:45

Hele bir bulsana bana bi D serisi uzun şanzıman, ucuzundan mümkünse. 3-5 bin ytl de şanzımana isteme :)

110 stock + 100 = 220 turbo d16 ya bineceğime b16 ya binerim. en olmadı ileride onu turbolarım yahu :)

Ha bide şey demiyorum ben, d16 yı atmosferik yükleyelim. E yükledik benimkini noldu? parmakla sayıyorum anca aldığım beygirleri..

Yatmıyor bu iş aklıma, k20 de benim gözüm :)

SONE-R
15-09-2008, 18:48
egzantrik al veya contayı incelt.daha yüksek sıkıştırmalı piston dene

bu dediklerin D16 motor için yok sanırım.... :( olsa çoktan ben alırdım :D

Oz`
15-09-2008, 19:53
Hele bir bulsana bana bi D serisi uzun şanzıman, ucuzundan mümkünse. 3-5 bin ytl de şanzımana isteme :)

110 stock + 100 = 220 turbo d16 ya bineceğime b16 ya binerim. en olmadı ileride onu turbolarım yahu :)

Ha bide şey demiyorum ben, d16 yı atmosferik yükleyelim. E yükledik benimkini noldu? parmakla sayıyorum anca aldığım beygirleri..

Yatmıyor bu iş aklıma, k20 de benim gözüm :)

sen b16 yı ucuzmu asanıyorsun aksı difransiyeli sanzımanı 8 bin doları buluyor malesef sen hayal alemindesin sanırım :)
sadece yürüyen yanlış olmasın bunun strokerı turbo kiti osu busu sana 30 bin dolara mal oluyor neoldu senin 3-4 milyara turbon hergün kırılır çatlar sabah çalıştırdığında hadi bismillag diyemessssin korkudan ucuz etin yağnisi kötüü insanı modifiyeden soğutur ne corvetteler var nefret eden ne 1.400cc arabasına turbo takıp hayatından çok memnun olan 3-4 milyar değil tabiki şanzıman sen onu ustana bırakıcaksın o sana sunucak ama onun sunduklarını sen yorumlamalısın yorumlamalısınki sende yalan bile sölylüyor olsa ona kanma

sen cevrendekilerde çok feyz alma ucuz olsun benim olsun mantığıyla bu işler olmaz buna herkes sahit olmuştur

Evrenoz
15-09-2008, 21:00
Evladım sana 3-4 milyarlık turbo koyucam diyen kim

5-7 bin dolar d16 turbolayacağıma (şanzıman hariç ) 8 bin dolara aks difransiyel şanzıman dahil b16 alırım diyorum.

Sevmiyorum d16 yı turboluda olsa, cinsmidir nedir

Oz`
16-09-2008, 01:19
8 bin dolar sadece sanzıman içi neyse insanları yanlış yönlendiriyorsun bence d serisinden 900whp alanlar var

Evrenoz
16-09-2008, 10:58
Olm ciddi ciddi sövecem

10 liraya k20 şanzıman beyin ıvır zıvır herşey dahil takarız biter diyen sen diilmiydin. soktun kafama şimdide d16 da d16 diip duruyorsun

serda-R
16-09-2008, 12:13
:) ya swaplamak elbetteki güzelde 10 lira çok yaw....ben okadarda uçamam...şu mevcut sistemi optimize etmek istediğim okadar...bi aem fıc , safc , piggyback yada ecu takmak....tabi şimdilik...

kwanc
16-09-2008, 12:16
K20 , 10 liraya cidden herseyiyle hallolurmu vtecII kasasına?

Evrenoz
16-09-2008, 12:59
Öle demişti özgün bundan 1-1.5 sene önce :)

initial-D
16-09-2008, 21:44
ek kasaya uyuyorsa vtec 2 yede olur büyük ihtimalle

kwanc
17-09-2008, 08:00
vtec 2 ye oluyo zaten onda bı sıkıntı yok