PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 206 Ses Sistemi.

Hondata300
28-07-2013, 00:29
Bir arkadaşımızın 206 Aracına ses sistemi kurmak istiyoruz max bütçe 1800 TL Ürünler sıfır olmak kaydı ile bu sistemi kurmak istiyoruz. Önerilerinize açık bekliyoruz.
Aklımızdaki sistem.

Kicker CVR 15 = 1000W 500W RMS
Pioneer DEH-X 7550 SD MP3 = MIXTRAX Ve 3 RCA çıkış
İnfinity Ref-5030CS 13 cm Mid Bass Takımı Component = 225W 75W RMS
İnfinity Ref-5030CS 16 cm Mid Bass Takımı Component = 270W 90W RMS
M-Acoustic M4 4 Kanallı Amfi = 4 X 60 watt RMS @ 4 ohm
M Acoustic MSX 1000.1 Mono Subwoofer Amfisi =
1000 watt RMS @ 1 ohm
600 watt RMS @ 2 ohm
400 watt RMS @ 4 ohm
Cadence Kablo Seti 4WGA
Soundstream SCX-1.5 Kapasitör 1.5 Farad

TOTAL = 1830 TL

alex
28-07-2013, 00:54
1830 tl ye fiyat çıkartan biyer varmı 0 olarak bu fiyatın biraz üstüne çıkabilirde bu dedikleriniz

ve kablolama yalıtım isticek araç bunuda göze aldınızmı ?

Hondata300
28-07-2013, 20:38
1830 TL tutuyor 0 olarak herşey.. Kablolama işini bir tanıdığımıza yaptırıcaz, Dışardada yaptırsak maximum 150 TL tutucaktır. Yalıtıma gerek duymadık açıkcası araba 2005 model olduğu için.

Bu sistem ile nasıl sonuç alınır, dinlediğimiz şarkılar bass ağırlıklı şarkılar genelde. + Veya - leri nelerdir .

cXe
29-07-2013, 11:49
bence amfiler güçsüz. mono amfi tam sınırda, şahsen amfinin kullanılacak hoparlörden biraz daha güçlü olmasını tercih ederim. 4 kanallı amfinin gücü 60 rms zaten yetmeyecek.

edit: infinitylerin 2 ohm olduğunu hatırladım (doğru mu hatırladım :D) eğer öyle ise 4 kanallı amfinin 2 ohm daki speclerini incelemek gerek

Hondata300
01-08-2013, 02:12
Infınıty 2 Ohm evet, Ve stereo anfinin 2 ohm da çıkışı 4x90w RMS .

Bize anfi yeticektir diye düşünüyorum, Bir tesisatçı abiyle konuştum orta halli bir sistem olduğunu herşeyin kararında olduğunu söyledi, Bu hafta sipariş vermeden önce tekrar bir incelemek istedik. Sistemde eksik gören varmı ?

painkller
01-08-2013, 10:13
araştırmadan söylüyorum infinity ler 3ohm değilmi ?
edit: 2ohm muş. bence 6500cx alın onlar 3ohm 16cm olarak. ohm düştükçe ses kalitesi azalıyor ve amfi daha fazla güç üretmek için zorlanıyor diye duymuştum. Mid takımındada bence kalite önemli.

cXe
01-08-2013, 10:26
infinty ler 2 ohm olmasına rağmen jbl-kicker-soundstream yada bu seviyedeki çoğu mid takımından kalitededir

painkller
01-08-2013, 10:34
abi elbette ama 2 ohm 75w rms isteyen bir mid takımı M-Acoustic M4 4 Kanallı Amfi = 4 X 60 watt RMS veren bir amfiyle beslenirse bu amfi 2ohmda 75wtan daha çok güç üreteceğini tahmin ediyorum. yanlış ayar veya çok yüklenmede yazık olmasın.

bu arada infinity kullanıcısı olarak yazıyorum bunları. ref serisi gerçekten piyasa ürünlerinden çok çok üstte bir seri, kalitelide. tercihlerinizde çok güzel :)

murat_ileri
01-08-2013, 11:14
bu sistemde direk infinityden vazgeç derim, bass içerisinde bogulur kalır. sub besleyecek anfi olarak a/b class bir anfi bul müzik tarzına uygun tonda çalar.

Hondata300
02-08-2013, 14:34
abi elbette ama 2 ohm 75w rms isteyen bir mid takımı M-Acoustic M4 4 Kanallı Amfi = 4 X 60 watt RMS veren bir amfiyle beslenirse bu amfi 2ohmda 75wtan daha çok güç üreteceğini tahmin ediyorum. yanlış ayar veya çok yüklenmede yazık olmasın.

bu arada infinity kullanıcısı olarak yazıyorum bunları. ref serisi gerçekten piyasa ürünlerinden çok çok üstte bir seri, kalitelide. tercihlerinizde çok güzel :)

6500cx 30 Lira kadar daha pahalı, Ben bir kaç kişiden dinlediğim için ref serisinde karar kıldık, ayrıca forumlarda vs. bu ürünleri 2 aydır araştırıyorum hiç şikayet alan duymadım sadece stereo anfi konusunda biraz endişeliyim. 6500CX Nasıldır peki.

bu sistemde direk infinityden vazgeç derim, bass içerisinde bogulur kalır. sub besleyecek anfi olarak a/b class bir anfi bul müzik tarzına uygun tonda çalar.

Neden inifinty 2 takım, bass altında gerçekten ezilir mi ? A/B Class anfilere örnek verirmisin ? pek anlamıyorum kusura bakmayın, Benim seçtiğim mono anfinin nesi var peki ?

murat_ileri
02-08-2013, 15:14
infinitynin karakteristik olarak zaten yumuşak çalan bir sistem, bass agırlıklı müzikler dinliyoruz diyede siz belirttiniz. birde 206 nın hoparlör konumlandırmasına bakınca bu cevabı vermek çok kolay. anfilerin üzerinde belirtir "CLASS A/B ve CLASS D" vs gibi. Class A/B analog anfidir daha fazla güç ister ama daha tok tonlaması vardır, Class D ise digital anfidir daha az güç ister ( daha verimlidir) ama tonlaması dahayumaşaktır. Karakteristik olarak bass anfisinde A/B sınıfı anfi her zaman daha idealdir.

hakan876
02-08-2013, 22:45
bende tam tersını soyluycem a..b sınıfı cıhaz alınıcak ıse kapılara daha uygun .nedenı ıse daha detaylı calması gerısınde hem fıkırım amma kapıda a.b sınıfı daha ıyı dır.. sahneyıı onde yakalrsın sub ta degıl crossu duzgun calıısan, d sınıfı bı mono anfı sub da daha ıyı olur. onunda sebebı akım olarak daha amp cekmesı ..

hakan876
02-08-2013, 22:52
kıcker la cok ugrastım ne yapasan ya pek karakterı degısmıyoo rockford gıbı degıl.belkı kabınle bıraz oynayarak ıyı bı ton yakalana bılır..

cXe
02-08-2013, 23:14
d class ile mid-midrange-tweeter beslenemez ki, d sınıfı amfiler sadece alt frekansların olduğu subwooferlar için kullanılır, herhangi bir hoparlöre mono amfi bağladığınızda sadece bass sesi duyarsınız o nedenle zorunlu olarak kapılara a-b sınıf bir amfi kullanılacak

murat_ileri
03-08-2013, 00:25
bende tam tersını soyluycem a..b sınıfı cıhaz alınıcak ıse kapılara daha uygun .nedenı ıse daha detaylı calması gerısınde hem fıkırım amma kapıda a.b sınıfı daha ıyı dır.. sahneyıı onde yakalrsın sub ta degıl crossu duzgun calıısan, d sınıfı bı mono anfı sub da daha ıyı olur. onunda sebebı akım olarak daha amp cekmesı ..

hakan abi fark ettiysen bahsedilen anfi "CLASS D" dir şeklinde belirtmedim, ben sadece arkadaşımızın daha basit şekilde neden tavsiye ettiğimi anlaması için örnekleme yaptım. A/B sınıfı stereo anfiler ne yazık ki şuanda pek üretilmiyor. arkadaşımızın belirttiği anfide zaten Class A piyasada ki bir çok cihaz gibi.

d class ile mid-midrange-tweeter beslenemez ki, d sınıfı amfiler sadece alt frekansların olduğu subwooferlar için kullanılır, herhangi bir hoparlöre mono amfi bağladığınızda sadece bass sesi duyarsınız o nedenle zorunlu olarak kapılara a-b sınıf bir amfi kullanılacak

"Senin bilmiyor olman firmaların bugüne kadar üretmediği yada üretmeyeceği anlamına mı geliyor? biraz araştırıp ögrenip yorum yapsan keşke!"

Alpine pdx serisi
Infinity Kappa ve Reference serisi
Rockford Fosgate P1000X4D
Precision Power p900.4

D Class stereo bir kaç anfi örnegi, cross-overı sadece sub beslemek amacıyla üretilmiş bir anfiden zaten compenant için frekans alamazsın!
ve son olarak piyasada satılan cihazların hangi sınıfta oldugu iyice araştır.

cXe
03-08-2013, 12:01
murat abi bana d sınıfı 20-22kHz spektrum a sahip amfi gösterir misin? yanlış anlama amacım bilgi tartışmak değil, benim gördüğüm d sınıfı amfilerin hepsi dar bir spektrum a sahip bu aralıkta genelede 20-250Hz olur. bu nedenle hoparlörlerde kullanılmaz.

belki yine çok dar bir spektrumda ama üst frekanslarda çalışan bir amfi olabilir ama o amfide de diğer sesler kayıp olur, böyle bir amfide ancak aktif sistemde kullanılabilir (ki daha tr de örneğini görmedim) fakat arkadaşın ana ünitesi buna imkan vermiyor

murat_ileri
03-08-2013, 23:21
murat abi bana d sınıfı 20-22kHz spektrum a sahip amfi gösterir misin? yanlış anlama amacım bilgi tartışmak değil, benim gördüğüm d sınıfı amfilerin hepsi dar bir spektrum a sahip bu aralıkta genelede 20-250Hz olur. bu nedenle hoparlörlerde kullanılmaz.

belki yine çok dar bir spektrumda ama üst frekanslarda çalışan bir amfi olabilir ama o amfide de diğer sesler kayıp olur, böyle bir amfide ancak aktif sistemde kullanılabilir (ki daha tr de örneğini görmedim) fakat arkadaşın ana ünitesi buna imkan vermiyor

hakan abi fark ettiysen bahsedilen anfi "CLASS D" dir şeklinde belirtmedim, ben sadece arkadaşımızın daha basit şekilde neden tavsiye ettiğimi anlaması için örnekleme yaptım. A/B sınıfı stereo anfiler ne yazık ki şuanda pek üretilmiyor. arkadaşımızın belirttiği anfide zaten Class A piyasada ki bir çok cihaz gibi.

Alpine pdx serisi
Infinity Kappa ve Reference serisi
Rockford Fosgate P1000X4D
Precision Power p900.4

cevabını zaten verdiğim bir bir konuda halen okumuyor araştırmıyorsun, anfinin sınıfı verimini simgeler. d sınıfı anfiler sadece subwoofer beslemek için üretilmiyor.

bu sefer sana daha iyi incelemen için seninde bildigin marka ve modellerden direk link veriyorum, umarım bundan sonra daha bilgili ve nitelikli yorumlar yaparsın.

GM-D8604 4 Channel 1200W Class-D Car Amp - Pioneer Amplifier (http://www.pioneer.eu/uk/products/25/29/182/GM-D8604/page.html)
RS-A99 Opitical Digital Reference Amplifier (ODR) - Pioneer Amplifier (http://www.pioneer.eu/uk/products/25/29/182/RS-A99/page.html)
PRS-D800 Ultra-Compact, Reference Series 2-Channel, Class-D, Bridgeable Stereo Amplifier - Pioneer Amplifier (http://www.pioneer.eu/uk/products/25/29/182/PRS-D800/page.html)

direk kaynagından ham olarak anfi sınıflarının ne anlama geldiği açıklıyor.

Car Amplifiers Glossary (http://www.crutchfield.com/S-xIptr3ixnah/learn/learningcenter/car/amplifiers_glossary.html)

cXe
04-08-2013, 00:17
murat abi dijital amfi ile d sınıfı amfi farklı kavramlar mı? sanırım ben ikisini bir birine karıştırdım

--Alıntıdır--

D sınıfı nedir?
Bu sınıfların oluşması transistörlerin çalışma biçimi ve karakteriskliği ile belirlenir...Dlass d nin en büyük avantajı transistörlerin çalışma prensibi ile
alakalı bir durumdur.distorsiyonlu amplilerdir.Q çalışma noktaları
düşük akım bölgesinde seçilirler..böylece daha distorsiyonlu bir sinyal olur ancak kazancımız yükselicektir.bir yükselticinin kalitesi band genişliği ile kazanc çarpımı belirler..

D sınıfı amplilerin band genişlikleri düşük olmasına ragmen kazançları
%70-85 arasında değişmektedir..Transistörlerin çalışma biçimleri darbe
tipidir.Yani istenilen belirli ufak bir frekans aralıgında çalışırlar.
En büyük özellikleri ise az akım ile çok iş yapmalarıdır.Buda tamamen
transistörlerin öalışma prensipleri ve band genişliği ile alakalı bir durumdur.
Ve sinytalin belirli bir bandı işlendiği için kazanç dolaylı olarak yükselir.

Bir örnek vermek gerekirse 25-500hz arasında çalan bir sub ı flat flitre kullanarak sürmek güç kaybından başka birşey değidir...

Dijital ampliler ise sinyalin taşınması ve işlenmesi ile diğer amplar dan ayrılırlar.İçlerinde 32bit,24bit vs şeklinde işlemciler vardır..Aynı zamanda bu işlemci size çok kaliteli bir sinyal sağlıyabilyor.bunun yanı sıra dijital xover ile timig,EQ vs gibi tüm işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz...Gerisi ise hoparlörlerinize kalmış bir durum..Bir binanın temeli sağlam olsunki üstüne kat çıkabilelim...

Dijital olan bir amp aynı zamanda D sınıfı olabililir.
Aklıma sx1250.1 zapco dc serileri gibi..Analog amplara örnek ise mesela xetec p2 olabilir...

yazının devamı:
A,AB,B,C,BD,T,Z Sınıfı Anfiler (http://www.caraudiohifi.com/forum/index.php?topic=1152.msg16859#msg16859)
-------

verdiğin linkteki paragrafta da benzer açıklamalar var:

Class D amplifiers use output transistors as switches to control power distribution — the transistors rapidly switch on and off at least twice during every signal cycle. Class D amps boast higher efficiency, produce less heat, and draw less current than traditional Class AB designs. Class D amplifiers produce higher distortion than AB designs due to the high-speed switching on and off of the transistors, but this distortion occurs at frequencies above hearing, and is easily removed by a low-pass filter.

-------

hakan876
04-08-2013, 02:22
haklısın muratcım pek kalamadı bu sınıf anıfeler..zaten olanlarda cok yıparnmıs oluyoo.ımkan olsada hepsını a.b sınıfı yapsa arkadas anıfı sıstemını. pionner cok urettı bu tarz anfılerı.d sıınıfı cıhaz kullanılcaksa genede kablo montajına. dıkkat etsın derım . eger sııstem kurmadıysan kabloya bıraz daha yatırım yap.ıyı kablo almaya calıs.ıyı geceler..

Hondata300
04-08-2013, 16:54
Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için. D Class cihaz baktım araştırdim internetten ama fiyatları birazcık uçuk geldi bana.

Pioneer GM-D 8601 Mono Subwoofer Amfisi 1600 Watt = 450
Pioneer GM-D8601

800 watt RMS @ 1 ohm
500 watt RMS @ 2 ohm
300 watt RMS @ 4 ohm

Pioneer GM-D 8604 4 Kanallı 1200 Watt Oto Amfi = 450
Pioneer GM-D8604
4 x 100 W RMS (20 Hz - 20 kHz)

4 x 150 W RMS (1 kHz / 2Ω)

4 x 125 W RMS (1 kHz / 1Ω)

2 x 300 W RMS (1 kHz / 4Ω bridge)

2 x 250 W RMS (1 kHz / 2Ω bridge)

Bu anfiler ile

PIONEER TS-E170Cİ Mid takımı = 339
17cm 2 Yollu Hoparlörler (Bas,Tiz), 260 W Maksimum Çıkış Gücü: 260 W Nominal Çıkış Gücü: 60 W Empedans: 4? Frekans Tepkisi: 30 – 33,000 Hz Hassasiyet (1W/1m): 88 dB Woofer Ebatı (cm): 17 cm Tweeter Ebatı (mm): 28 mm

PIONEER TS-E130Cİ Mid takımı = 339
Ana Özellikler
TS-E130Cİ
Maksimum Giriş Gücü
180W
Nominal Giriş Gücü
35W
Empedans

Frekans Yanıtı
35 – 33000 Hz
Duyarlılık (1W/1m)
88 dB
Woofer Ebatı
13 cm
Woofer Malzemesi
Çift Katmanlı IMX ™ Aramid & Bazalt Elyaf Koni
Bütil Kauçuk Kenar
Tweeter Boyutu (mm)
28,0 mm

Şimdilik nasıl bir sistem olur ? Duruma göre Kicker yerine Pioneer Tsw-310d4'de alabilirim.

murat_ileri
04-08-2013, 22:54
kardeşim biz kendimize daldık senin konuyu rezil ettik seninde kafanı iyice karıştırmışız.

özet olarak senin istediğin min maliyetle güçlü bir sistem ise alternatif yollar izlemeni tavsiye edecegim. örnek olarak yüksek güçte 38 cm sub woofer yerine çift 25 cm band-pass kabinli sub daha düşük rmsli basslarla daha fazla peformans alabilirsin. hem daha zayıf hem daha güçlü nasıl olur diye soracağın için peşinen cevap vereyim. subları %100 beslemen için kayıpları da dahil edersen %170 civarı güç ile sürmen gerekli.( kayıplardan kasıt yetersiz elektrik, yanlış tune edilmiş kabin vs vs ) yani bu durumda alman gereken mono anfinin fiyatı ciddi rakamlara ulaşacak.bunun yerine 2x200 w rms sub ile bunu 600 w rms li anfi ile beslemen sana fazlasıyla yetecektir. midlerde tercihin hertzden yana olsunki bu seviyedeki bas tonları altından sana gülümseyerek cevap versin :D

golgem35
09-11-2013, 12:11
Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için. D Class cihaz baktım araştırdim internetten ama fiyatları birazcık uçuk geldi bana.

Pioneer GM-D 8601 Mono Subwoofer Amfisi 1600 Watt = 450
Pioneer GM-D8601

800 watt RMS @ 1 ohm
500 watt RMS @ 2 ohm
300 watt RMS @ 4 ohm

Pioneer GM-D 8604 4 Kanallı 1200 Watt Oto Amfi = 450
Pioneer GM-D8604
4 x 100 W RMS (20 Hz - 20 kHz)

4 x 150 W RMS (1 kHz / 2Ω)

4 x 125 W RMS (1 kHz / 1Ω)

2 x 300 W RMS (1 kHz / 4Ω bridge)

2 x 250 W RMS (1 kHz / 2Ω bridge)

Bu anfiler ile

PIONEER TS-E170Cİ Mid takımı = 339
17cm 2 Yollu Hoparlörler (Bas,Tiz), 260 W Maksimum Çıkış Gücü: 260 W Nominal Çıkış Gücü: 60 W Empedans: 4? Frekans Tepkisi: 30 – 33,000 Hz Hassasiyet (1W/1m): 88 dB Woofer Ebatı (cm): 17 cm Tweeter Ebatı (mm): 28 mm

PIONEER TS-E130Cİ Mid takımı = 339
Ana Özellikler
TS-E130Cİ
Maksimum Giriş Gücü
180W
Nominal Giriş Gücü
35W
Empedans

Frekans Yanıtı
35 – 33000 Hz
Duyarlılık (1W/1m)
88 dB
Woofer Ebatı
13 cm
Woofer Malzemesi
Çift Katmanlı IMX ™ Aramid & Bazalt Elyaf Koni
Bütil Kauçuk Kenar
Tweeter Boyutu (mm)
28,0 mm

Şimdilik nasıl bir sistem olur ? Duruma göre Kicker yerine Pioneer Tsw-310d4'de alabilirim.

Hocam bu sistemi kurabildinmi?