PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Linux kullanıcıları başlığı - Destek & Yardım & Paylaşım

coder
16-07-2013, 19:12
Selamlar arkadaşlar,
öncelikle konu cem moderatörümüzden izinlidir.

Bu konu altında Linux işletim sistemi dağıtımlarına merak salan ve yardım almak isteyen varsa paylaşım yapmak amacı ile açtık. Konu izinli olduğu için tarafımca güncel tutulup paylaşım yapacağım.

Var mı aramızda Open-Source kullanıcıları :)

Benim kullandığım ubuntu 10.10 Maverick;

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1074865_527051207360005_1919210172_o.jpg

arm
16-07-2013, 19:18
Bir sorum olucaktı ubuntu kurmuştum, ancak driverları yüklerken sıkıntı çektim.Özellikle ekran kartında. bunun kolay yolu varmıdır?

coder
16-07-2013, 19:20
Bir sorum olucaktı ubuntu kurmuştum, ancak driverları yüklerken sıkıntı çektim.Özellikle ekran kartında. bunun kolay yolu varmıdır?

Evet ubuntu kaç sürümünü kurdunuz? 10 serilerinde yönetim bölümünde driver reposu vardı direk otomatik olarak bulup kuruyor.. Mesela 1 hafta önce ubuntuyu yeniledim direk oradan ATI ekran kartımı kurdum..

MBuğra
16-07-2013, 19:23
pardus 2010 unu kurmuştum zamanında, zaten airbus gibi ses çıkaran sony vaionun vanı hiç durmadan yükte çalışıyordu pardusta, neden yükte çalıştığını bulamadım. Sonrada sildim. OpenSource ile ilgili tek anım bu :)

coder
16-07-2013, 19:25
pardus 2010 unu kurmuştum zamanında, zaten airbus gibi ses çıkaran sony vaionun vanı hiç durmadan yükte çalışıyordu pardusta, neden yükte çalıştığını bulamadım. Sonrada sildim. OpenSource ile ilgili tek anım bu :)

Gel seni Mint'e doğru alalım :) Mint 15 çok stabil ve güzel.
Pardusta bu problemi yaşamanın sebebi Pardus henüz stable değil. Unstable kernel mevcut bu tür problem yaşaman kaçınılmaz.

Mintten sana bir görüntü gönlünü feth etsin diye :)

http://www.linuxmint.com/pictures/screenshots/olivia/cinnamon.png

MBuğra
16-07-2013, 19:31
Gel seni Mint'e doğru alalım :) Mint 15 çok stabil ve güzel.
Pardusta bu problemi yaşamanın sebebi Pardus henüz stable değil. Unstable kernel mevcut bu tür problem yaşaman kaçınılmaz.

Mintten sana bir görüntü gönlünü feth etsin diye :)

[IMG]http://www.linuxmint.com/pictures/screenshots/olivia/cinnamon.png[/IG]

fena değilmiş, TR'ye gelince bunu da yükler bızıklarım sağını solunu sağolasın :)

alihan_27
16-07-2013, 21:08
Linux mint maya kullanıyorum @MBuğra'nın yaşadığı problemin aynısını yaşıyorum. Dell 5110'da fan orta hızda ve hiç durmuyor. 2 senedir alıştım böyle olmasına ama bir çözümü varsa memnun oluruz.

coder
16-07-2013, 21:09
Linux mint maya kullanıyorum @MBuğra'nın yaşadığı problemin aynısını yaşıyorum. Dell 5110'da fan orta hızda ve hiç durmuyor. 2 senedir alıştım böyle olmasına ama bir çözümü varsa memnun oluruz.

Size açıklayıcı olmam ve ikna olabilmeniz için sizden bir şey isteceğim.
Konsoldan "top -c" komutunu yazıp 5 saniye bekleyip terminal çıktısını resım olarak atar mısınız?

Firat.M3
17-07-2013, 00:57
pwm ile fan kalibrasyonunuzu yapın.

coder
17-07-2013, 01:05

https://wiki.archlinux.org/index.php/Fan_Speed_Control

Ek olarak kaynak.
Resim istememin sebebi ise şuydu;

"top -c" komutu sizin bilgisayarınızın kaç cpu kaç ram harcadığını görme ve hangi processlerin aktif olduğunu görme imkanı sağlamaktı. Ben bunu neden istedim sisteminizdeki CPU kullanımını gösterek (yani hiç birşey kullanılmadığını göstermek ve sistemin stabil olduğunu göstermek) bunun kalibrasyonunu yapmanız gerektiğini gösterecektim ki benden önce davranılmış.

Teşekkürler.

Edit: Önemli olan şu duruma gelmemek :) Brute-force işlemi yaparken ekran kartından mavi duman çıkması eheheheh :)

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/534106_416200195111774_1334940986_n.jpg

coder
17-07-2013, 01:11
Bilgi paylaşımı;

Linux tabanlı işletim sistemlerinde exe uygulaması çalıştırabilirsiniz;

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/383166_235036623228133_340984582_n.jpg

29 kasım 2011 sabaha kadar uğraştıktan sonra NFSU2 çalıştırdım ubuntu 10.04 LTD.

Bu tür exe uygulamaları çalıştırmak için "wine" uygulamasını yüklemek yetmez. "wine" uygulamasının kütüphanelerini indirerek herşeyi çalıştırabilirsiniz. Örnekler;

ubuntu 10.04 mac teması ve dreamviewer;
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/332255_191740510891078_7486326_o.jpg

coder
17-07-2013, 01:13
Bazen işler tersine döner Windows üzerinde Linux'u sanal kurardık şimdi Linux üzerinde Windowsu.

Oracle Virtualbox ile win7 sanal kurulumu;

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/300159_222700117795117_1377788187_n.jpg

ubuntu 10.10 maverick

Agah
17-07-2013, 02:25
ubuntuda oyun oynanmaz diyorlar, programlar felan sıkıntı yapar diyorlar. doğrumu kanka.

onursumer
17-07-2013, 09:25
bende yıllar once deneyip alışamayınca dosyayı orda kapamıştım şimdi gene kaşıntı tuttu :D

bu arada linux uzerinde windows çok iyi birşey olmuş ya acil durumda aç kullan :)

Asil
17-07-2013, 10:03
17-18 li yaşlarda Red Hat kurup kullanmaya çalışmıştım. Çok kalın bir Linux kitabım vardı halen saklarım oradan okuyup öğrenmeye gayret ediyordum. Fakat gözümdeki problem sebebiyle ve bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmem sebebiyle ailemle (özellikle annemle) ters düştüm o zamanlar. Kanımız da kaynıyor tabi cevap veriyoruz altta kalmıyoruz baya sıkıntı olmuştu :) Mecbur kapamıştık Linux, kodlama vs. işlerini...
O zaman da ayrı 2 işletim sistemi kullanabiliyordun; Windows ve Linux seçmeli başlangıç vardı.

opamp
17-07-2013, 10:23
Bu konu iyi olmuş, yıllar önce bende SuSe, Mandrake, Redhat ve Debian versiyonlarını kurup bir süre kullanmıştım. Yakın zamanda tekrar kuracağım.. Linux ayrı bir Dünya :)

coder
17-07-2013, 13:34
ubuntuda oyun oynanmaz diyorlar, programlar felan sıkıntı yapar diyorlar. doğrumu kanka.
Yukarda bahsettim yavrum "wine" ile exe uygulamalarını belirli bir kısma kadar çalıştırıyorsun. Oyun kısmına gelince sadece Unix çekirdekleri için üretilen oyunlar bile var Urbanteror vs.vs.

bende yıllar once deneyip alışamayınca dosyayı orda kapamıştım şimdi gene kaşıntı tuttu :D

bu arada linux uzerinde windows çok iyi birşey olmuş ya acil durumda aç kullan :)
Linux candır müdür gel bi bu tarafa sen boşver winzortu.

17-18 li yaşlarda Red Hat kurup kullanmaya çalışmıştım. Çok kalın bir Linux kitabım vardı halen saklarım oradan okuyup öğrenmeye gayret ediyordum. Fakat gözümdeki problem sebebiyle ve bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmem sebebiyle ailemle (özellikle annemle) ters düştüm o zamanlar. Kanımız da kaynıyor tabi cevap veriyoruz altta kalmıyoruz baya sıkıntı olmuştu :) Mecbur kapamıştık Linux, kodlama vs. işlerini...
O zaman da ayrı 2 işletim sistemi kullanabiliyordun; Windows ve Linux seçmeli başlangıç vardı.
Vaaayy RedHat he.. Bence Linux şimdi daha iyi bi tekrardan kuruversen? Grub desteği hala sürüyor dual boot yapabiliyorsun..

Bu konu iyi olmuş, yıllar önce bende SuSe, Mandrake, Redhat ve Debian versiyonlarını kurup bir süre kullanmıştım. Yakın zamanda tekrar kuracağım.. Linux ayrı bir Dünya :)
Linux çok farklı bir dünya.. İşte bu techten beklediğim bide cem müdürüm diyor ki oğlum kim kullanıcak linuxu hehehehehe

tunerviper
17-07-2013, 13:55
BackTrack5 kullanıyorum. Ubuntu kastım bir ara ama alışamadım. Alışkanlıkları yenmek gerekli. wmware üzerine tekrar kurayım bi :)

coder
17-07-2013, 14:23
BackTrack5 kullanıyorum. Ubuntu kastım bir ara ama alışamadım. Alışkanlıkları yenmek gerekli. wmware üzerine tekrar kurayım bi :)

4 Versionuna downgrade yap tavsiyem :) yada ubuntu 10.10 maverick yükle backtrack reposunu yapıştır daha stabil çalışırsın

opamp
17-07-2013, 15:22
Win8'le birlikte hangi versiyonu sorunsuz kullanabilirim ?

coder
17-07-2013, 15:31
Win8'le birlikte hangi versiyonu sorunsuz kullanabilirim ?

Windows 8 ile birlikte kullanamıyorsun ancak Windows 8'i fiziksel olarak kaldırıp kurabiliyorsun..

Rockford
20-07-2013, 23:30
desktop olarak degil de server olarak kullanıyorum server tarafı bilgi paylaşımı olursa diye yazalım.
oracle enterprise linux 5.5 6 ve 6.4

coder
21-07-2013, 02:20
desktop olarak degil de server olarak kullanıyorum server tarafı bilgi paylaşımı olursa diye yazalım.
oracle enterprise linux 5.5 6 ve 6.4

neden OEL?

alihan_27
21-07-2013, 17:37
Size açıklayıcı olmam ve ikna olabilmeniz için sizden bir şey isteceğim.
Konsoldan "top -c" komutunu yazıp 5 saniye bekleyip terminal çıktısını resım olarak atar mısınız?

https://wiki.archlinux.org/index.php/Fan_Speed_Control

Ek olarak kaynak.
Resim istememin sebebi ise şuydu;

"top -c" komutu sizin bilgisayarınızın kaç cpu kaç ram harcadığını görme ve hangi processlerin aktif olduğunu görme imkanı sağlamaktı. Ben bunu neden istedim sisteminizdeki CPU kullanımını gösterek (yani hiç birşey kullanılmadığını göstermek ve sistemin stabil olduğunu göstermek) bunun kalibrasyonunu yapmanız gerektiğini gösterecektim ki benden önce davranılmış.

Teşekkürler.

Edit: Önemli olan şu duruma gelmemek :) Brute-force işlemi yaparken ekran kartından mavi duman çıkması eheheheh :)

Fancontrol yaptığımda da sonuca ulaşamadım
Şimdi biraz taradım, geçen ay nvidia linux için(benim makinada optimus özelliği varmışNvidia ve intel) optimusa uygun sürücü güncellemesi vermiş.
İşlemciye bakıyorum fan kullanılacak sıcaklıklarda değil ama fan orta hızda sürekli üflüyor. Sonradan öğrendiğim makinenin(dell 5110) soğutucusu hem işlemci hemde bağımsız ekran kartı için ortakmış. Nvidia optimus yüzünden sorun çıkarınca, fan hiç susmuyormuş.

Ayrıca kafama takılan diğer ayrıntı şu: win7'de normal şartlarda işlemci dört çekirdekten sadece ikinci çekirdeği kullanıyor ve edilgen soğutma yapıyor. Fakat mintte iki ve dördüncü çekirdek aktif, ufak bir işlemde hepsi birden işlem yapmaya başlıyor. Belki bununda etkisi olabileceğini düşünüyorum.

Pazarken ve iş yokken, hem olivia'ya geçip hemde güncel grafik kartı sürücüsü yükleyip deneyeceğim. Belki çözüm olabilir. Birde masaüstü olarak kde ile xfce arasında kaldım, kararlılık ve birazda şov-görsellik için hangisini önerirsin?

Rockford
06-08-2013, 22:25
neden OEL?

pardon yazını geç görmüşüm. oracle partner firmasıyız genelde kurduğumuz sistem üzerine oracle ürünleri kuruyoruz hem rahat support alabilmek için hem de çekirdeği stabil olduğu için halen pek cok yerde 5.5 kullanıyoruz.
ha özünde red hat tabi orası ayrı :D