PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel hakkında bir kaç soru !!!

Risendark
22-08-2013, 21:37
Abiler biraz baktım ama herkes ayrı bi telden çalmış nette... Şimdi kafamda bi kaç soru var aydınlatmam gereken :)
1- Dizelde hangi tür duman gördüğümüzde korkmalıyız.
2-Dizel neden siyah duman atıyor motor bitik olduğundan mı?
3-Yazılımlı dizellerde aşırı derecede siyah duman atma olayı dikkati mi çekiyor bu korkulması gereken bişey mi neden oluyor ?
4-Dizelin şıkırtılı çalışması normal mi?
5-Beyazla karışık siyah duman atan arabada nasıl bi sıkıntı vardır?
6- Ha birde dizele yazılım yapılıyor ama motora haddinden fazla beygir mi verilmiş oluyor yoksa motorun kaldırabileceği kapasiteye göre mi veriliyor beygir???

sorular bunlar.sizleride yordum biraz uzun oldu ama :) herkese şimdiden teşekkürler...

tdipower
22-08-2013, 21:39
dizel uzmanları birazdan seni aydınlatır kardeşim :)

Risendark
22-08-2013, 21:41
dizel uzmanları birazdan seni aydınlatır kardeşim :)

:) bekliyoruz abi bakalım :)

Kadyr
22-08-2013, 21:47
La senden iyi uzmanmi var kanki el atsana duruma ben duman olayindan cakmam cunku:)
Hard yazilim yaparsan siyah duman atar yani turbo yeterince hava yetistiremez olur biraz ciğ yakit atar araba.bende yazilim var dumansiz.
Yeni arabalardada siyah duman atabiliyor sanirim devirsiz kullaniyorlar arac kurum yapiyor.bende hic duman yok cunku

Risendark
22-08-2013, 23:06
La senden iyi uzmanmi var kanki el atsana duruma ben duman olayindan cakmam cunku:)
Hard yazilim yaparsan siyah duman atar yani turbo yeterince hava yetistiremez olur biraz ciğ yakit atar araba.bende yazilim var dumansiz.
Yeni arabalardada siyah duman atabiliyor sanirim devirsiz kullaniyorlar arac kurum yapiyor.bende hic duman yok cunku

anladım abi bi soru cevaplandı teşekkürler
@tdipower abi sen hakkaten dizel uzmanı sayılırsın konularında okumustum aydınlat beni biraz :D

Oznsrl
23-08-2013, 00:33
siyah duman hiç yazılım olmasada atar ilk yüklenmede bütün mazot yanmadığı için olan bi durm gibi bişey dye biliorm yazılım oluncada haddiden fazla açılınca süreklide attığı oluor yazılıma göre

şıkırtılı çalışmasıda benzn gibi bujiyle çakarak deilde basnçlı hava ile patlatarak yakıldığı için o şıkırtılılar patlama sesi

dizel motorlar basınca dayanıklı motorlardır orjinal turbo ile istediğin yazılımı yap biyer kırılıcaksa en son ihtimal motordur :)

OMTech
23-08-2013, 20:22
bu soruları serdara cevaplatmakta olmaz kardeşim adam uzay teknolojisi kullanıyor :) ben dizelden onun kadar anlasam bende kenara çekilirdim sadece çözülemez denen yerde devreye girerdim..

ben acemi dizelci olarak bildiğim kadarıyla yardımcı olayım size..

1) kışın soğuk havaları saymazsak normal şartlarda dip gazda mavi duman görürseniz tırsabilirsiniz. hafif atılan beyaz su buharı dizel araçlarda çok belli olmaz (standart yazılımda bile yakıt beyazı öldürecek kadar siyah dumanlı olduğundan)

2) motorun bitik olmasıyla alakası yok dizel yakıt benzine göre daha kalındır ve ateşlemeyle değil patlatma ile enerji dönüşümü sağlar.

3) korkulacak bir durum yok olay yazılımcı arkadaşın parmaklarında bitiyor. o yakıt haritasında yakıt değerlerini ne kadar zıplatırsa o kadar duman atarsınız.

4) araçtan araca değişir. E350 cdi şakırtılı çalışıyorsa sıkıntı vardır ama 1.4 68lik tdci fiestalar yada bizim 3 silindir ibizalar için olağan bi durum. yine sebebi ateşleme yerine yüksek sıkıştırma altında patlama ile hareket gerçekleşmesi.

5) değişik sebepleri olabilir fakat ilk akla gelen conta yanığından dolayı yakıt ile su karıştığıdır.

6) iş yine yazılımcıda yada eski tip kara düzen dizelse pompa ayarını yapan kişide biter. aşırı yükleme diye bişey yoktur. her turbonun pompanın enjektörün limit değerleri üç aşağı beş yukarı bellidir.

Risendark
26-08-2013, 22:15
bu soruları serdara cevaplatmakta olmaz kardeşim adam uzay teknolojisi kullanıyor :) ben dizelden onun kadar anlasam bende kenara çekilirdim sadece çözülemez denen yerde devreye girerdim..

ben acemi dizelci olarak bildiğim kadarıyla yardımcı olayım size..

1) kışın soğuk havaları saymazsak normal şartlarda dip gazda mavi duman görürseniz tırsabilirsiniz. hafif atılan beyaz su buharı dizel araçlarda çok belli olmaz (standart yazılımda bile yakıt beyazı öldürecek kadar siyah dumanlı olduğundan)

2) motorun bitik olmasıyla alakası yok dizel yakıt benzine göre daha kalındır ve ateşlemeyle değil patlatma ile enerji dönüşümü sağlar.

3) korkulacak bir durum yok olay yazılımcı arkadaşın parmaklarında bitiyor. o yakıt haritasında yakıt değerlerini ne kadar zıplatırsa o kadar duman atarsınız.

4) araçtan araca değişir. E350 cdi şakırtılı çalışıyorsa sıkıntı vardır ama 1.4 68lik tdci fiestalar yada bizim 3 silindir ibizalar için olağan bi durum. yine sebebi ateşleme yerine yüksek sıkıştırma altında patlama ile hareket gerçekleşmesi.

5) değişik sebepleri olabilir fakat ilk akla gelen conta yanığından dolayı yakıt ile su karıştığıdır.

6) iş yine yazılımcıda yada eski tip kara düzen dizelse pompa ayarını yapan kişide biter. aşırı yükleme diye bişey yoktur. her turbonun pompanın enjektörün limit değerleri üç aşağı beş yukarı bellidir.
teşekkürler baya geniş bi açıklama olmuş abi eyvallah :)