PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel Araçlara LPG

Berk007
10-06-2008, 23:49
Ankaralı mühendis sonunda diesel araçlara da LPG takmayı başardı. Bu duruma en çok kamyoncular sevindi! Benzin ve motorine üst üste zam yapılması vatandaşları tasarruf yapmak için farklı arayışlara itmeye başladı. Ankaralı Makine Mühendisi Nevzat Adabağ'ın motorinle çalışan araçlara LPG takmaya başlaması diesel araç sahiplerini umutlandırdı.

2002 yılından bu yana proje üzerinde çalıştığını belirten Makine Mühendisi Nevzat Adabağ, yanma sisteminin farklılığından dolayı benzinli araçlardaki gibi motorinli araçlara LPG takılamadığını, yaptığı sistemle artık bunun mümkün olduğunu ifade etti.

Sistemin patentini alarak kamyon, Tır, çekici, otobüs, minibüs gibi diesel ile çalışan araçlara LPG takmaya başladıklarını belirten Adabağ, "Ecomix" adını verdiği sistemin çevreyi kirletmediğini, motorun gücünü arttırdığını ve ayrıca yakıttan yüzde 25-30 arasında değişen bir tasarruf sağladığını dile getirdi.

Şu anda sisteme talep patlaması yaşandığını, özellikle aracı diesel olup da çok yakıt kullananlar tarafından tercih edildiğini kaydeden Nevzat Adabağ, "Sistemin maliyeti araca göre 4 bin 500 YTL'den başlatıp 12 bin YTL'ye kadar çıkabiliyor. Yaptığımız araştırmalarda 6 ile 8 ay gibi bir sürede bunun maliyeti karşılanıyor. Motorin fiyatlarına son aylarda yapılan zamların ardından dizel araç sahipleri alternatif arayışlara gitti. Diesel aracı olanlar LPG taktırmak için bize gelmeye başladı" dedi.

kaynak:haberturk

(bizim foruma açmışlar oradan kopyaladım.)

hayırlı olsun mu diyelim?
zaten yapsa yapsa Türk'ler yapardı diye düşünüyordum :D

Schumi
10-06-2008, 23:53
Pek mümkün gibi gelmedi bana. Dizellerin hayvani sıkıştırması ile LPG ateşlemek buji olmadan ne kadar sağlıklı acep. Ama olsa bile kamyon tarzı dizellerde işe yarıyacağını sanıyorum. Common Rail teknolojisi (HDI,TDCI) yada TDI teknolojili araçlarda olucağını sanmıyorum.

JenGoO
11-06-2008, 01:06
Dizelde tasarruf biraz komik gelio:) Ekonomik olsun die dizel arac tercih ederken dizele tup takılması hakikaten trajikomik.Ayrıca bu çözüm olur mu bilmem ama lpg de yakında benzinle aynı paralara gelir die düşünüyorum.Ne benzin ne dizel tup e karşıyım insanın uzerine bomba takıp yurumesi gibi gelio bana..

Dragger
11-06-2008, 01:10
Bence cok gereksiz birsey, daha büyük sorunlara yol acar basa bela olur diye düsünüyorum.

Dizelin yapısı öyle lpg ile direk uyum saglayacak gibi degil...

cem06
11-06-2008, 01:10
"Sistemin maliyeti araca göre 4 bin 500 YTL'den başlatıp 12 bin YTL'ye kadar çıkabiliyor. Yaptığımız araştırmalarda 6 ile 8 ay gibi bir sürede bunun maliyeti karşılanıyor."

fiyat biraz fazla degilmi ve 6-8 ayda bu fiyati anca otobus,taksi karsilar...

ef186
11-06-2008, 01:52
http://www.ecomix.co.uk/index.php?/home/

http://www.ecomix.com.au/

Bu türk mucit yurtdışındaki bi ürünün türkiye distiribitörü falan olmasın sakın :D
bana biraz kurumsal bi işmiş gibi geldide :D
ne biliyim haber fake olmasın ... ;)

Viper_Si
11-06-2008, 02:26
bende duymuştum yapıldıgını bi sitede fake degil gerçekten yapıyorlar..!

ef186
11-06-2008, 02:36
bende duymuştum yapıldıgını bi sitede fake degil gerçekten yapıyorlar..!

Konunun Fake Olmadığını Anlamak zor olmadı haberin fake olduğunu yazdım Yapmıyorlarda demedim Tekrar bi oku yukardaki mesajı linkleri açıp bakarak ..!

levent
11-06-2008, 07:38
aracı ilk satın alırken zaten dizel olduğu için 3-5 bin ytl fazladan para veriyoruz zaten, buda 4500 ytl den başlıyormuş, bunu da takınca 10 bin ytl fiyat farkı olucak ki bence çok büyük bi rakam, benzin + sıralı sistem çoook daha mantıklı geliyor bu yüzden bana.

sword
11-06-2008, 07:40
dizel artı lpg off şurdan bi 20 liralık koysana bi akdeniz turu yapacam:)

sülüman
11-06-2008, 07:46
ya calışma prensibi nasıl peki sıksan havaya lpg mi püskürtüyolar .olmaz benim bildigim bak merak ettim şimdi sistemin nasıl calıstıgını bilen var sa yazsın fikrimizi ozman söyleyeyelim

JenGoO
11-06-2008, 07:49
Bu işler sallama çayla gider :)

gökan
11-06-2008, 08:25
2 ay önce duymuştum bı 206yamı ne takmışalr aracta sorun yokmuş vala adamalr yapor herseyıde goze alarak

JenGoO
11-06-2008, 08:35
Abicim bi mantık yok olayın özü bu..

Onuralp
11-06-2008, 08:40
Pek mümkün gibi gelmedi bana. Dizellerin hayvani sıkıştırması ile LPG ateşlemek buji olmadan ne kadar sağlıklı acep. Ama olsa bile kamyon tarzı dizellerde işe yarıyacağını sanıyorum. Common Rail teknolojisi (HDI,TDCI) yada TDI teknolojili araçlarda olucağını sanmıyorum.

Çok doğru :icon_tup:

Ama zaman gösterir gerçekten çalışır bir sistem olduğunu, inşallah uzun süreli olur ve maliyetinin düşmeside fiyatına yansır. Ayrıca bir Türk'ün bunu yapmış olması gurur verici... :)

senna
11-06-2008, 08:57
yurt dışında uzun yıllardır yapılan bi uygulama bu şaşıracak bişey yok:)

dodge ram dizellerde çok örnek var uygulanan

tolga 306gti
11-06-2008, 15:11
demekkı bır kac seneye kadar lpg de talepten dolayı benzinle eşitlenecek :D
taksicilerde isyanedecek :D:D
bir baska konuda düşünseneze sehirlerarası çalışan bir otobüs kaç litre mazot alırken bu daha fazla lpg anlamına gelecek ve atıyorum içindeki 50 yada 60 yolcu resmen saatli bombanın üzerinde seyahat edecek....

killererkan
11-06-2008, 16:59
ancak unutmamak lazım ki, özellikle kamyonlar vs vs ..veya yolcu gemileri havayı inanılmaz kirketiyorlar.. yokuş yukarı yüklü şekilde tırmanan dizel bi kamyonu düşünün , eksozundan simsiyah duman atıyor sürekli...
hava kirliliğini önlenmesinde de faydalı olur, güç artışı -ekonomi konusu tartışılır ama yaygınlaşırsa bence cok faydalı olur