PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SGK'dan Gelen Ceza

aykt22
25-08-2013, 23:14
Geçen yıl liseden mezun oldum üniversiteye gitmedim 1 yıl dershaneye gittim hazırlandım 1 yıl boştaydım bu yıl sınava girdim sınavlardan sonra sigortalı bir işe girdim girmemle birlikte eve bir tebligat geldi aylık 112 TL den 13 aylık Gelir tespiti yaptırmadığım nedeniyle 1500 tl küsür ceza geldi itiraz hakkım nedir bir bilgisi olan varmı abilerim ?

Vtec_2
25-08-2013, 23:36
Zorunlu issizlik sigortasidir. Lise bitimiyle birlikte saolsun devletimiz egitimin bittigini gorup aylik issizlik sigortasi yapiyor. Maalesef onu odemek zorundasin.

aykt22
25-08-2013, 23:39
Yani sgkya gittim televizyonlar gazeteler bu yasayı bas bas bağırdı dedi yani ben onların oluşturduğu sistem yüzünden 1 yıl herşeyden vazgeçtim ben yasaları televizyon aracılığıyla takip etmek zorunda değilim. ve daha öncesinde hiç bir tebligat gelmedi eve sistemdede öyle gözüküyor

aykt22
25-08-2013, 23:40
Zorunlu issizlik sigortasidir. Lise bitimiyle birlikte saolsun devletimiz egitimin bittigini gorup aylik issizlik sigortasi yapiyor. Maalesef onu odemek zorundasin.

bende ödemeyi göze aldım ama yasal açıdan az biraz şansım varsa sonuna kadar gitmek ısterım

Vtec_2
25-08-2013, 23:48
Yasal acidan dedigim gibi bunun kurtulusu yok. Indirimde yok. Sana gelen odeme emri neyse onu ufak ufak odeyerek kapatabilirsin. Bunuda haber olarak verdiler fakat uzerinde cok durulmadi. Ve suan ssk lar bole odeme emri elinde olan biton insanla kayniyor.

aykt22
25-08-2013, 23:50
Çok can sıkıcı bir durum abi tam üniversiteye başlıycakken 1500 lira hiç yok yere koyuyor yani insana teşekkür ederim bilgiler için.

kickbuttowski
25-08-2013, 23:51
Nasıl yani şimdi benim ssk borcum olabilir mi? Kimlere geliyor bu ceza?

Vtec_2
25-08-2013, 23:51
Rica ederim kardesim. Maalesef yapacak birsey yok. Allah kolaylik versin.

Vtec_2
25-08-2013, 23:52
Nasıl yani şimdi benim ssk borcum olabilir mi? Kimlere geliyor bu ceza?
Buyuk postanelerden tc kimliginle sifre al. 2 tl bi para oduyorsun. Ordan varsa borcunu gorebilirsin.

PiscocuK
25-08-2013, 23:53
bunun kontrolü nasıl nereden yapılıyor?

aykt22
25-08-2013, 23:55
Birde öğrendiğime göre kesin olmamak kaydıyla ben sigortalı bir işe başladığım için haberim oldu işe girmesem gelir testi yaptırsam çıkan borç siliniyormuş arkadaşlar işe girdim 800 tl aldım 1500 tl borc geldi :)

onursumer
26-08-2013, 00:21
25 yaşa kadar aile sorumluluğunda siliniyordu sanırım emin değilim bunla ilgili bir konu vardı bulamadım çok tartışılmıştı

Berkayy
26-08-2013, 03:21
Öncelıkle geçmiş olsun. Nasıl oluyor bu dava? Benımde lise bitti sigortalı işte çalıştım ve çıktım. Şimdi üniversiteye başlıycam. Arada zaman olarak boşluk yok. Banada ceza kitlemesinler?

Vtec21
26-08-2013, 07:25
Benimde üniversite bitti, sigortalı bir işte çalıştım ve 2 ay evvel ayrıldım.
Bu konuyu internetten araştırdım, 2 ay boşta kaldığım için 104 TL görünüyor bende. :beuj:

Link şu; https://sgk.ziraatbank.com.tr/

TC Kimlik no bölümüne TC kimlik numaramızı, Sorgu tipini ise : GSS PRİM-13 'ü işaretliyoruz ve kod doğrulama kısmını da doldurup sorgula sekmesine tıklayarak borcumuzun olup olmadığını öğreniyoruz.

slowmotion
26-08-2013, 08:14
Benimde üniversite bitti, sigortalı bir işte çalıştım ve 2 ay evvel ayrıldım.
Bu konuyu internetten araştırdım, 2 ay boşta kaldığım için 104 TL görünüyor bende. :beuj:

Link şu; https://sgk.ziraatbank.com.tr/

TC Kimlik no bölümüne TC kimlik numaramızı, Sorgu tipini ise : GSS PRİM-13 'ü işaretliyoruz ve kod doğrulama kısmını da doldurup sorgula sekmesine tıklayarak borcumuzun olup olmadığını öğreniyoruz.

kesinlikle herkes kontrol etmeli bu ziraat linkini...

eski konu : http://www.techturkey.com/forum/sohbet/106960-nedir-bu-gss.html

yagizs
26-08-2013, 09:30
23* YA***** SO***** 23* 740,69 Öd

740 görünüyor bendede, diplomayı alır almaz sigorta girişim yapıldı bu borc nerden cıktı ki sgk yı arıyorum saglıklı cevap yok

yakuza
26-08-2013, 10:20
daha cok borclanacaz :)

Yiğit Ş.
26-08-2013, 10:22
gazeteler, haberler bas bas bağırdı zamanında. şimdi bu borç nerden çıktı deniliyor..

MazdaSpeed
26-08-2013, 10:48
Ben de lise bittikten sonra sigortalı olarak çalışıyo gözüküyodum 1 sene boyunca sonra üniversiteye girince çıkışım yapıldı fakat şimdi sorgulamayı yaptım herhangi bir borçla karşılaşmadım

Cankaraca
26-08-2013, 10:54
Okumayan bir arkadaşıma 2500 lira borç çıkmıştı. Ödemek zorunda kaldı hepsini. Eğer okuduğunuz halde size borç çıkarmışlarsa , öğrenci belgenizle bağlı olduğunuz sgk ya başvurun. Siliyorlar çıkarttıkları borcu.

denizalpakinci
26-08-2013, 11:49
Bende de 1357 lira görünüyor,liseden mezun olduğum yıl üniversiteye yerleştim neyin borcu şimdi bu?

Günkut
26-08-2013, 14:06
gazeteler, haberler bas bas bağırdı zamanında. şimdi bu borç nerden çıktı deniliyor..

Konu hakkına bilgin varmı ? Yoksa boş yazmaya devammı edicekmisin.

Adam 1 yıl bekledi ,şimdi üniversiteye gidicek ne yapabiliriz diyoruz ,ok ?

Vtec_2
26-08-2013, 14:17
@Günkut , liseden sonra direk üniye girişini yada kayıtını yaptırabılseydi borcu olmayacaktı. fakat liseden sonra 1 sene beklerse o 1 senenin ssk primi ödetiyorlar.

Onur Fatih
26-08-2013, 14:18
bende liseyi bitireli 1 yıl oluyor dersaneye gittim aynı şekil.
işte falan çalışmadım kişi kaydı bulunamadı dedi yok yani borcum öyle mi?

Vtec_2
26-08-2013, 14:22
Bu zorunlu işssizlik sigortası 1.5 sene once haberlerde gazetelerde duyuruldu fakat saolsun medya bunun uzerınde cok durmadı. Normal 3. sayfa cinayeti gibi 1 gün verdi , 2.gün baska bir habere geçiş yaptı.
Şuan içinde ödeme emirleri bir bir dağıtılıyor.
Buda devletin yasal yollarla zorla haraç alması bana göre.

Bad-Fast
26-08-2013, 14:54
yapılcak bişey yok maalesef arkadaşlar seve seve ödencek sonra itiraz edersiniz de bi cacık çıkmaz ..

Vtec21
26-08-2013, 15:06
Beyler verdiğim linkten baktıysanız, eğer borcunuz var ise ödemeler başlığı altında borcunuz gösterilmektedir.
Peki bu sgk borcu nasıl oluştu? Diyenleriniz olacaktır eminim.
Onuda kısaca açıklayayım. 18 yaşını dolduranlar bildiğiniz üzere sgk ya babasının veya annesinin üstünden bakılacağına dair bir belge verilmediği sürece hiçbir sağlık hizmetinden faydalanamıyordu. İşte yeni yasayla bu kişilere devlet tarafından bakılma hakkı geldi. Tabii cuzi bir ücret karşılığında.

Neyse konumuz bu değil. Bu borç sgkya birisinin üzerinden bakıldığınızı belirtmediyseniz veyahut belirtip eğer okuyorsanız sgk ya okuduğunuza dair öğrenci belgenizi sgk ya iletmediyseniz bu borç ile karşılaşabilirsiniz.

Ee baktınız yüklü ve az miktarda borcunuz var ve bu borcu ödemek istemiyorsunuz.
Eğer öğrenciyseniz bu miktarı öğrenci olduğunuz sürece borcu ödemiyorsunuz. Fakat öğrenci değilseniz bu miktarı er yada geç ödemek zorundasınız.
Dikkat : Ödemediğiniz borçlara faiz işlenmekte..

Peki sgk borcum çıktı ve şimdi ne yapmalıyım? Diyecek olacaksanız.

Okuduğunuz okuldan (üniversite, lise) öğrenci belgenizi alın.
İkamet ettiğiniz yerdeki Sosyal güvenlik kurumu (sgk) na yol alın.
Gittiğiniz sgk kurumunda durumunuzu anlatın ve sizi gerekli yere yönlendirecekler.
Yönlendirdikleri kişiye durumunuzu anlatın ve öğrenci belgesini verin. Daha sonrasında zaten gerekli açıklamayı yapacaklardır.
Araştırmalarımın sonucu eğer öğrenci iseniz bunu ispatlarsanız bu borç siliniyormuş

Yiğit Ş.
26-08-2013, 15:21
Konu hakkına bilgin varmı ? Yoksa boş yazmaya devammı edicekmisin.

Adam 1 yıl bekledi ,şimdi üniversiteye gidicek ne yapabiliriz diyoruz ,ok ?

konu hakkında bildim var ki yazdım buraya. arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmışlar. gerekli bilgiler var. velisi fln değilsen arkadaşın kendi işine bak. kimseye akıl vermek zorunda değilim. fikrimi yazdım geçtim. ok ?

S.Özeren
27-08-2013, 01:21
aöf de geçerli mi okul muhabbetine ?

nostra
27-08-2013, 10:12
İşsiz kaldığım dönem içinde bin liradan fazla borcum olmuş.nasıl iş bu aklım almıyor. 6 sene sigortam ödendi.1 kere sigortamdan faydalanıp doktora gittim.eczaneden ilaç alırken muayene borcunuz var dediler..

Günkut
28-08-2013, 19:22
konu hakkında bildim var ki yazdım buraya. arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmışlar. gerekli bilgiler var. velisi fln değilsen arkadaşın kendi işine bak. kimseye akıl vermek zorunda değilim. fikrimi yazdım geçtim. ok ?

Abisiyim ,akıl verme ,ok !

Üniversiteye gidicek bu sene , okul açılınca belge alıp sgkya gidicez sonucu buraya yazarım arkadaşlar ,teşekkürler.

PiscocuK
28-08-2013, 19:27
Beyler verdiğim linkten baktıysanız, eğer borcunuz var ise ödemeler başlığı altında borcunuz gösterilmektedir.
Peki bu sgk borcu nasıl oluştu? Diyenleriniz olacaktır eminim.
Onuda kısaca açıklayayım. 18 yaşını dolduranlar bildiğiniz üzere sgk ya babasının veya annesinin üstünden bakılacağına dair bir belge verilmediği sürece hiçbir sağlık hizmetinden faydalanamıyordu. İşte yeni yasayla bu kişilere devlet tarafından bakılma hakkı geldi. Tabii cuzi bir ücret karşılığında.

Neyse konumuz bu değil. Bu borç sgkya birisinin üzerinden bakıldığınızı belirtmediyseniz veyahut belirtip eğer okuyorsanız sgk ya okuduğunuza dair öğrenci belgenizi sgk ya iletmediyseniz bu borç ile karşılaşabilirsiniz.

Ee baktınız yüklü ve az miktarda borcunuz var ve bu borcu ödemek istemiyorsunuz.
Eğer öğrenciyseniz bu miktarı öğrenci olduğunuz sürece borcu ödemiyorsunuz. Fakat öğrenci değilseniz bu miktarı er yada geç ödemek zorundasınız.
Dikkat : Ödemediğiniz borçlara faiz işlenmekte..

Peki sgk borcum çıktı ve şimdi ne yapmalıyım? Diyecek olacaksanız.

Okuduğunuz okuldan (üniversite, lise) öğrenci belgenizi alın.
İkamet ettiğiniz yerdeki Sosyal güvenlik kurumu (sgk) na yol alın.
Gittiğiniz sgk kurumunda durumunuzu anlatın ve sizi gerekli yere yönlendirecekler.
Yönlendirdikleri kişiye durumunuzu anlatın ve öğrenci belgesini verin. Daha sonrasında zaten gerekli açıklamayı yapacaklardır.
Araştırmalarımın sonucu eğer öğrenci iseniz bunu ispatlarsanız bu borç siliniyormuş

ben linki bulamadım?

edit: önceki sayfadaymış..zıçtık

Mutu
28-08-2013, 19:40
25 yaşa kadar aile sorumluluğunda siliniyordu sanırım emin değilim bunla ilgili bir konu vardı bulamadım çok tartışılmıştı

Üniversite eğitimine devam etmesi durumunda geçerli bu. Okumuyorsa, 18den sonra gelir testi yaptırmak gerekiyor diyebiliyorum.

ensoztrk
28-08-2013, 19:44
Abiler yazılanların hepsini okumadımda dün banada kağıt geldi. Gittim sordum okumaya devam ediyormusun dedi. Evet dedim. Borç gözüküyor ama öğrenci belgesini verdiğinde siliyorlarmış borcu. Bitirenler için de okulu bitirdikten sonra. Okulu bitirdim diye baş vurmaları gerekiyormuş.

Volkann
28-08-2013, 19:58
okulumu bitirir bitirmez işe girdim 247 tl borç gözüküyor ? peki bu borca faiz biniyor mu ?
birde kasım dönemınde askere gidiyorum askerdeyken yapmamız gereken birşey var mı ? birde ordan bindirmesinler?

Murat Ç.
28-08-2013, 20:01
nereden öğreniyoruz borç olup olmadığını :)

OnurGTI
28-08-2013, 20:04
Ben liseyi bitirir bitirmez, boşta durmadan üni kaydoldum ve hala da okuyorum..

Ziraat'in sitesine girdiğim zaman "ON***** BO***** 2529,76" şeklinde 2530 TL borç gözüküyor..

Ne yapmam gerekiyor yani benim şimdi ?

nostra
28-08-2013, 20:08
https://sgk.ziraatbank.com.tr/

sorgu tipine gss 13ü işaretleyin.

PiscocuK
28-08-2013, 20:13
yarın ilk iş sgk ya gitmek şart oldu...mutlaka mantıklı açıklamaları vardır..eşim çalışmıyor ve bir dünya borç çıkartmışlar

onursumer
28-08-2013, 20:14
@onur

oğrenci belgenle sgk ya başvuru yapman gerekiyor

OnurGTI
28-08-2013, 20:15
@onur

Götürmüştüm ama sisteme girmemişler sanırım.. Bidaha götüreyim en iyisi yoksa ciddi ciddi sağlam borç kitleyecekler..

PiscocuK
28-08-2013, 20:20
@onur

onur aöf de geçerli oluyormu acaba bilgin varmı?

Volkann
28-08-2013, 20:24
okulumu bitirir bitirmez işe girdim 247 tl borç gözüküyor ? peki bu borca faiz biniyor mu ?
birde kasım dönemınde askere gidiyorum askerdeyken yapmamız gereken birşey var mı ? birde ordan bindirmesinler?

aynı zamanda aöf tede kaydım var onun belgesini versem olur mu ? yusuf yusuftayım bilen kişi varsa lütfen cvp...

Mutu
28-08-2013, 21:06
Götürmüştüm ama sisteme girmemişler sanırım.. Bidaha götüreyim en iyisi yoksa ciddi ciddi sağlam borç kitleyecekler..

Benim 4. seferde oldu. Acele etmeyiniz. :)

Çalışan personeller çok kıt. Durumu anladıklarından emin olunuz. :icon_tup:

Risendark
28-08-2013, 21:18
ben üniversiteyi kazandım yeni 18 yaşındayım bize vurmuyordur inşallah...

SiMaO
28-08-2013, 22:44
Benimde 2.400 küsür bi borç çıkıyor
Benim lise bitti hemen 2 senelik üni okudum o uzadı 3 senede bitti
diplomayı aldım 2 ay sonra AÖF kayıt oldum şuan okuyo gözüktüğüm halde bu kadar borç çıktı.
SGK'ya diplomayıda götürmem lazım mı yoksa AÖF'den öğrenci belgesi yeterli olucak mı acaba

Vtec21
28-08-2013, 22:50
@SiMaO

Her iki belgenizi de yanınızda götürmeniz de fayda var bence. Aksilik olmasın. Hem diploma fotokopinizi çekip yanınızda bulundurun, hemde AÖF öğrenci belgesini alıp uğrayın.

denizalpakinci
28-08-2013, 23:57
Bu gün bi arkadaşım olayı sorup soruşturmak için SGK ya gitti,karşılaştığımız olay bi hayli ilginç.2012 senesinde hala öğrenciyken SGK ya 'Babamın sigortasından yararlanmak istemiyorum' diye bir talepte bulunmuş sözüm ona,düşürmüşler sigortadan.
Sonuç olarak o yıllarda öğrenci olduğunu belgeleyecek birşey istediler.Arkadaşım bu yıl mezun oldu dolayısıyla diploma vs iş görecek diye düşünüyoruz.

Benimde borcum çıkıyor ben okuldan ayrıldım,ama şanslıyım o 2010-2011-2012 yıllarına ait öğrenci belgelerimi buldum.