PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektrik üreten güneş panelleri kullanan varmi?

slowmotion
29-06-2013, 00:14
Arkadaslar eve bu sistemden düşünüyorum. Adanadayim ve bildiginiz gibi bol gunesli buralar. Amacim elektrige para vermemek degil onuda belirteyim. Amacim 1 klima 1 tv 1 enerji ampulu calistirsa yeterli olur. Varmi bu isi yapan? Fiyat duyanda olur? Arastirma yapacagim biraz. Limitim 4-6 civari en fazla montaj dahil. Sizce mantiklimi?

01ASU
29-06-2013, 05:32
Ben kullanıyorum abi bu işi yapanda bizim camiadan. Bi arkadaşımız ozelden tel bırak yardımcı olim

MKT
29-06-2013, 07:46
klima işin içine girince işin maddi boyutu değişir emrah ama aydınlatma-su ısıtması lcd tv vs çalıştırabilirsin.ozelliklede aydınlatmayı led yaparsan kaliteli akü ile uzun sure kullanım sağlar

Y.Emre
29-06-2013, 08:47
Adanada bu işi yapanların kullandığı güneş panelleri % kaç verimli merak ediyorum bende ?

DoganSuper
29-06-2013, 12:44
klima için çatıyı komple güneş enerjisi yapmanız gerekebilir 380 çekiyo bildigim kadarıyla salon tipi olanlar.

AEAlmas
29-06-2013, 12:50
fiyatlar yuksektir solar enerjinin uzun vadede kendini amorti eder

slowmotion
01-07-2013, 08:34
bir güncel çekeyim. umut tlf numarasını pm atsana?

bu arada klimadan vaz geçtim. ıvır zıvır tv ışık bilgisayar gibi şeyleri karşılasada uyar. yokmu fikri olan?

63owen63
01-07-2013, 08:40
Güneş Paneli, Kollektörü Fiyatları | Ucuz Güneş Paneli, Kollektörü Modelleri | Ucuzu.com (http://www.ucuzu.com/gunes-paneli-kollektoru-c5191/?gclid=CJToy9LXjbgCFcpb3god02MAkA)

DEPAR SOLAR- Güneş Enerjisi, Güneş Paneli, Güneş Pili, Rüzgar Enerjisi (http://www.deparsolar.com/turkce.asp)

onursumer
01-07-2013, 10:11
bu sistemlerin ortalama maliyeti nedir ?

ayrıca bir omru belli aralıklarla belli miktarlarda bakım masrafları varmıdır ?

bu aralar çok kafamı kurcalıyor :)

sansar34
01-07-2013, 10:22
bır gunes pılının yanı güneş panelinin ortalama ömru 8 yıl fln dıye okumustum bır yerde mantıklı enerjı kaynagı ama eger dusunursenız ve ufak bır komurlugunuz varsa daha mantıklı sıstemler var su kullanarak yapılan pm atın bır ıkı vıdeo yollyım ona gore

0M42
01-07-2013, 10:23
Klimayi doğrudan çalıştıracak bir panel olmaz olsa da fiyatı dudak uçuklatır herhalde.Paneller ile enerji depolayıp sonra o enerjiyi kullanabilirsiniz bu şekilde olur sanıyorum dediğim gibi doğrudan paneli evin sarfiyatını karşılayacak şekilde bağlayamazsınız.

gfb01
01-07-2013, 10:24
Emmi kamer isyerinde kullaniyordu sanki bi sor

sansar34
01-07-2013, 11:15
Klimayi doğrudan çalıştıracak bir panel olmaz olsa da fiyatı dudak uçuklatır herhalde.Paneller ile enerji depolayıp sonra o enerjiyi kullanabilirsiniz bu şekilde olur sanıyorum dediğim gibi doğrudan paneli evin sarfiyatını karşılayacak şekilde bağlayamazsınız.

zaten panallerı baska bı sekılde kullanımı olmuyor ılk olarark elde edılen gucu aku olarak kullanıcagınız guc bataryalarına depolayıp inverter converter gıbı devreler kullanarak kullabılrsınız.

ıkıncı olarak elktrık enerjısını verımlı kullanmak ıstıyorsanız ortalama 2kw bı guc uretebılecek bır hydro jenarator kullanmanızı tavsıye ederım yurt dısında bır cok koy ve kasaba evlerınde yaygın olarak kullanıldıgını okumustum bazı metınlerde ufak capta hydro elektırık jeneratoru kurabılırısın ama tabı bunun ıcın zaman + bırazda ımkan meselesı tabıkıde bu para kendını 6 ay icerısınde amortı edecektır eger bole elektıgı kullanırsan kısında ısıtma sıstemı olarak kullanılabılır 1kw bır su ısıtıcısı 10lt bır su tankı ve dogalgaz sıstemıne baglmak ıcın bır kac rekor ıle verımlı olarak kullanılabılır tabu bunların hepsı bır teorıde yapılabılır seyler :)

slowmotion
05-07-2013, 00:59
Guncel arkadaslar yokmu kullanan

Y.Emre
05-07-2013, 07:11
biz okulda tubitak'in yaptigi formula-g yarislari için kullaniyoruz. 6metrekare kadar %22 verimli paneller alınmış geçen yıl. fiyat olarak ödenen para 50bin lira civarinda. Daha az verimli paneller daha uyguna bulunabilir..

Güneş enerjisini aldım taktım diye kullanamazsınız. Güneşin acisi sürekli degistigi için ekstra devrelere ihtiyaç vardır. en önemli ikisi mppt ve bataryalar. panellerin ürettiği elektrigi mpptler ile duzenleyip bataryaya gondereceksiniz. bataryalarda depolanmis elektirigide kullanacaksiniz.
emin olmamakla birlikte birde sürücü kullanmaniz gerekebilir.

bilgisayarımi bozdum telefondan yaziyorum eksiklikler olabilir

ahk
05-07-2013, 08:57
baya araştırmıştım müstakil evde oturuyorum yaklaşık 10-15 KW arası harcamam mevcut yazın harcamam azalıyor kışın artıyor. 10-15KW için 150 metrekare üzeri bir alan ve 15-20k € civarı fiyat çıkmıştı.
Her sene fiyatlar %20 civarı düşüyor. İşin içine artık çin girdi ve 5 sene içinde uygun bi yatırım olur şu an öncelikle çevreyi düşünenler için bir yatırım. Yoksa kazancı yok.
10 senede amorti ediyor diyorlar fakat panellerin her sene verimi düşüyor.
Devlete sattığınız zaman para etmiyor.
İki ayrı sayacınız oluyor yani hiç kullanmadığınızda mesela devlete 10 cente satıyorsun fazla kullanırsan 30 cente satın alıyorsun. Yani su sayacı gibi geri gitme yok.
Avrupada çok yaygın kullanılıyor çünkü elektrik bizden pahalı ve devletin inanılmaz teşvikleri var.
Kesinlikle kullanmayı düşünüyorum beklediğim iki şey var biri 12-13KW için fiyatın 20k TL civarı olması diğeride devletin herhangibir teşvik yapması (rüzgarda olduğu gibi yerli olursa elektriği daha pahalı almak, tek sayaç uygulamasına geçmek, faizsiz kredi vs.)

slowmotion
29-07-2013, 03:03
Herkese tesekkurler, gunceldir. Gunluk basit kullanim icin 6bin fiyat aldim montaj dahil

nicksar
29-07-2013, 13:44
Bu sistemler için biraz daha beklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Şuan için fiyatlar hala pahalı. Fiyatlar her geçen sene daha da düşüyor. Belki ilk planda aydınlatma için kurulabilir.

slowmotion
29-07-2013, 15:32
Bu sistemler için biraz daha beklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Şuan için fiyatlar hala pahalı. Fiyatlar her geçen sene daha da düşüyor. Belki ilk planda aydınlatma için kurulabilir.

genelde herkes aynı şeyi söylüyor. adamlarla görüşeyim bir, tercihimi ona göre yapacağım. tasarruf yapim derken batmayalım :(

xcel
29-07-2013, 16:25
marine elektriğinden anlayan yerler ile görüşebilirsiniz. sağdaki soldaki küçük elektronikçi adam bunu daha bir iki yıldır biliyor. oysaki bu sistemler yaklaşık 10 yıldır marine amaçlı olarak teknelerde kullanılmakta. 12v üzerine kurulu bir düzen ile çokta güzel verim alırsınız. yani 12v büro tipi bir buzdolabı, 12v küçük bir lcd, 12v uyumlu led aydınlatmalar ile birkaç bin euro ya bütün evi bu sisteme taşırsınız. ayrıca rüzgarlı bir yerde iseniz yine daha çok teknelerde kullanılan, altta fotosu görülen rüzgar jeneratörü de oldukça işinizi görür. çünkü güneş belirli saatlerde uygun açı ile gelir. gece ise hiç olmaz. rüzgar ise gece gündüz faaldir... denizcilik forumlarından tabiri caizse yeni çıkma veya elde boş duran paneller denk getirilebilir.

biz teknemizde aşağıdaki panelin boyut olarak birebir aynısından 3 adet kullanıp günde 2-3 saat 12v 19'' led tv, 24 saat büro tipi 12v buzdolabı, günde 4-5 saat cd player/radyo ve geceleri muhtelif led aydınlatmayı tamamen güneş enerjisi ile besliyoruz. sistemin ayrıntısını, paneller kaçlık hizmet aküleri kaçlık vs net bilemiyorum ancak maliyet olarak 5-6 bin liralara çıkabilirsiniz. yalnız maliyeti düşürmek istiyorsanız 12V'a geçmelisiniz. inverter ile 220V cihazlarıda pek tabi kullanabilirsiniz ancak hizmet süreleri sınırlı olur. eğer ben ev düzenimi hiç değiştirmeden bu sistemi kurmak istiyorum derseniz o zaman rakam 12-15000 eurolara çok çok rahat çıkar. yinede şebeke elektriği keyfini hiçbir zaman yaşayamazsınız. yani tv izleyeyim, çamaşır bulaşık yıkansın, ütü vs. mümkün değil. yani mümkün ama mantıklı değil. :)

http://www.elektrikburada.com/upload/resimler/galeri/yat_panel_01.jpg

http://www.3de3enerji.com/FileUpload/ks220792/Resim/panel_%2827%29.jpg

slowmotion
13-07-2014, 07:31
1 sene hortu :D ucuzlamadimi daha bunlar?

İbrahim Erdem
13-07-2014, 12:38
1 sene hortu :D ucuzlamadimi daha bunlar?

valla ucuzlamadı gibi abi. Biz de bahçedeki eve düşündük zira belediye elektrik bağlatmak için hoş bir para istedi ama panel işi ondan da tuzlu çıkıyor. Tesisat çok kolay da panelin kendisi pahalı işte.

Dookan
13-07-2014, 13:11
ankara da sunlego diye bir firma var yeni kuruldu ve bayi ağı oluşturulmakta.türk malı solar enerji panelleri üretiyor.araştırmanı tavsiye ederim

jr1905
13-07-2014, 13:39
Adana Osmaniye bu çevreler bol güneşli ama bu sistemlerde güneşin kaliteside önemli mesela şuan devlet güneş enerji tarlalarını güneydeki şehirler yerine Erzurumda kurmayı planlıyor. Hava kirliliği bile güneş ışınlarının kalitesini etkiliyor.

Y.Emre
13-07-2014, 18:55
ankara da sunlego diye bir firma var yeni kuruldu ve bayi ağı oluşturulmakta.türk malı solar enerji panelleri üretiyor.araştırmanı tavsiye ederim

Geçen kış Gaziantep'te 'solartürk' ile görüşmüştük anlattılar falan onlar da 'yerli' üretim olduğunu söylediler. o ara sormuştuk gerçekten 0'dan panel üretimi yapıyor musunuz yada Türkiye'de yapan firma var mı diye, üretmediklerini ve üreten olmadığını söylediler. (Silisyum yada diğer ham maddelerden itibaren üretimden bahsediyorum)

Tr'de ki bütün firmalar özünde montajcı. Foto-voltaik hücreleri alıp kendi ürünlerinin içerisine montajlama şeklinde kullanıyorlar..

@ibo keşke haber etseydin başgan kaç kwlık bi ihtiyaç vardı günlük? :D

İbrahim Erdem
13-07-2014, 18:57
Geçen kış Gaziantep'te 'solartürk' ile görüşmüştük anlattılar falan onlar da 'yerli' üretim olduğunu söylediler. o ara sormuştuk gerçekten 0'dan panel üretimi yapıyor musunuz yada Türkiye'de yapan firma var mı diye, üretmediklerini ve üreten olmadığını söylediler. (Silisyum yada diğer ham maddelerden itibaren üretimden bahsediyorum)

Tr'de ki bütün firmalar özünde montajcı. Foto-voltaik hücreleri alıp kendi ürünlerinin içerisine montajlama şeklinde kullanıyorlar..

@ibo keşke haber etseydin başgan kaç kwlık bi ihtiyaç vardı günlük? :D

face den yazayım sana :)