PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Katalizatörlü Bir Otomobil Polis Tarafından Bağlanabilir Mi?

ragıp
30-07-2013, 18:52
Araçta sağ boruda ve sol boruda olmak üzere 2 kat, ve bu katlardan sonra aynı şekilde, sağda ve solda birer tane de susturucu olmasına rağmen polis, yüksek sesten dolayı ceza yazabilir mi, daha sonra aracı bağlayabilir mi?

Araç bağlanırsa, katların (içleri boş değil, spor katalizatör) mevcut olduğu görülünce yine de otopark ücretini ve başka masrafları ödemem gerekir mi?

Bir de son olarak, muayeneye bu kombinasyonla girsem, co2 değerlerim normal çıksa fakat ses yüksek olsa, ağır kusurdan (egzozdan) kalma ihtimalim yine var mıdır?

sinan-s
30-07-2013, 18:55
Ses yüksekse her türlü polis bağlar ve muayeneden kalırsın..İsterse 100 adet kat olsun farketmez..Son susturucu abart zannedersem senin

ragıp
30-07-2013, 18:57
Evet sesi çok yüksek ve normalden birer tane (sağda solda) az susturucu var. Standardında 2 kat, 4 susturucuyla çıkıyor araba. Bende 2 kat 2 susturucu var.

Evrenoz
30-07-2013, 19:14
Aracının üzerinde fabrika çıkışı harici bir ekipman varsa ve ruhsata işli değilse değil sesten, görüntüsünden bile bağlayabilir. Bağlanıp muayeneye gittiğinde de co2 değerlerin ne çıkarsa çıksın farklı bir egsos sistemin varsa muayeneden geçmez.

TUGCA
30-07-2013, 19:20
Ses yüksekse bağlar, katalizörleri görseler dahi tüm masrafları da ödemek zorunda kalırsınız. Muayeneden de kalır.

Aykut106
30-07-2013, 19:30
4000 devirde 85db deil mi yasal sinir oyle bisey animsiyorum.

Y.Emre
30-07-2013, 19:53
Co2 değeri egzoz muayenesini ilgilendirir, araç muayenesini değil. iplemezler yani co2 değerini.

XSi
30-07-2013, 22:03
kanadı var diye polis tarafından impreza ve evo ların bağlandığını düşünürsek hiç bir şey ispat edemezsiniz, cezaları ödeyip iyi nietle aracı almaktan başka çıkar yol yok..

ragıp
30-07-2013, 23:10
soğudum arabadan :)

TigeR
30-07-2013, 23:19
vipera ceza kesmişlerdi egzozdan o da orjinaldi bildiğim kadarıyla ama işte :D

rebeloghy
30-07-2013, 23:22
peki bir şeyi merak ediyorum , dizel aracınız var yazılımla beraber bi de eksozda düz boru yaptıralım dediniz. Yapanlar tamam dizelde öyle sesle anlaşılır bağlamalık durum olmaz diye düşünüyorum ama vizeyi nasıl hallediyorlar ?

Jeandan-R
31-07-2013, 01:55
Canı nasıl isterse onu yapar. Bir polis arabayı bağlamak istiyorsa bağlar, sebep kesinlikle bulur.

ggtoker
31-07-2013, 02:52
ne yazıkkı ulkemızde kuralları polısler kendi kafalarına göre koydukları için o ankı psikolojik durumuna baglı.. normalde abart egzoz dan araç baglanmaz....trafikten men edilip sana 1 hafta sure olmak sartıyla izin kagıdı verip gidip egzoz u sokturuyorsun ve trafık subeye gidip ben egzoz u sokturdum deyip araçtan men i kaldırıyorsun..eger sokturmezsen 1 haftasonra arac trafıkten men ediliyor ve ilk çevirmeye girdiğinde direk baglıyorlar...

B!Rtan
31-07-2013, 07:51
abi o araca takılan egsozu yurtdışından yurda sokarken devlet olarak vergisini alıyosun.
o egsoz satılırken yine vergisini alıyosun.
satmak yasal ama takmak yasak diyosun. :D
şimdi sadece pistte takılır makılır onun için satılır demeyin bana :D
arkadaşa da geçmiş olsun. bencede masrafları karşıla,izin kağıdıyla gidip egsozt sistemini normale çevir. muayeneden geçtiğin gibi eski haline getir. resmen çıkacak 300 lira paran varmış. başka şekilde çıkacağına bu şekilde çıksın. başının gözünün sadakası olsun.

63owen63
31-07-2013, 08:10
Memur dilerse herşey olabilir.

CeM öZeR
31-07-2013, 08:49
Egzoz muayenesini sanayide felan herhangi biyerde yaptır. Bir arkadaşının arabasını da götür yanında. Elemana bi göz kırp bi paket sigara ver okuyucu malzemeyi o arabanın egzozuna takıp okusun. Muayene istasyonunda ortalığı yırtacak kadar bağıran bi egzozun bile olsa al kardeşim egzoz muayenesinden geçti herşey yasal de devam et.

metin
31-07-2013, 09:03
egzoz kafasından bağlandım :)

ragıp
31-07-2013, 09:31
abi o araca takılan egsozu yurtdışından yurda sokarken devlet olarak vergisini alıyosun.
arkadaşa da geçmiş olsun. bencede masrafları karşıla,izin kağıdıyla gidip egsozt sistemini normale çevir. muayeneden geçtiğin gibi eski haline getir. resmen çıkacak 300 lira paran varmış. başka şekilde çıkacağına bu şekilde çıksın. başının gözünün sadakası olsun.

yok, bana bir şey olmadı :), sadece önlem olarak soruyorum. 2 yıldır zaten yüksek sesli bir egzoz sistemiyle geziyordum, şimdi daha agresif bir sisteme geçtim, ama fazla oldu gerçekten, gece çıkamıyorum arabayla yazdıklarınızdan sonra :)

aLperTunga
31-07-2013, 09:51
valla 1 ay kadar önce fabrikadan çıktığı gibi 106 mı bağlamaya çalıştılar.arabam kopmle fabrikasyon eksoz sistemi orta kat ve son orjınal üzerindeydi.araba sonuçta GTI olduğu için biraz homurtulu çalışıyor gece saat 4 sokaklar cok sessizdi adam arabada abart eksoz var dedi.eğildi 3 kere baktı orjınal eksoza abart dedi ve bağlamaya çalıştı kavga gürültü bıraktırdım arabayı..böyle geri zekalı memurlar olduktan sonra her türlü bağlanır.

G_TT_I
31-07-2013, 10:26
Polisin elinde desibel ölçer mi var? Neye göre yüksek ses

GokhanRS
31-07-2013, 10:51

bu ülkede özel jetde satılıyor. vergiside ödeniyor. al birtane otobanda kullan bakalım hoş mu görücekler ceza mı yazıcaklar.

kimsenin gürültülü araç kullanıp başkalarını rahatsız etme hakkı yoktur. ben çok kullandım çokta ceza yedim. suçu işler cezama katlanırım bu iş böyle yürüyor malesef.

her ne kadar içimden kızsamda söylensemde her seferinde polis haklıydı. aracım orjinal değildi gürültü yapıyordu yedik cezayı.

ismailozkan_01
31-07-2013, 11:04
Polisin elinde desibel ölçer mi var? Neye göre yüksek ses

ölçü çevreyi rahatsız etme ölçüsü özellikle şehir içinde ,desibelmetre çevre ve şehircilik müdürlüklerinde ve üniversitelerin belirli bölümlerinde mevcut , yasal uygulama ise aşağıdaki mevzuat üçüncü bölümdedir saygılar...

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.14012&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

yasal sınırlar ise

http://sanayi.gov.tr/Files/Mevzuat/70-157-09062010092513.pdf

Oznsrl
31-07-2013, 12:04
egzoz ucundan bağlanan arabalar var bu memlekette