PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Led Far Ampülleri ve Odaklama

GokhanRS
31-08-2013, 16:01
Led far ampülleri hakkında test eden arkadaşların fikirleri nedir?

park ampülü değil ama sadece h4 h7 h1 h11 v.s gibi standart far ampüllerinden bahsediyorum.

bu smd powerled v.s gibi ıvır zıvır bilgilerle satılan bu led far ampülü takıpta odaklama yapabilen araç görmedim.

bu led ampüllerle odaklamayı başarıpta karşı tarafının gözünü mikmeden aydınlatmayı başaran var mı? ben henüz çözemedim mercekli farda bile ortalığın sporgazetesine koyuyor.

GokhanRS
31-08-2013, 16:05
mesela bu adamlar kamyonlar için v.s led far yapıp odaklamayı yapmışlar ama fabrika gibi biyer.

yani amatör olarak aramızdan bunla uğraşan başaracağını düşünen var mı? varsa nasıl? yurt dışından geri kalmayalım. artık bişeyleride onlarla yada onlardan önce yapıp yaymak lazım.

Penske Truck Rental Installs Truck-Lite LED Headlights - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=riAtkFlEO98)

riAtkFlEO98

darkmoon
31-08-2013, 16:07
o tip ampüller ledin mantığına ters kalıyor aydınlatmada led tek noktayı aydınlatır halojen ise bütün çevresini aydınlatır o yüzden firmalar halojen kullanıyor.. zaten bu işde lider büyük markalardır philips osram gibi adamlar hala halojen üstünde ar de yapıp ondan maksimum verim almaya çalışıyorlar led denildiği gibi olsa adamlar o tip ürünlerle çokdan girerlerdi pyiasaya benim bildiğim philips yada osramın park ampülleri dışında halojen serisinde led ampülleri yok..

genelde bu tip ürünleri çinliler üretiyor.. performans ampülü düşünürsen nightbreaker 2 yada extreme power normal halojene oranla %100 fazla ışık verir..

GokhanRS
31-08-2013, 16:09
amacım led işini çözmek darkmoon, emin ol ilerde o philips osram dediğimiz firmalarda dalar.

bu gün lambo v.s ledle halogenden fazla aydınlatma yapabilen concept farlar üretebiliyorsa, yurt dışında led far yapıp odaklamayı başarmış firmalar varsa gelecekte led farlara geçicez demektir.

yani pilipis yapmıyor diye araştırmaktan uğraşmaktan geriye kalmamak lazım.

edit: mesela audi de yakın zamanda full led fara geçiş yapacağını duyurmuştu. yani önümüzdeki birkaç senede audi farlarını komle led olarak görebiliriz. halogen hiç kullanmıcak diye bilgiler var.

2013 Audi LED Lighting Technology - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=6iBSgVwUt1I)

6iBSgVwUt1I

darkmoon
31-08-2013, 16:28
anladım konuyu ben yanlış anladım o zaman ben normal piyasada satılan led ampüller v.b sandım..

eğerki lamborginideki audideki led sistemlerden bahsediyorsan o zaman farklı şeylerden bahsetmişiz..

ben şu anda piyasada satılan h7,h1 v.b tarzındaki led ampüller için dedim yukardakileri..

philips osram tabiki üretebilir lambo daki audi deki led sistemini ama kaç kişi alabilir kaç kişi yaptırabilir millet pahalı diye osramın philipsin xenon kitlerine bile yanaşamıyor..

Bende şöyle bir şey paylaşıyım

utfW04kT5Ug

GokhanRS
31-08-2013, 16:31
tamam işte olayda o. onlarınki pahalı. amatör olarak yapılabilirmi? birkaç kişi yapıp başarırsa arkası gelir. insanlar amatör çalışmalarla uyguna mâl ederse led teknolojisi yeni çıktı diyip geçiremezler.

amatör olarak ben tr de ledle odaklamayı çözen görmedim. yurtdışı örnekler var. ancak bizde yok. bu işten anlayan arkadaşlar napılabilir paylaşırlarsa uğraşır deneriz.

edit: birde şu 20 liraya satılan ledleri alıp takmasın arkadaşlar farlarına. odaklama olmayınca gözü çok fena mikiyor.

0M42
31-08-2013, 16:49
utfW04kT5Ug

Benim bu videodan anladığım kadarıyla sıralama yapacak olursak

1 - Xenon
2 - Led
3 - Halogen

Şeklinde sanırım.

yavuz364
01-09-2013, 18:07
Hazır satılan, H1-H7 v.b. ampüllerin gördüklerim denedim ve normal ampül için yeterli olacak göremedim.
Hatta aldığım yurtdışındaki adamlara bunların gücü dediğiniz gibi değil dedim. yanlışlık olmuştur diyim tekrar gönderdikleri bile oldu :)

Ben bu konuda bikaç aydır araştırma yapıyorum hatta şu aralar 2. takım farlarımı aldım ve led e çeviriyorum.. 100 er watt led olacak. uzun, kısa, flaşör hepsi ledli olacak..

Aslında DIY olarak yapılmamasının en büyük nedenlerinden birisi halogen ve xenon lar etrafından ışık verdiği için araba reflektörleri ona göre tasarlanmış ve LED takmak için komple reflektör tasarımını hatta reflektör yerine sadece mercek montajı yapmak lazım (xenon merceği ile aynı şey değil)
O yüzden de çok kolay bir işlem değil. Ben farın içini komple söktüm lede özel mercekler var onlardan aldım, 2-3 ay önce ışık testini yaptım gayet memnun kaldım.. Bittiği zaman güzel bi konu açmayı düşünüyorum..

darkmoon
01-09-2013, 18:36
Aslında DIY olarak yapılmamasının en büyük nedenlerinden birisi halogen ve xenon lar etrafından ışık verdiği için araba reflektörleri ona göre tasarlanmış ve LED takmak için komple reflektör tasarımını hatta reflektör yerine sadece mercek montajı yapmak lazım (xenon merceği ile aynı şey değil)
O yüzden de çok kolay bir işlem değil. Ben farın içini komple söktüm lede özel mercekler var onlardan aldım, 2-3 ay önce ışık testini yaptım gayet memnun kaldım.. Bittiği zaman güzel bi konu açmayı düşünüyorum..

Hayırlı olsun dediğiniz gibi led deki sistem halojenin mantığının tam ters sıfırdan bir modifikasyon istiyor far içi reflektör üstü hazır exenon kitler varkende kimse uğraşmak istemiyor ancak bu işlere çok meraklı hevesli birileri olucak onlarda proje olarak uğraş niyetine yapıyorlar..

bu mercek destekli halojen xenonlara yurtdışında hybrid xenon diyorlar yani yarı xenon yarı halojen sistemli oldukları için.. şu an için ışımada memnun edici bir boyutta fiyat olarakda makul olunca. tercihen ledler drl lerden öteye gidemiyor..

sizin farları çok merak ettim bu arada 100watt la besleme yapıcaksınız gerçi biliyorsunuzdur eminim araçların elektirk tesisat normal 55 watt halojene göre yapılıyor yani kablolarda yüklenme ısınma erime v.b olmasın dikkat edin.

bu arada bir arada viraj aydınlatmasınada el atalım çok yapmak istediğim beğendiğim hemde sürüş açısından çok güvenlikli bir şey faydalı bir şey..