PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Typer Hakkında Bi Sorum Olacak

cerkez_kral
09-08-2013, 22:00
selam arkadaşlar bizim kafamıza takılan bi soru var bunu bilen abilerimizden kardeşlerimizden ögrenmek istedim stock bi typer oldugu yerde gaza basınca launc control a girermi girmezmi bilgisi olan insanlar yazarsa sevinirim benim aracımda vardı mesela

ruudvan
09-08-2013, 22:02
Girmez. Kesiciye girer launch yapmaz

Firat.M3
09-08-2013, 22:04
5000 de rev limit var. fakat bununla launch ayni seyler degil. karistiran veya ayni sanan cok insan var ama..

cerkez_kral
09-08-2013, 22:05
Girmez. Kesiciye girer launch yapmaz

abi sen typerla hiç durdugun yerde dip gaz yaptınmı nasıl kesiciye giriyor ?

akucukdogan
09-08-2013, 22:10
Merak ettiğim bi konu çünkü var diyen oluyor yok diyen oluyor.

GökhanK
09-08-2013, 22:17
Dururken viteste tam gazda 5k devir civarında dan dun saydırıyor ama launch mu deilmi bilmiyorum

driftboy
09-08-2013, 22:19
5000 de rev limit var. fakat bununla launch ayni seyler degil. karistiran veya ayni sanan cok insan var ama..

evet bende böyle diye biliyorum..

bu arada facebook'da ki durumu yazanda sizdiniz galiba, çok saçma yorum yazanlar olmuş, komik derecede :)

kickbuttowski
09-08-2013, 22:21
Çoğu arabada var boştayken 4-5 k civarında kesiyor yakıtı ama launcher değil..
Launcher ayrı bir olay misal Porschelerde hem gaza hem de frene sonuna kadar basınca launcher devreye giriyor ve freni bırakır bırakmaz araba tam devrinde ok gibi fırlıyor..
Kısaca typer'da launcher yok.

cerkez_kral
09-08-2013, 22:22
evet bende böyle diye biliyorum..

bu arada facebook'da ki durumu yazanda sizdiniz galiba, çok saçma yorum yazanlar olmuş, komik derecede :)

evet benim durumu yazan merak ettik sormak istedim ufak bikaç kardeşimiz var kesiciyle karıştırdı galiba onlar komik olmuş :)

Firat.M3
09-08-2013, 22:29
Çoğu arabada var boştayken 4-5 k civarında kesiyor yakıtı ama launcher değil..
Launcher ayrı bir olay misal Porschelerde hem gaza hem de frene sonuna kadar basınca launcher devreye giriyor ve freni bırakır bırakmaz araba tam devrinde ok gibi fırlıyor..
Kısaca typer'da launcher yok.

+1 olsa zaten kpronun espirisi kalmazdi. :)

cerkez_kral
09-08-2013, 22:31
+1 olsa zaten kpro koymazdi :)

kpro launch koymak içinmi takılıyor abi benim arabamda vardı diyorum burhan kocmanın arabada var herkesi aradık sorduk herkes var diyor sagdan soldan okuyup yazan cizen insanlara degil birebir süren tamirini yapan adamlara sordum daha bilgili birileri vardır illaki bizi aydınlıga kavuşturacaktır :))

ruudvan
09-08-2013, 22:32
abi sen typerla hiç durdugun yerde dip gaz yaptınmı nasıl kesiciye giriyor ?

Beyinli araclarda kesici aracin limit devrini gecmemesi icin guvenlik amacli sonucta. Genelde otomatik araclarda olur rev limit. Ama launch deildir sonucta kesicidir.

Firat.M3
09-08-2013, 22:35
kpro launch koymak içinmi takılıyor abi benim arabamda vardı diyorum burhan kocmanın arabada var herkesi aradık sorduk herkes var diyor sagdan soldan okuyup yazan cizen insanlara degil birebir süren tamirini yapan adamlara sordum daha bilgili birileri vardır illaki bizi aydınlıga kavuşturacaktır :))

sordugun adamlarin arabasinin beyni oem miymis ? oem ise arac viteste ayagin debriyaja basili durumdayken limite giriyor muymus kesici ? yazsinlar buraya..

devilboy
09-08-2013, 22:39
Bunun hakkında çoook yorum yapıldı var arkadaşlar iyice araştırsın launch la kesiciyi ayırt edemiyorlar çünkü bildiğimiz gibi vtec sistemi yağlamaya bağlı sistem soğuk araba vtec açmadığı gibi koruma amaçlı diye söyleniyor launch zannedilen olayda korumadan başka bişe değil yabancı bi sitede okumuştum bulamadım paylaşacaktım yoksa anladığım kadarıyla boştayken yağlama sistemi belirli voltajda gönderiliyor vtec devreye girdiği zaman bu voltaj artıyor bu hızlı sistem motora zarar vermemesi için araç kendini korumaya alıyor olay bundan ibaretmiş ama bi çok kimse bunu launch zannediyor

GökhanO
09-08-2013, 22:42
launch degil o koruma amaclı 8th jenerasyon tum civiclerde var benim pederin 1.6 elegance da bile var o

driftboy
09-08-2013, 22:46
Rev limiter - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Rev_limiter)

http://en.wikipedia.org/wiki/Launch_control_(automotive)

DR059
09-08-2013, 22:51
2-step dedikleri rev limiter'in launch control şeklinde çalışması için üretilmiş bir elektronik parça sanırım. Buna rağmen 2-step ile Launch controller arasında farklar olduğu açıklanmış postta.

launch control vs 2 step - Honda Forum : Honda and Acura Car Forums (http://www.superhonda.com/forum/f49/launch-control-vs-2-step-344791/)

Technically, I would say yes.

2-step is 2-step. It sets a rev limiter, you keep it floored at your chosen rpm, and drop the clutch.

Launch control should be thought of as electronic launch control. The sensors detect wheel slip, and it interrupts the power output trying to give you the best of both traction and power. The more expensive/advanced the system is, the better it is. It's basically like traction control but for a launch. In the newer cars you can screw with some settings to tell the car you are about to launch, and it will adjust different settings to give you the best launch.

But where our cars are concerned, 2-step is the only artificial launch control we have unless it's a more modern vehicle.

devilboy
09-08-2013, 23:09
Engine protection limiter bu sistemin adı launch değil yani

cerkez_kral
09-08-2013, 23:18
arkadaşlar hepinizi seviyorum bahri kardeşimsin abimsin benden iyi biliyorsun ama typer i 100 metre bile yakından görmeyen insanların bilmiş yorumları beni şaşırttı yabancı sitelerde o bunu yazmış bu şunu yazmış deyip bunu dogrulayamayız banada bisürü typer sahibi benim dedigim gibi oldugunu söyledi meraktan sordum sadece bilmemek ayıp degil sonucta ögrenmeye calıstım herkes bana yabancı sitelerden linkler gönderdi yani o sitelerdeki insanlarda bu yorumları yazan insanlar gibi..

Oznsrl
09-08-2013, 23:33
devrin belli bi devirde sabit kalması launc oluyorsa dizel megane 3 dede launc control var diyebiliriz ve komik olur :)

Hondafatih
09-08-2013, 23:48
devrin belli bi devirde sabit kalması launc oluyorsa dizel megane 3 dede launc control var diyebiliriz ve komik olur :)

katılıyorum sana örnek verirsek çalıştığım şirkettin şöförlüğünü yapıyorum ve a6 kullanıyorum dizel oda onada boştayken tam gaz yaptığımda 2 d/d kalıyor sonunu görmüyor bu belliki yeni nesil teknolijilerde motora zarar vermemek amacıyla beynin koruma amaçlı yaptığı birşey ben typer sürmedim öyle bir şeyde var yada yok diyemem ama belliki böyle bir sistem var typerdada.

erhann
09-08-2013, 23:50
Sanada dedıgım gibi koruma amaçlı bir kesıcı var...
launch conrol yok

devilboy
09-08-2013, 23:58
arkadaşlar hepinizi seviyorum bahri kardeşimsin abimsin benden iyi biliyorsun ama typer i 100 metre bile yakından görmeyen insanların bilmiş yorumları beni şaşırttı yabancı sitelerde o bunu yazmış bu şunu yazmış deyip bunu dogrulayamayız banada bisürü typer sahibi benim dedigim gibi oldugunu söyledi meraktan sordum sadece bilmemek ayıp degil sonucta ögrenmeye calıstım herkes bana yabancı sitelerden linkler gönderdi yani o sitelerdeki insanlarda bu yorumları yazan insanlar gibi..

eyw coşkun saol hakkımda söylediklerin için...

olay yaşta değil bak burda bi çok kişi bende dahil burda işi bilen insanlardan bi çok şey öğrendik orda da bilen insanlar yazıyor bilgilerini paylaşıyor ki burdaki bi çok setup yurt dışındaki bilgilerini forum yoluyla paylaşan insanlardan örnek alınarak yapıldı olay yaş değil BİLGİ burdaki yazan insanların bilgililerine inanıyorsun da ordakilere neden inanmıyorsun onuda anlamış değilim :D

soruna gelecek olursak yazdığım gibi olay tamamen KORUMA launch değil ama insanlar herzaman kendi bildiklerini doğru saydıkları için kim ne yazsa çizse bilenler için o bahsedilen olay launch

ilkerist
10-08-2013, 00:04
Sen kendin inanmışsın bir kere launch olduguna,yok diyene yanından bile geçmemişsin bla bla bla...birşeyler diyorsun,başka zaman gavur diyorsa vardır bir bildiği falanlar filanlar,facete konusulanlara da baktım da,gerekli cevapları almışsın zaten.:)

ibratice
10-08-2013, 00:06
ikiside aynı şey orijinal ecu lar markadan markaya değişir ama çoğu sanırsam rev limite girdiği zaman sadece yakıtı keser sonradan takılan ecu larda sizin istediğiniz devirde isterseniz yakıt isterseniz ateşleme isterseniz her ikisinide kese bilirsiniz yada kes girdiği zaman kes yakıt açıp avans kısıp yüzde olarak şow da yaptıra bilirsiniz ama ikiside hemen hemen aynı şeyler.

atituti
10-08-2013, 00:12
Vtilardada boyle 5000 devri gecmiyor oldugu yerde dip gaz yapinca.tamamen sistemle alakali launch degil.

cerkez_kral
10-08-2013, 00:14
Sen kendin inanmışsın bir kere launch olduguna,yok diyene yanından bile geçmemişsin bla bla bla...birşeyler diyorsun,başka zaman gavur diyorsa vardır bir bildiği falanlar filanlar,facete konusulanlara da baktım da,gerekli cevapları almışsın zaten.:)

ben bişeye inanmadım sadece ögrenmek için yazdım gerekli cevapları veren bizim abilerimiz kardeşlerimiz sıkıntı yok yani

ibratice
10-08-2013, 00:15
Birde ikisininde amacı farklıdır birisi araç hareket etmediği zaman kullanıcının motara zarar vermemesi için diğeri drag larda en uygun devri ayarlayarak pilotun göstergede motor devrine bakarak ışığı kaçırmaması için devri sabit tutmak ama çalışma pirensibi aynı amaçlar farklı .

iynn-RS
10-08-2013, 00:20
bence type-r daki kalkis kontrol amacli koyulmus bi sistem. yani launch control.

guvenlik icin olsaydi daha alt bi devire koyarlardi.

ama tam vtec acmaya yakin koyulmus. o devirde kalkip daha sonra vtec acarak fazla patinaji engellemisler.

timucintt
10-08-2013, 00:28
Dedik koruma diye :) launch özelliği olan jdm beyinler olabiliyor onlarda yazılımla açarsın ama CTR daki amacı koruma amaçlı devir kesicisi yada elektrik kesicisi;)

KMR2-GT
10-08-2013, 02:46
Vtilardada boyle 5000 devri gecmiyor oldugu yerde dip gaz yapinca.tamamen sistemle alakali launch degil.

Ben vteclerde hic gormedim.

gökberk
10-08-2013, 03:08
VTi'larda ben de görmedim.

stlegal
10-08-2013, 06:26
adı engine protection limiter. amacı boşta yüksek devirde basılmaması için kurulmuş bir sistem güncel bir çok araçta mevcut launch control bir çok parametrelerden oluşur typerdakinin amacı sadece motor koruma..

atituti
10-08-2013, 08:07
Jay vti vardi gri sedan onu bigun sureyim dedim bosta ve dururken gaza bastigimda 5000 i gecmemisti ama cok hafif arabayi yuruttugumde kesiciye kadar yukselmisti devir

CESUR
10-08-2013, 09:37
benım typerda 4.5 de gırıodu

dragon07
10-08-2013, 09:55
motoru koruma amaçlı fakat stock typerlardada en iyi kalkısı kesiciye dayayarak yapıyoruz :D
ben 2 sebeplede konuldugunu düşünüyorum.aşağıda linki koydum siz karar verin ne olduguna

ZS Type-R Launch - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=4t8f-LkRsac)

4t8f-LkRsac

MeRtCaN
10-08-2013, 10:11
Jay vti vardi gri sedan onu bigun sureyim dedim bosta ve dururken gaza bastigimda 5000 i gecmemisti ama cok hafif arabayi yuruttugumde kesiciye kadar yukselmisti devir

beyın vardır Jay vtı da :)

atituti
10-08-2013, 10:18
Filtre vardi arabada sadece arkadasin dedigine gore :)

timucintt
10-08-2013, 10:21
Ben vteclerde hic gormedim.

vti larda var o özellik bazılarında ;)

driftboy
10-08-2013, 10:55
yılan hikayesine döncek bence bu konu...

pcvirus
10-08-2013, 11:14

nasıl yani tr de kilerde varmıöyle bi özellik varsa beyin kodu ne ?

DOHC
10-08-2013, 11:32
Eski kasa jettamda da vardı, boş viteste (DSG) 2000 mi 3000 mi ne devri geçmiyordu.....
Palio 1.6 16V'de de 4500 devri geçmiyordu ilk çalıştığında, motor ısındıkça boşt daha yüksek devre izin veriyordu.....

CESUR
10-08-2013, 12:07
:icon_tup::icon_tup:
motoru koruma amaçlı fakat stock typerlardada en iyi kalkısı kesiciye dayayarak yapıyoruz :D
ben 2 sebeplede konuldugunu düşünüyorum.aşağıda linki koydum siz karar verin ne olduguna

ZS Type-R Launch - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=4t8f-LkRsac)

4t8f-LkRsac

timucintt
10-08-2013, 15:18
nasıl yani tr de kilerde varmıöyle bi özellik varsa beyin kodu ne ?

beyin kodunu bilmiyorum ama 2002 2003 hondam.com zamanında bazı arkadaşların araçlarında vardı bu özellik boştayken araç 4000 devirde gazı keserdi :)

bLackModeL
10-08-2013, 15:42
honda'nın da pekçok diğer markanın da seri üretim binek modellerinde güvenlik amaçlı olarak boşta iken motoru zorlamayı engellemek adına kesici mevcuttur.araç vitesteyken ve vss (visual speed sensor)aracın hareket ettiğini teyit ettiği andan itibaren bu kesici devre dışı kalır ve motora ön görülen redlinedaki kesici devreye girer.bu nedenle olmasını düşündüğünüz ya da aklınızdan keşke dediğiniz launch control malesef binek araçlarda mevcut değildir.ama denemek gerek belki kısmen launch control gibi kullanma imkanı olabilir...!!! alıntıdır ..
buda benim launc videom asıl lanunc budur kısaca beyın var aracta p72+ectune modul
ateş ederken - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=nyzbNtP3k0o)

nyzbNtP3k0o

ayrıca launch control ve rev limiter arasndaki temel fark launch control de elektrik kesicisinin ve enjektörlerin rev limiterden farklı olarak çalışması.rev limiter devreye girince yakıt ve elektrik kesilir ve bu nedenle araç sanki duvara yaslanmış gibi bir his olur.oysa launch control de amaç aracın maksimum verimde kalkmasını sağlamak olduğu için sadece elektrik belirli periyodlarla kesilerek aracın devir çevirmesi engellenir yakıt halen enjekte edildiği için de çatırdama tabir edilen eksoz hattında biriken yanmamış benzin patlar.

lucky Jackal
10-08-2013, 16:14
eski 2005 civic sportumda vardı, sanırım 3.500 civarı takılıyordu bende o zaman bilmediğim için, daha 35 bin kmde araba nasıl bozuldu diye servise götürmüştüm :) normal olduğunu ve arabayı koruma amaçlı olduğunu yetkili serviste açıklamışlardı. Hatta şöyle bir şey yaptı arabayı hafif yürütüp boşa aldı gaza bastı o zaman limitör devreye girmedi,kesiciye kadar gitti devir,tekerler dönerken devre dışı kalır demişti.

erhann
10-08-2013, 22:08
Sonuc olarak launch yok Coşkun bey ;)

mehmetRS
10-08-2013, 23:02
benim kötü c4 vtr de 4500 gibi boşta kesiciye giriyor :) launch kontrol olsa, eminimki bir yerlde bu özelliğinden bastıra bastıra bahsedilirdi bunca yıldır ki muhabbet arasında da olsa konuşulup, ya typer mı.. he onlarda launch var işte, şu var bu var gibi bir dialoglar dönerdi sanırım.

devilboy
12-08-2013, 16:51
coşkun bana sorduğunda Trde herkesin bildiği (isim vermek istemedim şahsına ayıp olur )birini aradığını ve yok diyenlere götüyle güldüğünü söyledi bende durumu anlattım kendisine ki bilenler zaten gereken şekilde yazmışlar işin özü sadece hondaya özel bişe değil tüm markalarında kullandığı bi sistem yani launch değil ...

Onurkk06
12-08-2013, 16:55
1.4tsilardada var park konumundayken 4 bin devirde takılı kalıyor öyle bişey galiba

tayreep_john
12-08-2013, 18:16

98 vti da yok hatırlıyorm yoktu en azından benim arabamda yoktu :D