PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Canon 60D mi Nikon D90 mı?

OnurD.
06-08-2013, 04:33
Her markadan kullanıcının olduğu ve kaliteli fotoğrafların çıktığı bir forumda soruma cevap alırım sanıyorum.

Emektar Canon 400D mi sattım. Yeni bir makine alma niyetindeyim. Elimde önceki makinem ile kullandığım Canon uyumlu F1.8 5mm ve 70-300 Tamron mevcut ancak satabilirimde nikon alırsam. Pek bağlıyıcı değil.
2 seçenek mevcut;

Nikon D90 18-105 lens ile birlikte

Canon 60D Body (extradan 18-55 is alıcam ve 2 tane lesimide kullanabileceğim)

Canon 60D Body + 18-55is lens, D90 18-105VR lens ile aynı paraya denk geliyor.

Canon bildiğim ve beğendiğim bir makine, Nikon hiç kullanmadım o yüzden yorumlarınız önemli. 60D den iyimidir yoksa aynısının tıpkısımı?

Marka fanatikliği yapmadan olumlu olumsuz görüş ve önerilerinizi bekliyorum...

Octavia RS
06-08-2013, 04:58
60D.

Nikon D90 efsanedir fakat eskidir,60D çok daha üstün makine.

60D nin artıları Iso,çekim hızı,örtücü hızı,açılır ekran v.s bu böyle uzar gider.Hem elinizde iki tanede lens var mis gibi hemde biri prime lens.

Ama benden size tavsiye Tamron 70-300 yerine Tamron 18-270 VC çok daha iyi seçim olur tabi siz bilirsiniz gerçi 60D alırsanız 18-55 lensinizde var.

Ayrıca yanlışlıkla f1.8 5mm yazmışsınız :)

Gökhan Bilgin
06-08-2013, 05:08
Ben kullanıyorum d90 pek anlamam ama iyi makine ya :D

63owen63
06-08-2013, 07:13
d90 iyidir hoştur üzmez ama 60d ondan teknoloji olarak segment olarak üstün bir makine.Kesinlikle 60d

mkerim
06-08-2013, 08:34
Ben derim ki ;
boşuna hammalık devri bitti alacağınız dslr görünümlü amatör makinalar yerine (d1-d2-d300 gibi değil ondan söylüyorum) artık bir çok profesyonel fotoğrafçının tercih ettiği makinalar var.
Canon Powershot G1x - G15 gibi modellere bakmanı tavsiye edeceğim. Aynı şekilde Nikon da var Coolpix P300 (şiddetle tevsiye ederim). Eğer profesyonel olarak resim satıyorsan onunda çaresi var.

hazar
06-08-2013, 09:08
hiç bir profesyonel fotoğrafçı iş yapmak için powershot serisi satın almaz, alıyorum ve kullanıyorum diyen canon'dan çok sağlam reklam parası almıştır. anı fotoğrafı çekilecekse g10 ve üstü alınabilir. ama ben profesyonel olmak istiyorum veya amatörlükte çok ileri seviyeye gitmek istiyorum derseniz powershot ve muadili makinaların işinizi görmesi mümkün değil.
profesyonel olarak resim yapıp satana ressam denir, onun konumuzla zaten alakası yok.

diğer arkadaşlarında dediği gibi; 60d d90'dan hem daha yeni, hem daha üstün bir makinadır. hem fotoğraf hem de video konusunda fazlasıyla tatmin edecektir. tek tavsiyem 18-55 kit değil de 18-135 kit almanız. biraz daha fazla verin, gerçekten o parayı hak ediyor.

mkerim
06-08-2013, 09:31
hiç bir profesyonel fotoğrafçı iş yapmak için powershot serisi satın almaz, alıyorum ve kullanıyorum diyen canon'dan çok sağlam reklam parası almıştır. anı fotoğrafı çekilecekse g10 ve üstü alınabilir. ama ben profesyonel olmak istiyorum veya amatörlükte çok ileri seviyeye gitmek istiyorum derseniz powershot ve muadili makinaların işinizi görmesi mümkün değil.
profesyonel olarak resim yapıp satana ressam denir, onun konumuzla zaten alakası yok.

diğer arkadaşlarında dediği gibi; 60d d90'dan hem daha yeni, hem daha üstün bir makinadır. hem fotoğraf hem de video konusunda fazlasıyla tatmin edecektir. tek tavsiyem 18-55 kit değil de 18-135 kit almanız. biraz daha fazla verin, gerçekten o parayı hak ediyor.

Canon dan anlamadığım için bir düzeltme yapmak gerekiyor zannedersem dediğin gibi Adamın elindeki makina G10 a daha çok benziyor. Profesyonel olarak fotoğraf çeken birinden bahsediyorum canondan reklem için para aldığını düşünmüyorum. Dünyanın dört bir tarafında ajanslara fotoğraf satan biri bu adam. Elinde yada düzeltmek gerekirse cebinde bu tür makinalardan var. Çok ciddi bir iş olmadıkça büyük makinalarını almıyor. o yüzden hammallığa gerek yok demiştim. zaten canon S90 bile bu saydıklarımızdan üstün derim. genede konu canon cu nikoncu şekline dönüşmeden şahsi fikrim derim. yoksa almışken D 300 D3 Gibi serileri alırım hiç olmazsa hammallık yaptığıma değer. Aynı şekilde Canonda da plastik olmayan seriden bahsediyorum. Plastik dslr alacağıma kompakt alırım daha kullanışlı olur derim

hazar
06-08-2013, 09:38
ne fotoğrafçısı olduğuna göre de değişir tabiki ama işine saygısı olan bir fotoğrafçı cebinden çıkardığı g10'la fotoğraf çekip satmaz. ama dediğim gibi ne fotoğrafçısı olduğuna bağlı.
araba almıyoruz, önemli olan kaliteli bir fotoğrafsa kasanın ne malzemeden yapıldığı çok önemli değil. önemli olan işlemci, sensör, lens vs. bahsedilen 50mm f1.8 belki kasa olarak dünyadaki en dandik lenstir ama lens olarak yani cam olarak oldukça kaliteli bir lens. eğer amaç enişteye, kuzene hava atmaksa; evet g10 ve üstü pahalı ve güzel bir makina. ama amaç gerçekten fotoğraf üzerine birşeyler yapmaksa tekne fiberinden de olsa dslr makina almak lazım.

B!Rtan
06-08-2013, 09:39
ben d90 kullanıyorum ve ağırlığı dışında oldukça memnunum. zamanının en iyi makinasıydı ama elindeki lensleri değerlendirmen açısından ve daha üstün cihaz olması bakımından bende canon 60d yi öneriyorum.

Cimmeria
06-08-2013, 09:47
600 ya da 650 d özellikle video çekme artıları var, ek olarak lcd ekranın dönebiliyor vs olması çekimlerde çok işe yarıyor

urukain
06-08-2013, 09:51
600 ya da 650 d özellikle video çekme artıları var, ek olarak lcd ekranın dönebiliyor vs olması çekimlerde çok işe yarıyor

abi 600d kullanıyorum cidden güzel makine tavsiyede ederim ama o döner lcd elimde kalıcak bir gün diyede korkuyorum...

Bencede yenilik açısından ve elindeki lensleride değerlendirmeniz için en iyisi 60D bence :)

CooLeqenD
06-08-2013, 09:58
Ben 60D / 18-135 kullanıyorum. Şuan çektiğim tek sıkıntısı, ağırlığı geri kalanı takır takır, makina çekiyor ama hafıza kartı yetişemiyor ben öyle diyim bellek şişiyor :) Dediğim gibi, ağırlığı fazla makinanın bana göre 550D var arkadaş da kuş gibi geliyor benim makinadan sonra elimde, imzamda ki Flickr adresinden çektiklerime bakabilirsin karar vermek amaçlı. 1 adet şarj ile gün boyu idare eder ben 1250 Shot çekim yaptım hala şarjı vardı makinamın :icon_tup:

OnurD.
06-08-2013, 11:39
Ben 60D / 18-135 kullanıyorum. Şuan çektiğim tek sıkıntısı, ağırlığı geri kalanı takır takır, makina çekiyor ama hafıza kartı yetişemiyor ben öyle diyim bellek şişiyor :) Dediğim gibi, ağırlığı fazla makinanın bana göre 550D var arkadaş da kuş gibi geliyor benim makinadan sonra elimde, imzamda ki Flickr adresinden çektiklerime bakabilirsin karar vermek amaçlı. 1 adet şarj ile gün boyu idare eder ben 1250 Shot çekim yaptım hala şarjı vardı makinamın :icon_tup:400d gibi kucucuk bir makine kullandim zaten o yuzden artik buyuk makine istiyorum. Agirlik yeri geldiginde avantajda sagliyor cekim sirasinda daha stabil.
Sizin fotograflari hatirliyorum ve beni 60d ye iten sebeplerden biride sizin fotograflar.
Oglum dogdugunda dogum fotografcisi tutmustum kadinda hem 5d vardi hem 60d. 5d yi eline bile almadi 60d nin dusuk isiktaki basarisindan dolayi. 18-135 lense gelince. Ya elimdeki lensleri satip onu alacagim yada 18-55 ve diger lenslerle devam edecegim. Cunku butce ancak makineye gore ayarli :(

400d gibi bir makinede bile 18-55te guzel isler cikarmistim. 18-55is ile 60d de diger lenslerinde katkisiyla simdilik idare ederim gibi geliyor.

Birde d90 dan daha ustun segment denmis, d90 in canondaki karsiligi hangi makine?

Octavia RS
06-08-2013, 13:02
Elinizdeki lensleri bence satmayin.50mm f1.8 prime lens kalsin,Tamron 70-300 lensi satabilirsiniz.

60D yi sadece body olarak alip Tamron 18-270 VC alin cidden pisman olmassiniz.

M U R A T
06-08-2013, 13:20
bende 60d ve 650d arasındaydım 650d aldım dokunmatik ekranı mükemmel ve video özellkileri başarılı zaten imaj kaliteleri aynı sensörü kullandıklarından dolayı aynı o yüzden seçimi senin önceliklerin belirleyecek

CooLeqenD
06-08-2013, 13:23
400d gibi kucucuk bir makine kullandim zaten o yuzden artik buyuk makine istiyorum. Agirlik yeri geldiginde avantajda sagliyor cekim sirasinda daha stabil.
Sizin fotograflari hatirliyorum ve beni 60d ye iten sebeplerden biride sizin fotograflar.
Oglum dogdugunda dogum fotografcisi tutmustum kadinda hem 5d vardi hem 60d. 5d yi eline bile almadi 60d nin dusuk isiktaki basarisindan dolayi. 18-135 lense gelince. Ya elimdeki lensleri satip onu alacagim yada 18-55 ve diger lenslerle devam edecegim. Cunku butce ancak makineye gore ayarli :(

400d gibi bir makinede bile 18-55te guzel isler cikarmistim. 18-55is ile 60d de diger lenslerinde katkisiyla simdilik idare ederim gibi geliyor.

Birde d90 dan daha ustun segment denmis, d90 in canondaki karsiligi hangi makine?

Cümlenizdeki iltifatınz için teşekkür ederim ilk olarak, sonra 18-135 güzel lens ama gece çekimi yaparken sıkıntı çıkartabiliyor. ŞAHSEN şuan ki kendi fikrim, 18-135' i satıp Tamron 17-50 Non-VC ve yanında Canon 55-250is alacağım. Bizim makinalar CROP' lu makina olduğu için bize keskinlik gerekiyor. Elinizde ki 50mm güzel lens şimdilik imkan varsa F1.4 ama en iyisi tabiki F1.2 L Versiyonu, ama az bucuk yanlış hatırlamıyorsam kimse beğenmiyor 70-300' ü onun yerine 55-250' i Ödüllü olduğundan daha çok tercih ediliniyor.

Nikon D90 diyorsunuz ama, Nikon' u alırsanız elinizdeki lensleri elinizden çıkarmanız gerekicek ve 50 liraya aldığınz lensi' i nikonda 70-80 liraya alacaksınız birde öyle bir şey var, bulunurluk ve satılma imkanında Canon önde olur her zaman. Karar sizin, ağırlık kısa süre içinde hiç bir şey etki etmiyor, ama ben istanbul park' a gittiğimde bütün gün çekim yaptığımda kollarım haşat oluyor yarını çünkü gerçekten yoruyor 755g mış benim makina..

Karar sizin, ben elimden ve bildiğim kadarı ile olayı özetlemeye çalıştım, şimdiden hayırlı olsun. :icon_tup:

Elinizdeki lensleri bence satmayin.50mm f1.8 prime lens kalsin,Tamron 70-300 lensi satabilirsiniz.

60D yi sadece body olarak alip Tamron 18-270 VC alin cidden pisman olmassiniz.

Kardeşim, bildiğim kadar söyliyim ara ne kadar fazla olursa netlik o kadar kötü olur keskinlik kaybolur. Misal vereyim, 100-400L' nin 70-200L kadar yok. 18-270 diyorsun deli gibi mesafe var arasında.. 17-50 ve 55-250 yanına ekstra Canon 50mm f1.8 ile Tokina 11-16 f2.8 ile efsane olur ;)

alicancalis
06-08-2013, 13:26
Bende klasik bir Nikon'cuyum dur, ancak burada 60D gerçekten daha üstün gözüküyor.

Side by Side Comparison: Digital Photography Review (http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=nikon_d90&products=canon_eos60d)

SmT
06-08-2013, 13:34
Ben derim ki ;
boşuna hammalık devri bitti alacağınız dslr görünümlü amatör makinalar yerine (d1-d2-d300 gibi değil ondan söylüyorum) artık bir çok profesyonel fotoğrafçının tercih ettiği makinalar var.
Canon Powershot G1x - G15 gibi modellere bakmanı tavsiye edeceğim. Aynı şekilde Nikon da var Coolpix P300 (şiddetle tevsiye ederim). Eğer profesyonel olarak resim satıyorsan onunda çaresi var.

60D ve D90 dslr görünümlü amatör makine mi :) Bu iki makinada Semi-pro klasmanında..
Doğru üst seviye iş yapan kişiler/firmalar Dslr kullanmaz, orta format kullanılır genelde Hasselblad H4D yada Pentax 645D gibi, büyüklük olarakta benim D3 oyuncak gibi kalıyor bunların yanında :)

Profesyonellik denilen kavramda sensörün bi önemi yoktur..Kasa yapısı,rezistans,magnezyum gövde vs. rol oynar..550D ile 7D aynı sensörü kullanmasına rağmen biri giriş bi orta üstü gövdedir..Aynı şekilde D5000-D90 ile D300s'te olduğu gibi..

Bu işten para kazanan kişiler sizin kastettiğiniz aynasız makinaları yada üst seviye compact'ları kullanamazlar kasa yapıları itibariyle..Elcik dediğimiz makinanın kavranan yeri bu tarz makinalarda olmaz..Bu olmayıncada yarım saat sonra terleyen ellerinizde o ufacık makina uçup gider..
Benim çok arkadaşım var profesyonel olarak yapan kiminde hala D90 var kimi 1DX'e geçti ancak compact yada aynasızla iş yapan görmedim daha :)

Bilgi amaçlı söylüyorum abi :)

Octavia RS
06-08-2013, 14:13
Cümlenizdeki iltifatınz için teşekkür ederim ilk olarak, sonra 18-135 güzel lens ama gece çekimi yaparken sıkıntı çıkartabiliyor. ŞAHSEN şuan ki kendi fikrim, 18-135' i satıp Tamron 17-50 Non-VC ve yanında Canon 55-250is alacağım. Bizim makinalar CROP' lu makina olduğu için bize keskinlik gerekiyor. Elinizde ki 50mm güzel lens şimdilik imkan varsa F1.4 ama en iyisi tabiki F1.2 L Versiyonu, ama az bucuk yanlış hatırlamıyorsam kimse beğenmiyor 70-300' ü onun yerine 55-250' i Ödüllü olduğundan daha çok tercih ediliniyor.

Nikon D90 diyorsunuz ama, Nikon' u alırsanız elinizdeki lensleri elinizden çıkarmanız gerekicek ve 50 liraya aldığınz lensi' i nikonda 70-80 liraya alacaksınız birde öyle bir şey var, bulunurluk ve satılma imkanında Canon önde olur her zaman. Karar sizin, ağırlık kısa süre içinde hiç bir şey etki etmiyor, ama ben istanbul park' a gittiğimde bütün gün çekim yaptığımda kollarım haşat oluyor yarını çünkü gerçekten yoruyor 755g mış benim makina..

Karar sizin, ben elimden ve bildiğim kadarı ile olayı özetlemeye çalıştım, şimdiden hayırlı olsun. :icon_tup:

Kardeşim, bildiğim kadar söyliyim ara ne kadar fazla olursa netlik o kadar kötü olur keskinlik kaybolur. Misal vereyim, 100-400L' nin 70-200L kadar yok. 18-270 diyorsun deli gibi mesafe var arasında.. 17-50 ve 55-250 yanına ekstra Canon 50mm f1.8 ile Tokina 11-16 f2.8 ile efsane olur ;)

Yok Berkay abi ben bütçeden tasarruf eder diye bu tavsiyeyi yazdım.Tamron 18-270 VC hem dar açıda hem geniş açıda çok iyi bir lens.VC özelliği var zaten(IS nin Tamron versiyonu).Yoksa tabiki Tamron 17-50 f2.8 ve başka bi zoom lens çok daha iyi olur.Tak-gez oldugu icin onu yazdım

AoS
06-08-2013, 15:54
Arkadaşlar kadar detaylı yazamıcam ancak şahsi fikrim kesinlikle 60D..

OnurD.
07-08-2013, 01:36

17-50 Cidden güzel bir lens ancak 800tl den aşağı sıfır yok. 2. eldede 500-600tl civarı birfiyatı var. Nakit sıkıntısı olacak gibi ve lense para yatırma şansım yok. 500-550D alıp 17-50 Tamron alıcam yada 60D alıp Standart lens + lenslerimle takılcam. 60D yide dediğim gibi düşü ışıktaki başarısı için istiyorum. 60D hazır bekliyor şuanda, Bayram sonu alo dediğim anda kargoya verilecek. Nikon konusuda yorumların geneli ve karşılaştırma testlerine göre kapandı gibi.

1lker
07-08-2013, 02:20
d90 al geç kardeşim memnun kalırsın çok ekmeğini yedik full frame olmasada bence sınıfının en iyisi.

ensoztrk
07-08-2013, 03:07
Bizde ikisi arasnda kaldık ve 60d aldık kesnilkle pişman olmazsn :)

OnurD.
07-08-2013, 07:30
d90 al geç kardeşim memnun kalırsın çok ekmeğini yedik full frame olmasada bence sınıfının en iyisi.

İmza kısmındaki linke iş yerinden bakamıyorum, eve gittiğimde bir incelicem örnekler varsa D90 la çekilmiş.