PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motoryat sorgusu

evren22
01-09-2013, 12:36
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-araclari-motoryat-bakimlari-yeni-yapildi-fiber-surat-gezi-keyif-bir-arada-126520559/detay)
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-araclari-motoryat-sahibinden-temiz-bakimli-cuddy-640-135918021/detay/)

bu motoryatlardan birini ileride almayı düşünüyorum bunlardan daha önce kullanan var mı? Kısa süreli tatiller için (1haftalık) uygunmudur içinde yaşamayı düşünüyorum. Saros körfezinde kullanıcam uzun yolculuklar yapmıcam genelde sahilden biraz açılıp demirlemeyi düşünüyorum. Tatil bittiğinde de römorka koyup alacağım lada niva 4x4le garaja çekicem.

civelek
01-09-2013, 13:01
Ustteki ilan eski ve guzel gelmedi gozume makinada eski buyuk ihtimal ama alttaki ilan alinabilir guzel ve modelli tekne

darkmoon
01-09-2013, 13:48
bunlar pek motoryat değil.. alıcaksan ve 5 metre üstüne çıkıyorsan zaten 9 metrelik vergilendirmeye tabii olursun.. o yüzden 9 metreye kadar yani 8.99 a kadar alabilcieğin en büyüğünü almanı öneririm eğerki yaşam alanı istiyorsan 9 metre en az 3 metre genişliğinde çift kamara bir şeyler bakın tuvaleti mutfağıda olur..

almakla bitmez yalnız bunların bakımı ağırdır kışlamaya çekersin zehirlisi boyası patlağı çatlağı varsa onların tamiri en ufak marine tamiri yapan yerde gene 4-5 bin tl yi bulur.. birde evraksız katiyen alma başın ağrır ruhsatı evrakları liman bağlama kağıtları falan tam olsun..

evren22
01-09-2013, 13:59
bunlar pek motoryat değil.. alıcaksan ve 5 metre üstüne çıkıyorsan zaten 9 metrelik vergilendirmeye tabii olursun.. o yüzden 9 metreye kadar yani 8.99 a kadar alabilcieğin en büyüğünü almanı öneririm eğerki yaşam alanı istiyorsan 9 metre en az 3 metre genişliğinde çift kamara bir şeyler bakın tuvaleti mutfağıda olur..

almakla bitmez yalnız bunların bakımı ağırdır kışlamaya çekersin zehirlisi boyası patlağı çatlağı varsa onların tamiri en ufak marine tamiri yapan yerde gene 4-5 bin tl yi bulur.. birde evraksız katiyen alma başın ağrır ruhsatı evrakları liman bağlama kağıtları falan tam olsun..

ilk defa deniz aracı alıcağım için ufaktan başlamak istedim fiyat olarak ve görüntü olarak bunlar hoşuma gitti verdiğim ilanlardan 2.sini almayı daha çok düşünüyorum çünkü onda römorkuda veriyor yaşam alanı olarak biraz ufak olsada wc ve yemek pişirebileceğim ocak temiz su falanda var denizcilik hoşuma giderse ozaman 9 metreye kadar birşey düşünüyorum.

darkmoon
01-09-2013, 14:07
vericeğin vergi aynı ondan söyledim 200 tl idi en son 6 metreyede o parayı vericeksin 9 metreyede :) evrakları tam olsun teknenin ona özen göster başın çok ağrır sonra sende satarken zorlanırsın kimse evraksız tekne almaz ancak acemi bu işlere heves salmış hiç bilmeyen insanlara satıyorlar..

kurtbil
01-09-2013, 14:10
İkisinin de motorları eski, iki zamanlı motorlar. 4 zamanlı ile yakıt farkı var. Ayrıca bakımlarının yapılmaması durumunda tuzlanmaya bağlı sorun çıkarabilir. İyice kontrol ettirmek lazım. Fotoğraflardan çok anlaşılmıyor ama fiberin de durumuna bakmak lazım. Alttan darbesi var mı yok mu diye. Sezonluk evinin önünde takılmak için zaten ikisi de yeterli tekneler

kurtbil
01-09-2013, 14:13
vericeğin vergi aynı ondan söyledim 200 tl idi en son 6 metreyede o parayı vericeksin 9 metreyede :) evrakları tam olsun teknenin ona özen göster başın çok ağrır sonra sende satarken zorlanırsın kimse evraksız tekne almaz ancak acemi bu işlere heves salmış hiç bilmeyen insanlara satıyorlar..

Sahil güvenliğin uğramadığı yerlerde çok var evraksız tekneler. Eskiden bayağı cep telefonu alıp satar gibi bir ticaret anlayışı vardı bu konuda. Noter yok bir şey yoktu alım satımlarda :) Bakınca satın aldığın malın güvencesi bile yoktu :)

darkmoon
01-09-2013, 14:21
Sahil güvenliğin uğramadığı yerlerde çok var evraksız tekneler. Eskiden bayağı cep telefonu alıp satar gibi bir ticaret anlayışı vardı bu konuda. Noter yok bir şey yoktu alım satımlarda :) Bakınca satın aldığın malın güvencesi bile yoktu :)

Biliyorum ondan dedim şimdi o tekneleri 5 metre üzeri olanlar yani zaten 5 metre altında ruhsat zorunluluğu yok.. 5 metre üzerleride milletin elinde kaldı insanlar çünkü evraksız ruhsatsız liman bağlama emri olayan kısaca evrakları eksik teknelerle uğaşmak istemiyor..

Haklılarda bence yakında çünkü o tekneleride sistemden çıkartıcaklar cezalarla bezdirme politikalarıyla bir iki kez afda çıkarmışlardı bu ruhsatsızlara insanlar gelip ruhsat çıkartsın diye v.b marine sektörünü türkiyede dünya standartına getirtmeye çalışıyorlar..

denizcilikle uğraşanlar bilir son 10 yılda devrim niteliğinde yenilikler yapdılar denizcilik alanında en başda vergileri düşürdüler artık 20 metreye kadar kimse gidipde amerika ingiltere bayraklı tenkelerle gezmek zorunda kalmıyor.. işleri sıkılaştırdılar ciddileştirdiler falan güzel oldu bir yandan..

Tekne işi aslında en güzeli türkiyede 3 tarafımızda deniz var bir tane iç denizimiz var tekne işide aslen doğru tekneyi alırsan bakımları dışında bedava.. tek direkli bir şey alsan tüm enerjin yakıtın rüzgar su arıtma cihazın varsa su denizden, oltan varsa yemek denizden :) her şey bedava..

Herhalde bu kadar çok denizi olupda denizcilikle bu kadar uzak ilgilenmeyen millet olarak nadir ülkelerden biriyizidir.. :)

kurtbil
01-09-2013, 14:33
Biliyorum ondan dedim şimdi o tekneleri 5 metre üzeri olanlar yani zaten 5 metre altında ruhsat zorunluluğu yok.. 5 metre üzerleride milletin elinde kaldı insanlar çünkü evraksız ruhsatsız liman bağlama emri olayan kısaca evrakları eksik teknelerle uğaşmak istemiyor..

Haklılarda bence yakında çünkü o tekneleride sistemden çıkartıcaklar cezalarla bezdirme politikalarıyla bir iki kez afda çıkarmışlardı bu ruhsatsızlara insanlar gelip ruhsat çıkartsın diye v.b marine sektörünü türkiyede dünya standartına getirtmeye çalışıyorlar..

denizcilikle uğraşanlar bilir son 10 yılda devrim niteliğinde yenilikler yapdılar denizcilik alanında en başda vergileri düşürdüler artık 20 metreye kadar kimse gidipde amerika ingiltere bayraklı tenkelerle gezmek zorunda kalmıyor.. işleri sıkılaştırdılar ciddileştirdiler falan güzel oldu bir yandan..

Tekne işi aslında en güzeli türkiyede 3 tarafımızda deniz var bir tane iç denizimiz var tekne işide aslen doğru tekneyi alırsan bakımları dışında bedava.. tek direkli bir şey alsan tüm enerjin yakıtın rüzgar su arıtma cihazın varsa su denizden, oltan varsa yemek denizden :) her şey bedava..

Herhalde bu kadar çok denizi olupda denizcilikle bu kadar uzak ilgilenmeyen millet olarak nadir ülkelerden biriyizidir.. :)

Çok güzel yazmıssın, 3 taraf deniz ve bu kadar az ilgilnen bir milletiz :) Küçüklüğümden beri ilgilendiğim için ilgisi olmayanlara şaşıyorum :) Hiç bir şey olmasa bir sandal al onunla uğraş, balığına çık. Deniz yanı başında. Her şey bir yana insanı saatlerce oyalaması eşsiz bir şey

darkmoon
01-09-2013, 16:31
Çok güzel yazmıssın, 3 taraf deniz ve bu kadar az ilgilnen bir milletiz :) Küçüklüğümden beri ilgilendiğim için ilgisi olmayanlara şaşıyorum :) Hiç bir şey olmasa bir sandal al onunla uğraş, balığına çık. Deniz yanı başında. Her şey bir yana insanı saatlerce oyalaması eşsiz bir şey

Bende iki sene öncesine kadar tek direkli schorcher vardı 82 yapımı 6 metrelik güzeldide istanbulda yer konusu sıkıntı en son marina 2 bin euro bana para çıkarttı aldırdım ordan çok zor zarda sattım.. bunları alması kolayda satmasıda ap ayrı bir dert.. hani boşuna demiyorlar en güzel yat arkadaşının yatıdır diye :)

güzel uğraş ama istanbulda ciddi bir yer sorunu var daha doğrusu yer yok sorun orda üç dört tane 1970/80 lilerden kalma marina var onlarda yetmiyor artık 2013 türkiyesine.. düşün türkiyede deniz sevdalısı denizle hiç uğraşan olmamasına rağmen yetmiyor demek hani birde deniz sevdalısı bir toplum olsak mahvolmuşduk :)

evren22
01-09-2013, 19:56
evet almak kolay ama satmak zor gördüğüm kadarıyla 2. ilandaki yatı geçen kıştan beri takip ediyorum 20bin üstü fiyat istiyordu artık bıkmış galiba 17lere düşürdü fiyatı ilanda evrak eksiği olmadığını söylüyor ama ilan sahibiyle telefonda konuşmadım tam anlamıyla öğrenicem bütçemi ayarladığımda.
marina fiyatları gerçekten pahalı :) 2 3 senede yat parası kadar marinaya vermiş olunuyor. Ben kullanmadığım zamanlarda römorkun üstüne alıcam onun dışında sahilden biraz uzak biyerde demir atıcam bu durumda teknenin vergisi dışında başka ödemem gereken bir şey var mı?

coolvtec
01-09-2013, 20:58
tüm yaz boyunca açıkta kalması sorun olacaktır. sen iş için vb karaya çıktığında tekneyi ne yapacaksın? sürekli-deniz kara yapabilecek misin? illa bazı zamanlar karada bağlayacak güvenli bir yer ihtiyacı var sanırım.

ben de çok istiyorum ama ***** marina ve bakım masrafları yıldırıyor.

darkmoon
01-09-2013, 21:42
istanbuldan uzaklaşdıkça yer bulma derdi kolaylaşıyor tekirdağ marmara ereğlisi civarında yerler var ama dersen istanbul içi civarı olsun çok zor..

ben benimkini artık kurtılıyım diye sattım ölü fiyatına verdim 6 bin tl ye.. normalde benim teknenin benzerini 15-20 bin tl lere satıyorlardı ben o kadar beklemek istemedim çünkü 3-4 sene satılıkda olan tekneler vardı.. tekne satmak ciddi anlamda çok zor bir iş o yüzden uğraşmak istemedim satıyım kurtılıyım derdindeydim..

büyük adada arkadaşımada babasından rağmetli olunca yat kalmışdı babasıda bir hevesle almışdı yıllarcana kullanmadı arkadaşımda kullanmadı satılığa koydu dubleks 2 kamaralı havuzu yarı kapalı salonlu güzel büyük bir yattı 2 sene alan olmayınca kurtulmak için bedava fiyatına 35 bin tl ye sattı yattı...

yan53
01-09-2013, 21:53
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-araclari-surat-teknesi-stingray-195-cs-135130119/detay)

çok yakın bir abimindir işini görürse fiyatta bişeyler yaptırmaya çalışırım

aslan
02-09-2013, 07:42
5 metre üstü için ADB(amatör denizci belgesi)isteniyor o olmadan 5 metre üstünü süremezsin yakalanırsan direk baglıyorlar tekneni eskisi gibi değil artık hiçbirşey

evren22
02-09-2013, 18:11
tüm yaz boyunca açıkta kalması sorun olacaktır. sen iş için vb karaya çıktığında tekneyi ne yapacaksın? sürekli-deniz kara yapabilecek misin? illa bazı zamanlar karada bağlayacak güvenli bir yer ihtiyacı var sanırım.

ben de çok istiyorum ama ***** marina ve bakım masrafları yıldırıyor.

iş olduğu zamanlarda tekneyi römorkun üstüne alıp güvenilir bir otoparka çekmeyi düşünüyorum yada yazlığı olan tanıdıklarım var onların evinin önüne çekicem.

evren22
02-09-2013, 18:13
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-araclari-surat-teknesi-stingray-195-cs-135130119/detay)

çok yakın bir abimindir işini görürse fiyatta bişeyler yaptırmaya çalışırım

malesef o fiyata çıkamam ilginiz için teşekkürler

evren22
02-09-2013, 18:15
5 metre üstü için ADB(amatör denizci belgesi)isteniyor o olmadan 5 metre üstünü süremezsin yakalanırsan direk baglıyorlar tekneni eskisi gibi değil artık hiçbirşey

ADB yi almam gerektiğini biliyorum tekneyi aldıktan sonra hemen başvurup alıcam zaten

darkmoon
02-09-2013, 22:15
adb yi almak kolay zor değil ama tatbikli bir kursunuda almanı öneririm.. florya ve kanlıcada kurslar oluyor 1 aylık 3 aylık paketler halinde tatbikli bir şekilde denize açılıyorsunuz başınıza gelebilicek olaylar simule ediliyor alabora olmak teknenin yan yatması fırtınaya kapılmak v.b..
limanda teknenin havuzunda oturup çay kahve içmiyceksen o kesimden değilsen açılırım ben gezerim diyorsan bence o kurslara katıl :)