PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PTT Kargo ile yaşadığım olay sizce çözüm ne olmalı?

phoenixs
06-08-2013, 14:16
aylık ortalama bana yurtdışından 10 ürün gelir bu ürün gelmiş 7. ayın 31 inde adres bulunamadı denmiş ve ankara dan tekrar aynı gün yenimahalle-istanbul yapmış ve geri gitmiş kimse suçu kabul etmiyor sizce burada hakkımı nasıl arayabilirim

Yurtiçi ve yurt dışı aşağıda mevcut

http://img27.imageshack.us/img27/2822/9fy9.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/27/9fy9.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img69.imageshack.us/img69/187/l37w.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/69/l37w.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

MeRtCaN
06-08-2013, 15:10
suç senın urunun takıp numarası varmıs magdem takıp etseydın urun yenımahlleye gelınce dagıtama cıkmadan dırek yenımahalleden alabılırdın

phoenixs
06-08-2013, 15:36
:) hocam takip ediyorum zaten ev adresim belli 7. Ayın 31 inde adam kapıma gelmiş adres değişmiş demiş aynı gün Keçiören PTT den Yenimahalle oradan direk istanbul PTT görevleri bilgileri işlem yaptıktan sonra giriyorlar 30 unda ürün Ankara ya geliyorsa gelir gelmez işlemiyorlar sisteme

yakuza
06-08-2013, 15:52
kargoyu arayıp ürünü ellerinde bekletmelerini söyleyebilirsin

phoenixs
06-08-2013, 16:41
kargoyu arayıp ürünü ellerinde bekletmelerini söyleyebilirsin

Ürün istanbul havaalanına sevk edilmiş dilekçe yazdım inşallah geri gönderiler

arm
06-08-2013, 16:43
Nefret ediyorum ptt'den yahu bir ürün gelecek takip ediyorum bir bakıyorumki adres bulunamamış yahu neyini bulamıyorsun adres belli tövbe estafurlah bilerek mi yapıyorlar nedir

FATİH
06-08-2013, 18:20
ben 4 buçuk yıldır devletin postacısıyım. kargo bölümü bizden ayrı olarak başka bi alanda çalışır ama onların da müdürü amiri bizimkiyle aynıdır. eğer ilgili amirin yanına gidip durumu izah ederseniz yardımcı olurlar mutlaka ki dilekçe yazmışsınız inşallah sonuca ulaşılır arkadaşım.

postacı kendi kafasına göre "böyle bi cadde yok, böyle bi sokak yok" ya da "bu alıcı adreste tanınmıyor veyahut taşınmıştır" diye gönderiyi iade edemez. alıcı veya gönderen, adresin doğruluğunu ya da şahsın orada ikamet ettiğini ispatlarsa postacının başı yanar, evvela ilgili amir tarafından ceza alır. şayet postacı da bi kabahat varsa ona gerekli cezayı verirler. (uyarı, ikaz yazısı gibi ki siciline işlenir.)

postacının adres bilmeme gibi bi durumu söz konusu olamaz. bi postacı hangi mahalleye bakıyorsa (mesela ben gaziantep-yeşilevler mahallesi dağıtıcısıyım) o mahallenin caddesinden sokağına, hatta onların numaralarına kadar bilir. ha isim olarak elbette herkesi tanıyamayız ama adresi nokta atışı olarak elimizle koymuş gibi buluruz.

bizim vatandaşımızın çoğu adresini yanlış yazıp, sonra bize şikayete geliyolar. adam adresi eksik ya da yanlış yazmış; gönderisi de eline ulaşmayınca isyan çıkarıyor. yahu doğru yazsan zaten gerekeni yaparız. (ha yanlış anlama arkadaşım sana yanlış yazmışsın demiyorum. zaten ayda 10 kadar gönderin eline ulaşıyormuş.)

hata kamu görevlisindeyse ve siz haklıyken mağdur konuma düşmüşseniz; "mahkemeye dava açacağım" ifadesini kullanırsanız, ilgili müdür de postacı da tutuşur ve hemen konuyla ilgilenirler. bu da bi tüyodur benden size. :)

geçmiş olsun arkadaşım. ;)

FATİH
06-08-2013, 18:24
postacının adres bilmeme gibi bi durumu söz konusu olamaz. bi postacı hangi mahalleye bakıyorsa (mesela ben gaziantep-yeşilevler mahallesi dağıtıcısıyım) o mahallenin caddesinden sokağına, hatta onların numaralarına kadar bilir. ha isim olarak elbette herkesi tanıyamayız ama adresi nokta atışı olarak elimizle koymuş gibi buluruz.
bu yazdıklarıma ek olarak; ha bazen bi postacı başka bi mahalleye yeni atanmıştır, caddesini sokağını tam olarak öğrenene kadar arada bi yanlış iade yapabilir ki bu da istisnai bi durumdur. bu da size denk geldiyse kısmet diyelim. :)

phoenixs
06-08-2013, 19:00
Fatih hocam yazdıklarınızı okudum :) ilk yazımdada söyledim ortalama ay da 10 ürün geliyor yurt dışından

AliExpress.com - Online Shopping for Electronics, Fashion, Home & Garden, Toys & Sports, Automobiles from China. (http://www.aliexpress.com)
Amazon.com: Online Shopping for Electronics, Apparel, Computers, Books, DVDs & more (http://www.amazon.com)
Electronics, Cars, Fashion, Collectibles, Coupons and More Online Shopping | eBay (http://www.ebay.com) vs vs vs

motosiklet ve snowboard parçası getiriyorum :) bizim sokağa bakan 2 postacı mevcut 7. ayın 30 un da ve 8. ayın 6 sın da elime 2 ürün daha geçti ama nasıl olur da 7. ayın 31 inde aynı gün adres bulunamayıp keçiören den yenimahalleye ye yenimahalle den istanbul giden hatta bi ürün sevk edilir ?

BUNUN GERÇEKTEN MANTIKLI AÇIKLAMASI YOK AKTİF OLARAK ÜRÜNLER ELİME GELMEYE DEVAM EDİYOR :) inşallah sorun çözülür.

ensoztrk
06-08-2013, 19:23
Bizde arada yurtdışından alışveriş yapıyoruz 4 5 parça posta geldi. Daha hiç biri için kapımızı çalmadılar halbuki giriş katında oturuyoruz. Sürekli bina kapısına geldik yoktunuz tarzında kağıt yapıştırıyorlar biz gidip postaneden alıyoruz.

EEE
06-08-2013, 22:03
Bu sorun dagiticinin lakayitligiyle alakali kayitsiz gelenlerde bende sorun yasiyorum eleman apartmanin girisine atip gidiyor tam aksine kayitlilari getiren taahhutluden sorumlu dagitici genc bir bayan var oda cok titizlikle hareket ediyor.
Savciliga suc duyurusunda bulun delil olarak tib den telefon sinyallerinin hangi baz istasyondan geldiginin tespitini delil olarak iste bak dagitici nasil duzgun calismaya basliyor. Ben bir suc duyurusuyla posta islemenin yonetmeligini degistirttim
Fatih kardes sende dagiticisin sozum meclisten disari yanlis anlasilmasin.

Antalyalogy
06-08-2013, 22:31
Bende geçen başıma gelen olayı anlatayım takipsiz posta ebay den ile aldığım ürünü ptt kargocu arkadaş apartmana getirmiş zile basmış biz duymamışız o ara tesadüf markete gitmek için aşağı indim kapıyı bir açtım kargocu yan apartmanın zemin katında oturan komşumuza benim paketi teslim ediyor.
Diyalog şöyle gelişti ;
kargocu:Merhaba zile bastım açan olmayınca bu tür kargolar geri giderse bize sıkıntı olduğu için komşunuza bırakıyordum
Ben :teşekkür ederim deyip aldım.
Şİmdi diyorum ki evde gerçekten olmasaydım geri götürmek yerine komşuya bırakılması işime gelirdi ama oraya kim diye imzalatacaktı komşusu yazamaz heralde soyadı tutmuyor sanırım benim ismimin yanına imzayı alacaktı bu da suistimale açık bir konu.Değerli bir şey olur vs..

FATİH
06-08-2013, 22:52
yok yanlış anlayacak değilim arkadaşlar. :) elbette her iş kolunda olduğu gibi bizde de işine gereği gibi önem vermeyen arkadaşlar var. işini aksatan bi sürü dağıtıcı var sırf gaziantep'te. taahhütlü mektubu bile gereği gibi zamanında alıcısına teslim etmeyen çalışanlar var. bu elemanlar risk alıyorlar sicilleri üzerinde. halbuki inatçı ve sağlam bi vatandaş çıksa, ciddi bi hatayı tespit ettiğinde olayın üstüne düşse; öttürür o postacıyı. hele hele posta ve tebligat kanununu iyi bilen bi vatandaş daha da beterini yapabilir postacıya. şahsen hem aldığım maaşın karşılığını vermek hem de işimin gereğini yerine getirmek için elimden geleni yaparım. risk almam teslimatta. bakarım evde yok alıcı; hemen bi haber kağıdı bırakırım kapının sağlam bi tarafına, tamamdır...

kargocu (özellikle ptt kargo) gönderiyi komşuya, ahmet'e, mehmet'e, şuna buna teslim edemez. aynı konutta ikamet eden ya da aynı adreste kan bağı olan birisine verebilir. hatta öyle ki tebligatlarda aile mahkemesinden gelen evraklar (boşanma tebliği) eğer evrak kadınınsa kocasına, kocanınsa kadına teslim edilemez, o kadar da çetrefilli teslimat konuları var... bazı kendini bilmezler; gönderinin önemsiz olduğunu düşünüp başka birisine imzalattığı halde mazbataya "bizzat alıcısına teslim edildi" şeklinde beyan ediyolar. onlar da var ki ne kadar büyük bi risk aldıklarının farkında değiller. evrakta sahtecilik memuru işinden edeceği gibi hapse de sürükler.

@phoenixs; sana paketi getiren eleman nasıl olur sana daha önce ve sonrasında defalarca paket getirdiği halde aralarından birisini iade eder, onu ben de anlamadım. inşallah sorunun çözülür kardeşim. ;)

phoenixs
06-08-2013, 23:09
fatih hocam işin tuhaf yanı bu ürün 7 . ayın 30 un da ankara da oluyor :) 31 inde adres bulunamadı denilip aynı gün yenimahalle-istanbul giden hatlar :) olaya müdahele bile edemedim neyse hayırlısı bakalım

FATİH
06-08-2013, 23:11
yeni mahalle posta işleme merkezi'ni bas kardeşim. kargo şefi ya da pidm müdürüyle konuş. "sizin yapacağınız işin içine s.ıçarım" de. "bu işi temizleyin" de. vallahi böyle yap, ciddiyim kardeşim. ;)

oGuZ555
06-08-2013, 23:43
yeni mahalle posta işleme merkezi'ni bas kardeşim. kargo şefi ya da pidm müdürüyle konuş. "sizin yapacağınız işin içine s.ıçarım" de. "bu işi temizleyin" de. vallahi böyle yap, ciddiyim kardeşim. ;)

orda ki bayan memurları görsen böyle konuşmazdın :D

phoenixs
06-08-2013, 23:53
:) olmadı yarın bi giderim yanlarına sorun neymiş halletmem lazım bayram dan önce

ruudvan
07-08-2013, 03:28
Bende geçen başıma gelen olayı anlatayım takipsiz posta ebay den ile aldığım ürünü ptt kargocu arkadaş apartmana getirmiş zile basmış biz duymamışız o ara tesadüf markete gitmek için aşağı indim kapıyı bir açtım kargocu yan apartmanın zemin katında oturan komşumuza benim paketi teslim ediyor.
Diyalog şöyle gelişti ;
kargocu:Merhaba zile bastım açan olmayınca bu tür kargolar geri giderse bize sıkıntı olduğu için komşunuza bırakıyordum
Ben :teşekkür ederim deyip aldım.
Şİmdi diyorum ki evde gerçekten olmasaydım geri götürmek yerine komşuya bırakılması işime gelirdi ama oraya kim diye imzalatacaktı komşusu yazamaz heralde soyadı tutmuyor sanırım benim ismimin yanına imzayı alacaktı bu da suistimale açık bir konu.Değerli bir şey olur vs..

bugune kadar 100-10 urun aldım yutdısından .
takıpsız postadan kacınmak gereklı.
genelde gelmıyor.
takıplı gelenlerı ıse gunluk olarak kontrol ederım .
bugune kadar eve kadar cıkan postacı sayısı 5 tir .
genelde sıte bekcısıne - apartman gorevlısıne yada aıleden bırıne denk gelıyorlar.
teslım edılen kisi yerınede. apartman gorevlısı yazıyorlar.
gecen gelen pakette postaneden dagıtıma cıkmıs.
beyfendı zılı calmıs. evde 3 kısı var.
ve kapıyı acan olmamıs. kagıt yapıstırıp gıtmıs.
ogleden sonra postaneye gıttım kargoyu almak ıcın paket henuz dagıtımda postaneye gelmedı dedıler.
bende hayret kapıya bırakıp gıderlerdı genelde nıe bırakmamıslarkı dedım.
ertesı gun tekrar postaneye gıttım.
ptt yı severım ama posta gorevlılerı bazen pek aklıselım hareket edemıyor.
muhtemelen sızın pakedıde apartman gorevlısı dıe gırıceklerdı sısteme.

xplod
07-08-2013, 06:13
geçenlerde benim başıma şöyle birşey geldi. gönderen adresi zarfın üzerine tam yazmış. kargoyu teslim alan kargo zarfının üzerine alıcı bilgilerinin stickerini yapıştırmak için bilgisayarına girerken adres için ayrılan karakterler yetmemiş, blok, no, daire yazılamamış. haliyle eksik adres yüzünden iade edilmek üzereydi ki, zor yakaladım.
belki sendeki de bu durumdur, yani dağıtıcının da kusuru olmayabilir.

EEE
07-08-2013, 08:33
yok yanlış anlayacak değilim arkadaşlar. :) elbette her iş kolunda olduğu gibi bizde de işine gereği gibi önem vermeyen arkadaşlar var. işini aksatan bi sürü dağıtıcı var sırf gaziantep'te. taahhütlü mektubu bile gereği gibi zamanında alıcısına teslim etmeyen çalışanlar var. bu elemanlar risk alıyorlar sicilleri üzerinde. halbuki inatçı ve sağlam bi vatandaş çıksa, ciddi bi hatayı tespit ettiğinde olayın üstüne düşse; öttürür o postacıyı. hele hele posta ve tebligat kanununu iyi bilen bi vatandaş daha da beterini yapabilir postacıya. şahsen hem aldığım maaşın karşılığını vermek hem de işimin gereğini yerine getirmek için elimden geleni yaparım. risk almam teslimatta. bakarım evde yok alıcı; hemen bi haber kağıdı bırakırım kapının sağlam bi tarafına, tamamdır...

kargocu (özellikle ptt kargo) gönderiyi komşuya, ahmet'e, mehmet'e, şuna buna teslim edemez. aynı konutta ikamet eden ya da aynı adreste kan bağı olan birisine verebilir. hatta öyle ki tebligatlarda aile mahkemesinden gelen evraklar (boşanma tebliği) eğer evrak kadınınsa kocasına, kocanınsa kadına teslim edilemez, o kadar da çetrefilli teslimat konuları var... bazı kendini bilmezler; gönderinin önemsiz olduğunu düşünüp başka birisine imzalattığı halde mazbataya "bizzat alıcısına teslim edildi" şeklinde beyan ediyolar. onlar da var ki ne kadar büyük bi risk aldıklarının farkında değiller. evrakta sahtecilik memuru işinden edeceği gibi hapse de sürükler.

@phoenixs; sana paketi getiren eleman nasıl olur sana daha önce ve sonrasında defalarca paket getirdiği halde aralarından birisini iade eder, onu ben de anlamadım. inşallah sorunun çözülür kardeşim. ;)

Tek kelimeyle tebrik ediyorum helalla haramin ayrimini iyi bilen ve aldigin maasin hakkini vermeye calisman yonundeki titizligin kendi adima soyleyim benim icin cok onemli cunku o parada tuyu bitmemis yetimin hakki var. ALLAH razi olsun birader senden

gurcell
07-08-2013, 09:05
Ben bizim sokaga bakan postaciyi kafaladim, evdeyken geldiginde kola ikram ettim, 10-15 lira da harclik verdim, evden cikarken de karsilasirsak gidecegi yere biraktim. Simdi kargoyu postaneden aldigi an telefonla ariyor , abi postan geldi diye...

FATİH
07-08-2013, 15:05
@EEE; eyvallah kardeşim sağol. ;)

@gurcell; :D