PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pick-Up ile Uzun Yol

Faruk'S
17-06-2013, 11:46
Arkadaşlar oncelikle kolay gelsin herkese.
Hardtop yani arkası kapalı pick up ile uzun yol deneyimi olan varmı.Aşagı yukarı 4-5 çanta ve birkaç ıvır zıvır parça eşya ile uzun süre yolculuk yapmak(toplamda +- 3000 km) sıkıntı olur mu ? Yani sıkıntıdan kastım yolculuğun sofor veya yolcular için zulme donüşmesi.Savurma olayı,rahatlık,yorulma durumu falan filan.

Ayrıca bu şartlar altında Ssanyong Actyon, mitsubishli l200 ü nasıl bilirsiniz tavsiye eder misiniz ? Yada başka alternatif önerileriniz var mı ?

Teşekkur ederim.

Ramcho®
17-06-2013, 11:50
ssanyong daha iyi olur kasa da 200 kg çicarı ağirlık olursa otomobil konforunda gider gelirsin...

i-vtec07
17-06-2013, 11:55
navara veya amarok tavsiyem dir bunlarla uzun yolda sıkıntı olmaz hatta keyifli bile olur yüksek araba sonuçta.fakat arka taraf bu tarz araçlarda çok dar arkadakiler bunalabilir. :)

CeM öZeR
17-06-2013, 11:56
Amarok standart 2.0 tdi 180 ps Highline 4x4 otomatik test aracıyla (kasa açık standart araç) 7 saatin içinde 600 km yol yaptım. Çok yormuyor. Bir kapalı kasa kamyonet 2012-2013 caddy'den daha başarılı geldi bana. Bahsettiğiniz pick-uplar ile uzun yol tecrübem yok ama Toyota Hilux'un uzun yolunun konforlu olduğunu duymuştum..

VteC_MaNiaC
17-06-2013, 11:58
valla 2 senede L200 le 60.000 km yaptım... günlük 100km yapıyorum, yaklaşık olarak 10 kere 700 km üzerinde yol yaptım.. gerçekten birçok aile sedanıyla aynı konfora sahip.. artı olarak yüksek olduğu için daha ferah ve rahat

Tavsiyem kaliteli geniş tabanlı bir lastik değişimi ve arka kasaya ağırlık. Lastik olarak bridgestone kullanıyorum çok çok memnunum.. 150-160 km gibi hızlarda direksyonu bıraktığınızda bile ip gibi gidiyor...

L200 almadan önce ssyangyong da çok araştırdım. kalite olarak mitsubishiyle fark var tabiki aralarında

Type-Rdinc
17-06-2013, 12:00
ssanyoung un arkasında 200+ kg ağırlık olmasını tavsiye ederim bizde vardı düz yolda kayıp kaza yaptık 2 kere ve satmak zorunda kaldık

leventrc
17-06-2013, 12:05
Navarayla defalarca uzun yola çıktım. Kız arkadaşım bile diyorki başka otomobille yorucu oluyor uzun yola çıkacaksak Navara ile çıkalım... Jip konforu var. Bagaj kısmına değinmiyorum bile inanılmaz bir genişliğe sahip. 160- 140 arası süratlerde dahi konforunu yitirmiyor. He ama malesefki arka kabinde oturanlar için tahmini 2-3 saatten sonrası çileye dönüşecektir. Onun haricinde emin olun binek bir otomobille karşılaştırırsak yorulma eşiğiniz uzun sürecektir. ( PS Navara ile değerlendirmek zorunda kaldım. Çünkü başka pick-up ile uzun yol deneyimim olmadı)

Faruk'S
17-06-2013, 12:09
yorumlarınız icin teşekkur ederim.Amarok biraz butcemizi aşıyor.

Navara'nın ise yakıtının fazla olduğunu birkaç kişiden duydum.Aslında bu sınıfta en çok hoşuma giden o ama şartlar..

Alternatif olarak hoşuma giden l200 ve actyon sport tercihim olacaktır.

200 kg lik bir yük ise fazla korkulacak birşey yokmuş :D

Gimifayf
17-06-2013, 12:19
Arkadaşımın açık kasa Navara'sını kullandım, pek de konforlu değildi.
Şu anda şirkette 3 adet D-max sahibiyiz ve babam D-max'la haftada 1000 km uzun yol yapıyor, konforu son derece güzel (Bu arada araç kapalı kasa ve 4x4) savurması bir pick-up'a göre normal düzeyde ve lastik seçimi de önemli. Yalnız arazide D-max'tan başka pick-up'ı adam yerine koymayan biri olarak (İşimizden dolayı sürekli hard arazide kullanıyoruz ve mükemmel performansı var) şu eleştiriyi de yapmak zorundayım, 160 km hızdan sonra direksiyona ekstra kuvvet uygulamak gerekiyor, ne kadar normal olsa da Amarok'un bu hızlarda daha normal bir sürüşü olduğunu duyduğum için söylüyorum.
Edit: Arkada minimum 200 kg yükle beraber deneyimlenmiştir bu yazdıklarım.

BthnKrkt
17-06-2013, 12:22
Gecen hafta durmadan samsundan rize yapip dondum. Hic yormadi L200 yakitida nrmal 4 cekerde hiz sinirlarini limitinde glderek 7.6 idi.

ahk
17-06-2013, 12:28
Kapalı kasa navara ile çok uzun yollar yaptım yük varsa daha konforlu oluyor ama her halükarda arkada oturanlara sıkıntı yaratır. Savrulmama için arka aksa ağırlık takılıyor ama genede dikkat etmekte fayda var.

yagizs
17-06-2013, 12:29
Navara tavsiye ederim ben de, Amarok haricinde rakiplerine göre (düz yol için yorum yapıyorum) daha uygun hem performans hem konfor açısından.

Eğer kasa açık ise ve +3 kişi yolculuk yapacak olursanız arkadaki yolcuları epey yorar. Benim aracın kasası açık kışın uzun yol yemin ediyorum zulüm gibi geliyordu arkadakiler için :D eşyaları arka koltuğa falan koymak iş değil. Eğer kasa kapalıysa çok keyifli olur orası da ayrı.

edit: bu arada herkes çok savuruyor vs. diye yorum yapıyor da trafikte saçma sapan hareketler yapılmadığı sürece kesinlikle öyle birşey yok

41DN370
17-06-2013, 13:31
kardeşim bahsedilen araçlarla yazdığın km deki yolculuk arkada oturan yolculuklar (diz mesafesi zıplatma)için zulum gibi geçer biz 1.000 km yolculukta 2 günde anca kendine geliyorsun ama şöfür için inanılmaz keyf verici bir yolculuk olur kış değil kar yok buz yok,bu zamanda savurma fln hikaye

mr.korhan
17-06-2013, 13:43
bende tam bunu yazacaktım, navara öneren arkadaşlar arka koltukta insan oturttularmı hiç ,uzun yolu bırakın 150km yeter hayattan soğumasına diyecektimki yazılmış :)

Emre Akçay
17-06-2013, 14:10
Navara'nın arkası hakketen çok rahatsız. İçim çıktı 3 saatlik yolda. Ön tarafta aksine çok rahat.

cenk
17-06-2013, 14:27
Ssanyong Actyon ile Ankara dan Konya ya giderim yılda bir kaç defa.
Ssanyong güzel konforlu arabadır, ama arkada ağırlık yoksa savurmaya çok yatkın özellikle hızlı viraja girerken, sadece navara içinde değil Ssanyong larında arka koltukları oturanlar için diz mesafesi kısadır. Ki bir kaç tanede navara kullandım şirketde.

gcapraz
17-06-2013, 14:42
yeni kasa ford ranger 4x4 kullanan deneyen oldu mu? onun konfor performans surus rahatlıgı fiyatı makul gibi görünüyor....

darkmoon
17-06-2013, 14:45
yeni ford ranger lara bakdınmı bilmiyorum binmedim sürmedim ama dışardan çok güzel görünüyor tasarımı falan pick up alası geliyor insanın.. yeni araç birde konforu biraz daha iyi olabilir eski nesil pick up lara oranla bir araştır derim.

darkmoon
17-06-2013, 14:46
yeni kasa ford ranger 4x4 kullanan deneyen oldu mu? onun konfor performans surus rahatlıgı fiyatı makul gibi görünüyor....

yalnız aynı anda atmışız mesajı :D 14:42 - 14:45 :)

ramo35
17-06-2013, 16:10
l200 şuan günlük olarak kullanmaktayım 1 günde 1200 km yaptım en uzun yol olarak arkası diğer pick up lara göre daha geniş(navara-skystar)önde ve arkada oturanlar hiç sıkıntı çekmezler rampalarda asla bayılmaz eğer ayağına hakimsen çokta yakmaz 25 kuruş yakıyordu uzun yolda 90-100 sabit ara ara sollamaya çıkınca basıyordum rahat olduğundan hiç yormuyor sürücüyü günlük olarakta kullanıyorum ayrıca 4 çekerlerinin birçok parçası pajero ile aynı diye biliyorum zaten off-road a çevrilen birçok pickup a bakarsanız l200 birçoğuuzun yolda sadece keskin virajlar sıkıntı olur yerler ıslak yada temiz bir asfaltsa hemen arkası kendini bırakmak istiyor:)

aron76
17-06-2013, 22:32
Sirkette l200 ve ranger var. L200 s.ici ranger a gore fazla yakiyor. Ranger in uzun yolu daha keyifli. Rahatlikla 180 i goruyor. Muhtelif modeller de cift kabin kullandim ve genellikle arka koltuklar cok dar. Bagajda en az 200 kg sabit bir agirlik mutlaka olmali. Ziplamayi keser.

leventrc
18-06-2013, 12:23
Savurmaktan kastınız nedir arkadaşlar Allah aşkına? Adam gideceği yere Nurburgring de tur zamanı kasıyor vaziyettemi gidecek anlamadımki? Sadece Navara açısından söylemiyorum, bütün araçların yol tutuşu bir Pick-up kadar işte. Nasıl bir yol tutuş bekliyorsunuzki? Adı üstünde Pick-up :) Arka kabin vasat zaten söyledi bunu bir çok kişi. Neden dar? Adı üstünde Pick-up... Bir Pick-up dan beklentiniz nedir anlamadım doğrusu:)

Bu arada ben hiç az yaksın telaşesinde olmadım. Ama benim gördüğüm ortalamalar genellikle 11lt civarı (100 km de)...

b.ustaoglu
18-06-2013, 13:10
bir pickup yol tutuşu ile otomobilin ki hiç bir şekilde bir değil, alakaları yok. ön taraflar ne kadar konforlu ise arka taraflarda dendiği gibi rahatsız. pickup kullanırken özellikle ıslak zeminde sert hareketlerden kaçınılmalı. ancak yeni ford ranger o kadar iyi olmuş ki herşey bir kenara bırakılıp sürüş stili bile değiştirilip alınası duruyor :)

ama ben şahsıma konuşucak olursam otomobil dışında ki araç tipleri (bazı suvlar hariç) benim kullanım tarzıma uygun değil. ani hareketlerim olabiliyor. böyle bir kullanım tarzına sahip olan arkadaşlara gerçekten tavsiye etmem. süre kasmak değil mesele, insanın bazen canı istiyor ve kesinlikle böyle şeylerde sıkıntılı olabiliyorlar.

41DN370
18-06-2013, 15:46
Savurmaktan kastınız nedir arkadaşlar Allah aşkına? Adam gideceği yere Nurburgring de tur zamanı kasıyor vaziyettemi gidecek anlamadımki? Sadece Navara açısından söylemiyorum, bütün araçların yol tutuşu bir Pick-up kadar işte. Nasıl bir yol tutuş bekliyorsunuzki? Adı üstünde Pick-up :) Arka kabin vasat zaten söyledi bunu bir çok kişi. Neden dar? Adı üstünde Pick-up... Bir Pick-up dan beklentiniz nedir anlamadım doğrusu:)

Bu arada ben hiç az yaksın telaşesinde olmadım. Ama benim gördüğüm ortalamalar genellikle 11lt civarı (100 km de)...

sen hiç bütün araçlar dediğin sınıfta büyük kavşakları 50 ile dönerken sırtından soğuk terler döküldümü???:soru:

leventrc
18-06-2013, 15:55
sen hiç bütün araçlar dediğin sınıfta büyük kavşakları 50 ile dönerken sırtından soğuk terler döküldümü???:soru:

Sanırım yanlış anlaşıldım... Ben bütün araçlar derken burada yazılan Navara, L200, Amarok gibi araçları kastettim. Navara benim aracım değil, babamın kullandığı araç. 0 km iken almıştık. Şimdi 170.000km de. bu km nin 70.000 ini tahminen ben yapmışımdır. Hiçbir zaman '' Yahu şu Pick-up diyip geçmeyeyimde şu arabanın limitlerini zorlayayım'' demedim. şehir içi ve uzun yolda da hiçbir zaman soğuk terler dökülmedi sırtımdan. Altımdaki aracın Pick-up olduğunu ve amacının farklı olduğunu unutup hiçbir zaman kullanmadım. Farklı amaçlarla şartları zorlayıp kullanmak isteseydim bu araç Navara olmazdı.

darkmoon
18-06-2013, 16:34
sizin pickup ın kasasının üstünde bagaj kabı varmı..

Ferhat_V
18-06-2013, 16:40
ben
2006 skystar
2006 dmax 3.0 4x4
2008 navara
2012 navara

kullandım...hepsinin arka koltuklar uzun boylu biri için dert..aynı şekilde arka camlarda ufak geliyor içi basık koltuk yüksek olduğu için kafanı tavana vurcakmışsın gibi..tümsekten filan geçerken arka tarafı anlatmama gerek yok içiniz dışınıza çıkar.

ıslak zeminde viraj dönerken gazı köklersen hepsi yoldan çıkar arkayı bırakır bu şekilde kazam bile var..

dmax ile yüksek hızları unut 140 150 den sonra gitsemmi gitmesemmi pazarlığı başlıyor anca yokuş aşağı denk gelicekte hızlanıcak :D

navara böyle değil 2008 otomatik 2012 manuel kullandım her 2 side gidiyor navara 163 hp olması lazım..

diğer marka hakkında bilgim yok ama tipi hoş..

bütçenize uygunsa yeni kasa ranger - amarok - navara arası bir seçim yapardım..

leventrc
18-06-2013, 17:08
sizin pickup ın kasasının üstünde bagaj kabı varmı..

Sorunuz bana ise o jip gibi göstermeye çalışılan büyüklerden yok abi. Ama sadece kasayı örtü gibi kapatan bir sistem var.

yilmazcatalbas
18-06-2013, 17:38
önde oturanlar zaten rahat olurlar da arkada oturan için aynı şeyi söyleyemem. mesafe çok dar ayrıca camlar da küçük olduğundan bunalabilir biraz. eğer yükseltme kiti yada takoz veya herhangi bir modifikasyon yoksa 3-5 valizle savrulmadan rahatça gider gelirsiniz

FATİH
18-06-2013, 17:38
tedaş'ta çalışırken birçok pick-up'ı kullandım, yolculuk ettim. l200 ve ranger bırakın uzun yolu, kısa yolda bile çekilecek gibi değil. nissan idare eder ama amarok arkasının biraz dar olması dışında (ki bu hemen her pick-up'da ortak bi durum) rahat ettirir. tabi istanbul-antalya arası kadar değil ama en azından rahat bi şekilde ankara-kırşehir yaptırır.

b.ustaoglu
18-06-2013, 17:39
Sorunuz bana ise o jip gibi göstermeye çalışılan büyüklerden yok abi. Ama sadece kasayı örtü gibi kapatan bir sistem var.

onlar daha güzel oluyor hakkatten. raylı sistem gibi bişey sanırım. bence de bir pickup pickup gibi durmalı ;)

Mpower
18-06-2013, 18:18
Bu tür araçlarda esp sistemi olan hangisi ise o tercih edilmelidir yağışta ani frenlemede arkasını bıraka bılıyorlar

Designer
18-06-2013, 19:37
Her yıl yapıyoruz..geçen yıl 4500km yol yaptık 15 gün Land Rover Defender lar ile..biz hiç yorulmadık ki araçlarımız sizinkinden çok daha sert olmasına rağmen..gayet keyifli max 100km ile gidilen 4500km :)

leventrc
18-06-2013, 21:28
onlar daha güzel oluyor hakkatten. raylı sistem gibi bişey sanırım. bence de bir pickup pickup gibi durmalı ;)

Aynen dedigin gibi raylı sistem. İsmi nedir bilmiyorum o sistemin :)

Volkann
18-06-2013, 21:33
Ssangyong sxdi acthon ile sikintisiz 1500 km yaptim 2 gunde

darkmoon
19-06-2013, 01:20

dememin nedeni kasa kapalı olduğu için belki aerodinamik yapısı savrulmaya daha dirençli olmuşdur..