PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2. El arac alımında para alışverişi nasıl olmalı

karsiyakaliozi
25-07-2013, 10:46
Arkadaslar merhaba 2. el araç alırken para işini nasıl halledıyorsunuz alıcı olunca mecbur satıcının isteğine göre davranılıyor banka havalesi falan yapaken plakalı araç bedeli falan diye yazmak kanuni sıkıntılarda bizi korur mu yada kendi aramızda sözleşme yapmak bağlayıcımıdır v.s

16EC813
25-07-2013, 10:48
noterde al gülüm ver gülümm :D

SekoLive
25-07-2013, 10:50
gözünün kesmediği birine araba satıcaksan yada araba alıcaksan tek gitme.

bankalarda blokeli cek olayı var abi onuda araştır sanrım parayı oraya yatırıyorsun satışı verdiğinde o belgeyle gidip parayı alabiliyor.

drago
25-07-2013, 10:51
parayı alırsınız notere geçersiniz, sahte çıkma olasılığına karşı da alıcı ile beraber bankaya gider yatırırsınız olur biter.

o blokeli hesap olayından da 1-2 mevzu duymuştum çünkü.

önce para sonra araba; para-çokomel eğrisi...

karsiyakaliozi
25-07-2013, 10:53
mesela ben satarken once parayı hesapta gormeden vermıyorum satıs bu zamanda 50-60k paraya dolanılmaz noter vs sahtesi var kap kacı var

Kahn23
25-07-2013, 10:59
Satışı yapmadan önce bankaya git parayı yatırsınlar. Blokeli eft-havale diye bi işlem var. Sen işleme onay vermeden hesaba geçmiyorlar.
Açıklamaya da plaka no yaz. Yarın öbür gü sıkıntı olduğunda resmi belge olur elinde..

karsiyakaliozi
25-07-2013, 11:00
Satışı yapmadan önce bankaya git parayı yatırsınlar. Blokeli eft-havale diye bi işlem var. Sen işleme onay vermeden hesaba geçmiyorlar.
Açıklamaya da plaka no yaz. Yarın öbür gü sıkıntı olduğunda resmi belge olur elinde..

ben alıcıyım :)

Erdem K.
25-07-2013, 11:01
Önce bankaya gidip size ait olan X tl'yi alıcıyla birlikte sorgulatırsınız... Sonra bankaya en yakın noterde alışverişi yapıp, bankadan satıcıya para transferini gerçekleştirirsiniz.

Bu durum tamamen ikili ilişkiye ve güvene kalmış durumdadır. Araç satan kişi, araç satışını vermeden önce parasını almayı doğal olarak talep eder. Alıcı da güveniyorsa bu şekilde de olabilir...

tayreep_john
25-07-2013, 11:01
ticaret yapıcağın kişiyle bankaya gidiceiğinizi orda parayı teslim alıcağınızı yada noterde parayı alıcağınızı önceden söyleyin ... eğer bunun aksi durumu olursa yada haraketleriyle belli ederse iş işten geçmemiş olur satışı yaparken almak en mantıklısı :) ve de yanında bir arkadaş şart.

wekoo
25-07-2013, 11:03
Al gulum ver gulum satistaaa

mert_can 41
25-07-2013, 11:12
Noterde ver parayı al arabayı en iyisi bence bu :)

karsiyakaliozi
25-07-2013, 11:14
Noterde ver parayı al arabayı en iyisi bence bu :)

noterde 60-70 k para sayılırmı sahtesi ıvır zıvırı mantıklı gelmıyor bana

mert_can 41
25-07-2013, 12:40
noterde 60-70 k para sayılırmı sahtesi ıvır zıvırı mantıklı gelmıyor bana

abi bizde şimdiye kadar hep araba alım satımlarında bu yolu kullandık banka konusunda ne yazıki pek güvenmiyoruz şimdiye kadarda forumlarda duyduğum dolandırıcılık olaylarının bir çoğu banka yoluyla yapılan alışverişlerde oluyomuş paranız bankaya geliyor siz imzalayın falan diye en iyisi parayı kendi gözünüzle görüp satışı vermek bizce :)

FATİH
25-07-2013, 12:47
noterde aracın bedelini elime takır takır saymayan adam nah alır benden aracı. anam mısın, babam mısın, kimsin? sen beni tanımıyordun, ben seni... al gülüm, ver gülüm. :)

34btr1907
25-07-2013, 12:48
önce notere gidilip devir işlemine bakılır sorgulanır araç sıkıntı varmı yokmu,yoksa bankaya gidilir satıcı parayı kendi hesabına yatırır ,ordan notere gıdılıp devir yapılır.yada noterde sayarsın sahteden anlıyorsan tek tek bakarsın 45dk.

karsiyakaliozi
25-07-2013, 12:50
noterde aracın bedelini elime takır takır saymayan adam nah alır benden aracı. anam mısın, babam mısın, kimsin? sen beni tanımıyordun, ben seni... al gülüm, ver gülüm. :)

iyi diyorsunda sahte para vs ne yapıyorsun 100k getırdı 20lik 50 lik saymakla bitermi :)

16EC813
25-07-2013, 12:51
iyi diyorsunda sahte para vs ne yapıyorsun 100k getırdı 20lik 50 lik saymakla bitermi :)

satacagın kişiyi onu yapabilecegine inanıyosan sen zaten o kişiye satma aracı
bide sen alıcı degilmisin ki ? niye bunları dert ediyon anlamadım ??

mk1gti
25-07-2013, 12:52
canlıyı görmek en doğrusu...
sonuçta bankadaki çalışan da işin içine alınabilirse daha sıkıntılı şeylerle karşılaşılabilir...

Risendark
25-07-2013, 12:54
Noterde al parayı ver satışı

FATİH
25-07-2013, 12:57
para saymak ya da sahtesini ayırt etmek zor geliyorsa blokeli çekten başka güvenilir yöntem yoktur. adam eline çeki verir, karşılığını teyit eder ve satışı verirsin o kadar. :)

karsiyakaliozi
25-07-2013, 12:57
sonuçda alıcı olsamda satıcıya mantıklı bi öneri sunmak lazım ortak noktada anlaşılsın

FATİH
25-07-2013, 13:02
o halde paranı bankadan alıcıyla birlikte çekersin. adam da senin yanında paranın makinede sayıldığını görür. sağlam bi çantaya adamın gözü önünde koyarsın paranı. "tamam kardeş, noterde satış yapılırken memurun önünde vereceğim bu parayı" dersin ve olay biter.

bir de mesele karşı tarafı iyi süzmek, adamın hareketlerini kontrol etmek. baktın sağlam bi b.ka benzemiyo, çekip gitmeli en iyisi. s.ktirsin gitsin; tipine çeki düzen versin teres.

16EC813
25-07-2013, 13:02
sonuçda alıcı olsamda satıcıya mantıklı bi öneri sunmak lazım ortak noktada anlaşılsın

yaa abi allahesen sen neyin peşindesin ,komplo teorilerimi geliştiriyosun :D az bişey adamın gözünden belli olur bu işler :icon_tup:

Bad-Fast
25-07-2013, 13:16
noterde al gülüm ver gülümm :D

aynen böle ıvır zıvır uğraşmıycan :)

karsiyakaliozi
25-07-2013, 13:17
o halde paranı bankadan alıcıyla birlikte çekersin. adam da senin yanında paranın makinede sayıldığını görür. sağlam bi çantaya adamın gözü önünde koyarsın paranı. "tamam kardeş, noterde satış yapılırken memurun önünde vereceğim bu parayı" dersin ve olay biter.

bir de mesele karşı tarafı iyi süzmek, adamın hareketlerini kontrol etmek. baktın sağlam bi b.ka benzemiyo, çekip gitmeli en iyisi. s.ktirsin gitsin; tipine çeki düzen versin teres.

mantıklı olabilir

aslan
25-07-2013, 13:23
Aslında noterlerede bu konu ile ilgili sahteciliğin önüne geçilmesi için para sayma makinaları koymak lazım

karsiyakaliozi
25-07-2013, 13:26
Aslında noterlerede bu konu ile ilgili sahteciliğin önüne geçilmesi için para sayma makinaları koymak lazım

pahalı deyıl aslında koysa kendi noter işleri artar bence :)

Burak K.
27-07-2013, 03:06
Aliciysam eğer tek basıma gitmem hiç bir zaman eğer satıcı bankaya havale isterse yanımda ki arkadaşı bankada birakirim satış icin imzalar atıldığı anda telefon acarım para aktarılır satıcı da kontrol eder saticiysam da alıcı arkadas gözümün önünde bütün parayı bankadan çeker gideriz noterde sayar alırım guvenmediysem adama icime sinmediyse zaten ticaret yapmam vazgeçerim hiç tehlikeye girmeye gerek yok bu tur islerde.

driftboy
27-07-2013, 03:18
Araba almaya hiçbizaman tek gidilmez, satmayada aynı şekilde..

herşeyi düşünmek lazım. babanın oğlu yok karşında. Alıcıysan satıcıyla birlikte her işin bittikten sonra bankaya gidersin, parayı çekersin, koyarsın cebine. Notere gidersin alır satışı parayı eline verirsin sayar koyar cebine..

Satıcıysanda para nakit gelmişse bankada çekmemişsen sahte olabilme ihtimaline karşı bankaya gidersin, yada bi dövizviye. Kontrol ederler.

Burak
27-07-2013, 03:43
Şimdiye kadar 2 kere araba aldım. Birinde nakit teslim ettim evraklar hazırlanana kadar adam saydı parayı. Digerinde meblağ biraz fazlaydı notere geldik evraklar hazırlandı gittik hesabına parayı yatırıp notere dönüp satışını aldim. Duruma gore degisiyor net bir yolu olsa keske, hem alıcıyı hem satıcıyı güven altına alan.

Murat Ç.
27-07-2013, 10:30
''en iyisi en temizi noterde al gülüm ver gülüm :D karşılıklıgüven çok önemli bir de mümkünse tek başına gidilmemeli illaki yanında biri olmalı ;)

MatraX_07
27-07-2013, 10:40
Renault bayisinin 2.el satış sorumlusuyum..
Bizde alışveriş'te sözleşme yapılır.Kapora veya araç bedelinin hepsi ödenir,bizde ona istinaden ödediği para karşılığında makbuz verilir.Daha sonra Notere gidilir,noterde satış verilir

Nakit ödemek istemeyenlerde banka üzerinden gönderir

Sahış olarak para işini noterden önce halletmen senin yararına olur.Yalnız para alışverişinde eksiksiz olmasına ve sahte olmamasına dikkat edin...

Bulut Y.
27-07-2013, 10:44
Yanında kalıplı vücutcu 2 arkadaşını götür sıkıntı olmaz

XoR
27-07-2013, 10:45
Noter'de bankaların telefon uygulamasını kullanarak işlem yapmak bana en mantıklısı geliyor. Ama tabi diğer tarafında bunu yapabilecek kapasitede olması gerekiyor bu yöntem için. Nakit parayı noter'de saymak, noter'den yüklü parayla çıkmak herzaman rahatsız eder beni.

onursumer
27-07-2013, 10:59
Ben genelde alıcıysam bankada parayı saydırıp paketletıyorum satıcıyla bırlıkte pesınden notere gıdıp satısla teslım edıyorum

Eger satıcıysamda aynı sekılde parayı bankada saydırıp o sekılde noterde teslım alıyorum

Guvenılır ınternet bankacılıgı kullanan ınsanlar denk gelırse daha ıyı tabı ıkı dkda cozuluyor olay

oguzhan999
27-07-2013, 11:09
Ben bloke cek yapiyorum kesinlikle en guvenlisi

emrehan1453
27-07-2013, 11:15
3 once bir arac aldik satici bankaya hesabina havele istedi bende noterde nakit veririm ya satisi veremezse ceza olur haciz olur .o sahte paradan korktu icin bende bankaya gidip parayi makineden gecirtim halletik

karsiyakaliozi
29-07-2013, 11:25
Renault bayisinin 2.el satış sorumlusuyum..
Bizde alışveriş'te sözleşme yapılır.Kapora veya araç bedelinin hepsi ödenir,bizde ona istinaden ödediği para karşılığında makbuz verilir.Daha sonra Notere gidilir,noterde satış verilir

Nakit ödemek istemeyenlerde banka üzerinden gönderir

Sahış olarak para işini noterden önce halletmen senin yararına olur.Yalnız para alışverişinde eksiksiz olmasına ve sahte olmamasına dikkat edin...

aslında aklımdakı boyle bısey sahıslar arası yapılan basıt sözleşmenın ne kadar bağlayıcılığı olabilir kanun önunde

tylan
29-07-2013, 11:55
Alırken de noter de parayı verırım satarken de once banka da paraya baktırır sonra noter de parayı alırım. banka 30 tl gıbı bı fark alıyor paralar gerçekmi diye bakmaya

MatraX_07
29-07-2013, 21:29
aslında aklımdakı boyle bısey sahıslar arası yapılan basıt sözleşmenın ne kadar bağlayıcılığı olabilir kanun önunde

Hukuksal olarak bağlayıcı abi örnek gönderebilirim
En altında madde var hukuksal işlemlerle ilgili müşteri imza attı mı tamamdır

fatihcakin
29-07-2013, 21:48
Paraları tanıdık kuyumcu dövizci vs gibi para sayma makinesi olan yerlerde sayabilirsiniz :D zamanında kullanmıştık :)

darkmoon
29-07-2013, 21:50
alıcıyla konuşursun bankadan parayı çekersiniz zaten genelde noterlerle bankar aynı bölgede birbirlerine çok yakın olurlar
bankadan para çekilir gözünüzün önünde notere gidilir satış verilir para alınır bunlar yalnız yapılmaz..

eğerki hazır sıcak parayla gelmişse gene bankaya gidilir para check edilir sahte olmasına karşı eskiden bedavaydı sanırım artık 50 tl ücret alıyorlarmış para temiz çıkarsa gene para alınır notere gidilir al gülüm ver gülüm..

Oconner
29-07-2013, 22:37
bizde galericiyiz
parayı satış yaptıktan sonra noterde alıyoruz

eran
29-07-2013, 22:53
Ben de ikinci el araba aldım, önce arabaya baktık, sonra parayı verdim arabayı alıp geldim, bakımını eksiklerini vs yaptırdım ondan sonra müsait olunca geldi yanıma satışını aldık ..

Tanıdık ve güvenilir birisi olduğu için geniş davrandım .. O da sağolsun arabayı aldıktan sonra bile çıkan masraflara yardımcı oldu .. Bazı şeyleri ortak bazı şeyleri sıfır olarak kendi cebinden temin etti ..

Tanımadığınız kişiye araba veriyo veya araba alıyosanız tavsiyem bankaca rehin koyma olayıdır, parayı yatırırsınız, işlem tamamlanınca gidilip alınır bankadan ..

Her iki taraf da sıkıntısız şekilde noktayı koyar alıp verme olayına ..

karsiyakaliozi
30-07-2013, 07:24
Hukuksal olarak bağlayıcı abi örnek gönderebilirim
En altında madde var hukuksal işlemlerle ilgili müşteri imza attı mı tamamdır

pm atıyorum

Emre Ekrem
30-07-2013, 08:19
canlıyı görmek en doğrusu...
sonuçta bankadaki çalışan da işin içine alınabilirse daha sıkıntılı şeylerle karşılaşılabilir...

al sana komplo teorisi, :D