PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Meslek Lisesi Üniversite Bölüm Tercihleri

GuneyOnur
18-06-2013, 21:28
Merhaba Abilerim,Kardeşlerim

Bu sene Meslek Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojisi Bölümüden Mezun Oldum.Önümde isteyerek yapabileceğim 3 bölüm var bunlar MYO 2 senelik bölümler

Otomotiv Teknolojisi
Radyo Ve Televizyon Teknolojisi
Grafik Ve Tasarım

Otomotiv Teknolojisi nasıl bir bölümdür giden bilen duyan varmı ? Bu bölümden çıktıktan sonra büyük Otomobil fabrikaları (Ford,Toyota,Honda) direk kapıyormuş seni ayrıca Kocaeli MYO yıl sonunda başarılı olan 50 öğrenciyi Ford Otosan Gölcük fabrikasına maaşı olarak çalışmaya gönderiyormuş..

Radyo Ve Televizyon Teknolojisi Ve Grafik & Tasarım nasıl bir bölüdür giden bilen duyan varmı ?

fastchild
18-06-2013, 22:02
Kocaeli METEB bölgesinin dışında yanlız İstanbulda MYO olarak Otomotiv Teknoloisi İstanbul Üniversitesini düşünebilirsin büyük ihtimal bende orayı düşünücem bu yüzden LYS sınavlarına giriyorum ancak umutsuzum gibi

Kolay gelsin sana bu seçim tüm hayatını etkileyecek seçimlerden

Gökhan Bilgin
18-06-2013, 22:06
Balıkesirde arkadaşım okuyor otomotiv myo yani ilk sene kültür dersi var tamamen ikinci sene atölye derslerine dönerler ama swap yaptırmıyorlar okulda heveslenme fazla :D teorik olarak gösteriliyor herşey bende meslek lisesi mezunuyum başka bölümlerden gelenler var benim okuduğum bölüme atölyede tezgahlar çalışmıyor o derece :D yani iş sende bitiyor okuyor görünmek için okuycaksan bizim gibi tavsiye ederim ama spor arabalar kızlar yarışlar bunlar myo da hayal :D

GuneyOnur
18-06-2013, 22:13
Kocaeli METEB bölgesinin dışında yanlız İstanbulda MYO olarak Otomotiv Teknoloisi İstanbul Üniversitesini düşünebilirsin büyük ihtimal bende orayı düşünücem bu yüzden LYS sınavlarına giriyorum ancak umutsuzum gibi

Kolay gelsin sana bu seçim tüm hayatını etkileyecek seçimlerden

Ücret sıkıntı değil fakat İstanbul Aydın Üni. Ve İstanbul Üni. uzak kalıyor gerçekten anadolu yakası veya kocaeli taraflarında olması gerekli bana..

Balıkesirde arkadaşım okuyor otomotiv myo yani ilk sene kültür dersi var tamamen ikinci sene atölye derslerine dönerler ama swap yaptırmıyorlar okulda heveslenme fazla :D teorik olarak gösteriliyor herşey bende meslek lisesi mezunuyum başka bölümlerden gelenler var benim okuduğum bölüme atölyede tezgahlar çalışmıyor o derece :D yani iş sende bitiyor okuyor görünmek için okuycaksan bizim gibi tavsiye ederim ama spor arabalar kızlar yarışlar bunlar myo da hayal :D

Swap,Spor Arabalar Kızlar,Yarışlar vs. hiç hayalim değil fakat şöyle bir durum söz konusu hani diyorum 2 sene derslere asılırsam e işide öğrenirsem ki zaten hevesliyim sürekli bu işi içindeyiz hasarlı - 2. el oto alım&satım , Büyük Otomobil firmalarına kapağı attımmı tamam hayatta sırtım yere gelmez gibisinden düşünüyorum ben acaba yanlışmı düşünüyorum ?

Gökhan Bilgin
18-06-2013, 22:15
Otomobillere enjektör üreten fabrikada geçen sene boyunca staj yaptım biliyorsundur son sene mecbur yani nasıl anlatsam bilmiyorum ama hayallerini karşılıycak kadar bi maaş yok.

tevfix
18-06-2013, 22:17
Bende meslek lisesi metal ogrencisi bolumu son sen ogrencisiyim. ege uni otomotiv muh dusunuyorum okuyan bilrn varsa goruslerini almak isterim. konuyu takipteyim

GuneyOnur
18-06-2013, 22:18
Otomobillere enjektör üreten fabrikada geçen sene boyunca staj yaptım biliyorsundur son sene mecbur yani nasıl anlatsam bilmiyorum ama hayallerini karşılıycak kadar bi maaş yok.

Hayallerini karşılayacak kadar maaş yok derken ne kadardı mesela ?

Gökhan Bilgin
18-06-2013, 22:21
Asgari ücret+prim mesailerle birlikte 7 senelik işçi ön lisans mezunu aynı zamanda 1400 lira alıyorum demişti işe yeni başladıysan 1000-1100 lira arasında değişiyor yardımcı olabildiysem artık

GuneyOnur
18-06-2013, 22:23
Asgari ücret+prim mesailerle birlikte 7 senelik işçi ön lisans mezunu aynı zamanda 1400 lira alıyorum demişti işe yeni başladıysan 1000-1100 lira arasında değişiyor yardımcı olabildiysem artık

1000 lira ortalama ne iyi ne kötü bir rakam , Ama tabi fabrikadan fabrikaya değişir sen gidipte Ford'da Staj yapsan misal daha fazla alırsın belki.

Gökhan Bilgin
18-06-2013, 22:24
Neyse işin içine girdiğinde kendin daha iyi anlarsın

GuneyOnur
18-06-2013, 22:25
Neyse işin içine girdiğinde kendin daha iyi anlarsın

Ya orasıda öyle denemeden,görmeden,yapmadan bilemessin hiçbir mesleği acaba diyorum hepsini bir kenara atıp direk Grafik & Tasarım veya Radyo Ve Televizyon Teknolojisini mi tercih etsem..

Aslında Maltepe Üniversitesi Radyo Ve Televizyon Programcılığını düşünmüyorum değilim açıkcası..

aodabasi
18-06-2013, 22:47
Eskişehir anadolu porsuk myo rtv mezunum tavsiye ederim eğer bu işlere hevesin varsa kamera fotoğraf gibi.. ilk sene teknik ikinci sene uygulama agırlıklı ve 30 günlük staj..sonucunda dizi film setlerinde günde 18 saatten fazla çalışma sonucunda iyi paralar kazanabilirsin haftalık 600 lira gibi ama yemeye zamanın olmaz orası ayrı işe heveslisyen yapılır işi sevmezsen gıdım yapamazsın aynı zamanda özel kurslar var okul bitiminden sonra bu kurslar araclıyla jimmy actuel veya flycam dedğimiz alanlarda operatör diploması alıp paranın agzına tükürürsün veya asistanlık yapabilirsin alanı geniş ama sadece istanbulda diğer yerlerde çok zor..umarım kafanda bişeyler canlandırabilmişimdir kafana takılan olursa cevaplıyım

Y.Emre
18-06-2013, 23:44
1000 lira ortalama ne iyi ne kötü bir rakam , Ama tabi fabrikadan fabrikaya değişir sen gidipte Ford'da Staj yapsan misal daha fazla alırsın belki.

O para stajyer maaşı değil, normal çalışan maaşı. :)

timucintt
19-06-2013, 00:28
Ben otomobil teknolojisi okudum... kimsenin havada kapıldığı felan yok... ama kendine güvenin varsa gir derim.. dersleri ağırdır sürekli termodinamiler fizikler integrallerle uğraşır durursun... fazlada motor parçası söküp takmıyorsun o bölümde emin ol... 2 yıl olur 3 4 yıl kafadan... onun yerine 2 yıllık makine okuman senin için daha iyi ve eğlenceli olur önü daha açık olan bir bölüm... sonuçta makine okuyan adam otomotiv teknolojisindeki derslerin bir çoğunu görüyor ve çizime daha fazla ağırlık veriliyor onun dışında cnc dir malzeme atölyesidir dersleri çok daha kapsamlı ve eğlencelidir iş bulma olanağında otomotivciden daha kolay. üstelik şunuda diyim otomobil fabrikaları otomotiv teknolojisi mezunundan çok makine mezunu adam alıyor :)... ben kazandım girdim 1 yıl otomotiv okudum tekrar sınava girip makineye geçtim strankriptide oraya geçirdim mis gibi rahatlık diyorum sadece...

cnrsrn
19-06-2013, 01:00
Merhaba Abilerim,Kardeşlerim

Bu sene Meslek Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojisi Bölümüden Mezun Oldum.Önümde isteyerek yapabileceğim 3 bölüm var bunlar MYO 2 senelik bölümler

Otomotiv Teknolojisi
Radyo Ve Televizyon Teknolojisi
Grafik Ve Tasarım

Otomotiv Teknolojisi nasıl bir bölümdür giden bilen duyan varmı ? Bu bölümden çıktıktan sonra büyük Otomobil fabrikaları (Ford,Toyota,Honda) direk kapıyormuş seni ayrıca Kocaeli MYO yıl sonunda başarılı olan 50 öğrenciyi Ford Otosan Gölcük fabrikasına maaşı olarak çalışmaya gönderiyormuş..

Radyo Ve Televizyon Teknolojisi Ve Grafik & Tasarım nasıl bir bölüdür giden bilen duyan varmı ?

2010 gölcük myo otomotiv teknolojisi bölümü mezunuyum, dedigin gibi 1. sene notların güzel olursa 2. sene 3 gün fordda iş 2 gün okula gidiyosun

olay tamamen kendini yetiştirmekle alakalı ben şuan bi firmada servis sorumlusuyum

sinanbaysal
19-06-2013, 01:18
Elektırk enerjısı uretılımı ıletımı ve dagıtımı bolumunu okuyabılırsın . mezun oldukdan sonra acıkda kalma olasılıgın cok dusuk. Gecen sene ıcın tr de 5-6 unı de vardı. Guzel bolumdur tavsıye ederım bı sor sorustur sende bakalım

Gökhan Bilgin
19-06-2013, 01:52
Ben otomobil teknolojisi okudum... kimsenin havada kapıldığı felan yok... ama kendine güvenin varsa gir derim.. dersleri ağırdır sürekli termodinamiler fizikler integrallerle uğraşır durursun... fazlada motor parçası söküp takmıyorsun o bölümde emin ol... 2 yıl olur 3 4 yıl kafadan... onun yerine 2 yıllık makine okuman senin için daha iyi ve eğlenceli olur önü daha açık olan bir bölüm... sonuçta makine okuyan adam otomotiv teknolojisindeki derslerin bir çoğunu görüyor ve çizime daha fazla ağırlık veriliyor onun dışında cnc dir malzeme atölyesidir dersleri çok daha kapsamlı ve eğlencelidir iş bulma olanağında otomotivciden daha kolay. üstelik şunuda diyim otomobil fabrikaları otomotiv teknolojisi mezunundan çok makine mezunu adam alıyor :)... ben kazandım girdim 1 yıl otomotiv okudum tekrar sınava girip makineye geçtim strankriptide oraya geçirdim mis gibi rahatlık diyorum sadece...

Ben şuan makine okuyorum lisedede okudum az çok iş yapıcak kadar bilgim var abi ama dediğin gibi öyle havada kapılma otomotiv için değil hiçbi meslekte yok yani ben fabrikada gördüm o çalışmaya üç vardiyaya haftanın altı günü çalışmaya ki çoğu zaman pazarıda kitliyolar o verdikleri para şaka gibiydi alman fabrikasıydı staj yaptığım fabrika almanyadan gelen ordaki işçilerin aldığı rakamları duyunca şok oldum ki sanmayın orayla buranın yaşam şartları bir değil adamlar orda çalışıyor artık biyerden sonra Türkiye'ye yolluyolar çalışmak için ordaki maaşını alıyor yani kararsızlık yaşayan arkadaşın fabrika çalışma şartlarını görmesi lazım

GuneyOnur
19-06-2013, 07:04
O para stajyer maaşı değil, normal çalışan maaşı. :)

Yok biliyorum zaten normal maaş olduğunu stajda daha az veriyolar hani fordda stajdan sonra devam etsen daha fazla alırsın belki diye düşündüm ben..

onurgoyunc
19-06-2013, 08:15
Ford ile ilgili maaş beklentinizi çok yüksek tutmayın :)

GuneyOnur
19-06-2013, 09:17
Ford ile ilgili maaş beklentinizi çok yüksek tutmayın :)

Ya öyle aham şaham bi beklenti yok zaten otomotiv sektörü belli yani seviyesi :D Ama şu radyo ve televizyon teknolojisi çok kafama yattı açıkcası..

GuneyOnur
19-06-2013, 09:18
Eskişehir anadolu porsuk myo rtv mezunum tavsiye ederim eğer bu işlere hevesin varsa kamera fotoğraf gibi.. ilk sene teknik ikinci sene uygulama agırlıklı ve 30 günlük staj..sonucunda dizi film setlerinde günde 18 saatten fazla çalışma sonucunda iyi paralar kazanabilirsin haftalık 600 lira gibi ama yemeye zamanın olmaz orası ayrı işe heveslisyen yapılır işi sevmezsen gıdım yapamazsın aynı zamanda özel kurslar var okul bitiminden sonra bu kurslar araclıyla jimmy actuel veya flycam dedğimiz alanlarda operatör diploması alıp paranın agzına tükürürsün veya asistanlık yapabilirsin alanı geniş ama sadece istanbulda diğer yerlerde çok zor..umarım kafanda bişeyler canlandırabilmişimdir kafana takılan olursa cevaplıyım

Bu iş çok kafama yattı abi zaten sevdiğim bir iş kamera,fotoğraf..

aodabasi
19-06-2013, 16:45
Bu iş çok kafama yattı abi zaten sevdiğim bir iş kamera,fotoğraf..

Eskişehir üniversite okunacak en güzel yerlerden biridir bununda büyük bi önemi var sırf bölümü iyi diye ögrenciye uygun olmıcak yerlere gidip dönen arkadaşlarım var eskişehir her bakımdan istediğini verir hiç pişman olmadım devam edebilme şansım olsa yine okurum ve o bölümün hocaları çok çok iyidir asistan flan girmez prof veya doç işinin ehlidir tek dezavantajı okul ana kampüsten ayrı onada tek dolmuş uzak falan zannetme dolmuşla 5 dak falan..

GuneyOnur
19-06-2013, 20:28
Eskişehir üniversite okunacak en güzel yerlerden biridir bununda büyük bi önemi var sırf bölümü iyi diye ögrenciye uygun olmıcak yerlere gidip dönen arkadaşlarım var eskişehir her bakımdan istediğini verir hiç pişman olmadım devam edebilme şansım olsa yine okurum ve o bölümün hocaları çok çok iyidir asistan flan girmez prof veya doç işinin ehlidir tek dezavantajı okul ana kampüsten ayrı onada tek dolmuş uzak falan zannetme dolmuşla 5 dak falan..

Aslında istanbul dışı düşünmüyorum ama bölümde istediğim bir bölüm aslında olabilir istanbul içide araştırayım bi..

Ya abi aslında ücret o kadarda önemli değil tatmin edicek kadar olsun yeterli ama tabi herkezin tatmin seviyesi farklı sevdiğim işi yapacağım sonuçta

GuneyOnur
26-06-2013, 17:59
Karar olarak Radyo Ve Televizyon Teknolojisi ve Grafik Tasarım'da karar kıldım ikiside severek yapabileceğim meslekler

Trakya Üni. Teknik Bilimler MYO veya Anadolu Üni. Porsuk MYO gidicem.İstanbul için'de Özel bir Üniversitede olabilir daha tam olarak karar vermiş değilim.

Ayrıca Radyo Ve Televizyon Teknolojisi ile Radyo Ve Televizyon Programcılığı aynı bölümlermi Programcılığın 2 Yıllık Geçiş Hakkı yok diyorlar ama ?

Ayrıca forumdan Eskişehir Ve Edirne'de okumuş,okuyan abilerim varsa biraz bilgi verirlerse sevinirim :)