PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : F30 3.28i mi, Gt86 mı?

Karakuş
25-06-2013, 07:30
Evo'nun günlük kullanımda çok yormasından ve bakımlarından sıkıldığım için, bir kaç ay içinde araç değişikliğine gitmeyi düşünüyorum.

Her ne kadar karakterleri birbirinden farklı olsada, başlıkta ki araçları beğeniyorum. Gt86' nın eğlenceli bir sürüş sunması ve sportif tasarımı, f30unda güçlü motoru ve buna paralel düşük yakıt tüketimi beni cezbeden özellikleri. Gt86 evo'dan sonra çok mu hantal gelir, yoksa kağıtta yazandan daha seri bir araç mı? F30un kronik bir problemi var mıdır? Sizce hangisi, hangi açıdan mantıklı bir seçim olur? Özellikle bu araçları kullananların fikirlerini almak isterim.

Arkadan itişli ve spor kullanıma uygun diğer tavsiyelerinizide alabilirim. ama S2000 ya da Rx8 düşünmüyorum. Şimdiden teşekkürler.

mtahakorkmaz
25-06-2013, 07:42
kesinlikle f30 328i bence segmentinin en iy aracı gt86 kullandım çok hantal bide o kadar paralar etmez sıfır 120.000tl toyota sonuçda.
evodan inip gt86ya binmek baya sinir edici olabilir senin açından :)
arkadan itişti spor araç istiyorsan kesinlikle s2000

Karakuş
25-06-2013, 07:47
S2000 bende çok istiyorum da, öncelikle Eskişehire pek gitmiyor hemde temizleri çok pahalı bence. f30 a da gözüm alıştığından pek çekici gelmiyor. Kısaca gönlüm 86'da, mantığım f30 da:)

mtahakorkmaz
25-06-2013, 07:54
f30dan sıkılmazsın emin ol m tamponlar falan çok şık üstelik performanslı :)

Karakuş
25-06-2013, 08:02
f30dan sıkılmazsın emin ol m tamponlar falan çok şık üstelik performanslı :)

Önceki aracım e60 5.20d di. Ondan bmw den uzak olmak istiyorum ama bu 3.28in performans verileri çok ilgi çekici:) s2000 i aklıma soktun tekrar gerçekten. S2000 kullanım maliyetlerini biliyor musun? Misal debriyaj'ı kaç km de bitiriyor? Evo da debryajdan sıkıldım en çok çünkü.

grkm
25-06-2013, 08:02
tercih f30 olmalı :)

Karakuş
25-06-2013, 08:23
tercih f30 olmalı :)

En mantıklısı bu haklısınız ama 86 ya da s2000 insanın kanını kaynatıyor duruşlarıyla:) sonuçta yaş ilerleyince bu tip araçlara binmek zorlaşıyor. Bilmiyorum ne yapıcam, kararsızlık kötü birşey.

Eworen
25-06-2013, 08:23
328i ile GT86 arasında çok ciddi performans farkı var
Bunun yanında 328i nin avantaj ları çok fazla ufaktan değinecek olursak ;

Std hallerinin dışında 328i turbo motorun avantajıyla modifiyeye çok açık gt86 atmosferik olması sebebiyle kısıtlı
gt86 ya extreme motor müdahelesi olmadığı sürece 328i ile yakın gitmesi olanaksız hatta uzatmadan söyliyeyim, imkansız..

Gt86 nın otm vites sistemi çok başarısız performans verileri yerde sürünüyor
328i 8 ileri ZF şanzımanıyla kusursuza yakın
gt86 seçiminde manuel tercih etmek zorunda olabilirsiniz günlük kullanımın adı geçmiş kaldı geride..

Konfor olarak lafı uzatmış olmıyayım aradaki uçurum zaten belli..

Neyse işin özü 328i muazzam bi seçim olur..

Erdem K.
25-06-2013, 08:24
belirttiğiniz iki seçenek arasında bence f30 öne çıkıyor...
Eğer s2k niyetiniz olsa idi, direkt onu önerirdim :)
(m3'ler de alternatif olabilir belki)

volume81
25-06-2013, 08:39
http://modifiedcars.biz/wp-content/uploads/2013/02/44806_316726.jpg

bundan sıkılanı Allah daş eder kafamıza yağdırır

edit: biraz daha bekleme durumu varsa 4 serisini bekleyin bence

Karakuş
25-06-2013, 09:12

Std hallerinin dışında 328i turbo motorun avantajıyla modifiyeye çok açık gt86 atmosferik olması sebebiyle kısıtlı
gt86 ya extreme motor müdahelesi olmadığı sürece 328i ile yakın gitmesi olanaksız hatta uzatmadan söyliyeyim, imkansız..

gt86 seçiminde manuel tercih etmek zorunda olabilirsiniz günlük kullanımın adı geçmiş kaldı geride..

Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi 86 maalesef çok geride performans olarak.. Ya temiz bir s2000 yada f30 seçicem sanırım.

belirttiğiniz iki seçenek arasında bence f30 öne çıkıyor...
Eğer s2k niyetiniz olsa idi, direkt onu önerirdim :)
(m3'ler de alternatif olabilir belki)

Sanırım s2000 leride gözden geçirmek lazım; tabi yüksek model, düşük km, temiz araç üçlüsünü bir araya getirirsem:)

http://modifiedcars.biz/wp-content/uploads/2013/02/44806_316726.jpg

bundan sıkılanı Allah daş eder kafamıza yağdırır

edit: biraz daha bekleme durumu varsa 4 serisini bekleyin bence

Vallahi bu fotoğraf adama araba sattırır gerçekten:D 4 serisini concept haliyle çok beğenmiştim ama açıkcası son fotoğrafları beni sarmadı. Yine de canlı görmek lazım tabi. Seçenekler arasına kaydettim, fikriniz için teşekkürler:)

ahk
25-06-2013, 09:24

gt86'nın sadece filtre, egsoz ve yazılım ile 100-200'ü dbn ile 15 saniye herkes 200'ü zor geçen otomatikleri görüyor ;) Ayrıca piste girdiğin zaman herşey daha da değişir. 328 yazılım yapmadan gt86 ile şansı yok. Ha bide gt86'ya 328 gibi basınç verirsen 328 gt86'yı sadece otoparkta görür. Tabi 328'e modifiyeye çok açık demişsin yazılımdan sonra? Gerçi haklısın türkiye şartlarında BMW'lere sürekli pistonlar kollar egzantrikler takılıyor, nos basılıyor :D. (çok eski kasalar hariç)
Çok fazla marka fanatikliği ile yaklaşılıyor. Fanatikçe yazılıcaksa hepsine sahip olmuş biri olarak ;
S2k koltuk ısıtması olmayan cabrio herkes bi tarafı ile güler. Bi ara eşime aldığım Daihatsu coopende bile vardı :D Gerçi onda momo direksiyon ve koltukta vardı :D Frenler iğrenç yol tutuş yok eeee bi roll yapmak için araba alınıyosa ok!!
Evo günlük kullanımda sadece yorar hergün piste girmiceksen bu kadar sert arabayı napıcaz!!!
Bmw 3 serisi yakında daha ucuz olsun diye m görünüme yakın m diye paket çıkaracak son çıkan e90'da m paket diye satılanlar m görünümlüydü :)

Karakuş
25-06-2013, 10:42
gt86'nın sadece filtre, egsoz ve yazılım ile 100-200'ü dbn ile 15 saniye herkes 200'ü zor geçen otomatikleri görüyor ;) Ayrıca piste girdiğin zaman herşey daha da değişir. 328 yazılım yapmadan gt86 ile şansı yok. Ha bide gt86'ya 328 gibi basınç verirsen 328 gt86'yı sadece otoparkta görür. Tabi 328'e modifiyeye çok açık demişsin yazılımdan sonra? Gerçi haklısın türkiye şartlarında BMW'lere sürekli pistonlar kollar egzantrikler takılıyor, nos basılıyor :D. (çok eski kasalar hariç)
Çok fazla marka fanatikliği ile yaklaşılıyor. Fanatikçe yazılıcaksa hepsine sahip olmuş biri olarak ;
S2k koltuk ısıtması olmayan cabrio herkes bi tarafı ile güler. Bi ara eşime aldığım Daihatsu coopende bile vardı :D Gerçi onda momo direksiyon ve koltukta vardı :D Frenler iğrenç yol tutuş yok eeee bi roll yapmak için araba alınıyosa ok!!
Evo günlük kullanımda sadece yorar hergün piste girmiceksen bu kadar sert arabayı napıcaz!!!
Bmw 3 serisi yakında daha ucuz olsun diye m görünüme yakın m diye paket çıkaracak son çıkan e90'da m paket diye satılanlar m görünümlüydü :)

Dediğiniz gibi evo günlük hem çok sert, hemde çok masraflı. Aracı alırken bunları biliyordum ama yinede hayalimde ki araca binmek istedim, keyfinide aldım.

Açıkcası Sizinde yorum yazmanıza çok sevindim, gt86 sahibi olarak. TypeR karşılaştırmasında yazdıklarınızı da ilgiyle okumuştum. Benim merak ettiğim araç hakkında ki genel izleminiz. Yol tutuşu stock olarak nasıldır, fren performansı ve günlük trafikteki tepkileri nelerdir? Yakıt tüketimi ş.içi-dışı makul müdür? En önemlisi de servis bakımları ve parça fiyatları ne durumda? Son olarak Uzun yolda çok yorar mı?

Biraz uzun oldu ama cevaplarsanız çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler.

bason
25-06-2013, 10:52
GT86 daha çok zevk aracı gibi geliyor bana, 2. araba olacak olursa GT86 derdim ancak F30 hem zevkli, hem güçlü, hemde GT86 dan çok daha işlevsel... Günlük kullanım ibaresine takılmadan edemiyorum... Günlük kullanım dendiği için f30 un daha yararlı, daha mantıklı olacağı görüşündeyim...:) 3 serisinin daha kaliteli olabileceğini de unutmayın... Bence test etme imkanınız varsa en iyisi test edilip karar verilmesi... kronik sorunlar vs buradan öğrenilebilir ancak herkes farklı şeylerden hoşlanıyor, o yüzden size hangisi daha çok hitap edecek onu bulmak gerek.:)

Tunç
25-06-2013, 11:06
çok farklı araçlar ama gt86 beyaz manuel oldumu güzel bi jant yerlerde daha ağır basıyor gibi

Karakuş
25-06-2013, 11:08
GT86 daha çok zevk aracı gibi geliyor bana, 2. araba olacak olursa GT86 derdim ancak F30 hem zevkli, hem güçlü, hemde GT86 dan çok daha işlevsel... Günlük kullanım ibaresine takılmadan edemiyorum... Günlük kullanım dendiği için f30 un daha yararlı, daha mantıklı olacağı görüşündeyim...:) 3 serisinin daha kaliteli olabileceğini de unutmayın... Bence test etme imkanınız varsa en iyisi test edilip karar verilmesi... kronik sorunlar vs buradan öğrenilebilir ancak herkes farklı şeylerden hoşlanıyor, o yüzden size hangisi daha çok hitap edecek onu bulmak gerek.:)

Yorumunuz icin tesekkur ederim. F30 3.20d kullandım ve pek fazla begenmedim sürüş pozisyonunu. Gt86 kullanmadım ama içi çok hoşuma gitti. Tek korkum ise 86 nın güç olarak zayıf kalması. Zaten japonlar Almanlara göre daha çok hoşuma gidiyor. İşlevsel ve gösteriş yok. Dedigim gibi benim için f30 in tek iyi tarafı güçlü olması. Günlük kullanıyorum dedigime bakmayın, genelde tek başıma gezerim yada kız arkadaşım yanımda olur. O yüzden çok yormayan, çok aşırı yakmayan bir araç istiyorum. Bakalım ne karar vericem, hepsinin bir çekici tarafı var.

Bulut Y.
25-06-2013, 11:11
2.8 turbo bmw yi ne gt86yla nede s2k ile birlikte düşünmem

Kesinlikle bmw.

joker
25-06-2013, 11:12
bende tercihimi f30 dan yana kullanırdım

Karakuş
25-06-2013, 11:18
çok farklı araçlar ama gt86 beyaz manuel oldumu güzel bi jant yerlerde daha ağır basıyor gibi

Gerçekten görsel olarak tek eksiği jantları. Çok güzel duruyor onun haricinde.

Kesinlikle bmw.

Yorumunuz için teşekkürler. düzeltiyim yanlış anlamazsanız, Araç 2.0 turbo. 6 tokmak sesi olsaydı keşke ama maalesef:) benim için bmwnin bir kötü yanıda piyasada çok fazla olması. Özel araba takıntım var benim, bir aracı çok fazla görünce soğuyorum :) diğerleri daha özel ve cazip geliyor bu yüzden.

Jön Türk
25-06-2013, 11:20

Kesinlikle bmw.

2.0 galiba bulut 2.8 değil
BMW N20 - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_N20)

Bulut Y.
25-06-2013, 11:36
328 deyince eski usul 2.8 mantığıyla yazdım

2.0dır doğrudur sağol osmancım aydınlandım

Bulut Y.
25-06-2013, 11:38
Gerçekten görsel olarak tek eksiği jantları. Çok güzel duruyor onun haricinde.

Yorumunuz için teşekkürler. düzeltiyim yanlış anlamazsanız, Araç 2.0 turbo. 6 tokmak sesi olsaydı keşke ama maalesef:) benim için bmwnin bir kötü yanıda piyasada çok fazla olması. Özel araba takıntım var benim, bir aracı çok fazla görünce soğuyorum :) diğerleri daha özel ve cazip geliyor bu yüzden.

Yanlış anlamam estağfurullah.

Beyaz içi kırmızı 320d cabrio neden düşünmüyorsun?

kurtbil
25-06-2013, 11:45
O kadar para kalite yoksunu GT86 ya verilmez.Konsept farklı ama F30 da gayet güzel hatlara sahip.Sedan diyip kenara koymamak lazım.Özellikle de mavi rengi

Karakuş
25-06-2013, 11:45
Yanlış anlamam estağfurullah.

Beyaz içi kırmızı 320d cabrio neden düşünmüyorsun?

Diesel otomobil 3 sene kullandım, gına geldi abi. Birde dedigim gibi piyasada çok fazla var. Hele kıbrısta her sokakta var:)

MCN21
25-06-2013, 11:46
Mavi m paket f30 :) hem performansli hem goruntusu guzel daha ne olsun :)

Bulut Y.
25-06-2013, 11:53
M Series bişiyler ?

Karakuş
25-06-2013, 11:58
M Series bişiyler ?

Onlarda beni aşar maalesef. Vergi falan problem olur benim için.

O kadar para kalite yoksunu GT86 ya verilmez.Konsept farklı ama F30 da gayet güzel hatlara sahip.Sedan diyip kenara koymamak lazım.Özellikle de mavi rengi

Haklısınız tasarımı çok güzel. Estoril blue- Mpaket efsane güzel oluyor. Tabi fiyatta ona oranla artıyor:)

wrcsinan
25-06-2013, 12:03
http://s1.cdn.autoevolution.com/images/news/gallery/bmw-f30-3-series-on-k3-projekt-wheels-looks-stunning-photo-gallery_3.jpg

çok fena

sinanbaysal
25-06-2013, 12:26
Para olunca bıde boyle sıkıntılar cıkıyor tabı :D Valla ısınız cok zor allah yardımcınız olsun kolaygelsın :)

dragon07
25-06-2013, 12:40
fanatik mersocu oldugum halde f30 diyorum.hatta 2sinide alma c180 coupe al :D

fakat tunc yukarda beyaz bi gt86 , güzel jantla olabilir dedi bnm bile aklımı celdi :)) ama sonuc olarak yinede f30.

Karakuş
25-06-2013, 12:46
Para olunca bıde boyle sıkıntılar cıkıyor tabı :D Valla ısınız cok zor allah yardımcınız olsun kolaygelsın :)

Yok valla, nerde çok para:D Allah daha fazlasını size versin, bugünümüze çok şükür.

Karakuş
25-06-2013, 12:48
fanatik mersocu oldugum halde f30 diyorum.hatta 2sinide alma c180 coupe al :D

fakat tunc yukarda beyaz bi gt86 , güzel jantla olabilir dedi bnm bile aklımı celdi :)) ama sonuc olarak yinede f30.

Sonuç olarak kısmına kadar butun dediklerinize katılıyorum:) bakalım bende şaşırdım iyice neye karar vericegimi..

ahk
25-06-2013, 13:03
Dediğiniz gibi evo günlük hem çok sert, hemde çok masraflı. Aracı alırken bunları biliyordum ama yinede hayalimde ki araca binmek istedim, keyfinide aldım.

Açıkcası Sizinde yorum yazmanıza çok sevindim, gt86 sahibi olarak. TypeR karşılaştırmasında yazdıklarınızı da ilgiyle okumuştum. Benim merak ettiğim araç hakkında ki genel izleminiz. Yol tutuşu stock olarak nasıldır, fren performansı ve günlük trafikteki tepkileri nelerdir? Yakıt tüketimi ş.içi-dışı makul müdür? En önemlisi de servis bakımları ve parça fiyatları ne durumda? Son olarak Uzun yolda çok yorar mı?

Biraz uzun oldu ama cevaplarsanız çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler.

Bir hatırlatma yapayım otomatik olanları 105bin civarına sıfır veriyorlar.

Yol tutuşla ilgili olarak izmir park pistinde klima açık öğlen 13'de 37 derece sıcakta 1:09:257 ile tur attım rahat 2-3 saniye daha düşürülebilir. Daha fazlası için pist eğitimim olmadığı için ben yapamam :D

Şehir içi 8-9 üstüne çıkmaz şehir dışı 110'u geçmezsen 6-7'leri çok rahat bulursun. Tabi bu tüketimler gaza normal basarak ulaşılacak rakamlar. ;) Yakıt konusunda benzinli olan bu güçlerdeki hiçbir araç yanına bile yaklaşamaz

En uzun gittiğim yol bir kere izmir-denizli(çivril) arasıydı 250km civarı coil olmasına rağmen hiçbir rahatsızlık duymadım. Gerçi artık yollar eskisi gibi değil.

Stock olarak yol tutuşu s2k'dan iyidir ama mesela evo X MR'dan kötü. Sonuçta MR direk brembolar, eibach ve semi slickle geliyor.

Servis fiyatları Corolla gibi yani öle abartı bi rakam görmedim ve 5 sene garanti uzatabiliyorsun. (800-900TL gibi bi rakama)

Burda ne yazarsam veya yazılırsa yazılsın artık arabalar keyif için alınıyor keyif alacağın araç hangisiyse onu al. Otomatik test aracı ile gt86'yı test et gidişi konusunda ise manuel ile kıyaslama otomatik olanlar 200'den sonra bitiyormuş (otomatik sahibi biri aramıştı ne yapabilirim diye)

Ama kıyaslama konusunda çok yanlış yapıyorsun sonuçta 328 ile gt86 hız konusunda kıyaslanabilir yoksa genişlik, konfor vs. kıyas yapamazsın.

çıkan parçaları için şu sayfaya ve fiyatlara göz atabilirsin :
BRZ/FR-S/GT-86 Complete Parts List (http://www.brz-parts.com/brzfrsft86parts.html)

cKatmer
25-06-2013, 13:16
Evo'nun günlük kullanımda çok yormasından ve bakımlarından sıkıldığım için, bir kaç ay içinde araç değişikliğine gitmeyi düşünüyorum.

Her ne kadar karakterleri birbirinden farklı olsada, başlıkta ki araçları beğeniyorum. Gt86' nın eğlenceli bir sürüş sunması ve sportif tasarımı, f30unda güçlü motoru ve buna paralel düşük yakıt tüketimi beni cezbeden özellikleri. Gt86 evo'dan sonra çok mu hantal gelir, yoksa kağıtta yazandan daha seri bir araç mı? F30un kronik bir problemi var mıdır? Sizce hangisi, hangi açıdan mantıklı bir seçim olur? Özellikle bu araçları kullananların fikirlerini almak isterim.

Arkadan itişli ve spor kullanıma uygun diğer tavsiyelerinizide alabilirim. ama S2000 ya da Rx8 düşünmüyorum. Şimdiden teşekkürler.

Merhaba öncelikle işiniz çok zor şu yüzden; şuan kullandığınız arac burada yazdığınız araçlardan daha çok sportif ve performanslı doğal olarak bir güc kaybı yaşayacaksınız ne kadarda benim için fark etmez desek de araç değişiminden sonra evo yu arıcaksınız. iki aracında test sürüşlerine katıldım
Gt86 otomatik kullandım gerçekten vasat heleki evo dan sonra katliyam diyebilirim,manuel olanlanı nı kullanmadım o yüzden onun için yorum yapamayacağım.
Bmw 3.28i için diyebileceğim sunlar 2.0 beni ilk duyduğumda üzdü fakat araç twin olduğundan dolayi bunu size fazla hissettirmiyor.
bmw de şöyle bir sorun var araç gt86 a göre en boşu bile daha pahalı ve paket eklemek istediğinizde ortaya ciddi derecede bir para çıkıyor en basit örneği (m direksiyon 2.000€ civarinda. )
Öncelikle iki aracida test etmenizi öneriyorum olmazsa alternatif araçlar aramalısınız :) Şimdiden hayırlı olsun.

Vallahi sizin aracı çok merak ediyorum ben dbn si mevcut mu acaba benim okuldan arkadaşlariminda stock 3.28i ve stock golf r ı var (16 sec yapan golf r) kafa kafaya gidiyor iki araçta.bence sizin dediğiniz gibi fazla bir fark olmaz.328 yazılım yapmadan sansı olabilir,yazılım olursa otoparkta 328 yikandıktan sonra gelebilir gt86 :)

onurgoyunc
25-06-2013, 13:19
Gt86 bana göre özel bir araç, f30 dan daha mantıklı olacaktır

http://www.ft86club.com/forums/showthread.php?p=620325

ahk
25-06-2013, 13:29
Vallahi sizin aracı çok merak ediyorum ben dbn si mevcut mu acaba benim okuldan arkadaşlariminda stock 3.28i ve stock golf r ı var (16 sec yapan golf r) kafa kafaya gidiyor iki araçta.bence sizin dediğiniz gibi fazla bir fark olmaz.328 yazılım yapmadan sansı olabilir,yazılım olursa otoparkta 328 yikandıktan sonra gelebilir gt86 :)

Arkadaş gt86 yok olur puf olur falan yazdığı için biraz abartı gibi algılanmış olabilir sonuçta 245hp'lik bi araçtan bahsediyoruz tek dezavantajı ağırlığı olabilir fakat tork avantajı ile bir adım öne geçer. Arkadaş biraz öldürünce bende mübağla yapmışım ;) :D
Tabi şöyle aptalca bişeyide unutmamak lazım gt86'ya da aşırı besleme yapınca; gt86'yı önce yıkatır pasta cila yaptırırsın ardından servis bakımını yaptırırsın 328 ulaşmış olur.

ahk
25-06-2013, 13:34
Gt86 bana göre özel bir araç, f30 dan daha mantıklı olacaktır

Frs or f30 ? - Scion FR-S Forum | Subaru BRZ Forum | Toyota 86 GT 86 Forum | AS1 Forum - FT86CLUB (http://www.ft86club.com/forums/showthread.php?p=620325)

burası biraz yanlı olur :D

HaKo
25-06-2013, 13:36
m paket 328 tercih edilesi ama arada neredeyse 50k tl fiyat farkı var. Eğer bütce 150bin TL gibiyse ben olsam gt86 alır yanına da bir dizel alıp binerdim

Eworen
25-06-2013, 13:53

Piste gt86 girince F30 da olduğu yerde duruyor zaten içerde öyle bi saygı tuşu var basınca hazır ola geçiyor olmadı basamadınız sensörler Gt86 yı algılıyor :)

F30 kasa itibarı ile harika yol tutuşu olan çok iyi direksiyon tepkilerine sahip stabil bir araçtır..Bunun üstüne harika verimli bir motor da eklenince ne olması bekleniyor ?
Araç 245 hp sadece yazılımla 300 hp leri görebiliyor 400 küsürat Nm torkuda cabası..
Siz atmosferik arabaya sadece filtre egzoz yazılım yaptınız da 328i ye yapılınca ?
Modifiyeye açıklığı olayı;
Atmosferik bir aracı soft bi şekilde modifiye etmekle
Turbo bir aracı soft bi şekilde modifiye etmek arasındaki farkı çözebilmek matematiksel işlem gerektirmiyor..

Gt86 ye turbo takmak supercharger takmak takınca şöyle güç almak böyle güç almak
İşte halamın sakalı olsa idi amcam olurdu lafına güzel bir örnek..

ahk
25-06-2013, 14:06
Piste gt86 girince F30 da olduğu yerde duruyor zaten içerde öyle bi saygı tuşu var basınca hazır ola geçiyor olmadı basamadınız sensörler Gt86 yı algılıyor :)

F30 kasa itibarı ile harika yol tutuşu olan çok iyi direksiyon tepkilerine sahip stabil bir araçtır..Bunun üstüne harika verimli bir motor da eklenince ne olması bekleniyor ?
Araç 245 hp sadece yazılımla 300 hp leri görebiliyor 400 küsürat Nm torkuda cabası..
Siz atmosferik arabaya sadece filtre egzoz yazılım yaptınız da 328i ye yapılınca ?
Modifiyeye açıklığı olayı;
Atmosferik bir aracı soft bi şekilde modifiye etmekle
Turbo bir aracı soft bi şekilde modifiye etmek arasındaki farkı çözebilmek matematiksel işlem gerektirmiyor..

Gt86 ye turbo takmak supercharger takmak takınca şöyle güç almak böyle güç almak
İşte halamın sakalı olsa idi amcam olurdu lafına güzel bir örnek..

Çok fazla fanatiksin umarım birgün manuel bi gt86 kullanırsında biraz daha farklı açıdan bakabilirsin.

Sana yazdığım yazıda turbo veya sc yazmıyor nerden çıktı anlamadım :D

Keyif aldığın araba en güzel arabadır her arabadan farklı keyifler alırsın en çok keyif aldığını satın alırsın bunların hepsini kendin yaparsın. Sen f30 iyi dedin diye f30 iyi olamıyor gt86 kaka dediğin içinde kaka olamıyor.

Soft modifiyeden kastın aracıma E85 koyduğumda +37whp alıyorum işte matematik orda duruyor ;)

Eworen
25-06-2013, 14:17
Neyin neden fanatikliğini yapayım ki amaç ne olsun ?

"Ha bide gt86'ya 328 gibi basınç verirsen 328 gt86'yı sadece otoparkta görür"

Bilmiyorum basınç vermek ne anlama geliyor ben belki yanlış kavradım basınç vermek deyimini ben öyle çözebildim :) hani turbo olur supercharger olur

Evvela Gt86 tü kaka falan değil keyifli bir araç bu tartışmaya açık değil ki neden irdeleyiyeyim

Ama f30 328i totalde Gt86 dan çok daha iyi bir araç salt performans odaklı bakmıyorum olaya
F30 ne olursa olsun zaten çok rijit bi kasa bunun üstüne harika bir motor eklentisi yapınca negatif bi ivme beklenenecek hali yok

Olaya başından beri total daki sonuçdan yola çıkarak yorum yapmıştım
Yineliyorum totalde f30 çok daha iyi bir araç..
Benim yorumum bu şekilde
Gt86 daha keyiflidir sürüş pozisyonu daha iyidir ama kendi açımdan totalde F30 un ününe geçebilecek avantaj toplamına ulaşamıyor..

ÖmerF.Bayar
25-06-2013, 14:23
Spor arac onerilerine acik oldugunuzu yazmissiniz;
Ben yaklasik 1 aydir 370z kullaniyorum, gercekden butun beklentilerimi karsiliyor, tabiki daha once hic evo kullanmadigim icin size yeter mi yetmezmi bilemiyorum ama gt86 dan yada f30 dan hizlidir diye dusunuyorum :)

cKatmer
25-06-2013, 14:39
Türkiye de malesef 370 yok

ÖmerF.Bayar
25-06-2013, 14:46
Türkiye de malesef 370 yok

O zaman ozur diliyorum, bilmiyordum :)
Hatta yikildim suan Turkiye ye donunce almayi dusundugum bir arabaydi.

ahk
25-06-2013, 15:09
Neyin neden fanatikliğini yapayım ki amaç ne olsun ?

"Ha bide gt86'ya 328 gibi basınç verirsen 328 gt86'yı sadece otoparkta görür"

Bilmiyorum basınç vermek ne anlama geliyor ben belki yanlış kavradım basınç vermek deyimini ben öyle çözebildim :) hani turbo olur supercharger olur

Evvela Gt86 tü kaka falan değil keyifli bir araç bu tartışmaya açık değil ki neden irdeleyiyeyim

Ama f30 328i totalde Gt86 dan çok daha iyi bir araç salt performans odaklı bakmıyorum olaya
F30 ne olursa olsun zaten çok rijit bi kasa bunun üstüne harika bir motor eklentisi yapınca negatif bi ivme beklenenecek hali yok

Olaya başından beri total daki sonuçdan yola çıkarak yorum yapmıştım
Yineliyorum totalde f30 çok daha iyi bir araç..
Benim yorumum bu şekilde
Gt86 daha keyiflidir sürüş pozisyonu daha iyidir ama kendi açımdan totalde F30 un ününe geçebilecek avantaj toplamına ulaşamıyor..

Benim fikrim dedin mi yorum biter. ;) Sonuçta saygı göstermek gerekir.

Sadece gt86 hakkında bikaç nokta ileteyim :

Güvenlik konusunda; volvoda olan kafalık tasarımı ve diz havayastığına kadar mevcut.

Konfor olarak; keyless go'dan, koltuk ısıtmasına , katlanır aynasına , xenon farına vs. olması gerekli her donanım mevcut. (Tabiki daha çok olabilir ama bana göre bunlar olmazsa olmazdır.)

Güç olarak ; vasat bir gidişi var stock halde anca fn2 kadar gider fakat yaptığın
cıvata değişimine bile çok güzel tepki veriyor.

Yakıt olarak ; ekonomi olarak bu güçteki ve tarzdaki benzinli araç yaklaşamaz.

Bakım gideri ; gene bu tarz ve güçteki araçlardan ucuz. Hatta BMW'nin 5'te biri desek abartmamış oluruz :)

Arabanın şanssızlığı manueli nerdeyse yok. Bu sebeple hiçbir zaman s2k gibi olamayacak. (tabi Toyota veya Subaru manuel getirmeye karar vermezse)

Gt86'yı korumaya falan çalışmıyorum sadece türk psikolijisi çok ezildiğini görünce dayanamıyorum :D

Yigit-Y
25-06-2013, 15:32
S2000 turbo olsa bence daha eglenceli olur.

Bu tercihde smg tercih ederdim

volume81
25-06-2013, 15:34
GT86 iyidir güzeldir jant lastik yay meth. vs girince güzel birşey olur

gücü yoltutuşuna vs zevkli olur :) ama günlük kullanım var işte :)

e85 ile 37 whp almak sorun değil egzost yaptığında zırlama sesini kesmek için 1000+TL'ye bide varex alman lazım sonuçda high comp. araca biniyorsun

+ birde günlük kullanımda bu CR'lerde bir araca binmek ??? tamam belki 3-5 yıl sorun çıkarmaz ama hele bir 80-100K km'leri bi devirsin bakalım sonra belki sağlam kalır bilmiyorum ama bu risk'e ben girmem :)

100K TL param varsa gider alırım GT86 veya BRZ ama F30 328i dolu bişey'e binecek param varsa gider F30 alırım

kasa olarak felaket derecede dengeli bir araç körfez pist'inde denk geldim binmeye vaktim olmadı ama izlediğim kadarıyla çok başarılı

filtre egz. yazılım yapıp ince ince 300+hp takılmak kafanın rahat olması F30'daki konfor vs ( gt86 konforsuz değil ama F30 kadar da değil yani )

birini yüceltirken diğerini itin g.tüne sokmaya gerek yok ama ikisi arasından seçim yap derlerse tabi ilk sayfada koyduğum gibi bir F30 nokta atışı olur

Karakuş
25-06-2013, 17:09
herkese değerli bilgileri ve düşünceleri için tek tek teşekkür ederim. hepsi çok önemli benim için.

ben çok fazla hız yapan biri değilim genel olarak. roll-dragla da çok fazla ilgilenmediğimden daha çok keyif odaklı bir otomobil istiyorum. s2000 i her ne kadar istemesemde, insanın aklını çelmiyor değil. tek korkutan tarafı, değişken yol tutuşu. çok kötü araba kullanmasamda korkutuyor. bundan önce 175hp dizel bmw kullandım, arkadan itiş olarak. ,

F30 her yola gelen bir otomobil olsa da, piyasada çok olması ve ve dolularının 70bin eurolara satılması, eksi tarafları benim için. o kadar yüksek fiyatlı araba istemiyorum.

Evoyu satana kadar olan vaktimi araçları değerlendirerek geçiricem o zamana kadarda tüm fikirler açığım. tekrar herkese çok teşekkür ederim.

KOSEREN
25-06-2013, 18:28
4 serisi ne zaman yollarda.Ben olsam 4 coupe beklerdim

utkunoa
25-06-2013, 19:57
yüklü gt86 diye bahsettiğiniz araç 200lük rcz ile kafa kafaya gitmiyormu yoksa bizmi videolarda yanlış gördük ?

Karakuş
25-06-2013, 19:57
4 serisi ne zaman yollarda.Ben olsam 4 coupe beklerdim

75k euro civarında, agustos ya da sonbaharda gelir sanırım. O kadar para veremem maalesef:) 86 daha ucuza o keyfi yaşatır. Ama elit kesim olamayız tabi toyotayla:D

utkunoa
25-06-2013, 19:58
ben bu arada deneyimlerimi söyliyim stock leon cupra ile 240hp olan, 328i kafa kafaya gidiyorlar.

Karakuş
25-06-2013, 20:03
ben bu arada deneyimlerimi söyliyim stock leon cupra ile 240hp olan, 328i kafa kafaya gidiyorlar.

Zaten yakın araçlar güç olarak, agırlık farkıda pek yok sanırım. Bence olması gereken bu:) bilgi için teşekkürler

fkocak
25-06-2013, 20:12
Farkli biseyler olsun istediginiz icin bile gt86 one cikiyor. Yakit konusunda da baya basarili galiba

Karakuş
25-06-2013, 20:17
Farkli biseyler olsun istediginiz icin bile gt86 one cikiyor. Yakit konusunda da baya basarili galiba

Evet, Ahk nickli abimizin dedigine gore gayet uygun sanırım

bkaraca
25-06-2013, 20:55
Bn ft86 alırdım farklı olmak adına, ama f30da boş geçilecek araç değil.

Berkan
26-06-2013, 19:31
75k euro civarında, agustos ya da sonbaharda gelir sanırım. O kadar para veremem maalesef:) 86 daha ucuza o keyfi yaşatır. Ama elit kesim olamayız tabi toyotayla:D

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-ss-motors-dan-2012-bmw-3.28i-sport-line-borusan-cikisli-170-km-129139849/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-borusan-cikisli-2012-model-bmw-3.28i-11.000km-de-beyaz-sportline-129365034/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-acil-sahibinden-borusan-cikisli-328i-2.0-lt-245-bg-127401322/detay

illa sıfır takıntın varmı bilmiyorm ama söyle bir sportline hoş olmazmı :) (özellikle sportline olanları koydum ekstradan luxury ve modernline da olmayan sport+ modu var )

MK8800
26-06-2013, 20:04
328i tek kelimeyle Mükemmel bence , abarttığımı düşünebilirsiniz fakat 20 gün gibi bir süre kullandım araç kesinlikle hem premiumun rahatlığını hemde bmw nin güçlü yanını hissettirmeyi fazlasıyla başarıyor . Bir de M Performance oldu mu bence rakipsiz :)

tool
26-06-2013, 20:10
Gene elma armut meselesi turbo ile atmosferik
Coupe ile 4kapi karsilastirmasi ne kadar mantikli?

Karakuş
26-06-2013, 21:10
Gene elma armut meselesi turbo ile atmosferik
Coupe ile 4kapi karsilastirmasi ne kadar mantikli?

Yorumunuz icin tesekkur ederim. Benim mantıgım icin ikiside birbirine yakın araçlar. Fiyatları birbirine yakın ve istedigim gibi arkadan itişli. Biri luks segment, hızlı ve konforlu; digeri ise coupe ve sürüş zevki odaklı. Fiyatlarının yakınlıgı, beni ikileme iten.

qatrio
27-06-2013, 01:28
328i çok net bir araç tavsiyemdir

turbo&quattro
27-06-2013, 01:53
Tabiki 328 ama performans kavrami goreceli heralde bana hicte perf li gelmiyor . Cok yakin arkadasima aldik xdrive oyle aman aman bi perf yok aracta .

Karakuş
27-06-2013, 03:10
Tabiki 328 ama performans kavrami goreceli heralde bana hicte perf li gelmiyor . Cok yakin arkadasima aldik xdrive oyle aman aman bi perf yok aracta .

Türkiye için performanslı diyelim abi biz yinede :) açıkcası s2000 lerde aklıma takılmaya başladı bu sıralar, fakat temiz ve km düşükleri 90-100 bin TL civarında satışta olduğundan değer mi diyorum kendimce.

Siz memnun musunuz peki 3.35i den? Kronik bir sorunu falan var mıdır? bir arkadaşım aklıma soktu, fiyatlarıda makul denebilir. 07 modellerinin vergi avantajıda var. Fakat sorun çıkartırsa servıslerde zaman geçiresimde pek yok açıkcası. sonuçta turbolu bir Bmw, ucuz yollu sorunlar çıkarmaz :D

turbo&quattro
27-06-2013, 03:57
335 in kronik sorunlari saymakla bitmez :) Saka bi yana arabalarla ugrasmayi seven insanlar oldugumuz icin cikan sorunlar beni pek fazla etkilemiyor cunku aracima asigim. Devir daim ponpasi , turbo ve incik boncuk seyler zamanla omrunu tamamliyor ama verdigigi zevkin yaninda pekte onemli olmuyor . Yakit tuketimi bu guce gore cok iyi ( sehir disi 8lt sehir ici ~11lt ) . Vergide sorun degil ise kesinlikle dusunulebilir ki TR ye dondugumde almayi dusundugum araclarin basinda geliyor 335.

ahk
27-06-2013, 08:20
Yorumunuz icin tesekkur ederim. Benim mantıgım icin ikiside birbirine yakın araçlar. Fiyatları birbirine yakın ve istedigim gibi arkadan itişli. Biri luks segment, hızlı ve konforlu; digeri ise coupe ve sürüş zevki odaklı. Fiyatlarının yakınlıgı, beni ikileme iten.

fiyatlar birbirinden çok uzakta gt86 otomatik 45k € 328 en az 65-70k € arada nerdeyse 30k € varki bu farkla orta segment bi dizel alınabilir ;)

Karakuş
27-06-2013, 09:28
fiyatlar birbirinden çok uzakta gt86 otomatik 45k € 328 en az 65-70k € arada nerdeyse 30k € varki bu farkla orta segment bi dizel alınabilir ;)

Gt86 yı sıfır ve manuel düşündüğümden, 52k eurolara geliyor sanırım abi, daha tam fiyat almadım ama toyotadan. 3.28 i de 5-10 bin kmlerde ikinci el alırım zaten onlarda ortalama 56-60 bin euro civarında. Bu yüzden yakın görüyorum birbirine. Birde sana bir soru sorayım abi, s2000 hakkında düşüncelerin neler? Daha önce sahip olduğunu söylemiştin, cevaplarsanız cok memnun olurum.

Karakuş
27-06-2013, 09:31
335 in kronik sorunlari saymakla bitmez :) Saka bi yana arabalarla ugrasmayi seven insanlar oldugumuz icin cikan sorunlar beni pek fazla etkilemiyor cunku aracima asigim. Devir daim ponpasi , turbo ve incik boncuk seyler zamanla omrunu tamamliyor ama verdigigi zevkin yaninda pekte onemli olmuyor . Yakit tuketimi bu guce gore cok iyi ( sehir disi 8lt sehir ici ~11lt ) . Vergide sorun degil ise kesinlikle dusunulebilir ki TR ye dondugumde almayi dusundugum araclarin basinda geliyor 335.

Çok teşekkur ederim abi, bilgiler için. Turbo harici bir sıkıntı yok sanırım:D

ahk
28-06-2013, 09:43
Gt86 yı sıfır ve manuel düşündüğümden, 52k eurolara geliyor sanırım abi, daha tam fiyat almadım ama toyotadan. 3.28 i de 5-10 bin kmlerde ikinci el alırım zaten onlarda ortalama 56-60 bin euro civarında. Bu yüzden yakın görüyorum birbirine. Birde sana bir soru sorayım abi, s2000 hakkında düşüncelerin neler? Daha önce sahip olduğunu söylemiştin, cevaplarsanız cok memnun olurum.

manuel şansın yok bu sene gelmeyecekmiş o yüzden otomatik fiyatı yazmıştım.
S2k değişik bi araba mesela evlilik gibi bişi :D
Yol tutuş , fren ve konfor için verdiğin paranın karşılığını alamıyorsun ama vti'dan sonra vtec açılışını en güzel hissettiren araba (bana göre). Yapacağın her türlü işlemde fazla zarar etmezsin her parçası 2.el satılıyor.
Tabi unutulmaması gereken iki önemli nokta;
1) Fiyatlar çok uçuk
2) Alacağın en genç araba 4 yaşında veya fazla olucak buda problem demektir. Problemden kastım en iyi ihtimal akü,lastik,debriyaj vs. değişimi.

Redbull
28-06-2013, 10:59
Önceki aracım e60 5.20d di. Ondan bmw den uzak olmak istiyorum ama bu 3.28in performans verileri çok ilgi çekici:) s2000 i aklıma soktun tekrar gerçekten. S2000 kullanım maliyetlerini biliyor musun? Misal debriyaj'ı kaç km de bitiriyor? Evo da debryajdan sıkıldım en çok çünkü.

Oem set serviste değiştim 15 gün önce 1500tl ortalama 30.000km kullanıyorsun.
Tüm Hondalar gibi sorunsuz yazın üstünü aç gez ister yanla ufak, ufak ister gazla roll de çok keyifli bir araç o yüzden 3. s2000'im.

can3541
28-06-2013, 13:38
Şahsi fikrim;S2000 3.28 GT86

Karakuş
28-06-2013, 18:08
Yol tutuş , fren ve konfor için verdiğin paranın karşılığını alamıyorsun ama vti'dan sonra vtec açılışını en güzel hissettiren araba (bana göre). Yapacağın her türlü işlemde fazla zarar etmezsin her parçası 2.el satılıyor.
1) Fiyatlar çok uçuk
2) Alacağın en genç araba 4 yaşında veya fazla olucak buda problem demektir. Problemden kastım en iyi ihtimal akü,lastik,debriyaj vs. değişimi.

Bu hiç iyi olmadı o zaman abi. Eskişehir Toyota manuel buluruz demişti, bende ona dayanarak 86 istiyordum. Bu tip bir otomobili otomatik almak istemem şahsen. Bu durumda s2000 daha da öne çıktı. Akü, lastik vs sorun değilde, daha büyük sorunlar çıkarmasın yeterli. Bilgiler için tekrar teşekkürler abi:)

Oem set serviste değiştim 15 gün önce 1500tl ortalama 30.000km kullanıyorsun.
Tüm Hondalar gibi sorunsuz yazın üstünü aç gez ister yanla ufak, ufak ister gazla roll de çok keyifli bir araç o yüzden 3. s2000'im.

Bilgiler için çok teşekkür ederim. debriyaj için 30.000 km iyi bir rakam. Servis Fiyatıda o kadar uçuk değil. Evo da beni en çok bıktıran debriyaj olmuştu. Peki günlük kullanımda çok yorucu olur mu, cabrio olmasından ötürü? Evo yu da günlük kullanıyorum, ve pek fazla rahatsız etmiyor ne sertliği ne de gürültüsü.

kervanoglu
29-06-2013, 00:29
1) Fiyatlar çok uçuk

Gelmeyecekmis kismi yanlis bilgi olmus. Suanda kaporasini verirseniz agustos sonuna manuel 2013 arac getirebiliyor bayiler.

arm
29-06-2013, 01:05
Şahsi fikrim herşey performans değil, gt86 tercihim olur

cosekar
29-06-2013, 12:01
turbo bm candır,
Ama imkanlar kısıtlı ise temiz 2.el 335i dusunulebilir. Hem de bolt on olarak cok zevkli olabilirler.
S2000 i bu yukarıdaki araclarla kıyaslamıyorum...

devil_berk22
29-06-2013, 17:44
kırmızı m paket bi f30 şahane olur

turbo&quattro
29-06-2013, 17:50
Çok teşekkur ederim abi, bilgiler için. Turbo harici bir sıkıntı yok sanırım:D

BMW USA e9x turbo icin 82k mil yani ~132k km . garanti verdi . TR de durum nedir bilmiyorum ama arastirilabilir . Eger 07+ uzeri herhangibir marka ile karsilastirma yapilsaydi 335 kesinlikle dusun derdim ama bu karsilastirmada 328 birkac adim onde. Hem guncel kasa hem yakit tasarrufu hemde garanti durumlari. Hangisi olursa olsun hayirli olsun :icon_tup:

Sert@ç
29-06-2013, 18:49
E92 335 tam istidiginiz araba yazilim-egzoz-filtre-cooler 380+