PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ethanol koyma yontemi

Korsti
29-07-2013, 05:45
Ethanolu deponuza nasil koyuyorsunuz?
Kucuk elektrikli pompa falan kullanan varsa ne tavsiye eder yoksa herkes basit sekilde depoya sise huni kesip ayarlayip deligi mi tutturmaya calisiyor?
Depo basina az miktarda koyan varsa nasil ayristiriyosunuz?

yavuz364
29-07-2013, 07:33
ben her depoda 5 er litrelik bidonları kullanarak ve bauhausta çok güzel bi huni var onu kullanarak koyuyorum..

E85 yada E100 kullandığımda da etanol varilinin içine bildiğimiz araba benzin pompasının ucuna bi hortum uydurdum onu daldırarak depoya basıyorum, gayet hızlı oluyor..

tibet
29-07-2013, 09:14
ethanolu neden koyuyarsunuz faydası nedir?

suprolla
29-07-2013, 09:41
marketlerde siyah bi huni satılıyo içinde filtresiyle beraber o çok işe yarıyor
ben şöle yaptım...bi tane bidon kapağının üstünü kestim ona 19luk bidonların su basma zımbırtısını yapıştırdım....bidon boyuncada hortum ekledim içeri...debiside güzel 40litreyi 5dk gibi sürede basıyor

i-vtec07
29-07-2013, 12:14
peki kaç litrey ne kadar koyuluyo? Saçma olucak ama 125 cc lik motora az miktar koysak sıkıntı yapar mı ?

Günkut
29-07-2013, 12:17
peki kaç litrey ne kadar koyuluyo? Saçma olucak ama 125 cc lik motora az miktar koysak sıkıntı yapar mı ?

Neden koyucaksın ki amaç ?

Ben direk döküyorum yukardan üstünede 30 tl lik benzin alıyorum.

Şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım.

wekoo
29-07-2013, 12:31
yarı yarıya koyanda var 10 litrede 3 litre koyanda var tam dengini bende cözmüş degilim daha...

i-vtec07
29-07-2013, 12:33
Neden koyucaksın ki amaç ?

Ben direk döküyorum yukardan üstünede 30 tl lik benzin alıyorum.

Şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım.

Anayola çıkınca kamyonlar sıkıştırıyolar.motorum rüzgarlı havalarda 5.vitesi çeviremiyo özellikle 2 kişiyken. Ufak bi performs artışı için yani :) yarış falan diğil amacım 125 cc nin canı belli.

penguinhakan
29-07-2013, 12:34
Benzin kalitesizliğinden doğan arabanızdaki retardı alır.

Time-R
29-07-2013, 12:42
Peki ethanol taulon xsylin gibi yakitlar nereden temin edebiliriz? piston segman gomleklere zarari olur mu?

Günkut
29-07-2013, 12:54
Peki ethanol taulon xsylin gibi yakitlar nereden temin edebiliriz? piston segman gomleklere zarari olur mu?

herşeyin fazlası zarar kanka

tibet
29-07-2013, 13:51
lütfen bilen birisi teferruatlı acıklayabılırmı? motor ıcın mı arac ıcınmı yoksa ıkısı ıcınde faydalımı ?fayda ve zararları nelerdır? almak ıstesek nerdek alabılırız?depoya ben pet sıseyle bıle benzın dolduruyorum bunun koyulması neden bu kadar onemlı?cok mu ucucu ?fazla merak ıyı degıldır ama bılgılenme amacıyla soruyorum

yavuz364
29-07-2013, 14:49
bu konu ile ilgili çok derin anlatımların olduğu birkaç tane konu var o konuları aratırsanız daha yararlı olacaktır..

Time-R
29-07-2013, 14:54
herşeyin fazlası zarar kanka

Kanka su zamana kadar boyle seyler hic kullanmadim, ulkemizde 97 oktan bile yok benzin, acikcasi neden olmasin diyorum, ama zarari olacaksa hic kullanmamak en iyisi.

bu konu ile ilgili çok derin anlatımların olduğu birkaç tane konu var o konuları aratırsanız daha yararlı olacaktır..

Methonele ulastim fakat ethanol yada diger oktan arttiricilarla ilgili bir anlatim bulamadim.

Wurth oktan arttiricilari muadil midir bu tur yakitlara?

yavuz364
29-07-2013, 15:15
Ethanol ile Methanolün aslında temel olarak en büyük farkı AFR değerii..
Ethanol AFR yi Methanole göre yarı yarıya daha az bozar..

Würth v.b. oktan artırıcıların içinde de benzeri malzemeler var o yüzden zaten birçok kişi onları kullanmak yerine direk alkol kullanmayı tercih ediyor..

AFR dengeleme olayı da bahsettiğim konularda olması lazım.

Kanka su zamana kadar boyle seyler hic kullanmadim, ulkemizde 97 oktan bile yok benzin, acikcasi neden olmasin diyorum, ama zarari olacaksa hic kullanmamak en iyisi.

Methonele ulastim fakat ethanol yada diger oktan arttiricilarla ilgili bir anlatim bulamadim.

Wurth oktan arttiricilari muadil midir bu tur yakitlara?

Korsti
31-07-2013, 09:54
Onerileriniz icin tesekkur ederim.
Ethanol oktani arttirir birim miktardaki verdigi enerji benzinden daha azdir fakat afr degeri daha dusuktur yani yanmasi icin daha az hava gerekir. Bundan dolayi ayni guc icin benzinden daha fazla alkol yakarsiniz fakat motorun guc limiti yakit degil hava oldugundan ethanolle daha fazla guc alirsiniz. Yanma sirasina silindir icini sogutur ve oktan arttirdiginiz icin basinc ve avans acarak da guc alabilirsiniz. Fakat az miktarda kullanmanin biraz oktan arttirmaktan baska bi yarari olmaz. Esas yarari enjektor benzin pompasi buyuttukten sonra e85 e guzel bir ayarla donulerek %15 extra gucler elde edilebilir

Korsti
31-07-2013, 09:58
marketlerde siyah bi huni satılıyo içinde filtresiyle beraber o çok işe yarıyor
ben şöle yaptım...bi tane bidon kapağının üstünü kestim ona 19luk bidonların su basma zımbırtısını yapıştırdım....bidon boyuncada hortum ekledim içeri...debiside güzel 40litreyi 5dk gibi sürede basıyor

Bu yontem cok mantikli geldi DIY olarak en kisa zamanda deneyecegim.

Abdullah.S
31-07-2013, 10:00
kasaptan yağlı kağıt alın külah gibi kıvırın bu şekilde yer kaplamayan huniniz olucaktır

Korsti
31-07-2013, 10:11
Ethanolun yararlari yukarda belirttigim gibi kontrollu yanmasi ve daha fazla guc vermesidir. ethanolun de methanolun de korozyon etkisi vardir. Methanolun daha fazladir. E85in guc potansiyeli methanolden daha iyidir e85in yakit sarfiyati normal benzine gore yaklasik %25 daha fazladir. Korozyon etkileri oldugu icin eski arclarin depo ve benzin yollari fazlasiyla asinabilir. Enjeltorlerin kaldirabilceginden fazla koyarsaniz motorunuz fazla lean calisabilir ya da yakit yetmeyeceginden stop edebilir. Yani miktarini ayarlamaniz onemli. Ayar yapmadan depoya koymanin pek bi anlami yoktur sadece oktani ve yakit sarfiyatinizi arttirir. Ayarsiz oldugu icin aracnz optimum degil eskisiyle hemen hemen ayni calisacaktir. En iyisi tunerinizla konusup ona gore karar vermek ayarini yapmaktir.

fthdrn
31-07-2013, 12:24
Onerileriniz icin tesekkur ederim.
Ethanol oktani arttirir birim miktardaki verdigi enerji benzinden daha azdir fakat afr degeri daha dusuktur yani yanmasi icin daha az hava gerekir. Bundan dolayi ayni guc icin benzinden daha fazla alkol yakarsiniz fakat motorun guc limiti yakit degil hava oldugundan ethanolle daha fazla guc alirsiniz. Yanma sirasina silindir icini sogutur ve oktan arttirdiginiz icin basinc ve avans acarak da guc alabilirsiniz. Fakat az miktarda kullanmanin biraz oktan arttirmaktan baska bi yarari olmaz. Esas yarari enjektor benzin pompasi buyuttukten sonra e85 e guzel bir ayarla donulerek %15 extra gucler elde edilebilir

bilgi için teşekkürler..