PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MBA Hakkında Yardım.

Draniela
25-07-2013, 23:53
Herkese merhaba. 5 yıllık kanlı terli uğraşlar sonucunda makina mühendisi oldum :) Bir yandan dış ticaret okuyorum ve askerlik bittikten sonra hem çalışıp hemde MBA yapmak istiyorum.

Ama artık böyle derslerle uğraşacak ne gücüm kaldı ne de sabrım. Araştırdım tezsiz olarak yapılıyormuş. Fakat benim asıl merak ettiğim dersler nasıl oluyor. Yani alıp alıp kalma olayı gelirse başıma bitmez. Daha önceden MBA yapan ya yapıyor olan kimse var mı aramızda ?

Şimdiden teşekkür ederim.

Not: Bu MBA in yuvası Amerika biliyorum ama onun için ayıracak zamanım yok malesef.

bilalMW
26-07-2013, 00:11
Merhaba

MBA hakkında bildiklerimi yazayım her okulun verdiği ders sayısı farkı 10 ders verir kimi 8 kimi 6..

tezsiz yaparsan tez yazmıyorsun ve ales puanı istemiyorlar yalnız bazı okullar sembolik olarak 55-60 gibi ales puanı isteyebilirler. İngilizce yapacaksan ielts toefl gibi sınavda isteyebilirler.
tezsiz yüksek lisans güzel lakin doktora yapma şansın yok. geçen ay sağ olsunlar yök önünü kapadı. mba da şöyle diyeyim okul bazında ne kadar ekmek o kadar köfte. :)

bende kısmet olursa MBA,MIS,Endüs. müh. gibi alanlarda master yapmak istiyorum ama askerden sonra. :D

Draniela
26-07-2013, 00:15
Merhaba

MBA hakkında bildiklerimi yazayım her okulun verdiği ders sayısı farkı 10 ders verir kimi 8 kimi 6..

tezsiz yaparsan tez yazmıyorsun ve ales puanı istemiyorlar yalnız bazı okullar sembolik olarak 55-60 gibi ales puanı isteyebilirler. İngilizce yapacaksan ielts toefl gibi sınavda isteyebilirler.
tezsiz yüksek lisans güzel lakin doktora yapma şansın yok. geçen ay sağ olsunlar yök önünü kapadı. mba da şöyle diyeyim okul bazında ne kadar ekmek o kadar köfte. :)

bende kısmet olursa MBA,MIS,Endüs. müh. gibi alanlarda master yapmak istiyorum ama askerden sonra. :D

Kaderimiz aynı desene :)
Aynen dediklerinin büyük çoğunluğunu biliyorum. Asıl merak ettiğim ben şimdi çalışırken bunu yapacağım için o dersler zor gelir mi ? Harbiden ders çalışmaktan nefret eden bir insanım. Eğer rahat yapılıyorsa problem yok ama çok zorluysa sıkıntı. Gerçi yine vazgeçmem öyle ya da böyle yaparım.

bilalMW
26-07-2013, 00:17
Kaderimiz aynı desene :)
Aynen dediklerinin büyük çoğunluğunu biliyorum. Asıl merak ettiğim ben şimdi çalışırken bunu yapacağım için o dersler zor gelir mi ? Harbiden ders çalışmaktan nefret eden bir insanım. Eğer rahat yapılıyorsa problem yok ama çok zorluysa sıkıntı. Gerçi yine vazgeçmem öyle ya da böyle yaparım.

https://eksisozluk.com/hem-master-yapip-hem-de-calismak--1597597 burayı okumanda fayda var o zaman. :)

http://www.eksiduyuru.com/duyuru/112748/yuksek-lisans-yapanlara-bir-kac-soru

Draniela
26-07-2013, 00:37
https://eksisozluk.com/hem-master-yapip-hem-de-calismak--1597597 burayı okumanda fayda var o zaman. :)

ekşi duyuru - Yüksek lisans yapanlara bir kaç soru.. (http://www.eksiduyuru.com/duyuru/112748/yuksek-lisans-yapanlara-bir-kac-soru)

wowdan çıkınca geniş geniş okuyayım o halde :)

Akın Sarıkaya
26-07-2013, 00:50
uzaktan eğitim tezsiz düşünebilirsiniz, istanbul arelde uzaktan eğitimi var, az önce tesadüfen gördüm bende.

63owen63
26-07-2013, 00:53
tezsiz yüksek lisans = o alanda alınmış bir sertifika

Draniela
26-07-2013, 00:59

ekşi duyuru - Yüksek lisans yapanlara bir kaç soru.. (http://www.eksiduyuru.com/duyuru/112748/yuksek-lisans-yapanlara-bir-kac-soru)

bomba yazı olmuş :D benim amelelikte tecrübem baya var o yüzden çalışma hayatından yana sıkıntı yok benim :)
bende başladığımda birlikte nasıl yürüdüğünü yorumlarım buradan:)

uzaktan eğitim tezsiz düşünebilirsiniz, istanbul arelde uzaktan eğitimi var, az önce tesadüfen gördüm bende.

Aynen uzaktan eğitimde var ama o uzaktan eğitim nasıl oluyor onu pek bilmiyorum. Bitiremeyiz falan programı sonra uğraş dur yıllarca :)

bazı şeyler kağıt üzerinde gerekir ama. mühendis diploması gibi

bilalMW
26-07-2013, 01:01

hadi bu adam mühendis bunun her koşulda gideri var. :D

ya işletmeciler napsın şimdi ? :(

63owen63
26-07-2013, 01:03
Şuan 5 yıllık fakülte mezunları da tezsiz yüksek lisans mezunu gibi kabul ediliyor. Dedigim gibi biraz fütürist düşündügünde ya da sektöründe uluslararası bir firmayla muhattap oldugunda dedigim yönde ikna olacaksındır.

Draniela
26-07-2013, 01:08
hadi bu adam mühendis bunun her koşulda gideri var. :D

ya işletmeciler napsın şimdi ? :(

İşletmecilerin bu devirde işi harbiden çok zor. Allah yardımcıları olsun.
Gerçi artık her bölümde herşey zor. Hep torpil başka hiçbirşey yok arkadaş.

Şuan 5 yıllık fakülte mezunları da tezsiz yüksek lisans mezunu gibi kabul ediliyor. Dedigim gibi biraz fütürist düşündügünde ya da sektöründe uluslararası bir firmayla muhattap oldugunda dedigim yönde ikna olacaksındır.

Haklısın. Zaten fütürist olarak yaklaştığında makina mühendisliğinin yanında böyle birşey koymak artı getirmez mi her zaman ? Üstüne yırtık bir karakter yapısı bence güzel olacak diye düşünüyorum. Yöneticilik için beni ileriye taşıyacak birşey olacak bu.

bilalMW
26-07-2013, 01:11
işletmeciler yönetse mühendisler tasarım,arge,test v.s yapsa ne güzel olacak bu dünya. :D

hangi üni mezunusun kardeşim ?

Draniela
26-07-2013, 01:33
işletmeciler yönetse mühendisler tasarım,arge,test v.s yapsa ne güzel olacak bu dünya. :D

hangi üni mezunusun kardeşim ?

hehe orası öyle ama arge vs. hiç bana göre değil :) sırf yöneticilik için okudum bu bölümü.

bozok üniversitesi mezunuyum. zaten torpile güvenmesem ben hayatta makina mühendisliği okumazdım :D

Draniela
26-07-2013, 01:35
ayrıca daha mezun olamadım stajım kaldı :D o diplomayı elime almadan inanmayacağım mezun olduğuma :D

M3CSL
26-07-2013, 02:17
ben maltepede yapiyorum tezsiz e mba, tavsiye ederim
toplam 10 ders, dersler kayit altina aliniyor istedigin zaman izleyebiliyorsun, vizeler uzaktan oluyor finallerde okula gidiyorsun
ucret toplam 8 bin tl
dersler biraz isletme temelin varsa zor deil zorlanmazsin..
bilgide yaparsan biraz daha zor dersler..

Draniela
26-07-2013, 02:21
toplam 10 ders, dersler kayit altina aliniyor istedigin zaman izleyebiliyorsun, vizeler uzaktan oluyor finallerde okula gidiyorsun
ucret toplam 8 bin tl

Süper. Peki uzatma durumu vs. nasıl oluyor ? Kaldığımız ders üzerine extra ödüyor muyuz ?
Okuması zor mu peki ? Biraz tecrübelerinden yararlanmak isterim.

bilalMW
26-07-2013, 02:21
ucret toplam 8 bin tl

diplomada e-mba yazmıyor dimi ?

Draniela
26-07-2013, 02:22
diplomada e-mba yazmıyor dimi ?

Onu sormayı unuttum :) yazmaz diye tahmin ediyorum gerçi.

bilalMW
26-07-2013, 02:23
Onu sormayı unuttum :) yazmaz diye tahmin ediyorum gerçi.

bende öyle düşünüyorum ama emin olma duygusu işte bunlar hep :D

Draniela
26-07-2013, 02:26
bende öyle düşünüyorum ama emin olma duygusu işte bunlar hep :D

e mba yazarsa yönetici olacağımız zaman adam der sen e yönetici ol bakalım diye :D

bu olay baya kafama yattı ama 10 tane ders vizeleri başkasına yaptırsam yüksek alsa finallerde kopyayla geçerim herhalde :)

63owen63
26-07-2013, 09:26
tezli tezsiz farketmeksizin, master of business administration yazar diplomada

Draniela
26-07-2013, 13:04
tezli tezsiz farketmeksizin, master of business administration yazar diplomada

o zaman ben e mba yaparım hemde yorucu olmaz git gel kısmı.

Ozan.E
26-07-2013, 13:15
MBA için para konuşur mu diyebiliyoruz peki ? Bunla ilgili devlet üniversitelerinin yüksek lisans programları veya özel üniversitelerin burs programı olabiliyor mu ?

M3CSL
26-07-2013, 13:17
tabikide yazmiyor e mba diye/.

kalinca sanirim donem basina ekstra ucret var, iinternet sitesinde ayrintili bilgi olm
masi lazim
zor degil gercekten,ama dersleri izlemek lazim, haftada toplam 3-4 saatini ayiracan yani..

hersey internet uzerinde yapiliyor ders secimi filan, birtek finale gidiosun o kadr

Draniela
26-07-2013, 14:23
MBA için para konuşur mu diyebiliyoruz peki ? Bunla ilgili devlet üniversitelerinin yüksek lisans programları veya özel üniversitelerin burs programı olabiliyor mu ?

Devlet okullarında da var bu program. Özellerde burs görmedim ben. Bu arada devlet okullarında sanırım hafta sonu gitmek için iyi bir ücret veriyorsun hafta içi gündüz giderim diyenlere sorun yok uygunmuş. Tabi araştırmak lazım

Draniela
26-07-2013, 14:25
tabikide yazmiyor e mba diye/.

kalinca sanirim donem basina ekstra ucret var, iinternet sitesinde ayrintili bilgi olm
masi lazim
zor degil gercekten,ama dersleri izlemek lazim, haftada toplam 3-4 saatini ayiracan yani..

hersey internet uzerinde yapiliyor ders secimi filan, birtek finale gidiosun o kadr

Ben bu işi çok sevdim. 3-4 saat hiç sorun değil aksine değişiklik olur keyifli olur. Uygun olduğum hafta içi akşamları 1 saat ayırsam hafta sonu az birşey daha baktım mı tamamdır. Ekstra ücrette çok değilse bu iş babalar gibi olur.
Çok teşekkür ederim