PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Megane 3 Dizel vs İbiza Cupra 2013

samhain
01-07-2013, 11:00
Selam herkese...
Son 1-2 haftadır aklımı kurcalayan bi kiyaslama bu...
sifir fiyati 45binler de olan malyajli sifir Cupra ilgimi cekiyor...
Benim aracim 2010 dizel meg.3 coupe... Yakisi durusu gidisi gayet memnunum yazilim vs yapma asamisindayken 3-5 uzerine koyup sifir almasam mi diyorum? Genel yorum ve bilgi paylasimi yaparsaniz sevinirim...

Droplr • image.jpg (http://d.pr/i/qyNK)

SONE-R
01-07-2013, 11:01
edit: la benim aklım leon'a kaymış.. :D :D

efe_
01-07-2013, 11:01
Dizel meg coupe'den sonra ibiza yakıt olarak ciddi üzücektir.Yakıt sorun değilse ben olsam düzgün rocco peşine düşerdim.Kalite en azından :)

bkaraca
01-07-2013, 11:02
Aracınızdan memnunsanız bence hiç değiştirmeyin, çünkü ibiza daha ufak gelecektir birde ciddi manada çok sert araç aşırı konforsuz gelebilir.Ben sizin yerinizde olsam yazılım, eksoz vs. işine girişirdim.

SONE-R
01-07-2013, 11:03
Ben sizin yerinizde olsam yazılım, eksoz vs. işine girişirdim.

+1.. benim eski megane 3 box ve yazılım ile 154 hp vermişti.. gayet güzel gidiyordu.. :icon_tup: kat iptali ve egzoz ile 160 hp mümkün olabilir..

samhain
01-07-2013, 11:12
Cezbeden dsg ve motor gücü...Eksileri ufak olmasi, araç gögüs kısmı, yag yakma olayi vs gibi gözüküyor...
Yazılıma dogru gidiyorum gibi...yanliz 130hp ve + sonra tehlike arz edebilir deniyor...1.5 dizeli ne kadar skiştirmak lazim oda ayri mevzu...

rebeloghy
01-07-2013, 11:35
ibiza cupra ya bir kere bindim , gerçekten bindiğim en sert konforsuz araçlardan biriydi. Bu tarz araçta konfor niye ariyosun diyen çıkar , s 500 konforu arayan yok ama düz yolda seke seke gitmek yoldaki her detayı popoda hissetmek değişik oldu :) bence yakıt vs yönünden de siz yazılım eksoz devam edin

samhain
01-07-2013, 12:35
18-19 jant + yaydan sonrasi nirvana ozaman :)
Tsk ettim yorumlar icin...

yesil
01-07-2013, 13:00
Makyajli ibiza cupralar konfor konusunda daha basarili. Yakit olarakta onceki aracim megane coupe dizelle 6.5 lt yaktigim yolda pollo gti la 8 lt yakiyorum. Yakiti uzecek bir arac degil ibiza cupra su anda alinabilecek en mantikli sifir aractir.

MCN21
01-07-2013, 13:09
bende dizeller arasında zanında cok gidip geldim :D bosver dizele devam kimse sorsam dizelden inilir mi bu devirde dedi :D ki sorduklarım polo rocco kullanıcıları

samhain
01-07-2013, 13:26
Polo'num da rakamlar gayet makul geldi bana, nasil memnun musun aractan? Boyut olarak yan
Yana gormedim hic ama ic hacim vs nasildir??

yesil
01-07-2013, 13:39
iç hacmi yeterli, ön kısım megane kadar geniş değil tabi ama 4 kapı olduğu için arkası daha iyi. akü bagajda olduğu için bagajı oldukça dar. araçtan oldukça memnunum, bir daha araç alacak olsam, cupra ile polo gti arasında bir seçim yapardım :)

samhain
01-07-2013, 13:44
Polo'num da rakamlar gayet makul geldi bana, nasil memnun musun aractan? Boyut olarak yan
Yana gormedim hic ama ic hacim vs nasildir??

Buyur burdan yak :) Almanci adamin yorumu da önmeli benm icim :) eyvallah

MatraX_07
01-07-2013, 13:49
Yapma gözünü seveyim :D Megane Coupe Can'dır Canandır .d

16EC813
01-07-2013, 14:31
Cezbeden dsg ve motor gücü...Eksileri ufak olmasi, araç gögüs kısmı, yag yakma olayi vs gibi gözüküyor...
Yazılıma dogru gidiyorum gibi...yanliz 130hp ve + sonra tehlike arz edebilir deniyor...1.5 dizeli ne kadar skiştirmak lazim oda ayri mevzu...

sizin aracınız standart kaç hp ?

samhain
01-07-2013, 14:36
Standart 1.5cc 105hp

16EC813
01-07-2013, 14:50
Standart 1.5cc 105hp

peki bi yazılımla 35 hp mi alacaksınız :soru::beuj:

CeM öZeR
01-07-2013, 14:51
İbiza Cuprayı alır önüme bakardım :)

Bide bazı kişiler megane'ı yakıt konusunda çok öne çıkartmış. İnsani kullanımda 35-40 kuruşu geçmiyor 1.4 tsi polo gti veya ibiza cupra. Bence biraz fazla abartılmış. İki aracın arası max 15 kuruş farkeder... Hakkını veriyorsa bırakalım yaksın :)

samhain
01-07-2013, 15:05
Aradaki yakış farki bence de çok büyük olmayacaktir, ki iki araci kullanan arkadasta yorumladi...

Yazilim ile %25/30 güç alacagimizi 3/4 farkli yerden teyit ettim, fazlasi da mümkün deniyor...

Not: tel'de yazdigim icin alinti vs yapamiyorum...

SONE-R
01-07-2013, 15:08
dostum ben seat leon bakıyorsun sanmıştım.. onun için fikrimi değiştirdim.. ibiza cupra al tabi.. ben de satarsam polo GTi alacağım.. :D

samhain
01-07-2013, 15:20
Leon cupra ya hayir ibiza cupra ya evet mi :)) küçük araba mi seviyoruz abi anlamadim :)

SONE-R
01-07-2013, 15:22
normal leon alacaksın sandım.. :) sıcaklar çarptı sanırım :D

samhain
01-07-2013, 15:35
2006 Leon Staylance kullandim memnundum da...İbiza da üzmez gibi ama hep yukariya oynarken ibiza ile c segmentinden b ye gecer gibi hissettirio insana...Ankara da da yetkili Seat Bayisi yok, araci gidip goremiyoruz da :)

Merthan
01-07-2013, 17:32
Cupra normal kullanımda az yakan bi araba,şehir içi-şehir dışı-arada gazlayarak genel ortalama 100km de 8 litre.
Ben uzun yolda 5.5 in altına düşemedim fazlada kasmadım ama bizim forumda uzun yolda sürekli olarak 4.6 litreyle gezen kişiler var. İstenildiği zaman resmen koklayan bi araba olabiliyor.

Bastığın zaman yakar zaten bastığında yakmayan bi araba varsa bizde alalım.
Şirkete 0.9 T Clio alındı,start stop on konumunda ortalama 7 litrelerde geziyoruz. Herhangi bi 1600cc arabalar en az Cupra kadar yakıyor bassanda basmasanda.
Cupra ve GTİ için çok yakıyor diyen kişilerin sözlerini dikkate almayın.

Onun dışına sertliğe gelirsek kesinlikle benimde bindiğim en sert araba,üstelik şuanda 5 cm yay ile kullanıyorum ama bu sertlik yol tutuşta ciddi anlamda fayda sağlıyor ve spor araba hissini fazlasıyla veriyor. Makyajlı Cuprayada bindim ben fark göremedim oda çok sert.

Cupra yerine GTİ tercih edilebilir,çok daha kaliteli ve konforlu üstelik 2.el piyasası daha iyi. Ama 0 Cupra bu fiyatta olduktan sonra GTi tercih edilir mi orasıda size kalmış.

samhain
01-07-2013, 17:53
Yakit olarak hic dert etmedim, benim aracimda sehir ici 6.5 altina dusmuyor, uzun yolda 4.8-5.1 oynuyor...Gerek iç hacim gerekse ön kokpit cupra dan uzaklasma nedenim. Gti pek mantikli gelmiyor ki diş gorunusu cok begenmiyorum zaten...
Not: henüz bir cupra yi test etmis degilim bu hafta olucak kismetse daha da netlesir ??? Lerim...

can3541
01-07-2013, 18:13
Benim tercihimde Ibiza Cupra'dan yana olurdu.

Dragger
01-07-2013, 18:20
İbiza Cupra bence fiyatı müthiş şu an, benim de kafamı çok kurcalıyor.

Geçen gün biri 46bine cam tavanlı almış, 47 liraya da büyük fren kitlisi falan alınıyor sanırım.

Clio dizel parasına vw kalitesinde 180hp araba alıyorsun.

Yakıt tüketimi de öyle çok fazla değil abartmayın.

Şu an yazılımlı bir dizel 6.5-7 yakıyorsa tsi motorlar da 7-8 litre yakıyor. Tabiki gazladınmı değişiyor bu değerler ama karma kullanımda 8 litre civarları olursunuz.

Performans konusunda da kıyaslanmaz bile ona yorum yapmaya gerek yok.

samhain
01-07-2013, 18:52
Gti - Cupra kiyasi gibi gidiyor konu ama megane dizel coupe'yi baz alsak :)
Ben gti cupra eslesmesinde cupra diyorum...

McKrop
01-07-2013, 18:53
Ben megane satip cupra almazdim. Tamam cupra 180hp olabilir ama yazilimli megane cok daha keyifli bana gore. Cuprayi stage 1 yapicam derseniz dusunulebilir fakat bu sefer yakit konusu devreye giriyor

Dragger
01-07-2013, 20:16
Valla zevkler renkler tartışılmaz ama megane ne açıdan çok daha keyifli merak ettim.

Cupra standart hali ile bile çok daha fazla keyif verir.

Yazılım zaten yapılır, ben bu devirde yazılımsız araç düşünemiyorum.

Yazılımlı gti, cupra, fabia rs kullanan arkadaşlarımız da var öyle fazla falan yakmıyor. Hatta ekonomik sürüşte orjinalinden de az yakıyor.

berk34
01-07-2013, 20:30
Ayda 3 bin km yapmasam , bin km falan yapsam direk dusunmeden cupra alirdim . Ama su durumda dizelden benzine gecersem benim acimdan ucurum olur . Eger yakit olarak problem yoksa , ben olsam cupraya gecerdim . Eger araciniz 1.6 130 dci olsaydi yazilimla bir nebze ama 1.5 in , 180 tsi kadar zevk vercegini dusunmuyorum . ( istedigi kadar yazilim , egzoz vs olsun )

samhain
01-07-2013, 20:35
2008'de vts'mi pert ettikten ve saglik sorunlari da yasadiktan sonra son süratla pek aram iyi degil..1-2-3 ten sonrasi olmasa da olur...Sifir fiyatiin uygun olmasi cezbetti, canli canli gorunce netlesir umarim

efe_
01-07-2013, 20:40
Yahu ekonomik ekonomik denmişde ben anlamıyorum 122lik leon'a golf'e azcık gaz basim diyince köpek gibi yakarken bu 180 ps benzinli araç nasıl ekonomik olacak.
Kesinlikle katılmıyorum, megane dci'den sonra yıkım olacaktır

samhain
01-07-2013, 20:42
Bu arada 1.4 a3 tfsi var yeni kasa degil 2013 başindan kalmis sifir arac ve uygun bir rakam alicam yarin...Yakit durumu vs hakkinda pek bilgim yok, servet avcisi degildir umarim o motor? 1.4 125 tfsi

Dragger
01-07-2013, 20:59
Yahu ekonomik ekonomik denmişde ben anlamıyorum 122lik leon'a golf'e azcık gaz basim diyince köpek gibi yakarken bu 180 ps benzinli araç nasıl ekonomik olacak.
Kesinlikle katılmıyorum, megane dci'den sonra yıkım olacaktır

Hastayım şu yorumlarına, senelerdir hep aynı düz mantık.

Bende var işte uzaklarda arama, deli gibi ağır a3 1.4 tfsi 125 + yazılım ile ortalamam 7.4 litre. Dün bugün ortalaması da değil 5000 km ortalaması hem de sabah akşam istanbul trafiğinde. Herkes de bilir sinek vızıltısına gazladığımı ;)

Ben de dizel ceedden geçtim bu arabaya, hiç öyle yıkım falan olmadı. 3 ayda 7500km yaptım.

Benim 125lik arabadan daha az yakan 180lik arabalar biliyorum. Hem hafifler hem daha güçlüler biraz mantık yürütsen anlayabilirsin bunu.

1-2 litre fazla yak dizele göre ne farkedecek, 45 liraya 180hp cupra alacaksın, sıfır megane dizel alsan 60 lira en az, 15 liralık yakıt çok gezdirir seni zaten :)

Eworen
01-07-2013, 20:59
Çok yakın arkadaşımda megane coupe dci var
Kendi ellerimle aynı gün içerisinde ecufast te yazılım yaptırttım akabinde yay taktırttım
araç güzel oldu ama ;
std tsi ile (gti,cupra..) arasındaki sürüş farkını ifade etmek imkansız yani çok başka dünyadalar
Tsı lar muazzam zevklidir
Tüketim ile alakalı ben daha önce bişeyler paylaşmıştım uzun dönem testi olarak ordan bakabilirsiniz
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/155357-polo-gti-tuketim-testi-uzun-donem.html

samhain
01-07-2013, 21:12
Verimli motor, hafif kasa az yakmasi doğal...
Tfsi yazilimdan önce neydi degerler peki?
Gti ve Cupra ayni sanzuman ve motora sahi degil mi kalitede aradaki fiyat farkindan...
Megane'a aman en iyisi olsun diye eibach 30mm helezondan taktim, bir nebze olsun araba savrulmasina etki etmedi...Spor bir gorunume sahip olsada kesinlikle güvem vermeyen bi araç en azindan benim suruşüme.

berko
01-07-2013, 21:19
Benimde kafamda iki araçtan biri vardı, leonumu sattım sonra bidahamı gelicez dünyaya dedim ibiza cupra aldım :) Cidden çok mantıklı bir araç.

Eworen
01-07-2013, 21:20
Hafif derken ? :)

Polo GTI 1269 KG dır
Megane coupe 1205 KG..

efe_
01-07-2013, 21:24
Hafif derken ? :)

Polo GTI 1269 KG dır
Megane coupe 1205 KG..

megane hb aracım 1290 kg + cam tavan düşünüldüğünde yaklaşık 1350
Coupe'de 10 kg hafif olsun varsın

samhain
01-07-2013, 21:26
Tsi motor dsg kategorisine göre en hafif şase iki araçta, megane ile kiyaslamadim. Motorun az yakmasi nedeni ile alakali. 2013 CC aldik babaya, sehir ici 8.1 yakiyor sakin kullandigindan. İbiza ya da golf versek 7lere iner + 160'lik CC

Eworen
01-07-2013, 21:28
megane hb aracım 1290 kg + cam tavan düşünüldüğünde yaklaşık 1350
Coupe'de 10 kg hafif olsun varsın

Varsın ı yoksun u yok bu işin :)
Neyse odur

Renault-Modeller-Binek Araçlar-Megane-Yeni Megane Coupe-Özellikler (http://www.renault.com.tr/araba/binek/yeni-megane-coupe/ozellikler)

SONE-R
01-07-2013, 21:31
polo GTi candır.. :) ama mümkünse 2.eli değil, 0 km'si alınmalıdır.. ;)

Eworen
01-07-2013, 21:38
Tsi motor dsg kategorisine göre en hafif şase iki araçta, megane ile kiyaslamadim. Motorun az yakmasi nedeni ile alakali. 2013 CC aldik babaya, sehir ici 8.1 yakiyor sakin kullandigindan. İbiza ya da golf versek 7lere iner + 160'lik CC

Şimdi Polo GTI çok hafif zannediliyor genel olarak küçük bişey diye ama aslında hiç değil cam tavanlı haliyle 1300 kg ı aşıyor kilosu
Ki mesela golf 1290 KG veya scirocco 1360 kg kıyaslama yapınca hafif olmadığı ortaya çıkıyor
Cupra hafif 1184 kg onun kilosu normal

samhain
01-07-2013, 21:45
Küçük enişteymiş tam hakikaten hafif saniyordum ben :)

McKrop
01-07-2013, 21:58
Ben kendi acimdan konustum. Yolda astra j leon rocco c180 gibi araclari 1.5dci lik motorla gecmek veya pesinden yurumek daha cok hosuma gidiyo. Yolda gordugum hemen her stock dizeli geciyorum. İnsanlarin saskin bakislarida gayet eglenceli oluyo durdurup soruyolar bu kac motor vs. diye sonucta yolda beklenmedik bir performans gosteren reno var. Az yakmasida en buyuk artisi

Hal boyleyken ben kendi dizel meganeimi satip benzinli cupra almam. Ama iki arac arasinda secim yapmam gerekirse tabikide cupra derim

efe_
01-07-2013, 22:20
Neyse odur

Renault-Modeller-Binek Araçlar-Megane-Yeni Megane Coupe-Özellikler (http://www.renault.com.tr/araba/binek/yeni-megane-coupe/ozellikler)

evet neyse artık odur ama yanlışlık olduğunu düşünüyorum

yesil
01-07-2013, 23:45
Neyse odur

bu verilerde bir yanlışlık var, benim 2011 megane coupe 1.5 dci ruhsatta 1300 küsur kilolardaydı. ayrıca 1.6 dci motoru 1320 kg gösteriyor. 1.5 dci ile arasında nasıl 115 kilo farkı var anlamadım. pololarada 1269 kg deniyor, ben onada inanmıyorum. İbizayla arasında 100 kg fark varsa nasıl aynı sürelerde (hatta daha iyi sürelerde) hızlanıyor. İlk dört vites oranı da aynı zaten. Belki cam tavan, 4 kapı, hava yastıklı, koltuk ısıtmalı tamamı ile dolu bir araçsa bu kilolarda olabilir.

McKrop
02-07-2013, 00:11
bu verilerde bir yanlışlık var, benim 2011 megane coupe 1.5 dci ruhsatta 1300 küsur kilolardaydı. ayrıca 1.6 dci motoru 1320 kg gösteriyor. 1.5 dci ile arasında nasıl 115 kilo farkı var anlamadım. pololarada 1269 kg deniyor, ben onada inanmıyorum. İbizayla arasında 100 kg fark varsa nasıl aynı sürelerde (hatta daha iyi sürelerde) hızlanıyor. İlk dört vites oranı da aynı zaten. Belki cam tavan, 4 kapı, hava yastıklı, koltuk ısıtmalı tamamı ile dolu bir araçsa bu kilolarda olabilir.

1.5dci tam olarak 1280kg. 1.6dci ile arasındaki farkı bende anlamadım.

İbizayla polo arasındaki hava sürtünmesinide hesaba katmak lazım. Aerodinamik farklardan dolayıdır büyük ihtimalle

Eworen
02-07-2013, 00:17
İnanmak veya inanmamak sizin elinizde
Ama verilerde hiç bir yanlışlık yok
Ruhsatta yazan değer hiç bir anlam ifade etmez ordaki hataları ciddiye alırsanız ucu bitmez..

Renault Fransa ;
Mégane Coupé Collection 2012 - Prix et Spécifications - Renault France (http://www.renault.fr/gamme-renault/vehicules-particuliers/megane/megane-coupe/prix-et-specifications/)
Renault İngiltere ;
Prices - Mégane Coupé - Mégane Range - Renault Cars - Renault UK (http://www.renault.co.uk/cars/model/newmeganecoupe/trim/dynamiquetomtom/PricesAndSpecs.aspx)

GTI için forumda daha önce kantara çıkan arkadaşlarımız var donanımlı aracın kilosu dahada fazla yazan veri boş versiyon içindir..

Vw Almanya ;
Produktbroschüren < Infomaterial & Zubehör < Der Polo - der Kleinwagen von Volkswagen < Modelle (http://www.volkswagen.de/de/models/polo/brochure/catalogue.html)
Vw İngiltere ;
The Official Website for Volkswagen UK : Volkswagen UK : Volkswagen UK (http://www.volkswagen.co.uk/#/new/polo-v/configure/854/engine-and-transmission/)

CeM öZeR
02-07-2013, 07:59
İnanmak veya inanmamak sizin elinizde
Ama verilerde hiç bir yanlışlık yok
Ruhsatta yazan değer hiç bir anlam ifade etmez ordaki hataları ciddiye alırsanız ucu bitmez..

Renault Fransa ;
Mégane Coupé Collection 2012 - Prix et Spécifications - Renault France (http://www.renault.fr/gamme-renault/vehicules-particuliers/megane/megane-coupe/prix-et-specifications/)
Renault İngiltere ;
Prices - Mégane Coupé - Mégane Range - Renault Cars - Renault UK (http://www.renault.co.uk/cars/model/newmeganecoupe/trim/dynamiquetomtom/PricesAndSpecs.aspx)

GTI için forumda daha önce kantara çıkan arkadaşlarımız var donanımlı aracın kilosu dahada fazla yazan veri boş versiyon içindir..

Vw Almanya ;
Produktbroschüren < Infomaterial & Zubehör < Der Polo - der Kleinwagen von Volkswagen < Modelle (http://www.volkswagen.de/de/models/polo/brochure/catalogue.html)
Vw İngiltere ;
The Official Website for Volkswagen UK : Volkswagen UK : Volkswagen UK (http://www.volkswagen.co.uk/#/new/polo-v/configure/854/engine-and-transmission/)

Abi aracın ağırlığı için şöyle bir not yazıyor teknik veri katoloğunda ;

FAHRZEUGLEERGEWİCHT MİT FAHRER 68 KG, 7KG GEPACK UND KRAFTSTOFFBEHALTER ZU 90 % GEFÜLLT, ERMİTTELT NACH DER rl 92/21/EWG İN DER GEGENWARTİG GELTENDEN FASSUNG

Türkçeye sözlükten çevirmeye çalıştım biraz saçma bir anlam çıkıyor ama az çok neyin ne olduğu belli oluyor :)
ARAÇ SÜRÜCÜ BOŞ AĞIRLIK İLE 68 KG, 7KG Yakıt tankı BAVUL VE anda DEĞIŞIKLIĞE en rl 92/21/EEC kullanılarak hesaplanan,% 90 İÇİN DOLGULU

Bugüne kadar farklı duyumlar aldım farklı kantarlarda tartılan değerlerden.

- Bir arkadaşım İstanbulda kantarda tek kapı,cam tavansız,perde hava yastıklı bir araç çeyrek depo ve içine kendisi binmeden 1220 kilo çıktığını,
-Bir arkadaşım yine İstanbulda aynı kantarda 4 kapı,cam tavansız,perde hava yastıklı ile aynı kantarda çeyrek depo ve içine kendisi binmeden 1240 kilo geldiğini,
-Bir arkadaşım Sivas'ta kendi benzinliklerindeki kantarda 4 kapı, cam tavanlı,perde hava yastıklı bir araç depo içinde 3-5 litre yakıt ile 1310 kilo çıktığını,
-Bir arkadaşım Antalyada tek kapı,cam tavansız,perde hava yastıklı, depo sanırım çeyrekti, arka koltuk ve stepne sökük 1200 kilo çıktığını,
-Bir arkadaşım Antalyadaki aynı kantarda dört kapı,cam tavansız,perde hava yastıklı, depo hakkında tam bilgim yok ama çeyrek civarı diye tahmin ediyorum,arka koltuk ve stepne sökük 1220 kilo çıktığını söylemişti. Bence 1269 tamamı ile boş bir tek kapı ve cam tavansız aracın sürücü içinde ağırlığıdır. 4 kapının ekstra ağırlığı tek kapıya göre 20-25 kilo civarı. Cam tavanın ağırlık farkı tahminim 40-45 kilo civarı...

efe_
02-07-2013, 08:10
1205 kg ise o zaman megane'yi makyajda ciddi hafifletmişler nasıl olduğunu anlamasamda...
Şuan eminimki 2009 Mayısında 10 kg fark vardı araçlar arasında.
1205 kgda yanlışlık seziyorum

ceyhun737
02-07-2013, 08:20
Bir netleşmedi şu forumda lci cupralar konforlu diyen var ayni fark yok diyende ben çözemedim bu işi. Çok yakar diyen de var ama gercek verilerle gelen arkadaslarimiz var. Kime göre çok yakiyor yani o zaman.

Gti daha iyi diyende var cupra daha başarili diyende var . Benim gibi araç alma arifesinde olan kisiler icin gercekten forumdan bilgi toplamak çok zor oluyor lutfen yanlis anlamayin beni arkadaslarim.

samhain
02-07-2013, 08:45
Megane'nin hepsinden az yakacagi aşikar...
Kullanim keyfi olaral sonda olacagi da asikar...
Ama konforu, ic hacmi en iyi, malzeme kalitesi olarak polo'dan sonra geldigide anlasiliyor...
Esas soru konunun başindaki; 2010 hatasiz 44nin'de dizel megane coupe satilip, sifir cupra ya da gti alinir mi?

speed_emre
02-07-2013, 09:16
gtı alınır bence benımde almayı dusundugum araba bındım kullandım cok cok guzel keyıflı saka makınası :)

Merthan
02-07-2013, 13:50
Bir netleşmedi şu forumda lci cupralar konforlu diyen var ayni fark yok diyende ben çözemedim bu işi. Çok yakar diyen de var ama gercek verilerle gelen arkadaslarimiz var. Kime göre çok yakiyor yani o zaman.

Gti daha iyi diyende var cupra daha başarili diyende var . Benim gibi araç alma arifesinde olan kisiler icin gercekten forumdan bilgi toplamak çok zor oluyor lutfen yanlis anlamayin beni arkadaslarim.
Cupraya konforlu diyen kim var? Bunu diyen konuya muhalefet olmak için tutarsa diye sallayan kişidir.
Cupra iyi yada Gti iyi diyen olması çok normal,bu Merso iyi yada Bmw iyi demek gibi bişey. Bunlar kişinin düşüncesine göre değişen göreceli kavramlar.
Yakıt konusuna gelince çok YAKAR diyenlere değil,eğer varsa çok YAKIYOR diyenlere inanmanı öneririm.
Kimine göre 800cc dizel Smart çok yakar,kimine göre 3.35 az yakar.

rebeloghy
02-07-2013, 14:22
bu yakıt konularına kişiden kişiye değiştiği için hangi kullanımda hangi durumda kaç LİTRE yakıyor demek lazım diye düşünüyorum. Adam araba alcak soruyor uuuuh çok yakıyor aman alma diyen var fakat , istediğin mili saniyede minik bi canavar olabilen 180 hplik bir cupra'n olacak , sakin sakin orta seritten giderken 5-6 litre yakicak trafikte 8 litrelerde gezecek ise yakıyor demek ayıp olur.

Konuyu açan arkadasim senin 44 bindeki megane'ın genel ortalaması kaç litre ?

SONE-R
02-07-2013, 14:24
1.4 TSi 180 hp motor, basınca yakar arkadaşlar.. kendimizi kandırmayalım.. ben bunu bilerek alacağım Polo GTi'ı..

samhain
02-07-2013, 14:44
bu yakıt konularına kişiden kişiye değiştiği için hangi kullanımda hangi durumda kaç LİTRE yakıyor demek lazım diye düşünüyorum. Adam araba alcak soruyor uuuuh çok yakıyor aman alma diyen var fakat , istediğin mili saniyede minik bi canavar olabilen 180 hplik bir cupra'n olacak , sakin sakin orta seritten giderken 5-6 litre yakicak trafikte 8 litrelerde gezecek ise yakıyor demek ayıp olur.

Konuyu açan arkadasim senin 44 bindeki megane'ın genel ortalaması kaç litre ?

Yakit olarak hic dert etmedim, benim aracimda sehir ici 6.5 altina dusmuyor, uzun yolda 4.8-5.1 oynuyor...Gerek iç hacim gerekse ön kokpit cupra dan uzaklasma nedenim. Gti pek mantikli gelmiyor ki diş gorunusu cok begenmiyorum zaten...
Not: henüz bir cupra yi test etmis degilim bu hafta olucak kismetse daha da netlesir ??? Lerim... demiştim yakıt cok önemli değil...

utkunoa
02-07-2013, 14:51
abi napıosunuz tsi ile dci yi karşılaştrıosunuz emgane a ne yaparsanız yapın meganedır yani sonuc olarak ne bi rocco ne bi cupra nın sürüş ve oturaklığını kesinlikle vermez. ben olsam megane a yazlım cart curt zaman kaybedeceğime direk cupra alırdım

Dou
02-07-2013, 15:08
abi napıosunuz tsi ile dci yi karşılaştrıosunuz emgane a ne yaparsanız yapın meganedır yani sonuc olarak ne bi rocco ne bi cupra nın sürüş ve oturaklığını kesinlikle vermez. ben olsam megane a yazlım cart curt zaman kaybedeceğime direk cupra alırdım

Hızlanma kalite vs olarak tabiki scirocco ama Megane (coupe) hepsinden daha iyi yol tutuyor.

160 lık roccoda çok kullandım megane coupede, kesinlikle yol tutuş konusunda daha başarılı.

Zaten spor versiyonlarından hiç bahsetmiyorum.

samhain
02-07-2013, 15:22
Allah aşkına ben 30mm eibach + 225-40-18 jant lastik sonrasında hala hafif eğime bile korkarak giriyorum...Kesinlikle bana güven vermiyor aracım :(

efe_
02-07-2013, 15:39
Megane 3'ün yol tutuşu güven vermiyorsa o segmentte ne verir bilemiyorum

Merthan
02-07-2013, 16:06
Cupra almadan önceki arabam günbatımı kırmızı Megane 3 Coupeydi.
1.4 Turbo 130 hp 210 tork stock hali. Benim arabamda: Barbaros yazılım,K&N açık filtre,downpipe,sona kadar düz boru,Süreyya son,sprint booster,Forge intercooler,Vogtland yay,Spacer,0 Conti sport contach lastikler vardı.
Serp dyno da : 182 hp 262 nm tork çıktı. Sanırım Türkiye'de Rs harici daha hızlı Coupe yoktu.
13 ay kullandım arabamı,yol tutuşu iyi yapmak için denemediğim şey kalmadı ki satmasaydım coilover alıcaktım. Barbaros Bayrak'la teste çıktığımızda kendiside bizzat yol tutuşu beğenmedi,coilover tak ve lastikleri değiştir demişti. Sadece lastikleri değiştirdim ama yinede beklediğim gibi olmadı.
Konunun özü bu değil ama Megane Coupe Roccodan,Cupradan falan iyi yol tutmuyor.

samhain
02-07-2013, 16:18
Kullanım rahatlığı ya da skıntıları bakımından kıyaslarmısın araçları? motorları ya da gidişleri çok önemli değil, kullanım zevki olarak eminim cupra üstündür ama iç kalite, sertlik, yağ yakması bagaj büyüklüğü vb hususlar hakkında?

Dou
02-07-2013, 16:21
Cupra almadan önceki arabam günbatımı kırmızı Megane 3 Coupeydi.
1.4 Turbo 130 hp 210 tork stock hali. Benim arabamda: Barbaros yazılım,K&N açık filtre,downpipe,sona kadar düz boru,Süreyya son,sprint booster,Forge intercooler,Vogtland yay,Spacer,0 Conti sport contach lastikler vardı.
Serp dyno da : 182 hp 262 nm tork çıktı. Sanırım Türkiye'de Rs harici daha hızlı Coupe yoktu.
13 ay kullandım arabamı,yol tutuşu iyi yapmak için denemediğim şey kalmadı ki satmasaydım coilover alıcaktım. Barbaros Bayrak'la teste çıktığımızda kendiside bizzat yol tutuşu beğenmedi,coilover tak ve lastikleri değiştir demişti. Sadece lastikleri değiştirdim ama yinede beklediğim gibi olmadı.
Konunun özü bu değil ama Megane Coupe Roccodan,Cupradan falan iyi yol tutmuyor.

Bir araba yatıyor/esniyor diye kötü yol tutuyor anlamına gelmez. Aynı şekilde hızlı araba da iyi yol tutuyor demek değildir.

Senin 13 ay kullandığın arabayı 36 ay 75.000 km viraj kasarak kullandım (beni tanıyanlar nasıl kullandığımı bilir ilk nesil coupeciler) sadece KW yay vardı üzerinde, Scirocco'dan iyi yol tutuyor. Cuprayı bilmem kullanmadım. Şu yol tutuş testlerini bitik lastiklerle yapmayın, iki aracında lastikleri yeni olsun mümkünse.

HB dizel otomatiği kız arkadaşımda var, coupeye göre BARİZ kötü yol tutuyor, lastik ve yükseklikle alakalı olabilir tabiki. HB ciler kıyaslamamalı bence.

Dipnot: Scirocconun 1.6 dizeli olsa onu alırdım, bence daha iyi bir araba.

yesil
02-07-2013, 16:42
benim megane coupe dede kw yay vardı, gerçektende güzel yol tutuyordu. Yay yokkende tutuşu iyiydi ama pek güven vermiyordu. viraj içinde ufak bir çukur tümsek varsa arka bırakıyordu kendini. Yaylar çok toparladı aracı. Demek ki kullanıcıların farklı görüş bildirmeleri kullandıkları yayların farklı markalarda olmasından kaynaklanıyor :) Tüketim konusuna gelirsek, daha önce megane ile ne yakıyorsam aynı kullanım koşullarında gti ile 1.5 lt fazlasını yakıyorum. Basıncada çok yakan bir araç değil, rolle çıktığım günlerde bile 10 13 litre arası yakıyor.

Merthan
02-07-2013, 16:55
Kullanım rahatlığı ya da skıntıları bakımından kıyaslarmısın araçları? motorları ya da gidişleri çok önemli değil, kullanım zevki olarak eminim cupra üstündür ama iç kalite, sertlik, yağ yakması bagaj büyüklüğü vb hususlar hakkında?
Kullanım rahatlığı,konfor,malzeme kalitesi,donanım olarak Megane daha iyiydi.
(Cruise,cam tavan,bixenon,navigasyon,deri koltuk,bel şişirme vardı,en dolu versiyondu).
Hız,yol tutuş,frenler ve sertlik olarak tabiki Cupra öne çıkıyor.
Yakıt olarak Megane stockkende doluykende Cupradan fazla yakıyordu.
Meganenin önüde arkadasıda Cupraya göre çok daha geniş,ama arkası geniş olmasına rağmen camlar çok küçük yani arkada oturan 10 dakikadan sonra bayılıyordu.
Megane'da kasmama rağmen yakaladığım en iyi değer 100kmde 6.5 di,genel ortalama 10 L.
Ama Cuprada dün gece Yalova'ya gelirken 5.1 gördüm,4.5 gören arkadaşlar var.
Megane 182 hp olmasına rağmen Cuprayla kıyaslarsam verdiği zevk,gazladığın zaman sanki stock gibiydi.
Megane ın 182 hp çıktığı dynoya Cuprayı soktum 181 hp çıktı.
Yani Megane'a ne yaparsan yap hala Megane tabi RS olmadıktan sonra ama RS mi Leon Cupra mı desen düşünmeden RS alırdım.

Merthan
02-07-2013, 17:02
Bir araba yatıyor/esniyor diye kötü yol tutuyor anlamına gelmez. Aynı şekilde hızlı araba da iyi yol tutuyor demek değildir.

Senin 13 ay kullandığın arabayı 36 ay 75.000 km viraj kasarak kullandım (beni tanıyanlar nasıl kullandığımı bilir ilk nesil coupeciler) sadece KW yay vardı üzerinde, Scirocco'dan iyi yol tutuyor. Cuprayı bilmem kullanmadım. Şu yol tutuş testlerini bitik lastiklerle yapmayın, iki aracında lastikleri yeni olsun mümkünse.

HB dizel otomatiği kız arkadaşımda var, coupeye göre BARİZ kötü yol tutuyor, lastik ve yükseklikle alakalı olabilir tabiki. HB ciler kıyaslamamalı bence.

Dipnot: Scirocconun 1.6 dizeli olsa onu alırdım, bence daha iyi bir araba.
Benim 13 ay kullandığım arabayı sen istersen 5 sene kullan,bu senin arabayı daha iyi keşfettiğin anlamına gelmez. 13 ay bi arabanın nasıl yol tuttuğunu anlaman için çok yeterli bir zaman.
Ben kendi arabamı istediğim gibi bi türlü yapamadım(viraj kabiliyeti olarak). Artık en son custom kule gergisi falan yaptırmayı düşünüyordum ki bu sefer dahada fazla para harcamam gerekicekti bende sattım ve Cupra aldım.
Çevremdeki 10 adamdan 3 ünde Rocco var, R serisi dışında defalarca bindim çok güzel yol tutuyordu. Bu benim görüşüm.

MertSerhanÖ.
02-07-2013, 17:33
Henüz 1 aylık cupra sahibi olarak konuşuyorum aracım 3000 km'de..
Yakıt basmadığın zaman insan gibi kullandığında hayır hiç yakmıyor 4.9 ortalama fotografım var hatta instagramda mevcut.
Konfor olarak evet konfor var diyemem,ama yıllarca orj araçlarımızı press yay gibi imkanlarla basan zıpzıp zıplayan bir kişi/kişiler olarak çokta sorun olmuyor:)
yağ yakma sorunları falan kafanızı kurcalıyor sanırım ama herkese vurucak bu piyango diye birşey yok.Çok tanıdığım kişi var Yakanıda var yakmayanıda.Şans ve itina ile alakalı..
Megane bencede çok hoş bir araç ama diyorsan ki ben megane'ıda hızlandırıcam amacım biraz atik bir araca binmek diye bu fiyata cupra/gti olabilir bence..

emir91
02-07-2013, 20:17
Benim megane coupede stock yay 17 jant var suan makas atarkende hafif sert virajlardada gram güven vermiyo bence limitleri çok aşşağıda bir araba stock haliyle sanki ucucakmıs gibi yol hissi yok

utkunoa
02-07-2013, 20:21
stock roccodan yol tutuşu beklemeyin bak onu söylyim hemen kıçı havaya kalkıyor :D

samhain
02-07-2013, 20:49
Benim megane coupede stock yay 17 jant var suan makas atarkende hafif sert virajlardada gram güven vermiyo bence limitleri çok aşşağıda bir araba stock haliyle sanki ucucakmıs gibi yol hissi yok

Aynen...:icon_tup:

Low-Rider
02-07-2013, 21:39
Henüz 1 aylık cupra sahibi olarak konuşuyorum aracım 3000 km'de..
Yakıt basmadığın zaman insan gibi kullandığında hayır hiç yakmıyor 4.9 ortalama fotografım var hatta instagramda mevcut.
Konfor olarak evet konfor var diyemem,ama yıllarca orj araçlarımızı press yay gibi imkanlarla basan zıpzıp zıplayan bir kişi/kişiler olarak çokta sorun olmuyor:)
yağ yakma sorunları falan kafanızı kurcalıyor sanırım ama herkese vurucak bu piyango diye birşey yok.Çok tanıdığım kişi var Yakanıda var yakmayanıda.Şans ve itina ile alakalı..
Megane bencede çok hoş bir araç ama diyorsan ki ben megane'ıda hızlandırıcam amacım biraz atik bir araca binmek diye bu fiyata cupra/gti olabilir bence..

4.9 ortalama çok güzel ama nasıl bir yolda yaptığın önemli, hergün uzun yol sayılabilecek şekilde gidip geliyorsan normal ama şehir içi dur kalksa zor biraz bence

fore
02-07-2013, 21:50
Araçların direksiyon tepkileri insanın yol tutuş algılarını çok etkiliyor onu da hesaba katmak lazım..

MertSerhanÖ.
02-07-2013, 22:28
4.9 ortalama çok güzel ama nasıl bir yolda yaptığın önemli, hergün uzun yol sayılabilecek şekilde gidip geliyorsan normal ama şehir içi dur kalksa zor biraz bence

tabiki uzun yol ortalamam bu.Ama demek istediğim şu,bugün benim 207 hdi'ım 1.4 70 hp uzun yolda 4.4 le gidiyosa ve şehir içinde oda yakıyosa cupra gerçekten mantıklı oluyor:)

Low-Rider
02-07-2013, 22:34
Tabi ki o konuda katılıyorum, 207 rc'de aynı şekilde sabit gidince ciddi az tüketiyor.

1.4,1.6 arabalarla aşağı yukarı aynı yakıp daha fazla performansa sahip olmak güzel birşey :)

efe_
03-07-2013, 08:20
Sıkıntı basınca başlıyor hep zaten :)

samhain
03-07-2013, 10:11
Evet :)
Megane'e yazılım + gerekli düzenlemeler mi, yoksa gti/cupra alımı mı?

SONE-R
03-07-2013, 10:12
Evet :)
Megane'e yazılım + gerekli düzenlemeler mi, yoksa gti/cupra alımı mı?

polo GTi al... ama sıfırını al.. :icon_tup:

samhain
03-07-2013, 10:29
polo GTi al... ama sıfırını al.. :icon_tup:

İkinci elleri sıfırlarından neden daha pahalı onu da anlamadım ama ögle arasında Doğuşta yım...:icon_tup:

d3n1s
03-07-2013, 16:24
hiç kimsenin yorum yapmadığı bir alandan yorum yapacağım. Şu ana kadar 10-12 tane aracı günlük kullandım, 7'si bizzat sahip olduğum araçlardı, hepsi de ya Megane ile ya da Ibiza ile aynı segmentteydi. Motor güçlerini ve yakıt tiplerini bir kenara bırakırsam, üst segment araç çok daha ferah, geniş ve yolda normal seyir hızıyla giderken daha güvende hissettiren araçlardı, küçük segment araçlar ise üstüme üstüme gelen, içinde boğuluyor gibi olduğum araçlardı (kullandığım araçlar: 96 Micra, 2000 Almera HB, 2001 Polo SW, 2004 Corsa, 2007 C3, 2006 C4, 99 Civic sedan, 2008 Civic sedan, 97 Polo HB, 2001 Corolla, 2005 206 3k, 2001 A3 ve clio symbol, accent era gibi şirket araçları)

Performans için rahatlık ve konfordan ödün vermek istiyor musunuz? Aracın direksiyonuna günde kaç saat oturuyorsunuz ve kaç km kullanıyorsunuz? Kullandığınız yollar daha fazla seken bir araçla çekilmez olacak mı? Araca genelde 3-4 kişi biniyor musunuz? Günlük araç kullanan biri olarak çoğu zaman gazlamıyorum, hatta gaza basmıyorum bile, bu yüzden performanstan ziyade aracın rahatlığı, oturma pozisyonu, yol hissiyatı benim için biraz daha önemli. Eğer araç genel olarak 3-4 kişiyle kullanılıyorsa Ibiza Cupra işkence olacaktır yolculara.

samhain
03-07-2013, 17:04
Genelde yanliz kullaniyorum, haftada 1 ya da max 2 gun aile ile bi yere gidiliyor gidilmiyor...
Yollar genelde anayol vs cok skintili degil
Yaştan dolayi artik cok gazlayasin kapisasim da yok
Km cok yapmadigim icin (ayda 700) yakit cok sorun etmiyorum
Yilda 1 tatil 1-2 kere ist ank yapiyorum
Rahatlik tabiiki onemli, ama 2002den bu yana spor yaysiz 40yanak ustu araba kullanmadim, daha rahatini bilmiyorum :)

Bakis acisi guzeldi tsk ederim...
O yuzden gti olabilir diyorum ama ufak geleceginden de endisem var

d3n1s
03-07-2013, 20:38
Genelde yanliz kullaniyorum, haftada 1 ya da max 2 gun aile ile bi yere gidiliyor gidilmiyor...
Yollar genelde anayol vs cok skintili degil
Yaştan dolayi artik cok gazlayasin kapisasim da yok
Km cok yapmadigim icin (ayda 700) yakit cok sorun etmiyorum
Yilda 1 tatil 1-2 kere ist ank yapiyorum
Rahatlik tabiiki onemli, ama 2002den bu yana spor yaysiz 40yanak ustu araba kullanmadim, daha rahatini bilmiyorum :)

Bakis acisi guzeldi tsk ederim...
O yuzden gti olabilir diyorum ama ufak geleceginden de endisem var

Rica ederim :) 1.2 5 kapı polo çok yakın bir arkadasimda var, genel olarak rahat bir araba ancak araba gerçekten dar. İki tane kalipli adam önde yanyana oturunca kollar birbirine degebiliyor. Gti'ina bir kere yolcu koltuğunda bindim, yolcuya bile keyif veren bir araç ancak megane'daki rahatlık, genişlik olmayacak. En sonunda iş tercih meselesi oluyor, geniş rahat ve konforlu bir aracı performanslı, keyifli ama dar ve konforsuz bir araca değişir misiniz? Hele ki istanbul'da trafikte uzunca bir süre kilitlenip kalacaginizi da hesaba katarsak değer mi bilemiyorum doğrusu

efe_
03-07-2013, 20:58
Segment farkı olunca ölçü farkı çok fazla ama konuyu açan kişi kararını vermiş çoktan gibi duruyor

samhain
03-07-2013, 22:35
Ankara da 1 tane gti var oda deri koltuk+isitma vs fullün fulu bi arac 62 binden 60 birakiyorlar :)
Haf sonu bi arastiricaz bakalim...Herkese tskler gelismelerden haberdar edicem...
Saygilar

ceyhun737
04-07-2013, 20:59
Ankara da 1 tane gti var oda deri koltuk+isitma vs fullün fulu bi arac 62 binden 60 birakiyorlar :)
Haf sonu bi arastiricaz bakalim...Herkese tskler gelismelerden haberdar edicem...
Saygilar

Bende polo dusunuyordum fullun full u ama su anda gozum leon sc de cok guzel bir arac ve dolusu 60 a geliyor ben galiba 2013 leon sc fr tercih edicem . Kusura bakmayin telefondan yaziyorum kelime hatalri icin