PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Garajda Otomobil Boyama

psikolojikdeli
17-06-2013, 01:11
Evet Arkadaşlar yakında garajımda aracımı boyayacağım bunun hakkında fikirlerinizi rica edeceğim biraz kapsamlı olursa sevinirim, Lütfen garajda araba boyanmaz şu olmaz bu olmaz demeyin bence Gayette güzel olacak sadece biraz yardıma ihtiyacım var

Nasıl yardımcı olabilirsiniz mesela

1. aracın üstündeki boyayı tamamen kaldır (neden)
2. 200 400 800 1000 zımpara yap
3. Macun yapılacak yerleri yap zımparala (Macun Marka Zımpara Değerleri vs)
4. Astar için hazırlık yap ve Astar at (marka tavsiyesi kaç kat vs)
5. Şukladar saat kurumasını bekle (gece boya gündüz boya vs)
6. temel katı at vs vs vs vs gibi

aracın camlarını sökücem veya söktürcem bu hafta kaynak işlerimi yapıp boyamı planlıyorum

şimdiden Bilgisini paylaşan arkadaşalara Teşekkür ederim umarım faydasıda olur

Aracın orjinal rengi gri yüzde 99 olacak renk kırmızı

bu arada boya vernik işinide irdelersek sevinirim

arabamın şu andaki rengi
http://i1264.photobucket.com/albums/jj483/shogunsilvia/Facebook/IMG_0763_zpsd0d29cc2.jpg (http://s1264.photobucket.com/user/shogunsilvia/media/Facebook/IMG_0763_zpsd0d29cc2.jpg.html)

hedeflenen renk

http://i1264.photobucket.com/albums/jj483/shogunsilvia/devin_zps4419a1e7.jpg (http://s1264.photobucket.com/user/shogunsilvia/media/devin_zps4419a1e7.jpg.html)

SULTANOGLU
17-06-2013, 01:41
Aracin su an uzerindeki boya nasil ?? Altinda curuk muruk bisey var mi ??

Eger yok ise gayet arac matlastirilip astarlanip yapilabikir. Bozuk olan bolumlerde macun ile duzeltilip ardindan astarlanip yapilir. Boyanir boyanmaz degil ama acik alan cidden buyuk sorunlar yaratabilir. Alt zemin icin harcadiginiz emek ne yazikki bosa gidebilur.

Urun anlaminda tavsiye edicegim glasurit urunleri olur.

Macun olak 839-20 gayet guzel isinizi gorur, 20 derecede 20 yada 30 dakikada kurur. Macunladiginiz yerleri 80 kum zimparadan baslayarak 150 - 240 yapabikirsiniz. Sonra astar atip kontrol toz boyasi surup 320-400 diye devam edebikirsiniz. Elle yapicaksaniz astar zimparasini bence daha yuksek kum secin. Ben yukardaki degerleri makine ile yapilirsa diye yazdim

Daha onceden boya uygulamisliginiz var mi ? Kompresorunuz boya astar tabancaniz var mi ?

Keske istanbulda olsam gelirdim yardim etmeye

Astar olarakta glasurit kullanabilirsiniz. 285-700 gayet guzel bir dolgu astaridir.

Boya olarak yine glasurit 55 seri solvent bazlu isinizi gorecektir.

255 vernikte kullabirsaniz gayet guzek oarlak bir yuzey elde edersiniz. Gayet dolgulu bir verniktir.

Hava alanindayim uzun uzun yazamiyorum ve telefondan yaziyorum. Eger vakit bulabilirsem uzun uzun yazarim.

ruudvan
17-06-2013, 02:04
yrn erken kalkarsam bı ugruyım sana anlasıldı sen kaşınıosun :D

psikolojikdeli
17-06-2013, 02:06
Rafi Abinin orda yakalarım olmadı seni uzun uzun konuşuruz ufak tefek tecrübem var 1.4 1.8 tabancam var sanayi tipi 2 adet kompresörüm, fakat boya yı yaparken büyük ihtimalle Rıdvandan ödünç tabanca talebinde bulunacam yada yeni tabanca alacağım

Birde aklıma takılan bir soru var Body kitim en erken 45-60 gün arası gelecek bu dönem içerisinde aynı boyayı farklı zamanlarda uygulasam parçalara tonlamada skıntı yaşarmıyım

psikolojikdeli
17-06-2013, 02:07
yrn erken kalkarsam bı ugruyım sana anlasıldı sen kaşınıosun :D

Ahahah Aynı anda yazmışız Rıdvanım :) yarın Postancı Sanayideyim Görüselim bu arada 3m in scottları çok sert çıktı dandik marka daha iyi yeminle :D

ruudvan
17-06-2013, 02:08
Rafi Abinin orda yakalarım olmadı seni uzun uzun konuşuruz ufak tefek tecrübem var 1.4 1.8 tabancam var sanayi tipi 2 adet kompresörüm, fakat boya yı yaparken büyük ihtimalle Rıdvandan ödünç tabanca talebinde bulunacam yada yeni tabanca alacağım

Birde aklıma takılan bir soru var Body kitim en erken 45-60 gün arası gelecek bu dönem içerisinde aynı boyayı farklı zamanlarda uygulasam parçalara tonlamada skıntı yaşarmıyım

bende tabanca yok bro :D
1.3 - 1.4 boya tabancasıdır.
1.7 - 1.8 astar tabancasdır
astarı aracın 4 bır yanına atmak zorunda deılsın astar macun ustune atılır.
her macun yaklasık olarak aynıdır.
tek fark onu hazırlamakta bıter

ruudvan
17-06-2013, 02:10
Ahahah Aynı anda yazmışız Rıdvanım :) yarın Postancı Sanayideyim Görüselim bu arada 3m in scottları çok sert çıktı dandik marka daha iyi yeminle :D

bu taraflara gecersen haber ver.yada umranıye sanayıdede bulusabılırız.

SULTANOGLU
Bir kapta hazirlanmis ayni boyayi farkli kisiler bile uygulasa ton farki cikar cunku herkesin uygulama teknigi stili farklidir. Oyuzden egermumkunse hepsinin ayni zamanda tek bir kisi tarafindan boyanmasini tavsiye ederim.

1.8 astar tabancasi olarak kullanilabilir ama tabi kullanicaginiz urunun size tavsiye ettigi ozellikteki tabancalari kullanmaniz daha iyi olur.

Cumlelerim devrik olmus kusura bakmayin :) sabahtan beri uyumadim ve yorgunumda

MuraTeg
Bostancı-kadıköy civarı ise seve seve yardıma gelebilirim, severim böyle şeyleri :)

psikolojikdeli
17-06-2013, 02:17
Boya hazırlığını ve alanı hazırlayıp tüm parçaların gelmesini bekleyip malzeme listesini tamamlayıp bu şekilde yapmak daha mantıklı olacak sanırım, Rıdvanım yarın arıycam seni konuşuruz Araçta çürük yok şükür olan yerleride temizledim hemen hemen 2008 model aracımla nerdeyse aynı miktarda çürük çıktı
Pendikte Garaj istediğniz zaman gelebilrisiniz arkadaşlar skıntı yok :)

Niyeti çoktan bozdum biliyosun ama sıkıntılarıda biliyosun birde two-tone yapmazsam içimde kalacak gibi hala o yüzde 1lik kısım aklımı çeliyor

tuzcu1997
17-06-2013, 09:04
Abi konu açılmışken bi soruyum dedim bu televizyonda satılan ufak kompresörlü boya tabancası ilede yapılabilecek işlermi bunlar bide en kaliteli astar ve boya hakkında biraz bilgi sahibi olmak istiyorum arabaya atılabilecek en iyi boya nedir

Agah
18-06-2013, 00:46
renk seçimin çok iyi projeyi takip ediyorum sürekli senat abi kısa sürede bitirirsin inşallah :)

Abi konu açılmışken bi soruyum dedim bu televizyonda satılan ufak kompresörlü boya tabancası ilede yapılabilecek işlermi bunlar bide en kaliteli astar ve boya hakkında biraz bilgi sahibi olmak istiyorum arabaya atılabilecek en iyi boya nedir

şu duvar için mavi olan mı ? kesinlikle bu iş için değil, boyadığın bölgenin dalga dalga olmasına göz yumarsan bişey diyemem :icon13:

psikolojikdeli
18-06-2013, 01:03
Proje Elde olmayan SEbeplerden dolayı uzamakta ama bu sene biteceğini söyleyebilirim normalde Temmuz sonuydu hedef ama sanırım biz onu Eylül Başı fln yapıcaz :) 1 haftada biterde işte amaç yapmışken tam yapalım amacı :)

Low-Rider
18-06-2013, 10:44
Nikinin hakkını veriyorsun hacı

63owen63
18-06-2013, 10:58
Proje ertelenmiş gerçi gereken de yazılmış ama bir kaç şey ekleyeyim.

Gördügüm kadarıyla hedeflenen renk metalik, ve metalik renklerde ayrı zamanlarda sıkılan boya da ton tutturmak ciddi zordur. Aynı kutu boyası kullanılsa bile, yada makine den çıkarılsa bile..
Boyadan sonra Pastayla biraz soldurup iyileştirme yapılabilir, çok az.

BİLAL
18-06-2013, 11:02
bede 94 astra gsi kendım boyadım korkuldugu gıbı deyıl..ama ben her hafta bı bolumunu zımparalardım ..zımpara kalından ınceye dogru .ben uzerındekı boyayı komle kalldırdım zımpara ıle..
en zoru arabayı bantmamak .sana tavsıyem ılk başta boyayı komle kaldırmak ıstersen ..makıne kullan .zaten zımparadan sonra curuk gocukler cıkıyo.tabı butun sokulen parcaları sokmenı tavsıye ederım..
sonra astar kalıtelı astar 2 3 kat yeterlı geldı bende.. ilk kat astar atınca gocukler daha belırgın cıkıyo erınme benım gıbı macunla..

sana tavsıyem boyayı bı ustaya attırman akıntı ve el yatkınlıgından dolayı daha guzel olur .boya ıcıne sım atabılırsın ..
benım araca 1250 tl ile 1500arasında ıstendı bana malıyetı
250 malzeme 1 adet 70 lık ızır zıvırA maloldu. 70 lık boya ustasına ..

tolga_55
21-02-2014, 14:59
Araç sahibi projeyi tamamladı mı? Sonuç nedir merak ettim :)

yavuz364
21-02-2014, 15:44
Henüz bitmedi :)

Araç sahibi projeyi tamamladı mı? Sonuç nedir merak ettim :)

ilovedrifting
21-02-2014, 16:53
Açık alanda veya garaj ortamında boya yapacaksan havaların ısınmasını beklemen daha doğru olur.

egdeniz
27-02-2014, 18:39
hacı renk iyiymiş ya ama hata kabul etmez ALLAH kolaylık versin boya kaporta mekanik pskolojik :D

mrtoncl
28-02-2014, 03:22
Kompresör için filtre takmanız faydalı olur bır cok dış ortam vs ile mücadale edilecek su olmasın işin içinde

STHL
01-03-2014, 23:27
aga bunu nereden buldunuz s13 .. takip:eek:

Sezgin
07-03-2014, 19:20
son durum nedır ?

aliergun
15-03-2014, 00:42
konu biraz gerilerde kalmış. ama belki yardımım olur dedim.

bende garajımda çamurluk tampon jant vs gibi ufak tefek şeyleri düzeltip boyamaya çalışıyorum. Size tavsiyem isteğiniz rengi opaklar arasında bulmanız. Opak boyada verniğe ihtiyaç olmadığından hatayı düzeltmesi zımpara pasta ile çok kolay oluyor..

en olmadı çok hata çıkarsa lokal boyanıcak yere tekrar astar boya zımpara pasta yaptığınızda geçiş yerleri vernikli boyaya göre çok daha güzel oluyor. ilk defa deniycekseniz ve daha sonra başka parçalarıda boyayacaksanız opak boyayı tavsiye ederim..
kolay gelsin