PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : t-jet punto yardım

t-jet ali
10-08-2013, 17:25
herkese merhaba.uzun zamandır forumu severek takip ediyorum konu açmak bugüne nasipmiş.aracım 2008 punto t-jet dynamic.
sorunum; aracımda garret 1446 abarth esseesse turbo,b.bayrak dp. 60lı boru ve yine b.bayrak yazılım var.
bugün araç seyir halindeyken gaza yüklenince 18 psi. spool yapıyorken 30 psi. lere yükseldi bu şekilde bir süre kullandım,araç arıza lambası yaktı p 106 arıza kodu verdi(.manifolt basıç tehlikesi),asr lambası yandı. ilginç olan daha önce yüksek basınçta kendini korumaya alan motor basıncı kesmedi.
şimdi benim sorunum ne olabilir?ilk kez konu açan ve bilgisayara çok hakim olmayan birisi olarak ;hatalarımı mahsur görmeniz ümidiyle (,sorunumda burdan başka yerde çözülmez) yardımlarınızı bekliyorum.
mektup gibi oldu ama idare edin artık.

boosted_pug
10-08-2013, 20:34
Bu işlemleri yaptırdıkdan sonra aracınızın basıncı kaçdı baktınızmı wastegate arızalanmış olabilir ayriyetten 30 psi 2 bar dan fazla demek bu basınçlarda o turbo ile çok uzun süreler birlikde olamazsınız aracınızın stok basıncı nedir bilmiyorum ama tahminimce 1 bar civarıdır. Eğer arızalanmamışsa wastegateden basıncı biraz kısıp 1.5 civarı kullanmanız emniyetli olur die düşünüyorum

t-jet ali
10-08-2013, 21:00
wastegaten basıncı kıstım ama sonuç alamadım.ayrıca bugün bu olay olana kadar zaten bir bar basınçla yürüyordum. t-jetlerin orjinal turbosu küçük,fındık turbo.bizde garret 1446 esseesse turbosu var.1,5 bar stock motora fazla gelmezmi?

t-jet ali
11-08-2013, 09:35
konu kapanabilir.sorun çözülmüştür.

Low-Rider
11-08-2013, 11:07
Çözümü paylaşında insanlarda bilgilensin forumun amacı bu zaten

t-jet ali
11-08-2013, 11:25
tamam kardeşim.
biz turbonun basınç hortumlarını kontrol etmiştik bir sorun gözükmüyordu,bugün arkadaşlardan yardım alarak detaylı bir kontrol daha yaptık ve sorun hortumun turboya bağlandığı,turbonun üzerindeki parçada çıktı.alt tarafta kalması,ulaşılması zor olması sebebiyle ilk önce fark edememişim. ilginç dibinden çatlamış,mecbur turbo sökülüp çaresine bakılacak.

Ertug_T.
11-08-2013, 13:18
Turbo saglam korkmayin ben ayar yokken 2 bar cont. goruyodum benim arabada sorun olmuyodu..motor daha onemli 220-230hp uzeri sakat stock motorla..

t-jet ali
11-08-2013, 14:04
sizin araç bize referans olmuştu zaten.bizim 220-230 hp. gibi hedeflerimiz yok zaten.180 hp.lerde yürüyelim ve fındık turbo ile ölü olan üst devirleri canlandıralım o kadar.ebay dan ıntercooler siparişi verdik.elimize geçince araç daha zevkli olur diyoruz ama hayırlısı.

Ertug_T.
11-08-2013, 15:09
sizin araç bize referans olmuştu zaten.bizim 220-230 hp. gibi hedeflerimiz yok zaten.180 hp.lerde yürüyelim ve fındık turbo ile ölü olan üst devirleri canlandıralım o kadar.ebay dan ıntercooler siparişi verdik.elimize geçince araç daha zevkli olur diyoruz ama hayırlısı.

Tesekkurler bizde tam sonca ulasmadan guc olarak araci sattim malesef..180 hp ler cok rahat cikar o turboyla kolay gelsin..yardimci olabilecegim bir konu varsa sorabilirsiniz.

t-jet ali
11-08-2013, 15:27
araca cooler montajı yapıp sonrada gerekirse bir yazılım yapıp bırakacağız.bazıları enjektör değişmesi gerekir diyor ama sizin projenizde aracın kendi enj. bu güçler için yeterli geldiği sonucunu çıkardık.benim speclerimle sıkıntısız max. yürüyeceğim güç sizce ne olur?tabii günlük kullanım için, aracı yormadan.

Ertug_T.
11-08-2013, 17:10
araca cooler montajı yapıp sonrada gerekirse bir yazılım yapıp bırakacağız.bazıları enjektör değişmesi gerekir diyor ama sizin projenizde aracın kendi enj. bu güçler için yeterli geldiği sonucunu çıkardık.benim speclerimle sıkıntısız max. yürüyeceğim güç sizce ne olur?tabii günlük kullanım için, aracı yormadan.

öncelikle 180-190hp üzeri için en kötü abarth egzantrikler ve enjektör lazım..210hp civarları gayet sıkıntısız güçler stock t-jet motoru için..araçtaki turbo ve güzel bi yazılımla bu güç alınabilir.

t-jet ali
11-08-2013, 18:30
öncelikle 180-190hp üzeri için en kötü abarth egzantrikler ve enjektör lazım..210hp civarları gayet sıkıntısız güçler stock t-jet motoru için..araçtaki turbo ve güzel bi yazılımla bu güç alınabilir.

180 hp ler bizim için yeterli.sizinde bildiğiniz gibi fındık turbo üst devirlerde zayıf kalıyor.biz şu anda bu zayıflığı halletmiş olduk.cooler gelsin daha zevkli olur diye düşünüyoruz.
ileriye doğru (bilirsiniz bu işin tatmini pek yok) daha fazla güç hedeflersek ve araç kalırsa sizin bilgilerinizden faydalanmak isteriz ve tabiiki parça tedariki konusunda tecrübenizdende. bu araçlar fazla bilinip mıncıklanan araçlar değil, o yüzden parça bulmak sorun.turboyu zarzor bulduk.ilginize çok teşekkür ederim.:icon_tup: