PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alfa 159 1.9 JTDM Dizel, Yağyakma, Chip,CC Yakıt ve Yol bilgisayarı.

emre2blue
22-07-2013, 19:58
Merhaba, geçen hafta 2006 model Alfa 159 1.9JTDM ,Manuel,aldım. Görünen basit eksiklerini yaptırdım, Triger,yağ vb,Bakımlarını yaptık. Castrol Magnatec 5w-40 yağ koyduk. Sonra kullanma klavuzunda bir yazı gördüm. 1000km'de 400gr 'a kadar yağ eksiltebilir. Lütfen yağını kontrol etmeyi unutmayın. Daha önce hiç alfa veya dizel binek araç kullanmadım. Bu değer nekadar normal ?
Birde araç 150HP versiyonu 16valf. Sahibi yetersiz bulduğu için yazılım yaptırmış. Dediğine göre 190HP olmuş. Ama bir arkadaşı yaptırmış Izmirde. Şimdi kime yaptırmış, EGR iptal mi? DPF iptal mi? bilgilerine ulaşmaya çalışıyorum. Soracağım şu ki, Ayağım yumuşaktır. Silivri-Çorlu arasında CC@110kmh ile 5lt/100km gibi bir ortalama değer veriyor araç. Istanbulda, 5 kişi dolu, dün sabah kahvaltı için gezmeye gittik. Klima açık yine hafif kullandım aracı. Ortalama 5.7lt/100km diyor. Bunda bir gariplik yok mu? Benzin göstergesi de ona uyacak şekilde az gitmeye çalışıyor.

emp:)
22-07-2013, 20:05
Arıza tespit cihazına bağlanarak egr ve dpf iptal olup olmadığı kontrol edilebilir.

emre2blue
24-07-2013, 19:20
Aracın Eski Sahibi aradı, yazılımı yaptırdığı yeri konuştuk: Best Servis İzmirde yaptırmış. Aradım Servisi, 11/13/2010 da allcarracing yazılımı yapılmış, EGR ve DPF duruyormuş.

Peki Aracın yol bilgisayarı yalan söylüyor olabilir mi? Daha önce sadece bir aracımda yol bilgisayarı vardı. O da pek doğru göstermezdi. Ama Alfada olabilir mi?

fatihob
24-07-2013, 19:37
Yazılımsız PDF, EGRli 159 JTDler ile İstanbul sakin kullanımda 7LT yakanlar var. Genel ortalama 8-9LT ama. Aynı şekilde orjinal 159la şehirler arası 5.5-6Lt yakıorlar. Yazılımlılar dahada az yaktıgı için çok sakin bir şekilde şehirlerarası yolda 5Lt ile gitmeniz normaldir.

emre2blue
24-07-2013, 19:50
Teşekkür ederim. Peki EGR iptali ile ne elde edebilirim ki? Güç mü? ekonomi mi? yoksa Sürekli hata veren birşey mi? PDF için ise korkuyorum. Dizel kokusu çok kötü birşey, baş ağrısı yapıyor bende. PDF leri deliyorlarmış, daha çok güç için, ne diyorsunuz bu durumlara ?

Onur1984
25-07-2013, 23:51
Selam,

Araçlar farklı ancak motorlar aynı olduğundan belki yardımcı olabilecek bilgiler paylaşabilirim.

Bizim aracımızda yazılım + EGR iptali + DPF iptali ve ve down pipe işlemleri mevcut.

EGR yanılmıyorsam egsoz gazlarını tekrar emme manifolduna göndererek yeniden yanma işlemine sokup emisyonu düşürüyor ve aynı zamanda motor içindeki yanma sonucu ortaya çıkan ısıyı da azaltıyor. Yakıt tüketimine olumlu olumsuz etkisi var mı bilemiyorum ama bize zamanla kurum yaptırır denmişti. Biz de yazılımla birlikte iptal ettirmiştik.

DPF konusuna gelince, bu partikül filtresi de tamamen çevreyi koruma adına araçlara konulmuş bir parça. Zamanla bu filtre de belirli bir doluluğa ulaşıyor kurumlaşmadan ötürü. Yeni nesil araçlar bu tıkanma durumlarında kendi kendilerine rejenerasyon işlemi yaparak bu partikül filtresi içindeki ısıyı belirli bir seviyeye yükselterek içerideki kurumları yakıp egsoz yoluyla atıyor. Yazılım ile birlikte bu parçayı da iptal ediyorlar genelde, bunun sebebi de sanırım aracın daha rahat egsoz atışını yapmasını sağlamak... Bu parçanın da yazılımlı araçlarda daha kısa sürede tıkandığını duymuştum ki bizim de başımıza gelebilir endişesi ile yazılımla birlikte bu parçayı da söktük depoda duruyor.

Yakıt tüketiminde de rektifiyeden önce yazılımlı hali ile şehir içi şehir dışı ortalaması 7 ile 8 litre arasında seyrediyordu. Uzun yolda 90-100 km/s hızlarda 5.3 litre civarlarında değerler alıyorduk.
Yaklaşık 3000 km oldu rektifiye yapılalı ve yazılım üzerinde duruyor. Şu anki değerler karma tüketimde 6,5 litre ile 7 litre arasında oynuyor. Uzun yolda ise 4.5 litreye kadar düştü tüketim.

emre2blue
26-07-2013, 18:01
Ben bu arada, alfaowner.com 'u da takip ediyorum. Oradaki kullanıcıların görüşlerine bakıyorum. Onlarda özellikle EGR den şikayetçiler. MAP sensörü resimlerini paylaşmışlar,70k milde hala nasıl basınç ölçtüğünü merak ettiğim MAP sensörleri. Onlar EGR'yi iptal etmek yerine, kısıyorlar. İki tip flanş var. Biri Egzos girişine, diğeri Emme Manifoldu Girişine bağlanabilecek şekilde. Bir şekilde çap küçültme yapıyorlar. ebayda satılıyor. Bizde pek uygulayan yok gibi. EGR iptali ile yakıt kazancı yapanlar çoğunlukta. Tasarımına ters bir olay ama, manifold temiz kaldığı için daha sağlıklı çalışıyor olabilir araç. Neyse Aklıma gelmişken, bir abim, Castrol Magnatec 5W-40C3 kullan bundan sonra dedi. 209000km de şu anda araç, bizde koyduk, fakat şimdi gördüm Edge FST varmış , DPF araçlar için özellikle tasarlanmış, yakıt ekonomisi sağlıyormuş falan diye? İkiside Fiat Standartlarını karşılıyor. biri 75TL biri 120TL hiç kullandığınız var mı? Dizel için nekadar fark yaratabilir. Bu arada rektefiye kaça maloldu?

emp:)
26-07-2013, 19:20
Egr yakit tuketimini arttirmaz,dusurur.

Onur1984
28-07-2013, 11:59
Hocam biz yağ olarak bu aracı aldığımızdan beri mobil 5W30 Esp formula kullanıyoruz. Bu da mobil markasının DPF'li araçlar için tasarladığı bir yağ.

Bize toplamda 7500 lira civarında bir maaliyeti oldu işlemlerin. Rektifiye işlemlerinden ekstra olarak yeni emme manifoldu, turbo revizyonu, enjektör tamiri, triger seti değişimi gibi bir iki ekstra işlem de uygulandı fiyatın içinde. Sadece rektifiye kısmı işçilik + kdv 4700 lira tutmuş. Dilerseniz özelden listeyi tam yollayabilirim.