PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Radar karmaşası? (İzmir)

cagri-35
23-06-2013, 19:27
Arkadaşlar çok net bir sorum olucak? Duble yolda 2 gidiş 2 geliş ve ortada ağaçlandırma mevcut. Yani bölünmüş yol.

Mevcut düzenlemede hız sınırı burada 90 mı 110 mu? Yeni düzenlemede hız sınırının 110 olması gerekiyor? Ben bugün izmir seferihisar yolunda radara girdim ve her zaman gectıgım nokta radar oldugunuda biliyorum bile bile 108 km sabit hızla cruise control acık gıdıyordum durdurdular ve cezai işlem uyguladılar radara girdik yani. Memur arkadasla dıyalogumda bölünmüş yollarda yenı yonetmelıkte hız sınırının 110 a cıktıgını söyledım, yanlısmı bılıyorum dıye bılgı ıstedım. Oda trafık kazası yuksek oranlı olan ıllerde bu uygulama 90 dır dedi.

Benım anlamadıgım bu sınırlama smdı ızmırde 90 ama atıyorum bayburtta 110 mu?

Gelecek cevaba göre ıtıraz etmeyı dusunuyorum yoksa yogunum cok hıc ugrasmıcam. Basına gelen varsa yardım yada bılgı beklıyorum.

Şimdiden tesekkur edıyorum , iyi pazarlar.

S.Özeren
23-06-2013, 19:45
ben 90 diye biliyorum , 2 ay öncesinde muğla gittim hep tabelalarda 90 yazıyordu

ismailozkan_01
23-06-2013, 19:50
radara girdiğiniz yer karayollarının sorumluluk bölgesinde ise 2 gidiş 2 geliş bölünmüş yolda hız sınırı 110 km dir , radara girdiğiniz yer il merkezi içinde ise il trafik komisyonu , ilçe sınırları içinde ise ilçe trafik komisyonunun kararı ile hız limiti değiştirilebilir ve ikaz levhası bulunması gerekir saygılar....

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/HizSinirlari.aspx

Emre turgut
23-06-2013, 19:55
Benmde dun manisa da ayni olay basima geldi karamsarlik yasadim 100 veya 105 km yle radara girdim ama cevirme olmadi muhtemelen banada foto gondericekler

gokcell13
23-06-2013, 20:22
Meskun mahal yani ev okul yerleşim yeri içerisinden geciyorsan 90 dır.Diger yollarda 110 km sabit toleransı ile 119 dur.Ben 119 ıle radara girdim durdurmadılar.Durup sordum.120 ye yazıyoruz dedi ve yırttık :)

h.guroglu
23-06-2013, 20:23
izmir iyi gene çoğu yer 90 denizlide ş.içi 50 km il sınırları içindeki bölünmüş yollar 70 km ve şehir içi dahil olmak üzere her yerde gezici radarlar mevcut 3-4-5 vitesleri hiç kullanmıyorsun

vtii
23-06-2013, 20:41
90 km tabelalarına uyun duble yol falan fark etmez, dırekt radar bolgesıdır

barisy
23-06-2013, 21:08
Aynı durum Aliağa yolunda da mevcut. Bölünmüş yol olmasına rağmen tabelalar sürekli 90 gösteriyor. Seferihisar yolunda tabelalar nasıl bilemiyorum. Gerçi bugün ürkmez meskun mahalinde jandarma radar kurmuştu. Hiçbir yerde tabela mevcut değil, 50 mi 70 mi 90 mı nedir bilemiyorsun. Aynı şekilde seferihisar üzerinden dönerken de hiç tabela rastlamadım

cagri-35
23-06-2013, 21:31
Tabela gidiş yönünde yok zaten yada ben denk gelmedım. Dönüşte 90 yazıyor karşı şeritte ama nafile.

Cevap veren arkadaslara tesekkurler, yarın odeyeyım bari...

HellRot06
23-06-2013, 21:31
Aynı şekilde Ankara-Çubuk yolunda 120 km ile radara girdik 357 lira ceza yazdılar ve yolda levhalar 50 km/s gösteriyor. Yolda eğim ve herhangi bir virajda yok bugatti'yle topspeed denenebilecek kadar düzgün bir yol bazen bu kurallara anlam veremiyorum :S

imprezaWRC
24-06-2013, 09:00
radara girdiğiniz yer karayollarının sorumluluk bölgesinde ise 2 gidiş 2 geliş bölünmüş yolda hız sınırı 110 km dir , radara girdiğiniz yer il merkezi içinde ise il trafik komisyonu , ilçe sınırları içinde ise ilçe trafik komisyonunun kararı ile hız limiti değiştirilebilir ve ikaz levhası bulunması gerekir saygılar....

Hız Sınırları (http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/HizSinirlari.aspx)

Peki sürücüler neden hep muallakta kalıyor, neden heryere hız levhası koymuyorlar, neden hep sürücüler müneccim olmak durumunda kalıyor; ayrıca bulunduğum yolun Belediye tarafından mı yapıldığı ya da il trafik komisyonu sorumluluğunda olup olmadığını bilmek durumundamıyız.

İstanbul dışı seyahatlerim oluyor, paranoyak gibi bölünmüş yolda 90km/h ile gidiyorum, niye çünkü levha yok.

Levha olmaz ise, bana göre ceza yazılmasıda keyfi olacaktır.

twstr
24-06-2013, 09:13
Benmde dun manisa da ayni olay basima geldi karamsarlik yasadim 100 veya 105 km yle radara girdim ama cevirme olmadi muhtemelen banada foto gondericekler

Buyuk ıhtımalle yakalandıgın yerın sınırı 70..

Aynı yolda cok fazla kısı ceza yıyor ve katlamalı yıyor bolunmus yol fakat sehırıcı olarak gecıyor ama sehır ıcıne geldıgını anlamıyosun bıle sagı solu bombos arsalar.. 110 la katlamalı yıyıp 300+ lıra ceza vermıstım cok acı koymustu

şaman
24-06-2013, 09:19
bu ülkede hiçbirşeye güvenim kalmadığı için tabelada ne yazıyorsa öyle giderim, bir sıkıntı yaşamadım bugüne kadar sizede tavsiyem bu yöndedir adam kafaya koymuşsa yazacak zaten başka yolu yok seviyoruz polis amcaları ;)

imprezaWRC
24-06-2013, 09:43
bu ülkede hiçbirşeye güvenim kalmadığı için tabelada ne yazıyorsa öyle giderim, bir sıkıntı yaşamadım bugüne kadar sizede tavsiyem bu yöndedir adam kafaya koymuşsa yazacak zaten başka yolu yok seviyoruz polis amcaları ;)

İyide heryerde tabela yok ki, 90km/h mı 110km/h'mı derken, radara girebilyorsun, hayırdır sürat yapmadım diye böbürlenirken, efenim tabela yok ama biz siz biliyorsunuzdur diye düşündük, sizin 90km/h'la geçtiğiniz yol Belediye'ye ait yol, ee, 70km/h ile geçmeniz lazımdı, ee, al sana ceza.
Buna tuzak derler, buna keyfi ceza derler. Madem radar uyarı levhalarını kaldıracaklar, madem kasada para var, bir zahmet eksik levhaları tamamlasınlar, hoplaya zıplaya gitmeyeceğimiz yollar yapsınlar.

5500
24-06-2013, 10:29
Radarın tuzaktan, vatandaşın cebini soymaktan başka bir amacı varmı zaten..
Denizli'de 3. vitesten sonrası haram.

şaman
24-06-2013, 11:40
İyide heryerde tabela yok ki, 90km/h mı 110km/h'mı derken, radara girebilyorsun, hayırdır sürat yapmadım diye böbürlenirken, efenim tabela yok ama biz siz biliyorsunuzdur diye düşündük, sizin 90km/h'la geçtiğiniz yol Belediye'ye ait yol, ee, 70km/h ile geçmeniz lazımdı, ee, al sana ceza.
Buna tuzak derler, buna keyfi ceza derler. Madem radar uyarı levhalarını kaldıracaklar, madem kasada para var, bir zahmet eksik levhaları tamamlasınlar, hoplaya zıplaya gitmeyeceğimiz yollar yapsınlar.

o zaman şöyle söyleyim uzun yolda şehirler arası 90 km de gitmeye dikkat ediyorum, yerleşim merkezlerine mümkün olduğunca 70 i geçmeden girmeye dikkat ederim zaten radarların bulunduğu noktalar genelde merkeze girerken koyarlar, uzun yolda güzel bir düzlükten sonra gelen virajlarda olur bunu az çok herkes bilir. Dediklerinde haklısın ülkede hiçbir şey düzgün değil, insanları soymaktan başka birşey yapmıyorlar hizmet yok ama ceza yazmaya koşa koşa geliyorlar. Radar cazaları normal maaşla çalışan bir insanı üzebilecek rakamlarda, bundan dolayı temkinli olmakta fayda var gideceğim yere 20 dk geç gideyim ama canım yanmasın

sde30
24-06-2013, 11:43
Samandıra'dan Kartal istikametine gidilen yol da 2 gidiş 2 geliş ve bölünmüş yol ama 86 km ile radar cezası geldi 70 miş oranın hız sınırı nerde hangi hız kuralı geçerli çözebilene aşk olsun :)

yesil
24-06-2013, 11:46
Meskun mahal yani ev okul yerleşim yeri içerisinden geciyorsan 90 dır.Diger yollarda 110 km sabit toleransı ile 119 dur.Ben 119 ıle radara girdim durdurmadılar.Durup sordum.120 ye yazıyoruz dedi ve yırttık :)

110 km hız sınırı olan yollarda tolerans 121 km dir. Hız limitleri her zaman %10 toleranslıdır. Otoyoldada 120 olan hız sınırına 132 ye kadar ceza yazılmaz mesela. 2 km nin lafını yapıyorum şu an ama yanlış bilgilendirme olmasın :)

imprezaWRC
24-06-2013, 12:14
o zaman şöyle söyleyim uzun yolda şehirler arası 90 km de gitmeye dikkat ediyorum, yerleşim merkezlerine mümkün olduğunca 70 i geçmeden girmeye dikkat ederim zaten radarların bulunduğu noktalar genelde merkeze girerken koyarlar, uzun yolda güzel bir düzlükten sonra gelen virajlarda olur bunu az çok herkes bilir. Dediklerinde haklısın ülkede hiçbir şey düzgün değil, insanları soymaktan başka birşey yapmıyorlar hizmet yok ama ceza yazmaya koşa koşa geliyorlar. Radar cazaları normal maaşla çalışan bir insanı üzebilecek rakamlarda, bundan dolayı temkinli olmakta fayda var gideceğim yere 20 dk geç gideyim ama canım yanmasın

Bende dediğin şekilde sürüyorum, bu yüzden de artık şehir dışı seyahatlerimde araç kiralayacağım zaman mümkünse cruise control ve hız sınırlayıcı olan araçları tercih ediyorum. Göz sürekli göstergede gidilmez, etrafındakilere uyum sağlarsanda sınırın üzerine çıkıyorsun, iki ucu otlu değnek.
Güya asfalt döküyorlar, 2 gün sonra başka bir ekip geliyor, abuk sabuk yerlere delikler açıyorlar, başka bir grup geliyor, yüksek veya alçak kalan rögar kapaklarını asfalt ile aynı seviyeye getiriyorlar, hiç olmadık bir bölgeyi daraltıyorlar, hiç olmadık yere ışık veya tümsek koyuyorlar...vs vallahi verdiğim vergilerin karşılığını daha göremedim, göremeden de öteki tarafa gideceğim.

Bir insan yokuşa tümsek koyar mı, rampayı çıkarken durmak zorunda kalıp debriyajın anasını belleyip tümsekten geçiyorum. Yıpranan debriyajın, lastiğin, frenin parasını bunlardan tahsil etmek lazım.

Geçen gün küfürün önde gidenini sarf ettim, adamlar minibüs caddesinde kaldırımları genişletti, zaten dar gelen yol hepten dar oldu, hıyarın biride dükkanın önünde mal indirmek için bir şeridi gasp etmiş, trafik Göztepe'den Kadıköy evlendirme dairesine kadar uzuyor, niye çünkü genişleyen kaldırım nedeniyle, daralan yol üzerinde, dükkanına mal getiren adam kendini haklı görüp, 1 şeridi de kendisi gasp etmiş.

Dikkat ediyorum radar uyarı levhaları beraber bazı noktalarda trafik ışıklarındaki kronometrelerde kaldırıldı. Sen yeşil diye görüyorsun, hızını bozmuyorsun, yeşilden turuncuya dönüyor, ama artık fren mesafesi kalmadığından mecbur geçeceksin, yeşilden turuncuya 3 sn'de dönen ışık, turuncudan kırmızıya 1 salisede dönüyor, oha derler, tuzak derler, derlerde derler.

Yani olay sırf radar değil, suni trafik yaratmaları, emniyet şeridini yok etmeleri, kaldırımları genişletip, yolları daraltmaları, hiç trafik olmayan noktalarda artık sayelerinde trafik olması, olup olmadık yerlere özellikle yokuşlara hız kesiciler koymaları, hız levhalarını kaldırmaları, yolların sürekli bozuk olması ki bunun en büyük yardımcısıda hafriyat kamyonlarıdır (kitaba el mi bastılar nedir, yeşil alan bırakmayacağız her yeri beton yapacağız mı dediler ne dediler bilmiyorum), eskiden park edecek yerleri kaldırıma çevirmeleri, çevirmedikleri yerleride isparka vermeleri (mecburmuyum o modern değnekçilere saati 5tl'den sözde otopark parası vermeye), 30 yıldır gidiş-geliş olan sokakları tek yön yapmaları (alkolde kullanmıyorlar ama neyin kafasıdır bu onuda çözemedim) sayesinde millet bir türlü evine varamıyor, sürekli katil balinalar gibi çember çiziyorsun, orası girilmez, burdan dönülmez, burası kazılmış, eeeh ebenin...

Toparlarsak, geçenlerde sırf bu birleşimlerin birikimi ve kozyatağından altunizadeye 1 saatte gidebilmem, sonrasında da evime 2 saatte varabilmem neticesinde cinnet geçirmeme ramak kalmıştı.

Bu arada eskiden radar görünce karşıdakini uyarıyordum, artık bana ne ulan, hızlı gidiyorsa girsin cezasını ödesin, ben yaz sıcağında enayimiyim de hız sınırında gidiyorum demeye başladığımdan iplemiyorum.

S.Özeren
24-06-2013, 12:14
110 km hız sınırı olan yollarda tolerans 121 km dir. Hız limitleri her zaman %10 toleranslıdır. Otoyoldada 120 olan hız sınırına 132 ye kadar ceza yazılmaz mesela. 2 km nin lafını yapıyorum şu an ama yanlış bilgilendirme olmasın :)

tolerans diye bişey yok , sizin bahsettiğiniz kadran sapması sen radara 71 ile girersen cezayı yersin.

bu sebeplerden dolayı uzun yola hep risk alıp gece çıkıyorum. bi düzene sokamadılar şu işleri.

Emre turgut
24-06-2013, 12:19

Aynı yolda cok fazla kısı ceza yıyor ve katlamalı yıyor bolunmus yol fakat sehırıcı olarak gecıyor ama sehır ıcıne geldıgını anlamıyosun bıle sagı solu bombos arsalar.. 110 la katlamalı yıyıp 300+ lıra ceza vermıstım cok acı koymustu

Cok sacma zaten bu devlet islerine bir turlu akil sir ermiyor sehrin disina duble yol yaparsin 70 hiz siniri koyarsin cok mantiksiz bir olay olmus

şaman
24-06-2013, 12:34
imprezaWRC dediklerine harfiyen katılıyorum, artık ülkeden nefret eder hale geldim, insanlar rahat yaşamasın diye bence bunlar yapılıyor ben bunun arkasında artık başka birşey aramıyorum herşey ortada neyse hocam muhabbet birazdan siyasete girecek zor tutuyorum kendimi. İzmir'de her yer senin benim vergimle yapılan yoldan geniş kaldırımlar ve bunları kullanan dükkanlar, trafikmiş boşuna yaktığım yakıtmış kimin umrunda uzar giderrrr.

yesil
24-06-2013, 12:39
tolerans diye bişey yok , sizin bahsettiğiniz kadran sapması sen radara 71 ile girersen cezayı yersin.

bu sebeplerden dolayı uzun yola hep risk alıp gece çıkıyorum. bi düzene sokamadılar şu işleri.

Kadran sapmasiyla ne alakasi var benim bahsettigim olayin, %10 toleransi vardir hiz limitlerinin, toleransi gosterip gostermemek polisin insiyatifinde olabilir onu bilmiyorum ama ben bir cok radarin onunden 120 ile gecmisimdir hic birinden ceza yemedim

ahk
24-06-2013, 12:44
toleransla kastın kadran sapması olabilir yoksa traik cezalarında hız sınırı cezası maddesinde "hız sınırını %10'dan %30'a kadar aşmak" diye belirtilir. Yani 70'lik yolda 76 ile hiçbir polis ceza yazamaz.

yesil
24-06-2013, 14:14
tamam bende onu diyorum ama kadran sapması değildir ki bu, kadran sapması %3, 5 arası olabilir her araçta, yani hız sınırını %10 dan fazla aşmazsan (kadrana göre değil, radarın saptadığı hıza göre) ceza yemezsin

Ozzy45
24-06-2013, 19:02

Oreke otelin orasıdır allah bilir orada çevirme dahi koymuyolar 347 veya 357 yazıyolar biz 95 la gittiğimiz halde yazdılar. %30 aştınmı hız sınırını direk yazıyolar 357

ilker_yusuf
24-06-2013, 19:07
10.03.2013 tarihinde İstanbul D100 Karayolu Sefaköy Mevkii Güney Yolda 78 km hız ile radara yakalanarak 166 TL yazmışlar... Makbuz 18 Haziran tarafıma tebliğ edildi. Bundan sonra tabelalara uyar E-5 69 geçmem :) Şehirlerarası yollardada artık tabelalara uymak lazım durdurmasalarda eve gönderiyorlar sonradan.

ismailozkan_01
24-06-2013, 20:18
Peki sürücüler neden hep muallakta kalıyor, neden heryere hız levhası koymuyorlar, neden hep sürücüler müneccim olmak durumunda kalıyor; ayrıca bulunduğum yolun Belediye tarafından mı yapıldığı ya da il trafik komisyonu sorumluluğunda olup olmadığını bilmek durumundamıyız.

İstanbul dışı seyahatlerim oluyor, paranoyak gibi bölünmüş yolda 90km/h ile gidiyorum, niye çünkü levha yok.

Levha olmaz ise, bana göre ceza yazılmasıda keyfi olacaktır.

abi levha olup olmaması karayolları ve belediyenin sorunu ama şu da var ki ehliyet alırken yerleşim yeri içinde ve dışında veya karayollarında hız limitlerini biliyorsunuz düşüncesi var , eksik nokta bence her il ve ilçe trafik komisyonun her türlü karar alabilme yetkisidir , ülke genelinde karar alınmalı ve her il , ilçe merkezinde aynı kurallar geçerli olmalıdır tek tiplik yani saygılar...

fkocak
24-06-2013, 20:40
abi levha olup olmaması karayolları ve belediyenin sorunu ama şu da var ki ehliyet alırken yerleşim yeri içinde ve dışında veya karayollarında hız limitlerini biliyorsunuz düşüncesi var , eksik nokta bence her il ve ilçe trafik komisyonun her türlü karar alabilme yetkisidir , ülke genelinde karar alınmalı ve her il , ilçe merkezinde aynı kurallar geçerli olmalıdır tek tiplik yani saygılar...
Bircok yerde o kadar sacma sinirlar koyuyorlar ki gercekten bu isin bir standarti olmali.

cagri-35
24-06-2013, 20:56

aynen böyle dusunuyorum. Ben bolunmus yolda hız sınırı 110 dıye bıldıgımde orada radar oldugunu bıle bıle cruıse control de 108 km cıvarında seyredıyordum. Onumdekı ve arkamdakı aracta aynı sekıldeydi. Hepımız radara gırdık.

esimsir
24-06-2013, 21:56
İzmir Manisa arası 90 km
İzmir Turgutlu arası 90 km
İzmir Aliağa arası 90 km aynı şekilde Seferihisar yoluda 90 km
İzmir Urla arası eski yol 70 km
Bölünmüş yol olduğu halde bu şekilde zaten tabelalara dikkat ederseniz 90 km yazar hep şuda var ben ayda 7000 10000 km arası yol yapıyorum daha 110 yazan yer görmedim olun için radarlar arabaların hangi bölgede ne renk olduğunu ve ne marka olduklarını biliyorum ve radarları görmeden basmıyorum.

Bu arada gecen gece sabah 4 gibi burhaniyeden yola cıktım ayvalıkta bergamada ve menemende gece radarları vardı menemen radarını kıl payı kurtardım önümde arkadaşım vardı o girdi ben yırttım ama gecen Manisa'da yeni yapılan çevre yolunda ters köşeye yatırdılar çevirme yoktu yakında gelir ceza makbuzu.

imprezaWRC
24-06-2013, 22:49

İyi güzel, peki demediler mi bölünmüş yollarda hız sınırı 110km/h diye? Hiç yerleşim yeri yok ama geçtiğin bölüm Belediye'ye ait, 110km/h'lık yol oldu sana 70km/h.
İleride de ekip otosu ön camda radarla seni bekliyor, sen kendinden eminsin yol 110km/h'lık yol ve sınırda sürüyorsun, ama adamlar seni durduruyor, cezayı kilitliyor, oldu mu şimdi, adil mi bu?

Gel gelelim madem ben her haltı öğrendim, o düz mantıkla hiç bir yere levha koymasınlar, mesela demiryolundan geçeceğin yere rayların olduğunu ifade eden levhayı koymasınlar, o kadar öğrendiler biliyorlardır desinler. Bunlara öğrettik, biliyorlar diye düz mantık olur mu Allah aşkına ya, müneccim cilasınamı bulandım ben...

Neyse zaten gitgide her konuda tuzaklarla dolu, çekilmez bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

h.guroglu
24-06-2013, 23:14
kadran sapması diye birşey yok benim arkadaşım denizlide şehir içinde 58 km ile radar cezası yedi daha ötesi varmı

BERKİN
24-06-2013, 23:17
Seferihisar yolunda 90 a düştü daha önce dediğiniz gibiydi ama 1 seneyi geçkin böyle.Biz 190la o yolda radara girdik seferihisara giderken güzelbahçe yönünden sağda pusmuşlar :)

cagri-35
25-06-2013, 17:17
Berkinden beklenen cevap 1 sene önceye kadar 110mus ozaman.Ben kendımden emın110 zaten lımıt dıye 108 le gıdıyordum. yazık oldu...

yesil
25-06-2013, 17:31
kadran sapması diye birşey yok benim arkadaşım denizlide şehir içinde 58 km ile radar cezası yedi daha ötesi varmı

evet kadran sapması diye bir şey nereden çıktı bende anlamadım :) 58 ile ceza yediyse hız sınırı 50 dir, %10 aşsa 55 km olur zaten, 58 ile ceza yemesi gayet normal