PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Devir artıyor araç gitmiyor..

Birkan61
06-07-2013, 22:37
Sıkıntım tam olarak şu..

Örneğin E5'de gidiyorum vites 3 veya 4'de iken ortalama 2000 devir civarında dip gaz yaptığım zaman devir önce artıyor sonra düşüyor gazı öyle yiyor araç.

Sakin kullanımda düşük hızlarda böyle bir problem yok.

Ben baskı ayırmıyor diye düşünüyodum ama el frenini çekip aracı kaldırmaya kalktığım zaman araç hareket etmiyor kıçı yere yapışıyor.

Arabam 79,000 km'de. Araç hergün garajda rampada dur kalk yapıyor geri geri geliyorum rampada bu km'lerde baskının bitmesine bişey demem ama sorun bu değil sanki..

Sorun başka ne olabilir acaba?

coder
06-07-2013, 22:39
Hava akışmetresine baktır derim abi. Biz T-Sport 1.8T'de aynı sorunu yaşadık

Alper_
06-07-2013, 22:40
hava akışmetresinden yapabilir..

Zorbey
06-07-2013, 22:52
2. viteste dip gaz yapıp 3'e alınca araç kafa büküp sonradan hızlanma yapıyor mu ?

Birkan61
06-07-2013, 22:54
2. viteste dip gaz yapıp 3'e alınca araç kafa büküp sonradan hızlanma yapıyor mu ?

Evet yapıyor. Sanki debriyajı kaçırmışım gibi bi silkelenme tarzı birşey oluyor.

Zorbey
06-07-2013, 23:00
Eğer elinin altında arıza lambası söndürebileceğin bir cihaz var ise hava akışmetre'nin fişini sök yola çık ufaktan kovala arabanın gidişi bir nebze artıyorsa sorun orda demektir. Temizleyebilirsin ya da değiştirirsin

Citroen c3 hdi 'de şuan aynı sorunu yaşıyoruz

Birkan61
06-07-2013, 23:43
Eğer elinin altında arıza lambası söndürebileceğin bir cihaz var ise hava akışmetre'nin fişini sök yola çık ufaktan kovala arabanın gidişi bir nebze artıyorsa sorun orda demektir. Temizleyebilirsin ya da değiştirirsin

Citroen c3 hdi 'de şuan aynı sorunu yaşıyoruz

Yarın dediğin gibi bi deniyim.

Hafta içi egr valfi emme manifoldu temizliğini falan yapıcam. Arıza lambası sıkıntı değil hallederim onu bi şekilde..

C3'de eski aracımdır ah ah :)

Teşekkür ederim yardımın için, yorum yapan herkesede teşekkürler..

orido
07-07-2013, 00:15
Bahsettiğin problem debriyaj gibi gözüküyor ama tecrübeli arkadaşların söylediklerini göz ardı etmemek lazım. inşallah büyük problem yoktur.

Remon
07-07-2013, 04:03
sorunun çok yüksek ihtimal hava akışmetresinden kaynaklanıyor. Soketini çıkartıp deneyin düzelecektir.

ruudvan
07-07-2013, 04:09
debrıyajın kacırdıgını. el frenını cekıp kalkıs yapmaya calıstıgında stop etmeye yeltendıgınde anlarsın .eger arac gotunu yere yapıstırıyor ama stop etmeye yeltenmıyorsa debrıyaj kacırıyordur.

2ncı vıtesten 3 e atarken devırlı ısenız kacırabılır ama 2bın devır cıvarı vıtes degıstırdıgınızdede aynı problem oluyorsa debrıyaj deıldır buyuk ıhtımal

fthm
08-07-2013, 14:20
debriyaj gibi geldi bana.fazla zorlama bence eğer arıza debriyajdaysa ve bu şekilde kullanmaya devam edersen volantıda bozma ihtimalin var dolayısıyla en kısa sürede baktırmanda fayda var.

S.Özeren
08-07-2013, 14:27
banada baskı balata gibi geldi

VtecDream
08-07-2013, 17:18
baskı balata kesinlikle. başta kavramıyor geç kavrama yapıyor. ben ilkkez duyuyorum akışmetrenin böyle bir arıza yapacağını :)

weST.27
21-07-2013, 04:05
306 ımda aynı sorun vardı baskı balatayı değiştirdim araç çığır atladı bence yüksek ihtimalle sıkıntı bundan kaynaklıdır yığılmanın sebebine hava akışmetreside olabilir ama km düşük aracın gerçi kullanıma bağlı..

aslında kendinizde test etmişsiniz el freni çekip gazladığınızda araba boğulup yapışıyorsa o kaçırıyor demektir benim bildiğim ama stop etme veya o duruma gelmesi durumunda baskı balata iyi haldedir...

UK-Type-R
21-07-2013, 06:51
Sıkıntım tam olarak şu..

Örneğin E5'de gidiyorum vites 3 veya 4'de iken ortalama 2000 devir civarında dip gaz yaptığım zaman devir önce artıyor sonra düşüyor gazı öyle yiyor araç.

Sakin kullanımda düşük hızlarda böyle bir problem yok.

Ben baskı ayırmıyor diye düşünüyodum ama el frenini çekip aracı kaldırmaya kalktığım zaman araç hareket etmiyor kıçı yere yapışıyor.

Arabam 79,000 km'de. Araç hergün garajda rampada dur kalk yapıyor geri geri geliyorum rampada bu km'lerde baskının bitmesine bişey demem ama sorun bu değil sanki..

Sorun başka ne olabilir acaba?

Baskı balataya bakmalısın diğer ihtimaller gözükmüyor burdan bakınca :)

Burak Mehmet
21-07-2013, 07:03
akışmetre ile öyle bi sıkıntı yaşanma ihtimali yok...

Araç mekanik olarak bağlıdır tekerleklere ne kadar devir okadar hızlanma...bu durumu engelleyecek yani devir yükseldikçe aracın hızlanmayacağı 2 durum vardır.
1. araç patinaj çekiyordur
2. debriyaj kaçırıyordur...

BoraÇİFTÇİ
21-07-2013, 07:31
Akış metre diye yazan arkadaşlar aracı otomatik vites olduğunun tahmin ederek yazmıştır

otomatik araçlarda bu sorun vardır havanın akış debisine göre şanzıman kavrama oranın arttırıp azaltabiliyor bazı araçlarda.

Bu bahsedilen sorun ise kesinlikle baskı ve balatan kaynaklanıyordur olduğunuz yerde el frenini çekerek yaptığınız test ise kavramanın bitmiş olduğunu anlamanız için yeterli

olmayacaktır.Tork ve güç eğrisinin en yüksek olduğu yerde kısmen de olsa kaçırma yapıp daha sonra gücün daha düşük olduğu yerlerde tekrar kavramanı görevini yerine getirecektir..

Birkan61
29-07-2013, 19:01
Sorun çözüldü.

Sıkıntı BASKI BALATA :)

Kendime 300 kağıt geçirmişken bi 50 daha verip kare plaka yaptırdım forumdan akın arkadaşımıza :)

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/577145_565385670174217_880322400_n.jpg

civelek
29-07-2013, 19:06
hadi geçmiş olsun

Birkan61
29-07-2013, 19:10
hadi geçmiş olsun

Çok teşekkür ederim :)

extreme__
29-07-2013, 19:14
aynısı benım şirket aracımdada olmuştu 5 te giderken 90 la falan tam gaz yaptığımda devir saati 1500 devir falan artıp geri dusuyordu bazen hep kalıyordu :D mezarcıyız 200 binde baskı yaptık connecte orjinaldi iyi gitti haha

geçmiş olsun bu arada :)

Birkan61
29-07-2013, 22:06
aynısı benım şirket aracımdada olmuştu 5 te giderken 90 la falan tam gaz yaptığımda devir saati 1500 devir falan artıp geri dusuyordu bazen hep kalıyordu :D mezarcıyız 200 binde baskı yaptık connecte orjinaldi iyi gitti haha

geçmiş olsun bu arada :)

Teşekkür ederim :)

Aynı dediğiniz gibi oluyordu..

Babamın eski servis arabası mercedes sprinter 2005 model 343.000 km'de orjinal baskı balatası bitmişti.. Araba uzun yol çalışıyodu ama :)

300 gaymeye iyisinden aldık 2-3 yıl idare etsin beni yeter zaten senede 10,000'ü zor yapan bi adamım :)

Onur Fatih
30-07-2013, 00:56
Baskı diyecektim ki en altta fotoğrafını gördüm :D bende değiştirdim daha yeni bazen binince debriyaj o kadar yumuşak geliyor ki bi problem var sanıyorum alışamamış durumdayım hala :D

Oznsrl
30-07-2013, 01:17
baskı candır değişince 0 araba almış hissi verir :D hayırlı olsun

XSi
30-07-2013, 21:55
tabi mesele 300 le bitmez, debriyaj için şanzıman motordan ayrılıp tamamen sökülür..

ayrıca hazır bu işlem yapılmışken volantta sökülüp temizlik için çok ince bir paso torna yapılması balatanın ömrü için faydalı olacaktır

birde hazır şanzıman inmişken şanzıman yağınıda rahatça değiştirirler

200 -250 tl arası bir masraf yolu daha gözüktü ama değer mutlaka ..

Birkan61
30-07-2013, 23:41
Kesinlikle sıfır araç sahibi gibi mutluyum bugün :D

tabi mesele 300 le bitmez, debriyaj için şanzıman motordan ayrılıp tamamen sökülür..

ayrıca hazır bu işlem yapılmışken volantta sökülüp temizlik için çok ince bir paso torna yapılması balatanın ömrü için faydalı olacaktır

birde hazır şanzıman inmişken şanzıman yağınıda rahatça değiştirirler

200 -250 tl arası bir masraf yolu daha gözüktü ama değer mutlaka ..

Arkadaşımında yardımı ile birlikte kendim yaptım bu işlemi çalıştığım yerde :)

Volantı sökmedim, şanzuman yağını yeniledim.. Şanzumanı tinerle falan güzelce silip ayna gibi ettim hatta sonra gresslemem gereken yerleri gressledim.

Parça harici bir masrafım olmadı :)

Arka lastikleri öne aldım yarın bi rota giricem sıkıntı yok :D