PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yardım Lütfen

EREN34
03-08-2013, 23:37
Arkadaşlar merhaba,

Bildiğiniz üzere Mayıs 2013'ten beri askerim. Acemilik vs vs derken geldiğim son nokta kalan askerliğimi Belçika'da Nato karargahında yapacak olmam.

Söz konusu süre 1 yıl olunca hem çoğu sivil eşyaları hemde tüm askeri malzemeleri götürmek durumundayız.

THY'de çalışan/tanıdığı olan bana fazla bagaj konusunda yardımcı olabilir mi? 7 euro'dan bir sürü extra bagaj parası bayılmak istemiyorum.

Not: Durum oradaki memurun insiyatifinde birazda sanırım. Geçen sene gidenlerden biri ile muhabbet esnasında 48kg ile hiç bir ücret ödemeden gittiğini öğrendim. (Baya bir muhabbet etmiş check in esnasında vs.)

0555 517 57 37 veya pm yoluyla yardımlarınızı bekliyorum :)

made ın JAPAN
03-08-2013, 23:46
hakkariden gelirken van havaalanında aynı şekilde yük çok gelmişti muhabbet filan adam geçirmişti askeriz diye :)

freelife
03-08-2013, 23:47
eren halil emmi ile konuş istersen belki birşeyler yapabilir ..,reno parçaları olurmu belçikada :D

EREN34
03-08-2013, 23:55
hakkariden gelirken van havaalanında aynı şekilde yük çok gelmişti muhabbet filan adam geçirmişti askeriz diye :)

En kötü çaresiz kalırsam bende öyle yapacağım da hani herşey bulunan bir forumda buda bulunur ümidiyle açtık konuyu işte:)

eren halil emmi ile konuş istersen belki birşeyler yapabilir ..,reno parçaları olurmu belçikada :D

Abi yarın bir ararım onu ben en iyisi.

Parça değilde komple var:) Mesela üst tertipten giden bir arkadaş Megane 1 rxt 2300 euroya almış. Hemde bayandan:D

EREN34
04-08-2013, 18:25
Güncel....

twin
04-08-2013, 18:36
yurtdışınada askerlik için gidiliyor mu ilk defa duydum hayırlı tezkereler

EREN34
04-08-2013, 19:52
yurtdışınada askerlik için gidiliyor mu ilk defa duydum hayırlı tezkereler

Gidiliyor.

Bir ton eleme dil sınavları güvenlik soruşturması vs. yapılıp Belçika

veya

Meslekçi olarak dil bilmesen bile Afganistan, Kosova, Bosna Hersek gibi ülkelerde askerlik yapılabiliyor.

Teşekkürler

onurars
04-08-2013, 19:56
XOR koray abiye ulaşırsan sorabilirsin oda natoda yapmış askerliğini.

Göki,ZD
04-08-2013, 21:20
Xor koray ile görüş eren korayda belçikada yaptı

turbo&quattro
04-08-2013, 21:27
Shadow_dancer Soner THY de. Bir gorus istersen belki yardimci olabilir.

XoR
04-08-2013, 21:33
Ooo SHAPE hayırlı olsun :)

Hiç dönmek istemeyeceksin keşke askerlik hiç bitmese diyeceksin :D aklına takılanlar ile ilgili pm atabilirsin :)

Bu albümden gideceğin yer hakkında biraz bilgi sahibi olabilirsin :)

http://tinypic.com/useralbum.php?ua=4hGWQPCwWeLWme1cTZp4ow%3D%3D

Umarım Mons'da kalırsın zira 2 yer var yapabileceğin. Birisi TMR denilen Brükselde bulunan veKorgeneral'in evinin içinde olacağın cennette esaret askerliği. Diğeri ise NMR denilen Mons'da bulunan SHAPE karargahı. Umarım Shape'de kalırsın.

http://tinypic.com/useralbum.php?ua=4hGWQPCwWeLWme1cTZp4ow%3D%3D

http://i40.tinypic.com/rj4pbr.jpg

EREN34
05-08-2013, 00:20
Shadow_dancer Soner THY de. Bir gorus istersen belki yardimci olabilir.

Abi teşekkür ettim. Ben bir pm atayım kendisine.

Ooo SHAPE hayırlı olsun :)

Hiç dönmek istemeyeceksin keşke askerlik hiç bitmese diyeceksin :D aklına takılanlar ile ilgili pm atabilirsin :)

Bu albümden gideceğin yer hakkında biraz bilgi sahibi olabilirsin :)

Military Service @ Shape/Mons/Belgium - Album - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting (http://tinypic.com/useralbum.php?ua=4hGWQPCwWeLWme1cTZp4ow%3D%3D)

Umarım Mons'da kalırsın zira 2 yer var yapabileceğin. Birisi TMR denilen Brükselde bulunan veKorgeneral'in evinin içinde olacağın cennette esaret askerliği. Diğeri ise NMR denilen Mons'da bulunan SHAPE karargahı. Umarım Shape'de kalırsın.

Military Service @ Shape/Mons/Belgium - Album - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting (http://tinypic.com/useralbum.php?ua=4hGWQPCwWeLWme1cTZp4ow%3D%3D)

http://i40.tinypic.com/rj4pbr.jpg

Geçen hafta oradan gelenler oldu. Genel bilgi aldım ama detaylar için sana bir kafa ütüsü pm attım abi:)

EREN34
05-08-2013, 00:24
XOR koray abiye ulaşırsan sorabilirsin oda natoda yapmış askerliğini.

Xor koray ile görüş eren korayda belçikada yaptı

Teşekkür ederim beyler. Vatandaşlara ulaştım:)

Yiğit Ş.
05-08-2013, 00:27
öncelikle hayırlısı olsun sizin adınıza. hayırlı teskereler şimdiden.

ilk defa sizin konunuzda öğrendim y.dışı nato karargahında askerlik mevzusunu..

neye dayanarak seçiliyor burada askerlik yapacaklar. normal dağıtımla mı denk geliyor yoksa özel durumu olanları mı seçiyorlar?

EREN34
05-08-2013, 00:32
öncelikle hayırlısı olsun sizin adınıza. hayırlı teskereler şimdiden.

ilk defa sizin konunuzda öğrendim y.dışı nato karargahında askerlik mevzusunu..

neye dayanarak seçiliyor burada askerlik yapacaklar. normal dağıtımla mı denk geliyor yoksa özel durumu olanları mı seçiyorlar?

Teşekkür ederim.

Açıkçası bende askere gidince öğrendim. Acemi birliğinde İngilizce bilen var mı sorusuna verilen "ben" cevabından 2 hafta sonra yapılan sınav ile başlayan bir süreç oldu. Sonrasında sınavda başarılı olmam ile birlikte acemilik 30 günde bitirilip Ankara'ya gönderildim. Ankara'da bir takım sınavlar ve mulakatlardan sonra seçildim. Her tertipte olan bir durum değil. Kısmet işi. Hangi tertiplere denk geliyor dersen 1 ve 2 diyebilirim. Zamanla değişir mi? Allah bilir..

Belçika dışında Bosna Hersek Afganistan Kosova vs'de olabilir. Onlar dil ile değil meslek ile alakalı eleme yapıyorlar. 2 ayrı süreç olarak düşünebilirsin.

Yiğit Ş.
05-08-2013, 00:35
ielts toefl seviyesinde mi bu sınavlar?

EREN34
05-08-2013, 00:39
ielts toefl seviyesinde mi bu sınavlar?

Acemilikteki hayır. Usta Birliği'ndeki detaylı değerlendirmedeki evet diyebilirim. Toefl'da şu kadar alan gider diyemem. Önemli olan sınavdaki bireysel başarı değil grup içerisindeki başarın:) Gidecek adaylar belli gidecek sayısı belli. İçlerinden seçmece işte:)

İngilizce değerlendirme reading writing speaking ve fill in the blanks şeklinde testten oluşuyor

Yiğit Ş.
05-08-2013, 00:50
teşekkürler bilgi için. :)

XoR
05-08-2013, 01:05
Sonbaharda mini Benelux turu yapicam inşallah :) ugrarim yanina mutlaja alirsin bizi iceri Berlin gate'den :) vay be yarin git deseler tekrar arkama bakmadan koşa koşa giderim :) hayatimin en güzel 11, 5 ayını geçirdim Shape'de :)

ulu_cupra
05-08-2013, 10:04
Giderken Esenboga TGS calisanlari arkadaslarim oldugu icin hic odeme yapmadik ama donuste Bruksel'de kisi basi yaklasik 50Euro odedik pazarlikla ve geri odeme yapmiyor kimse bilginize...

EREN34
06-08-2013, 01:46
Sonbaharda mini Benelux turu yapicam inşallah :) ugrarim yanina mutlaja alirsin bizi iceri Berlin gate'den :) vay be yarin git deseler tekrar arkama bakmadan koşa koşa giderim :) hayatimin en güzel 11, 5 ayını geçirdim Shape'de :)

Sıkıntı yok o konuda. Yeter ki geldim diye haber ver:) Biz gidelim neyin ne olduğunu çözelim gerisi kolay. Beklerim:)

Giderken Esenboga TGS calisanlari arkadaslarim oldugu icin hic odeme yapmadik ama donuste Bruksel'de kisi basi yaklasik 50Euro odedik pazarlikla ve geri odeme yapmiyor kimse bilginize...

Anlaşılan biz pazarlığa oturacağız:) Neyse kaderimize razı geleceğiz yapacak çokta birşey yok. Bilgi için teşekkürler..

XoR
06-08-2013, 07:08
Çok fazla bişey götürmene gerek yok Eren :) Senede 2 defa büyük indirim ayı var Belçikada. Ağustos ve Ocak aylarında özellikle giyim sektöründe %65-70 arası indirimler oluyor bunlardan yararlanırsın. Normalde fiyatı 130 Euro olan kaz tüyü montu 32 Euro'ya almıştım :) 5-10 Euro'ya aldığım Pumaların haddi hesabı yoktu :)

63owen63
06-08-2013, 07:25
Vay emenikeeee, hatta allum buker :D

Biz 110 toefl' la etimesgutta çomolokko savaşlarındaydık :)

Hayırlı teskereler :)

EREN34
06-08-2013, 11:14
Çok fazla bişey götürmene gerek yok Eren :) Senede 2 defa büyük indirim ayı var Belçikada. Ağustos ve Ocak aylarında özellikle giyim sektöründe %65-70 arası indirimler oluyor bunlardan yararlanırsın. Normalde fiyatı 130 Euro olan kaz tüyü montu 32 Euro'ya almıştım :) 5-10 Euro'ya aldığım Pumaların haddi hesabı yoktu :)

Bunu ilk söyleyen sensin :) O zaman çokta sıkıntı yok. Ağustos ayı zaten şu an :)

Vay emenikeeee, hatta allum buker :D

Biz 110 toefl' la etimesgutta çomolokko savaşlarındaydık :)

Hayırlı teskereler :)

Etimesgut'a atışlar için gittik. Harbi askerlik yapılacak bir yer değil pek :D

Teşekkürler.

XoR
06-08-2013, 11:22
Ay sonunda Mons'da hava değişir :) sen yinede 1-2 kazak götür yanında. Ama dediğim gibi gittiğin gibi halledersin kışlık işini. Ben izne geldikçe bavulları burda boşaltıp yenilerini almak üzere boş bavulla geri dönüyodum :)

Umarım yemek yapmasını biliyorsundur :D maaşını en çok harcayacağın kısım yemek oluyor. Biz başlarda maaş yatardı 10 gün Italyan lokantaları, Çin yemekleri vırt zırt yerdik sonra 20 gün makarnaya talim ederdik :D

İçerde kocaman Carrefour var herşey taxfree :) Sigara içmiyorsan verilen sigara kartlarını değerlendir derim. Bizim zamanımızda 15 Euro'du kartonu içerde ama dışarda 38'di 25-30 civarına alan çok oluyodu dışarda yemek yediğimiz yerlerde içmeyenler olarak güzel gelir kaynağı yaratmıştık sigara işinden :D

EREN34
06-08-2013, 11:42
Ay sonunda Mons'da hava değişir :) sen yinede 1-2 kazak götür yanında. Ama dediğim gibi gittiğin gibi halledersin kışlık işini. Ben izne geldikçe bavulları burda boşaltıp yenilerini almak üzere boş bavulla geri dönüyodum :)

Umarım yemek yapmasını biliyorsundur :D maaşını en çok harcayacağın kısım yemek oluyor. Biz başlarda maaş yatardı 10 gün Italyan lokantaları, Çin yemekleri vırt zırt yerdik sonra 20 gün makarnaya talim ederdik :D

İçerde kocaman Carrefour var herşey taxfree :) Sigara içmiyorsan verilen sigara kartlarını değerlendir derim. Bizim zamanımızda 15 Euro'du kartonu içerde ama dışarda 38'di 25-30 civarına alan çok oluyodu dışarda yemek yediğimiz yerlerde içmeyenler olarak güzel gelir kaynağı yaratmıştık sigara işinden :D

Hamaratım o konuda sıkıntı yok:D Maaş o yüzden yeter bana sanırım. Sigaramda yok zaten. Bu arada sigara kartları ile aldığın sigaraları kime satıyordun mesela?

Carrefour olayından haberdarım. İçinde elektronik ürünlerde var mı? Cep telefonu vs gibi. Ticaret yapalım:)

XoR
06-08-2013, 12:22
Hamaratım o konuda sıkıntı yok:D Maaş o yüzden yeter bana sanırım. Sigaramda yok zaten. Bu arada sigara kartları ile aldığın sigaraları kime satıyordun mesela?

Carrefour olayından haberdarım. İçinde elektronik ürünlerde var mı? Cep telefonu vs gibi. Ticaret yapalım:)

Shape'e çok yakın Jemappe diye bi kasaba var. Türklerin yaşadığı ve 2-3 tane kebapçının olduğu. Burda çalışanlar alıyodu, sen sormadan onlar sorar zaten :D

Tahret musluğu işi sıkıntı :D en iyi arkadaşın 2,5 Lt kola pet'in olacak :D yada wc sonrası direkt banyoya dalarsın :)

Amerikalılar ile aynı binada kalıyorduk biz hala aynı olması lazım. Bizim onlarla girebildiğimiz ama alışveriş yapamadığımız Piex denilen yer var. Onlarla muhabbeti ilerletip Piex'den çok daha ucuza alışveriş yapabilirsin. Biz ağırlıklı olarak Et alışverişini toplu halde yapıp deep freeze gömüyoduk çok çok uyguna geliyodu.

EREN34
06-08-2013, 15:58
Shape'e çok yakın Jemappe diye bi kasaba var. Türklerin yaşadığı ve 2-3 tane kebapçının olduğu. Burda çalışanlar alıyodu, sen sormadan onlar sorar zaten :D

Tahret musluğu işi sıkıntı :D en iyi arkadaşın 2,5 Lt kola pet'in olacak :D yada wc sonrası direkt banyoya dalarsın :)

Amerikalılar ile aynı binada kalıyorduk biz hala aynı olması lazım. Bizim onlarla girebildiğimiz ama alışveriş yapamadığımız Piex denilen yer var. Onlarla muhabbeti ilerletip Piex'den çok daha ucuza alışveriş yapabilirsin. Biz ağırlıklı olarak Et alışverişini toplu halde yapıp deep freeze gömüyoduk çok çok uyguna geliyodu.

Tahret olayına avrupa'dan alışığız zaten:D :D 2.5luk pet yada emzik ağızlı 500 ml pet su şişesi candır:D :D

Piex işini çözüp patlatmalı. 1 2 aya muhabbeti koyar aldırırız adamlara :) Bende etçil olduğumdan bende eti gömerim artık deepfreeze:D

Sen gene aklına geldikçe bilgi ver patron. Her bilgi altın değerinde şu an benim için.

Bu kadar bilgiden sonra TMR'a gönderirlermiş:D :D

EREN34
13-08-2013, 20:14
Belcika ya geldim. 58 kg bagaj icin 1 lira istemediler sagolsunlar:)

Konu kapanabilir

XoR
13-08-2013, 21:04
Belcika ya geldim. 58 kg bagaj icin 1 lira istemediler sagolsunlar:)

Konu kapanabilir

Vay be Shape'desin :)

Kahn23
13-08-2013, 21:06
Nato'ya asker olarak nasıl gönderiyorlar? Seçilmiş asker mi bunlar yoksa iş-güç sahibi kişiler i?

XoR
13-08-2013, 21:12
Nato'ya asker olarak nasıl gönderiyorlar? Seçilmiş asker mi bunlar yoksa iş-güç sahibi kişiler i?

Acemi birliğinde yabancı dil sınavına giriyosun, iyi derece alanlar Ankaraya geliyor ve tekrar sınavlara tabi tutuluyor. Onlarında arasında da başarılı olursan Zaventem biletini kapıyorsun :D

Ben 84/2 gittim askere Ankaraya gelen 24 kişi arasında 2. olup gitmiştim :)

Alsalarda şuan tekrar gitsem offfff :D Eren'in orada yaşayacağı 11 ayı hayal bile etmek istemiyorum :D

EREN34
13-08-2013, 22:14
Vay be Shape'desin :)

Acemi birliğinde yabancı dil sınavına giriyosun, iyi derece alanlar Ankaraya geliyor ve tekrar sınavlara tabi tutuluyor. Onlarında arasında da başarılı olursan Zaventem biletini kapıyorsun :D

Alsalarda şuan tekrar gitsem offfff :D Eren'in orada yaşayacağı 11 ayı hayal bile etmek istemiyorum :D

Harbi geldik yaa:D

O kadar ballandırdılar ettiler ama direk içeride olmak bambaşka bir duygu. Keşke herkes gelebilseydi...

Anlatılacak çok şey olur da sana anlatmak anlamsız:D

Kahn23
13-08-2013, 22:22

Sadece Üni. Mezunları mı sınava sokuluyor?

EREN34
13-08-2013, 22:24
Sadece Üni. Mezunları mı sınava sokuluyor?

Hayır. Lise mezunu veya daha fazla tahsil yapmış askerler sınava girebiliyor. Her tertipten alınmıyor. Alınacak tertibe denk gelmek lazım. oda belli değil tamamen şans diyebilirim.

XoR
14-08-2013, 14:35
Harbi geldik yaa:D

O kadar ballandırdılar ettiler ama direk içeride olmak bambaşka bir duygu. Keşke herkes gelebilseydi...

Anlatılacak çok şey olur da sana anlatmak anlamsız:D

Fahrettin abiye selam söyle benden :) Mons'a inince mutlaka Pitta Poulet ye samuray soslu :)

EREN34
16-08-2013, 10:33
Fahrettin abiye selam söyle benden :) Mons'a inince mutlaka Pitta Poulet ye samuray soslu :)

Fahrettin abi ile anca pazartesi göüşebileceğiz. Söylerim tabi ki selamını:)

Mons'a dün indik ama açıkçası dini bayram olmasından ötürü açık çok yer yoktu. Bir cafede oturup birşeyler içtik gezindik bakındık falan. Koca meydanda bir sürü kafe içinden sahibi Türk olanıda ilk tercihte bulmayı başardık:D

Emre Ekrem
16-08-2013, 11:05
Arkadaşlar merhaba,

Bildiğiniz üzere Mayıs 2013'ten beri askerim. Acemilik vs vs derken geldiğim son nokta kalan askerliğimi Belçika'da Nato karargahında yapacak olmam.

Söz konusu süre 1 yıl olunca hem çoğu sivil eşyaları hemde tüm askeri malzemeleri götürmek durumundayız.

THY'de çalışan/tanıdığı olan bana fazla bagaj konusunda yardımcı olabilir mi? 7 euro'dan bir sürü extra bagaj parası bayılmak istemiyorum.

Not: Durum oradaki memurun insiyatifinde birazda sanırım. Geçen sene gidenlerden biri ile muhabbet esnasında 48kg ile hiç bir ücret ödemeden gittiğini öğrendim. (Baya bir muhabbet etmiş check in esnasında vs.)

0555 517 57 37 veya pm yoluyla yardımlarınızı bekliyorum :)

Şansa bak, bende Nato askeri olarak Vatani görevimi tamamladım, Denizci idim, adına çok sevindim, çok güzel bir yerde yapacaksın.

EREN34
16-08-2013, 11:48
Şansa bak, bende Nato askeri olarak Vatani görevimi tamamladım, Denizci idim, adına çok sevindim, çok güzel bir yerde yapacaksın.

Kısmetim işte. Burası anlattıkları kadar konforlu ve iyi açıkçası. İlk 3 günlük izlenimim bu yönde. Ben karacıyım.

Teşekkürler.

clioGT
16-08-2013, 11:49
Korayın yıllardır söylediği birşeydi belçika askerliği, valla tatile gidiyosun gibi gözüküyor eren:)

güzel anılarla dönersin inşallah

EREN34
16-08-2013, 11:56
Korayın yıllardır söylediği birşeydi belçika askerliği, valla tatile gidiyosun gibi gözüküyor eren:)

güzel anılarla dönersin inşallah

Koray'ın askerlik bitti sıra bende:) Bir 5 senede benden dinlersiniz:D :D

Burası güzel. 1 yıl daha burada olmak daha güzel olacak:D