PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dizel egsoz yardım(çok kez açılmış okudum fakat tatminkar bir cevap yok)

turbodizel
13-08-2013, 23:01
Arkadaşlar tek amacım performans elde etmek, aracımda zaten yazılım var ama buna ek olarak bir de egsoza girişmek istiyorum ama alt devir ölür diyen var, yaralanır diyen var var oğlu var. Ne yapacağımı bilemedim.

(tekrar edeyim tek amaç performans) 1.4hdi motorlu aracımın katalizörünün içi boş ek olarak düz boru attırmalı mıyım? Çok ses yapar mı? (yapmaması önemli benim için) Katalizörü komple söktürüp downpipe mı yaptırmalı, yoksa boş katalizörün sıkıştırmasından mı faydalanmalı? Düz boru yapılacaksa kaçlık olmalı? Sonda son susturucu olmalı mı? Bu sorulara cevap verebilecek kapasitedeki arkdaşlar, deneyimli arkadaşlar, yaptırmış memnun ve memnun olmayan arkadaşlar bilginizi esirgemeyin uzun uzun yazın ki herkes faydalansın!!! Kafamızdaki soru işaretlerini giderin :D

Akın Sarıkaya
13-08-2013, 23:06
bende var 1.4 hdi, kat iptal, gidişi baya farkediyo. sesten yana da sıkıntı yok beklediğim gibi ses artışı olmadı. yada ben hissetmedim. ama mutlaka düz boru çektir komple içi boş olsa da. farkı oluyo. çünkü içi boş katalizörde gaz o tüpün içinde düz borudan çıktığı gibi doğrudan çıkamıyo.

turbodizel
13-08-2013, 23:12
Bende de katalizörün içi boş zaten hocam daha ne yapılabilir onu soruyorum:D Yine de teşekkürler hocam

maskaran
13-08-2013, 23:45
turbodan sonra düz boru en sona oem susturucu yeterli olur altlar ölür o kadar

Oznsrl
13-08-2013, 23:48
turbo dizelde kat içini boşaltmak pek bi işe yaramıo downpipe yaptırmak lazım şahsen bnde içini boşalltrdm hiç bi işe yaramadı

edit: kat içi boş düz boru susturucusuz *** gibi ses oldu monza koydum biraz güzel oldu ama borularım 42 likti ondan ölye oldu heralde yapıcaksan downpipe artı 51 lik boru yap temiz olsun :D

yakuza
31-08-2013, 12:32
ne bekliyorsunki çogu konuda bahsediliyor zaten, ama doyurucu bi cevap istersen downpipe+ düz boru sonada güzel bi son susturucu ve yazılımla hatırı sayılır bi ses alırsın yazılım olmadan egzos sesi bekleme yazılım yapınca ses değişiyor

CRUEL
31-08-2013, 13:50
bende downpipe sonrasında 60lık düzboru var son susturucu vs yok. ses de güzel performansda tabi benim hdi biraz yüklü 60 lık sana çok gelir 51lik ideal bence.

depresif
31-08-2013, 14:02
tabi benim hdi biraz yüklü

:soru::soru::soru::heyoo::rolleyes::D

KaanBRS
31-08-2013, 14:25
bende downpipe sonrasında 60lık düzboru var son susturucu vs yok. ses de güzel performansda tabi benim hdi biraz yüklü 60 lık sana çok gelir 51lik ideal bence.

Hizli dizel arkadasin araci neye sasirdin bu kadar :-)

FaBeRgE
31-08-2013, 14:32
geçenlerde aracımı sattım, satarkende orjinale çevirdim. Parçaları takarken performans farkını hissetmemiştim ama sökünce hepsinin değerini daha iyi anladım şimdi. Buna göre en iyi performans HKS Mantar filtre ile geliyormuş, sonra son susturucu ve son olarak dp ve ara borular.

Bendeki araç 1,6HDI idi, buna göre tavsiyem turbodan itibaren komple düz boru, sonda ise kaliteli bir susturucu. Kesinlikle alt devirlerin öldüğünü falan hissetmedim. Zaten 1900'da turbo doluyor, alt devir sorunu yok yani :)

ANIL ERCAN
31-08-2013, 15:31
Chipsiz arabalarda Kat iptalinin alt devirleri öldürdügünü bende duydum, Benim arabamda Chip tuning işlemi mevcut Maslak emil ustayla konustum kat iptali downpipe yapılırsa 7 8 beygir daha güç artıcagını söyledi bana ama dogrumudur bilmiyorum..

Bu arada Son sustucumu söküp yerine Monzanın susturucusunu taktık Gaz verince bildiginiz magirüsler gibi homurduyordu arabam :D

BurakCengizhanoğlu
31-08-2013, 15:40
Kardeşim turbodan sona kadar boru çektiriyosun 51 lik.Sonuna bir susturucu koyuyosun veya koymuyosun benim 2 litre dizel 206 ımda yoktu güzel ses geliyodu.Bide yazılım yaptırıyosun bitti :)

serkanaygün
31-08-2013, 15:48
Çok gürültülü olmadan tatlı tok bir ses ve dumansız olması önemli, 1.5dci için neler yapılabilir? Bir de elektronik kumandalı falan olursa tadından yenmez :D

35AR5226
31-08-2013, 16:38
benim kat boş bugün 60 lıkta düz boru yaptırdım ama eskiden 48 lik boru vardı orjinal yandan vanalıydı onda daha cok ses alıyodum bunda ses toklastı ama azaldı ve 4 bin devirden sonra boğuluyo gibi ses cıkarıyo araç neden sizce napmalıyım

yakuza
31-08-2013, 17:43
katı bosaltmayın direk downpipe yaptırın bariz hissedilir performans artısı oluyor

Chn53
31-08-2013, 18:11
turbo dizel arabada komple egzozla alt devirlerin öldüğünü ilk kez sizde duyuyorum valla , tam tersine turbo dizelte nekadar freeflow olursa alt-üst okadar rahatlar

bektas_talay
31-08-2013, 20:58
dizel egsozunda herkesin yorumu farklıdır ama denenmiş görülmüş ve somut sonuçlar vardır elimde..

kendi aracım 1.6 tdci focus ve birçok kez egsoz u ile oynadım ve olumlu olumsuz testleri yaptık

aracın turbosu enjektörü orjinal ise eksoz çapı ne ise değiştirmeden downpipe yapılmalı yapılan downpipe ise headerwrap dediğimiz egsoz sargısı ile mutlaka sarılmalı downpipe krom olmuş normal boru olmuş farketmez yeterki boru potsuz olsun

downpipe yaptınız egr iptali ve yazılım şarttır ki alt devirler canlansın

son susturucu veya orta susuturucu durabilir performans kaybı yapmaz 1-2 hp yi kimse farkedemez ses çıktığı için daha iyi gittiğini düşünebilirsiniz ,

gelelim herkesin merak ettiği soruya alt devirlerim öldü konusuna ,

egr iptal edilir yazılım yapılırsa 1750 devirde güç başlıyorsa yine aynı devirde başlar
fakat !! son hız düşer bunu mutlaka göz önünde bulundurun ne kadar yazılım yapılırsa yapılsın üst devir boşa çeviriyor olacak 240 değilde 220 210 yapacak :)

yoksa yazılım yaptınız katalizör duruyor içini doldurur dahada performans kaybı yaşar artı üstüne cebinizden 1000-2000 tl civarı para çıkar

düz boru mantıklıdır ben düz boru yaptıkdan sonra yakıtım dahi düştü bunun aksini kimse söyleyemez lakin yazılımsız hiç bir b*k a yaramaz arabayı yorar

megane racing dizel susturucusu yada miltek gibi susturucular getirtilirse + hp ler eklerseniz

dark
02-09-2013, 13:46
gelelim herkesin merak ettiği soruya alt devirlerim öldü konusuna ,

egr iptal edilir yazılım yapılırsa 1750 devirde güç başlıyorsa yine aynı devirde başlar
fakat !! son hız düşer bunu mutlaka göz önünde bulundurun ne kadar yazılım yapılırsa yapılsın üst devir boşa çeviriyor olacak 240 değilde 220 210 yapacak :)

Kim demiş son hız düşer diye ? Yazılımla yakıt açılınca turbo daha erken dolmaya başlar ve üst devirlerde daha dolu çevirme başlar. Yazılımın amacıda bu zaten.

ferroo
02-09-2013, 21:54
ewet///downpipe yazilim yapinca son hiz nasil dusuyor onuda ogrenebilirmiyiz...

berkay_aydin
02-09-2013, 22:13
Ne kadar boş o kadar iyi diye birşey kesinlikle yok, free flow bir sustrucu en azından olması lazım bana göre, komple boş ve boru çapı büyükse eksiye düşebilir, komple boş egzozla son hızın düştüğü bilgisi doğrudur, boru kalınlaştıkça ses toklaşır bana göre daha güzel olur..

bektas_talay
02-09-2013, 23:57
Ne kadar boş o kadar iyi diye birşey kesinlikle yok, free flow bir sustrucu en azından olması lazım bana göre, komple boş ve boru çapı büyükse eksiye düşebilir, komple boş egzozla son hızın düştüğü bilgisi doğrudur, boru kalınlaştıkça ses toklaşır bana göre daha güzel olur..

:icon_tup::icon_tup:

dark
03-09-2013, 15:12
İnsanları yanlış yönlendirmeyin Son susturucu olmadan alt devirler kaybolup turbonun devri 100 200 devir geç gelebilir. Ama dizelde en iyi güç üst devirde en kısa yoldan düz boru ile olur. Egzoz olmayınca aracın en büyük vitesinin dişli oranı mı değişiyor :) Egr iptali ve yazılım ile son hızı düşen aracı ilk defa sizden duyuyorum.

ferroo
03-09-2013, 15:49
++++++++++++++++++++1

bektas_talay
03-09-2013, 16:55
İnsanları yanlış yönlendirmeyin Son susturucu olmadan alt devirler kaybolup turbonun devri 100 200 devir geç gelebilir. Ama dizelde en iyi güç üst devirde en kısa yoldan düz boru ile olur. Egzoz olmayınca aracın en büyük vitesinin dişli oranı mı değişiyor :) Egr iptali ve yazılım ile son hızı düşen aracı ilk defa sizden duyuyorum.

deneyip gördüğümüz birşey dişli ile alakası yok bence konuyu alaya vurmayın ;)

sıkıştırma olmadığı için.:icon_tup:

FaBeRgE
03-09-2013, 19:59

araçlarımız zaten turbolu, back pressure ihtiyacı yoktur.

Aynı motor benim aracımda vardı, önceden 190da bayılan araç yapılan işlemlerden sonra 215-220 civarına kadar gidiyordu rahat rahat :)

berkay_aydin
03-09-2013, 20:01
araçlarımız zaten turbolu, back pressure ihtiyacı yoktur.

Aynı motor benim aracımda vardı, önceden 190da bayılan araç yapılan işlemlerden sonra 215-220 civarına kadar gidiyordu rahat rahat :)

Abi araçtan araca farkedebilir, misal benim aracımda turbonun ağızını açık bırak bana göre hiç yürümez, bende 2 bar civarı bastım eski aracıma 60 düz boru yaptım sonra ucuna free flow bir egzoz koyunca farkı anladım üst devirlerde.. Sıkıştırımaya ihtiyacı varmış bana göre :)

bektas_talay
03-09-2013, 22:01
Abi araçtan araca farkedebilir, misal benim aracımda turbonun ağızını açık bırak bana göre hiç yürümez, bende 2 bar civarı bastım eski aracıma 60 düz boru yaptım sonra ucuna free flow bir egzoz koyunca farkı anladım üst devirlerde.. Sıkıştırımaya ihtiyacı varmış bana göre :)

aynen kardeşim.. :icon_tup:

yaptığımız herşey drift ile test edilerek yapıldı o yüzden ben burda yazılanlara değilde kendi gördüğüm somut sonuçlara inanıyorum.. size kolay gelsin ben başka konudayım arkadaşlar...

ferroo
17-12-2013, 20:14
konuyu hortlatıyorum ama sanırım dedıgınızde haklısınız bende stockken 205 210 gordum yazılımdan ve son ıptalınden sonra 190 da kesılıyorum sona bı susturucu takıcam pazartesı gunu

Pars
17-12-2013, 23:25
Arkadaslar sikistirma onemli ne olursa olsun boru caplari iyi ayarlanmali

bektas_talay
17-12-2013, 23:32
konuyu hortlatıyorum ama sanırım dedıgınızde haklısınız bende stockken 205 210 gordum yazılımdan ve son ıptalınden sonra 190 da kesılıyorum sona bı susturucu takıcam pazartesı gunu

:icon_tup: :icon_tup:

en güzeli deneyip görmekmiş :)

peugeot boxer ın orta mı sonmu ne bi susturucusu var yuvarlak uzun , onu takabilirsin ama sesi azda olsa kısar onuda belirteyim , orjinal susturucu ise tamamen susturuyor ama orj çok daha fazla sıkar aracı

Pars
17-12-2013, 23:37
Bizdede 1,4 dizel bir fiesta var biz duz boru yaptik son susturucu dahi yok ses pek net degil son hizlarda arac sadece daha rahat yuruyor o var ama Ankarada bir fiesta daha var inceleme firsatimiz olmadi ama sahibi forundami bilmiyorum sesi gayet net ve ivmelenmesi cok iyi yani(Ankara/Eskisehir yolunda gazliyordu Beyaz renk ) isin mantigi boru caplarinda bitiyor sanayideki cogu ustaya sordugumuzda dize

ferroo
17-12-2013, 23:40
:icon_tup: :icon_tup:

en güzeli deneyip görmekmiş :)

peugeot boxer ın orta mı sonmu ne bi susturucusu var yuvarlak uzun , onu takabilirsin ama sesi azda olsa kısar onuda belirteyim , orjinal susturucu ise tamamen susturuyor ama orj çok daha fazla sıkar aracı

yok sona orjınalını takmıcam otto var onu takmayı dusunuyorum sonrada denedgım araclarla tekrar denıcem bakalım nasıl olucak cok garıp stockken 210 gorupte yazılım ve son ıptalı sonrası 190da kesılmek :(

tdipower
17-12-2013, 23:42
uzmanlar boru çaplarına değiniyor gerçekten göz önünde bulunduralım arkadaşlar

ferroo
17-12-2013, 23:43
Bizdede 1,4 dizel bir fiesta var biz duz boru yaptik son susturucu dahi yok ses pek net degil son hizlarda arac sadece daha rahat yuruyor o var ama Ankarada bir fiesta daha var inceleme firsatimiz olmadi ama sahibi forundami bilmiyorum sesi gayet net ve ivmelenmesi cok iyi yani(Ankara/Eskisehir yolunda gazliyordu Beyaz renk ) isin mantigi boru caplarinda bitiyor sanayideki cogu ustaya sordugumuzda dize

madem bılgınız var benım arabamdakı sacma olan seye yanı stokken ahatca 200 gorupte yazılım ve son ıptalınden sonrakı 190 da kesılmeme varmı bı onerınız?

ferroo
17-12-2013, 23:44

sanırım haklısın abi :D

Pars
17-12-2013, 23:51
Deneyin görün eksoz yaptirmak o kadar pahali bir sey degil

Eyup Duygun
18-12-2013, 09:17

cap onemlı kanka :D neyın capı ehe

bende yazayım 2dk bısıler full stock pd130 51mm boru capına sahip sadece kat iptali yazılm ile 177hp dynamics cıkarıyor.capı bosverin ıcerı hava sokalım :)

baska ornekte vereyım 82hp megane2 downpipe destegi ile üzerindekı boru capıyla 135-140 hp problem yok.bence seste kötü cıkıyor traktor gıbı oluyor.bıde bu biraz heves işi yoksa düz borunun bsy verdıgı yok.

megane3 105lık downpipe sadece yaptk ölctük degısen bırsey yok. sadece biraz egri düzeliyor

Onur Fatih
18-12-2013, 10:33

bende yazayım 2dk bısıler full stock pd130 51mm boru capına sahip sadece kat iptali yazılm ile 177hp dynamics cıkarıyor.capı bosverin ıcerı hava sokalım :)

baska ornekte vereyım 82hp megane2 downpipe destegi ile üzerindekı boru capıyla 135-140 hp problem yok.bence seste kötü cıkıyor traktor gıbı oluyor.bıde bu biraz heves işi yoksa düz borunun bsy verdıgı yok.

megane3 105lık downpipe sadece yaptk ölctük degısen bırsey yok. sadece biraz egri düzeliyor

ben sonu söktüm zamanında. ses fena değildi ilk başlarda hoşuma gidiyordu 2-3 gün sonra keşke söktürmeseydim dedim gittim taktım son susturucumu :) :)

ferroo
18-12-2013, 17:51

dp nın benım aracımda tek etkısı ortadakı lagı kaldırdı dıyebılırım tabı o lag kalkınca daha cabuk ıvemelenmeye basladı...bnde zaten duz boru fln yok dp den sonra arkaya kadar uzanan ve susturucu vs olmayan orjınal 55 lık borusu var sadece son yok...onuıda musaıt bı zmanda taktırıp ole denıcem ama benım gorusum sonu ıptal edınce aracım uzunda baya bı gerıye dustu...stock halde bastıgımda 205 210 cıvarına duraksamadan gelırken suan 190 da nefessız kalıyorum :(

tdipower
18-12-2013, 19:02

eyup ustadan inciler :D:D

levent
18-12-2013, 19:07
ferroo, dp kaçlık? sondaki susturucu yerindeki boru da mı 55 lik? susturucunun giriş çapını da bir ölçebilir misin?

bir de yazılımda üstlerin kısık olma olasılığı?

ferroo
18-12-2013, 19:58
ferroo, dp kaçlık? sondaki susturucu yerindeki boru da mı 55 lik? susturucunun giriş çapını da bir ölçebilir misin?

bir de yazılımda üstlerin kısık olma olasılığı?

dp 60 lık... sonrasında boru capıyla hıc oynamadım orjınal fabrıkasyon 55 lık borusu var arkaya kadar ben sadece sonu ıptal ettırdım...focuslarda sondakı susturucuyu muhendısler aracın ortasına koymuslar (focusların arka teker mesafesı kısa oldugu ıcın)oraya 60 lık boru kaynattırdım yanı sadece son ıptalı var aracımda...yazılımda ustlerın kısık olma durumunu bılemıyorum yazılımını mehmet abı yaptıkı ıvmelenmesı ara hızlanması fln focus gıbı degıl cıldırıyo yanı...ama gel gelelım 190 dan 1 gıdım gıtmıyo musaıt olunca gıdıp free flow bı susuturucu takıcam sona ondan sonrada duzelmesse napcam bılmıyorum vala sızın bı tavsıyenız varmı?

levent
19-12-2013, 01:37
mantıklı olan egzoz bence de, denenip ona göre tekrar konuşulur :)

ferroo
19-12-2013, 11:35
mantıklı olan egzoz bence de, denenip ona göre tekrar konuşulur :)

bakalım deneyip görücez :)

bektas_talay
22-12-2013, 14:45
76 lık krom çekiyorum ben önümüzdeki hafta :P

tdipower
22-12-2013, 15:10
76 az olmaz mı kardeş :D

ferroo
22-12-2013, 15:50
bence 76 lık aşırı gereksiz 180 hp araba ıcın 60 yeterli bnce

berkay_aydin
22-12-2013, 16:03
63 diyorum :D

bektas_talay
22-12-2013, 23:40
bence 76 lık aşırı gereksiz 180 hp araba ıcın 60 yeterli bnce

aynen öyle şaka yaptım ya 400 500 e 76 giriyorlar :D

76 az olmaz mı kardeş :D

daha büyüğü varda kanala sığmıyor :p

63 diyorum :D

60-63 alıcaz bakalım yapcez güzel bişey

akucukdogan
22-12-2013, 23:43
Bilmediğimden soruyorum arkadaşlar. Şimdi dizelde diyelim sadece chipli bi araca büyük bi egzos uyguladığınız zaman kaybımız ne olur ?

levent
23-12-2013, 00:08
Gereğinden fazla büyük olursa güç kaybı yaşatıyor..

1.7 Dti için 60mm bence iyidir Alican :)

akgnemre
30-12-2013, 22:53

arabama çipten sonra kat iptalı yaptırdım ortadan aç kapa ve 60 lık boru çekildi aç kapadan sonrası orj .di araban 200 yaparken 170de şişti akşam 8 de montajı biten egzozu sabah 8de söktürdüm. sıkıştırma düşerse son hız ve devirlenme gidiyor şimdi 51likk düz boru çektim son susturucu var paşa paşa gidiyorum henüz dynoya sokmadım ilerde sokarsam sizlede paylaşırım. turbonun çıkışındaki sıkıştırmaya ihtiyacıımız var herkes motor hacmine göre boru kullansın ;) :icon_tup:

ferroo
30-12-2013, 22:57
aynen ya bnde stockken 210 cıvarları goruyodum dp ve yazılım yaptırdım 190 dan sonra gıtmıyo sonu gerı takıp ole denıcem bakalım

CenKeR
30-12-2013, 23:00
bende bir soru sorucam benim aracım citroen c3 ben buna güzel bir ses almak istiyorum hani bokunu çıkartmadan derlerya o hesap
bende oem olarak sadece son susturucu var ne yapmam gerkeir ve bana ortalama maliyet ne olur :)

CenKeR
02-01-2014, 23:58
yopkmu yardım edecek :)

ferroo
03-01-2014, 11:39
bende bir soru sorucam benim aracım citroen c3 ben buna güzel bir ses almak istiyorum hani bokunu çıkartmadan derlerya o hesap
bende oem olarak sadece son susturucu var ne yapmam gerkeir ve bana ortalama maliyet ne olur :)

aracın altında susturucu varmı hıc son harıcınde?

nemo34
03-01-2014, 14:11

c3 te yanlış hatırlamıyorsam kattan sonra sadece son var

CenKeR
03-01-2014, 15:16
sadece son susturucu var :)

c3 te yanlış hatırlamıyorsam kattan sonra sadece son var
aynen öyle kattan sonra sadece son :)

ferroo
03-01-2014, 15:21
sadece son susturucu var :)

aynen öyle kattan sonra sadece son :)

o zaman sona kalıtelı bı son koyun ıncdende olsa gusel bı ses alırsınız :)

35AR5226
03-01-2014, 15:50
48 stock boruyla 188 gördüm 60 lık düz boru yaptım 175 180 de kalıyo araç ama kat içi boş orayada 60 lık yapıp denicem bu arada stock egzos üzerinde, vanayı acınca susturucu iptal oluyo ancak vana kapalıyken araç resmen boğulur gibi oluyo

ferroo
03-01-2014, 16:52
bende stockken 200 205 lere dogru gorebılıyodum sımdı guzlukte 190 ı gecmıyor sona orjınal susturucusunumu takıyım yoksa spor bı son susuturucu dahamı ıyı olur?

Boldenon
03-01-2014, 21:33
benim turrbodan sonra sadece son susturucu duruyor üstünde. ses olarakta performans olarakta çok memnunum. olmayan halini bilmediğim için yorum yapamayacağım.

Boldenon
12-01-2014, 22:13
Şu anki hali ses bu şekilde. son susturucuyu iptal etsem ses olarak magirusa bağlarmıyız ? veya performansta kayıp olur mu? şu an çok memnunum performanstan.

Skoda Rapid 1.6 TDI Downpipe Sound - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=vtMdVH4W6t0)

ferroo
12-01-2014, 22:20
Şu anki hali ses bu şekilde. son susturucuyu iptal etsem ses olarak magirusa bağlarmıyız ? veya performansta kayıp olur mu? şu an çok memnunum performanstan.

Skoda Rapid 1.6 TDI Downpipe Sound - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=vtMdVH4W6t0)

aynen ses olarak magırusla aynı olur :D performans ıcın bısıy dıyemıcegım sızın arac ıcın ama kendı aracımda sonu aldırınca benım gorusum rahat 2 boy gerıye dustum:(

ferroo
12-01-2014, 22:27
ankarada olsaydın denerdık once sonra yapardık abi :)

Boldenon
12-01-2014, 22:29
keşke deneme imkanımız olsaydı. benimde içimde öyle bir his var. sanki sonu iptal etsem yavaşlargibi geliyor. şöyle homurtulu bi ses istiyorum ama olmayacak sanırım.

ferroo
12-01-2014, 22:33
abı ben sonu ıptal ettıgıme normal olarak tork baya bı dustu son varken alltan bastıgımda zımba gıbı cıkıyodu suanda zıplıyo ama oncekı gıbı degıl ve bu benım son hızımıda dusurdu salı gunu hemen takıcam son susturucumu ama kesın bısıy var sonu soktugunuzde torkunuz kesın dusucektir...

drago
12-01-2014, 22:35
ben pump duse 1.4 tdi da kat iptal sona da remus koymuştum, ses olarak tatlı bir homurtusu varmış, ama arabayı ben kullanan olduğum için duyamıyordum, arkamdan gelenler söylüyordu :D

performans olarak bakarsak 1.4 dsg 85 hp poloyu ile benim arabada 3 kişi varken yavaş yavaş ayırıyordum. yağ filtre bakımı gelmişti ve aracım kat iptali ve remus dışında stocktu. demem o ki şimdi dizel alacak olsam sona kadar dümdüz boru giderim zaten ses de çıkmıyor.

turbo arabada best eksoz no eksoz :D ama her arabada olur mu bilmem. velhasıl yıl 2014 dizel arabada alt devir ölür muhabbetini bir geçelim lütfen,1750de spool yapan arabanın alt deviri nasıl ölsün acep :D

ferroo
12-01-2014, 22:38
ole olmuyo ıste ben sonu sokunce alt devırlerım bariz dustu buna baglı torkta...1700 gıbı full boost yaparken sımdı 2200 de yapıyorum yanı her dızel arabada no eksoz dıye bısıy soz konusu degıl en azından bu benım arabam ıcın bole :)

drago
12-01-2014, 22:43
valla araç üreticileri bile dizel araçlara çok fazla susturucu koymazlar, bir kat bir son sürerler piyasaya. senin araç için öyledir belki de valla deniz görürse yazsın onun 1.6 hdi c3te aynı şekilde devirlenmesi iyileşmiş düz boru artı otto ile. katı iptal ederken yanıltıcı falan kullanıldımı aracında, belki de oksijen sensörü okuduğu değerlerden ötürü püskürtme zamanlarında değişiklik oluşıyordur?

ferroo
12-01-2014, 22:49
yok yanıltıcı fln kullanılmadı zaten arıza flnda yakmadı bende 60 dp sonrasında orjınal kendı borusu var ben bıtek sonu ıptal ettırdım devırlenıyo ama eskısı gıbı degıl son varken daha rahat devırlenıyodu daha bı ısteklıydi sımdı kafamda ıkı secenek var ya sona kendı orjınal susturucusunu koyucam yada otto var sona onu takıcam hangısını taksam karar veremedım :D

Oznsrl
12-01-2014, 22:51

sadece dp ile mi böyle değişti sesi

drago
12-01-2014, 22:55
arıza yakmasına gerek yok ki, benim 2 silindir diğer 2sine göre karışımı fakirdi, o 2 silindirin bağlı olduğu katta çatlak vardı, kaynattım düzeldi mesela ;) yazılımcı değilim, daha iyi bilenler var forumda, ama arabanın tipine göre böyle durumlar da mevcut.

ferroo
12-01-2014, 23:00
bakalım sonu bı takıyım durmu burda yazıcam ayrıntılarıyla :)

Boldenon
12-01-2014, 23:03
sadece dp ile mi böyle değişti sesi

evet sadece dp. gerisi komple orj.

Oznsrl
12-01-2014, 23:14

sadece dp ile böyle olmuşsa sona güzel bi son susturucu takıp denerdim en azından ben olsam :)

Boldenon
12-01-2014, 23:23
sadece dp ile böyle olmuşsa sona güzel bi son susturucu takıp denerdim en azından ben olsam :)

Doğru diyorsunuz aslında. Denemeye değer gibi geliyor.

Oznsrl
12-01-2014, 23:41
Doğru diyorsunuz aslında. Denemeye değer gibi geliyor.

aynen abi denemeye değer :) şöyle girişi orjinal boru çapından çok fazla büyük olmicak 48 yada 51 mm girişi olan bi egzoz iş görebilir

tolga_55
13-01-2014, 05:54
1.7 dti da kattan itibaren söktüm sürücü koltuğu hizasına denk geliyor. Altlar öldü 2500 devire kadar eşşek gibi 2500 4000 arası çok ivmelenme vardı. 4000 den sonra araç boğulur gibi gitmiyodu

35AR5226
13-01-2014, 13:36
katalizörü boşaltmıştım birde 60 lık düz boru vardı dün katın içine 51 lik düz boru yaptırdım arabanın sesi iki katına cıktı alt devirler canlandı üstler aynı video cekebilirsem koyucam

ferroo
13-01-2014, 15:28
cok degısık yaaa :)

nemo34
13-01-2014, 15:54
şu iş cidden çok kafa karıştırıyor sanırım en güzel downpipe yapıp bırakmak :)

nemo34
13-01-2014, 15:55
cok degısık yaaa :)

abi sen denedin mi sonu takınca bi değişiklik var mı :)

KMR2-GT
13-01-2014, 16:02
ben 60 lık dp 60lık duz boru ortada ufak bı sustucu yaptırdım top speed deneyemedım ama daha ıyı oldu gıbı.emın degılım.yabancı forumlara baktım bısı bulamadım.en verımlısı ne acaba hakkaten

BARR
13-01-2014, 16:15
DPF'yi iptal edip onun yerine ufak bir susturucu taksak ses ve performans olarak nasıl olur acaba?

Direk DP yaptığımızda ses çirkin oluyor yukarıdaki Rapid örneğindeki gibi.

ferroo
13-01-2014, 16:51
abi sen denedin mi sonu takınca bi değişiklik var mı :)

daha denemedim salı sonu takıcaktımda abımde 1.7 dti var ılk once onla deneyip sonrada sonu takıp bıdaha deneyerek farkı görücez burda paylaşıcam zaten :) bu ekzo sıstemı ıyıce benım sınırlerımı bozmaya başladı hadi hayırlısı

ferroo
13-01-2014, 16:53
valla anlamıyorum bu ıslerden son susturucuyu sokunce nasıl top speedım dustu anlam veremiyorum

blumenberg
13-01-2014, 17:23
bende çift cıkış yaptım ve son susturucu iptal ettim, performansta cok kayıp hissetmedim, kayıp olmuş mudur? yakıt olarak cok cok az da olsa artar dediler, siz ne düşünüyorsnuz bu konuda?

Purmol35
13-01-2014, 17:43
51 lik düz boru + egr iptali ve yazılım yapıcam bunun haricinde yapılması gereken birşey varmıdır sizce ?

emirhan sph
13-01-2014, 19:33

DPF'yi iptal edip onun yerine ufak bir susturucu taksak ses ve performans olarak nasıl olur acaba?

Direk DP yaptığımızda ses çirkin oluyor yukarıdaki Rapid örneğindeki gibi.

Turbo sonrasi bombos benim arabada sanirim 57 dp yanlis hatirlamiosam video koymustu arkadasim face e gorunurmu bilmiorm

https://www.facebook.com/photo.php?v=10151612586561590&set=p.10151612586561590&type=2&theater

ferroo
13-01-2014, 19:35
gorunmuyor herkese acık olmalı

ferroo
13-01-2014, 19:36
[QUOTE=Purmol35;7270394]51 lik düz boru + egr iptali ve yazılım yapıcam bunun haricinde yapılması gereken birşey varmıdır sizce ?[/Q

ilk setupta yeterli bence...

Boldenon
13-01-2014, 20:42
Egzost işi çok bilinmeyenli denklem gibi oldu dizelde. Herkes farklı birşey söylüyor.

BARR
13-01-2014, 20:49
Turbo sonrasi bombos benim arabada sanirim 57 dp yanlis hatirlamiosam video koymustu arkadasim face e gorunurmu bilmiorm

https://www.facebook.com/photo.php?v=10151612586561590&set=p.10151612586561590&type=2&theater

Yavrum canım güzelim bu ses fazla bana ben sadece DPF iptal etmek istiyorum onu iptal edince de ses almak istemiyorum :rolleyes:

ferroo
13-01-2014, 20:58
sanırım en ıyısı dp yapıp sonrasını orjınal bırakmak caplarla oynayınca ya alt devır gıdıyo ya ust devır gıdıyo ya top speed dusuyo kesın bısıler oluyo...

nemo34
13-01-2014, 21:29
daha denemedim salı sonu takıcaktımda abımde 1.7 dti var ılk once onla deneyip sonrada sonu takıp bıdaha deneyerek farkı görücez burda paylaşıcam zaten :) bu ekzo sıstemı ıyıce benım sınırlerımı bozmaya başladı hadi hayırlısı

valla abi seni bekliyorum duruma göre orjinale dönebilirim :)

ferroo
13-01-2014, 21:43
valla abi seni bekliyorum duruma göre orjinale dönebilirim :)

sende arac ne kardesım dızelmı?

nemo34
13-01-2014, 22:26
sende arac ne kardesım dızelmı?

dizel abi kat iptal ve son yok bi araçtada kat var gerisi komple düz boru

PD130
14-01-2014, 08:21
sadece katı boşaltmak işe yaramaz.kat iptali turbodan sona doğru düz boru 51mm uygundur.sona orjinal veya güzel susturucu 10 numara olur..

ferroo
14-01-2014, 11:49
dizel abi kat iptal ve son yok bi araçtada kat var gerisi komple düz boru

hangısı daha ıyı gıdıyo :D

cyclonee16
14-01-2014, 12:25
Konuyu bende yakından takip ediyorum 75 lik punto için uygulamada bulunan oldumu en sağlıklı nasıl olur kat iptali 51 düz boru ve son susturucu ideali bu mudur ?

tuzemen
14-01-2014, 16:22
ben bu işin içinden çıkamadım bi yardımcı olun lütfen.:)benim araçta katın içi boş ve aracın üzerine takılı vaziyette.son susturucu yerine de düz boru kaynatıldı.rahatlama oldu ama aşırı da değil.katın içi boşaltıldıktan sonra alt devirler öldü gibi, ya da psikolojik olarak öyle hissediyorum.:Ddownpipe- turbo sonrası düz boru yapsam bana şuan ki kullandığım sisteme göre tam olarak artısı ne olacak?turbo devamında düz boru arıza lambası yaktırır mı?son hızda, alt üst devirde ne gibi bir etkisi olur?daha bugün son hızımı ölçtüm 189 son daha da gıdım gitmiyor.4400 devir civarına tekabül ediyor buda.bu arada orjinal boru 48 lik olması lazım.downpipe yaptırırken boyut ne olmalı.ilerde intercooler planımda var onu belirteyim. :)

Boldenon
14-01-2014, 17:08
4400 devirden sonra bir dizelden pek birşey beklemek gerek diye düşünüyorum. Sizin yerinizde olsam 60 lık dp ve devamında orj boruları ve susturucusunu kullanırım. Dp ile yazılımda gerek. Cooler yaparsanız dahada iyi olur tabi. Ben dp sonrasını kurcalamamaya karar verdim. Okuduğum/duyduğum hep aynı. Düz boru dizele pek yaramıyor.

Chn53
14-01-2014, 17:16
ben bu işin içinden çıkamadım bi yardımcı olun lütfen.:)benim araçta katın içi boş ve aracın üzerine takılı vaziyette.son susturucu yerine de düz boru kaynatıldı.rahatlama oldu ama aşırı da değil.katın içi boşaltıldıktan sonra alt devirler öldü gibi, ya da psikolojik olarak öyle hissediyorum.:Ddownpipe- turbo sonrası düz boru yapsam bana şuan ki kullandığım sisteme göre tam olarak artısı ne olacak?turbo devamında düz boru arıza lambası yaktırır mı?son hızda, alt üst devirde ne gibi bir etkisi olur?daha bugün son hızımı ölçtüm 189 son daha da gıdım gitmiyor.4400 devir civarına tekabül ediyor buda.bu arada orjinal boru 48 lik olması lazım.downpipe yaptırırken boyut ne olmalı.ilerde intercooler planımda var onu belirteyim. :)

sona bi susturucu koyunca daha iyi oluyor denedik hiç inandırıcı değil ama sonda susturucu daha iyi oluyor

senle biara deniyelim , sonra bide susturucu takınca deneriz farkı görürüz :D

nemo34
14-01-2014, 17:27
hangısı daha ıyı gıdıyo :D

abi araçlar farklı 1.3multijet 90bg 6 ileri kat iptali son iptali var diğeri 1.6multijet 105bg 6 ileri bunda kat var düz boru ve son yok 2 araçta yazılımlı alt süratlerde 1.3 hiç bırakmıyor diyim :)

ferroo
14-01-2014, 17:29
evettt arkadaslar bugun orjınal son susturucumu taktırdım genel ilk iznenımlerimı kısaca belirtiyim susturcu yokken gelen basınc daha erken gelmeye başladı resmen yenı araba aldım sankı o kadar sevındım yanı :D bı dıgerı arac daha ısteklı cevırmeye basladı ozellıkle altlarda belırgın bır artış oldu daha top speed denemem olmadı ama butuk ıhtımal top spedımde duzelır zaten dızel araclarda susturucu yok bende sonu sokunce ıyıce aptallamıstı arac takınca kendıne geldı yanı kısaca sunu soluyum kesınlıkle turbolu arabada duz boru iyidir dıye ole bı dunya yok en azından azda olsa sıkıstırma ıhtıyacı oldugunu anladım bugun forumdan bı arkadasımla o halde denemıstık musaıt olunca kardesıme soluyup tekrar basıcaz aradakı farkı burda paylasırım :)

tuzemen
14-01-2014, 18:22
4400 devirden sonra bir dizelden pek birşey beklemek gerek diye düşünüyorum. Sizin yerinizde olsam 60 lık dp ve devamında orj boruları ve susturucusunu kullanırım. Dp ile yazılımda gerek. Cooler yaparsanız dahada iyi olur tabi. Ben dp sonrasını kurcalamamaya karar verdim. Okuduğum/duyduğum hep aynı. Düz boru dizele pek yaramıyor.

aynen orjinal çapa sadık kalacağım 60lık dp 1.4 motor için biraz fazla olmaz mı?yazılım var bu arada.cooler işini de ciddi ciddi düşünüyorum fakat yaza ancak.:)

sona bi susturucu koyunca daha iyi oluyor denedik hiç inandırıcı değil ama sonda susturucu daha iyi oluyor

senle biara deniyelim , sonra bide susturucu takınca deneriz farkı görürüz :D

tabi deneyelimde senin araba içimden geçer gibime geliyor.:Dbugün enka taraflarına gittim son hızı görmek için, bi türlü çözemedim o köprünün orayı.nerden basıp nerden dönüyorsunuz hakkaten anlamadım.:D

sanırım şuan için en mantıklısı downpipe çektirip sona orjinal susturucumu koymak olacak.orjinal çapa sadık kalacağım.(48lik)peki 60lık dp biraz fazla olmaz mı?bir de turbodan sonra herhangi bir sensör vs var mı c2lerde?arıza lambası felan yakmasında.:)

ferroo
14-01-2014, 19:55
ne zaman denıceksenız banada pm atın bulusup beraber gıdelım deneyelim sizede uyarsa :)

35AR5226
14-01-2014, 20:00
dci sound :) AR Kangoo exhaust sound - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=DWaOd4UlFPk&feature=youtu.be)

tuzemen
14-01-2014, 20:11
ne zaman denıceksenız banada pm atın bulusup beraber gıdelım deneyelim sizede uyarsa :)
uyar tabii:)şu final haftasını bi atlatayım hep beraber buluşalım :)

dci sound :) AR Kangoo exhaust sound - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=DWaOd4UlFPk&feature=youtu.be)
maşallah bu kangoo baya gergin.:D

ferroo
14-01-2014, 20:13
uyar tabii:)şu final haftasını bi atlatayım hep beraber buluşalım :)

maşallah bu kangoo baya gergin.:D

tamam yapalım bı dizel organizasyonu ***** yerde :)

blumenberg
14-01-2014, 20:45
şmdi diesel turbolu bi aracın son susturucu iptalinde performans düşüklüğü veya yakıt artışı konusunda bilgi sahibi olan var mı tekrar sorayım ? :D

ferroo
14-01-2014, 20:52
şmdi diesel turbolu bi aracın son susturucu iptalinde performans düşüklüğü veya yakıt artışı konusunda bilgi sahibi olan var mı tekrar sorayım ? :D

acık acık yazdımya ıste daha napıyım ? :D

Chn53
14-01-2014, 20:56
@tuzemen bigun okuldan cikar gideriz okulun dibi ztn :D valla icinden gecme olcagini sanmiyorum benim araba 90-95hp civari yazilim cok acik degil yani

tdipower
14-01-2014, 21:02

son susturucu iptali ile performans düşmez normalde

ferroo
14-01-2014, 21:11
soledıgın her arac ıcın bır degıl demekkı bazı araclarda dusuruyomus benı en az 2 boy gerıye dusurdu dıyebılıırm...focus 2 1.6 tdci bılgısı olsun herkesın

Boldenon
14-01-2014, 21:31
soledıgın her arac ıcın bır degıl demekkı bazı araclarda dusuruyomus benı en az 2 boy gerıye dusurdu dıyebılıırm...focus 2 1.6 tdci bılgısı olsun herkesın

Bende 60 lık düz borudan vazgeçmiştim, mesajını okuyunca kesin karar verdim. Demek ki o iş öyle olmuyormuş. Belki yine 60 lık boruyu çekerim ama sona kaliteli bir susturucuyla beraber.

ferroo
14-01-2014, 21:53
Bende 60 lık düz borudan vazgeçmiştim, mesajını okuyunca kesin karar verdim. Demek ki o iş öyle olmuyormuş. Belki yine 60 lık boruyu çekerim ama sona kaliteli bir susturucuyla beraber.

sımdı yenı geldım dısardan...hep bastıgım yolda ılk kez eksoz sıstemı orjınal sekılde bastım ust devırlerde belırgın olmasada alt devırlerde kesınlıkle cok fark oldu...sen bılırsın abı ama bence sona kesın susturucu koy bence...

tuzemen
14-01-2014, 22:43
@tuzemen bigun okuldan cikar gideriz okulun dibi ztn :D valla icinden gecme olcagini sanmiyorum benim araba 90-95hp civari yazilim cok acik degil yani
tamamdır:D

sımdı yenı geldım dısardan...hep bastıgım yolda ılk kez eksoz sıstemı orjınal sekılde bastım ust devırlerde belırgın olmasada alt devırlerde kesınlıkle cok fark oldu...sen bılırsın abı ama bence sona kesın susturucu koy bence...

son hızda değişim var mı?

ferroo
14-01-2014, 22:57
daha top speed yapacak zamanim olmadi ama bu hafta icerisinde denicem burdada paylasirim sonucu

emirhan sph
15-01-2014, 13:14
Yavrum canım güzelim bu ses fazla bana ben sadece DPF iptal etmek istiyorum onu iptal edince de ses almak istemiyorum :rolleyes:

Kanka oda var :) DP+Orj son susturucu
Bence bu sana gider kanka seviceksindir bu sesi. Cok az tatli tatli homurdaniyodu

https://www.facebook.com/photo.php?v=439261392835128&set=vb.100002538124942&type=2&theater

Bu arada perf degerlendirmesi yaparsak eger.
Yazilim + Stock egsozla - Yazilim+DP+Orj son susturucu arasinda asiri fark vardi cok daha rahat gidiyodu araba ama alt devirlerde hissedilir derecede dusus yasamistim.

Yazilim+DP+komple duz boru+egr iptali Alt Devirler bi nebze canlanmisti egr den sonra tek hissetigim 3. vitesin ivmelenmesindeki artis oldu onun disinda kayip varsa hissedilir derecede degil.
Dynoya cikamadim yazilimda upgrade yapilacak en son dynoda gordugum net deger 148.9 hp di

Dip not: Bundan once megane 3 coupe 1.5 dci vardi. Yazilim dan sonra Katalizatorun icini bosalttirdim DP yaptirmadim orj son susturucusu uzerindeydi ve ondada ciddi anlamda fark vardi. Hatta onun alt devirlerinde hic sknti yasamadim. 1700-2000 devirden 5000 devire kadar soluksuz gidiyodu 2 aracimida Ecufast yapti

blumenberg
15-01-2014, 13:17
son susturucu iptali ile performans düşmez normalde

aynen bende araştırdım biraz düşmüyormuş, hatta daha rahatlıyormuş araç :) arabanın altına baktım bikaç yerde çekiçle vurmuş gibi küçültülmüş olarak geliyor orjinalinde :D

BARR
15-01-2014, 14:44
Kanka oda var :) DP+Orj son susturucu
Bence bu sana gider kanka seviceksindir bu sesi. Cok az tatli tatli homurdaniyodu

https://www.facebook.com/photo.php?v=439261392835128&set=vb.100002538124942&type=2&theater

Bu arada perf degerlendirmesi yaparsak eger.
Yazilim + Stock egsozla - Yazilim+DP+Orj son susturucu arasinda asiri fark vardi cok daha rahat gidiyodu araba ama alt devirlerde hissedilir derecede dusus yasamistim.

Yazilim+DP+komple duz boru+egr iptali Alt Devirler bi nebze canlanmisti egr den sonra tek hissetigim 3. vitesin ivmelenmesindeki artis oldu onun disinda kayip varsa hissedilir derecede degil.
Dynoya cikamadim yazilimda upgrade yapilacak en son dynoda gordugum net deger 148.9 hp di

Dip not: Bundan once megane 3 coupe 1.5 dci vardi. Yazilim dan sonra Katalizatorun icini bosalttirdim DP yaptirmadim orj son susturucusu uzerindeydi ve ondada ciddi anlamda fark vardi. Hatta onun alt devirlerinde hic sknti yasamadim. 1700-2000 devirden 5000 devire kadar soluksuz gidiyodu 2 aracimida Ecufast yapti

Ben aynı denediğim araçla tekrar denerim farka öle bakarım. Bnmkinin aynısından kankamda var yan yana gidiyoruz her viteste o yüzden fark direk belli olur eksi yada artı.

Bartunun Jettayı çok geçiyordum ben DP ve yazılımlı hali ile. (Oem jantlar vardı o zaman bende)

emirhan sph
15-01-2014, 15:33
Benim yazdiklarimda bartunun jettayla yaptigimiz denemeler uzerinden zaten sallamasyon deil.

BARR
15-01-2014, 16:09
Tamam kankam o zaman ben bir ara İskerder DP yapayım.

emirhan sph
15-01-2014, 16:23
Sen DP yaparsan baya hizlanicaksin. Son susturucun duracagi icin dumanda atmican. Tam istediin gibi olur. Yazilimida guncellettinmi ucan golf :D

BARR
15-01-2014, 16:29
Yazılım neden güncelleteyim ki ne değişiyor? DP yapıldığı için daha da açmak yada gücü arttırmak istemiyorum. Ama teknik olarak parametrelerin ayarlanması gerekiyor ise onu bilemem.

B.Koçer
15-01-2014, 17:04
DP yapınca dpf nin dejenerasyonunu kapattırrman gerekiyor sayın bar35 bide bi dp için istanbula gidicem deme bana

BARR
15-01-2014, 17:25
Giderim ben karışma sen Çükületta.

emirhan sph
15-01-2014, 17:32
DP yapınca dpf nin dejenerasyonunu kapattırrman gerekiyor sayın bar35 bide bi dp için istanbula gidicem deme bana

:icon_tup: yeap aynen bu sekil

ferroo
15-01-2014, 17:46
ne guzel araclar var yaa ankaradada olsada golf polo fln denesek kaynatsak vala icim gidiyo

ferroo
19-01-2014, 18:30
ben orj son susturucumu takınca son hızım düzeldı herkesın bılgısı olsun

KMR2-GT
19-01-2014, 18:39
kac yapti focus.benim takasim yok ya zaten az bucuk bi ses cikiyor oda gidicek :(

ferroo
19-01-2014, 19:03
220 yı cok az gectım gordugum en son hızdı ama yol uzunda baya 200 den sonra baya tın tın cıkıyo :D

ferroo
19-01-2014, 19:07
daha gıtmez zaten yeter abı cok bıle roll de bıle 200 de bıtıyo genelde yeter bu bana :D

Mert Ali
19-01-2014, 19:21
Benimde merak ettiğim bir konu var... Şimdi benim corsaya irmscher difizör takılacak ve akabinde irmscher egzoz uçlarıyla sağ-sol çift çıkış yapılacak.. son susturucudan boru çekilip sağ tarafa uzatılmasını istiyorum,egzozcu yaparız dedi,tamam... asıl merak ettiğim nokta iki taraftanda eşit miktarda duman gelir mi ?

ferroo
19-01-2014, 19:27
gelir sanırım neden gelmesinki

Mert Ali
19-01-2014, 19:30
sordum bi kaç yere uzatılan borudan az gelir dedi,biri eşit gelir dedi... varmı başka tecrübe edinen.

ferroo
19-01-2014, 19:36
az gelsede fazla belli olmazkı cokmu duman atıyo?

Mert Ali
19-01-2014, 19:56
arabada duman atma yok,bende takıntı var :)

Boldenon
19-01-2014, 20:20
220 yı cok az gectım gordugum en son hızdı ama yol uzunda baya 200 den sonra baya tın tın cıkıyo :D

teşşekkürler bilgi için. oem boru ve susturucuyla devam o zaman.

ferroo
19-01-2014, 20:34
ben memnunum bu halınden orj boru orj son yola devam :)

aRSLaN
19-01-2014, 20:48
sordum bi kaç yere uzatılan borudan az gelir dedi,biri eşit gelir dedi... varmı başka tecrübe edinen.

uzatılan borudan daha az gelmekte. Eşit ölçüde çatal yapılırsa gelebilir diye düşünüyorum ama yoldayken farkedeceğinizi sanmam.

fuatvts
19-01-2014, 21:08
pd 130 da 250+ hplerde düz borumu daha faydalı yoksa son susturucu takmakmı daha faydalı?

ferroo
19-01-2014, 21:31
bı pd ci cıkar ıns cevaplıcak :D

Samet25
20-01-2014, 07:42

bektaş kardeşimi tanıyorum ve dizelin kralı gelse yaptığı focusu yapamaz. Dizelde soru oldumu cevap ondadır. Bu arada gtı hayırlı olsun:icon_tup:

CRUEL
20-01-2014, 11:15
stock yada stocka yakın araçla yüklü aracı kıyaslamak mantıksız bence. pd de düzboru sıkıntı olmaz die düşünüyorum ama turbo ne kaçlık boru dp kaçlık vs ?
Bende 70lik dp 60lık düzboru var. orjinal son taktımmı altlar süper oluyor fakat üstler geberiyor. otto tarzı bi susturucu denemekde fayda var sanırım bu tur araçlarda.

ozoozo
20-01-2014, 14:09

Boru uzatırsanız bir taraf %80 diğeri %20 gibi hava,duman üfleyecektir. Aynısı benim aracımda vardı , orjinal taraf patır patır duman atarken diğer boru uzatılmış kısım çok çok az gözle görülmeyecek , elinizi egzoz kafasına dayadığınızda hissedeceğiniz derecede üflüyordu.

Çözüm Y(Çatal) boru ;

http://i.hizliresim.com/xRV3Do.jpg (http://hizliresim.com/xRV3Do)

Mert Ali
20-01-2014, 14:49
Çok teşekkür ederim. Son susturucuyu iptal etmek istemiyorum sonuçta dizel araba.. sesi keyif değil kirlilik yaratacak. Çift başlı çıkış yapıcaz artık :)

ozoozo
23-01-2014, 23:27
Çok teşekkür ederim. Son susturucuyu iptal etmek istemiyorum sonuçta dizel araba.. sesi keyif değil kirlilik yaratacak. Çift başlı çıkış yapıcaz artık :)

Downpipe , düz boru ve son iptali ile bence gayet güzel bir ses çıkıyor ve üst devirlerde ciddi anlamda toklaşıyor. Kişiden kişiye değişebilir tabi ki zevk meselesi :)

PD130
24-01-2014, 00:33
pd 130 da 250+ hplerde düz borumu daha faydalı yoksa son susturucu takmakmı daha faydalı?

Düz boruda ses kamyon gibi çıkıyo.en iyisi son susturucu takmanız.

Boldenon
14-02-2014, 23:27
bugün işyerindeki dizel forklift benzeri zımbırtının egzostu dibinden kırılmış. çalışanın biri hiç çekmiyor, bayılıyor dedi. motor3 silindir turbosuz perkins motor. bende binip denedim ve nerdeyse yarıya düşmüştü gücü. ses ise nası desem seride atan mp5 gibi :) çat çat çat şeklinde

tuzemen
03-05-2014, 22:22
ufaktan bir hort çekeyim :) ,

benim araçta şuan downpipe var orjinal çapta(51lik olması lazım) sonda susturucu felan yok.yani turbo sonrası dp gerisi komple düz.daha önce katın içi boştu gene son susturucu yoktu.fakat şuan alt devirler ölü ve 3500-4000 den sonra boşa çeviriyormuş gibi araba.sanki bi performans düşüklüğü var.şöyleki araba 160-170km/h aralığında tıkanmaya başladı.sizce dp sonrasında sona oem susturucu mu takmam bana bir fayda sağlar mı?

ferroo
03-05-2014, 22:45
bendede aynısı olmustu eksoz sıstemı cok bos kalıyo benım focusta dp yazılım vardı 190 ta kesılıyodu sona orjınal susturucumu taktım 220 ye e kadar cıkıyodu bence orj sonu tak aracına...

tuzemen
03-05-2014, 22:51
bendede aynısı olmustu eksoz sıstemı cok bos kalıyo benım focusta dp yazılım vardı 190 ta kesılıyodu sona orjınal susturucumu taktım 220 ye e kadar cıkıyodu bence orj sonu tak aracına...

işin ilginç tarafı kat içi boşken 94 hp 210 tork olan araç dp ile 98 hp 218 tork verdi.yani biraz daha güçlendi ama bana nedense daha iyi gidiyor gibi gelmiyor.sanki bir isteksizlik var.bakalım son susturucuyu takayım öyle deneyeyim.

ferroo
03-05-2014, 22:59
işin ilginç tarafı kat içi boşken 94 hp 210 tork olan araç dp ile 98 hp 218 tork verdi.yani biraz daha güçlendi ama bana nedense daha iyi gidiyor gibi gelmiyor.sanki bir isteksizlik var.bakalım son susturucuyu takayım öyle deneyeyim.

dene bızıde bılgılendır baklaım ne olcak :)

Boldenon
03-05-2014, 23:33
son susturucuyu takınca altlar canlanacaktır.

salidogan
04-05-2014, 00:02

benim araçta şuan downpipe var orjinal çapta(51lik olması lazım) sonda susturucu felan yok.yani turbo sonrası dp gerisi komple düz.daha önce katın içi boştu gene son susturucu yoktu.fakat şuan alt devirler ölü ve 3500-4000 den sonra boşa çeviriyormuş gibi araba.sanki bi performans düşüklüğü var.şöyleki araba 160-170km/h aralığında tıkanmaya başladı.sizce dp sonrasında sona oem susturucu mu takmam bana bir fayda sağlar mı?

Dostum son susturucuyu orijinale cevirdigin zaman alt devirlerin canlanir ama iyi bir ustan varsa eger spor bir eksoz yaptirmani tavsiye ederim. Hem altlar canlanir hemde ustlerdeki yigilma gider. Ustan yoksa Ankarada yardimci olurum tanidik birileri var :)

tuzemen
04-05-2014, 09:23
Iyi 1-2 usta biliyorumda şuan spor egzoza vs girecek bütçem yok :) en mantıklısı oem susturucumu taktırmak olacak şuan için :)

B.Koçer
04-05-2014, 10:03

Ortaya ucuz yollu free flow bi susturucu taktır farkı hissedeceksin :)

tuzemen
04-05-2014, 17:30
Haftaiçi bulursam güzel bir susturucu olmazsa oem susturucumu takıcam sona.ayrıca dp ye de bir baktırayım diyorum kaçak vs var mı diye.

tahirunal
25-05-2014, 12:30
Arkadaslar dizellerimize tavsiye edebileceginiz kaliteli son susturucu var mi? Oem susturucuyu soktugum icin altlar ölü benim de. Taktigim zaman ise sesini pek begenmiyorum tavsiye edebileceginiz susturucu var mi?

Ky06
25-05-2014, 13:58
1.7 corsamda kat iptal spiralden itibaren 51lik düz boru var son susturucu iptal. alt devirler biraz zayıf ama üst devirler çok iyi

ChuckBartowsKi
27-05-2014, 22:43
F10 5.20D araca sahibim sesden hiç memnun değilim apaçi gibi olmasa da tatlı bir ses ve performans verecek bir egzoz arıyorum.

Araç M paket 4 çıkış var...

Sizce ne yapmalıyım ?

eanday
29-05-2014, 10:17
Sona ucuz yollu bir susturucu koymak daha iyi olur gibi yorumlara bakılırsa

Boldenon
29-05-2014, 21:35
dp den sonra oem boru. sonada resimdeki spor susturucudan var. 60mm iç genişlik, bir ucundan bakınca karşı görünüyor. sesinden de gidişinden de çok memnunum. maliyet 100 tl :)

http://i60.tinypic.com/2wbt4y0.jpg

Mehmetmert
29-05-2014, 21:42
F10 5.20D araca sahibim sesden hiç memnun değilim apaçi gibi olmasa da tatlı bir ses ve performans verecek bir egzoz arıyorum.

Araç M paket 4 çıkış var...

Sizce ne yapmalıyım ?

Yazılım çıkmadı malesef f10 dizellere,dolayısıyla DPF(Dizel partikül Filtresi)iptal edlemiycek.
Susturucular iptal edilsede DPF iptal edilmediği sürece ses beklemeyin.Malesef yapıak birşey yok bence yazılım beklemekten başka

Edit:BMW'lerde VW gibi iki sensör yok diyorlar(DPF'nin giriş ve çıkışı olmak üzere),stock araçta bile DPF iptal edilse arıza ışığı yakmıyormuş sanırım.Fakat yazılımsız DPF iptalinde altlar ölücektir tahminim.Eğer cidden DPF arıza yakmıyorsa,Racechip ultimate + DPF iptaliyle hem güç gelir hemde ses.Fakat emin olmadığım için birşey söyleyemiyorum

orka
12-02-2017, 22:04
arkadaşlar selamlar. haftaya büyük bi aksilik çıkmazsa kat iptali yapacağız. kafamda tabiki soru işaretleri var.

1- 51 lik downpipe yaptırıp sonrası orjinal boru çapı ( bizde 48'lik orjinal çap olması gerek, yanlışım varsa düzeltin) orjinal son susturucu mu bırakayım ?

2- 51 lik downpipe yaptırıp 51 lik düz boru ve sona orjinal susturucu mu bırakayım ?

3- 51 lik downpipe yaptırıp 51 lik düz boru ve sona güzel bi susturucu mu bakayım ?

4- 48 lik downpipe yaptırıp 48 lik düz boru ve sona orjinal susturucu mu bırakayım ?

bu yazdıklarım orjinal boru çapının 48 lik olduğunu düşündüğüm için yazdım. kullanan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. boru çapını fazla genişletmek istemeyişimin sebibinin alt devirlerin cansızlaşmasını istemiyorum. şimdiden teşekkürler (@Faruk_Vtec :) )

Faruk_Vtec
13-02-2017, 14:54
arkadaşlar selamlar. haftaya büyük bi aksilik çıkmazsa kat iptali yapacağız. kafamda tabiki soru işaretleri var.

1- 51 lik downpipe yaptırıp sonrası orjinal boru çapı ( bizde 48'lik orjinal çap olması gerek, yanlışım varsa düzeltin) orjinal son susturucu mu bırakayım ?

2- 51 lik downpipe yaptırıp 51 lik düz boru ve sona orjinal susturucu mu bırakayım ?

3- 51 lik downpipe yaptırıp 51 lik düz boru ve sona güzel bi susturucu mu bakayım ?

4- 48 lik downpipe yaptırıp 48 lik düz boru ve sona orjinal susturucu mu bırakayım ?

bu yazdıklarım orjinal boru çapının 48 lik olduğunu düşündüğüm için yazdım. kullanan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. boru çapını fazla genişletmek istemeyişimin sebibinin alt devirlerin cansızlaşmasını istemiyorum. şimdiden teşekkürler (@Faruk_Vtec :) )

ozelden de yazmıştınız ama konunuzu gorunce burdan cevap verım dedım, arama yapan arkadaşlarda görsün..

-yanlış hatırlamıyorsam C2 nın turbo çıkışı 60lık..

-bız dızayn egzoz Savaş usta ıle 60lık krom dp(çıkış 60 olduğu ıçın zaten ıstesenızde 51 olmaz yada çıkıştan buyuk yapmanızın bı faydası olmaz)

-51lık krom duz boru(orjınalı yanlış hatırlamıyorsam 48'dı bı boy buyuğunu kullanmıştık)

-sonada susturucu koymuştuk(son susturucu şart, egzoz sıstemıne gerı basınç yaparak hem alt devırlerı hemde top speed'ı ıyıleştırıyor)

genelde de şoyle oluyor zaten; turbo çıkış çapında dp, bı buyuk orta boru, sona susturucu..

-tabı bu sıstem aslında yazılım oncesı hazırlık, yoksa bu sıstem orjınal yazılımlı aracı gerıye duşurur..

-kat'ı ıptal ettıkten sonra egr ıptalıde şart, yoksa o egzozdan çıkan kara duman once emmenın ıçınden geçıp emmeye kurum bağlatıp nefes alma çapını ufalttığı gıbı motor ıçınede egzoz sıcaklığını yollayıp motorun performansını duşurecektır..

+ yazılımla beraber turbo daha çok soğuk hava ısteyecek, C3 ıntercooler'ı bızım araclarda 5-6hp verır ama asıl fark torkta olur 25nm gıbı bır tork artışı sağlar, alt devırlerde ve en ust devırlerde arac daha ısteklı devırlenır..

egzoz ve yazılım ışıne gırmeyecek arkadaşlar bıle ıntercooler taksın derım, çunku sıcak havalarda aracın performansı barız duşuyor..

orka
13-02-2017, 15:23
ozelden de yazmıştınız ama konunuzu gorunce burdan cevap verım dedım, arama yapan arkadaşlarda görsün..

-yanlış hatırlamıyorsam C2 nın turbo çıkışı 60lık..

-bız dızayn egzoz Savaş usta ıle 60lık krom dp(çıkış 60 olduğu ıçın zaten ıstesenızde 51 olmaz yada çıkıştan buyuk yapmanızın bı faydası olmaz)

-51lık krom duz boru(orjınalı yanlış hatırlamıyorsam 48'dı bı boy buyuğunu kullanmıştık)

-sonada susturucu koymuştuk(son susturucu şart, egzoz sıstemıne gerı basınç yaparak hem alt devırlerı hemde top speed'ı ıyıleştırıyor)

genelde de şoyle oluyor zaten; turbo çıkış çapında dp, bı buyuk orta boru, sona susturucu..

-tabı bu sıstem aslında yazılım oncesı hazırlık, yoksa bu sıstem orjınal yazılımlı aracı gerıye duşurur..

-kat'ı ıptal ettıkten sonra egr ıptalıde şart, yoksa o egzozdan çıkan kara duman once emmenın ıçınden geçıp emmeye kurum bağlatıp nefes alma çapını ufalttığı gıbı motor ıçınede egzoz sıcaklığını yollayıp motorun performansını duşurecektır..

+ yazılımla beraber turbo daha çok soğuk hava ısteyecek, C3 ıntercooler'ı bızım araclarda 5-6hp verır ama asıl fark torkta olur 25nm gıbı bır tork artışı sağlar, alt devırlerde ve en ust devırlerde arac daha ısteklı devırlenır..

egzoz ve yazılım ışıne gırmeyecek arkadaşlar bıle ıntercooler taksın derım, çunku sıcak havalarda aracın performansı barız duşuyor..

cevap için teşekkürler. benim yazılım sonraki aşamaydı aslında kafam karıştı açıkçası. okuduğum biçok forumda sadece dp ile bile farkın hissedileceği söylenmekte. benim aracın beyin siemens (2007 model aracım ) olduğu içi yazılım ve egr iptali biraz sıkıntılı. hatta egr nin yazılımla iptali de olmuyor demişlerdi. hani egr ve yazılıma dokunmadan da DP ile faydasını göreceğimi söyleyenler ve tecrübe edenler olmuş. ancak dediğim gibi kafam karıştı.:soru:

Faruk_Vtec
13-02-2017, 15:39
cevap için teşekkürler. benim yazılım sonraki aşamaydı aslında kafam karıştı açıkçası. okuduğum biçok forumda sadece dp ile bile farkın hissedileceği söylenmekte. benim aracın beyin siemens (2007 model aracım ) olduğu içi yazılım ve egr iptali biraz sıkıntılı. hatta egr nin yazılımla iptali de olmuyor demişlerdi. hani egr ve yazılıma dokunmadan da DP ile faydasını göreceğimi söyleyenler ve tecrübe edenler olmuş. ancak dediğim gibi kafam karıştı.:soru:

dp yapılcaksa eğer egr ıptalı kesın şart, yazılım olursa ıyı olur dıyelım ama bence yazılımda şart çunku kat'ı sokunce alt devırler ölücek..

ben aracımın yazılımını da egr ıptalını de sorunsuz bır şekılde DR.ECU da yaptırmıştım..

DR.ECU'nun Samsunda bayısı var, ıstersenız onlara bı danışın..

orka
28-02-2017, 15:13
arkadaşlar merhaba . sonunda egzos işini hallettim . katın içini bşalttık son susturucuyu iptal . ummadığım kadar tatlı ses aldım. hafif ara gazda özellikle çok tatlı bir homurtulu geliyor. dp yapmak mumkun olmadı katın konumundan dolayı. ancak içini boşaltmak bile hissttirdi kendini. agresif kullanımda bayılma gitti. verdiğin kadar gaz gidiyor :D şimdilik gözlemlerim bunlar

beratyuksel
26-01-2021, 10:43
konuda 10 sayfa yazılmış çizilmiş müthiş bilgiler var hepsini okudum
c2 1.4 hdi aracıma bugün 60lık dp+51lik düz boru yaptıracağım buna karar verdim
ama şunu netleştiremedim sonda orjinal son susturucuyu mu bırakayım yoksa varex mi yaptırayım?

drago
26-01-2021, 11:51
konuda 10 sayfa yazılmış çizilmiş müthiş bilgiler var hepsini okudum
c2 1.4 hdi aracıma bugün 60lık dp+51lik düz boru yaptıracağım buna karar verdim
ama şunu netleştiremedim sonda orjinal son susturucuyu mu bırakayım yoksa varex mi yaptırayım?

Amaç ses sanıyorum, zaten büyük ihtimalle komple düz boru da olsa 1.4 dizelden ses çıkmayacaktır.

mikelazi
26-01-2021, 11:56
1.4hdi 60mm buyk olabilir.

51düz-51freeflow takardım.

beratyuksel
26-01-2021, 12:39
Amaç ses sanıyorum, zaten büyük ihtimalle komple düz boru da olsa 1.4 dizelden ses çıkmayacaktır.

yok amaç ses değil amaç performans zaten çok gürültülü olsun derdinde değilim zevk verecek bir ses yeterli olur

1.4hdi 60mm buyk olabilir.

51düz-51freeflow takardım.

turbonun orjinal çıkışı 60mış zaten önceki mesajlarda 60mm denilmiş ama

muratburunce
26-01-2021, 12:59
bende 1.4 tdi cordoba var yazılım sonrası kat iptali komple düz sona varex koydum çift çıkış ses gayet tok ve güzel çıkıyor muayne sonrası dp düşünüyorum birde biraz daha ses olsun istiyorum

mikelazi
26-01-2021, 13:10
yok amaç ses değil amaç performans zaten çok gürültülü olsun derdinde değilim zevk verecek bir ses yeterli olur

turbonun orjinal çıkışı 60mış zaten önceki mesajlarda 60mm denilmiş ama

kp35 in eksoz tarafı okadar çapı yoktur bence.
60mm yapıp altları boş kalmasın sonra.

beratyuksel
26-01-2021, 13:11
şimdi yazılımcı arkadaşımla konuştum 51-51 alt devir canlı kalır ama turbo ömrü açısından 60-51 de olur yazılımla alt devirler desteklenir dedi
sanırım arayı bulup 54-51 yapacağım :D
son kısım için ise iki seçenek var ya orjinali bırakıp yandan cut out koymak ya da komple düzün sonuna free flow koymak
ikisi arasında sadece ses farkı varmış performans açısından bir problem yokmuş

Hyrenayt
02-02-2021, 20:47
şimdi yazılımcı arkadaşımla konuştum 51-51 alt devir canlı kalır ama turbo ömrü açısından 60-51 de olur yazılımla alt devirler desteklenir dedi
sanırım arayı bulup 54-51 yapacağım :D
son kısım için ise iki seçenek var ya orjinali bırakıp yandan cut out koymak ya da komple düzün sonuna free flow koymak
ikisi arasında sadece ses farkı varmış performans açısından bir problem yokmuş

Düşük hacim araçta downpipe yapılınca ciddi derecede gaz tepkisi ölüyo. 1.6 tdi aracım var stage2 yazılım, downpipe(51mm) oem boru(51mm) son spor susturucu mevcut alt devirlerdeki kayıp %5 bile değildir belki ama gaz pedalına bastığınız zaman ile turbonun cevap verdiği zaman arasındaki fark katalizörlü ve dpfli olan hale göre artıyo dur kalk trafikte özellikle çok hoş değil...

Tavsiyem 100cell veya 200cell spor katalizör takmanız ses beklentiniz yoksa tabi.

diablopolis
22-02-2021, 09:46
(flood nedeniyle silindi)

diablopolis
22-02-2021, 09:47
selamlar, e46 330d hibrit turbolu araçta 63'lük dp var. dp'den sonra çift çıkış geliyor,ve orta katların içi boş. şu an orijinal susturucular üzerinde.
trafikte ceza yemek istemiyorum. ses falan önemli değil, performans için ne önerirsiniz? dp'yi 76 yapmaya gerek var mı, cutout, sona performans susturucu vs?