PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vuruntu sensörü nedir? (Knock sensor)

Maxi
18-07-2013, 08:29
Nedir bu vuruntu sensoru? (Knock sensor)

https://lh5.googleusercontent.com/-PZmMeHXSihc/UeeJSGG5nSI/AAAAAAAAAtw/ONf5Mmx8cOM/s800/knock1.jpg

Aracınızın motorundaki en önemli sensorlerden bir tanesidir.
Belkide motoru kırmanızı engellediği için en önemlisidir.

Motor, çalışması sırasında bir takım sesler çıkarır, bu mekanik sesler arasından “vuruntu sesini” algılamak için vuruntu sensoru kullanılır.
Motor bloğuna monte edilmiştir.
Aslında vuruntu sensörünü bir tür mikrofon gibi düşünebilirsiniz.

https://lh3.googleusercontent.com/-ADDhlVkVPTE/UeeJSeMS9YI/AAAAAAAAAt0/8AWY9JFoK-k/s800/knock2.jpg

Benzinin kendi kendine, zamanından önce patlamasına kısaca vuruntu diyoruz.
Bu zamansız patlama, motora en çok zarar veren olaydır.
Bu olayın gerçekleştiği an motor üzerinde bir takım yüksek frekanslı sesler oluşur.

https://lh4.googleusercontent.com/-0gwm2hwjYVw/UeeJSuziS7I/AAAAAAAAAuA/xxotBi13vV8/s800/knock4.jpg

Vuruntu sensoru yardımı ile motor kontrol unitesi (ecu) vuruntu olduğunu algılar ve ona göre tedbir alır.
Bu tedbirler üreticiden üreticiye değişir, öncelikle ateşleme avansı rotard edilir
Vuruntu devam ediyorsa avans rotard edilmeye devam eder
Motor yanma odaları soğusun diye daha çok benzin gönderilir
Aracınız turbo ise turbo basıncı kısılır.

Bütün bunlar vuruntu sonucu motorun kırılmaması için yapılan önlemlerdir.
Farkındaysanız, motorda vuruntu varsa yukarıda saydığımız önlemlerden dolayı extradan yürümeyecek ve gücü düşecektir.

https://lh4.googleusercontent.com/-KfKXcNl7HkE/UeeJSMHkuxI/AAAAAAAAAuE/NLV1uydT4pE/s800/knock3.gif

Çok gelişmiş beyinlerde vuruntunun hangi silindirde meydana geldiği anlaşılabilir ve sadece o silindire müdahale edilir.
Bazı motorlarda 2 adet vuruntu sensoru olabilir.
Vuruntu sensoru bozuk veya takılı olmadığı zaman, beyin bunu anlar ve ona göre sanki vuruntu varmış gibi korumalı mod çalışabilir.

Önemli notlar:
Vuruntu sensoru tamir olmaz.
Vuruntu sensorunun civatasını servis manuelinde yazan tork değerine göre sıkınız.
Vuruntu sensorunu blok üzerinde orjinal yerine takınız, frekans hesapları oraya göre yapılmaktadr, yeri değişirse sesin frekansıda-genliğide değişecektir.

MaxiGauges

( Kopyala/yapıştır yaparak kendi sayfanıza aldığınız döküman ve yazıları
nereden ve kimden aldığınızı belirtin.. şerefsiz olmayın, adam olun! )

shkodra
18-07-2013, 08:44
Çok Teşekkür Ederim..

arsenikli
18-07-2013, 09:38
güzel bilgiler, peki vuruntu sensörünün arızalı olduğunu nasıl anlarız _?

Bulut Y.
18-07-2013, 10:10
Maxi abi ara tara tırım tırıs bulamadım k20 kaç torkla sıkıcaz ben yeni değiştiricem. Çok çektim bu gevurdan

Maxi
18-07-2013, 10:15
güzel bilgiler, peki vuruntu sensörünün arızalı olduğunu nasıl anlarız _?

osiloskop olmadan anlamak biraz zor

araç çalışırken soketine bağladığımız osiloskop ile çok düşük gerilmli bir sinyal görmemiz lazım.

yada, sensor dışardayken osiloskop bağlı halde, sensore bir tornavidanın ucu ile vurulması (abartmadan) sonucu bir sinyal görülmesi gerekir.

dediğim gibi
aslında vuruntu sensoru, mekanik titreşimi ses sinyaline çeviren bir sensördür.
mikrofon gibi düşünülmelidir.

Sercan K.
18-07-2013, 10:23
Güzel bilgiler için teşekkürler :)

metinmb407
18-07-2013, 11:31
Krank sensörü ile vuruntu sensörleri aynı şeyler değil mi? Bilgi almak için soruyorum.

Maxi
18-07-2013, 11:41
Krank sensörü ile vuruntu sensörleri aynı şeyler değil mi? Bilgi almak için soruyorum.

hayır farklı şeyler.

arsenikli
18-07-2013, 11:57

araç çalışırken soketine bağladığımız osiloskop ile çok düşük gerilmli bir sinyal görmemiz lazım.

yada, sensor dışardayken osiloskop bağlı halde, sensore bir tornavidanın ucu ile vurulması (abartmadan) sonucu bir sinyal görülmesi gerekir.

dediğim gibi

bilgiler için teşekkür ederim

GokhanRS
18-07-2013, 12:15
bana vuruntu sensöründen aracın gücümü kısılırmış diyenlere kapak olsun :D

yeni araçların çoğunda vuruntu sensöründe arıza olursa araç kendini kısar dediğimde bir kaç arkadaş hadi ordan demişlerdi. bu makaleyi okuyup feyz almalarını umuyorum.

metinmb407
18-07-2013, 12:16
hayır farklı şeyler.

Teşekkür ederim.

GokhanRS
18-07-2013, 12:20
Teşekkür ederim.

bu arada krank mili pozisyon sensörü krangın devrini ve pozisyonunu algılamaya yarar. doğru zamanda ateşleme yapılabilmesi içinde yine önemli bir sensördür. vuruntu sensörüyle alakası olmasada vuruntu sensöründen bile önemli bir sensördür çoğu zaman.

metinmb407
18-07-2013, 12:50
bu arada krank mili pozisyon sensörü krangın devrini ve pozisyonunu algılamaya yarar. doğru zamanda ateşleme yapılabilmesi içinde yine önemli bir sensördür. vuruntu sensörüyle alakası olmasada vuruntu sensöründen bile önemli bir sensördür çoğu zaman.

Nette baktığım zaman krank-vuruntu sensörü diye çıkmıştı demek ki farklı imiş. Size de teşekkür ederim üstad.

shkodra
18-07-2013, 12:53
bana vuruntu sensöründen aracın gücümü kısılırmış diyenlere kapak olsun :D

yeni araçların çoğunda vuruntu sensöründe arıza olursa araç kendini kısar dediğimde bir kaç arkadaş hadi ordan demişlerdi. bu makaleyi okuyup feyz almalarını umuyorum.

Bu sitede bana da çok şeyler diyorlar, alıştım artık sende alışsan iyi olur.

GokhanRS
18-07-2013, 12:58

dediğim gibi

abi obdli araçların çoğunda vuruntu orjinal cihazlarla izlenebiliyor görülebiliyor. aslında çalışıp çalışmadığı anlaşılır diye düşünüyorum. ki tamamen bozuksada çoğu araç arıza kaydı oluşturuyor.

başıma gelenlerin çoğu hep obd ile anlaşılmıştı. extreem bir olay başıma gelmedi bozuk olupta aracın sağlam sandığı ama olabiliyorda olabilir o kadarını bilemicem tabi ki.

recky
18-07-2013, 13:14
paylasım için tşk ederim,
vuruntu sensörü bozulmaz, motor a işlemde söken usta kırabiliyor sonrasında eby dan getirtiyorsun araba saçma sapan rolant dalgalanması ve arıza ışığı yakıyor bizzat yaşadım,
oem sipraişi verip takıldı sorun ortadan kalktı, knock sensörü bu tarz bir arıza vermez diyen olucağını düşünüyorum, ancak bizde öyle düşünürken bu oem ile değişimde çözüldü iş.

bLackModeL
18-07-2013, 13:35
maşallah abi ellerine saglık cok guzel bi paylasım olmuss

mexbull
26-07-2013, 02:24
çok teşekkürler güzel bilgiler

by_speedvw
04-08-2013, 00:13
vuruntu sensörü araca göre değişe bilir bazı araçlarda 2 bazı araçlarda tek olarak baglanır 2 olan araçlarda 2 silindirin kesiştiği noktalarda bulunur ( blok dışında ) volkswagen lerin çogunda tekdir sıkma torku 20 nm dir. Vuruntu sensörü sarsıntı vasıtasıyla çok küçük milivoltaj üretir beyine sinyal gönderir mku buna göre yakıt ayarmalası yapar sensör arızalıysa zaten yakıtı ayarlayamiyacağından ya fazla yakıt gönderir çiğ yaktırır yada az göndererek aracın yürümemesine sebebiyet verir

Maxi
04-08-2013, 10:42
vuruntu sensörü araca göre değişe bilir bazı araçlarda 2 bazı araçlarda tek olarak baglanır 2 olan araçlarda 2 silindirin kesiştiği noktalarda bulunur ( blok dışında ) volkswagen lerin çogunda tekdir sıkma torku 20 nm dir. Vuruntu sensörü sarsıntı vasıtasıyla çok küçük milivoltaj üretir beyine sinyal gönderir mku buna göre yakıt ayarmalası yapar sensör arızalıysa zaten yakıtı ayarlayamiyacağından ya fazla yakıt gönderir çiğ yaktırır yada az göndererek aracın yürümemesine sebebiyet verir

böyle birşey olmaz, yanlışlık olmasın ?
vuruntu sensörü yakıtı makıtı ayarlamaz
vuruntu olduğu zaman ateşleme ve enjeksiyon sürelerine(yakıta) müdahale eder, ama vuruntu olunca..
çiğ falan yaktırmaz, vuruntu sensörü bozuksa da araç yürür ama vuruntu varmış gibi davranır, tam güç çıkmaz motordan.

akın
05-08-2013, 23:33
Aşırı beslemeli araçlarda bujilerin rolü çok fazladır. Bujiler yüzünden vuruntu yaşanabiliyor. Beyin bu yüzden korumaya geçebiliyor.

GokhanRS
05-08-2013, 23:41

sen vuruntu sensörünü başka birşeyle karıştırdın sanırım. zengin yada fakire düşürmez. onları etkilemez. bozuksa vuruntu var zanneder avans kısılabilir motor güvenli moddaymış gibi gücü düşer.

coder
05-08-2013, 23:45
Vuruntu sensörü şunu tehtit olarak algılayıp sistemi korumaya alır mı?

Launch controlde ignition cut yapıldığı zaman içerdeki yakıt birikiyor ve dolayısı ile patlama olduğu zaman ses ve yanma çok çıkıyor vuruntu sensörü bunu yanlış algılayabilir mi? Ayrıca vuruntu sensörü aracın çok fakire yada çok zengine kaçtığı zamanda işlev yapar mı?

bilgiler için teşekkürler..

GokhanRS
05-08-2013, 23:48
Vuruntu sensörü şunu tehtit olarak algılayıp sistemi korumaya alır mı?

Launch controlde ignition cut yapıldığı zaman içerdeki yakıt birikiyor ve dolayısı ile patlama olduğu zaman ses ve yanma çok çıkıyor vuruntu sensörü bunu yanlış algılayabilir mi? Ayrıca vuruntu sensörü aracın çok fakire yada çok zengine kaçtığı zamanda işlev yapar mı?

bilgiler için teşekkürler..

vuruntu varsa vuruntuyu algılar. bahsettiğin şey olduğunda vuruntu oluşursa aracı kısabilir.

zengin yada fakir hiç biri farketmez. vuruntu sensörünün görevi vuruntu algılamak. motoru kırmanı engellemek. vuruntu oluşacak her işlemde vuruntu sensörü görevdedir. yanlış algılamaz aksine o an vuruntu olduysa doğru algılar kısabilir o an için. sonra vuruntu yoksa düzelir araç. yani avansı kısıpta kısık bırakmaz öylece.

fdoganb
07-08-2013, 02:05
Tüm b16a2lerde vuruntu sensörü bulunuyor mu? 2.piston hizasında yağ filtresinin üzerinde var gözüküyor bazılarında ama?

pcvirus
07-08-2013, 02:17
peki vuruncu sensörü olmayan bir araca vuruntu sensörü montaj edilebilirmi
veya universal kit gibi birşeyler varmı

örn civic si d16a9

ben hiç hayatımda vuruntu sesi nasıldır bilmiyorum duymadıgım içinde anlamam
ama kontrollü olmasını isterim
***** çok tehlikeli bi durum
bizde rahat durmuyoruz uğraşmaya çalışıyoruz

Maxi
09-08-2013, 19:47
peki vuruncu sensörü olmayan bir araca vuruntu sensörü montaj edilebilirmi
veya universal kit gibi birşeyler varmı

örn civic si d16a9

ben hiç hayatımda vuruntu sesi nasıldır bilmiyorum duymadıgım içinde anlamam
ama kontrollü olmasını isterim
***** çok tehlikeli bi durum
bizde rahat durmuyoruz uğraşmaya çalışıyoruz

evet vuruntuyu gösteren cihazlar var takabilirsin
fakat, orjinal araçtaki gibi motoru koruyacak değişiklikler yapmaz bunlar
vuruntu olduğunu görünce sen ayağını gazdan çekmelisin

pcvirus
09-08-2013, 20:59
örnek olarak tavsiye edebileceğiniz bir model bir marka varmıdır acaba

Maxi
09-08-2013, 21:14
örnek olarak tavsiye edebileceğiniz bir model bir marka varmıdır acaba

KnockLink's knock light, engine detonation detection system (http://www.knocklink.com/)
http://www.linkecu.com/products/TuningTools/knocklink_g4
1jzmerc.com/hks-faq/accessories/hks-afk
Phormula - Engine Knock, Detonation and Pre-Ignition Detection and Monitoring Systems (http://www.phormula.co.uk/default.aspx)
Gizzmo KMon Knock Monitor & Analysis (http://gizzmousa.com/knock-monitor.html)
Knock Sensor Monitor - Turbo and High-Tech Performance Magazine (http://www.turbomagazine.com/tech/0703_turp_knock_sensor_monitor/)

pcvirus
10-08-2013, 02:03
çok teşekkür ederim

stlegal
10-08-2013, 06:28
KnockLink's knock light, engine detonation detection system (http://www.knocklink.com/)
http://www.linkecu.com/products/TuningTools/knocklink_g4
1jzmerc.com/hks-faq/accessories/hks-afk
Phormula - Engine Knock, Detonation and Pre-Ignition Detection and Monitoring Systems (http://www.phormula.co.uk/default.aspx)
Gizzmo KMon Knock Monitor & Analysis (http://gizzmousa.com/knock-monitor.html)
Knock Sensor Monitor - Turbo and High-Tech Performance Magazine (http://www.turbomagazine.com/tech/0703_turp_knock_sensor_monitor/)

naptın abi inceleyebildinmi benim attığım linktekini yapmaya değermi ?

Maxi
10-08-2013, 09:14
naptın abi inceleyebildinmi benim attığım linktekini yapmaya değermi ?

bugün-yarın araç üzerinde test edicem
beyin programından avansı çok açıp vuruntuyu haber verecekmi bakıcam

erdem325
28-09-2013, 05:32
knock sensoru olmayan bi araca knock algilayici kit vs takilmak istenirse, sensor konumu icin neler tavsiye edersiniz?
blok uzerinde bir civata ile sabitlenecek herhangi bir yer olur mu yoksa belirli bolgelere mi montaj yapmak gerekir?

Maxi
28-09-2013, 13:00
knock sensoru olmayan bi araca knock algilayici kit vs takilmak istenirse, sensor konumu icin neler tavsiye edersiniz?
blok uzerinde bir civata ile sabitlenecek herhangi bir yer olur mu yoksa belirli bolgelere mi montaj yapmak gerekir?

blok üzeri emme tarafı en iyi yerdir
olmadı üst kapak bloğa yakın bir yer

0M42
25-10-2013, 10:24
Hakan abi bu sensörlerin duyduğu frekans aralıklarına göre çeşitleri varmı yoksa tek çeşitmidir ?

Maxi
25-10-2013, 11:17
Hakan abi bu sensörlerin duyduğu frekans aralıklarına göre çeşitleri varmı yoksa tek çeşitmidir ?

öncelikle her motorun kendine özel bir knock frekans değeri var
bunun kabaca bir hesabıda var
piston çapına göre değişiyor.
http://www.phormula.co.uk/KnockCalculator.aspx
atıyorum diyelim senin motorun frekansı 7.4khz olsun.
khz:kilo hertz

sensorler tek çeşit veya yapıda değiller

bosch markasının knock sensoru en yaygın olanı
bu sensör her frekans bandında düz bir çıkış veriyor.
yani sen bosch sensoru 5khz de kullanabilirsin, 7.4khz de

birde o motorun o frekansına göre özel üretilmiş oem sensorler var
benim arabamdaki sensor benim aracın motoruna göre üretilmiş
knock frekansına uygun bir yapısı var, o frekansta peak çıkış veriyor.
benim aracın knock sensoru x model başka araçta verimli çalışmayacaktır.

bosch sensor için çok daha detaylı - ciddi bir elektronik filtre tasarlanması gerekirken.
2. seçenek olan sensorler için daha basit bir tasarım iş görüyor.

ama her durumda sensorden sonra bir filtreleme devresi olması şart
çünkü senin duyman gereken şey "vuruntu sesi"
motordaki exantiriğin subaplara vuruşu yada şarj dinamosunun rulman sesi değil.

3. seçenek:
basit bir hortum bağlantısı ile motor bloğundaki sesi kulaklığa iletebilirsin
bu "ne yapalım paramız buna yetti" modelidir
tabiki motorda ne kadar ses varsa duyarsın ve knock sesini ayıklamak sana kalır.
detaylara burada girmemize gerek yok, google da arayabilirsiniz.

0M42
25-10-2013, 12:08
Gayet açıklayıcı bir bilgi oldu abi teşekkür ederim.

Peki bu 2. seçenek teki filtre devresi ne diye geçer bunu araştırmak istiyorum ne diye aramalıyım ? Yapısal olarak hangi parçalardan ibarettir, teferruatlı bir yapımıdır mesela kendimiz yapmak istesek mümkünmüdür ?

Maxi
25-10-2013, 12:39
Gayet açıklayıcı bir bilgi oldu abi teşekkür ederim.

Peki bu 2. seçenek teki filtre devresi ne diye geçer bunu araştırmak istiyorum ne diye aramalıyım ? Yapısal olarak hangi parçalardan ibarettir, teferruatlı bir yapımıdır mesela kendimiz yapmak istesek mümkünmüdür ?

herşey mümkün ama kolay iş değil ciddi elektronik tasarımı lazım
ha bazı şeyler bulabilirsin internette satılıyor filtre tarzında
ama bunlar çok amatör kalıyor

benim şu an aracımda test ettiğim bir tane var mesela
5khz ile 12khz arasında kırmızı ışık yakıyor!
yani herşeye vuruntu var diyebilir

ayrıca işin içine girince farklı yapılar ortaya çıkıyor
mesela en basiti 4 zamanlı bir motorda vuruntuyu 10 tdc ile 60tdc zaman aralığında patlama olduktan sonra dinlemen lazım,
gerisinin hiçbir önemi yok, geri kalan gürültü vuruntu değildir.

0M42
25-10-2013, 14:18
Özel mesajını aldım abi.Peki test ettiğin cihaz için işe yarar, sağlıklı ölçüm yapıyor yada işe yaramaz vs. diyebilirmisin ? Ayrıca bu cihaz için ecu gereklimi mesela ben karburatörlü aracımda kullanabilirmiyim ? Anladığım kadarıyla vuruntu yaşamadan en sağlıklı ve en uc avansı yakalayabilmem için bu cihaza ihtiyacım var.

Maxi
25-10-2013, 14:42
Özel mesajını aldım abi.Peki test ettiğin cihaz için işe yarar, sağlıklı ölçüm yapıyor yada işe yaramaz vs. diyebilirmisin ? Ayrıca bu cihaz için ecu gereklimi mesela ben karburatörlü aracımda kullanabilirmiyim ? Anladığım kadarıyla vuruntu yaşamadan en sağlıklı ve en uc avansı yakalayabilmem için bu cihaza ihtiyacım var.

ya sevemedim ben, belki biraz modifiye etmek lazım devreyi.
çok geniş aralığı var frekansın, yanıltıyor bence.

ecu falan gerekmez ama bosch vuruntu sensörü şart tabi.

sana cihaz şart
fakat ledli ışıldakli birşey yerine kulaklık üzerine gitmeni öneriyorum
yani işini duyarak yap, pro lar öyle yapıyor hep

Frequency_48
25-10-2013, 18:26
Ecutek in sayfasında 6000 devirden sonra ateşleme için güvenli moda geçtiği yazıyor. Belki bilgi anlamında faydalı olur..

The ignition timing flattens off at high RPMs. This is because the ECU does not use the knock sensor beyond around 6000rpm. This is for a very good reason - it is difficult to differentiate between knock and engine noise at high load and revs. Because of this, the ECU uses 'safe' timing values after the knock sensor switches off.

Türkçe meaili;

Ateşleme zamanlaması yüksek devirlerinde kapalı düzleştirir. ECU 6000 devir ve yukarısında vuruntu sensörünü kullanmaz. Bunun nedeni nedeni ; bu yüksek yük ve devirlerde vuruş ve motor gürültüsü arasında ayrım yapmak zordur. Bu nedenle vuruntu sensörü kapanır sonra, ECU 'güvenli' ateşleme zamanlama değerleri kullanır.

ahk
11-11-2013, 11:50
Araba hiç vuruntu yapmamalımıdır yoksa arada yapabilir mi? Çıkabileceği değerler nedir mesela -1, -2, -3 vs. sürüş esnasında 15-20 dakika içinde 3-4 tane -1, -2 algıladığında gayet iyi falan diyorlar yani normal bişey mi?
Araçta sensör varsa ve arıza yakmıyorsa vuruntu sorunu yok mu demek?

Mesela bu fotodaki durum çok güzel mi demek? Amma sordum :D

http://img34.imageshack.us/img34/5633/7vs2.jpg

erdem325
15-11-2013, 03:37
abi d.i.y bir knock algılayıcı yapmak istesek, bosch sensörü ve (verdiğiniz linkte hesaplatınca 81mm piston çaplı araca 7kHz diyor) 7kHz lik bi filtre mi yapmak gerekiyor? sensörden gelen bilgiyi filtre edip sadece 7kHz bandındaki çıkışları dikkate alıp ona göre mi sesli yada görsel ikaz vermek gerekiyor?

President
15-11-2013, 10:05
abi d.i.y bir knock algılayıcı yapmak istesek, bosch sensörü ve (verdiğiniz linkte hesaplatınca 81mm piston çaplı araca 7kHz diyor) 7kHz lik bi filtre mi yapmak gerekiyor? sensörden gelen bilgiyi filtre edip sadece 7kHz bandındaki çıkışları dikkate alıp ona göre mi sesli yada görsel ikaz vermek gerekiyor?

Benim anladığım kadarı ile 7 khz altındaki ve üstündeki frekanslar motorun parçalarından gelen ve devire göre değişiklik gösteren mekanik gürültüler. Vuruntu sesi tam 7 khz lik bir sinyal gönderiyor knock sensor üzerinden. Bu tanım doğruysa sizin dediğiniz de doğru, 7 khz altını ve üstünü bloke eden bir filitre en güzel sonucu verecektir.

Bu arada konu için Maxi'ye teşekkürler çok güzel olmuş.

Maxi
15-11-2013, 10:14
teorik olarak bakarsak evet hesap sonucu 7khz çıkıyorsa
o aracın vuruntu oluşunca meydana gelen titreşim 7khz dir.
7khz altını ve üstünü kesersin filtre ile ve sana sadece vuruntu sesi kalır mı acabaa :)

işte bu noktada bazı incelikler var
bu iş o kadar kolay değil dediğim şeyler o noktalar.
çünkü ses sinyalinde te harmonik diye birşey var

özellikle yüksek devirde giderken o kadar parazit ve harmonik oluşuyorki
yani işleyen her mekanik parçanın titreşim volümü o kadar artıyorki
devre herşeyi vuruntu anlayabiliyor.

President
15-11-2013, 10:27
teorik olarak bakarsak evet hesap sonucu 7khz çıkıyorsa
o aracın vuruntu oluşunca meydana gelen titreşim 7khz dir.
7khz altını ve üstünü kesersin filtre ile ve sana sadece vuruntu sesi kalır mı acabaa :)

işte bu noktada bazı incelikler var
bu iş o kadar kolay değil dediğim şeyler o noktalar.
çünkü ses sinyalinde te harmonik diye birşey var

özellikle yüksek devirde giderken o kadar parazit ve harmonik oluşuyorki
yani işleyen her mekanik parçanın titreşim volümü o kadar artıyorki
devre herşeyi vuruntu anlayabiliyor.

Frekans geçiren filitre yapmak demek graphic equalizer yapmak demek zaten :) bu yüzden devrede kondansatör ve op-amp entegreleri kullanmak gerekiyor. Bir de söylediğin gibi devrenin üzerine düşecek sinyaller ve parazitler de var işin içinde. Bu yüzden profesyonel ses sistemleri çok pahalı oluyor :) çok zor iştir ses işlemek. Bence devreyi kendimiz yapmak için uğraşmaktansa bir önceki sayfada linklerini verdiğin hazır (idare eder) ürünlerden kullanmak en mantıklısı.

Maxi
15-11-2013, 10:54
Frekans geçiren filitre yapmak demek graphic equalizer yapmak demek zaten :) bu yüzden devrede kondansatör ve op-amp entegreleri kullanmak gerekiyor. Bir de söylediğin gibi devrenin üzerine düşecek sinyaller ve parazitler de var işin içinde. Bu yüzden profesyonel ses sistemleri çok pahalı oluyor :) çok zor iştir ses işlemek. Bence devreyi kendimiz yapmak için uğraşmaktansa bir önceki sayfada linklerini verdiğin hazır (idare eder) ürünlerden kullanmak en mantıklısı.

yok benim tarzım öylede değil
benim komple bitmiş cihaz ile işim olmaz
zaten o zaman al-sat yapmış olurum, yaptığım işin anlamı kalmaz.

ben önce bu iş için üretilmiş entegrelere-chiplere bakıyorum
tasarımımı onların üzerinden gerçekleştiriyorum
hiç opampla bilmem nelerle uğraşmadan

diyorumki adam zaten benden önce uğraşmış yapmış, doğru düzgün çalışan bir chip yapmış .
Burada adı geçen adam koskoca chip üreten fabrika yani :)

mesela benim maxidisplay lerdeki EGT girişi buna çok güzel bir örnek
ben egt girişindeki yükseltici devreyi opamplar ,devreler dirençler,regulatorler, kondansatörler kullanarakta yapardım.
Maliyeti dahada ucuza çıkardı.

ne yaptım? o iş için üretilmiş bir entegre var hazır, digital çalışıyor ve 12bit egt chip.
canavar gibi, hassas ve düzgün çalışıyor.
onu kullanıyorum ve piyasadaki bir çok tanınmış markadan kat kat üstün.

bu vuruntu olayıda aynı buna benzer.
elimde entegreler var fakat vakit bulupta bir ar-ge yapamadım daha.

President
15-11-2013, 11:30
Valla zamanında maxidisplay almadığım için pişmanım zaten :) yerine farklı bir ürün aldım sen de bu arada ürününü iyice geliştirdin. Maxi ürünlerini takip ediyorum ve seni tebrik ediyorum gerçekten. Yurt dışına satış yapıyor musun? baya satılır bence.

Elektronik mesleğini aktif olarak yapıyordum fakat 15 yıl önce bıraktım bizim zamanımızda opamp lar vardı :D Çoğu devrede elektrolitik kondansatörler kullanılırdı :D

Şimdi dediğin gibi tek bir chip ile en iyi sonuç alınabiliyor.

0M42
15-11-2013, 12:05
Abi yaparsan knock monitor, beyinsiz motorlarda kullanabilsin bizide gör :)

Maxi
15-11-2013, 14:31
Valla zamanında maxidisplay almadığım için pişmanım zaten :) yerine farklı bir ürün aldım sen de bu arada ürününü iyice geliştirdin. Maxi ürünlerini takip ediyorum ve seni tebrik ediyorum gerçekten. Yurt dışına satış yapıyor musun? baya satılır bence.

Elektronik mesleğini aktif olarak yapıyordum fakat 15 yıl önce bıraktım bizim zamanımızda opamp lar vardı :D Çoğu devrede elektrolitik kondansatörler kullanılırdı :D

Şimdi dediğin gibi tek bir chip ile en iyi sonuç alınabiliyor.

teşekkürler :)
yurtdışı satışları oluyor evet ama buradaki gibi değil elbette
biraz daha tanınmak lazım.

mfk1980
17-11-2013, 18:11
peki knock senserün voltajı her blokta aynı mı olmalı farklılık göstermesi normal mi?

Maxi
18-11-2013, 21:32
peki knock senserün voltajı her blokta aynı mı olmalı farklılık göstermesi normal mi?

soru anlasilmiyor

mfk1980
18-11-2013, 22:30
soru anlasilmiyor

voltaj değerlerini soruyordum her blokda farklı mı oluyor yada şöyle söylesem arabamda knock sensörü log'u alsam yorumlayabilir misininiz ?

Maxi
18-11-2013, 23:09
voltaj değerlerini soruyordum her blokda farklı mı oluyor yada şöyle söylesem arabamda knock sensörü log'u alsam yorumlayabilir misininiz ?

yorumlarız tabi

mfk1980
19-11-2013, 18:10
yorumlarız tabi

en kıza samanda log alıp gönderirim teşekkür ederim.

fsunnetci
10-03-2016, 09:00
Konuyu hortlatacam ama şöyle bir sorum olcak ; Vuruntu sensörleri fiyatları arası çok fark var bunun sebebi nedir ? aynı sensör aynı marka Bosch yada NTK yada japan 80 TL ye de var 350-400 TL 'ye de var soket girişleri aynı olduğu halde bu fiyat farkı neden ? Khz değerleri sensörden sensöre değişiyormu ? mesela honda integra aracımda bulunan vuruntu sensöründe hassasiyeti led ışıkları olan küçük kutudan ayarlıyoruz yani sensörün algılama eşiği sensörden sensöre değişebiliyormu ?

Maxi
11-03-2016, 07:17
Konuyu hortlatacam ama şöyle bir sorum olcak ; Vuruntu sensörleri fiyatları arası çok fark var bunun sebebi nedir ? aynı sensör aynı marka Bosch yada NTK yada japan 80 TL ye de var 350-400 TL 'ye de var soket girişleri aynı olduğu halde bu fiyat farkı neden ? Khz değerleri sensörden sensöre değişiyormu ? mesela honda integra aracımda bulunan vuruntu sensöründe hassasiyeti led ışıkları olan küçük kutudan ayarlıyoruz yani sensörün algılama eşiği sensörden sensöre değişebiliyormu ?

genel olarak 2 tip vuruntu sensoru var
motora uygun, yani motorun frekansına özel üretilmiş vuruntu sensörü
bu sensör o motorda oluşacak vuruntu frekansına ve doğal olarak araçta kullanılan beyne göre tasarlanmıştır.
benim arabamdaki öyle mesela alfa 155 q4, birçok araç ve hondalarda dahil öyle
haliyle yedek parça fiyatı o markanın "geçirme - geçirmeme - kazıklama" insiyatifine kalmış.

bu şuna benzer,
x bir ferrarinin bilmem ne sensörü fiat model bir arabayla aynı olabilir
%100 aynı, tıpkısının aynısı dediğimiz şey.
ama bunu fiat parçacıdan al atıyorum 180 tl git ferrari servisinden al 3600 tl .. gibi

diğer sensör ise gene çok yaygın olarak kullanılan bosch knock sensörü
bunun farklı parça numaraları ve 2 yada 3 fişli tipleri olsa bile, içindeki sensörleri aynıdır
kiminin kablosu 20cm dir, ötekinin kablosu 60cm dir ama sensör aynı

bu sensör, tüm frekans bandını ölçer, sadece vuruntu oluşan frekansı değil ne varsa alır ve gerekli devreye yollar
yani bu sensör vites atarken vites ve şanzımandan gelen çlak çluk sesleri bile duyar
dolayısı ile bunun elektronik devresi çooook daha detaylı ve hassas olmak zorundadır (filtreleme yani)

vuruntu ölçme işi ciddi bir konudur
ebayda bazı uyduruk ucuz vuruntu devreleri var, millet hazine bulmuş gibi atlıyor hemen
hatta test etmek için bende aldım fiyatı 45$ falandı sanırım, böyle önünde 5-6 tane led var
şu kadarını söyleyeyim, bildiğin oyuncak...

suayipozmen
11-03-2016, 07:37
Bu ara ben de avans ayarı için bu cihazlara bakıyorum. Mikrofon girişini osiloskop olarak kullanıp bir yazılımla vuruntu tespit edilebilir mi?
Vuruntu sensöründen çıkan kablodan bir hat alıp pcye bağlamak gibi.

Ya da motorun yanına koyduğumuz bir mikrofonu teybin aux girişine versek duyarak ayırt edebilir miyiz?

Amatör olarak vuruntu ölçmek için taviyeniz nedir?

Maxi
11-03-2016, 07:54
mikrofonu motora yaklaştırmanız işe yaramaz
blok ile mikrofonun temas etmesi lazım
kulağınızı tahta bir masaya dayayın, masaya tık tık vurun ne biçim ses duyarız? aynı hesap.

aslında en güzel vuruntu çözümü doktor stetheskopudur, onun ucuna bir uzun hortum ve hortumun ucunada bakırdan kalın kablo pabucu takıyorsun.
bunu ayrı bir başlıktamı konuşsak acaba

neyse, birde ben bunu yaptım ve çok kullandım, halende kullanıyorum
https://lh5.googleusercontent.com/-EbO-s_NaEjY/T2tgjCHJX6I/AAAAAAAAAro/trxtRL1YK9M/s782/finished%2520product.jpg
https://lh6.googleusercontent.com/-trexBaitCeY/T2tgjE_SxTI/AAAAAAAAArE/PZ2W_3vDXlA/s782/clip%2520and%2520mic.jpg
kesinlikle iş görüyor
yani vuruntuya elektronik devre değil ben karar veriyorum duyarak.

buna benzer çözümlerde var
http://www.scoobypedia.co.uk/uploads/Knowledge/detcans2.jpg

TURBO CİVİC
06-05-2017, 22:30
konuyu hortlattım :D
2001 model 3500 nissan pathfinder im var. bu araçlarda vuruntu sensorunun yeri sebebiyle degisimi cok zor ve kronik bir sorun olarak söyleniyor. yurt dışındaki kullanıcılar orijinal yerini değiştirip farkli bir yere monte ediyorlar. benim aracımda da güçte dusus yaptığı için bu sekilde bu problemi çözmek istiyorum ama burda da bir goruslerinizi almak istedim.ne yapmamı tavsiye edersiniz? yurt dışındakiler aşağıdaki gibi yapıyorlar. gerçi bu araç 3300 lt lik versiyon ama...

Knock Sensor Relocation - 96-2004 R50 Pathfinders - NPORA Forums (http://www.nissanpathfinders.net/forum/topic/34574-knock-sensor-relocation/)

1999 Nissan Pathfinder 3.3L Knock Sensor Relocation (also works on Frontier & QX4) OBDII P0325 - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=2t1l68s8MmM)

Oz`
07-05-2017, 10:36
o bence kötü bir yer olmuş ben olsam yapmazdım :)

marikan
07-05-2017, 19:18
Orası olmasa bile ona yakın bir yere konumlandırılabilir sanırım. Zor bir işleme benzemiyor.

TURBO CİVİC
09-05-2017, 18:58
orijinal yeri tam bloğun ortasında ust kapağın sökülmesi gerekiyor. birseyi sokup takmam gerçekten eziyet bir motor.

TURBO CİVİC
09-05-2017, 18:59
o bence kötü bir yer olmuş ben olsam yapmazdım :)

yer için bi önerin varmı abi ?

Maxi
09-05-2017, 19:40
vuruntu sensörü motor bloğuna monte edilir
ben ömrümde görmedim emme manifolduna takılanı

TURBO CİVİC
09-05-2017, 21:58
ust kapağın altından sokup yenisi takamadıkları için, taksalarda kısa sure sonra tekrar bozulduğu için uğraşmayıp en kolay yere monte etmeyi seçmişler anladığım kadarıyla. yada herkes bole yaptığına gore bi bildiklerimi var die dusunmuyo diilim :D sonuç ta bunu yapanda çekik gözlü mühendis adamlar ama :D sivri zeka vatandaşta bole cozum bulmuş. bakalım biz blokda daha doğru is görebilecek bi yer bulabilecekmiyiz?

Oz`
09-05-2017, 22:16
baskan ne derdinvar ki neden değiştiriyorsun bak bilgisayarı bağlayıp olmazmı

TURBO CİVİC
11-05-2017, 00:12
arızada cıkıyo zaten vuruntu sensoru

wekoo
11-05-2017, 08:24
faydalı bir bilgi olmuş...

TURBO CİVİC
11-05-2017, 13:50
baskan ne derdinvar ki neden değiştiriyorsun bak bilgisayarı bağlayıp olmazmı

arızada cıkıyozaten vuruntu sensoru. guc kaybı hissediyorum direk tıkanıyo araç. bide arıza olmadan binersen daha rahatlar yakıtta dusur die düşünüyorum. peki sensor arızalı olduğundan devamlı olarak korumadamı çalışıyor araç yoksa bastığım zamanmı korumaya alıyor o an için?

Maxi
18-05-2017, 15:30
hocam önce araca test cihazını takıp bakın (tabi bir test cihazı var ve takılabiliyorsa)
niye vuruntu hatası veriyor? sensörmü bozuk yoksa gerçekten vuruntu varmı? neyden dolayı vuruntu var?
sonra eğer sensör bozuksa değiştirin
sensörün konumunu değiştirmeniz doğru çözüm değil
yurt dışında yapılmış olması o işin doğru olduğu anlamına gelmez.

beyinden beyine değişir ama genelde vuruntu sensörü bozuk veya sökük ise ecu ona göre davranarak motoru korumada tutar sürekli.

Slipshod
18-05-2017, 19:22
Başımdan geçen vuruntu sensörü arızasını yazayım belki birilerine faydası dokunur. aracım 2001 fiat bravo 1.6 motor. aracı aldığımda gaz yememe sorunum vardı. çok çok az bir eğimde bile araba gitmiyordu. 5. viteste çıkılacak otoban yokuşlarını 3le ıkınarak çıkıyordu. 4bin devire kadar sanki araba boğuluyormuş gibiydi. gitmesi için gazı sonuna kadar basıp anca kaldırabiliyordum. afr bakamadım ama tahminim epeyce zenginde çalışıyordu. 4bin devirden sonra araba birden açılıyordu ve gitmeye başlıyordu. işin ilginci farklı zamanlarda marş yaptım arabayı çalıştırdım araba 2-3 defa arıza yokmuş gibi gitmişti. stop edip tekrar marş bastığımda tekrar gitmiyordu. en sonunda vuruntu sensörünü değiştirdim de kurtuldum. fiatın 1.6 motorunda değiştirecek olanlar için, motorun altında yağ filtresinin hemen yanında 15 cm kadar kablosu olan bir parça.

TURBO CİVİC
20-05-2017, 11:27
hocam önce araca test cihazını takıp bakın (tabi bir test cihazı var ve takılabiliyorsa)
niye vuruntu hatası veriyor? sensörmü bozuk yoksa gerçekten vuruntu varmı? neyden dolayı vuruntu var?
sonra eğer sensör bozuksa değiştirin
sensörün konumunu değiştirmeniz doğru çözüm değil
yurt dışında yapılmış olması o işin doğru olduğu anlamına gelmez.

beyinden beyine değişir ama genelde vuruntu sensörü bozuk veya sökük ise ecu ona göre davranarak motoru korumada tutar sürekli.

Test cihazına bağlandı sensor arızalı çıkıyor. sensorun orijinal konumu tam bloğun ortasında kolay değiştirilir gibi değil. ust kapağın sökülmesi gerekiyor. ve kronik sorun olarak söyleniyor. değiştirsen bile tekrar bozulacak yaptığın masrafa değmeyecek deniyor hangi ustaya gitsem. ( pathfinder dan anlayan ustalar..) motorun devamlı korumada tutuluyor olması ihtimaliyle farklı bir lokasyonda denemek tek care gozuktu..

Otomobilkurdu
07-11-2018, 16:44
Araştırdığım bir konuydu teşekkürler.