PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Barış MANÇO'nun müthiş cevabı

-ER-
21-06-2008, 13:46
Barış Manço'nun müthiş cevabı
Barış Manço Fransa'da bir televizyon kanalının canlı yayınına konuktur...

Küstah bir spiker vardır ve Barış Manço ile dalga geçmektedir... Sürekli, "İşte Türk, yani barbar, vahşi vs..." demektedir...

Barış Manço daha fazla dayanamaz ve spikere "yanınızda kâğıt para var mı?" diye sorar!

Bu soruya spiker şaşırır ve "evet var ama n'olacak" der...

Barış Manço ısrar edince spiker cebindeki kâğıt paraları çıkartır... Bu olaydan az önce Barış Manço canlı yayında "Anahtar"adlı şarkısını söylemiştir... Bu şarkınınn bir bölümü şöyledir:

"Beş Akif- bir Saat Kulesi,
İki Kule-bir Fatih,
Beş Fatih-bir Mevlana,
İki Mevlana-bir Sinan"

Bu şarkı bir matematik sorusudur ve şarkıda da adı geçen kişiler o dönemdeki Türk parası olan banknotların arkasında fotoğrafı olan kişilerdir...

Barış Manço spikere sorar:
"Bu paranızda fotoğrafı olan kişi kim?"

Spiker:
"General......."

Barış Manço diğer paralardaki fotoğrafları olan kişileri de sorar, spikerin verdiği cevaplar hep aynıdır, "General.......", "Amiral...........","Komutan............." Spikerin bu "falanca General, falanca Amiral, "falanca Komutan" cevabından sonra, bu sefer de Barış Manço cebinden Türk paralarını çıkarır... Spikere derki:

"Bu parada fotoğrafı olan kişi Mehmet Akif Ersoy'dur. Şairdir... Bu fotoğraftaki kişi Mevlana'dır. Düşünürdür... Bu paradaki fotoğrafı olan kişi Fatih Sultan Mehmet'dir.Adaletin sembolüdür... Bu paradaki kişi ise Atatürk'tür. "Yurtta barış,dünyada barış" diyen kişidir... Bizim paralarımız bunlar... Biz Türkler ince ruhlu,kibar, medeni insanlar olduğumuz için paralarımızın arkasına "şairlerimizin","düşünürlerimizin","bilim adamalarımızın" fotoğraflarını bastık... Siz Fransızlar kendiniz barbar, vahşi olduğunuz için paralarınızınn arkasına hep savaş Adamlarının fotoğraflarını basmışşnız!" der...

Barış Manço'nun bu müthiş cevabından sonra, televizyon yöneticileri canlı yayını keserler, ve spikeri oradan kovarlar, başka bir spiker yerine gelir ve canlı yayın yeniden başlar, yeni spiker Barış Manço'dan ve Türkler'den özür diler, programa böylece devam edilir...
alıntıdır ama güzelmiş :) benim hoşuma geldi

Mr.K
21-06-2008, 13:48
vaayy iimis :)

KMR2-GT
21-06-2008, 13:52
yaw türkler neden her ortamda birilerini oturtmak zorunda kalıor anlamıorum:D
bizi nie kimse sevmior:D

Göki,ZD
21-06-2008, 13:52
bunu biliyordum ama fransız değilde italyan diye biliyodum alıntı ola ola değişiklik lere uğruyorlar artık

hatırlattığın için saol Erel :):)

Göki,ZD
21-06-2008, 13:54

kardeşim boşuna demiyoruz TÜRKÜN TÜRK DEN BAŞKA DOSTU YOKTUR. :)

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

DÜN AKŞAMKİ MAÇ FENA ALINGAN YAPTI BENİ YA :)

-ER-
21-06-2008, 13:58
Hangi Atilla ?
Atilla İlhan yıllar önce Fransa'da yaşadığı bir olayı televizyonda izleyicilerle paylşıyor.
Kütüphaneye giden ve forumunu dolduran İlhan, kütüphanecinin şu sorusuyla karşılaşıyor;

- Bu isim tarihteki Atilla, değil mi?
- Evet.
- Öyleyse sana kitap yok.

Bu anı, batı'nın "Atilla" isimine, Türklere ve Türk tarihine bakışını iyi örnekliyor sanırım.

Dragger
21-06-2008, 13:59

ALEMİN DERDİ BEN OLMUŞUM DEMEK Kİ ZAMANINDA FENA KOYMUŞUM :D

BKZ : Osmanlı, Kurtuluş Savaşı, Çanakkale :)

Göki,ZD
21-06-2008, 14:00
Herkes Fena Dolu Ya :) Bu Sıralar Patlamaya Hazır Bomba Gibiyiz :)

-ER-
21-06-2008, 14:01
Böyle bir alıntıda yapabilri :D

Hangi Atilla ?
Atilla İlhan yıllar önce Fransa'da yaşadığı bir olayı televizyonda izleyicilerle paylşıyor.
Kütüphaneye giden ve forumunu dolduran İlhan, kütüphanecinin şu sorusuyla karşılaşıyor;

- Bu isim tarihteki Atilla, değil mi?
- Evet.
- Öyleyse sana kitap yok.

Bu anı, batı'nın "Atilla" isimine, Türklere ve Türk tarihine bakışını iyi örnekliyor sanırım.

Onuralp
21-06-2008, 14:09
wAAAY çoook iimiş. Laf öle deil böle sokulur! :)
Ruhu şaad olsun.

KMR2-GT
21-06-2008, 14:10
o zaman bende bu tür bişi anlatim,çok oldu okuyalı bazı yerleri yanlış olabilir.:)

Atatürk le bir ingiliz komuton bizim cephelerden birinde karşılaşmışlar ve hemen yanlarında bizim bi askerimiz duruyormuş,sonra asker Atatürk ü görünce hazır ol a geçmiş,ingiliz komutan bi iteklemiş askeri asker yere yığılmış kalmış
ingiliz demiş ki siz bu orduyalamı bizi yeniceksiniz demiş
sonra Atatürk kaldırmış askeri kulağına bişi söylmeiş.ingilizede demiş ki "bi daha dene.." ingiliz itekliyormuş itekliyormuş bir türlü düşmüyormuş asker..
sorna ingiliz sormuş Atatürk e ne dedin askere diye
Atatürkte demiş ki "senin düşman olduğunu söyledim" demiş :)

miniks
21-06-2008, 14:14
Allah rahmet eylesin

Serencebey
21-06-2008, 14:19
Bir Anektodda benden, sanırım en bilineni;

Ataturk, kurmaylarıyla beraber Kurtulus savasını kazandıkları ıcın verdigi bir yemekte Ingiliz bir yoneticinin kendisine ters ters baktıgını gorur. Yaverini gonderek sebebini sormasini ister. Yaver Gider ve Ata'ya Şu cevapla gelir " Atam, Kurtulus savasinda siz onun babasini oldurmussunuz ondan boyle bakıyormus ondanmıs size bu kini der." Atatürk yaverine "Sor bakalım babasının orda ne işi varmiş" der.

Vtec-SEDAN
21-06-2008, 14:25
1 tane de benden gelsin o zaman :icon_tup:

Atatürk İzmir’in kurtuluşunda halkın coşkun gösterileri arasında kalacağı evin önüne gelince, kapının önüne serilmiş bayrağı görünce durdu: Bu, ipekten kocaman bir Yunan bayrağı idi. Üzerine basılarak geçilecek bir yol halısı gibi serilmişti:
Kapıdaki kalabalık halk yalvarıyordu:
-Buyurunuz, geçiniz. Bizim öcümüzü alınız! Yunan Kralı, bu evden içeri, bizim bayrağımıza basarak girmişti. Siz lütfedin. Bu karşılıkla o lekeyi silin! Burası sizin şehrinizdir. Bu ev sizin evinizdir. Bu hak sizindir.
Atatürk, o yerde serili bayrağın önünde, bulunduğu noktada kaldı. Çevresindekilere tatlılıkla baktı.
-O, geçmişse hata etmiş. Bir ulusun bağımsızlık simgesi olan bayrak çiğnenmez. Ben onun yanlışını tekrar edemem.
Bayrağı yerden kaldırttı, bembeyaz mermerlere basarak içeri girdi.

Shadow_Dancer
21-06-2008, 14:28
Çok güzel çok muazzam bi cevap daha öncede görmüştüm

TT_BOY
21-06-2008, 14:48
Allah (cc) rahmet eylesin ruhun şaad olsun Barış ağabey..

TarikS
21-06-2008, 15:24
Barış Manço rahmetli iyi bozmuş gâvuru..

Konudaki diğer anektodlar da güzel..Paylaşım yapan herkese teşekkürler..

B.Battal
22-06-2008, 15:36
helal olsun barış abidende böyle bi karşılık beklenirdi hiç biyerde türkleri, türklüğü ezdirmemiş hep yüceltmiştir allah rahmet eylesin..

ibrahim
22-06-2008, 15:41
allah rahmet eylesin güzel laf lar sölemiş barışmanço çok harika bir kişilikti japonlar ona tanrı gibi tapıyolardı türklerin japon larla olan ilişkileride barışmanço sayesinde olmuştur bunu hepimiz iyi biliyoruz

umut01
22-06-2008, 20:16
çok sağlam cevaplar var konuda. hepinize teşekkürler.

vtecburhan
22-06-2008, 20:21
süper bii cevap vermiş ........

mekanı cennet olsun

TAM35GNY
22-06-2008, 23:09
Allah rahmet eylesin

Eriador
23-06-2008, 04:53
bu soylenti daha once cok defa burda yayinlanladi yok baris manco degilde nasrettin hoca diyenler old.Gercegi nedir bilmiyorum ama Baris Manco bunu yapabilcek buyuklukte bi adamdi.

* yazim imla hatalari ile dolu lutfen kusra bakmayin ing klavye ye sahip olan bi laptopan yaziyorum.

by_hayali
23-06-2008, 08:22
Allah rahmet eylersin. Ağzına sağlık

sLp
23-06-2008, 13:00
Borusu Türk'e öten pişman oluyo sanırım :)

ozKn
23-06-2008, 14:48
o zaman bi tanede benden gelsin :icon_tup:

Mehmet Akif Ersoy tüm şairlerin toplandığı bi yere gidiyor.Aralarından yabancı bir şair çıkarak Mehmet Akif'e alaycı bi şekilde :
-Siz veterinermişiniz diyor.
Mehmet Akif Ersoy'da :
-Noldu bi yerenizmi ağırdı

diyor ve yabancı şair öylece kalıyor :)