PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren Sistemleri Hakkinda Bilgiler

Manimillion
22-10-2005, 02:07
- Fren diskleri -

Fren disklerinde dikkat edilmesi gerek sey, diskin isi kapasitesidir. Disk ne kadar buyuk vede kalin olursa, o kadar daha fazla isiyi bunyesinde tutabilir, buda arabanin daha iyi durmasini saglayacaktir. Isiyi icinde tutabilmesi gibi, bu isiyida kaybetmesi cok onemlidir, bu yuzdende cogu disklerde hava kanalciklari standart olarak bulunmaktadir.

Klasik Fren Diski
http://www.seanhylandmotorsport.com/online/images/1125-1.jpg

Hava kanalciklarinin kesiti
http://www.dba.com.au/images/baxs_images/small/DBA4000_cutaway_CK15mb.jpg

Yukardaki resimde gorunlen fren diskleri, tipik disk frenidir, yani disk in yuzeyi oyuksuz vede duzdur. Fren balatalari, fren esnasinda gaz olusturur. Yukaridaki gibi olan klasik fren disklerinde fren esnasinda ortaya cikan gazlar, balata ile disk arasindan ortalama saniyenin 10 da 1 inde yok olurlar. Bu rakam pek yuksek bir rakam olarak gelmiyebilir ama size bu rakamin ne anlama geldigini ilk bata izzah edeyim. Diyelimki 100km/h suratle ile gidiyorsunuz, yani saniyede 30 metre ilerliyorsunuz. Frene bastiginiz anda 3 metre boyunca frenleriniz sadece gazlarin ortadan kaybolmasi yuzunden hic bir surtunme yaratmiyordur, yani fren e bastiginizdan 3 metre sonra frenleriniz surtunme yaratip sizi durdurmaya baslamaktadir. Fren balatasinin olusturdugu bu gazlarin bir sorunu daha vardir, bu cikan gazlar fren balatasinin maddesinin sertlesmesine yol acar, buda fren balatasinin disk ile arasinda olan surtunmenin buyuk derecede azalmasina yol acar.

Balatalarin olusturdugu gazlarin daha verimli bir sekilde ortadan kaybolmasi icin, slotted (oyuklu) yada cross-drilled (deliklli) fren diskleri uretilmistir. Cross-Drilled frenlerin olumsuz yani, diski deldikleri icin diskin toplan alani azaldigi icin, diskin kendi bunyesinde tutabilcegi isi miktarida azalmaktadir, bunun disinda fren balatasinin disk ile temas ettigi yuzey azalmaktadir. Cross-Drilled diskler belli bir sure kullanildiktan sonra, catlama yaparlar, vede bu her turlu cross-drilled fren icin gecerlidir. Brabus un urettigi yuksek kaliteli cross-drilled disklerin bile catlama yaptigin gormus oldugumdan, hic kimseye tavsiye etmedigim bir disk cesididir. Bunun disinda ise, slotted (oyuklu) frenler performans a yatkin en iyi frendir. Cross-drilled deki gibi delik acilmadigindan, fren diskinin alani daha fazladir, vede kanal gibi acilan oyuklar fren esnasinda balatanin cikarmis oldugu gazlari en verimli sekilde ortadan kaybolmasini saglar, vede bu sekilde fren mesafesini olumlu yonde etkiler. Slotted disklerin tek olumsuz yani ise, fren balatalarini bildigimiz klasik sekilde olan disklerden daha hizli asindirmasidir, ama cross-drilled diskler gibi catlama sorunu yoktur. Ortalama fren balatasinin omru 10% azalir, yani normalde 40,000km de bir balatanizi bitiriyorsaniz, 36,000km ye duser bu rakam.

Cross-Drilled (delikli)
http://www.proformancemotorsports.com/corvettes/brakes/images/brakes_cross-drilled-rotor.GIF

Slotted (oyuklu)
http://www.tirerack.com/images/brakes/brembo/sport_slotted_sm.jpg

- Fren borulari -

Bildigimiz standart fren borulari kaucukdan yapilmistir, vede fren esnasinda fren borularinin icindeki basinc kaucuktan yapilmis olan borularin esnemesine yol acar. Borulardaki bu esneme fren anindaki tepkiyi azaltir, vede fren hissini olumsuz yonde etkiler. Frenlerin sungerimsi gibi bir hissi olur. Bu yuzden fren tepkisini arttirmak, vede fren hissini iyilestirmek icin, paslanmaz celik orgulu fren borulari kullanilir. Bu borularin ozelligi ise, kaucuk maddenin etrafine paslanmaz celik orulmesidir. Buda borulardaki esnemeyi azaltir, vede esneme azaldigindan dolayida frenin tepkisi olumlu yonde iyilesir, vede frenleriniz daha hisli olur. Fren sisteminizde yapacaginiz bu degisiklik ucuz olmakla, bence frenlerinize yaptiginiz en onemli modifiyelerden biri olacaktir.

Standart Kaucuk Fren Borulari
http://eurotechmotorsports.com/details/images/STD/34_08_563.jpg

Paslanmaz Celik Orgulu Fren Borulari
http://www.lsracing.com/img/Thumb75.jpg

- Fren Balatalari -

Fren balatalarinin duzgun secilmesi cok onemlidir. Bir cok degisik formul den vede madde den yapilan fren balatalari vardir. Dogru fren balatasini secmek yuksek performansli fren sistemleri icin cok onemlidir. Dogru fren balatasini secmek herkezin kendi kullandigi stile gore degisir. Fren balatasinin maddesine gore, karakteristikleri degisir. Sokakta kullanilcan fren balatalarinin sogukkende iyi tutmalari cok onemlidir. Dedigim gibi bir cok maddeden yapilan fren balatalari bulunmaktadir, vede dogru balatayi secmek surucuye kalmis bir ishtir. Fren maddesi secerken ilk fren esnasindaki surtunme (bite), averaj surtunme (average friction) verilerine dikkat etmek cok onemlidir.

- Kaliper -

Fren kaliperlerinin buyuklugu degil, kaliper pistonunun fren balatasi ile olan toplam temas alani onemlidir. Bu toplam temas alani kaliperin kuvvetini belirler. Normal standart fren kaliperleri tek pistonludur, buda fren balatalarinin sadece ortasindan fren diskine itilmesi demektir, bu yuzden fren balatasinin esit olarak asinmamasina yol acar. Budur, buda fren balatalarinin sadece ortasindan fren diskine itilmesi demektir, bu yuzden fren balatasinin esit olarak asinmamasina yol acar. Bunin disinda fren balatasinin sadece bir noktasindan baski uygulandigi icinde tam verim alinmaz. 2-4-6-8... pistonlu kaliperler bir cok firma tarafindan uretilmistir. Birden fazla pistonun olmasi, fren balatasinin birden fazla noktasindan basinc uygulanmasi demektir, birden fazla noktadan basinc uygulanamsida fren balatasinin esit asinmasi, daha fazla alanin temas etmesi, vede arabanin daha iyi bir sekilde durmasi demektir.

Brembo 8 Piston'lu Kaliper (Her kalipere 2 cift fren balatasi takiliyor)
http://www.zeckhausen.com/images/brake_install/BMW/X5/Brembo_top_view.JPG

Copyright: Mani Azeri (TechTurkey)

gcapraz
24-11-2005, 22:35
206 gti ya çelik fren hortumu nerede yaptırabilirim

Eriador
04-12-2005, 11:30
bilgiler için saollasn Mani

T-MIVEC
07-12-2005, 09:51
206 gti ya çelik fren hortumu nerede yaptırabilirim

www.adli.com.tr buyuk ihtimalle burda bulabilirsin

n-is
08-01-2006, 17:25
komple ön fren takımını degiştirmek istiyorum bu bana kaça patlar.[mazda 323 familia var]

Manimillion
16-01-2006, 17:25
komple ön fren takımını degiştirmek istiyorum bu bana kaça patlar.[mazda 323 familia var]

Yapabilcegin en guzel sey telefon acip sormak olacaktir. Ne gibi bir sistem istediginide onceden karar ver. Eger sadece gunluk ulasim icin kullanacaksan frenleri buyutmene gerek yoktur. Sadece kaliteli disk vede guzel bir balata alman yetecektir. Bunun disinda yukarda dedigim gibi celik orulu fren hortumlarini alirsanda, frenin hissi cok daha direk vede hisli olacaktir.

OmerRS
15-02-2006, 18:23
piste gidip zaman yapmak istiyorum diyosan da mecburen potansiyeli daha yuksek frenler sart

TT_BOY
23-04-2006, 14:56
faydalı bilgiler için çok sağol manimillion

dragger35
29-04-2006, 22:57
bılgıler ıcın tesekkurler..

Muvaffak
12-07-2007, 14:19
www.adli.com.tr buyuk ihtimalle burda bulabilirsin

super urunler var gibi ama aceba 200sx icin varmi sormak lazim

Tansu
05-12-2007, 02:06
benden de bir link :)
http://www.audiworld.com/tech/wheel1.shtml

coolvtec
29-02-2008, 19:26
Çok güzel bilgiler. Emeğine sağlık. Norma fren diskine 3-5 slot çeksek çok mu apaçi olur acaba? :)

emreekin
29-02-2008, 23:55
peki başka türlü fren sistemi olmazmı? gene disk olucak kaliper olucak ama yag olmicak.hortumlar olmicak.telli mesela olabilir mi?

R_H_Z
14-03-2008, 16:18
tşk ederım paylaşım için aradıgım bı mevzu ıdı:)

MR.TurboALİ
16-12-2008, 00:09
saol hocam eline sağlık

ReßeL
24-02-2009, 19:05
TR'de ate, stoptech, brembo, zimmerman markalarini satan yerler var mi bildiginiz daha once aldiginiz? e36 coupe aracim icin dusunuyorum cross-drilled on arka set.

UĞUR_GSI
24-09-2009, 12:41
bilgiler için teşekürler

torrento
07-01-2010, 18:15
verdiğin bilgiler için çok teşekkürler

ae101
08-01-2010, 01:37
benım aracım ae101 corolla..sızde bılırsınızkı benım aracıma gore celık fren hortumu yok.. pekı bunu yaptırma sansım varmı_??

-batu-
08-01-2010, 02:07
benım aracım ae101 corolla..sızde bılırsınızkı benım aracıma gore celık fren hortumu yok.. pekı bunu yaptırma sansım varmı_??

ebaye bak tonlarca var,

goodridge inkileri aldım, daha takamadım ama takınca nasıl değiştiğini söylerim.

http://motors.shop.ebay.com/__?_from=R40&_trksid=p3841.m39.l1313&_nkw=93+corolla+brake+lines&_sacat=

linkte goodridge ler yok ama baya pahalıydı bunlardan.

gokhan035
14-01-2010, 19:36

2-3 hafta beklersen aracına göre çelik fren hortumlarını izmir den yollarım sana ;) sarı ya da kırmızı renk olarak da renk seçimi yapabilirsin ;)

Doblocu
23-01-2010, 21:35
Cok yararlı paylasım acaba doblonun ön disklerini değiştirsem kaç tlye mal olur? adanada arastırım ins bulurum

Sr22DeT Silvia
19-06-2010, 07:22
Kaç aydır düşündüğüm konu...200sx s14'e sahibim kullandığım zaman frenlerinin beni tatmin etmediğini gördüm. Bana yol gösterebilirmisiniz? fren hortumlarıdır, disklerdir..Stoptech fren kiti var bir arkadaşımda bana vermeyi teklif etti ama performansları hakkında bilgim yok..Bununla beraber evo8 ve 9 un fren disklerini ve sistemlerinide uygulayanlar var bunlardan çok olumlu sonuçlar aldıklarını duydum ama stoptech fren kiti ile evo 8 & 9 üzerinde ki bremboları birbirleri ile kıyaslarsak hangisi dersiniz? biri standart bir aracın üzerinden gelen bilinen bir marka, diğeri ise aracının fren sistemlerini güçlendirmek adına harici satılan bir takım marka kit?

Sr22DeT Silvia
22-12-2010, 12:46
Kaç aydır düşündüğüm konu...200sx s14'e sahibim kullandığım zaman frenlerinin beni tatmin etmediğini gördüm. Bana yol gösterebilirmisiniz? fren hortumlarıdır, disklerdir..Stoptech fren kiti var bir arkadaşımda bana vermeyi teklif etti ama performansları hakkında bilgim yok..Bununla beraber evo8 ve 9 un fren disklerini ve sistemlerinide uygulayanlar var bunlardan çok olumlu sonuçlar aldıklarını duydum ama stoptech fren kiti ile evo 8 & 9 üzerinde ki bremboları birbirleri ile kıyaslarsak hangisi dersiniz? biri standart bir aracın üzerinden gelen bilinen bir marka, diğeri ise aracının fren sistemlerini güçlendirmek adına harici satılan bir takım marka kit?

Greddy 330cm 6 podlu fren kitini alarak bu hadiseyi çözmüş oldum..

XeL
19-01-2011, 19:42
Fd6 kasa honda civic sahibiyim.. Frenler tatmin etmio malesef komple bu sistemi degstrmek istiorum..
Dusundugum marka stoptech ama verilen orneklere baktim ve bremboda ilgimi cekti..bu iki marka arasinda hangisini onerirsiniz ?

Fren dskleri balatalar hortum ve kaliperler olarak hepsini nereden temin edebilirim arkadaslar ?

Cok acemi oldgum bi konu yrdimci olursaniz sevinirim.

levent
19-01-2011, 19:58
fd civic sahipleri genelde balata değiştirerek bi nebze daha tatmin olabiliyorlar bence genel bi konu açabilirsiniz :)

ruudvan
19-01-2011, 21:27
Fd6 kasa honda civic sahibiyim.. Frenler tatmin etmio malesef komple bu sistemi degstrmek istiorum..
Dusundugum marka stoptech ama verilen orneklere baktim ve bremboda ilgimi cekti..bu iki marka arasinda hangisini onerirsiniz ?

Fren dskleri balatalar hortum ve kaliperler olarak hepsini nereden temin edebilirim arkadaslar ?

Cok acemi oldgum bi konu yrdimci olursaniz sevinirim.
aralarındakı fark ne bılıomusun.
bırı bol yesıllıklerle alınıo dıerı bıkac banknot Türk lirasıyla alınıyor.

XeL
19-01-2011, 23:51
fd civic sahipleri genelde balata değiştirerek bi nebze daha tatmin olabiliyorlar bence genel bi konu açabilirsiniz :)

bana balata degıstırmek yetmez abıcım yaa.. baslamısken alt takımı komple degstrmeyı dusunuorum..

fren sıstemı pesıne jant ve ona gore coılover, konı amrtsr belkı vs. bırseyler var aklımda...
kısmetse yavas yavas kendı capmda bırseyler yapmaya calıscm..

XeL
19-01-2011, 23:52
aralarındakı fark ne bılıomusun.
bırı bol yesıllıklerle alınıo dıerı bıkac banknot Türk lirasıyla alınıyor.

eyw abıcım ogrenmıs oldum bunu..peky hangısı hangısı :)

onemlı olan bu..
delıklı dıskten zıyade kanallı dısk dıkkatımı cektı.. dıgerı catlar fln dıe yazılmıs tereddut ettım..

bır kere yapıcam sonucta..dogru duzgun baslamak ıstıorum bu ıse..

levent
19-01-2011, 23:57
kanallılar daha sağlıklı benim bildiğim kadarıyla, balata ömrü konusundada çatlama kırılma konusundada.

yeşillikle alınan brembodur tabiki :)

benden tavsiye , coil vs de giriceksen olaya hiç yay-amortisöre bulaşmadan direk coilover al, fren kiti yap keyfine bak :)

.::EmrE::.
20-01-2011, 23:03
Arkadaşlar stock veya soft tune araçlar için,mesela Chiplenmiş araçlar için kit almak mantıklı mıdır yoksa oem yeterli mi frenlerde sizce?
Kendi aracım için konusursam,OEM frenler cok cabuk bitiyor,almışken tekrar kit mi alsam diyorum da,gerek var mı sizce?

Schumi
21-01-2011, 13:18
Corsa OPC üstünde 4 pot sistem gelmiyor muydu ?

huseyinnn
03-03-2011, 20:32
benim arabanın balataları bitmiş hangi marka almalı birde bu balata boyamakmı yada kapak alıp takmakmı daha iyi olur boya solup atarmı yada jantların arasından güzel bir görüntü sağlasın

AYDIN _R
03-09-2011, 16:42
tesekkürler bu faydakı bilgiler için

ilkercom
04-10-2011, 14:11
ebc disk + balata kullanıyorum henüz rodajı bitmedi balataların ( 2000 km ye kadar uzuyor namussuzlar :D ) Ancak özellikle asfalt kalitesinin iyi olduğu yollarda şimdiden belirgin bir iyileşme oldu.

Fren ile ilgili nacizane tecrübelerimi aktarayım.

Fren hidrolik değişimi yapılması güzel bir seçim çok bir para da değil. Yüksek hızlarda arka arkaya yapılan frenlerde pedal saçmalamıyor.

Balata disk değişip muayene istasyonuna gitmeyin geçemezsiniz. frenler alışana kadar çok kötü tutuyor. Hatta adamın biri geçemedi tekrar eski balataları takıp geldi :D

Lastikleriniz iyiyse frenlerde iyi tutuyor.

Spor amortisör kitleri frene olumlu katkı yapıyor. Hatta gaza asıldığınızda da arkası çökp önü kalkmadığı için gücü yere iyi aktarıyor.

Yapılan her değişim ( disk balata - yay - amortisör lastik vs ) aracınızın konforunu negatif etkileyebilir. Diskler biraz sesli çalışıyor. Ayrıca performans tipi ürünlerin tamamı soğuk olarak performans vermiyor. Lastik olsun balata olsun biraz ısınması şart.

Aracın frenleri ve amortisörleri kadar rot balansı da çok önemli. Bence ilk masraf yapılacak yer frenler sonra amortisörler olmalı. En son motora başlayın.
Yalnışım eksiğim varsa affola. İkaz ederseniz düzeltirim.

RSBurak
02-01-2012, 11:57
ebc ultimax taktım 1500 km oldu hala ses çıkarıyorlar brembo disk var ne önerirsiniz ?

RSBurak
30-04-2012, 18:39
seramik balata iyimidir.

elpadre
25-04-2013, 15:19
beyler celik fren hortumu ariyorum nerden bulabilirim arac crx :D

bektas_talay
11-09-2013, 22:50
beyler celik fren hortumu ariyorum nerden bulabilirim arac crx :D

hortumcuda yapılabilir diye düşünüyorum ama ?

hasan çağri
11-09-2013, 22:58
hortumcuda yapılabilir diye düşünüyorum ama ?

Bende project cars bölümünde yaptırılması ile ilgili birtane okumuştum ama konuyu bulamadım.
Istanbulda yapacak neresi vardır acaba?

Firat.M3
18-02-2014, 07:38
4.1'i boşaltıp direk castrol srf koysam sorun yaşar mıyım ? lastiklerden oringlerden vs cortlar mı bir süre sonra ? komple hattı temizlemek çok zahmetli iş. ona göre bir tercih yapacam :)

yasindemir
29-03-2015, 20:31
Otosupermarket.com'dan Brembo fren balataları aldım. 1.4 TSI 160 Rocco için. Yumuşak fren yaparken ötme sesi çıkartıyor ısınınca. Tutma konusunda da OEM'den çok farkı yok. Çok tavsiye etmiyorum.

E46
13-05-2016, 10:42
Otosupermarket.com'dan Brembo fren balataları aldım. 1.4 TSI 160 Rocco için. Yumuşak fren yaparken ötme sesi çıkartıyor ısınınca. Tutma konusunda da OEM'den çok farkı yok. Çok tavsiye etmiyorum.

Normal abi kişişel fikrim fren sistemini yükseltmek için harcadığınız para alacağınız performansa göre çok çok gereksiz .

2012 C63 AMG coupe 100-0 fren mesafesi : 38,4m

2012 linea 1.6 multijet 100-0 fren mesafesi : 38,5m

Sandero : 38m
la ferrari 30,5 m

Maceraya gerek yok oem parça kullan güzel bi lastik al 10km yavaş sür tamamdır. Ne para harcıycan :)

B-Devi
13-05-2016, 11:23
Diskleri tornalayıp (ya da değiştirip) Kaliteli bir de balata takımı taktık mı tamamdır evvelallah. Daha da önemlisi çelik fren hortumları günümüz şartlarında mutlaka olmalı bence

E46
13-05-2016, 14:30
Bir sorum olacak
206 Rc nin Fren mesafesi 37m iken
206 1.4 Hdi nin fren mesafesi 46m

Aradaki uçurumun asıl sebebi nedir?
Lastik markası ve ebatı mı; yoksa disk ve balatalardan kaynaklanan bir şey yada nedir?

dragstar
13-05-2016, 15:33
206rc nin ön diskleri 283mmx23mm, 1.4 hdi ın 247mmx21mm aynı zamanda kaliperleride çok farklı, arkalar aynı, fren merkez silindir çapları farklı

Low-Rider
13-05-2016, 16:51
Normal abi kişişel fikrim fren sistemini yükseltmek için harcadığınız para alacağınız performansa göre çok çok gereksiz .

2012 C63 AMG coupe 100-0 fren mesafesi : 38,4m

2012 linea 1.6 multijet 100-0 fren mesafesi : 38,5m

Sandero : 38m
la ferrari 30,5 m

Maceraya gerek yok oem parça kullan güzel bi lastik al 10km yavaş sür tamamdır. Ne para harcıycan :)

amg fren mesafesinden emin misin ? Bana gerçekçi gelmedi..

Hızlıca biraz bakındım, o mesafeden daha aşağıda olan mesafeler var . Eve geçince gerçek durma mesafesi nedir diye bakıcam.

levent
13-05-2016, 17:55
amg fren mesafesinden emin misin ? Bana gerçekçi gelmedi..

Hızlıca biraz bakındım, o mesafeden daha aşağıda olan mesafeler var . Eve geçince gerçek durma mesafesi nedir diye bakıcam.

Yorulma :)

Soğuk 37m, sıcak 36.6m Conti Sport Contact 5 ler ile.

http://www.dragtimes.ru/_ah/img/iw9mVaIpy2G_Zpbs35VU5w=s880

E46
17-05-2016, 10:33
206rc nin ön diskleri 283mmx23mm, 1.4 hdi ın 247mmx21mm aynı zamanda kaliperleride çok farklı, arkalar aynı, fren merkez silindir çapları farklı

Ön disk ve kaliperler değişse Rc nin fren mesafesine yaklaşır mı yoksa fren merkezide mi değişmesi gerekir fark elde edebilmek için

0M42
17-05-2016, 23:42
Kauçuk fren hortumu ile çelik örgülü hortumlar arasında bariz tepki farkı oluyor mu ?

OmerRS
18-05-2016, 00:02
Ön disk ve kaliperler değişse Rc nin fren mesafesine yaklaşır mı yoksa fren merkezide mi değişmesi gerekir fark elde edebilmek için

Üzerindeki Servoya bakılmalı eğer RC ile aynıysa ki büyük ihtimal aynıdır, RC kaliper ve diskleri ile aynı performanıs yakalarsınız. Tek farklılık yaratabilecek nokta ise fren sistemindeki pedal, borular ya da servoda hangi çapta kaliper pistonu için dizayn yapıldığı önemli. Örneğin standart 206 frenleri 50 mm kaliper pistonları için dizayn edildiyse ancak siz o araca 54 mm'lik RC kaliperlerini takarsanız pedala bastığınızda daha süngerimsi bir his farkedersiniz. Kısaca pedal travelınız artar. Şu anda Peugeot hakkında bir bilgim olmadığı için kesin birşey söylemek mümkün değil.

Kauçuk fren hortumu ile çelik örgülü hortumlar arasında bariz tepki farkı oluyor mu ?

Çelik fren hortumlarının en büyük avantajı frene ilk basıldığında ilk tepkinin daha çabuk olması. Bir aracın fren sisteminde bu kaucuk hortumlar dışında esneyecek pek birşey yoktur hepsi o yüzden bunları da daha dayanıklı olan çelik örgülü hortumlarla değiştirdiğimizde daha direkt bir tepki elde edilebiliyor. Faydalı olduğunu söyleyebilirim.

Diğer yandan uygulanacak aracın fren sistemini geliştirmek için daha verimli yöntemler de olabilir, çelik hortumlara 70 80 pound vermektense daha büyük disk ve kaliperlere geçiş yapılabilir.

mob411
02-06-2016, 16:04
beyler herkese merhaba, corsa 1.3 cdti 2011 model aracım var. Fren balatalarını sanayide taktırdım hata ederek sürekli sorun yaşıyorum. Gm Made in india olanlardan takıldı ancak yetkili servis fransa yada ispanya yapımı birşey takıyor. Aldığım günden beri çok fena ses yapıyor. disklerde tornalanmıştı, 25 bin km de takılmıştı şuan 44 binde araç. Ek olarak yeni başlayan bir sorun daha çıktı. Çok dik yokuşu 4. veya 5. viteste inerken fren yapılınca takır takır takır ses geliyor. Balataların bitmesne de bi 10 bin km filan var yaklaşık olarak. Çok fazla takır tukur ses yapıyor çok çabuk ısınıyor ısındıktan sonrada frenler zayıflıyor. Normalde de zayıf geliyor. Böyle tuhaf bir sesi neden yapar ?

hamza
31-08-2017, 21:14
westing hose basıncı