PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Opel Calibra ve Mağdur olmak

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 00:04
Herkese selamlar.

4 yıldır spor bir otomobil arıyorum ve sonunda Ankara da Bir Eagle Talon 4*4 buldum araca bakmak 12.07.2013 Cuma günü Ankara daydım Aracı inceledik; kaportası ve motoru çok kötü durumdaydı. Almadık..

Ankara ya gelmeden bir kaç beğendiğim araç daha vardı bunlardan biri Opel Calibra idi Korkut diye bir Mimar beyle Ankara ya gelmeden görüşmüştüm Eagle ye baktıktan sonra sizin aracıda incelemek istiyorum demiştim ve olumlu yaklaştı fakat Ankaraya geldiğimde ve Aradığımda aracın kaporasını aldığını ve 2 ila 3 güne muhtemelen satışının olacağından bahsetti ben ise hayal kırıklığına uğradım. Bir Calibra daha vardı Ankara da km si yüksekti biraz bana göre 190.000km o aracıda incelemek istedim ve başıma gelenleri anlatayım.

Araç sahibini aradım görüştük. Bir otoparka gittik aracı orada kaportasını inceledik bir kaç yerinde boya vardı fakat orjinalliğini koruyordu ***** bu model bir araçta boya aramamak gerek. Lastikler 1 yıl olmamış alınalı Koltuklar biraz yıpranmış fakat sorun değil. Kilima çalışmıyordu. Vaktimiz az kalmıştı yanımda Kaportacı arkadaşımda vardı ve eve dönmesi gerekiyordu Motorun durumunu sorduğumda araç sahibine 5.000 ile 6.000 km oldu yaptıralı diye cevap verdi samimi ve içten biri olduğunu düşündüm ve zaman problemimiz olduğundan inandım ve herhangi bir kompresör testi yapmadım..

Balıkesir e kadar pek sorun yaşamadan geldik yolda gelirken bir kaç arıza lambası yandı o kadar aracın ivmelenmesi iyiydi fakat ara sıra anlık yani saniyeden daha kısa bir zaman diliminde gazı kesip devam ediyor hissi vardı bunu anlayamadım nihayetinde Balıkesire geldim ve ertesi gün uyanır uyanmaz motorun kompresörünü ölçmek için sanayiye gittim kendim ölçecektim

BÜTÜN PİSTONLARIN ÖLÇÜMÜNÜ YAPTIM BİR DE NE GÖREYİM
1.PİSTON: 11 bar
2.PİSTON: 10 bar
3.PİSTON: 9 bar
4.PİSTON: 11 bar

ŞOK OLDUM

Mal sahibini aradım ve motorun kötü sonuçlandığından bahsettim mümkün değil 10.000 tl karşılığında motor ve bir çok şeyi yeniledim diye cevap verdi. Ben ise ona eğer motoruna güveniyorsan ve bu konudan emin isen hemen geleyim Ankara ya ve test yapalım eğer bu motor sağlıklı çıkarsa sana istediğin kadar para veririm çıkmaz ise aracını geri alırsın dedim. Verdiği cevap:ABİ GELSENDE ELİMDEN BİR ŞEY GELMEZ MOTORU YAPAN KİŞİ İŞ YERİNİ KAPATTI ONA ULAŞMAM MÜMKÜN DEĞİL VE BENİM ÖDEMELERİM VAR PARANI GERİ VEREMEM . Ben ise kendisine telefonda hakkımı helal etmediğimi ve inşallah bir şekilde o para sizden çıkar deyip telefonu kapattım.

Yorumu size bırakıyorum........

tdipower
14-07-2013, 00:07
şimdi siz motora bakmadan alıp gitmişsiniz sonra motor kötü diyorsunuz burada sizde de suç yokmu? aldığınız araç calibra hemde

ofli
14-07-2013, 00:07
Neresi yapmıs motoru 10 binlira guzel para hangi calibra acaba merak ettim gecmiş olsun

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 00:12
şimdi siz motora bakmadan alıp gitmişsiniz sonra motor kötü diyorsunuz burada sizde de suç yokmu? aldığınız araç calibra hemde

Tabiki suçluyum İNSANLARA GÜVENMEK SUÇ BU DEVİRDE ;)

tdipower
14-07-2013, 00:13
Tabiki suçluyum İNSANLARA GÜVENMEK SUÇ BE DEVİRDE ;)

kötü amaçla yazmadım yanlış anlamayın ama dediğiniz gibi insanlara güvenmek suç keşke motora baksaydınız öyle alsaydınız :)

Victiz
C20let i bastan yaratirlar 10 bin liraya

yavuz_ozaydin
Neresi yapmıs motoru 10 binlira guzel para hangi calibra acaba merak ettim gecmiş olsun

Ben yaptırdığını düşünmüyorum bana yedek bir turbo verdi arıza yapınca değiştirmiş. Bunun harici pek bir şey yaptırdığını sanmıyorum.

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 00:15
kötü amaçla yazmadım yanlış anlamayın ama dediğiniz gibi insanlara güvenmek suç keşke motora baksaydınız öyle alsaydınız :)
Kötü amaçlı düşünerek cevap yazmadım düşündüğümü yazdım sabahtan beri dövünüyorum ahhh ahhh İNSANLARA GÜVENME DİYE

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 00:16
C20let i bastan yaratirlar 10 bin liraya

Çok moralim bozuldu ya baştan inşaa edeceğiz yada elimden çıkaracağım:((

ofli
14-07-2013, 00:16
Ben yaptırdığını düşünmüyorum bana yedek bir turbo verdi arıza yapınca değiştirmiş. Bunun harici pek bir şey yaptırdığını sanmıyorum.

Hangi arac ozelden atsana evveliyatını çıkaralım

Mutu
14-07-2013, 00:17
Tabiki suçluyum İNSANLARA GÜVENMEK SUÇ BE DEVİRDE ;)

Abicim dolandırıcılık kol geziyor otomobil dahil bütün piyasada. İnsanlara güvenmek suç değil, fakat belki sizin için çok bi miktar değildir, fakat çalışıp kazandığın parayı, baktırmadığın bir araca bağlamak süpriz işi olmuş. Yumurtadan da iyi bi mal çıkmamış. Biz servisten aracı alırken, başka bir servise ekspertiz yaptırmaya götürmüştük. Ki bütün servis kayıtları ve şasi nosu elimizde olmasına rağmen.

Low-Rider
14-07-2013, 00:17
Adam gerçekten motor yaptırmış olabilir ama öyle yerler var ki 3 liralık işi 5e mal edip yaptık diyip yarım yamalak yapıyorlar

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 00:19
Buradan da yazabilirim sorun değil o arkadaş tanınsın istiyorum açıkcası ;)

06 KSU 84 aldığım kişi Endüstri mühendisi ve adı Kubik=Kubilay

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 00:30
Adam gerçekten motor yaptırmış olabilir ama öyle yerler var ki 3 liralık işi 5e mal edip yaptık diyip yarım yamalak yapıyorlar

Bu konuda haklı olabilirsin fakat ben bu arkadaş için aynı şeyi söyleyemeyeceğim

Vts_Power
14-07-2013, 00:41
Beyaz eagle a baktınız sanırım 2g olanmı? O arabanın kasası çok iyiydi?

KeremDOGAN
14-07-2013, 00:50

+1 :heyoo:

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 00:53
Beyaz eagle a baktınız sanırım 2g olanmı? O arabanın kasası çok iyiydi?

Evet beyaz olan calibra ama 2g den kast ettiğinizi anlayamadım

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 00:55
Abicim dolandırıcılık kol geziyor otomobil dahil bütün piyasada. İnsanlara güvenmek suç değil, fakat belki sizin için çok bi miktar değildir, fakat çalışıp kazandığın parayı, baktırmadığın bir araca bağlamak süpriz işi olmuş. Yumurtadan da iyi bi mal çıkmamış. Biz servisten aracı alırken, başka bir servise ekspertiz yaptırmaya götürmüştük. Ki bütün servis kayıtları ve şasi nosu elimizde olmasına rağmen.

Kesinlikle haklısın yumurtanın içi kötü kabuğu ise cezbedici ;)

overblack
14-07-2013, 01:04
aracı aldığın kişi foruma üyemi?

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 01:08
aracı aldığın kişi foruma üyemi?

Hayır değil üye olmasını canı gönülden isterdim

Vts_Power
14-07-2013, 01:11
Evet beyaz olan calibra ama 2g den kast ettiğinizi anlayamadım

Beyaz 16 plaka eagle kast etmiştim. Başka bir eagle a baktınız sanırım. Calibradan pek anlamam, bilmiyorum söylediniz arabayı

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 01:20
Beyaz 16 plaka eagle kast etmiştim. Başka bir eagle a baktınız sanırım. Calibradan pek anlamam, bilmiyorum söylediniz arabayı

16 plakalı eagleye baktım ;)

ondertopcu
14-07-2013, 02:03
gecmis olsun, forumda bir suru konusu oldu bu devirde babanin ogluna guvenmiceksin

mehmetelt
14-07-2013, 02:05
geçmiş olsun. can sıkıcı bir olay gerçekten

ALPER-VNS
14-07-2013, 02:48
Korkutun araba yıllardır onda güzel de arabaydı.. şans işte keşke onu alabilseydin.. aldığın arabanın kasası düzgünse çok da takılma.. calibraya 60.000 harcayıp da 25lere satan biliyorum.. Biraz daha pahalıya almış olursun arabayı napalım sağlık olsun..

Onurkk06
14-07-2013, 02:50
Sitede sağda solda örneklerini bol gördük ama başa gelmeden tam anlamıyla öğrenilmiyor bu devirde babanın oğluna güvenmiyeceksin geçmiş olsun karaktersizler her yerde

toGah
14-07-2013, 09:58
bu tarz olayları yaşamanız çok doğal, herkes malını satmak ister herkesin malı 10 numaradır, calibra gibi arabayı satmış geri almaz kimse,

şans bu işler adam gerçek diyorda olabilir, aldığınızdan 1 saat sonra hararket yaptırıp motorde yersiniz giderken başka bşide olabilir, bunların hepsi 2. el araç almanın riskleridir. aldığınız yeri ne kadar arasanız boş, böyle bir durumda hayatta geri dönüp aramam kendi kendime ulan adam gibi bakamadık motor bitik araba aldık derim :)

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 10:07
Korkutun araba yıllardır onda güzel de arabaydı.. şans işte keşke onu alabilseydin.. aldığın arabanın kasası düzgünse çok da takılma.. calibraya 60.000 harcayıp da 25lere satan biliyorum.. Biraz daha pahalıya almış olursun arabayı napalım sağlık olsun..

Evet Korkutun arabası düşük km idi fakat kaporasını almıştı araca bakamadım dahi.
Calibranın kasası gerçekten güzel tek tesellim bu ;)

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 10:12
bu tarz olayları yaşamanız çok doğal, herkes malını satmak ister herkesin malı 10 numaradır, calibra gibi arabayı satmış geri almaz kimse,

şans bu işler adam gerçek diyorda olabilir, aldığınızdan 1 saat sonra hararket yaptırıp motorde yersiniz giderken başka bşide olabilir, bunların hepsi 2. el araç almanın riskleridir. aldığınız yeri ne kadar arasanız boş, böyle bir durumda hayatta geri dönüp aramam kendi kendime ulan adam gibi bakamadık motor bitik araba aldık derim :)

Ben kendime yediremem yalan söylemeyi kimsenin ahını almak istemem hakkımı helal etmiyorum o arkadaşa umarım bir şekil de çıkar kendisinden. Biz hep deriz biz Müslümanız şöyleyiz böyleyiz fakat içimizde karaktersiz adamlar çok bende onlardan birine rastladım. Haklısın adam gibi bakamadım evet lakin Ben geri dönüş yaparım sebebi kişinin verdiği yanlış bilgiler ayrıca abi ne sorun olursa arayabilirsin demesi ama sorun oldu çözüm yok bu benim ayıbım değil ;)

Sitede sağda solda örneklerini bol gördük ama başa gelmeden tam anlamıyla öğrenilmiyor bu devirde babanın oğluna güvenmiyeceksin geçmiş olsun karaktersizler her yerde

Teşekkürler arkadaşım. Kesinlikle haklısın bir daha araba almaya kalkarsam incelemediğim yeri kalmayacak.

geçmiş olsun. can sıkıcı bir olay gerçekten

gecmis olsun, forumda bir suru konusu oldu bu devirde babanin ogluna guvenmiceksin

Teşekkürler Dostum

Maxi
14-07-2013, 10:22
madem yorum istiyorsunuz işte size yorum.

aracı doğru dürüst kontrol etmeden almışsınız, kimseyi suçlamayın

sahibi gerçekten motorun kötü olduğunu biliyorda olabilir, bilmiyorda olabilir !!
herkes çok acayip otomobilden anlamaz, o da kazıklanmış olabilir,
o kadar para verdim bu motora, taş gibi olmuştur diye hayal kuruyor olabilir
çok var öyle insanlar.. ama dediğim gibi biliyorda olabilir.

şu anda sizin yapmanız gereken:
o aracı o şekilde satmanız çok zor, çünkü sizin gibi motoru kontrol etmeyen birini bulmanız lazım, varmı böyle biri?
sonra o da buraya başlık açsın, yorumu bize bıraksın?

aracın kasa-kaporta-iç aksamları - yürüyen aksamı temiz ve düzgünmü?
eğer güzelse ona adam gibi bir motor yapın "pintilik yapmadan" (uzun sürebilir)
sonrada canavar gibi binin gezin, keyfini çıkarın
calibra bu, özel ve güzel bir araçtır.

Böyle araçları herkes ister ama herkes sahip olamaz.

gurcell
14-07-2013, 10:33
Ben arabayi satarken her bokunu soyler satarim, ki arkamdan kufur yemeyim diye.

Bu arada calibrada bir ihtimal sekman donmus olabilir. Diger 3 silindirin rakamlar birbirine yakin. C20leX makinelerde oldugunu duymustum.

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 10:42
madem yorum istiyorsunuz işte size yorum.

aracı doğru dürüst kontrol etmeden almışsınız, kimseyi suçlamayın

sahibi gerçekten motorun kötü olduğunu biliyorda olabilir, bilmiyorda olabilir !!
herkes çok acayip otomobilden anlamaz, o da kazıklanmış olabilir,
o kadar para verdim bu motora, taş gibi olmuştur diye hayal kuruyor olabilir
çok var öyle insanlar.. ama dediğim gibi biliyorda olabilir.

şu anda sizin yapmanız gereken:
o aracı o şekilde satmanız çok zor, çünkü sizin gibi motoru kontrol etmeyen birini bulmanız lazım, varmı böyle biri?
sonra o da buraya başlık açsın, yorumu bize bıraksın?

aracın kasa-kaporta-iç aksamları - yürüyen aksamı temiz ve düzgünmü?
eğer güzelse ona adam gibi bir motor yapın "pintilik yapmadan" (uzun sürebilir)
sonrada canavar gibi binin gezin, keyfini çıkarın
calibra bu, özel ve güzel bir araçtır.

Böyle araçları herkes ister ama herkes sahip olamaz.

Adam gibi kontrol etmediğim kesin bunu kabul ediyorum. Fakat yorumunuzu okuyunca şu ata sözü aklıma geldi ;

Maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmek...

Ben arabayi satarken her bokunu soyler satarim, ki arkamdan kufur yemeyim diye.

Bu arada calibrada bir ihtimal sekman donmus olabilir. Diger 3 silindirin rakamlar birbirine yakin. C20leX makinelerde oldugunu duymustum.

Küfür etmedim ama hakkımı helal etmedim o arkadaşa...
Açıp bakacağım şu kızgınlığım bir dinsin bilgi için teşekkürler.

Bone-crusheR
14-07-2013, 10:53
belki komprasor testi yannsıtır bende 106 için olçturdum adam alakasız fazla cıkarmıstı

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 10:56
belki komprasor testi yannsıtır bende 106 için olçturdum adam alakasız fazla cıkarmıstı

2.Farklı Saat kullandım aynı ve Sesinden anlıyorum düşüklüğü :(

kaan megi
14-07-2013, 15:01
bende merak ettim hangi calibra diye fakat en önemli şey motoru test etmeden almışsınız

crazydog
14-07-2013, 15:13
Geçmiş olsun bakmaman seninde hatan bu saatten sonra yapacak bi'şey yok bence motorunu güzelce toplayıp keyifle binmene bak

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 17:42
bende merak ettim hangi calibra diye fakat en önemli şey motoru test etmeden almışsınız

Birinci sayfada plakasını verdim ;)

Geçmiş olsun bakmaman seninde hatan bu saatten sonra yapacak bi'şey yok bence motorunu güzelce toplayıp keyifle binmene bak

Şu an için bütçemi zorlayıp aldım bu şekilde zamanı geçireceğim bütçemi toparlayıp aracıda toparlayacağım fikrim değişmez ise ;)

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 17:51
Cumartesi aracı toplamaya başladım.

-Sol dikiz aynası aşağı yukarı oynamıyordu söktüm bir arkadaşımla ve orada bulunan aynaya geçen daire şeklindeki plastik çıkmış yerine takarken zorlandık en nihayetinde karga burun yardımıyla arza giderildi
-İç dış ve motor temizliği yapıldı
-Bütçem oldukça motor parçalarını alacağım

civelek
14-07-2013, 17:54
Bence uzerine gitme segman olur fln daha fazla zarar verme ac kapagi bak en azindan gomlek vs cizilmeden ufak bir islemle kurtarirsin hele ki kasa duzgunse canini sikmana degmez yap bak keyfine

Calibra
14-07-2013, 18:07
Kasası düzgün calibra masraf etmeye değer.. Bana göre sıkıntı yok.. Adam akıllı yapıp gönül rahatlığı binip keyfini sürün..

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 18:08
Bence uzerine gitme segman olur fln daha fazla zarar verme ac kapagi bak en azindan gomlek vs cizilmeden ufak bir islemle kurtarirsin hele ki kasa duzgunse canini sikmana degmez yap bak keyfine

Teşekkür ederim ilgin için dostum.
Bu hafta içi açıp bakacağım ne var ne yok olan oldu artık önüme bakacağım ;)

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 18:09
Kasası düzgün calibra masraf etmeye değer.. Bana göre sıkıntı yok.. Adam akıllı yapıp gönül rahatlığı binip keyfini sürün..

Şu an için maddi sorun var kısa bir zaman içerisinde başlayabilirim projeye

Calibra
14-07-2013, 18:11
Ustanın en iyisine git, dandik bi adama gidersen.. Motora harcadığın para da çöp olur..

Ben şuan kendi aracımı sıfırdan topluyorum.. usta hatası yüzünden %97 performanstaki motorumu sıfırdan toplamak zorunda kaldım ..

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 18:19
Ustanın en iyisine git, dandik bi adama gidersen.. Motora harcadığın para da çöp olur..

Ben şuan kendi aracımı sıfırdan topluyorum.. usta hatası yüzünden %97 performanstaki motorumu sıfırdan toplamak zorunda kaldım ..

Ustam gayet iyi Balıkesir'in sayılı ustalarından aynı zamanda Çıraklık eğitimde motor derslerinede giriyor ;)

KA®ANLIK
14-07-2013, 18:27
Ustam gayet iyi Balıkesir'in sayılı ustalarından aynı zamanda Çıraklık eğitimde motor derslerinede giriyor ;)

Ustalık tabiki her zaman en önemli faktördür
Fakat Bazı arabalar vardır ki; o araca özel pratik, bilgi ve tecrübe ister.

Arkadaşta bundan bahsetmiştir muhtemelen.
Çünkü almış olduğunuz o araba, bahsettiğim "bazı arabalar" kategorisindedir ;)

Aracınız hayırlı olsun bu arada,

yavuz_ozaydin
14-07-2013, 18:38
Ustalık tabiki her zaman en önemli faktördür
Fakat Bazı arabalar vardır ki; o araca özel pratik, bilgi ve tecrübe ister.

Arkadaşta bundan bahsetmiştir muhtemelen.
Çünkü almış olduğunuz o araba, bahsettiğim "bazı arabalar" kategorisindedir ;)

Aracınız hayırlı olsun bu arada,

Teşekkürler ;)

Risendark
14-07-2013, 18:39
Valla abicim geçmiş olsun ama suç sende arabanın motoruna baktıracaktın alırken! Artık olan olmuş calibra güzel ve özel bi arabadır eğer aracının iç aksamı ve kaportası güzelse motorunu yaptır fıstık gibi bin :)

yavuz_ozaydin
15-07-2013, 09:51
Valla abicim geçmiş olsun ama suç sende arabanın motoruna baktıracaktın alırken! Artık olan olmuş calibra güzel ve özel bi arabadır eğer aracının iç aksamı ve kaportası güzelse motorunu yaptır fıstık gibi bin :)

Karoseri ve İç döşemeleri çok iyi durumda araçta değişen sadece ön cam ve ön tanpon ;)

gurcell
15-07-2013, 10:46
Sen boyle makineyi bulmussun, motoru salla. Her zaman yaparsin motoru..

Melih-Ö
15-07-2013, 11:03
İnsanlara güvenmek gerçekten çok bu devirde, bir hata olmuş almışsınız bence devam edin. Kasası düzgün araba bence her zaman gösterir kendini. Geçmiş olsun.

Tuncay
15-07-2013, 11:05
Zararın neresinden dönersen kardır
Ayıplı mala girermi bir araştır bence

yavuz_ozaydin
15-07-2013, 13:13
Sen boyle makineyi bulmussun, motoru salla. Her zaman yaparsin motoru..

Bu hafta içi motoru açıp bakacağım neden kaynaklanıyor kompresör düşüklüğü onu anlamaya çalışacağım. İşin tuhafı aracın ivmelenmesi gayet yerinde onada anlam veremedim

İnsanlara güvenmek gerçekten çok bu devirde, bir hata olmuş almışsınız bence devam edin. Kasası düzgün araba bence her zaman gösterir kendini. Geçmiş olsun.

Teşekkürler şimdilik duruma göre hareket ediyorum ;)

Zararın neresinden dönersen kardır
Ayıplı mala girermi bir araştır bence

Sıfır mamül olsa ayıplı ürüne girerdi hemen tüketiciler derneğinde alırdım soluğu. Düşündüğün için teşekkürler ;)

BurakYozgat.
15-07-2013, 13:38
Bu tür konuları anlamıyorum aynı olay bizimde başımıza geldi hatta siteden Fatih abiyle yaşadık. Sattığım aracımın bir takım masrafı vardı Fatih abide bunu bilerek aldı ama masraf ikimzinde bildiğinden fazla çıktı. İş öyle olunca telefonda görüştük masrafın bir kısmını ben karşıladım karşılıklı helallik aldık şuanda da aramızda hiç bir problem yok.

Baktırmadan almış olabilirsiniz insanlara güvenmek bu devirde ne kadar doğru bir hareket bilmiyorm belkide kişiden kişiye değişebilir bu ama bence karşı tarafında elini vicdanına atıp "haberi olmasa" bile belli zararı karşılaması gerekirdi diye düşünüyorm.

yavuz_ozaydin
15-07-2013, 14:57
Bu tür konuları anlamıyorum aynı olay bizimde başımıza geldi hatta siteden Fatih abiyle yaşadık. Sattığım aracımın bir takım masrafı vardı Fatih abide bunu bilerek aldı ama masraf ikimzinde bildiğinden fazla çıktı. İş öyle olunca telefonda görüştük masrafın bir kısmını ben karşıladım karşılıklı helallik aldık şuanda da aramızda hiç bir problem yok.

Baktırmadan almış olabilirsiniz insanlara güvenmek bu devirde ne kadar doğru bir hareket bilmiyorm belkide kişiden kişiye değişebilir bu ama bence karşı tarafında elini vicdanına atıp "haberi olmasa" bile belli zararı karşılaması gerekirdi diye düşünüyorm.

Bu konuda bazı ruhların rengi o kadar kararmış ki anlatamam sana. Bu şahıslara ne desen boş konuşmuş oluyorsun onlara göre.
Şahısı arayıp durumu izah ettim kabul etmedi
Söylemleri;
Mükün değil abi.
Her şeyi değişti pistonlar dahi olamaz böyle bir şey.
Bunun üzerine kendisine;Ben hemen geleyim Ankaraya istediğin ustaya gösterelim kompresörü ölçelim uygun olmadığını göreceksin dedim.
Ben uygun olmadığını ispatlarım sende uygun olduğunu ispatla lafım sözüm olmaz sana. Buna rağmen kendisi öyle olsada elimden bir şey gelmez benim borçlarım var sana para veremem dedi ve ben bunun üzerine parayı sana helal etmiyorum umarım bir şekilde senden çıkar diye beddua ettim buna rağmen tamam abi sorun yok o zaman dedi... Yuh diyorum sana daha ne diyebilirim ki.Bu kadar kararmış bir ruha sahipsen seni karalarınla başbaşa bırakıyorum...

serdar_kadett
15-07-2013, 16:35
geçmiş olsun kardeş ama dediğin kadar kasası düzgünse motor her türlü halledilir.. türkiyede calibra üzerine bir kişi tanırım istediğin her parça kendisinde vardır yada bulabilir... ve c20let motoru toplarken kesinlikle ona danış çakma mazeme kullanma (Okan Diyar....)

KMR2-GT
15-07-2013, 16:47
keşke baktırsaymışssın motora:(

kısmet diyelim.altından kalkarsın umarım. böyle yalancı dolancı sahtekarların kat kat mislisi kendinden çıksın inşallah sürünsünler.malesef çevrede çok.yakın arkadaş falan da hikaye yani.

sinanbaysal
15-07-2013, 17:46
Gecmıs olsun abı herseyde vardır bı hayır. Elınızden geldıkce toplayıp keyıfle bınmeye bakın ıyı gunler...

devolation
15-07-2013, 18:00
dostum oncelkle hayrlı olsun aldıgın araac soyu tukenmekte olan temizleri parmakla gosterılen bı aractır motoru guzel olup kasası bıtık olsaydı dahamı ıyı olurde bıde o yonden dusun bozuk kasayı duzeltemezsın motor heraman yapılır sıkma canını benım aracın motoruda c20let sukur sıkıntımız yok ıyı yapılsın yeterkı sıkıntı yasamazsın okan abiye danıs istersen serdarın dedıgı gıbı calibra=okan diyar

tigrakaan
15-07-2013, 19:37
Kotu bi durum ama eski sahibini suclamak yada cikacak masrafa ortak etmek istemek biraz yanlis aldgnz araba siradan ni araba degil heleki motoru hic siradan degil ordabaktirsaydin olcturseydin hersey ok aldin geliosun merak ettin bi basayim dedin cok guzel gidioda ama o an enjektorlerden biri 2 saniye calismasa yada ne bilimpislik gelse o an isemese bu tarzbi sonuc cikar oyuzden gunah almak dogru deil bence kasasi guzel diosun dosemesi diri diosun motoruda icine sine sine hyap ve bin ama cok beddua etme donmesin .kazasiz belasiz

IMOBILIZER
15-07-2013, 22:23
Yavuz kardeşim geçmiş olsun Ben konuyu baştan sona takip etmedim şimdi başka bir forumda abi burada böyle bişey var diye yazmışlar.
Motoru sıfırlamanız ,herseyin yenisini koymanız maalesef bişey ifade etmiyor bazen .
evimin önünde 2 adet var biri calibra 4x4 biri vectra 4x4 ............
Gecen hafta başka iki kisinin turbosu bitti .1 tane gelecek komple toplanacak var . Varda var .
Siz siz olun şunu iyi bilin cALİBRANIN DİĞER İSMİNE metres DENİYOR :)
Tr deki nerdeyse hepsi bi şekilde elimden gecti c20let lerin .
Ben size çok sey anlatırımda sizin dinleyecek zamanınız varmı acaba :)

GokhanRS
15-07-2013, 22:29
geçmiş olsun hemşo. can sıkmaya deymez. çok daha iyi hale getirirsin abi. bu arada balıkesir sanayide kalifiye usta bulmakta zor ama illaki adam gibisi vardır. dikkatli seçimlerle ve emekle güzel edilir.

yeterki kaportası elektrik tesisatı düzgün olsun.

IMOBILIZER
15-07-2013, 22:30
evet şimdi konunun en basınada baktım SU anda elinizde olan arac içlerinde parmakla gösterileceklerinden bir tanesiydi .
En azından sıkıntısı yoktu ve genelde ankaranın elit kesiminde bulunan bir apartman önünde dinlenirdi :)
Bu olaya cok üzüldüm Siz lütfen bos bir vakitte arayın elimden gelen ne yardım var ise yaparım .
O arac düzgün merak etmeyin . Ufak bir hamle yapacaksınız hersey yoluna girecek dert etmeyin :)
Hersey silindir segman vs vs değil. Benim inancım zamanının vermiş olduğu yorgunluk .
Dediğim gibi son bir hamleden sonra inanıyorum düzelecek.
Satıcı emin olun dügün ve samimi bir insandır .Ben senede bir yüzünü görürüm ama eminim şans oldu bu .

sinan-s
15-07-2013, 22:37
Geçmiş olsun.Karşı taraf ıyı nıyetlıde olabilir.Motoru yaptırdığı yer iyi iş çıkaramamış olabilir v.s v.s inaının 2 ucu boklu deynek

GokhanRS
15-07-2013, 23:05
kalibralarda sübap ayarı var mı? yoksa yağlı itecek filanmı?

şunun için soruyorum ayarlı sübap sa sübap ayarıda kompresyonu aşırı etkliyen bir etkendir.

vectra-tuner
16-07-2013, 00:40
Bahsettiginiz calibraya 0 motor yapildi. Pistonlar orjinal mahle.Sorun contadan olabilir veya kapak.
Ankarada pilot nikli arkadas kendine ayirdigi pistonlari vermisti(araci aldiginiz kisiye).Bu model araclarda pek kafaya takilacak seyler degil, kaporta duzgun olduktan sonra gerisi dert degil.

yavuz_ozaydin
16-07-2013, 11:53
Bahsettiginiz calibraya 0 motor yapildi. Pistonlar orjinal mahle.Sorun contadan olabilir veya kapak.
Ankarada pilot nikli arkadas kendine ayirdigi pistonlari vermisti(araci aldiginiz kisiye).Bu model araclarda pek kafaya takilacak seyler degil, kaporta duzgun olduktan sonra gerisi dert degil.

Öncelikle düşünceli davranıp bilgi verdiğiniz için teşekkürler.
5.000 km oldu diyor Sahibi motor yapılalı fakat motorun altına bakıyorum 1 parmak pislik yağ vs 5.000 km önce yapılan motorun vida ve somunlarında anahtar izleri olur bunun anahtar izini bırakın temiz bile değili ve etrafında tozlar girmiş eğer yeni yapılmış olsa anahtar izleri olurdu ayrıca pırıl pırıl olması gerek ;)

Geçmiş olsun.Karşı taraf ıyı nıyetlıde olabilir.Motoru yaptırdığı yer iyi iş çıkaramamış olabilir v.s v.s inaının 2 ucu boklu deynek

Sadece şu ihtimal var yaptık dediler motoru ama hiç el sürmediler oda buda inandı tabi bu çok küçük bir olasılık ama olasılıkl neticede :)))))

yavuz_ozaydin
16-07-2013, 12:00
evet şimdi konunun en basınada baktım SU anda elinizde olan arac içlerinde parmakla gösterileceklerinden bir tanesiydi .
En azından sıkıntısı yoktu ve genelde ankaranın elit kesiminde bulunan bir apartman önünde dinlenirdi :)
Bu olaya cok üzüldüm Siz lütfen bos bir vakitte arayın elimden gelen ne yardım var ise yaparım .
O arac düzgün merak etmeyin . Ufak bir hamle yapacaksınız hersey yoluna girecek dert etmeyin :)
Hersey silindir segman vs vs değil. Benim inancım zamanının vermiş olduğu yorgunluk .
Satıcı emin olun dügün ve samimi bir insandır .Ben senede bir yüzünü görürüm ama eminim şans oldu bu .

Teşekkürler sizi arayacağım kasasına lafım yok çok iyi durumda fakat motor çok kötü bence aldığım arkadaş kesinlikle yanlış bilgiler verdi bana vakitsizlikten ölçemedim motorun komresörünü :(((

geçmiş olsun hemşo. can sıkmaya deymez. çok daha iyi hale getirirsin abi. bu arada balıkesir sanayide kalifiye usta bulmakta zor ama illaki adam gibisi vardır. dikkatli seçimlerle ve emekle güzel edilir.
yeterki kaportası elektrik tesisatı düzgün olsun.

Teşekkürler hemşerim ;)

yavuz_ozaydin
16-07-2013, 13:47
(IMOBILIZER) Okan ile 53 dakika 44 saaniyelik konuşma sayesinde yüreğim kuş gibi hafifledi :))) ve buradan da kendisine çok teşekkürlerimi iletiyorum zamanını ve bilgisini paylaştığı için.

Aracın pistonlarının yüksek bir ihtimalle değişmiş.
Bu kadar aracın kompresörünün düşük olşunun bazı nedenleri olabilir bunların başında sübaplarda yani motorun üst bölümünden kaçırıyor diye tahmin ediyoruz.
Şimdilik 10/40 yarı sentetik veya 10/60 tam sentetik yağ ekleyeceğiz 4,5 litre alıyor unutmadım Okan :))
Hava + Yağ + Benzin Filiteleri değiştirilsin.
Bujiler sökülüp güzelce temizlenecek aralıkları tekrar ölçülecek :)
Bu işlemler bittikten sonra üst kapak sökülüp temizlenecek sübap ayarları yapılacak eskimiş yıpranmış malzemeler değiştirilecek vs. vs. vs.

Gazamız mübarek olsun...

yavuz_ozaydin
16-07-2013, 15:46

Motorun yapılmış olma olasılığı var bu parçaları temin eden Özgür mü. Ayrıca yapan ustayı tanıyor musunuz?

SOMEONESPECIAL
16-07-2013, 16:02

Okan Integrayı sattı selam bile vermiyor

yavuz_ozaydin
17-07-2013, 07:50
Okan Öküz öldü ortaklık bitti mi demek istedi ;)

stlegal
17-07-2013, 07:57
Cebİmİzde para oldumu hepİmİz araba almada acele edİyoruz geÇmİŞ olsun

IMOBILIZER
17-07-2013, 08:14
okan integrayı sattı selam bile vermiyor
abİ yemİnle Çok ÖzÜr.vallaha bİllaha haklisin .en kisa sÜrede hatami telafİ edeyİm :)

yavuz_ozaydin
19-07-2013, 08:33
Cebİmİzde para oldumu hepİmİz araba almada acele edİyoruz geÇmİŞ olsun

Doğru söze ne denir ;) Teşekkürler...

yavuz_ozaydin
19-07-2013, 08:38
Dün arabayı kanala alıp altını ve motor kısmını inceledim.
Motorun kartel contasından yağ geliyor. Başkaca hiç bir yerinden yağ gelmiyor. Aldığım 4+1 litrelik 10/60 tam sentetik yağ değişimini yapmaktan vaz geçtim beklemede kalsın şimdilik.
Bu motoru açmak şart oldu bana malzemeleri ve finansmanımı toparlayıp motoru açmaya niyetim var. Ustamla konuştum ve kurban bayramından sonra motoru yapmaya başlayacağım o zamana kadar parça ihtiyacını halletmem gerekiyor.

emp:)
20-07-2013, 13:58
Oncelikle gecmis olsun. Fakat okudugum yorumlara gore kasa olarak cok duzgun bir araba almissiniz. Eski bir opel hayrani olarak,uygun bir zamanda aracinizi incelemek isterim. Bende sorunun ust kapak veya silindir contasindan oldugunu dusunuyorum. Karter olayina gelince c20xe de bende o alttan yag akitma sorununu bir turlu cozememistim:o

yavuz_ozaydin
21-07-2013, 03:32
Oncelikle gecmis olsun. Fakat okudugum yorumlara gore kasa olarak cok duzgun bir araba almissiniz. Eski bir opel hayrani olarak,uygun bir zamanda aracinizi incelemek isterim. Bende sorunun ust kapak veya silindir contasindan oldugunu dusunuyorum. Karter olayina gelince c20xe de bende o alttan yag akitma sorununu bir turlu cozememistim:o

Kasası ve iç aksamı gayet güzel durumda şimdilik sorun motorda onuda ufaktan başlamam gerek. İlk önce takım conta kartel contası sekman bir ihtimal kadehler (valfler) almam gerekiyor. Motoru hallettikten sonra egzoz büyük cooler silikon hortumlar gibi aşamaları yapacağım. İncelemek konusunda ne zaman istersen ;)

yavuz_ozaydin
11-09-2013, 15:49
Arkadaşlar hatalı ölçüm yaptım ***** kullandığım saatin azizliğine uğradım :( Mekanik bir bar ölcüm cihazı bulup onunla ölcümler yaptım ve aracın motor sıcaklığını 95 dereceye kadar yükseltim ölcümler bu derecedeyken yapılmıştır her ne kadar bujiler elimi yaksada ölcümleri yapmayı başardım

1.PİSTON: 11 bar
2.PİSTON: 10 bar
3.PİSTON: 9 bar
4.PİSTON: 11 bar

Tablo böyle olunca 3. pistonda sıkıntı acıkca belli :(

Yiğit G.
18-09-2013, 16:07
o değilde aracı kaça aldıgınızı yazmamışsınız.Uygun fiyata aldıysanız çok dert edilicek birşey değil yaptırırsınız motor.Eğer motor yeni yapıldı deyipde yüksek fiyat ödediyseniz o zaman can sıkıcı durum.

yavuz_ozaydin
23-09-2013, 09:03
16.000 tl ye aldım şuana kadar 17.000 tl ye geldi motoru henüz açmadım ;)