PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ev alırken aman dikkat

arifozcelik
19-06-2013, 22:15
eğer uygun görülmezsse yönetim tarafından silinmesinde değiştirilmesinde hiç bir sakınca yoktur (konu firma isimi ve firma sahibinin ismini içermektedir)

2009'un son gününde ev aldım aldığıma alıcağıma pişman oldum hala olmaya devam ediyorum aşağıda yazdıklarım nereye vereceğimi şaşırdığım bir dilekçe örneği diyelim

ev alırken mutlaka ve mutlaka avukat eşliğinde alım satım yapın arkadaşlar

18.12.2009 tarihinde 35000tl. peşinat 31.12.2009 tarihinde de ipotek yolu ile kredi çekerek 40000tl. toplamda 75000tl. ödeyerek ........ İnşaat Mermer - Gıda - Orman Ürünleri Tur İth. İhr. San. Tic. Ltd. Şti.'de firmanın Sakarya ili Hendek ilçesinde yapmış olduğu ..... sitesinden 75000tl. karşılığı B blok zemin kat 3 nolu daireyi satın aldım, aramızdaki sözleşme gereği yaklaşık 250-300tl. alım/satım ve ipotek ücreti ödeyeceğimi bu 250-300tl'nin sadece KAT İRTİFAKI tapusu için olduğunu daha sonra tekrar KAT MÜLKİYETİ tapusu alırken tekrar masraf yapılacağını beyan ettiler, 08.05.2011 tarihinde 75750tl.lik fatura kestiğini beyan ederek faturayı almamı istedi, faturayı firmanın ofisinden teslim aldım.

Yaklaşık aradan bir yıl sonra sitede bulunan A blokdaki komşularımıza alım/satım işlemlerinde yapılan usulsüzlükden dolayı Vergi dairesinden ceza geldiğini öğrendik.

Durumu araştırdığımda tapu devri esnasında benim satın aldığım dairenin satış bedelinin 2400tl. olarak gösterildiğini ve 75750tl.’lik fatura kesildiğinden dolayı usulsüzlük yapıldığını öğrenmiş oldum, o tarihde A blokdaki hak sahipleri ve müteahhit arasındaki görüşmeler sonrası bu cezaların ödeneceğini fakat faiz v.b. zararların müteahhit tarafından hak sahiplerine geri ödeneceği bilgisine sahip olduk ve uygulamadı aynı bu şekilde oldu hak sahipleri cezaları ödedi ve müteahhit hak sahiplerine faiz v.b. ödemeleri geri iade etti.

Bu esnada karşımdaki iyi niyetli müteahhit daha fazla zarara uğratmamak adına Vergi dairesine dilekçe vererek benim adıma gelecek cezayı hızlandırarak gecikme faizinin artmasına engel olmak istedim.

07.2012’de Hendek Vergi Dairesi Müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak adıma tapu harcının tahakkuk edilmesini talep ettim.

14.07.2012 tarihinde adıma Hendek Vergi dairesi Müdürlüğünden 1361,25tl'lik vergi ceza ihbarnamesi geldi bunun 272,25tl.si vergi ziyan cezası, 1089tl.si ise ilk tapu devri yapılırken tapu harcının farkı, A blokdaki komşularımızın yaptığı uygulamayı takip ederek Hendek Vergi dairesi Müdürlüğüne giderek öncelikli olarak vergi ziyan cezasında uzlaşma talebinde bulundum.

Hendek Vergi dairesi Müdürlüğü bir hafta içerisinde bana ‘’DAVET KARARI’’ göndererek 11.09.2012 saat: 10:00’ra uzlaşma toplantısı yapılacağını bildirdi, ilgili tarihte Hendek Vergi dairesi Müdürlüğünde uzlaşma toplantısında karar olarak 272,25tl’lik Vergi Ziyan cezasını 30tl olarak 1 ay içerisinde ödememe karar verildi.

Aynı gün Hendek Vergi dairesi Müdürlüğünde tekrar tahakkuk fişi kestirerek 1089tl. Tapu Harcı, 30tl. vergi ziyan cezası, 574,77tl gecikme faizi olmak üzere toplamda 1666,77tl. ödedim.

Ardından A blokda yapılan uygulamaya istinaden firma sahibi olarak bildiğimiz müteahhiti S....’i arayarak, S..... bey ben bu ilgili cezayı ödedim A blokda yaptığınız şekilde bana ne zaman bu faiz ve vergi ziyan cezasını geri iade edebilirsiniz şeklinde sorduğumda, cevabı ‘’O uygulamada biz hata yapmışız aslında o paraları geri iade etmememiz gerekiyormuş ama ben halen konuyu araştırıyorum yeminli mali müşavirim ve avukatım konu ile ilgili araştırmaya devam ediyor, sizde araştırın, araştırmam sonuçlanana kadar kimse bu konu ile ilgili para iadesi yapmayacam ödediklerimde geri almayacam, hatta sözleşmenin 7. maddesi gereğince aynı ceza .......’yada tahakkuk edilecek onlarıda siz ödeyeceksiniz’’ şeklinde bir cevapla karşılaştım, bende kendisine pek hala karşılıklı araştırma yapalım fakat ......’ya benim dairem ile ilgili tahakkuk edilecek olan ceza tahakkuk edildiğinde beni bilgilendirin bende ek faiz ve cezaya kalmadan bir an önce ödeyeyim sonunda araştırmalar bittiğinde alacak verecek işlerini hallederiz diyerekten telefon görüşmesini sonlandırdım.

......’ya 31.10.2012’de bu cezanın tahakkuk edilmesine rağmen 19.06.2013 tarihine kadar .......’dan bu ceza ile ilgili bana her hangi bir bilgilendirme yapılmadı.

Sitenin tamamının iskan işlemlerinin tamamlanmasından dolayı halen elektrik aboneliğimizin olmamasından ............. tarafından 4 bloğada kendisine ait olan şantiye aboneliğinden elektrik vererek bunu bina içlerindeki elektrik sayaçlarından ölçerek her daireden aylık elektrik parası adı altında para tahsil ederek kendisinden doğan mağduriyetimizi gideriyordu aslında sözleşmenin 7. maddesinde yazan teslim süresi ile ilgili sıkıntı oluştuğu için site sakinlerini ayaklandırmamak için geçici bir çözüm üretmişti.Bu konu ile ilgili olarak sitede farklı sorunlar yaşanmıştır…

19.06.2013 tarihinde bahsettiğim durumdan doğan birkaç aylık elektrik borcu olan 230tl’yi ödemek için ........ İnşaat Mermer - Gıda - Orman Ürünleri Tur İth. İhr. San. Tic. Ltd. Şti. ofisine gittiğimde bahsi geçen elektrik sorunu ile ilgili olarak şirketin tüm site sakinlerine posta yolu ile tebliğ yapılacağını duymuştuk konu ile ilgili zarfların hazırlandığını gördüm ben borcumu getirdim benim zarfı bana teslim ederimsiniz diye sorduğumda firma çalışanı zaten herkese zarfları elden teslim edeceklerini benim zarfımı da elden teslim etmelerinde bir sakınca olmadığını söyleyerek zarfı teslim aldım.

Zarfın içeriğinde Firmanın siteye ilişkin tüm resmi süreçlerin, iskan,abonelik ve kalan tüm detayların tamamlanmasına ilişkin süreci başladıklarını, bu süreçle ilgili olarak site sakinlerine bilgilendirme ve her site sakinine ayrı ayrı elektrik borcu ve tapu alım satımında yapılan usulsüzlükten doğan Hendek Vergi dairesi Müdürlüğünde tarafından ....... İnşaat Mermer - Gıda - Orman Ürünleri Tur İth. İhr. San. Tic. Ltd. Şti. tahakkuk edilen borcun ödenilerek kendilerine ödeme makbuzunun fotokopisini iletilmesini istemektedirler.

.......... İnşaat Mermer - Gıda - Orman Ürünleri Tur İth. İhr. San. Tic. Ltd. Şti. beni yapılan ...... Konut Satış Sözleşmeni 7. maddesi gereği ( Sözkonusu Daire ile ilgili tapu masrafları, aboneler ve iskan masrafları daireyi alan kişiye aittir. ............. daire sahibine abone, iskan ve tapu işlemleri için ilişki kesme evraklarını teslim etmek zorundadır.) tapu bedelini düşük göstermek ve bundan dolayı adıma ve adına tapu harçlarından doğan vergi ziyan cezası ve gecikme faizi ödememe sebep olarak beni maddi zarara uğratmıştır bu bedellerin ....... İnşaat Mermer - Gıda - Orman Ürünleri Tur İth. İhr. San. Tic. Ltd. Şti. tarafından şahsıma geri ödenmesini talep etmekteyim gereğinin yapılmasını arz ederim.

Bana tahakkuk edilen borçlardan doğan zararım:
1- Vergi ziyan cezası : 30tl.
2- Gecikme faizi : 547,77tl
......’ya tahakkuk edilen borçlardan doğan zararım:
1- Vergi ziyan cezası : 30tl
2- Gecikme faizi : 532,52tl
3- 21.10.2012’de tahakkuk edilen 1089tl.’nin gecikme faizi : 137,72tl
Toplamda : 1278,01tl

EKLER:
1- ....... Konut Satış Sözleşmesi fotokopisi
2- Kat İrtifakı tapu fotokopisi
3- Adıma Hendek Vergi Dairesi Müdürlüğünce düzenlenmiş Tahakkuk Fişi fotokopisi
4- Benim ödemiş olduğum cezalar ile ilgili Vergi Dairesi Alındısı fotokopisi
5- ...... adına Hendek Vergi Dairesi Müdürlüğünce düzenlenmiş Tahakkuk Fişi fotokopisi
6- Benim ...... adına ödemiş olduğum cezalar ile ilgili Vergi Dairesi Alındısı fotokopisi
7- Hendek Vergi Dairesi Müdürlüğüne vermiş olduğum dilekçenin fotokopisi
8- ...... tarafından adıma kesilen faturanın fotokopisi
9- Hendek Vergi Dairesi Müdürlüğünce adıma gönderilen Uzlaşma Davet Kararının fotokopisi
10- Hendek Vergi Dairesi Müdürlüğünce düzenlenen Uzlaşma Kararının fotokopisi
11- Hendek Vergi Dairesi Müdürlüğünce adıma tebliğ edilen Vergi/Ceza İhbarnemesinin fotokopisi
12- ...... tarafından elden tarafıma tebliğ edilen bildirinin fotokopisi

bunlar sadece benim şahsi zararım ortak kullanımdaki zararlarımmız cabası
4 blokda asansörlü diye satıldı fakat bir tanesi bugüne kadar hiç çalışmadı, bir tanesi 3 bir diğeri 5 ay çalışdı örnek binanın asansörü ise çalışıyor ama allaha emanet, işin tersliği asansörler belediye fen işlerindeki plan projede hava boşluğu olarak görünüyor bize asansörlü olarak sattığını kanıtlayabileceğimiz site önündeki tabelanın sadece fotoğrafı var fotoğrafı çektikden bir gün sonra tabela kayboldu.

sitede kapıcı dairesi var baştan satışta siteye ait ne isterseniz yaparsınız diyordu sonra orası benim istiyorsanız 64 daireden biner tl. toplayın 64000tl.ye size satıyım diyor fen işlerinde ortak kullanım alanı ve satılamaz olarak görünüyor ordanda kendine pay çıkarmanın derdinde sonuçda bizim malımızı bize satmış olacak.

her yerde olduğu gibi örnek bina ile diğer binalarda farklar var
örnek binanın çatısı kremit diğerleri şınğıl
örnek binanın tüm pencerelerinde sineklik var ve çift açılır sistem var diğerleri düz tek pencere
halla kimsenin elektirik aboneliği yok
32 daire suyu şantiye suyu olarak kullanıyor ve iki katı fatura ödüyor
saymakla yazmakla bitmeyecek bir durum, mahkemeye vermeye kalktık 64 kişinin ayrı ayrı dava açması gerekiyor görüştüğümüz avukatlar buda bilir kişi masrafı v.s. kişi başına 5000-10000tl.'yi bulur fakat iskanı alıp resmi yönetimide devir alırsak yönetici site sakinleri adına mahkeme açabiliyor ve toplam masraf 5000-10000tl. oluyor bu şekilde kimseyi ezmiyor fakat ordada kıllık var yukarda yadığım durum herkezi ilgilendiriyor ben daha ona tahakkuk edilen bedelleri ödemedim ödemeyide pek düşünmüyorum ödemezsek iskan işlemlerini bitirmeyeceğini ve siteyi komple elektirksiz bırakmakla tefdit ediyor, milleti 5-6 kişi sakinleştirmeye yasal yoldan çıkar doğru yolu bulmaya uğraşıyoruz kimi insanlar var bırakın kesiyim kafasını diyor en sonunda bizde yorulursak birilerinin canı yanacak

şimdi tüketici mahkemesi falan diyenler olacakdır, bu işe tüketici mahkemesi bakmıyor asliye hukkuk mahkemesine gidin diyorlar asliye hukkuk siz gidin avukatınız gelsin diyor avukat böyle olmaz iskanı halledin yönetici sıfatıyla karşısına çıkalım diyor.

ama belki en azından şu vergi cezaları konusunda icra yolunu düşünebilirm gibi geliyor

evelinkamenov
20-06-2013, 09:53
Bu "kat irtifakı" konusunda birçok müteahhit dolandırıcılıkta bulunuyor ve zararı ne yazık ki yeni sahiplerine kalıyor. Gerçi hukuksal eksiklikten kaynaklanıyor herbir oturulabilir ev aslında "kat mülkiyeti" ile satılmalı ama ne yaparsın hükümetler sağ olsun, el atılsa da kimse mağdur olmasa.

Burak53
20-06-2013, 10:02
çok üzüldüm. böyle şeyler benim başıma da geliyor. bu kadar büyük mebla değil ama insanın psikolojini bozuyor. umarım en kısa zamanda çözüm yolu bulursunuz. Allah yardımcın olsun.

Vintage
20-06-2013, 10:32
tutar mühim değil herhangi bir girişimin sonuçsuz kalması gereğinden fazla uzaması adamı yıpratır canını sıkar
Allah kolaylık versin büyük firmalara kat irtifakı konusunda güvenilebiliyor ama böyle firmalar arada yamuk yapabiliyor

arifozcelik
26-06-2013, 18:06
bu konuda bilgisi olan yol gösterecek biri yokmu :(

sweatcaptain
27-06-2013, 09:12
Olayin aslini soyle ozetliyim kisaca insaat isi icinde oldugumuzdan zaman zaman ayni seyi duymuyor degilim...

Simdi...muteahit yada insaat firmasi mulkiyeti tamamlayip iskan icin tapu kadastroyu insaat alanina davet eder ve insaat onayi cikar bu davet oncesinde ortalama bilanco vergi dairesine sunulmak zorunda ve vergi muhafiyeti yani bu insaatin vergi borcu olmadigina dair bir evrak alinir..

Soyleki...uyanik muteahit bilancosunu normalde assagida bir rakam gosterirki az vergi odiyeyim...mesela bir apartmanda 5 daire var daire basina 100 bin tl den satis yapti gosterdi ama bilancosunu da 400 bin gostermisti..

Bu sahtekarlik genelde de kat mulkiyeti tapu islemlemlerinde cikiyor ortaya...daha oncesi yada sonrasinda maliyenin arastirmasina kalmis ...

Uzucu bi durum...gecmis olsun..

Uzun olduysa affola...

arifozcelik
30-06-2013, 17:28
Vala konuyla ilgili suana kadar aldigim en kisa ve net yorum bu sekilde bir dilekceyle icraya basvursam Su faiz ve ceza kisimlarini geri almam mumkun olurmu

By_emre
30-06-2013, 17:37
Tamda yarın ev alıyoruz arabayı sattık bakalım Önce parayı adamın hesabına geçireceğiz sonrada tapuyu alıcaz inş bir terslik olmaz