PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1998 Renault Express Swap

dachosen
27-06-2013, 21:18
Herkese iyi akşamlar.

Babamın 98 yılından beri şirketinde getir götür için kullandığı Expressin artık motorunu yaptırmaktan gına geldi. Bugün 5-5.5 milyarlık motor masrafı çıkardığını öğrendik. Hortum patlatıp duruyor. Araba zaten o kadar etmez ki?

Babamında aklına soktum sanırım hem eğlenceli bişey olsun hemde saçma sapan iş çıkartmasın diye başka bi motor koyalım diyoruz. Hiç bilginiz var mı bu arabaya ne swaplanır? 1.5 dci olur mu mesela yada başka ne olabilir? Aranızda yardımcı olabilicek arkadaşlar var mı? Teşekkürler.

Kesinlikle yük taşınmıcak ve fabrika çıkış 1.9 dizel.

01ayk01
27-06-2013, 21:26
benzinli arabaya yasal olarak dizel motor swaplayamazsiniz..

volume81
27-06-2013, 21:33
Gır babanın kanına 172'lık RS motoru swapla :D

Saka bır yana 1.6 benzınlı reno motorları ısınızı gorur :)

oğuz
27-06-2013, 21:38
en iyisi biz sizin kanınıza girelim de arabayı sattıralım :) swap olayı ile uğraşmaktansa..

mert_can 41
27-06-2013, 21:46
Bencede motor yerine aracı değiştirmek daha mantıklı 1.5 dci motorunu clio da tecübe etiğim kadarıyla hantal ve exprese pek gelmez gibi bide yük taşıncağını düşünürsek dahada bir pasif kalabilir zaten arabaya uydurana kadar yine masraf ediceksiniz en az 6 bini bulur :)

Y.Emre
27-06-2013, 21:54

Nerede yazıyor bu yasa gösterir misin bana ?

Yeterli testleri geçerseniz, her türlü swap yasaldır.

Dizel benzin, benzin dizel yada güç veya hacim arttırımının çok fazla olduğu durumlarda yasaldır. Sadece resmi olarak daha fazla testten geçmeniz gereklidir.

MehmetCanA.
27-06-2013, 22:02
Bencede motor yerine aracı değiştirmek daha mantıklı 1.5 dci motorunu clio da tecübe etiğim kadarıyla hantal ve exprese pek gelmez gibi bide yük taşıncağını düşünürsek dahada bir pasif kalabilir zaten arabaya uydurana kadar yine masraf ediceksiniz en az 6 bini bulur :)

1.5 dci hantal mı kalıyor? Kullandığınız clio kaç bg'lik acaba?

h.guroglu
27-06-2013, 22:03

Dizel benzin, benzin dizel yada güç veya hacim arttırımının çok fazla olduğu durumlarda yasaldır. Sadece resmi olarak daha fazla testten geçmeniz gereklidir.

sen hayatın boyunca kaç kere swap yaptın da bukadar iyi biliyorsun kanunları

bu forumda her sene en az 6-7 araca swap işlemi yapılıyor işin olurunu onlar senden daha az biliyor yani

mert_can 41
27-06-2013, 22:14

85 hp olması lazım çok oldu kullanalı onu kulanmadan önce devamlı 124 hp ve üzeri arabalar kullanmıştım onlardan sonra baya hantal gelmişti bana

tropheus
27-06-2013, 22:15
Hayal ettimde rs 172 motoru aşırı zevkli olur.:)

Tabi bu konuda hiç bir bilgim yok belki motor bile sığmaz ama düşünmesi bile zevkli.:D

MehmetCanA.
27-06-2013, 22:16
85 hp olması lazım çok oldu kullanalı onu kulanmadan önce devamlı 124 hp ve üzeri arabalar kullanmıştım onlardan sonra baya hantal gelmişti bana

O yüzden hantal gelmiş olabilir dediğiniz gibi. Gerçi 85'lik hakkında pek bilgim yok ama 110'lukları gayet tatmin edici.

mert_can 41
27-06-2013, 22:22
O yüzden hantal gelmiş olabilir dediğiniz gibi. Gerçi 85'lik hakkında pek bilgim yok ama 110'lukları gayet tatmin edici.

110 hplik olanlara lafım yok onlar çok çok iyidir ama 110 hp olanlar sanırım yeni nesil motor ve exprese uyucağını sanmıyorum uysada fazlasıyla masraflı olur gibime geliyo onun için direk clio motoru geldi aklıma :)

dachosen
27-06-2013, 22:23
Öncelikle herkese cevapları için teşekkürler beyler.

Expressimiz 1.9 dizel motor. Bende sizin dediğiniz gibi biliyorum.

Gır babanın kanına 172'lık RS motoru swapla :D

Saka bır yana 1.6 benzınlı reno motorları ısınızı gorur :)

Keşke böyle bişey yapabilsem :)

en iyisi biz sizin kanınıza girelim de arabayı sattıralım :) swap olayı ile uğraşmaktansa..

Neler geldi geçti beni express kadar mutlu eden olmadı. 98 yılından beri kullanıyorum yolu görmeden kullanıyodum orda burda :D

Zaten kendi motoru turbosuz 55 beygir her sene 1 beygir düşse kalmıştır şimdiye 40 :D Yük taşınmıcak kesinlikle gezicem sadece :) Çoktaaan emekli oldu. Adıda emektar zaten :)

Bu konu hakkında biraz daha aydınlatabilirmisiniz? Çok zor bi işlemmi mesela clio 172 lik motorun swaplanması? Bide aranızda bilen varmı neler uydurabiliriz?

Ben expresste pek hantal kalıcağını sanmıyorum. 900 kg falandır heralde :D

Hayal ettimde rs 172 motoru aşırı zevkli olur.:)

Tabi bu konuda hiç bir bilgim yok belki motor bile sığmaz ama düşünmesi bile zevkli.:D

Bilmiyorum 1.9 dizel motor büyüktür heralde diğerlerine göre sığdırabiliriz belki :)

Y.Emre
27-06-2013, 22:24
sen hayatın boyunca kaç kere swap yaptın da bukadar iyi biliyorsun kanunları

bu forumda her sene en az 6-7 araca swap işlemi yapılıyor işin olurunu onlar senden daha az biliyor yani

Çok şükür okuma yazmam var kanunları-yönetmelikleri okuyabiliyorum. :) Aynı konu zırt pırt açıldığı için habire okuyorum, bildiğim kadarıyla daha yeni bir kanunda çıkmadı. Ayrıca alıntı yaptığım arkadaş ta habire swap yapıyor öyle mi ? İyi biliyor diyorsunuz ya.
Alıntı yaptığım kendi mesajım 2013ün başlarındaki bir konudan.

motor swap işleminin ne şartlar altında yapılabilip ne şartlar altında yapılamayacagı yönetmelikte belirtilmiş. googledan bulabilirdin. Böyle pat diye sorunca insanlar haliyle çok ta sallamıyor.

Tse (http://www.tse.org.tr/docs/aitm-formlar%C4%B1/aracprojetamim.pdf?sfvrsn=7) al tse'nin şartları sağlayabileceksen durma yap swapı.

Bu arada benzin dizel, dizel benzin swap olmaz diye bende yanlış biliyormuşum. İstendikten sonra yapılabilirmiş. Sadece daha fazla sayıda onay belgesi gerekiyor.

TSE'nin MOTOR TADİLATI İLE İLGİLİ UYGULAMA LİNKİ. KOCAMAN KOCAMANDA YAZDIM. (http://www.tse.org.tr/docs/aitm-formlar%C4%B1/aracprojetamim.pdf?sfvrsn=7)

Okuyunuz sonra tartışalım.

Y.Emre
27-06-2013, 22:30
Öncelikle herkese cevapları için teşekkürler beyler.

Bu konu hakkında biraz daha aydınlatabilirmisiniz? Çok zor bi işlemmi mesela clio 172 lik motorun swaplanması? Bide aranızda bilen varmı neler uydurabiliriz?

Bir üst mesajımda Tsenin istediği şartlar pdf halinde yazıyor. benzin dizel geçişi daha zor ve daha fazla sayıda onay belgesi gerekiyor olduğundan muameleciler falan pek yanaşmıyor. Direkt olmaz diye kestirip atıyorlar.

dachosen
27-06-2013, 22:57
Peki mantıklı olan nedir sizce? 172 lik clio motorunu nerden bulucaz? Yada en basitinden 1.5 dci ?

overblack
27-06-2013, 23:22
laguna dizel motoru bulabilirsen güzel swap olur

01ayk01
27-06-2013, 23:31
aracinizin dizel oldugunu bilmiyordum kusura bakmayin.. yasal olarak her turlu reno grubu dizel motorlari swaplayabilirsiniz..

o zaman bu adam senin dedigine gore hani her turlu swap yasalmis ya arabasina honda motoruda koyabilir oyle dimi ? arastirirsan biraz benzinli araca dizel motor takma isinin yasal olarak mumkun olmadigini gorebilirsin.. yapilan duzenleme ile cevirme islemi yasal olmaktan cikti.. ha ben yanlis biliyosam kusuruma bakma ama bu olay boyle.. :icon_tup:

Y.Emre
27-06-2013, 23:50
aracinizin dizel oldugunu bilmiyordum kusura bakmayin.. yasal olarak her turlu reno grubu dizel motorlari swaplayabilirsiniz..

o zaman bu adam senin dedigine gore hani her turlu swap yasalmis ya arabasina honda motoruda koyabilir oyle dimi ? arastirirsan biraz benzinli araca dizel motor takma isinin yasal olarak mumkun olmadigini gorebilirsin.. yapilan duzenleme ile cevirme islemi yasal olmaktan cikti.. ha ben yanlis biliyosam kusuruma bakma ama bu olay boyle.. :icon_tup:

Düzenlemenin linkini alabilir miyim ? tarihini numarasını vs herhangi bir detayını?

Ben bulabildiğim son düzenlemeyi üste ekledim. Eger ondan daha yeni tarihli bir düzenleme yoksa, yanlışın var. Daha yeni düzenleme varsa benim yanlışım var.

Masterpiece
28-06-2013, 00:03
00vcEjQ9sus

Forumda da konusu açılmıştı , Express deil fakat benzer araç olduğundan fikir olması açısıyla :)

tayreep_john
28-06-2013, 01:19
k4m veya k7m rahatlıkla işinizi görür hem swap konuusundada rahat olur benzinli clio motorları biri 98 hp tek egzantrik diğei 110 hp çift egzantrik sandık şeklinde fiyatları 3.500 ile 4.000 arası..

Jeandan-R
28-06-2013, 02:06
1.9 atmosferik motoru atıp 1.9 dizel motor koyulsa fena olmaz mı aslında?

dachosen
28-06-2013, 15:29
00vcEjQ9sus

Forumda da konusu açılmıştı , Express deil fakat benzer araç olduğundan fikir olması açısıyla :)

Teşekkürler. Biliyordum bu arabayı fikir açısındansa ilham verici oldu :)

k4m veya k7m rahatlıkla işinizi görür hem swap konuusundada rahat olur benzinli clio motorları biri 98 hp tek egzantrik diğei 110 hp çift egzantrik sandık şeklinde fiyatları 3.500 ile 4.000 arası..

Benzinli olucaksa güçlü bişey olması taraftarıyım yoksa dizel istiyorum :) 1.5 dci ve 172 lik rs fiyatları hakkında bilginiz varmı?

1.9 atmosferik motoru atıp 1.9 dizel motor koyulsa fena olmaz mı aslında?

Sanırım 1.9 turbo dizel den bahsediyorsunuz :) Pd kodlu bişey sığsa müthiş olur aslında :D