PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hukuki Bilgi

luca55
27-06-2013, 09:49
Arkadaşlar samsunda da ispark gibi sampark mevcut.bende bugun aracımı park ettıgım yerde tabelaları göremedım ve oyuzden fiş almadım.aracımın başına geldiğimde ''tespit tutanağı'' adı altında bır kagıt vardı camda.görevliye tabelaları görmediğimi söyledim ve fişimi alıp kendısıne vermek istedim ancak tespit tutanagı oldugu ıcın fazladan 3 lira daha vermem gerektıgını oyle bır karar aldıklarını soyledi.bende mılletı kazıklamaya yer aradıkları ıcın ödemedım.tespit tutanagı saat 09.37 de yazılmış bende fişi saat 09.42 de aldım.arada 5 dakıka var yani. merak ettiğim yasal olarak bir dayanakları varmı bana ceza yazmak için? tutanakta 5326 sayılı kabahatler kanununa istinaden yazıyor.

http://img819.imageshack.us/img819/1775/q2l8.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/819/q2l8.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

10.42 parkın bitiş süresi
http://img507.imageshack.us/img507/6361/qfsa.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/507/qfsa.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

63owen63
27-06-2013, 09:59
Alıntıdır,

Öncelikle bunlar birer Trafik cezası değil. Bu sizin aracınızın İspark'ın park ücreti aldığı yerlerdeki bırakma parasıdır. Bu da nasıl olurmuş? Siz aracınızı bırakıyorsunuz, görevli geliyor. Sizden diyelim ki park parasını alıyor. Sonra İspark görevlisinin çalışma saati doldu. Bu durumda sizden para da alamayacak. Ancak sizin aracınız orada ! Bu durumda ellerinde bulunan sayaçlarda sizin bilgileriniz var. Aracı kaçta getirdiğiniz, kaç para ödediğiniz gibi. Sonra görevli giderken arada kalan tutarı ne yapıyor? Sizin aracınıza dahası plakanıza park ücreti olarak yazıyor. Sonra bu tutarlar ruhsatlarda kayıtlı adreslere bildiriliyor. Eğer ödemezseniz yasal yollarla(Haciz gibi !) alırız yazısı geliyor. Ödemediniz mi? Böyle de oluyor. Bir gün kapınıza haciz görevlileri geliyor. Çalıştığım işyerinde 5-6 araca yaklaşık 300 TL gibi bir tutar çıktı. İşin 2 kötü yanı var. Birincisi tutarlar o denli küçük ki yapacağınız itiraz ya da yasal başvuru buna değmiyor. İkincisi belki de bir yanlışlık sonucu plaka yanlış yazılıyor. İsparkı arıyorsunuz, durumu anlatıyorsunuz. Buna göre ücret iptal edilme olasılığı oluyor. Ancak ne olursa olsun, tümüyle ben senin cebindeki paraya göz diktim, alacağım düşüncesi !

luca55
27-06-2013, 10:07
Alıntıdır,

Öncelikle bunlar birer Trafik cezası değil. Bu sizin aracınızın İspark'ın park ücreti aldığı yerlerdeki bırakma parasıdır. Bu da nasıl olurmuş? Siz aracınızı bırakıyorsunuz, görevli geliyor. Sizden diyelim ki park parasını alıyor. Sonra İspark görevlisinin çalışma saati doldu. Bu durumda sizden para da alamayacak. Ancak sizin aracınız orada ! Bu durumda ellerinde bulunan sayaçlarda sizin bilgileriniz var. Aracı kaçta getirdiğiniz, kaç para ödediğiniz gibi. Sonra görevli giderken arada kalan tutarı ne yapıyor? Sizin aracınıza dahası plakanıza park ücreti olarak yazıyor. Sonra bu tutarlar ruhsatlarda kayıtlı adreslere bildiriliyor. Eğer ödemezseniz yasal yollarla(Haciz gibi !) alırız yazısı geliyor. Ödemediniz mi? Böyle de oluyor. Bir gün kapınıza haciz görevlileri geliyor. Çalıştığım işyerinde 5-6 araca yaklaşık 300 TL gibi bir tutar çıktı. İşin 2 kötü yanı var. Birincisi tutarlar o denli küçük ki yapacağınız itiraz ya da yasal başvuru buna değmiyor. İkincisi belki de bir yanlışlık sonucu plaka yanlış yazılıyor. İsparkı arıyorsunuz, durumu anlatıyorsunuz. Buna göre ücret iptal edilme olasılığı oluyor. Ancak ne olursa olsun, tümüyle ben senin cebindeki paraya göz diktim, alacağım düşüncesi !

tesekkur ederım paylasım ıcın yalnız bizde ispark gıbı internet sistemı mevcut degıl onun yerıne fotograf cekıyor. bir de benım uzerıne dustugum nokta şu ben park parasını zaten aldım 5 dakıka gecıkmelı olarak.bana ekstradan para ver dıyor ama makbuzu yok.bu 5 dakıka gecıkmelı aldıgım fişin yasal yoldan bır gecerlılıgı olur mu

Onamdar
27-06-2013, 10:14
Ekte fotoğraf yok tutanağı düzenliyen resmi görevli değil (polis zabıta vs )
İmza filan atmadıysan sen olduğunu ispat edemezler bence.

typh10
27-06-2013, 10:21
Murat hiçbir hukusal dayanağı yok cezanın tahsili için sabaha kadar yazsın dursun.

luca55
27-06-2013, 10:28
Ekte fotoğraf yok tutanağı düzenliyen resmi görevli değil (polis zabıta vs )
İmza filan atmadıysan sen olduğunu ispat edemezler bence.

imza yok aldıgım fişide saklıyorum

Murat hiçbir hukusal dayanağı yok cezanın tahsili için sabaha kadar yazsın dursun.

tayfun şu kabahatler kanunu bıraz kafamı karıstırdı.belediyeye verirlerse belediye yazabilirmi acaba? onu dusunuyorum.parasında değilim fazladan verecegım 3 lira benı batırmaz ama adamın orda ''öyle karar aldık tutanak yazılırsa fazladan 3 lıra vereceksınız'' demesi çileden çıkardı beni.

onursumer
27-06-2013, 10:44
bence fişinizi almışsınız hatta burda 5dk fark olduğu için gorevi kotuye kullanmak vs gibisinden şikayetçi bile olunabilir diye düşünüyorum ben tabi tamamen düşüncem hukuksal olarak bilgim yok yanlış yonlendirmek istemem

srkns
27-06-2013, 11:02
Şimdi bende kendi aracımı sorgulattım.
Şubat 2013'de 2.el olarak aldım.

Tarih Aralığı Parklanma Adedi Toplam Borç
13.10.2008 - 31.12.2012 - 2 - 16,00
01.01.2013 - 27.06.2013 - 1 - 12,00
Genel Borç Toplamı 28,00

İlki benden önceki sahibindeyken diyelim hadi (borçlu olarak nasıl noter satışı oldu soru işareti)
Diğerine gelince; araç alındığından beri haftaiçi hergün sabah iş yerinin otoparkına girer, akşam çıkınca sokağımızdaki özel otoparka çekilir.. hafta sonu bu aracı kullanmayız evde iki araç olduğundan. İstisna durum olmadığından adım gibi eminim. Ne fiş ne tutanak da görmedim.

İspark=legal değnekçi sözüne katılıyorum. 1 lira da olsa ödemiyorum, kaybetsem de gidip dava açacağım, cebimden çıkan her kuruşu da helal etmiyorum!

rahatsız
27-06-2013, 11:07
artık işi abartmıslar, zorbalığa dökmüşler sabaha kadar yazsınlar, ben degildim dersin. yalan söylemek karakter meselesi tabii, ama bu iş başka bir sey, zorbalık, artık park edecek yer kalmadı. her yer ispark. türkiye'nin en beleş para kazanan kurumu. bi de fislerinizi alın, cebe indiriyorlar, vermedi diye plakaya ceza yazıyorlar.

srkns
27-06-2013, 11:11
Bana direk net tarih, saat ve hangi park alanı olduğu bilgisi verse eyvallah.. verdiği bilgiye bak; 01.01.2013 - 27.06.2013 arası 1 parklanma.. haraç kesiyorlar bunun başka adı, açıklaması yok.

rahatsız
27-06-2013, 11:12
arabamı park ederken ispark calısanı sizin aracn eski sahibinden dolayı 1 milyar borcu ver dedi. adam odememis, ben de odemedim. vermem.
sattım gitti oyle. yarın obursu gun cıkarsa tahsil etseydin kardesim diyecem.

srkns
27-06-2013, 11:18
Burası Türkiye, her şey beklerim. Gelir bana ruhsat senin üzerine ben seni tanırım der kitler cezayı hiç şaşırmam.
Türklüğümle ne kadar gurur duysam da, böyle bir ülkede yaşadığım için isyan ediyorum..
Neyse konu dağılmasın, kusura bakmayın.

luca55
27-06-2013, 12:03
arkadaşlar ispark için birşey diyemem ama samparkta olay şöyle oluyormuş,tutanağın üst tarafında buyuksehır logosu mevcut.adamlar bu makbuzları polislere veriyorlar ve cezayı polisler kesiyor.dediğimiz gibi beledıyenın ceza kesme yetkısı yok ama polise verdıklerı ıcın onlar kesip yolluyorlarmış.sizinde aklınızda bulunsun bu bilgi.

Onamdar
27-06-2013, 12:12
iyide itiraz et
nasıl ispatlıcaklar sen olduğunu

Polis bile size ceza yazarken ya elinde fotoğraf yada video gibi bi görüntü kaydı olucak yada 2 polisin imzası gerekiyor.

luca55
27-06-2013, 12:19
iyide itiraz et
nasıl ispatlıcaklar sen olduğunu

Polis bile size ceza yazarken ya elinde fotoğraf yada video gibi bi görüntü kaydı olucak yada 2 polisin imzası gerekiyor.

fotograf çekıyorlar

Onamdar
27-06-2013, 12:22
fotograf çekıyorlar

Foto varsa sıkıntı

Ceza yazabilirler.