PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KM Düşürme hakkında

tugrul
23-07-2013, 15:21
Arkadaşlar merhaba,

bir arkadaşım kendisine jeep aldı. 2 ay sonra nakite sıkıştığı için satmak zorunda kaldı. acil nakit ihtiyacı olduğu için de aracını galerilere piyasanın 10.000 tl altında verdi.
aracın satışı için 1 aylık vekalet vermiş. sürenin bitmesine az bir zaman kala galerici arayarak aracın km'nın düşürüldüğünü ve zararda olduğunu söyleyerek 4 bin tl para istemiş. elemanda tüvturk verileri ve eski sahiplerini araştırarak km düşürme olmadığını söylemiş. sonrasında galerici tehdit ederek mahkemeye vereceğini söylemiş. arkadaşta uğraşmak istemediğinden sağdan soldan borç alarak aracı geri almış.

Şimdi size sorum şu;

bu çocuğun km düşürüldüğünden bilgisi yok ve eski sahipleri de kesinlikle km düşürme yok diyorlar. galericinin km düşürme dayanağı ise aracın bakımlarını araştırdığında servisinin km'yi deklare etmesi.

misal olarak bu tarz durumda mahkeme açılsa sonu nereye varır?
kime rucu edilir?
tuvturk'ün km verisi önemli değil midir?

DOHC
23-07-2013, 15:24
Tüvtürk kayıtlara gördüğü km'yi yazar. Bağlayıcı değildir.
Sen bugün 10000 km'de arabanı götür, Tüvtürk 10000 km yazar.
1 sene gez, 30000 km olsun, düşür 10001 km'ye, git Tüvtürke 10001 km yazar.

tugrul
23-07-2013, 15:26
Tüvtürk kayıtlara gördüğü km'yi yazar. Bağlayıcı değildir.
Sen bugün 10000 km'de arabanı götür, Tüvtürk 10000 km yazar.
1 sene gez, 30000 km olsun, düşür 10001 km'ye, git Tüvtürke 10001 km yazar.

anladım. peki servisin kaydettiği km mutlak doğrudur diye bir şey var mı?
bence o da insan işi, hata payı illa orada da vardır. ama burada söz konusu kişinin bunu bilmemesi....
süreç sonucunda mahkeme açılsa devlet kimin lehine karar verir?

GokhanK.
23-07-2013, 15:42
Passat almıştım 7000 km de. Aracı tüve götürdük km 3500 de kalmış. Aldık servise götürdük ,serviste bize 70000 çıkardılar. Önce kıllandık tabi adamla baya atıştık. Sonra dur bakalım dedik başka bir iş var bunda. Sonra girilen kayıtlar. Yağ değişim kartlarını kontrol ettirdik.Yağ değişim kartlarını da kayıt ediyor servisler. Onları kontrol ettirin. Biz oradan bulduk. Aracın km doğruymuş yani. 7000 miş.

Edit: Km işleyen lavuk bakıma 70000 yazmış. Diğer hava filtresi,polen filtresi vs vs kısmına 7000 yazmış. 1 sıfır fazla atmış yani. Anca böyle birşey olabilir. Eğer tüm kayıtlarda düşürülen km çıkıyorsa. Gerçekten km ile oynanmış demektir.

RottingChrist
23-07-2013, 15:49
mahkemenin bu işlerle uğraşacağını hiç düşünmüyorum. hadi uğraştı diyelim ben satıcıyım ve satarkan km ile oynandığını alıcıya söyledim ve alıcı kabul edip o şekilde arabayı aldı satamayınca bana iftira atıp mahkemeye verdi desem nerden kanıtlayacaklar yalan mı doğru mu diye.

aracı satarken bildiğim ne varsa söylerim alan kişi de nasıl nerede baktıracaksa yardımcı olurum sonrasında çokta tın.

flexamin
23-07-2013, 15:52
telefonda tehdit ettiyse mahkemeye versin bakalım siz dilekçenizde veya savunmanızda bir bir anlatırsanız ve telefonda tehdit ettiğini de belirtirseniz mahkeme kararı ile iletişim sağlayıcısından görüşmeler çıkartılır. tabi o geçen telefon konuşmasında tehdit ile ilgili herhangi bir şey varsa galericinin yani tehdit eden kişinin başı büyük belaya girer.

aliburma
23-07-2013, 17:05
aracın olduğu gibi alınıp satıldığı vekaletnamede de yazıyor mu? yani satış sözleşmesindeki gibi "aracı bu haliyle görüp, beğenip, parasını peşin olarak verdim" falan yazıyorsa istediği kadar kendini parçalasın. bir de tehdit olayı da neymiş. bu millet herkesi sahipsiz sanıyor galiba. arayın polisi, onlar mahkemeye verene kadar siz şikayetçi olun...

nostra
23-07-2013, 20:01
aracı satarken bildiğim ne varsa söylerim alan kişi de nasıl nerede baktıracaksa yardımcı olurum sonrasında çokta tın.

O iş pek öyle olmuyo malesef abicim..benden çıktı demekle kurtulamayacağın durumlarda olabiliyo..

DOHC
23-07-2013, 22:48
Servis bakım tarihi-kilometre
Tüvtürk muayene tarihi-kilometre
mukayesesi yapabilirsiniz.....

131mirafiori
24-07-2013, 00:06
Konu dışı ama airbagleri tamirli araçla kaza yapıp airbagleriniz açılmassa aracı aldığınız kişiye dava açabiliyorsunuz. Airbaglarin tamirli olduğundan haberiniz yok ise tabi...

ALPER-VNS
24-07-2013, 02:20
ben arabamı sattım alan kişi düşürdü kilometreyi bana dava açtı sırf benden para koparmak için? böyle de bi risk çıkıyo o zaman ortaya.. mahkemeden bişey çıkmaz bence o yüzden.. tabi farazi konuşuyorum hukukçu biri yazsa da biz de bilsek..