PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Edirne - İtalya Roma Bisiklet Turu

oguzRs
10-08-2013, 03:35
Merhaba arkadaşlar,
Kısaca kendimi tanıtayım. Adım Oğuzhan, geçtiğimiz haziran ayında mezun oldum. Öğrencilik dönemimde dağcılık sporu ile ilgilenmeye başladım vakit ve nakit oldukça devam ediyorum.
Kasım da askere gitmeden önce bisiklet ile uzun bir tur yapmayı planlıyoruz. 3 kişiyiz. Seçenekler arasında Paris, Barselona ve Roma vardı. Roma yı tercih ettik.
Arife günü Ankara da Yunanistan Konsolosluğun dan Shengen vizesi başvurusunda bulunduk. Ayın 14 ünde gidip alıcaz pasaportları. Vize görüşmesi iyi geçti. Bence alıcaz Shengen i.
Rotamızdan bahsetmek ve sizinde fikirlerinizi almak istiyorum. İpsala Gümrük kapısından Yunanistan a giriş yapıcaz.
Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek, Hırvatistan, Slovenya ve İtalya.

http://img802.imageshack.us/img802/2788/du2v.png

Rotada belirttiğim yerlere gitmiş olan varsa yemek, konaklama, güvenlik, gezilmesi gereken yerler gibi her türlü tavsiyelere ihtiyacımız var. 3 Eylül - 13 Ekim arasında 40 günlük bir tur olucak. Günlük olarak 80 - 100 km gitmeyi planlıyoruz. Her 3 günde 1 gün mola vericez.
Sponsor olayları malesef çok sıkıntı. Şuan için hiç sponsorumuz yok.

Volkann
10-08-2013, 03:47
aklıma gelen ilk şey güvenlik oldu , güvenliğinizi nasıl sağlayacaksınız?

oguzRs
10-08-2013, 04:03
aklıma gelen ilk şey güvenlik oldu , güvenliğinizi nasıl sağlayacaksınız?

Güvenli olduğunu düşündüğümüz yerlere kamp atıcaz. Dinlenme tesislerinin alanları gibi. Hostelde nadir kalırız. Roma ve Kotor da hostelde kalmayı planlıyoruz. Diğer yerlerde çadır a devam.

mert_can 41
10-08-2013, 04:09
Zevklibir yolculuğa benziyo bu konuda bilgi veremicem ama bir isteğim var gezinin fotolarını bir mahsuru yoksa yaptıktan sonra paylaşırsanız mutlu olurum :)

Agah
10-08-2013, 04:11
herkesin yapmayı istediği şeydir sanırım . inşallah bizede nasip olur. başarılar :)

oguzRs
10-08-2013, 11:06
Zevklibir yolculuğa benziyo bu konuda bilgi veremicem ama bir isteğim var gezinin fotolarını bir mahsuru yoksa yaptıktan sonra paylaşırsanız mutlu olurum :)

Tabiki paylasirim. Fotograflar videolar. :)

elpadre
10-08-2013, 11:09
eglencelı bı tur :)

EREN34
10-08-2013, 11:17
Makedonya da hersey ucuz.
Bosna Hersek te keza Makedonya gibi. Saraybosna'ya gecerseniz Tarik Hocic'in (eski Gs li futbolcu) dukkaninda kofte yiyin. Bizim inegol kofteye cok benziyor. Kuru et seviyorsaniz sabit et pazarini bulun. Bir kliseyi bozup sabit pazar yapmislar. Peynir ve ozellikle kuru et basarili
Hirvatistan Dubrovnik Old Town ara sokaklarda yemek yiyin. Salztat vs. de yemek kulturu cok yok. AB oncesi ucuzdu simdi nasil fikrim yok. Hamburgeri meshur. 1 hamburger ile doyabilirsin o derece buyuk ve eti kalin.
Bu 3 ulkedede domuz eti pek yaygin degil. Hatta denk gelmek sansina kalmis diyebilirim.
Karadag AB ulkesi olmadigi halde para birimi euro. Bu sebeple hayat yukaridaki ulkelere gore daha pahali. Budva sehride secenekler arasida olsun. Pocitelli yani bildigin krep ile unlu. Domuz eti yaygin. Unlu mamul icine bile koyuyorlar. 1 kruvasan 2 euro haberiniz olsun:D
İtalya bildigin AB ulkelerinden. Gezilecek para harcanacak cok yeri var.
Slovenya fikrim yok
Yunanistan kriz ile birlikte ucuzladi iyice diyorlar ama fikrim yok

Mr.K
10-08-2013, 11:17
bahsettiğintüm güzergahlarda çadırda kalabilirsin sıkıntı olmaz,aklımın almadıgı tek bir soru var,bu ülkelerden otobandan geçiceksiniz sanıyorum ki.Nasıl olucak yasal prosedür vs nedir sıkıntı olmasın tır vs ? + gezmek ıstedıgınız yerler ıcın baya içerlere girmeniz gerek osorunu nasıl aşıcaksınız ? Atıyorum Ankara otobandan geçiçeksiniz ama bahçelievler içerde ' gibi' dusunun..Hayırlısıyla kazasız belasız gidin gelin inşallaah.

@ eren

slovenden geçiçekleri için dubrovnik güneyde kalıcak...
bir diğer gzergahınız hırvata girmeden bosnayı komple dolanıp güneyden italyaya geçebilirsiniz aklınızda olsun.

ekleme

güzergaha bakmamıştım geçiyosunuz :o ama madem kıyı şeridini kullancaksınız slovene cıkmanıza gerek yok aklınızda olsun.Kulagınızı ters tutarsınız..

EREN34
10-08-2013, 11:27
Bu arada Hirvat sahilden giderken birden sinira gelince ne oluyor lan demeyin. Sahil kesiminin kucuk bir kismi Bosnak lara ait ve 3 km yol icin. Hirvatistan ve Bosna Hersek e giris cikis yapiyorsunuz:D

Bu bahsettigim yerde gozlerinizi 4 acin. Serbest bolge kisminda bir otel olacak. Cam kapli komple deniz tarafinda. Orada durun. Alt bodrum katinda free shop var:D Free shop ama bildigin market. alkol sigaradan basla kasar peyniri makarnadan cik. Gida ihtiyacinizi oradan karsilayabilirsiniz.

DOHC
10-08-2013, 11:30
Dönüşte mi bisikletle olacak? Hayır ise bence güzergahı tersten yapın......

oguzRs
10-08-2013, 11:58
Eren34, çok teşekkürler bilgiler için. Dediğin yerlere uğramaya çalışıcam. Kiminle konuşsak Dubrovnik i övüyor. Orda 2 gün kalmayı düşünüyoruz. Günlük 7 - 15 euro arasında harcama yapmayı planlıyoruz. Insallah evdeki hesap çarşıya uyar. Free shop u buluruz umarım. :)

Mr.K, Shengen vizesini aldığımız zaman bi problem olmuyor. Gümrük kapılarından rahatça geçebiliyoruz. Dediğiniz gibi otoban filan sıkıntılı. O yüzden yan yolları kullanmaya, köylerden gitmeye çalışıcaz. Şehirlerin içlerine girmek bizi oldukça yorucak evet. Hangi şehirlerin merkezine gireriz tam olarak netleştirmedik. Sahil yolundan ayrılmamaya çalışıcaz.

Doch, abi dönüş ucakla olucak. Haklısın güzergahı tersten yapmak daha mantıklı ancak İtalya dan vize almak zor olduğu için Yunanistan a başvurduk. Ordan giriş yapmak durumundayız.

EREN34
10-08-2013, 12:07
Eren34, çok teşekkürler bilgiler için. Dediğin yerlere uğramaya çalışıcam. Kiminle konuşsak Dubrovnik i övüyor. Orda 2 gün kalmayı düşünüyoruz. Günlük 7 - 15 euro arasında harcama yapmayı planlıyoruz. Insallah evdeki hesap çarşıya uyar. Free shop u buluruz umarım. :)

Mr.K, Shengen vizesini aldığımız zaman bi problem olmuyor. Gümrük kapılarından rahatça geçebiliyoruz. Dediğiniz gibi otoban filan sıkıntılı. O yüzden yan yolları kullanmaya, köylerden gitmeye çalışıcaz. Şehirlerin içlerine girmek bizi oldukça yorucak evet. Hangi şehirlerin merkezine gireriz tam olarak netleştirmedik. Sahil yolundan ayrılmamaya çalışıcaz.

Doch, abi dönüş ucakla olucak. Haklısın güzergahı tersten yapmak daha mantıklı ancak İtalya dan vize almak zor olduğu için Yunanistan a başvurduk. Ordan giriş yapmak durumundayız.

Dubrovnik gercekten guzel ama kucuk bir sehir. Yerlerin etrafin temizligine hayran kalacaksiniz. Toz bile yok yerde o derece:D

Old town bizim istiklal cad. nin cok daha nizami ve temiz hali. Boyut olarak 1/4 kadar. Gunluk 15 euro yu gozden cikarin her turlu. Hadi 3 olmasada 2 gun hazir yiyeceksiniz. Yetmez.

Ornek: 1 tencere hamsi 1 bira 1 salata yemistim 75 KM yani yaklasik 10 euro odemistim. Dubrovnik deniz mahsulu ile unlu ve en ucuz yemek makarna ve deniz urunleri. 2 3 euro ya dilim pizzada secenek tabi. O kadar efor sarfedip fastfood a dayanirsaniz bilmem dayanabilirmisiniz?

Siz en iyisi otel altindaki market free shopu bulup doldurun cantalari:D

Edit: Su biraz pahali. Tadi biraz farkli bizimkilere gore. Alismak dert degil ama anca 2 3 sisede alisiyor insan. su demisken tahret muslugu yok *****. Suluk gibi kapakli pet su alin. Suyuda isinize yarar siseside:)

Antalyalogy
10-08-2013, 12:49
arkadaşım okumuşsundur muhtemelen ama okumadıysan şuraya bir bak derim..

Günlük 5 euroya 48 gün gezmiş bu arkadaşımız..Dün gece okudum çok etkilendim.Gerçek bir challenge..

Günde 5 Avroya Orta Avrupa ve Yunanistan Bisiklet Turu (http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=111703)

devil_berk22
10-08-2013, 12:51
önceki gün malkarada motorsikletli bir italyan çifte araba vurdu. lütfen dikkatli kullanın Allah yardımcınız olsun

corrado
11-08-2013, 18:48
öncelikle yolunuz açık olsun. kazasız belasız gider gelirsiniz inşallah.
uzun yol bisikletçilerinin ülkemizde artması sevindirici.
aklımdakileri yazıyorum. biraz karışık gibi gözükebilir kusura bakma.
yunanistanda bulunmadım ve fakat kıyı kesiminde bolca kamping alanı olduğunu biliyorum.
makedonya ohri de sveti stefana doğru giderken kamping alanları var.
makedonya ve arnavutlukta biraz dikkatli sürmek gerekli.trafikten dolayı.
arnavutluk karadğ sınırı geçişinde işkodroya gelmeden sola dönerek tek şerit bir tahta köprüyü geçeceksiniz şaşırmayın.( bu nasıl sınır yolu hesabı )
karadağ da budva gece hayatı. kotor eski şehri, kalesi ve körfezi ile meşhur.
aslında vaktiniz olsa durmitor milli parkı ve piva kanyonuna mutlaka gidin derdim ve fakat bisikletle baya bir yükselmeniz gerekecek.
dubrovnik. ben çok severim ve fakat oraya giden 2 arkadaşım hiç beğenmedi.
taş eski evlerden müteşekkil sur içinde bir şehir.
genelde pizza ve deniz mahsül menuleri 2 kişilik gelir. 3 kişi iseniz 2 kişilik siparişle doyarsınız muhtemelen.
buza cafe vardır. sur dışında kayaların üstünde. cold drinks yazılarını takip edip bulabilirsiniiz.

Cold Drinks Buza (http://www.cafebuza.com/)

dubrovnik içinde konaklama pahalıdır ve fakat dubrovnik dahil tüm balkan şehirlerinde otobüs tren garlarında.ccaddelerin köşelerinde ellerinde room komnota veya almanca zimmer yazan tabelalar tutan teyzeler vardır. bunlar kendi yaşadıkları evin odalarını kiraya verir. pazarlık yapabilirsiniz.
merkezden genelde kaya üstlerinden denize girerler. o sebeble biz kuparide konaklamış geceleri merkeze inmiştik.
kuparide güzel bir koyda var.kampta.

AUTO CAMP KUPARI DUBROVNIK CROATIA (http://www.campkupari.com/gallery.html)

dalmaçya boyu yol güzeldir takviminizde musaitse beğendiğiniz yerde konaklarsınız. makarska olabilir .
split eski şehri güzeldir.
yine biraz sahilden ayrılıp dağlara vurmanız gerekecek ve fakat doğal güzellikleri seviyorsanız plitvice gölünede gidin derim.

italya ve bisiklet ile bilgi almak için baki berk kayalar

balkanlar ile bilgi için güneş ile ( kendisi balkanları yürüyerek gezmişitr. )

https://tr-tr.facebook.com/nomadlizard

çekinmeden irtibata geçebilirsiniz.

ayrıca döndüğünüzde geri almak üzere loneyl planet balkans kitabını ödünç verebilirim.
detaylı balkan haritamda mevcut

timucintt
11-08-2013, 19:45
çok güzel bir rota ama bosna tarafı güvenlik sıkıntı olabilir bende 2 sene önce bu tarz bir gezi programlamıştım özel vizeler bile aldım ayrı pullu israil vizesine kadar elimizdeydi tam herşeiymiz hazır dedik crv imiz bile hazırdı 2 ay sonra arap baharı sıçtı sıvadı işin içine kaldık mal gibi onca emek çöpe gitmişti :) sende iyi tart biç bosna tarafında olaysızsa geçin gidin birşey olmaz ama umarım bizimkisi gibi savaş çıkmaz umarım :D :D

aha buda konusuydu.. tt dende 1 arkadaşımız gelecekti üstelik tabi olay çıkınca yalan oldu hep :D

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/44392-kuzey-afrika-gezisine-varmisiniz.html

CinAli_06
11-08-2013, 22:29
bilgi veremesemde askerlik sonrası çocukluk arkadaşımla yapmayı planladığımız bisiklet yolculuğuna benziyor takipteyim.

karsiyakaliozi
12-08-2013, 09:22
kardeşim hoş geldin italya bisikletsiz daha güzel bence dun aksam geldik :) güvenlik önemli bence fazla para almayın posta çeki v.s gibi şeyler kullanmaya çalışın .

oguzRs
13-08-2013, 10:42
Eren34, çok teşekkür ederim Eren bey. Verdiğiniz tüm bilgileri yazılı olarak not aldık. Otelin altındaki Free Shop ü özellikle not aldık.

Antalyalog, Teşekkürler abi. Biliyorum bu turu. Arkadaş ile irtibattayız. Baya yardımcı oluyor bize sağolsun. Gerçekten muazzam bir tur gerçekleştirmiş.

devil berk22, evet berk bey 3-4 gün önce Bursa İnegöl de aracın çarpıp kaçması sonucu eskişehirli vefat eden arkadaşın cenaze namazı bizim mahalledeki camiiden kaldırıldı. Kazasız belasız inşallah.

Corrado, Abi çok teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler şahane. Hepsini not aldık. Bizi daha da heycanlandırdınız. Hatıra kalması için harita satın alıcaz ama istediğimiz gibi düzgün bir harita bulamazsak sizden rica ederim. Düşünceniz ve teklifiniz için çok teşekkür ederim.

Timucintt, sizin turda şahaneymiş. Keşke gerçekleştirebilseydiniz. Belki tekrar planlarsınız. İlerleyen zamanlarda yurtiçinde birlikte planlarda yapabiliriz isterseniz.

Cinali06, Ali bey umarım benzer bir tur gerçekleştirme şansınız olur. Kasım'da bende askerim.

Özay abi sende hoşgeldin. Nasıldı İtalya :) İnşallah herşey yolundadır. Haftaya geliyorum yanınıza.

oguzRs
13-08-2013, 10:43
Yarın Ankara'ya gidiyorum Vizeli pasaportu almaya. İnşallah Yunanistan bize şaka yapmaz.

sinanbaysal
13-08-2013, 10:51
Hadi hayırlısı bakalım takıpdeyım :)

Mr.K
13-08-2013, 11:17
bu arada

' taxicilere bozdurabılırsınız' + gümrük kapılarında change officeler var oralarda olur..

sırpta para birimi dinar 100€ 11365.xx dinar kur 112-113 değişir
hırvatta kuna 100€ 755kuna kur 735-760 arası değişir
bosnada km(konvertibil mark) 100€ mark 194KM kur 1.94 ile 1.95 arası değişir ama genel 1.94

+ olarak bosnada yaşıyorum 10senedir herhangi bir sıkıntı hiçbiyerde yaşamassınız.(geneli katarsak tüm güzergahınız boyunca.ne hırvatta ne sırpta ne slovende..)

EmrE-35
13-08-2013, 11:42

Hayırlısı olsun bende şöyle bir bilgi vereyim;

Yunanistandan giriş yapmak zorunda değilsiniz. Schengen vizesi ile istediğiniz AB ülkesinden giriş yapabilirsiniz. Benim 2 yıllık İtalya vizesi ile gitmediğim ülke kalmadı sadece italya ya gitmedim :) Tek sakıncası tekrar başvuruda vize aldığın ülkeye gitmediğin için zorluk çıkarabiliyorlar...

0zan
13-08-2013, 11:52
ben de takipteyim zira benzer bir gezi yapabilmek için tam boy katlanır bisiklet aldım. Tek farkı uzun sayılabilecek mesafelerde bisikleti katlayıp tren otobüs gibi araçlar kullanacağım. Sadece merkezi noktalarda ve orta mesafelerde bisiklet kullanacağım.

Emre Akçay
13-08-2013, 12:30
Sanırım İpsala'dan geçeceksiniz. İpsala ilçesinin hemen yanında Enez ilçesindeyim. Bir sorun sıkıntı olursa bu tarafta yardımcı olmaya çalışırım.

seWki26
13-08-2013, 12:34
ozzy kankaa allah bacaklarınıza zeval vermesin :D :D dikkat edin :D bişey olursa alo deyin :D

karsiyakaliozi
13-08-2013, 13:31
Özay abi sende hoşgeldin. Nasıldı İtalya İnşallah herşey yolundadır. Haftaya geliyorum yanınıza.

beklıyorum yenı arabayı kutlayalım inşallah .

lncdlt
13-08-2013, 15:05
Karadag icin bilgi vereyim.

Bisiklet rotasi hic kafamda planlayamadim ve simdi de planlayamiyorum ama oncelikle sunu soyleyeyim bu ulkede bir kruvasan a iki euro vermeyi basaran varsa gercekten kutlarim :D.
Oyle onceki mesajlarda bahsedildigi gibi bir pahalilik yok. Kesinlikle zaten hirvatistan'dan daha ucuz. Hostel'e kotor da degil budva'da bakin. Secenek daha fazla, dolayisi ile fiyatlar daha dusuk olacaktir. Karadag'da bol bol sarap icin :D (ozellikle plantaze ucuz ve cok iyidir, baska markalara gerek yok).Kotor araba ile budva'dan 20 dk, bisiklet ile siz hesaplayin artik :D Kesinlikle iki saatte gorulup bitirilebilecek bir yer kotor. Podgorica'ya fln hic cikmaniza gerek yok,bizim buralarda hicbirsey yok :D .

Arnavutluk'ta aman aman cok dikkatli olun. Insanlari iyidir ama trafigi cehennemdir. Hele siz bir de bisiklet ile geliyorsunuz o hengamenin icine, allah korusun. Onun disinda arnavutlar turkleri baya sever. Bosna'da mostar'a kadar cikacaksaniz cikin, ama orada da vay anasini bir cekicilik beklemeyin. Split cok iyidir, bir nevi izmir gibidir.

Onun disinda rotaniz uzerinde zagreb iyidir. Ljubljana iyidir. Trieste Monfalcone(trieste ilcesi) arasi yol ve manzara (deniz) iyidir. Italya'yi zaten benim anlatmama gerek yok internette gayet yeterli bilgi var.

oguzRs
14-08-2013, 14:18
Merhaba arkadaşlar,

Güzel haberler var. Vizeleri aldık tam 60 günlük :) Herşey yolunda.