PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo Duman Atiyo

Kaaner
06-06-2008, 10:46
rolantide turbo duman atiyosa ne gibi problem vardir bence turbo arizali ve son donemi yasiyo siz ne dusunuyosunuz? Saygilar..

Mechanix
06-06-2008, 11:14
Doğru teşhis,geçmiş olsun.

grkm
06-06-2008, 11:23
beyaz ? siyah ? Mavimsi ?

hepsinin farklı dili var

Kaaner
06-06-2008, 11:28
beyaz atiyoo

Ramcho®
06-06-2008, 11:47
beyaz atıyor ise motorda da sorun olabilir turbo genelde arızalı olunca siyah atar birde arabanın egsozuna yakın yerlerinde yağlanma görülür...

TünayK
06-06-2008, 12:00
turbonun egzos kısmı segmanı arızalanmıs bence...tamır olur ama yıne yapar...gecmıs olsun...

khan
06-06-2008, 12:07
turbo ne? farklı turbolar icin farklı yorumlar yapılabilir.

hep mi vardı sonradan mı basladı? turbonun durus acısı nedir?

Kaaner
06-06-2008, 16:14
turbo garret 25 araba standart rover 220 coupe turbo motor daha yeni 15 binde arabayla ilgileniyorum ama bole bi problem var..

Ramcho®
06-06-2008, 16:36
220 turbolarda turbo sorunu çok olur hatta turboyu tamir edenler garanti bile vermez...

Kaaner
06-06-2008, 16:41
zaten turbo tamiri yerine orjinali gt 25 bi gt 28 kyup binmek daha iii

gorke
06-06-2008, 17:17
eğer yoğun beyaz renkte pamuk gibi, ilk çalıştırp 2,3 dakika bekledikten sonra exhaustundan beyaz duman geliyor ve 1,2,3,4,5. viteslerde ani gaza yüklenip bırakmalarda duman atarsan olduk olmadık heryerde beyazlatıyorsan dumandan :) turbon bitmiştir yüzde 99.

Kaaner
06-06-2008, 17:23
tesekkur ederim sagol bende ole tahmin ettim peki garrett gt 25 le gt 28 in flansi aynimidir

gorke
06-06-2008, 17:43
aynı diye biliyorum.. turbo flanş= T25/T28 downpipe flanş= 5 bolt, t28 die biliyorum. yanlışım varsa düzeltin, bildiğim kadarıyla.

yusufbatırel
06-06-2008, 19:17
kaan turboda sorun oldugunda beyaz duman atmaz siyah atar oda rolantide durdugunda tutmeye baslar hareket basladiginda keser bi baktir sen ona

gorke
06-06-2008, 19:21
kaan turboda sorun oldugunda beyaz duman atmaz siyah atar oda rolantide durdugunda tutmeye baslar hareket basladiginda keser bi baktir sen ona

siyah değil beyaz atar.

yusufbatırel
06-06-2008, 20:16
siyah değil beyaz atar.
beyaz niye atsin siyah atar kat doluyor yagdan haliyle tutamadigi yagi disari atmiyormu baca gibi tuter kendimden biliyorum/

gorke
06-06-2008, 20:23
yağ nerden çıkıyor peki ve neden? biz turbo bitmesinden bahsediyoruz.

yusufbatırel
06-06-2008, 20:30
yağ nerden çıkıyor peki ve neden? biz turbo bitmesinden bahsediyoruz.
kat doluyor simsiyah zifir yag o yanan yag turbonun yagini emmiyor.yagda yanıyor sımsıyah duman atıyor.turboyu degısme ozaman katalıtozu degıstır duman kesılmıycekmı kesılcek.1 sene daha gıder.:D

Kaaner
06-06-2008, 22:19

sagol yusuf abi ama beyz atiyo araba benim degil biliyon bende turbo yok artik baska bi arabayla ilgileniyorum gelince alicam arac orjinal den turbo bole bi sorun varmis ben turbo bitmistir diye dusundum onun yerine arabada gt 25 var onu sokup gt 28 takmak iii olur aama enjektoru yetermi oda var ama yeter bence?

yusufvozkan
07-06-2008, 08:08
turbo bitince beyaz duman atmaz siyah atar bende kendi arabamdan biliyorum hatta rolantide yağ turboda birikiyo kaputtan bile çıktığı oluyor dumanin :)

boosted_pug
07-06-2008, 10:56
turbonun su sğutma kanallarında bi sorun war bence ondan dolayı beyaz duman atıyo

Kaaner
07-06-2008, 17:51
tesekkurler

Eray Yümsel
07-06-2008, 17:52
yaglamasındada prblem olabiilir... içeriye yag verıyodur beyaz duman yapar...

Kaaner
07-06-2008, 18:10
Ya bu turbo isi gercekten karisik :)

yusufbatırel
07-06-2008, 18:27
ayrica turboyu sifilasan bile tamir takimda degisse o borularin ici hep yag dolu oldugu icin gene bir sure yag yakmaya devam eder.o sımsıyah yag dolmus katalızatorden tutmadıgı yagı pallere basıp zıfır duman atmıyormu.ımanamı gelıor asagıda.

Kaaner
07-06-2008, 19:25
abi sagol ilgilendigin icin adam yeni turbo almis :)

Kaaner
07-06-2008, 19:27
ayrica turboyu sifilasan bile tamir takimda degisse o borularin ici hep yag dolu oldugu icin gene bir sure yag yakmaya devam eder.o sımsıyah yag dolmus katalızatorden tutmadıgı yagı pallere basıp zıfır duman atmıyormu.ımanamı gelıor asagıda.

Abi Senin Arbada ne degisiklikler var carbon kaput filan almisin araba su an daha bi guzel duruyo son fotolarda motorda ben ukraynaya gittikten sonra neler yaptin...

Oz`
24-07-2008, 19:52
genelde turbo ol7ur beyaz ise çünkü keçelerden veriyotrdur beyaz duman pek zararlı deildir Afr karışımından yapabilir genelde

senna
24-07-2008, 19:57
Siyah dumansa zengin karışım yakıt hattını kontrol ettir ama çok diilse sorun yok turbo zengin çalışır beyazsa turbonu kontrol et pervanelerde boşluk yada kırık çatlak varsa o şekilde duman atıyor başımıza geldi çok turbo deiştik revizyon ettir turboyu sorun çözülür balans ayarıyla.....

pallerle ne alakası var yağın? keçe olmasın o

bir müddet sonra silindir içi kompresyonun yükselmesine neden olabilir eğer yakı yakarsa motor segmanların zarar görmesi mümkündür

egeturbo
25-07-2008, 11:48
Turbonuzun yağ vermesi için burçların ve sekmanların aşınmış olması gerekir.Ancak cooook eski turboların içinde keçe bulunmaktadır.Birde şu var eğer turbo yüzünden beyaz duman varsa özellikle emiş tarafındaki sekmanların cok aşınmıştır.Turbonun verdiği yağ intercooler a intercooler içinden emme manifolduna gider .Giden yağ aracın anvele ye kalkmasına yada pistonların üstünde yağ birikmesi sonucu kolların eğilmesine neden olabilir.

portakal
25-07-2008, 16:10
beyaz duman yağın yandığı anlamına gelir, turbodan olup olmadığını kesin olarak öğrenmek için turboyu yerinden çıkarıp beyaz dumanın çıkıp çıkmadığını kontrol et.

egeturbo
25-07-2008, 16:59
beyaz duman yağın yandığı anlamına gelir, turbodan olup olmadığını kesin olarak öğrenmek için turboyu yerinden çıkarıp beyaz dumanın çıkıp çıkmadığını kontrol et.

evet birde havalandırma hortumunu boşa sarkıtmanıozı tavsiye ederim motoru kötü olan araçlarda yani yağ yakan araçlarda bu başımıza cok gelior müşteri diorki bu turbo yağ verior bakıoruz turboda hiç bişi yok havalandırmadan motor üflüor havalandırma hortumuda bazı araçalrda turbonun emme yapan hortumuna bağlı olduğu için turbo yağ verior zannediorlar

anildogru
07-01-2009, 02:00
evet birde havalandırma hortumunu boşa sarkıtmanıozı tavsiye ederim motoru kötü olan araçlarda yani yağ yakan araçlarda bu başımıza cok gelior müşteri diorki bu turbo yağ verior bakıoruz turboda hiç bişi yok havalandırmadan motor üflüor havalandırma hortumuda bazı araçalrda turbonun emme yapan hortumuna bağlı olduğu için turbo yağ verior zannediorlar

Yukarıda kı açıklama yeterlı bı acıklama ancak bende bıseyler belırtmek ıstıyorum.bi arkadaşın dedıgı gıbı Çıkan duman renklerının anlamları vardır..Eğer araçta Beyaz duman atma durumu varsa bu yakıt hava karışımından kaynaklanan bı durum olarak da nıtelendırılebılır.Sıyah duman ıse motorun yag yakma durumu olabılecegı ve katalıtık konvertorunun durumunun bıttıgını de gosterır..ayrıca turbo motorlarda eger sonradan egzost ıslemı yaptırıldıysa ara boruların buyutulmesı yada orta susturucuların sokulmesı gıbı ıslemlerden sonra aracta duman atma olayı gorulebılır..Buda Dikkat edilmesi gereken bi husus değildir..Kafaya Çok takılan bı durum soz konusu olursa,Motorun Kompresyon testı yapılır Ki burdaki ölçeceğimiz değerler bize bazı bilgiler verebilir,Yada turbo nun Orta kısmındaki pervane dediğimiz kısım da kontrol edilmelidir.Yada Turbo hortumları kontrol edılmelıdır..Emin olmak için bi çok yol ve yöntem mevcuttur..Sadece duman atıyo dıye turbo arızalı yada motor köfte diye tabir etmek çok doğru olmayacağı kanaatındeyım....

senna
08-01-2009, 12:37
Yukarıda kı açıklama yeterlı bı acıklama ancak bende bıseyler belırtmek ıstıyorum.bi arkadaşın dedıgı gıbı Çıkan duman renklerının anlamları vardır..Eğer araçta Beyaz duman atma durumu varsa bu yakıt hava karışımından kaynaklanan bı durum olarak da nıtelendırılebılır.Sıyah duman ıse motorun yag yakma durumu olabılecegı ve katalıtık konvertorunun durumunun bıttıgını de gosterır..ayrıca turbo motorlarda eger sonradan egzost ıslemı yaptırıldıysa ara boruların buyutulmesı yada orta susturucuların sokulmesı gıbı ıslemlerden sonra aracta duman atma olayı gorulebılır..Buda Dikkat edilmesi gereken bi husus değildir..Kafaya Çok takılan bı durum soz konusu olursa,Motorun Kompresyon testı yapılır Ki burdaki ölçeceğimiz değerler bize bazı bilgiler verebilir,Yada turbo nun Orta kısmındaki pervane dediğimiz kısım da kontrol edilmelidir.Yada Turbo hortumları kontrol edılmelıdır..Emin olmak için bi çok yol ve yöntem mevcuttur..Sadece duman atıyo dıye turbo arızalı yada motor köfte diye tabir etmek çok doğru olmayacağı kanaatındeyım....

dumanları biraz ters yazmışsın beyaz duman daha çok yağın yandığı zaman çıkar siyah ise karışımda problem olduğu zaman

paller ile dumanın pek alakası yok eğer keçeler sağlamsa ve paldeki sorun turbonun çalışmasına çok engel diil ise

anildogru
08-01-2009, 19:30
dumanları biraz ters yazmışsın beyaz duman daha çok yağın yandığı zaman çıkar siyah ise karışımda problem olduğu zaman

aFeDersin evet renklerı karıstırmısım ama Uyarı için tşk :)

UnnAmeD
09-01-2009, 00:59
beyaz dedıgınız cok acık mavı degıl mı ? mesela benım aracımda bıldım bılelı rolantıde asırı bembeyaz duman atar.ama bıldıgın su buharı bu gorunusunden ve kokusundan bellı oluyor.zaten turbo aracı olan cogu arkadasımızın arabasındada bu boyledır bence ozellıkle soguk kıs aylarında.sıyah dumanı ıse karısım yuzunden atar.genellıkle zengın karısımda.zaten kokusunu dırek alırız cıg benzının.acık mavı,mavımsı olan duman ıse yag ıle ılgılı yanı aracın bı sekılde yag yaktıgını gosterır dıye bılıyorum ben.turbo dolayısıylada olabılır,subab lastıklerıde olabılır veya segman vs de.

sulhi
09-01-2009, 01:12
yorum yapmayan varmı:D

UnnAmeD
09-01-2009, 01:28
yorum yapmayan varmı:D

sızın suby'dede yokmu beyaz duman(su buharı dıyeyım) ozellıkle soguk havalarda ?

Maxiboost
09-01-2009, 01:53
ilk çalıştırmada çıkar ki o bahsettiğin duman? her araçtada çıkar yani :D

UnnAmeD
09-01-2009, 02:33
ılk calıstırma degıl benımkı :) kıs aylarında ozellıkle ankaradayken 7/24 vardır bende rolantıde.senelerdır boyle hemde.ama ben tam anlatamadım galıba bahsettıgım su buharı bıldıgımız yanı baska bı duman falan degıl :D

Cihan
09-01-2009, 12:56
benzinli araçlarda soğuk havalarda beyaz duman normal bence. bazı dizellerde de görülebiliyor özellikle motor ısınana kadar.

sulhi
09-01-2009, 13:31
sızın suby'dede yokmu beyaz duman(su buharı dıyeyım) ozellıkle soguk havalarda ?

bende ilk baslarda var ama o souktan dolayı kaynaklanıo yazın öle bişey olmadı bende meseLa ama sizde yazında öle bişey cıkıosa turbo gidici demektir fikrimce...

Cihan
09-01-2009, 16:02
bence turbonun gidici olduğu zaten çıkardığı dumandan önce performanstaki eksikliğinden hissedilebilir.

alp1903
09-01-2009, 22:06
ılk calıstırma degıl benımkı :) kıs aylarında ozellıkle ankaradayken 7/24 vardır bende rolantıde.senelerdır boyle hemde.ama ben tam anlatamadım galıba bahsettıgım su buharı bıldıgımız yanı baska bı duman falan degıl :D

kışında yazında hiç öle bi sorunla karşılaşmadım yazın duman görmedim, kışın ise ilk çalıştırdıgımda beyaz diye tabir ettiginiz duman cıkıyo sonra ise araç ısındıktan sonra geçiyo, sizin araçta problem var demkki:rolleyes:

HL 538
09-01-2009, 22:29
Arkadaşlar ;

güzel bir konu öncelikle onu söyleyeyim...

benim turbodada aynı sıkıntı oldu hemde yazın . araba rölantideyken bayağı yüklü bir beyaz duman veriyordu... azcık Gaz verdiğimde Duman kesiyordu...

Yağlamadan olduğunu düşündük , hortumları girişi felan bi kontrol ettik
Bir dahada Yapmadı
şimdi sorunsuz biniyorum

UnnAmeD
10-01-2009, 02:11
kışında yazında hiç öle bi sorunla karşılaşmadım yazın duman görmedim, kışın ise ilk çalıştırdıgımda beyaz diye tabir ettiginiz duman cıkıyo sonra ise araç ısındıktan sonra geçiyo, sizin araçta problem var demkki:rolleyes:

sadece soguk kı$ gunlerınde yapıyor benım aracım.ve dıkkat ettım kırmızı ısıkta dururken,cogu aracta bu su buharı var.benım aracta problem olması bıraz zor cunkı 5 senedır bu boyle.bence sen soguk bı gunde araban ısındıktan sonra bı ın bak egzoza sende goreceksın ;)

UnnAmeD
10-01-2009, 02:12
bende ilk baslarda var ama o souktan dolayı kaynaklanıo yazın öle bişey olmadı bende meseLa ama sizde yazında öle bişey cıkıosa turbo gidici demektir fikrimce...

yok yok yazın tertemız dumansız egzozum :)