PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oksijen Sensörü Yakıtı Etkilermi ?

utkunoa
09-07-2013, 21:53
Arkadaşlar bilgisi olanlardan yardım etmelerini istiyorum. yazılımlı aracımda artan bir yakıt söz konusu sakin kullanım olsun kickdown olsun 2 km gazlamaya gelmiyor hop ibre düşüyor. aracımı bilgisayara bağladığımda oxygen sensörlerinde fail olduğunu görüyorum ve hiçbir bilgi okuyamıyorum acaba oksijen sensöründen bu yakıt artışı olabilirmidir ?

gespenster
09-07-2013, 22:21
oksıjen sensor arızası oldugunda%25 lik bir artış oluyor.

utkunoa
09-07-2013, 22:30
şimdi sensörde arıza yok haliyle ecu da okuma kapalı olduğu için buda etkiler sanıyorsam ?

muratbalci
09-07-2013, 22:32
Honda larda bayağı fark ediyor. Sizin aracın markası modeli nedir?

penguinhakan
09-07-2013, 23:11
Utku selam ,
Yakıt ne kadar artı ?
Readniss kısmında diyorsun sanırım kapalı diye !
Aracındaki yazılım karakterinden dolayı orda oksijen sensorun arızalı olduğunu göremezsin malesef.

KOSEREN
10-07-2013, 00:56
Akışmetre fişini çıkarıp dene,gidişte yakıtta bir farklılık olmassa arızalıdır

penguinhakan
10-07-2013, 01:06
Akışmetre fişini çıkarıp dene,gidişte yakıtta bir farklılık olmassa arızalıdır

Akışmetre yok bu araçlarda üç tane hava,basınç,sıcaklık sensoru var.
Hava filtresi flapından sonra bir tane hava giriş miktarını ölçer , intercoolerdan sonra hava ve basınc miktarını ölçer , emmeden once boğaz kelebiğden sonra hava sıcaklığı basınç miktarını ölçer.

Hava giriş miktarının logu vardır zaten utkuda , ondan sorun olduğunu düşünmüyorum.

Afr logunu alabiliyor musun utku ? Dip gazda kaç görüyorsun zenginse çok yakar. 31 nolu kanaldan bakabilirsin

KOSEREN
10-07-2013, 01:14
Akışmetre yok bu araçlarda üç tane hava,basınç,sıcaklık sensoru var.
Hava filtresi flapından sonra bir tane hava giriş miktarını ölçer , intercoolerdan sonra hava ve basınc miktarını ölçer , emmeden once boğaz kelebiğden sonra hava sıcaklığı basınç miktarını ölçer.

Hava giriş miktarının logu vardır zaten utkuda , ondan sorun olduğunu düşünmüyorum.

Afr logunu alabiliyor musun utku ? Dip gazda kaç görüyorsun zenginse çok yakar. 31 nolu kanaldan bakabilirsin

Kafa Bmw'den başkasına çalışmıyor,öğrenmiş oldum eyvallah :)

boosted_pug
10-07-2013, 06:04
Aracınıza wideband bağlayıp bi kontrol etmek lazım ona göre nekadar yakış miktarı normalmi yoksa aşırımı olduğu anlaşılabilir

utkunoa
10-07-2013, 10:20
ben söyliyim aracıma afr bağlı, dip gazda 11.2 leri görüyorum rölantide 15 lerde geziyor. readiness ta oxygen sensöründe fail or inactive olarak gorduugmden measurings te okuyamıyorum değerleri sıkıntım şu ki 2 kickdown yaptım dıyelım hop ibre 1 çizgi düşüyor. 10 litre benzinle yaptğm km sakin kullansam bile max 100km

utkunoa
10-07-2013, 10:21
araç scirocco 160lık 1.4 tsi ecufast yazılım forge dumpvalve itg maxogen kit var

slowmotion
10-07-2013, 10:33
10lt/100km ise bence normal yakıtınız.
wideband arızalı değilse 11afr de çok zengin. yazılımdan olabilirmi acaba?
o2 sensörü bozulunca araç zengine geliyor

dip gazda kaç devire kadar 11.2 görüyorsunuz kesiciye kadarmı?

BİLAL
10-07-2013, 10:37
sorunun cevabı bende ..bende senın gıbı duşundugumden dun heders ve eksozla beraber o2 senserunuda degıştırdım ..

benım vti onceden p28 beyın vardı bıraz fazla yaktıgından o2 sensorune gectım ..dun ve bugun aracta cok fazla bı degışıklık oldugunu soylemek ısterım ..yakıt olarak tahmınım baya bı duşuş olcak bıkac gune paylaşırım

utkunoa
10-07-2013, 10:42
şimdi normal kullanımda 10 litre normal değil bizde çünkü normalde şehirler arası yolda bir depoyle 700km leri görrken şimdi 550leri geçemiyorum araba sıkıştırmaya gelmiyor kesiciye kadar 11.2-11.5 görüyorum

BİLAL
10-07-2013, 10:50
şunuda belırtmekte yarar goruyorum yukardakı bazı arkadaşlar kadar bılgılı olmasam bıle ..o2 senserunu belırlı aralıklarla degışmesınde yarar var cogu arkadaş bunun farkında deyıl malesef ..

benım arac gıdışınde bayagı bı degışıklık yaptı. kesın ve net

utkunoa
10-07-2013, 10:55
araç 36binde ve 1.5 yaşında ancak sanırım şurada bir anlaşmazlık yaşıyoruz. VAGCOM bağladığımda aracımda oxygen sensörünün devre dışı olduğunu yani okuma olmadığını görüyorum sensörde arıza olsa bile bunu göremiyorum sanırım buda araca fazla yaktırıyor gibime geldi tsi kullanıcıları varsa aramızda bana yardımcı olurlarsa sevinirim.

1.24
10-07-2013, 18:41
cihazda o2 sensörünü göremiyorsa.ya da hata veriyorsa.motor kumanda kutusu sabit bi değer verir onun yerine. tüm aksamlar ona göre hareket eder.

atıyorum, o2 sensörü okuduğu oksijen farkına göre 0.7V(zengin) veya 1.2V(fakir) gerilim vereceği zaman bu bilgiyi kumanda kutusuna ulaştıramıyorsa,kumanda kutusu sabit olarak 1.0V olarak kabul eder ve ona göre komut atar.(enjektöre bobine vs)
yakıtınızın artmasına tabiki sebep olur.ancak kesin budur diyemem.cihazda sadece bu arıza mevcut ise muhtemel sorun burdadır.
herşeyden önce o2 sensörünüze giden kablo tesisatını ölçmeniz gerekir.tesisatın sağlam olduğundan emin olduktan sonra sensörü değiştirmeye yönelin.

samet_61
10-07-2013, 18:42
palio 1.6 da yuzde 30 fark ettırıor ...

chare
10-07-2013, 22:49
oksijen sensörü arızalı ise yakıtı direk etkiler... direk değiştirin...

penguinhakan
10-07-2013, 23:05
cihazda o2 sensörünü göremiyorsa.ya da hata veriyorsa.motor kumanda kutusu sabit bi değer verir onun yerine. tüm aksamlar ona göre hareket eder.

atıyorum, o2 sensörü okuduğu oksijen farkına göre 0.7V(zengin) veya 1.2V(fakir) gerilim vereceği zaman bu bilgiyi kumanda kutusuna ulaştıramıyorsa,kumanda kutusu sabit olarak 1.0V olarak kabul eder ve ona göre komut atar.(enjektöre bobine vs)
yakıtınızın artmasına tabiki sebep olur.ancak kesin budur diyemem.cihazda sadece bu arıza mevcut ise muhtemel sorun burdadır.
herşeyden önce o2 sensörünüze giden kablo tesisatını ölçmeniz gerekir.tesisatın sağlam olduğundan emin olduktan sonra sensörü değiştirmeye yönelin.

İşte arkadaşın sorunu sağlam oksijen sensoru taksa bile sağlam olduğunu yazılımdan dolayı göremiyor !

utkunoa
11-07-2013, 12:36
İşte arkadaşın sorunu sağlam oksijen sensoru taksa bile sağlam olduğunu yazılımdan dolayı göremiyor !

heh şükür bi kişi beni anladı, Sorun sanıyor isem araçta oksijen sensörü komple beyinden kapatılmış.