PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : vtec 2 fren güçlendirme (honda)

63owen63
17-08-2013, 16:54
Hondacı dostlar bir hocam'ın frenle ilgili biraz sıkıntıları var, yazısını direk koyuyorum. Durum bu.

2001 Honda civic sedan arka fren (tambur) performansini iyilestirmek istiyoruz. 120 ustu suratlerde arabayi yavaslatmak icin pedala baya abanmak gerekiyor. 120 ustunde frene bastigimda sanki balatalar kayiyor gibi hissediyorum. Kiralik vs pek cok farkli araba kullandim, fiat albeanin bile yuksek suratte performansi ve pedal hissi daha iyi gibi. Ya da soyle soyliyeyim. Cogu aracta hissettigim 'ısırma' hissinden ziyade kayma hissi oluyor.

Ayrintilar: km114bin. ABS. Michelin energy saver 195/60/15, yeni, iki yil once degisti. 2010dan beri kullaniyorum. On disk yeni degisti, on balatalar orijinal honda, henuz 10bin km. olmadi

Neler yapılabilir ?

esmerhan
17-08-2013, 17:32
bı cok hondacının problemıdır frenleri
aynı arac bendede var durmuyor denecek kadar kotu fren aksamı ne yazıkkı,
brembo max aldım 4 gun once.
dıskı yenı almamıs olsaydınız bremo max dusunebılırdınız,menmun kalırdınız.

63owen63
17-08-2013, 17:42
Balatalar nasıl ? Aftermarket olarak daha performanslı ürün var mı ?

ruudvan
17-08-2013, 17:54
Oncelikle hidrolik esit dagilmali tekerlere. Bu yuzden once bir fren testi yapip esit seviyede fren icin gerekenler hidrolik degisimi yada merkez tqmiri yapilmali. Ardindan egerki hidrolik eskiyse komple yenilenmeli. Ondada fayda yok ise balatalar degismeli.kampanalar yada arka fren tertibati aracin hizini dusurmeye etki eder ama on taraf gibi hayati bi ozelligi yoktur

esmerhan
17-08-2013, 17:57
yıne brembo n balatalarını kullanabılırsınız
bu sıte yardımcı olur: Honda Yedek Parça | OtoSuperMarket.com (http://www.otosupermarket.com/HONDA,LA_158-2.html#labels=427-2)

ayrıca tec uyelerıne ozel ındırım yapıyolar .

SErhat.
17-08-2013, 18:20
Ridvan'in yazdiklarini bir uygulayin. Ben de ayni sorundan sikayetciydim. Hos hala da sikayetciyim ya.. Arka fren icin yeniden bir ayar yapilsin. Gerekirse arka kampana icindeki pabuclar degisebilir ki ben oyle yapmistim. Guzel bir ayarla biraz daha iyilesmisti. Ama askere gelmeden once yine ayni sikayetlerim baslamisti.

Simdi de Brembo on fren diski ve Ebc balata alacagim onler icin. Arkaya da yeniden oem pabuc alacagim ve guzel bir ayar yaptiracagim.

Anca bu sekilde nispeten iyilesme olacagini dusunuyorum.

Ama Honda grubu fren olarak basarili değil bana gore.

Ep3 Type-R'in freni benimkine gore iyiydi, kullanmistim. Ama standart Golf V 1.6'nin ya da Bora 1.6'nin frenleri kadardi yine bana göre Typer'in fren performansi. Honda'da durum bu bana gore.

ruudvan
17-08-2013, 19:21
aracım 12 yaşında henuz arka kampanaları degıstırmedım.
on dıskler 2 senelık ebc
on fren balataları 6 aylık brembo
komple yenı hıdrolık dot4 6 aylık
fren merkezı tamır takımı ve bakımı 3 senelık.
suan frenlerım bana gore gayet standart honda frenıne gore daha ıyı.
bnce arkadan cok on tarafa bıraz yatırım yaparsan daha ıyı olucak

usttekı postumda yazdıklarıma ek olarak
guzel bı dısk (duz standart yada brembo cızgılı deıl hariç)

orta karar bı balata.
ferodo ebc(genelde toz ve ses sıkayetı var)ate,brembo,

hakzer
17-08-2013, 22:29
Bende de 2005 es var, iki sene önce önlere stoptech delikli çizgili disk ve ebc red stuff balata ile arkalara sadece oem balata almıştım 100 km hızın üstündeki ses dışında gayet memnundum ve fren performansı öncesine göre çok iyi olmuştu. Ayrıca balata tozu 2-3 senedir olmadığı için jant temizleyici taşımıyordum araçta.
Temmuz başında red veya yellow stuff bulamadığım için orjinal balataları servisten aldım ve önlere takdırdım; ancak arabada abs olduğunu tekrar hatırladım diyebilirim. Gerçekten stoptech ve ebc li frenlerim orjinala göre mükemmelmiş onu anladım
Belki delikli ve çizgili stoptechlerde orjinal balata kullandığım için olabilir fakat orjinal balatalarda spor disklere rağmen hiç ses yok huzur var.
Ama dayanamadım belkide hep geç fren yapmaya alıştığımdan bugün yeni siparişlerim elime ulaştı bu sefer aynı disklere yellow stuff takacağım.

Bu arada ebc nin distiribütörünün eline dün yeni malzemeler ulaştı.

Emrecan-R
17-08-2013, 22:49
Ridvan'in yazdiklarini bir uygulayin. Ben de ayni sorundan sikayetciydim. Hos hala da sikayetciyim ya.. Arka fren icin yeniden bir ayar yapilsin. Gerekirse arka kampana icindeki pabuclar degisebilir ki ben oyle yapmistim. Guzel bir ayarla biraz daha iyilesmisti. Ama askere gelmeden once yine ayni sikayetlerim baslamisti.

Simdi de Brembo on fren diski ve Ebc balata alacagim onler icin. Arkaya da yeniden oem pabuc alacagim ve guzel bir ayar yaptiracagim.

Anca bu sekilde nispeten iyilesme olacagini dusunuyorum.

Ama Honda grubu fren olarak basarili değil bana gore.

Ep3 Type-R'in freni benimkine gore iyiydi, kullanmistim. Ama standart Golf V 1.6'nin ya da Bora 1.6'nin frenleri kadardi yine bana göre Typer'in fren performansi. Honda'da durum bu bana gore.

dh de yazan abi senmisin yoksa :)

Fatih
18-08-2013, 00:22
aracım 12 yaşında henuz arka kampanaları degıstırmedım.
on dıskler 2 senelık ebc
on fren balataları 6 aylık brembo
komple yenı hıdrolık dot4 6 aylık
fren merkezı tamır takımı ve bakımı 3 senelık.
suan frenlerım bana gore gayet standart honda frenıne gore daha ıyı.
bnce arkadan cok on tarafa bıraz yatırım yaparsan daha ıyı olucak

usttekı postumda yazdıklarıma ek olarak
guzel bı dısk (duz standart yada brembo cızgılı deıl hariç)

orta karar bı balata.
ferodo ebc(genelde toz ve ses sıkayetı var)ate,brembo,
Ben söyleyince millet inanmıyor.
2000 model 1.4 İS şuan 253 binde arka kampanalar orjinal üzerinde.
Adamlar uzun ömürlü parça kullanıyorlar.

kahramanoğlu
18-08-2013, 07:55
bosch marka balata kullanırsan yumşak balatadır erken biter ama titreme yapmaz set balatalar şağlam tutar geç biter ama titreme sorunu vardır kampanaları her bakımda temizlemenin faydası vardır. tabi duruma kampana torna görebilir :D

onn_dear
18-08-2013, 09:12
Vites kuculterek durdursun :D ne yapsan mukemmel olmuyor

Evrenoz
18-08-2013, 09:14
Brembo diskler ve ate balatalar bir nebze olsun iyileştiriyordu fren performansını.. Özellikle sık fren-gaz kullanılan pist koşullarında. Bunun haricinde lastiklerin de frenleme için ayrı bir unsur..

Daha üst seviye fren performansı istiyorsan komple fren kitilerini araştırman gerekebilir.

Risendark
18-08-2013, 09:21
ilginç abi benim civicte yüksek hızdayken frene azcık dokun cama yapışacak kadar frenleme yapıyor :D abansam camdan çıkarım heralde... ama ben fren ekip manlarını yeni değiştim bosch marka disk taktım 4 tane sıfır (480 lira tuttu sadece disk) balatalarımıda değiştim kaliteli ürünlerle ayrıca lastiklerimide sıfır cooper tires taktık mükemmel şuan da...ama önemli bi unsur daha var Lastikler... eğer lastiklerin eskiyse yani sertleşmişse araba yeri tutmaz böyle fren tepkiside kötü olur diye biliyorum... inşallah düzelir değiştiğiniz ürünlerin iyisini alın...