PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tecrübe Gerektiren Bir Soru, Konu:Hava-Yakıt

AF4600
31-07-2013, 09:43
Merhaba arkadaşlar, yeni farkettiğim bir konuyu sizinle paylaşmak ve edindiğim tecrübenin aslını araştırmaktayım.

Aracım Nissan 200sx, Sr20det.. Aracımda standart olan fan sistemini, elektrikli fana dönüştürdüm. Dolayısıyla fanlar devreye belli bir sıcaklığa ulaştığında girmektedir. Yolda belirli bir hızla giderken hava girişi olduğu için fanlar çalışmıyor ne zamanki durağan hale geçersem, (trafikte dur-kalk veya park ettiğimde) egsozdan siyah duman çıkışı oluyor. Neden.. neden diye hep aklımda soru işareti günlerdir varken bunun fanın devreye girmesiyle olduğunu dün iki-üç defa fanın devreye girip çıkmasıyla tecrübe ettim ve bu kanıya vardım.

Sorunun fanlar çalıştığında, kaputun altında fanların üflemesiyle oluşan sıcak havanın, hava filtresinden dolarak böyle bir olaya neden olduğunu düşünmekteyim. Yakıt-Sıcak hava karışımı:beuj: Genelde de performans arabalarında gözlemlediğim; hava filtresini ayrı bölmelerle motorun sıcaklığından korunduğudur.

Burda gözlemlerim doğrultusunda, sizlerin tecrübe ve tavsiyelerine açığım. Daha dün farkettim bu olayı, yakın zamanda hava filtresini o sıcak havadan kurtarma operasyonunu da gerçekleştireceğim, sadece doğru yoldamıyım merak ettiğim için konuyu açma ihtiyacı duydum..

63owen63
31-07-2013, 09:55
elektrikliye geçmeden önceki pozisyonu farklı mıydı ? Ozaman yok muydu duman ?

AF4600
31-07-2013, 10:05
Hayır yoktu, davlunbazı ile korunuyordu sanırım. Yakın zamanda wideband edineceğim orda da bunu izleme şansımız olacak sanırım. Sıcak hava girişi ve yakıt karışımının yanmaya olan etkisi ne derece onu çözmeye çalışıyorum, gerçekten ilgisi var mı diye!

rekord2000
31-07-2013, 10:22
fan için kullanılan elektrik bujilerin ateşlemesini zayıflatıyor olmasın?

akbaba78
31-07-2013, 10:23
Hava yakit ile ilgili sorun olsa beyaz duman atar..Siyah duman genellikle hayira yorulmaz araba subablardan yag indiriyor olabilir isiklarda veya her durdugunda arkanda mavi siyah karisimi duman atar, ama direk siyah dumansa bir ustasina goster derim turbodanda olabilir..

0M42
31-07-2013, 10:44
Bu durumun sonradan eklediğiniz fanla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum.Araç seyir halinde iken zaten ön panjurdan içeriye yeterince rüzgar girer yani fan açmış yada rüzgar önden girmiş bir farkı yok.Zaten seyir halinde iken önden giren rüzgar o kadar kuvvetlidir ki araç fan açmaz fanı genelde durunca yada iyice yavaşlayınca açar.

Filtrenin sıcak havayı çekmemesi için bir yöntem düşünebilirsiniz bu aralar bende o konuyla ilgileniyorum.

0M42
31-07-2013, 10:45
Bu arada siyah duman genelde zengin karışımdan kaynaklanır.

AF4600
31-07-2013, 12:24
Hava yakit ile ilgili sorun olsa beyaz duman atar..Siyah duman genellikle hayira yorulmaz araba subablardan yag indiriyor olabilir isiklarda veya her durdugunda arkanda mavi siyah karisimi duman atar, ama direk siyah dumansa bir ustasina goster derim turbodanda olabilir..

2. kuvvetli ihtimali yazmışsınız, turbodan da şüpheleniyorum, çünkü hala orj. turbosu var ve söküldüğünde durumu iyi değildi. Seside turbo açılış bandında sağlıklı gelmiyor.. Ama olayın fanın çalışması ile birlikte duman atışın başlaması biraz ilginç değilmi?

3. bir ihtimal daha record2000 nin dediği gibi ateşlemenin zayıf kalabilme ihtimalide kafama yatıyor gibi. Çünkü fan devreye girdiği zaman rolantisi bile 1 çizgisinden 0,9 a düşüyor.

Beyin fırtınasına devam, ilk etapta hava filtresini sıcak hava emmeyecek bir durumda deneme yapacağım, sonrasında aylardır taktıracağım wideband i taktırıp oranı kontrol edeceğim..daha sonrasının teferruatı büyük:)

Yakın bir zamanda videoda çekip paylaşırım, durumun ne olduğunu anlamak dahada kolaylaşır..

Ayrıca yorumlar için teşekkürler, farklı bakış açıları gelişiyor.

GökhanO
31-07-2013, 12:33
Burda bir hata var, hava yakıt karısımında sorun olsa beyaz duman atar demis bir arkadas, yanlıs yazmıs. Siyah duman zengin karısımın gostergesi, yaglama ile ilgili sorun olsa duman beyaz olurdu.
Fanın bir anda akım cekmesi ile ateslemenin yetersiz kalması mantıklı ihtimal bencede.

MKT
31-07-2013, 12:37

osman abi yanılıyorsun Siyah duman Zengin AFR anlamına gelir Beyaz-mavimsi duman Yağ dumanıdır. daha açık renkte olan duman su dumanıdır.

bujilerin ıslanmış yada tırnak aralarındaki boşlukta sıkıntı olabilir.yada Fan için elektrik aldığın yerden veya taktığın fanların çektiği voltaj ile ilgili bir durum söz konusu olabilir.Fanların öncesine kaliteli bir röle kullanmayı deneyebilirsin eğer röle yoksa.

akbaba78
31-07-2013, 13:01
edit..evt orda yanlis yazmisim afr de siyah duman attirir ama genelde basinca belli etmezmi durdugu yerde yogun duman yag anlamina gelir benim bildigim mavimsi ise subablardan, daha siyah ise turbo veya segman degilmidir sayin arkadaslar:beuj:

rekord2000
31-07-2013, 14:16
elektronik bağlantıları kontrol edin fan açıldığında rolantide düşüyorsa ateşleme yetersiz kalıyor demektir, iyi bir role işinizi görür kanımca araç yeterli patlamayı yapamadığı için duman atıyor gibi.

AF4600
31-07-2013, 23:39
elektronik bağlantıları kontrol edin fan açıldığında rolantide düşüyorsa ateşleme yetersiz kalıyor demektir, iyi bir role işinizi görür kanımca araç yeterli patlamayı yapamadığı için duman atıyor gibi.

Valla eğer sadece bir role ise çok sevineceğim.. Bu hafta ilk iş roleyi yenilemek olacak bakalım sonuçlarına..Sonuca göre tekrar paylaşım yapacağım, teşekkürler..

murat_ileri
01-08-2013, 12:05
muhtemelen çevrenizde ses sistemiyle ugraşan insanlar vardır. kapasitör baglayıp fana giden elektrigi burdan aldıgınızda daha stabil bir çalışma göreceksinizdir. araçta halen standart akü kullanıyorsanız jel tipi akü ile değiştirin.

som306
01-08-2013, 12:09
eğer hava filtresinin sıcak havayı çekip siyah duman attığını düşünoyrsanız filtreyi kapalı veya sıcaktan korunacak bir yere koyun veya kapatın ve tekrar bakın ilk adım olarak