PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : nasıl başarabilirim bir yardım

emrah-ışık
06-08-2013, 22:24
merhabalar öncelikle bu konuyu açmamın sebebi asla birilerini eleştirmek, taraf tutmak değildir. sadece kafamdaki sorunun cevabını bulmaktır.
Bildiğimiz üzere otomotiv teknolojisi çok kısa bir sürede çok hızlı bir şekilde büyümüş bugüne kadar gelmiş ve halada gelişmektedir.sektörün gelişmesiyle birlikte insanların araç tutkusu artmış kendi ruhunu bu araçlara yansıtmaya çalışıyor,çalışıyoruz.:)buradaki insanların çoğu görsel modifiye değilde performans amaçlı modifiye tutkunudur.ülkemizde de bu konuda işinde çok iyi insanlar var benim öğrenmek istediğimde tam olarak bu zaten bu ustalar kimdir nerde çalışmışlar nerede okumuşlar nasıl başardılar.şimdi diyeceksiniz ne saçmalıyor bu :)şimdi gelelim asıl konuya bende tamirciyim maslak oto sanayide yüksek segment araçların tamirini yapıyorum ama bi kendime bakıyorum birde bu işlerle uğraşan insanlara, sonuçta uğraştığımız teknoloji aynı ama amaçlar farklı bende biraz daha kendimi geliştirmek için bu konuyu açtım nasıl yapabilirim bu işi diye bu işe başlamak için ne yapmalı özel bir eğitimi varmı kurs gibi ne biliyim herhangi biryerde bi şekilde bi eğitim ücret karşılığında yurtdışında yada türkiyede okulu felan varmı bir akıl verin. örneğin,
savaş osmanpaşaoğlu
serdar boz
cemal yürekli
gökmen yılmaz
mustafa genç
bu ustalar bu konuda ülkemizde en iyileri. benimde bu insanlar gibi iyi bir başarıya sahip olmam için nasıl bir yol izlemeliyim. buradaki üyelerin çoğunluğu benden büyük bu konuda bana yardımcı olabilecek insanlar, onlardan yardım istiyorum.
şimdiden çok teşekkür ediyorum inşallah dalga geçilir bir durum olmaz herkeze iyi akşamlar :)

Mr.K
06-08-2013, 22:33
hedefe ulaşmak için heryol mübahtır.git çırak olarak başvur kafana yatan herustaya.belki 1.si kabul eder belki 5.si ..

kendi başına yapabılcegın bır ıs olarak gormuyorum bu durumu

yabancı dil
bilgi
tecrübe

bunları kursla zaten ogrenemessin.Senın suan bahsettıgın uniden mezun olupta
ben herboku biliyorum edasında gezen kişi tribine girer.

driftboy
06-08-2013, 22:40
Bu işi öğrenmek istiyosan kursla filan değil, herşey kendinde biter. Eğer çabalarsan, elinden gelenin iyisini yapmaya çalışırsan, çevrendekileri ustalarını dinler, izler, dediklerini yaparsan başarabilirsin.

Ama ilk önce seni köreltmeyecek bi ustanın yanında olman lazım. sana iş yaptıracak degil, işi öğretecek birisi olmalı..

Bide yabancı dilini geliştirmelisin. Biri sana yabancı terimlerle bişey istediğinde apışıp kalma diye..

Ve bugün gözlemlediğim bi olay yüzünden bunu söylüyorum, ustan ne yaparsa yapsın haklıdır deyip döneceksin işi öğrenmek istiyosan, vursada kırsada küfretsede bağırıp çağırsada..

Bugün yıkamaya gittim, yanında 15 yaşlarında bi çocuk çalışıyo, bezi ver dedi ustası, dediğine pişman oldu. Bi ana avrat küfretmediği kaldı. Kusura bakmasın ama o cocuk bırak araba yıkamayı, elini yıkamayı öğrenemez.

arsenikli
06-08-2013, 22:42
Bence bu ustalar deneme yanılma yöntemi uyguladılar kendilerini geliştirdiler bizim elektronikkte yaptığımız gibi sizde bence böyle başlayabilirsiniz

freelife
06-08-2013, 22:45
bence sana bir fikir verir bu , o artık bir marka .....

Tarhan TELLİ (TT)
Tellioğlu ailesinin 11. kuşaktaki tek varisi olarak 21 Haziran 1980′de İstanbul’da dünyaya gelir. Dedesi Turhan Telli’nin kendisi gibi TT olan ve eşbenzerim diyebildiği gözbebeği küçük TT, bütün okul öncesi dönemini alınan oyuncakları parçalayıp değiştirerek, kendi kendine yaptığı araçlarıyla oynayarak geçirir.
Oyuncaklarını parçalayarak kendi hayalindekilere ulaşmaya çalıştığı ilk zamanlarından itibaren içinde taşıdığı farklı olanı aramaya, yapmaya yönelik tutkular, davranışlarında ona yön veren dinamiklerin kaynağını oluşturur.
15 yaşlarında çok sevdiği çocukluk arkadaşlarından birine bekle ben bu işi yapacağım der ve 16’sında birlikte haftalıklarını biriktirerek ailelerinden gizli bir motosiklet alıp, 3 yıl boyunca Etiler’de bir oto yıkamacıda saklayarak kullanmayı öğrenirler.Babası İrfan Telli; TT 16 yaşında iken ona hurdalıktan bir Amerikan arazi taşıtı alır. TT ehliyetini alana kadar 2 yıl boyunca bütün zamanlarını, oto sanayiinde kendi tabiriyle bu araçla oynayarak geçirir, 4 silindiri 8 silindir yapar, düz vitesi otomatik vitese çevirir, rengini döşemesini değiştirir, motorunu çıkarıp takarken üzerine düşürüp kaburgalarını bile kırar, özetlersek mümkün olan her türlü değişikliği yaparak deneyim kazanır. Oto sanayiinde geçirdiği bu zaman sebebiyle arkadaşları bir oto tamir ustasının kızına aşık olduğunu bile düşünürler oysa onun aklında ve kalbinde tek bir şey vardır, kendi hayalindekini yapmak ve başarmak.
Küçükken alınmış yeni oyuncaklarını kırarak elde ettiği parçalarla kendi araçlarını yapan TT’nin şimdi de hayatında vazgeçilmez olduğunu hissettiği en önemli şey bu tutkuyu yaşam stiline dönüştürerek varlığını sürdürmektir. Ne istediğinden emin olan TT inandığı yolda yürümek için görsel tasarım eğitimi alması gerektiğini düşünür; bunun için liseden sonra Bahçeşehir Üniversitesi Görsel Tasarım ve İletişim Bölümünü tercih eder. Aynı zamanda araçlar üzerinde kişiselleştirme, modifikasyon ve tasarımla ilgili deneysel çalışmalarına uygulamalı olarak devam eder. Bütün bu süreç boyunca hayatındaki insanlarla hayallerini ve yapmak istediklerini paylaştıkça karşılaştığı olumsuz yorumlar ve inançsızlıklar, onu daha da motive eder ve bu düşüncelerin yanlış ve faydasız olduğunu ispat etmek için “Onlarla aramızda ne fark olduğunu görmek istiyorum” diyerek üniversite bittikten sonra Amerika’ya gider.
“Bana çok farklı bakıyorlardı, kapılarında biri var, sizinle çalışmak istiyorum beni işe alın diyor, üstelik bunun için size para öderim diyor. Onlar için Meksikalı bir Türktüm…’’ İşe alıyorlardı, çalışıyor, üretimin inceliklerini öğreniyordum, istedikleri zaman yerlere paspas bile yapıyordum ama ben de motor yapacağım dediğimde deli Türk deyip gülüyorlardı, şimdi o yanında çalıştığım firmalar fuarlarda benim yanımda stand almaya çalışıyorlar… diyen TT’nin tek amacı gözlem yapmak deneyim kazanmak, ne yaptıklarını görmektir ve bunun için günlük 14 dolar 75 sent parayı iş yerlerine, işverenlere ödeyerek 2,5 yıl boyunca ABD’nin çeşitli eyaletlerdeki motosiklet üreticilerinin yanında çalışır ve büyümüş hedefleriyle geri döner.
Yıllardır basit bir yedek parçada bile dışarıya bağımlı olmamızın saçma olduğunu düşünen ve aramızda ne fark olduğunu görmek için giden TT döndüğünde, hiçbir eksiğimiz olmadığı gibi daha iyisini yapabileceğimizi, çok daha zeki olduğumuzu ve bütün bunları başarmak için kendimize ait markamızı var ederek globalleşmemiz gerektiğini düşünür. Müşteriyle birebir ilişki kurarak kişiselleştirmenin Chopper ruhuna daha çok yakıştığını deneyimleyen TT, 2005 yılında TT Custom Choppers’ı kurar.

arsenikli
06-08-2013, 22:47
Gökmen abiyi tanır çok severim çocukluk arkadaşı kapı komşum eski zamanlarda onun arabasını turbolamak istemiş ama kabul etmemiş bide şimdiki durumlara bak insanın kendini geliştirmesi ne güzel bişey , inşallah en iyi şekilde kendini geliştirir insanlara faydalı olursun

emrah-ışık
06-08-2013, 22:54
hedefe ulaşmak için heryol mübahtır.git çırak olarak başvur kafana yatan herustaya.belki 1.si kabul eder belki 5.si ..

kendi başına yapabılcegın bır ıs olarak gormuyorum bu durumu

yabancı dil
bilgi
tecrübe

bunları kursla zaten ogrenemessin.Senın suan bahsettıgın uniden mezun olupta
ben herboku biliyorum edasında gezen kişi tribine girer.

hepsine başvurdum hiçbirnden olumlu yanıt alamadım.benim üniversite kurs yazmamın kaynağıda bu zaten olumlu cevap yok.trip iç yapmam:)helede mesleğimle ilgili. ben çok iyiyim ben den iyisi yok ayaklarında bugune kadr yapmadım bugunden sonra asla çnkü bu işin sonu yok yeri geldiğinde bu insanlar bile tıkanıyor
yukarıda yazdığım gibi olumlu cevap alamadığm için onları yazdım ama şunuda biliyorum ki ustadan ustaya geçecek birşeyde değil elbet bi eğitimi var cevap yazdığn için teşekür ederim iyi akşamlar

arsenikli
06-08-2013, 22:56
Yüzyüze konuştunmu ? Çalışmak istediğin firmalara gittinmi ?

emrah-ışık
06-08-2013, 23:42
Gökmen abiyi tanır çok severim çocukluk arkadaşı kapı komşum eski zamanlarda onun arabasını turbolamak istemiş ama kabul etmemiş bide şimdiki durumlara bak insanın kendini geliştirmesi ne güzel bişey , inşallah en iyi şekilde kendini geliştirir insanlara faydalı olursun

iyi dileklerin için çok teşekkür ederim abim yarın veya bayramdan sonra gidip hepsiyle konuşucam yapacak birşey yok sabırlı olmak lazım

EREN34
06-08-2013, 23:51
bence sana bir fikir verir bu , o artık bir marka .....

Tarhan TELLİ (TT)
Tellioğlu ailesinin 11. kuşaktaki tek varisi olarak 21 Haziran 1980′de İstanbul’da dünyaya gelir. Dedesi Turhan Telli’nin kendisi gibi TT olan ve eşbenzerim diyebildiği gözbebeği küçük TT, bütün okul öncesi dönemini alınan oyuncakları parçalayıp değiştirerek, kendi kendine yaptığı araçlarıyla oynayarak geçirir.
Oyuncaklarını parçalayarak kendi hayalindekilere ulaşmaya çalıştığı ilk zamanlarından itibaren içinde taşıdığı farklı olanı aramaya, yapmaya yönelik tutkular, davranışlarında ona yön veren dinamiklerin kaynağını oluşturur.
15 yaşlarında çok sevdiği çocukluk arkadaşlarından birine bekle ben bu işi yapacağım der ve 16’sında birlikte haftalıklarını biriktirerek ailelerinden gizli bir motosiklet alıp, 3 yıl boyunca Etiler’de bir oto yıkamacıda saklayarak kullanmayı öğrenirler.Babası İrfan Telli; TT 16 yaşında iken ona hurdalıktan bir Amerikan arazi taşıtı alır. TT ehliyetini alana kadar 2 yıl boyunca bütün zamanlarını, oto sanayiinde kendi tabiriyle bu araçla oynayarak geçirir, 4 silindiri 8 silindir yapar, düz vitesi otomatik vitese çevirir, rengini döşemesini değiştirir, motorunu çıkarıp takarken üzerine düşürüp kaburgalarını bile kırar, özetlersek mümkün olan her türlü değişikliği yaparak deneyim kazanır. Oto sanayiinde geçirdiği bu zaman sebebiyle arkadaşları bir oto tamir ustasının kızına aşık olduğunu bile düşünürler oysa onun aklında ve kalbinde tek bir şey vardır, kendi hayalindekini yapmak ve başarmak.
Küçükken alınmış yeni oyuncaklarını kırarak elde ettiği parçalarla kendi araçlarını yapan TT’nin şimdi de hayatında vazgeçilmez olduğunu hissettiği en önemli şey bu tutkuyu yaşam stiline dönüştürerek varlığını sürdürmektir. Ne istediğinden emin olan TT inandığı yolda yürümek için görsel tasarım eğitimi alması gerektiğini düşünür; bunun için liseden sonra Bahçeşehir Üniversitesi Görsel Tasarım ve İletişim Bölümünü tercih eder. Aynı zamanda araçlar üzerinde kişiselleştirme, modifikasyon ve tasarımla ilgili deneysel çalışmalarına uygulamalı olarak devam eder. Bütün bu süreç boyunca hayatındaki insanlarla hayallerini ve yapmak istediklerini paylaştıkça karşılaştığı olumsuz yorumlar ve inançsızlıklar, onu daha da motive eder ve bu düşüncelerin yanlış ve faydasız olduğunu ispat etmek için “Onlarla aramızda ne fark olduğunu görmek istiyorum” diyerek üniversite bittikten sonra Amerika’ya gider.
“Bana çok farklı bakıyorlardı, kapılarında biri var, sizinle çalışmak istiyorum beni işe alın diyor, üstelik bunun için size para öderim diyor. Onlar için Meksikalı bir Türktüm…’’ İşe alıyorlardı, çalışıyor, üretimin inceliklerini öğreniyordum, istedikleri zaman yerlere paspas bile yapıyordum ama ben de motor yapacağım dediğimde deli Türk deyip gülüyorlardı, şimdi o yanında çalıştığım firmalar fuarlarda benim yanımda stand almaya çalışıyorlar… diyen TT’nin tek amacı gözlem yapmak deneyim kazanmak, ne yaptıklarını görmektir ve bunun için günlük 14 dolar 75 sent parayı iş yerlerine, işverenlere ödeyerek 2,5 yıl boyunca ABD’nin çeşitli eyaletlerdeki motosiklet üreticilerinin yanında çalışır ve büyümüş hedefleriyle geri döner.
Yıllardır basit bir yedek parçada bile dışarıya bağımlı olmamızın saçma olduğunu düşünen ve aramızda ne fark olduğunu görmek için giden TT döndüğünde, hiçbir eksiğimiz olmadığı gibi daha iyisini yapabileceğimizi, çok daha zeki olduğumuzu ve bütün bunları başarmak için kendimize ait markamızı var ederek globalleşmemiz gerektiğini düşünür. Müşteriyle birebir ilişki kurarak kişiselleştirmenin Chopper ruhuna daha çok yakıştığını deneyimleyen TT, 2005 yılında TT Custom Choppers’ı kurar.

Aynen.

Bunu bir dergide okumuştum:)

freelife
06-08-2013, 23:56
ben olsam tarhan telliye giderdim ,oda bu yollardan geçtiğinden yardım eli uzatacaktır, sadece motor değil facten bakın veya sitesinde varmı bilmiyorum yaptığı arabalar hatta helikopter ...hükümetten yardım eli uzanmadı yoksa seri üretim türk arabası yapacaktı diye hatırlıyorum ve arap ülkelerinle görüşüyordu galiba..

buda face sayfası..
https://www.facebook.com/ttcustom?ref=ts&fref=ts

bilalMW
07-08-2013, 00:02
TT'nin o kadar dediğiniz kadar idealist olduğunu sanmıyorum açıkcası. Araplar mevzusu varken yok araplar denize sınır arazi vermiş devasa tesis kuracakmış araplar onun için,otomobil,motosiklet yat üretecekmiş o gitmek istemiyormuş ama devlet teşvk vermiyormuş falan bunları ülkesinde yapmak istiyormuş. filan.. b*k atmak değil de demek istediğim denildiği kadar idealist değil duygusallık :) daha ağır baasıyor bence. Yaptığı işleri de biliyorum kaliteli motosikletler imal ediyor.

McS_R53
07-08-2013, 00:06
bunun yanında olayı okulda öğrenmekte çok farklı yerlere götürebilir seni.

Ohio Technical College | Cleveland Automotive Training (http://www.ohiotech.edu)

okul örneği

ayrıca bu iş birazda para meselesi nekadar paran varsa okadar işlerin çok olur.

bilalMW
07-08-2013, 00:10

Ohio Technical College | Cleveland Automotive Training (http://www.ohiotech.edu)

okul örneği

adını unuttum bir lise Amerika'da teknik meslek lisesimi nedir bilmem GM için Sema fuarına araba yapıyorlardı içim gitti imkanlara baktım GM bunlara 572 V8 bile veriyordu kupa da chevelle SS'di. adamların atölde her türlü imkanlara sahipti.
Sonra Ford yetkilileri görüyor. V6 Twin Turbo Mustang yapmalarını istiyor öğrencilerden. Eğer öğrenciler olaki işi batırırlar diye yearone'dan destek alabiliyordu.
O yaşta öyle bir imkan ve tutku aşılarsan çocuklara o millette sanayi kültürü üretme kültürü ölmez o ülkede dünyanın jandarmalıgına devam eder dedim kendi kendime. :)
genelde bizim insanımızda işi öğrenmek isteyen beş kuruş para istemeyen insanıda savar başından.

McS_R53
07-08-2013, 00:14
Amerikada liseler değilde liselerin yanında Vacation School dedikleri yaz okulu tarzında okullarda bu eğitimleride veriyorlar. Yani liseye giderken bi yandan da elektrik otomotiv vs gibi eğitimleride tam olarak alabiliyorsun.

freelife
07-08-2013, 00:24
TT'nin o kadar dediğiniz kadar idealist olduğunu sanmıyorum açıkcası. Araplar mevzusu varken yok araplar denize sınır arazi vermiş devasa tesis kuracakmış araplar onun için,otomobil,motosiklet yat üretecekmiş o gitmek istemiyormuş ama devlet teşvk vermiyormuş falan bunları ülkesinde yapmak istiyormuş. filan.. b*k atmak değil de demek istediğim denildiği kadar idealist değil duygusallık :) daha ağır baasıyor bence. Yaptığı işleri de biliyorum kaliteli motosikletler imal ediyor.

detayları bilemiyorum tabii , o kadar sıkı takipçisi değilim , sadece arkadaşa belki yardımı olur diye örnek göstermek istedim..duygusallık konusuna katılıyorum tamamen, çok duygusal bir çağda yaşıyoruz :)

mrtysn
07-08-2013, 01:08

Araplar gereken cogu seyi yapti TT icin, bir gun icinde oturma izni ve arazi tahsisine kadar. TT kendi dogrulari uzerine giden birisi illaki bu forumda yakinen taniyanlar var biseyi yapicam dediyse onun uzerine gider. Custom motorsikleti o meblaglarda satan birisinin kaliteli olmaktan baska sansi yok.

emrah-ışık
08-08-2013, 08:19
adını unuttum bir lise Amerika'da teknik meslek lisesimi nedir bilmem GM için Sema fuarına araba yapıyorlardı içim gitti imkanlara baktım GM bunlara 572 V8 bile veriyordu kupa da chevelle SS'di. adamların atölde her türlü imkanlara sahipti.
Sonra Ford yetkilileri görüyor. V6 Twin Turbo Mustang yapmalarını istiyor öğrencilerden. Eğer öğrenciler olaki işi batırırlar diye yearone'dan destek alabiliyordu.
O yaşta öyle bir imkan ve tutku aşılarsan çocuklara o millette sanayi kültürü üretme kültürü ölmez o ülkede dünyanın jandarmalıgına devam eder dedim kendi kendime. :)
genelde bizim insanımızda işi öğrenmek isteyen beş kuruş para istemeyen insanıda savar başından.

evet okullardaki atölyeyi görünce zaten neden bu kadar başarılı olduklarını anlıyor insan o konularda zaten yıllardır ülke olarak gerideyiz kim ne derse desin eğitime önem verilmiyor lisedeyken gördüğümüz eğitim içler acısıydı ama zaten amaç eğitim görmek değildi diplomayı almaktı çoğuna göre en son yazdığın cümlede de sonuna kadar haklısın

Low-Rider
08-08-2013, 08:32
bu işler çekirdekten yetişerek oluyor bence, birazda ilgi alaka lazım.

ya bu işler ilgilenen garajlarda çalışarak birebir tecrübe ederek öğreniceksin ya da ralli garajı falan girip oralarda başlıyacaksın

ya da varsa kendi arabana yapıp tecrübe edip yavaş yavaş isim yapıcaksın ki bu zor olanı

dragon07
08-08-2013, 08:40
eger mesleginde iyi oldugunu düşünüyosan ilk önce kendi arabanı yapmakla başlamalısın.kurs egitim seminer yetkili servislerde para eder sanayide geçerli degil egitimli oldugun için hiç bişey bilmedigini düşünürler.

2-3 yıl evvel ismi duyulmayan hattavarolmayan garajlar şimdi iyi markalar oldular,sebebi iyi iş yapmaları kaliteli işçilik sonuçta kimse kendine rakip olucak kişiyi yetiştirmek istemez,nadirdir.

bence kendi arabanla başla bi markada uzman ol çok iyi yap hiç kimsenin yapmadıgı şeyleri yap iyi iş yaparsan er yada geç seni keşfeden birisi olucaktır :) IŞIK garage diye dükanın senin niye olmasın.

sansar34
08-08-2013, 09:33

okul örneği

ayrıca bu iş birazda para meselesi nekadar paran varsa okadar işlerin çok olur.

bizim ulkemızde bu tarzda kurslar varmı yada kayıt olup ogrencı degısım programı ıle yada başaka yollarla gıdılebılıyormu şartlari nelerdir?

lısede bu meslek uzerıne okudum ama bızım ulkemızde bu alan uzerınde saglam alt yapı egıtımını veren bı okul yok şişli eml - okul hocaları ogrencılerden bıktıkları ıcın ders bıle ıslemıyorlardı sadece ozel marka atölyelreınde bır takım gerklı bılgıler verılıyordu lısede ılk ıkı yılım haydarpaşa eml - gectı ve ımkanlar kısıtlı olmasına ragmen egıtım sartları cok iyi hocalar ellerınde ımkan oldugu kadar gosterbılıyor ki bu gereklı bılgı bırıkımını 3de 1ni bile saglamıyor yanlız sadece merakınız varsa yapabılıyorsunuz ben lise 1den berı sanayıde buyumeme ragmen :D hala dogru duzgun bır bilgi birikimim yok buradakı buyuklerım kadar :)

McS_R53
10-08-2013, 17:50
olduğunu sanmıyorum çünkü bizde yani Türkiye'de AR-GE denilen işi bir kaç firma hariç kimse yapmıyor daha çok yaptım oldu şeklinde işlerimiz yapılıyor çoğu zaman ayrıca Türkiye'de bu işin piyasası oldukça küçük bu yüzdende çok fazla yatırım yapan bu işe yok. 80 milyonluk bir ülkeyle, 314 milyonluk bir ülkeyi karşılaştırmak tabiki ki olmaz :)

emrah-ışık
10-08-2013, 20:07
ben kafaya koydum ingilizce yi daha da ilerleteceğim hafta içi ford un ralli atölyesi var maslakta oraya gidip şansımı deneyeceğim biyerden başlayacağım sil baştan yani:)