PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 31 Ağustos İstanbul Park Pist Günleri SA Megane RS 3. Seans

Sayfa : [1] 2

Zero
01-09-2013, 17:16
31 Ağustos İstanbul Park Pist Günleri SA Megane RS 3. Seans

https://www.youtube.com/watch?v=Zc4W6thZMik

2:36.5

Çizgi uzmanlarından yorumları alabiliriz.Frende daha payı vardı limit değil ama 3. seans olduğu için zorlamadım.Son turda iyiydi ama gümbürtü koptu bende pite çıktım meğersem telefon dayanmamış yol tutuşa.İyi seyirler..

997TT
01-09-2013, 18:48
Erken giriyorsun.
Fren noktalarin hep farkli.
Gaza gec oturuyorsun.
4 sec daha iner rahatlikla.
Bol keyifler...

Low-Rider
01-09-2013, 18:52
Süre videodan mı yoksa transponder süresimi, güzel süre tebrikler

Zero
01-09-2013, 19:28
Süre videodan mı yoksa transponder süresimi, güzel süre tebrikler

Transponderla.Tesekkurler.

Zero
01-09-2013, 19:30
Erken giriyorsun.
Fren noktalarin hep farkli.
Gaza gec oturuyorsun.
4 sec daha iner rahatlikla.
Bol keyifler...

4saniye konusunda emin degilim o kadar dusecegini sanmiyorum biraz isinma sorununa yogunlasmam lazim artik.Ama biraz erken fren yaptim cok yormamak icin.Tesekkurler yorumlar icin dikkate alacagim.

OrcunInce
01-09-2013, 19:35

Çizgi uzmanlarından yorumları alabiliriz.Frende daha payı vardı limit değil ama 3. seans olduğu için zorlamadım.Son turda iyiydi ama gümbürtü koptu bende pite çıktım meğersem telefon dayanmamış yol tutuşa.İyi seyirler..

Ben gaza çokta geç oturduğunu düşünmüyorum Zeki, erken oturunca traction kaybı oluyor 200+ ps önden çeker ile. Sana dün seans başında da söylemiştim, biraz erken giriyorsun diye, oldukça düzeltmişsin bence birazcık daha tecrübe ile tam oturacaktır. Artık pisti biliyorsun, robot gibi oturmalı çizgiler 100 tur bıraksak 100 turda da aynısını yapmalısın artık. Bence süper gelişim var, geldin istediğini aldın gittin, gerisi teferruat :) Tebrik ederim tekrar. :icon_tup::)

Zero
01-09-2013, 19:52
Ben gaza çokta geç oturduğunu düşünmüyorum Zeki, erken oturunca traction kaybı oluyor 200+ ps önden çeker ile. Sana dün seans başında da söylemiştim, biraz erken giriyorsun diye, oldukça düzeltmişsin bence birazcık daha tecrübe ile tam oturacaktır. Artık pisti biliyorsun, robot gibi oturmalı çizgiler 100 tur bıraksak 100 turda da aynısını yapmalısın artık. Bence süper gelişim var, geldin istediğini aldın gittin, gerisi teferruat :) Tebrik ederim tekrar. :icon_tup::)

Tesekkur ederim Orcun.Dedigin gibi 400nm kilitsiz onden gaza oturmak icin dogru zamani bulmak cok onemli 0.5saniye erken otursan tutunacagi yerde sarmaya basliyor iyi tanimak lazim araci.Yine ciksam en az 2:37lerde donerim artik biliyorsun senin tuttugun zamanda hep ayni cikiyordu bi standart tutturdum artik.Ilk yaristaki 2:44u goz onunde bulundurunca simdilik istedigimi yaptim gibi ama hedef 2:34 simdi.Tavsiyelerin cok isime yaradi her virajda dikkat etmeye calistim elimden geldigince sagolasin butun ilgin icin :)

Armageddon
01-09-2013, 19:57

Bence de güzel süre, kutlarım :) Arkadaşlar yazmış zaten fren ve viraja girişler konusunda yorumlar belli. Pistte tur attıkça iyileşeceği aşikar :icon_tup:

Ufuk
01-09-2013, 20:02
Bence pilotaj oldukça güzel.
Ama vites atarken ayağınızı sanırım gazda unutuyorsunuz.

Zero
01-09-2013, 20:09
Bence pilotaj oldukça güzel.
Ama vites atarken ayağınızı sanırım gazda unutuyorsunuz.

:) yok 1 aydan uzun suredir dizel jip kullaniyordum duz vites arabayi hic kullanmadan piste ciktim bide sprint booster var o da gaz tepkilerini fazla hizlandiriyor yoksa debriyaj falan yeni.

997TT
01-09-2013, 22:22
İsinma ve tum diger seyler icin mod gerekli zaten.
Gaza oturmak demek dip gaz degil. Virajin apekse gelneden,vites dusulmeli-fereken hiza yavaslamali ve gaza oturcak duruma gelinmeli. Viraj icibde sabit gaz(araca gore %20-40) cikusa dogru artmali. Bom bos birakilarak donulnez...
100 turunda 100'un de ayni kullanilmamali. Surekli yeni seyler deniyerek ve yanlislar bulunarak cizgi oturtulmali.
Gelisim izlenmeli ;)

Zero
01-09-2013, 22:31
Gaza oturmak demek dip gaz degil. Virajin apekse gelneden,vites dusulmeli-fereken hiza yavaslamali ve gaza oturcak duruma gelinmeli. Viraj icibde sabit gaz(araca gore %20-40) cikusa dogru artmali. Bom bos birakilarak donulnez...
100 turunda 100'un de ayni kullanilmamali. Surekli yeni seyler deniyerek ve yanlislar bulunarak cizgi oturtulmali.
Gelisim izlenmeli ;)

Haklisiniz zaten viraj oncesi vites hazir viraj icinde dediginiz gibi orta ayar bir gaz pozisyonunda bekleyip cikista tam duzlenince bastim daha onceki videomda hep erken oturdugum icin hep sarmis ve sure kaybetmistim.Stabil donmeye basladim son seansta bolca 2:36 2:37im vardir diye tahmin ediyorum.2.kez ciktim ufak tefek stil degisikligiyle 8saniye gibi indi.Bundan sonra heralde 1 saniye 1 saniye iner diye tahminim ekstra bir gelistirme yapmazsam aracta :) ilk seansta 32 olmasi gereken havalar 22 cikti o seans 2:38.7ydi sure mesela.Tavsiyelerinizi her zaman dikkate aliyorum tesekkur ederim elestriler bizi gelistirir zaten en azindan ben oyle dusunuyorum.

Onrcn
01-09-2013, 22:39
Gelisim izlenmeli ;)

Bende buna katiliyorum. Fakat video gayet guzel ufak tefek hatalar var, gaza biraz erken az biraz dokunulabilir. Vites atarken gaza basma olayi benimde dikkatimi cekti.

Bunlarin hepsini gectim, gelisimin super! Tebrik ederim

Onrcn
01-09-2013, 22:40
Haklisiniz zaten viraj oncesi vites hazir viraj icinde dediginiz gibi orta ayar bir gaz pozisyonunda bekleyip cikista tam duzlenince bastim daha onceki videomda hep erken oturdugum icin hep sarmis ve sure kaybetmistim.Stabil donmeye basladim son seansta bolca 2:36 2:37im vardir diye tahmin ediyorum.2.kez ciktim ufak tefek stil degisikligiyle 8saniye gibi indi.Bundan sonra heralde 1 saniye 1 saniye iner diye tahminim ekstra bir gelistirme yapmazsam aracta :) ilk seansta 32 olmasi gereken havalar 22 cikti o seans 2:38.7ydi sure mesela.Tavsiyelerinizi her zaman dikkate aliyorum tesekkur ederim elestriler bizi gelistirir zaten en azindan ben oyle dusunuyorum.

Hava kacirmis olmasin ? Benimde lastik basinclarimi ayarladilar sikinti olmadi ama ? Gerci sen Cumartesi oradaydin

Zero
01-09-2013, 22:48
Bende buna katiliyorum. Fakat video gayet guzel ufak tefek hatalar var, gaza biraz erken az biraz dokunulabilir. Vites atarken gaza basma olayi benimde dikkatimi cekti.

Bunlarin hepsini gectim, gelisimin super! Tebrik ederim

Ya benimde dikkatimi cekti sonradan,diyorum ya 1aydan uzundur baska araba kullaniyordum tatilden gelir gelmez direkt piste ciktim dizel jip gaza basinca cok tepkisizdi debriyaji yukarida kavriyordu falan biraz kacmis ayagimin ayari hele sprint boosterda acikti bambaska 2 araba :D tesekkur ederim fark bariz zaten suredende belli ama yeterli gelmiyor daha tam limit kasmadim 2:34 yeni hedef sanirim inerde serin bir havada.Sen ne yaptin bugun var mi sureler?

Hava kacirmis olmasin ? Benimde lastik basinclarimi ayarladilar sikinti olmadi ama ? Gerci sen Cumartesi oradaydin

Ben disarida 30 on 28 arka ayarlatmistim Orcunla baktik nizami 22 on 20 arka cikti yani lastikcimin makinasinda ciddi bir kalibrasyon sorunu oldugunu anladim.Hani kacirsa hepsi bu kadar esit ayarlanmis kacirmaz ordan yakaladik olayi.

M3CSL
02-09-2013, 19:40
bu sefer olmus sankı:D
bıraz daha dısardan gırersen ısı tamamdır. lımıt hızlara baktım tahmını vıteslere gore harbıden baya hızlı gırmıssınız 8 e fılan

Zero
02-09-2013, 21:30
bu sefer olmus sankı:D
bıraz daha dısardan gırersen ısı tamamdır. lımıt hızlara baktım tahmını vıteslere gore harbıden baya hızlı gırmıssınız 8 e fılan

I ıh cık olmadı :D sen oldu diyorsan olmuştur ama kesmedi Serkanım önce 2:34 sonrada altına indirmek yeni hedefim :) 8 e ben risk almadım 145 civarı Ahmet 155 civarı girdi çıkışlarda ben 150 Ahmette 160 nasıl rakamlar :) yani ben biraz daha hızlanabilirim orda ama adım adım risk arttırıyorum daha o kadar gözüm dönmedi :) 155ten fazlası biraz zor bizim için ama bellide olmaz deneyeceğiz :D

M3CSL
02-09-2013, 22:57
Gayet ıyı ıste 2.34 rahat cıkar ısınma ısıde halloldukca 1 er sn duser artık lımıte dogru gelırsın;D

M3CSL
02-09-2013, 23:25
hızlara yorum yapmayı unutmusum:D
vıraj ıcınde 140 fılan guzel hızlarç ben vıraj ortasında okadar hızlanamdıgım ıcın kesıremıyorum su an gırılırmı napılır;D
cıkısta 150 ıyıdır candır fazlası g.o t ıster.

Zero
02-09-2013, 23:26
Gayet ıyı ıste 2.34 rahat cıkar ısınma ısıde halloldukca 1 er sn duser artık lımıte dogru gelırsın;D

Isınma için artık mekanik değişiklikler lazım onlarıda hallettiğim zaman 2:34 lere doğru akarım ufak ufak :) bi görelim o rakamı sonra daha aşağı zorlarız yavaş yavaş şimdi bile limit değil benim ve aracım için 2:36.5 dahada iner kasarsam da pistte kasko yok kasko :D

kelalper
03-09-2013, 07:42
Birincisi araba çok şişiyor. Bu işin çözümü intercooler tanıştığımızdan beri dinlemedin. İkincisi Muratın dediği gibi fren noktasını hala oturtamamışsın. Hep farklı noktalarda fren yapıosun. Bi de frene hala trafikteki gibi basıosun. İlk piste çıktığında da körfezde anlatmıştım. Frenden kazanacağın daha çok süre var IC den kazanacağından.
Üçüncüsü virajlarda arabayı çok fazla içeri doğru kasıosun. Geniş virajlarda maksimum derecede dışa açman gerek viraj çıkışında. Sen içeri doğru zorluosun arabayı. Hem hızdan hem de lastikten yiyorsun.
Dördüncüsü gaz tepkilerin eksik gaz pedalının bütün kademelerini kullanamasıosun onunda nedeni sprint booster. Onu sök at arabandan. Roll de işine yarar belki ama pistte ara kademeleri öldürür. O nedenle hep torque steer'e giriyorsun.

997TT
03-09-2013, 09:33
Beni anlayan biri cikti ;)
Ayrica megane'in halinden megane kullanan anlar...
S/B cok cok gereksiz,hemen dusmanina hediye et ;)
Bende renolandim,en yakin pist gununde gorusuruz umarim...

kelalper
03-09-2013, 10:23
Beni anlayan biri cikti ;)
Ayrica megane'in halinden megane kullanan anlar...
S/B cok cok gereksiz,hemen dusmanina hediye et ;)
Bende renolandim,en yakin pist gununde gorusuruz umarim...

Nasıl Renolandın. Reno da senin ihtiyacını giderecek araba daha piyasaya çıkmadı mike :D

Zero
03-09-2013, 11:21
Birincisi araba çok şişiyor. Bu işin çözümü intercooler tanıştığımızdan beri dinlemedin. İkincisi Muratın dediği gibi fren noktasını hala oturtamamışsın. Hep farklı noktalarda fren yapıosun. Bi de frene hala trafikteki gibi basıosun. İlk piste çıktığında da körfezde anlatmıştım. Frenden kazanacağın daha çok süre var IC den kazanacağından.
Üçüncüsü virajlarda arabayı çok fazla içeri doğru kasıosun. Geniş virajlarda maksimum derecede dışa açman gerek viraj çıkışında. Sen içeri doğru zorluosun arabayı. Hem hızdan hem de lastikten yiyorsun.
Dördüncüsü gaz tepkilerin eksik gaz pedalının bütün kademelerini kullanamasıosun onunda nedeni sprint booster. Onu sök at arabandan. Roll de işine yarar belki ama pistte ara kademeleri öldürür. O nedenle hep torque steer'e giriyorsun.

Tesekkur ederim degerli yorumlarin icin musadenle bir kac aciklama yapayim.Intercooler isinde haklisin benim en cok yapmak istedigim seyde bir turlu firsat yaratamadim cok degisik bir durum bende anlamadim.Fren konusunda "noktalar" tam oturmamissa sebebi pisti tam anlamiyla hala ezberleyememek veyahut sizin videoda goremediginiz arkadan sapik gibi gelen arkadaslar olmasidir bunu goz onunde bulundurun lutfen o arkadaslar gercekten frenlemeyi cok bozuyorlar o polo cup hirsindan bir kac kere vuracak gibi oldu.Trafik aliskanligindan biraz olsun kurtuldum Alper abi 4luler hic yanmiyordu korfezdeyken :) virajda belki iceri kasiyor olabilirim ona biraz daha acilarak dikkat ederim yalniz soyle bir durum var hala limit gitmiyorum virajlarda riski bir nebze azaltmak icin onu goz onunde bulundurursaniz acilmama gerek kalmiyor bazi viraj cikislarinda.Sprint booster konusunda sonuna kadar haklisiniz yalnizca duzde hizlanma konusunda ise yariyor pist icin ilk kademesinide acsam uygun degil gercekten.Murat bey hayirli olsun sizi trophy den asagisi memnun birakmaz ki o bile kesinlikle yeterli gelmeyecektir supriz degilse ne aldigini ogrenebilirmiyiz :)

kelalper
03-09-2013, 12:54
Zeki yaw bişeye de itiraz etme. Herif arkadan istediği kadar hızlı gelsin geç fren yaparsan mı daha güvende olursun erken fren yaparsan mı? Geç derken olması gerektiği yerde fren yaparsan zaman kazanırsın arkadaki istediği kadar hızlı gelsin. Sonuçta o da fren yapıcak. İkincisi viraj çıkışında arabayı açarsan araban daha çabuk hızlanır torque steere kalmaz diyorum sen zaten o kadar limitte gitmiyorum ki diyorsun. O zaman araban neden sürekli torque steer yapıyor viraj çıkışlarında. Viraj çıkışında sen hala arabayı viraj içine çekmeye çalıştığın için olabilir mi?

Zero
03-09-2013, 13:04
Buyrun bu da ilk seans lastik havalarim onler 32 olmasi gerekirken 22 arkalar 29 olmasi gerekirken 19 cikti o yuzden virajlarda giris cikislarda biraz zorlanmisim sonradan izleyince daha net farkettim.

31 Agustos Istanbul Park Megane RS 1. Seans - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=kHD64JCc8rE)

Iyi seyirler.

997TT
03-09-2013, 13:10
Clio RS aldim,eglenceli ve pistte bana arkadas olucak ;)
Thropy istiyorum ancak arac reklam sirketinden cok fazla kiralandigi icin,icim isinmadi. Fiyatida yuksek o kondisyona...
Bir gun pistte bulusalim,herseyi cozeriz ;)
Subata kadar istedigim tarz aracim olmayacak Alper ama subatta ;)

Zero
03-09-2013, 13:15
Zeki yaw bişeye de itiraz etme. Herif arkadan istediği kadar hızlı gelsin geç fren yaparsan mı daha güvende olursun erken fren yaparsan mı? Geç derken olması gerektiği yerde fren yaparsan zaman kazanırsın arkadaki istediği kadar hızlı gelsin. Sonuçta o da fren yapıcak. İkincisi viraj çıkışında arabayı açarsan araban daha çabuk hızlanır torque steere kalmaz diyorum sen zaten o kadar limitte gitmiyorum ki diyorsun. O zaman araban neden sürekli torque steer yapıyor viraj çıkışlarında. Viraj çıkışında sen hala arabayı viraj içine çekmeye çalıştığın için olabilir mi?

Itiraz etmiyorum sadece senin videoda gordugunle benim aynada gorduklerim arasinda farklar var bunu anlatmaya calisiyorum ama bu videoya surekli farkli noktada fren veya gec erken fren gibi yansiyor.O dedigin cikista cekmesi ne yazikki sprint boosteri acik biraktigim icin yasadigim durum pismanim onu actigima pistte cok gereksiz birsey.Virajdan acilmadan cikma sebebimde yalandan cok duzgun cok limit gitmis gibi gozukmeye ihtiyacim olmadigi icin istemedim cunku limit hiz girmedim hic bir yere duz gitmek varken niye yalandan zor cikmis gibi kenara dogru acilayim(bazi virajlar haric)?Kendi aracimiza yakin ayarda veya ayni aracla(Megane RS) cekilmis duzgun bir video izleyip ogrenemedigimiz icin her seferinde kendimiz birseyler deneyip ogrenmeye calisiyoruz simdilik bu noktaya gelebildim belki tavsiyelerle dahada gelisir zamanlar bakalim insallah.

Zero
03-09-2013, 13:17
Clio RS aldim,eglenceli ve pistte bana arkadas olucak ;)
Thropy istiyorum ancak arac reklam sirketinden cok fazla kiralandigi icin,icim isinmadi. Fiyatida yuksek o kondisyona...
Bir gun pistte bulusalim,herseyi cozeriz ;)
Subata kadar istedigim tarz aracim olmayacak Alper ama subatta ;)

Hayirli olsun gercekten bundan once benimde cok almak istedgim bir aracti bulmustum vazgectim turboyu tercih ettim.Bir gun piste onunla ciktiginizda bazi cilelerimizi anlarsiniz daha once konustugumuz gibi ;) cok isterim sizle beraber ayni aracta cikamadik bari pes pese cikalim takip etmek bile birseyler ogretecektir.

Zero
03-09-2013, 13:42
Birde Alper abı uyarın üzerine tekrar tekrar izledim sadece 1 yada 2 virajda açılmamışım özellikle 1tane virajda hiç açılmamışım onun harici çokta içte kaldığımı farkedemedim.Heralde anlaşamadığımız noktalardan biri ooldu.Birde sonlara doğru mavi polo cup aracının olduğu yeri dikkate alma orada arkadaşla oynaştık biraz çizgi fren falan hepsi gitti eğlenceye döndü o kısım :)

kelalper
03-09-2013, 13:45
Itiraz etmiyorum sadece senin videoda gordugunle benim aynada gorduklerim arasinda farklar var bunu anlatmaya calisiyorum ama bu videoya surekli farkli noktada fren veya gec erken fren gibi yansiyor.O dedigin cikista cekmesi ne yazikki sprint boosteri acik biraktigim icin yasadigim durum pismanim onu actigima pistte cok gereksiz birsey.Virajdan acilmadan cikma sebebimde yalandan cok duzgun cok limit gitmis gibi gozukmeye ihtiyacim olmadigi icin istemedim cunku limit hiz girmedim hic bir yere duz gitmek varken niye yalandan zor cikmis gibi kenara dogru acilayim(bazi virajlar haric)?Kendi aracimiza yakin ayarda veya ayni aracla(Megane RS) cekilmis duzgun bir video izleyip ogrenemedigimiz icin her seferinde kendimiz birseyler deneyip ogrenmeye calisiyoruz simdilik bu noktaya gelebildim belki tavsiyelerle dahada gelisir zamanlar bakalim insallah.

Zeki arabayı viraj çıkışında dışa doğru açarsan araban daha çabuk hızlanır.Ama viraj içerisine çekmeye çalışırsan akselerasyon düşer. Araba torque steer e direksiyon içe doğru baktığı için girer yani kafadan kayma eğilimi yapar dışa doğru ama hızlanamaz sen ne kadar gaza bassanda. Sendeki durumda o. Virajdan çıkarken viraj çıkışına doğru arabayı yönlendireceğine arabayı içeriye doğru tutup hızlanmayı deniyorsun. O nedenle de hem tutunamıyorsun hem de torque steer yaşıyorsun çünkü dışta kalan lastik tutunup arabayı dışa çekmeye çalışıyor ama direksiyon açın viraj içini gösteriyor. Yani şöyle düşün 90 derecelik bir dönüş yapmak için virajın başında direksiyonu sonuna kadar çevirip gaza sonuna kadar asılmak gibi düşün. Arabanın verdiği tepkide aynen o şekilde.

TaGo
03-09-2013, 13:47
Adam 2:35 yaptı yaranamadı ya la :D

Zero
03-09-2013, 13:54
Zeki arabayı viraj çıkışında dışa doğru açarsan araban daha çabuk hızlanır.Ama viraj içerisine çekmeye çalışırsan akselerasyon düşer. Araba torque steer e direksiyon içe doğru baktığı için girer yani kafadan kayma eğilimi yapar dışa doğru ama hızlanamaz sen ne kadar gaza bassanda. Sendeki durumda o. Virajdan çıkarken viraj çıkışına doğru arabayı yönlendireceğine arabayı içeriye doğru tutup hızlanmayı deniyorsun. O nedenle de hem tutunamıyorsun hem de torque steer yaşıyorsun çünkü dışta kalan lastik tutunup arabayı dışa çekmeye çalışıyor ama direksiyon açın viraj içini gösteriyor. Yani şöyle düşün 90 derecelik bir dönüş yapmak için virajın başında direksiyonu sonuna kadar çevirip gaza sonuna kadar asılmak gibi düşün. Arabanın verdiği tepkide aynen o şekilde.

Haklısın Alper abi hiç itiraz etmiyorum dediklerine sonuna kadar haklısın da ben öyle birşey yapmadım tekrar tekrar izlettin bana ağlayacağım şimdi :D sadece tek virajda hep öyle döndüm inan kaç numara bilmiyorum videoda belli zaten 4-6 arası bi viraj :) hayır kaçırdığım noktayı bana saniye olarak söylersen daha net yakalarız birbirimizi .Bu arada 1.seansı hiç kaale alma orda piste ısınmak için döndüm 22havayla 2:38 :)

Zero
03-09-2013, 13:55
Adam 2:35 yaptı yaranamadı ya la :D

:D:D hep daha iyisi olalım diye ben eleştirileri her zaman o gözle görürüm sıkıntı yok tartışalım ki her tartışmadan birşeyler kapayım.Hakkaten 2:36da kesmedi ya kimseyi daha 2. çıkışımız :D

Trance-R
03-09-2013, 14:03
polo yu geçerken ve ardından geçmeye çalıştığınız RS ( yani start düzlüğündeki ilk viraj )...
her 2 turda da, sadece bir virajda 1-2 sn. orda kaybetmişsiniz..

diğer bölümlerde de, biraz daha limit giderek bence HEDEF sürenize yakalaşabilirsiniz :)

kelalper
03-09-2013, 14:05
1:01-1:38-2:13-2:23-3:40-4:19-
4:47 ile 4:58 arası zaten felaket. Daha da bakamadım. Dikkatli izle. O şikanlara 1 metre uzaktan geçiosun. Arabayı oraya kadar açman gerek ki verimli hızlansın. 4:47 ile başlayan 8. viraj zaten felaket. Arabayı sürekli içeri çekiosun.4:58 çıkışı daha da kötü

Gko
03-09-2013, 14:16
virajlarda söylenildigi gibi gazı %20 %40 arasında tutarsanız araba daha dengeli döner virajları boştayken agırlık dagılımı çok farklı ve siz gaza yuklendiginizde onden bırakıyo kendini aniden o yüzden virajlarda ceyrek veya yarım gazla dönmeniz çok fayda saglayacaktır hem lastik acısından hemde süre acısından

Zero
03-09-2013, 14:22
1:01-1:38-2:13-2:23-3:40-4:19-
4:47 ile 4:58 arası zaten felaket. Daha da bakamadım. Dikkatli izle. O şikanlara 1 metre uzaktan geçiosun. Arabayı oraya kadar açman gerek ki verimli hızlansın. 4:47 ile başlayan 8. viraj zaten felaket. Arabayı sürekli içeri çekiosun.4:58 çıkışı daha da kötü

Gerisi izleyemeyeceğim kadar felaket mi diyorsun :D Dikkat ettimde tek açmadığım viraj ve 8in çıkışını beğenmemişsin verdiğin saniyeler hep bu yönde şimdi seninle hem fikiriz.3:40 ı saymadığını var sayıyorum oradaki giriş mecburi tam start finish sonunda sağ köşemde polo var gördüğün üzere zoraki girdik birlikte orası normal.Frekansımız tutmaya başladı 8inci viraj kısacası çözülmesi gereken en ciddi nokta gibi gözüküyor şu an ki inan bana orada hep risksiz dönmeye çalışıyorum önümdeki rs fark açıyor sadece o virajda dikkat edersen.Bütün tavsiyelerini dikkate alacağım acımasız olma lütfen bana karşı ilk izmitte çıkışımızda 5kilo verdirmiştim sana 5turda hatırlarsan önemli olan gelişim :)

Zero
03-09-2013, 14:25
virajlarda söylenildigi gibi gazı %20 %40 arasında tutarsanız araba daha dengeli döner virajları boştayken agırlık dagılımı çok farklı ve siz gaza yuklendiginizde onden bırakıyo kendini aniden o yüzden virajlarda ceyrek veya yarım gazla dönmeniz çok fayda saglayacaktır hem lastik acısından hemde süre acısından

Eyvallah kardeşim bunuda aklımda tutuyorum ama sebebini daha önce yazdı bilenlerde sprint booster pist için - getiriyor +dan çok onu unuttum kapatmayı ayarlamak imkansız o açıkken.

M3CSL
03-09-2013, 14:28

Yalnız bu durum her zaman gecerlıdegıl. araba tam gaz yemedıgı durumlarda patınaja meyıllıyse dısarı acılır. ancak boyle bır durumyoksa yanı ıcerdende hızlanablıyorsa tam potansıyelı ıle.aracı dısa acmak ancak alınan yolu uzatır belırtmek ıstedım.

surus teknıklerınde de mevcut late apex daha cok guclu araclarda basarlı bır teknık.

Zero
03-09-2013, 14:31
Yalnız bu durum her zaman gecerlıdegıl. araba tam gaz yemedıgı durumlarda patınaja meyıllıyse dısarı acılır. ancak boyle bır durumyoksa yanı ıcerdende hızlanablıyorsa tam potansıyelı ıle.aracı dısa acmak ancak alınan yolu uzatır belırtmek ıstedım.

surus teknıklerınde de mevcut late apex daha cok guclu araclarda basarlı bır teknık.

Heh işte boşuna açmıyorumun teknik açılımı bu ben daha apaçi styla anlatmaya çalıştım :D yani limit girmediğim için çıkışta sonuna kadar açmak zorunda kalmadan düz çizgiye oturduğumdan açılarak mesafe arttırmanın anlamı yok sabahtan beri anlatamadığım buydu :) he tekniğini bildiğimden değil araç içinde hissettiğim için bazı noktalarda açmıyorum apekse kadar.Utku okuyor bayağıdır muhtemelen izliyorda 3.seansı birde ondan dinleyelim bakalım :)

997TT
03-09-2013, 17:06
Yanlislarin ne oldugu belli.
Zamanla duzelicektir. Teknigi ogrenirsin. Cok detaya takilmada,elin yattikca ayrintiya gir.
Once ciZgin otursun,gaz-fren noktalarini coz,gerisi yetenekle cozulur. Bir gun cikalim,iyi olur ;)

ahm_
03-09-2013, 18:48
Limitleri zorla artık :)) o kadar beygir yükledin zorlamıcaksan bana ver beygirleri :))hep kasmadım zorlamadım ben arabanın canını aldım her virajda son limitlerde gittim hep dipdibeydik nasıl kasmadın ittiricektin beni düzlüklerde :))

Zero
03-09-2013, 19:48
Limitleri zorla artık :)) o kadar beygir yükledin zorlamıcaksan bana ver beygirleri :))hep kasmadım zorlamadım ben arabanın canını aldım her virajda son limitlerde gittim hep dipdibeydik nasıl kasmadın ittiricektin beni düzlüklerde :))

Kassaydim onunde olurdum Ahmetim sorun orda :) duzlukte bastik zaten senin gibi viraj kasmadik

ahm_
03-09-2013, 21:37
Bende onu diyorum işte her yerde kas diye ki emınım 3-4 saniye banko iner bide intercooler şişmede olmaz ozaman baya iyi olur

kelalper
04-09-2013, 08:19
Gerisi izleyemeyeceğim kadar felaket mi diyorsun :D Dikkat ettimde tek açmadığım viraj ve 8in çıkışını beğenmemişsin verdiğin saniyeler hep bu yönde şimdi seninle hem fikiriz.3:40 ı saymadığını var sayıyorum oradaki giriş mecburi tam start finish sonunda sağ köşemde polo var gördüğün üzere zoraki girdik birlikte orası normal.Frekansımız tutmaya başladı 8inci viraj kısacası çözülmesi gereken en ciddi nokta gibi gözüküyor şu an ki inan bana orada hep risksiz dönmeye çalışıyorum önümdeki rs fark açıyor sadece o virajda dikkat edersen.Bütün tavsiyelerini dikkate alacağım acımasız olma lütfen bana karşı ilk izmitte çıkışımızda 5kilo verdirmiştim sana 5turda hatırlarsan önemli olan gelişim :)

izmitle şu anki halin arasında dünya kadar fark var. O gerçek. O zaman arabanın içerisinde dinletemiodum şimdi dinliosun en azından :D

kelalper
04-09-2013, 08:25

Dediğin doğru ama zekinin durumu için geçerli değil. Dikkat edersen viraj çıkışı gaza oturduğunda sürekli olarak lastik sesi geliyor. Yazdığım sürelerdeki arabanın tepkilerine bakarsan anlarsın. Lastik sesi G kuvvetinden dolayı değil torque steer den geliyor.

Brs_eg
05-09-2013, 19:02
Zamanla duzelicektir. Teknigi ogrenirsin. Cok detaya takilmada,elin yattikca ayrintiya gir.
Once ciZgin otursun,gaz-fren noktalarini coz,gerisi yetenekle cozulur. Bir gun cikalim,iyi olur ;)

Sizin bu turum iyiydi dediğiniz//hataların en az olduğu
bir çekiminiz var mı istanbulparkta.

curb lere ne kadar yakınsınız,8deki apex noktalariniz falan.vs.vs.

faydali olur belki.

Brs_eg
05-09-2013, 19:06
zeki bu arada tebrikler.ben keyf aldim surusunden.pisteki turlarin arttikca dahada iyi olacaktir.

bu arada ben barış.neova lar için konusmustuk piste hatirlarsan :)

Zero
05-09-2013, 19:13
zeki bu arada tebrikler.ben keyf aldim surusunden.pisteki turlarin arttikca dahada iyi olacaktir.

bu arada ben barış.neova lar için konusmustuk piste hatirlarsan :)

Biliyorum Baris tanidim sagolasin :) Tabi simdi 2.kez ciktigim icin pisti az bucuk ogrendim ama kendime arac viraj uyumu gelistirecek firsat yaratamadim daha fazla tur attikca illaki farkli teknikler deneme firsatim olacak o zaman hatalarda azalacaktir.2.cikmaya bu kadar indi sure ki hep diyorum limit kasmadim arabami riske atmamak icin limit yapsam 2:34lu surelerede indiririm ozellikle start finish sonu ve 8 de hiz arttirma sansim var hala.

Ek:Bu arada sureler ne zaman guncellenir resmi sitede supersportlarin altinda ismimi gorup screenshot alacagim bekliyorum :D

Brs_eg
05-09-2013, 19:19
Biliyorum Baris tanidim sagolasin :) Tabi simdi 2.kez ciktigim icin pisti az bucuk ogrendim ama kendime arac viraj uyumu gelistirecek firsat yaratamadim daha fazla tur attikca illaki farkli teknikler deneme firsatim olacak o zaman hatalarda azalacaktir.2.cikmaya bu kadar indi sure ki hep diyorum limit kasmadim arabami riske atmamak icin limit yapsam 2:34lu surelerede indiririm ozellikle start finish sonu ve 8 de hiz arttirma sansim var hala.

tabi abi aynen öyle.kimse anasının karnında pilot çıkmıyor :D hepimizin öğrenecek,,tecrübe edecek çok şeyi var. :)

Bu arada musait zamanda lastik için bi araştırma yaparsan sevinirim.araba hazırlıyorum,çok acelesi olmasada 2 adet gerekli.olmassada kumho artık :)

edit : süre güncellemesini yarın sorar yazarim :)

Zero
05-09-2013, 19:26
Tamamdir sana bir numara atacagim yarin o numaradan sorarsin Serkanada(m3csl) ariyoruzda biraz gec tarih verdiler belki bikac kisi siparis gecerse erkene alinabilir bilmiyorum :) sure icin hevesle bekliyoruz 2 rs :)

Onrcn
05-09-2013, 19:34
Tamamdir sana bir numara atacagim yarin o numaradan sorarsin Serkanada(m3csl) ariyoruzda biraz gec tarih verdiler belki bikac kisi siparis gecerse erkene alinabilir bilmiyorum :) sure icin hevesle bekliyoruz 2 rs :)

Bende siparis verebilirim duruma gore ; ) bilgileri atarsaniz :D

Brs_eg
05-09-2013, 19:37

tamamdır zeki tşk ettim.yarın bilgi veririm süreler için.

Bende siparis verebilirim duruma gore ; ) bilgileri atarsaniz :D

kanka bana ebat yaz.telefon gelince hem senin hem benim için konusayim. :)

OrcunInce
05-09-2013, 19:40

Murat bey selam,
bu video size mi ait acaba?

F458 Istanbul Park Circuit Murat Engin - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=BzILX9ctOkM)

OrcunInce
05-09-2013, 19:58

Ek:Bu arada sureler ne zaman guncellenir resmi sitede supersportlarin altinda ismimi gorup screenshot alacagim bekliyorum :D

Zeki bir kere herşeyden önce kimsenin cesaret edemediğini yapıyorsun. Transponder alıp, kameranı takıp süre kasıyorsun. Bunları da gelip burada yayınlayabiliyorsun. O listeye bakılırsa zaten ne kadar iyi bir süre yaptığın çok belli. Bizim orda 1000'den fazla turumuz vardır bizi geç ama böyle fırsatı olmayan biriyle kıyaslayacak olursak senin sürene kolay kolay yaklaşamazlar önden çekerde. Burak Ertem kilitli 280ps OPC ile 2.35 dönmüş, sen 2.36 dönmüşsün. Daha düşer mi düşer evet ama bu 100 tur falan gerektirecektir. Tekrar tebrikler.

997TT
05-09-2013, 23:04
Murat bey selam,
bu video size mi ait acaba?

F458 Istanbul Park Circuit Murat Engin - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=BzILX9ctOkM)

Evet,benim. 3 tur arkamda GT3 Cup var,gerci son tur iceri girdi. 2. Tur baska Gt3 ve Ave yakaladim ancak son tur Umit Gt3 le gecti beni. Ki zaten 8'e icten giriyorum yol vermek icin,cikisinda geciyor.
2:14 yaptigim 3-4 tane video vardi yibe youtube da,bulamadim...

OrcunInce
05-09-2013, 23:10
Evet,benim. 3 tur arkamda GT3 Cup var,gerci son tur iceri girdi. 2. Tur baska Gt3 ve Ave yakaladim ancak son tur Umit Gt3 le gecti beni. Ki zaten 8'e icten giriyorum yol vermek icin,cikisinda geciyor.

Daha iyi turlarınız vardır diye düşünüyorum bende, burada viraj giriş çıkışları, özellikle 8'de ki hızınız falan limitten uzak çünkü. Bulabilirseniz video çok sevinirim, merak ettik :)

Zero
05-09-2013, 23:11
Zeki bir kere herşeyden önce kimsenin cesaret edemediğini yapıyorsun. Transponder alıp, kameranı takıp süre kasıyorsun. Bunları da gelip burada yayınlayabiliyorsun. O listeye bakılırsa zaten ne kadar iyi bir süre yaptığın çok belli. Bizim orda 1000'den fazla turumuz vardır bizi geç ama böyle fırsatı olmayan biriyle kıyaslayacak olursak senin sürene kolay kolay yaklaşamazlar önden çekerde. Burak Ertem kilitli 280ps OPC ile 2.35 dönmüş, sen 2.36 dönmüşsün. Daha düşer mi düşer evet ama bu 100 tur falan gerektirecektir. Tekrar tebrikler.

EyvAllah Orçun bunda senin katkında çok büyük 2dakika izledin videomu telefondan bir sürü tavsiye verdin.Dediğin gibi transponder takıp benden daha iyi bir araçla rallici bir pilota yakın bir süre yaptım daha 2.çıkışımda ki aracımda ciddi manada eksikler var pist kullanımıyla alakalı (intercooler ve açık filtrem yok avansımda standardın bayağı altında kısık bu yüzden)ve inan ki kasmadım yani dikkatli ve hızlı gittim ama limit zorlamadım dikkat et hiç kopma yoldan çıkma vs tarzı durumlar yaşamamışım günlük kullanıyor kadar rahatım.Ben önümde giden Ahmet gibi(kendisi çok yakın çocukluk arkadaşım olur ve standart motorlu araçla bana göre benden daha başarılıdır bu kadar yakın süre çıkartarak çünkü o araç kolay kolay daha aşağı inmez artık) limit gitseydim eğer aracımında onun aracından kuvvetli olmasının etkisiyle önden çekişte uzunca süre Yiğitin trophy harici inilemeyecek sürede çıkartırım ama iddiam hırslarım yok öyle.Daha biraz daha düşer ondan sonra araca birşey yapmadıkça zor.Eleştiriler olacak sadece haksız olmasın yeterki mesela Kelalper abi bir süreler yazmış onlara baktım kimisinde haklı ama hep aynı yerler yazdığı süreler hep 2buçuk dakikada bir sabit aralıkta :) oralar belliki sorunlu ama şu her viraj torque steer yaşamışsın diyor hakikaten emin olamadım aynı videoyu mu izledik.Olsun eleştirilerde olsun benim cesaretim var sonuçta amatörüz elimizden geldiğince öğrenmeye çalışırız.

997TT
05-09-2013, 23:44
Sadece son turda 8 e yavas giriyorum cunku arkamda GT3 ile Umit var.
Butun Viraj giris/cikis hizlarimin limitlerden uzak oldugunu dusunuyorsaniz,bu limitin ne oldugunu merak ettim...
Bu turlardan sadece "1" sec hizli turlarim var. Sanirim 3 tur GT3 u arkada tutmak,1 tanesini yakalamak/gecmek icin,yol aracini biraz zorlamak gerek.
Bundan 1 sec hizli turumda yer islak/kuru idi ancak aracda semi slick ve 1,7 derece kamber vardi.
Benim becerebildigim sure bu kadar,daha iyisini sizlerden gorup tebrik etmek isterim...

Zero
06-09-2013, 00:29
Sadece son turda 8 e yavas giriyorum cunku arkamda GT3 ile Umit var.
Butun Viraj giris/cikis hizlarimin limitlerden uzak oldugunu dusunuyorsaniz,bu limitin ne oldugunu merak ettim...
Bu turlardan sadece "1" sec hizli turlarim var. Sanirim 3 tur GT3 u arkada tutmak,1 tanesini yakalamak/gecmek icin,yol aracini biraz zorlamak gerek.
Bundan 1 sec hizli turumda yer islak/kuru idi ancak aracda semi slick ve 1,7 derece kamber vardi.
Benim becerebildigim sure bu kadar,daha iyisini sizlerden gorup tebrik etmek isterim...

Murat bey 458le 8deki giris ortalama ve cikis hiziniz yaklasik kac merak ettigim icin soruyorum dikkat ettiniz mi hic?

997TT
06-09-2013, 00:49
Hic dikkat etmedim ancak kadrani gorucek sekilde kamera ile olabilir.
Top speed 263km kayit etmisti BC...

ahm_
06-09-2013, 00:49
EyvAllah Orçun bunda senin katkında çok büyük 2dakika izledin videomu telefondan bir sürü tavsiye verdin.Dediğin gibi transponder takıp benden daha iyi bir araçla rallici bir pilota yakın bir süre yaptım daha 2.çıkışımda ki aracımda ciddi manada eksikler var pist kullanımıyla alakalı (intercooler ve açık filtrem yok avansımda standardın bayağı altında kısık bu yüzden)ve inan ki kasmadım yani dikkatli ve hızlı gittim ama limit zorlamadım dikkat et hiç kopma yoldan çıkma vs tarzı durumlar yaşamamışım günlük kullanıyor kadar rahatım.Ben önümde giden Ahmet gibi(kendisi çok yakın çocukluk arkadaşım olur ve standart motorlu araçla bana göre benden daha başarılıdır bu kadar yakın süre çıkartarak çünkü o araç kolay kolay daha aşağı inmez artık) limit gitseydim eğer aracımında onun aracından kuvvetli olmasının etkisiyle önden çekişte uzunca süre Yiğitin trophy harici inilemeyecek sürede çıkartırım ama iddiam hırslarım yok öyle.Daha biraz daha düşer ondan sonra araca birşey yapmadıkça zor.Eleştiriler olacak sadece haksız olmasın yeterki mesela Kelalper abi bir süreler yazmış onlara baktım kimisinde haklı ama hep aynı yerler yazdığı süreler hep 2buçuk dakikada bir sabit aralıkta :) oralar belliki sorunlu ama şu her viraj torque steer yaşamışsın diyor hakikaten emin olamadım aynı videoyu mu izledik.Olsun eleştirilerde olsun benim cesaretim var sonuçta amatörüz elimizden geldiğince öğrenmeye çalışırız.

Yeterli yeteneğin var hatta fazlası var her türlü o araçla 2,32 lere inersin biraz arabana kıyman lazım kardeşim =)) Bizlemi yaşıcak 1 seans zorla banko 2-3 saniye aşşağı iner 1 kere insen zaten kimse de geçemez onu sende başka zamanlarda sahil turu atar gibi çıkabilirsin =) hırs biraz yapman lazım tabi maserati gibi yapmada =)))

Zero
06-09-2013, 01:10
Yeterli yeteneğin var hatta fazlası var her türlü o araçla 2,32 lere inersin biraz arabana kıyman lazım kardeşim =)) Bizlemi yaşıcak 1 seans zorla banko 2-3 saniye aşşağı iner 1 kere insen zaten kimse de geçemez onu sende başka zamanlarda sahil turu atar gibi çıkabilirsin =) hırs biraz yapman lazım tabi maserati gibi yapmada =)))

Tabi fazlam var 100kiloyum :D ya ben o riski alamam otomobil aşığı biri olarak düşmanımın arabasını versen yine kıyamam duygusal bağ var otomobillerle aramda ne yazıkki :) bana 2:30dönecek araç ver 2:31de bırakayım sana limit sevmiyorum :) aman maseratiyi karıştırma bana çarpmasın diye yol verdik seni götürecekti az daha önce mini sonra o :)

Zero
06-09-2013, 01:30

Yalnız yanlış anlamazsanız birşey sormak istiyorum virajlarda neden bu kadar yavaş döndünüz?Acaba 458i yeni aldığınız dönem mi çekildi bu video veyahutta lastik problemi mi vardı o gün?

997TT
06-09-2013, 07:12
Yavas donDugumu nasil anladiniz?
Hiz gostergesi nerede var? Bunun cevabini siz ve diger arkadasdan alirsam sevinirim,bende yavas girdigim yerleri anlarim. Hatalarimi duzeltirim sayenizde...
2:15-14 yapip,GT3 Cup larla ayni gidebilmek icin yavas gitmek fantazi. Zaten o set up da gidilebilecek o. Hatta bazi yerlerde lastikler bana iyi dilerlerini sunuyor...
Yani sunu anliyorum; sen bu 458'i ucurur,2:05 falan yapardin heralde...

OrcunInce
06-09-2013, 07:20
Video'da hizlar gorunuyor Murat bey. Virah hizlariniz cok net bir sekilde gorundugunden Zeki 8'i soruyor :)

997TT
06-09-2013, 07:40
8'i 3 kez geciyorum,hangisi?
YuZeysel yazmak yerine teknik bilgi verilirse bende faydalanmis olurum...
Olmasu gereken hiz/sure nedir?
Ve hiz dusuk geldiyse,siz ne donerdiniz cidden merak ediyorum heyecanla. Sokaktaki mac muhabbeti degil,teknik bilgi verilirse faydali olur her okuyana...

ukku
06-09-2013, 07:45
Biz 8'e 140 civari giriyoruz. Cunku arabalarimiz 7'nin cikisindan 8'e kadar ancak 140'a ulasiyor. Daha hizli gelebiliyor olsam, daha hizlisini da denerim. Cikisimiz da 155-160 civari oluyor.
Ayni videoyu ben de izledim, 458'den hizli girip hizli cikiyor olmak beni gururlandirdi :)

997TT
06-09-2013, 08:54
Ne guzel,8 gibi zor virajda hizli olup neden bukadar fark cikiyor acaba surelerde?
Birde kadrani goren video varsa merak ettim...
Ek:116 ile girip,158 le cikiyorum,sizinkini merak ettim,gormek isterim. 2:14 turumda 124 girip 163 cikmisim ama set up farkliydi.

öskür
06-09-2013, 09:02
abi sürelerde bu kadar fark çıkmasının sebebi düzlükte 458 in burda konuşulan arabalardan 3 kat falan hızlı olması olabilir mi?:)

997TT
06-09-2013, 09:13
Olabilir tabi sekerim,ben sadece benden hizli araclarin kadrani goren pist ustu videolarini merak ettim.
Ozaman Lambi-ferrari-porsche nin surelerine bakiyorum.Onca pilot cikmis kimi yarisci kimi siradan vatandas vs. 2:13-22:20 arasi. Gt3 cup lar 2:15-2:05 arasi. Demekki bu araclar 1.6-2.0 araclarla ayni donuyor virajlari,hatra "yavas" ama sadece duzlukte cok hizli olduklari icin fark yaratiyorlar.
E bu araclari yapan muhendisler,biraz ders alsinlar hocam. Hatta bu gti sinifini yapanlarin yanina gonderelim derim ;)
Ha ben kotu kullaniyorumdur,beceremiyorumdur ama ozaman niye 2:14 cikiyor,onuda dusunuyorum...

typh10
06-09-2013, 09:14
Ne guzel,8 gibi zor virajda hizli olup neden bukadar fark cikiyor acaba surelerde?
Ek:116 ile girip,158 le cikiyorum,sizinkini merak ettim,gormek isterim. 2:14 turumda 124 girip 163 cikmisim ama set up farkliydi.

yaşlandın be abi 200 ile girip 300 ile çıkman lazım aslında :p

Tanıdığım için söylüyorum arabaya acımazsın limit neyse o şekilde kullanırsın başka çok tecrübeli bir pilot kullansa en fazla 130 ile girip 170 ile çıkabilir maximum.

Onrcn
06-09-2013, 09:15

Cok basit, her 200 vurdukca beni 5 saniye geciyorsunuz. 4 kere olsa 20 saniye zaten.. Ben 8. viraja 145 le girmisim en yuksek(30-40km daha hizli sizden), 160 civari cikmisim. Simdi komple bir inceledim de neredeyse her viraj girisinde benim hizim sizinkinden yuksek.

Benim videolarima da yorum yapmiyorsunuz hic, ondan gozden kacti herhalde :(

Onrcn
06-09-2013, 09:32
yaşlandın be abi 200 ile girip 300 ile çıkman lazım aslında :p

Tanıdığım için söylüyorum arabaya acımazsın limit neyse o şekilde kullanırsın başka çok tecrübeli bir pilot kullansa en fazla 130 ile girip 170 ile çıkabilir maximum.

Siz piste ciktiniz mi bu yorumu yapiyorsunuz ? Simdi bundan sonra Murat abi kesin gelisir eminim de, ben tecrubesiz bir katilimci olarak yani 30 turum falan var; S2000 le 145 le girmisim, 160 la cikmisim korkudan. Senin iddiana gore Kumho Ku36 li bir S2000 den hizli giremeyecek oraya F458?

Yanlis algilamayin saldirgan bir tavrim yok, hepimiz tartisiyoruz hepimiz gelisiyoruz. Simdi yuz yuze degiliz siz piste ciktiniz mi bu yorumu yapiyorsunuz okundugunda atar gider gibi gozukuyor ama hic boyle bir amacim yok. Lutfen yanlis anlasilmasin.

997TT
06-09-2013, 09:33
Her videoyu izlemiyorum,ondan olabilir mi acaba?
Linki verin izleyim turu.
Demekki bu tip araclar daha yavas ama duzlukte cok hizli olduklarindan sureleri iyi,bu mu?
Hadi ben cok kotu giriyorum tum virajlara ama diger en iyi zaman yapan 5 pilotda mi kotu?
Yada GT3Cup pilotlari bizle ya ayni yafa 2-3 sec hizli.
Yanlis nerde,biri beni aysilatirsa sevinirim.
Birde 458-Turbo gecen yada ayni giden Subaru-cupralar yada o sinif motorlu araclar falan neden 2:15-2:13 yapamiyorlar. E virajda hizlilar-duzlukte aynilar.
Teknik cevap istiyorum ama hala ayni seyler yaziliyor :(

Onrcn
06-09-2013, 09:50
Demekki bu tip araclar daha yavas ama duzlukte cok hizli olduklarindan sureleri iyi,bu mu?
Hadi ben cok kotu giriyorum tum virajlara ama diger en iyi zaman yapan 5 pilotda mi kotu?
Birde 458-Turbo gecen yada ayni giden Subaru-cupralar yada o sinif motorlu araclar falan neden 2:15-2:13 yapamiyorlar. E virajda hizlilar-duzlukte aynilar.

Benim videom;

http://www.techturkey.com/forum/pist-yarislari-ve-time-attack/163864-34sus94-istanbul-park-01092013-a.html

Tekrar soyluyorum amacim laf sokmak vs degil, ben herkesin gelismesini isterim; ayni kategoride de degiliz yani hic bir kotu niyetim yok kesinlikle.

Ben sizin videonuzu Subaru yada Cupra larla karsilastirmadim. Kendimle, Orcun la vs kiyasladim. Yani onlarin ne yaptigi konusunda bir bilgim yok; benim otomobilimde sadece filtre ve egzos var yani olsa olsa 250hp. Virajda tutunurken bile aracim dip gazdayken yavaslayabiliyor tork fukarasi oldugundan.

Gt3Cup lara gelirsek, en son gun 2:05 gordum sanirim errand, asagidaki link ayni araclari mi iceriyor bilmiyorum, o kadar bilgim yok. Sadece buldugumu paylasayim sureler var, yanlissa duzeltiriz.

Fakat eger dogruysa adamlar 1:56 donuyorlar.. Yani bizim pilotlara 9 saniye atmislar.(Dogruysa)

News - Porsche Mobil 1 Supercup - Race activities - Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG (http://www.porsche.com/international/motorsportandevents/motorsport/racing/pmsc/news/?pool=motorsport&id=a470d320-9444-48ce-9288-a509eed69367&lang=en)

Simdi teknik cevap istiyorum demissiniz de, ben size nasil bir teknik cevap vereyim? Gorunen hiziniz ozellikle 8.virajda benim hizimdan 30+km yavas. Yani teknik derken tam olarak nasil bir bilgi istiyorsunuz ?

ukku
06-09-2013, 09:53
Abi yanlış anlamanı istemem. Hepimiz kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz.
Elimde kadranların göründüğü bikaç video var, istersen birlikte inceleyelim.

Volvo V40 T3.
Bildiğimiz binek otomobil. Herhangi bir modifiyesi bulunmuyor.
150 hp ve iki kişi ile gidiş.
Dipnot: Dünyanın en güvenli otomobili seçildi. Ama apeks hızına pek katkısı yok gibi.

4jq8hZodP0E

Volvo V40 T3 İstanbul Park - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=4jq8hZodP0E)

208 GTi.
200 hp ve yine tamamen standart.
Bu turdan önce yaklaşık 50 pist turu var. Yol lastikleri ve standart frenler ne durumda en iyi siz bilirsiniz.

fDAf5IG-tr4

208 GTi / İstanbul Park / Orçun İnce - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=fDAf5IG-tr4)

Bu da Polo GTI.
Yine standart. Kendi arabam ve ne yazık ki seramik frenleri olmadığı için pek zorlamıyorum.

Pa1iBA0X2vU

http://www.youtube.com/watch?v=Pa1iBA0X2vU

Bu da senin video
Torpidoda okuduğumuz üzere 458 Italia

BzILX9ctOkM

http://www.youtube.com/watch?v=BzILX9ctOkM

ahm_
06-09-2013, 09:58

Teknik cevap onurcan vermiş size murat bey her düzlükte 5 saniye fark atsanız zaten 20 saniye fark oluyor bu kadar net . Diceksinizki gt3 cuplarda 2.06 larda dönen bile oldu onlar sizden virajlara daha hızlı girdiği aşikar ya da c.tesi izlediyseniz borusan turkuaz renkli bmw aracı 2,05 lerde döndü siz sadece gitme olarak algılamışsınız cupra o virajlara sizin kadar hızlı girebilir ve ya sizin kadar hızlanabilir ama sizin gibi duramadığı için sizin çıktığınız süratlere çıkamaz olabilirmi

Yanlış anlamayın f 458 için 2,10-2,20 yapmak bana göre çok zor değil ama tabiki sizin hakkınızı yemek istemem sonuçta çoğu gt3 lerden iyi dönmüşsünüz ama daha iyi si bence olabilir ben tüm viraj hızlarına baktım hiç biri benim arkadaşım ve ya zekinin ve ya başkasının hızlarından yüksek değil demekki tek fark viraj çıkışı ani hızlanma ve çok iyi durabilme

997TT
06-09-2013, 10:04
2:05 gt3 cup larin best time'i.
O aracda stroker kit ve bu aracla 996gt3 cup dahil 1000+ turu olan adam Umit var.
Diger araclar (gt3 cup) 2:15-2:07 arasi.
1 saat sonra linkleri izliyebilecegim laptopda ancak sunun aciklamasini Lutfen yapin; tum virajlarda hizli olan bir arac sadece duzlukte mi geciliyor? Ozaman Korfrz gibi yerde niye 49 un altina inilemiyor ki sanirim 50-51 in alti yoktur. Yada bu araci o kadar kisi kullanmis,yani ben hataliyim diyelim,herkes mi yavas? Olamiyacagina gore;o kadar muhendiain tasarladigi arac her viraj hadi yavas demiyelim,nasil ayni olur? Sadece duzlukte hizli diye best time yapar vs....
Diyorum ya;bu Porsche-Lambi-ferrari muhendislerini egitime yolliyalim.
Yada biri surda soyle girilmeli-fren su cizgi su olmali desin.
You tube a 458 istanbul park yazin,benim ve Onurun baska 458 lerin videolarini goruceksiniz,164 u gecen yok. Hatta italyan,bu aracin gelistirme pilotu 168 yapmis cikisda.
Biri beni aydinlatsin yoksa bu kadar para harcamak yerine baska arac alicagim....

ahm_
06-09-2013, 10:11
2:05 gt3 cup larin best time'i.
O aracda stroker kit ve bu aracla 996gt3 cup dahil 1000+ turu olan adam Umit var.
Diger araclar (gt3 cup) 2:15-2:07 arasi.
1 saat sonra linkleri izliyebilecegim laptopda ancak sunun aciklamasini Lutfen yapin; tum virajlarda hizli olan bir arac sadece duzlukte mi geciliyor? Ozaman Korfrz gibi yerde niye 49 un altina inilemiyor ki sanirim 50-51 in alti yoktur. Yada bu araci o kadar kisi kullanmis,yani ben hataliyim diyelim,herkes mi yavas? Olamiyacagina gore;o kadar muhendiain tasarladigi arac her viraj hadi yavas demiyelim,nasil ayni olur? Sadece duzlukte hizli diye best time yapar vs....
Diyorum ya;bu Porsche-Lambi-ferrari muhendislerini egitime yolliyalim.
Yada biri surda soyle girilmeli-fren su cizgi su olmali desin.
You tube a 458 istanbul park yazin,benim ve Onurun baska 458 lerin videolarini goruceksiniz,164 u gecen yok. Hatta italyan,bu aracin gelistirme pilotu 168 yapmis cikisda.
Biri beni aydinlatsin yoksa bu kadar para harcamak yerine baska arac alicagim....

Yanlış anlamayın ben tüm viraj içindeki hızlarınıza baktım bana çok yavaş geldi o araca göre yorum yapıyorum. Kendi hızlarımla karşılaştırdım hiç bir virajda hızlı değil ama düzlüklerde start finish te 230 lara çıkmışsınız ben 170 i geçemiyorum arka uzun düzlükte 255 yapmışsınız ben 210 u geçemiyorum ki ara hızlanmalarınız korkutucu tabi f458 ile piste çıkmadan bu denli yorum yapmak doğru değil. belkide aracın limiti virajda budur ya da biz çok cesaretliyiz araçlarımızla

997TT
06-09-2013, 10:12
Her duzlukte 5 sec?? Buda iyimser olmus ;)
Su 458 i sizler kullanip,duvara 2:10 lari assaniz,sevinirdim...
Bana teknik aciklama yapicak olan var mi? 5 sec gibi yanlis tahmin degil lutfen ....

OrcunInce
06-09-2013, 10:14
Selam Murat bey,
Ben farkın mühendislikten değil pilotajdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. 8. viraj sadece bir örnek, zor bir viraj olduğundan orası örnek alınıyor. Siz videoları izleyemiyorsunuz ama ben size söyleyeyim: v40, polo gti ve 208 gti apekste sizden hızlı. Bu V40 gibi binek bir otomobilin 458'den daha iyi olduğu anlamına gelmiyor tabii ki. Bence aracınızı değiştirmenize gerek yok :)

OrcunInce
06-09-2013, 10:16
Her duzlukte 5 sec?? Buda iyimser olmus ;)
Su 458 i sizler kullanip,duvara 2:10 lari assaniz,sevinirdim...
Bana teknik aciklama yapicak olan var mi? 5 sec gibi yanlis tahmin degil lutfen ....

Teknik açıklama:

Volvo V40 T3: 150 hp
Peugeot 208 GTi: 200 hp
VW Polo GTI: 180 hp
Toplam: 530 hp

Ferrari 458 Italia: 580 hp (yalnız beşyüzseksen)

Konunun özeti budur. :)

ahm_
06-09-2013, 10:18
5 sec farkı şöyle teknik olarak açıklayayım km olarak siz 250 yi hemen çıkıyorsunuz o rdaki 800 m lik yolda ortalama en az 180-200 ile gidiyorsunuz yol boyu.Biz orda 210 zor görüyoruzki oda sonlara doğru ortalama hızımız 150 en fazla 800 metrede. Siz virajın sonuna kadar basıyorsunuz sehpa gibi fren diskleriniz var ,biz çok erken basıyoruzki duralım diye buda size 5 saniye hatta daha fazla bir avantaj sağlar.

Çok basit bir soru var tüm virajlarda bizden yavaş gidipte siz 2,14 yapıp biz neden 2,36 yapıyoruz ? ya siz çok kuvvetli aracınızı kullanıp tüm düzlüklerin hakkını veriyorsunuz ve ya biz çok iyimseriz

ahm_
06-09-2013, 10:19
Teknik açıklama:

Volvo V40 T3: 150 hp
Peugeot 208 GTi: 200 hp
VW Polo GTI: 180 hp
Toplam: 530 hp

Ferrari 458 Italia: 580 hp (yalnız beşyüzseksen)

Konunun özeti budur. :)

Beğen butonu olsa basıcaktım aradım bulamadım orcun =)))

typh10
06-09-2013, 10:36
Siz piste ciktiniz mi bu yorumu yapiyorsunuz ? Simdi bundan sonra Murat abi kesin gelisir eminim de, ben tecrubesiz bir katilimci olarak yani 30 turum falan var; S2000 le 145 le girmisim, 160 la cikmisim korkudan. Senin iddiana gore Kumho Ku36 li bir S2000 den hizli giremeyecek oraya F458?

Yanlis algilamayin saldirgan bir tavrim yok, hepimiz tartisiyoruz hepimiz gelisiyoruz. Simdi yuz yuze degiliz siz piste ciktiniz mi bu yorumu yapiyorsunuz okundugunda atar gider gibi gozukuyor ama hic boyle bir amacim yok. Lutfen yanlis anlasilmasin.

Estağfurullah yanlış anlaşılacak bir durum yok ortada.

Ben genelde pist günleri seyyar araba ile köfte satıyorum bu sayede herkesi izleme şansım oluyor. :D .Bu gece uçağım var Milanoyu gidiyorum Monza pistinde haftasonu organizasyon var.(uçak biletimi taratıp fotolarını koyacaktım ama beceremedim ama çektiğim tüm fotoları,çekebilirsem tüm videoları paylaşacağım söz veriyorum)

http://www.monzanet.it/en/races_eventi

Ben Murat Abi'yi çok iyi tanıyorum. O arabayı gümrük vs işler yüzünden aylarca nasıl sabırsızlıkla beklediğini de biliyorum. Buna rağmen 500 km kullanmadan daha piste girip limitlerde kullandığını ve tecrübesinin yeterli olduğunu düşünüyorum. Benim gariban Fiesta st ile ( 150 hp) körfez pistini 56lı seclerde döndüğüne de bizzat ben şahidim. Tüm bunlara istinaden söylemiştim kendinizin de söylediği gibi insan korkabiliyor bazen asıl anlatmak istediğim de buydu F458 ile piste çıkan(kendi aracı olmak koşulu ile) tecrübeli başla bir pilotunda o hızlarda girip çıkacağını anlatmak istemiştim sadece. s2000 ile göz karartılıp kaç ile girip çıkılır bilemiyorum s2000 kullanmadım hiç.
Her ne kadar gözünüzü karartsanız karartın o ayak gazdan çekiliyor bazen ,hele ki 1 milyon TL'lik bir araç altınızda varsa.Umarım anlatabilmişimdir vurgu yapmak istediğim noktayı.

Şuan kullandığım stage 2 tsi araç malesef ki şişiyor piste uygun değil benim kanımca ama Yeni kasa fiesta st siparişimizi verdik. Kasım ayında bir mani olmazsa teslim alıyoruz.İnşallah pistte bol bol gazlayacağız, pistte tanışmak dileği ile.Kazasız belasız sürüşler dilerim.

ahm_
06-09-2013, 10:43

Ben genelde pist günleri seyyar araba ile köfte satıyorum bu sayede herkesi izleme şansım oluyor. :D .Bu gece uçağım var Milanoyu gidiyorum Monza pistinde haftasonu organizasyon var.(uçak biletimi taratıp fotolarını koyacaktım ama beceremedim ama çektiğim tüm fotoları,çekebilirsem tüm videoları paylaşacağım söz veriyorum)

Ben Murat Abi'yi çok iyi tanıyorum. O arabayı gümrük vs işler yüzünden aylarca nasıl sabırsızlıkla beklediğini de biliyorum. Buna rağmen 500 km kullanmadan daha piste girip limitlerde kullandığını ve tecrübesinin yeterli olduğunu düşünüyorum. Benim gariban Fiesta st ile ( 150 hp) körfez pistini 56lı seclerde döndüğüne de bizzat ben şahidim. Tüm bunlara istinaden söylemiştim kendinizin de söylediği gibi insan korkabiliyor bazen asıl anlatmak istediğim de buydu F458 ile piste çıkan(kendi aracı olmak koşulu ile) tecrübeli başla bir pilotunda o hızlarda girip çıkacağını anlatmak istemiştim sadece. s2000 ile göz karartılıp kaç ile girip çıkılır bilemiyorum s2000 kullanmadım hiç.
Her ne kadar gözünüzü karartsanız karartın o ayak gazdan çekiliyor bazen ,hele ki 1 milyon TL'lik bir araç altınızda varsa.Umarım anlatabilmişimdir vurgu yapmak istediğim noktayı.

Şuan kullandığım stage 2 tsi araç malesef ki şişiyor piste uygun değil benim kanımca ama Yeni kasa fiesta st siparişimizi verdik. Kasım ayında bir mani olmazsa teslim alıyoruz.İnşallah pistte bol bol gazlayacağız, pistte tanışmak dileği ile.Kazasız belasız sürüşler dilerim.

Merhaba tüm yazdıklarına katılıyorum ama ''Her ne kadar gözünüzü karartsanız karartın o ayak gazdan çekiliyor bazen ,hele ki 1 milyon TL'lik bir araç altınızda varsa.Umarım anlatabilmişimdir vurgu yapmak istediğim noktayı.'' buna katılmıyorum herkesin alım gücü farklıdır herkesin arabası kendine pahalıdır. Kendi adıma benim aracım ucuz diye parçalamak için oraya çıkmıyorum ya da o şekilde gaza basamam hepimiz korkuyoruz. Herkes kendi bütçesine göre araç alır herkes kendine güvendiği kadar risk alır

typh10
06-09-2013, 10:47
Merhaba tüm yazdıklarına katılıyorum ama ''Her ne kadar gözünüzü karartsanız karartın o ayak gazdan çekiliyor bazen ,hele ki 1 milyon TL'lik bir araç altınızda varsa.Umarım anlatabilmişimdir vurgu yapmak istediğim noktayı.'' buna katılmıyorum herkesin alım gücü farklıdır herkesin arabası kendine pahalıdır. Kendi adıma benim aracım ucuz diye parçalamak için oraya çıkmıyorum ya da o şekilde gaza basamam hepimiz korkuyoruz. Herkes kendi bütçesine göre araç alır herkes kendine güvendiği kadar risk alır

elbette öyle klavye ile tam ifade edemiyor insan, cümleler bazen yanlış anlam ifade edebiliyor.Kasım ayı sonrası pistlerde yüz yüze daha sağlıklı bol bol tartışıp bilgi alış verişinde bulunuruz inşallah

Onrcn
06-09-2013, 10:49

Kofte oldugunu bilseydim kesin yaniniza gelirdim. Tabiki 60.000 tl lik araci riske atmakla 500.000 euro luk arabayi riske atmanin durumu farkli . Fakat Murat abi ben hizliyim GT3 araclarina bu kadar yakinim derse riske attigini dusunuyordur ben bu yuzden bunu yazdim. Ben bile ayagimi gazdan cekiyorum, yoksa 8 in ilk virajina dip gaz bile girebilirim.. ***** cok hizlanamiyorum. Eh ama birde sunu dusunelim, s2000 o hizlarda donuyorsa F458 ile ayni hizda girmek te cok fazla risk almak degildir.

Ben Murat abi ye kullanmayi bilmiyor tecrubesiz demiyorum ki. Benden cok daha tecrubeli, fakat yavas giriyor isin ozeti bu.

Monza da iyi sanslar, birsey taratmaniza gerek yok ama fotograflari paylasirsaniz gozumuz gonlumuz acilir, fotograftan da olsa Monza goruruz:icon_tup:

OrcunInce
06-09-2013, 10:49

Dediklerinizde haklısınız. Ama herkesin alım gücü farklı, herkesin aracıda kendine göre supersport. Murat bey her pist videosuna 3-4 saniye daha var tarzı cümleler kurduğundan art niyetsiz videosunu sordum bende. Gördüm ki 458 ile 2.14 çok zor bir süre değil, hatta çizgi ve apekslere bakılırsa 2.14 hakkıda değil. Ben de bunu belirttim doğal olarak. Utku ve ben istanbul park'ta çalıştığımızdan dolayı bir çok otomobili görme, pistte deneme fırsatı buluyoruz. Her video'da çizgiye ve apekslere laf eden Murat bey'inde limitte olmadığını söyledik o kadar aslında. Clio 197 almış hayırlı olsun tekrar, yapacağı süreyi herkes merakla bekliyor. :)

typh10
06-09-2013, 10:55
Kofte oldugunu bilseydim kesin yaniniza gelirdim. Tabiki 60.000 tl lik araci riske atmakla 500.000 euro luk arabayi riske atmanin durumu farkli . Fakat Murat abi ben hizliyim GT3 araclarina bu kadar yakinim derse riske attigini dusunuyordur ben bu yuzden bunu yazdim. Ben bile ayagimi gazdan cekiyorum, yoksa 8 in ilk virajina dip gaz bile girebilirim.. ***** cok hizlanamiyorum. Eh ama birde sunu dusunelim, s2000 o hizlarda donuyorsa F458 ile ayni hizda girmek te cok fazla risk almak degildir.

Ben Murat abi ye kullanmayi bilmiyor tecrubesiz demiyorum ki. Benden cok daha tecrubeli, fakat yavas giriyor isin ozeti bu.

Monza da iyi sanslar, birsey taratmaniza gerek yok ama fotograflari paylasirsaniz gozumuz gonlumuz acilir, fotograftan da olsa Monza goruruz:icon_tup:

Hocam benim de arabam taş çatlasa 45 Bin eder, elimde olsa evin salonuna park edip üstüne branda atarım.f458 gökten indi, bizimkiler teneke, vuralım kıralım parçalayım mı yazmışım orada o mu anlaşılıyor Allah Aşkına?

Onrcn
06-09-2013, 11:01
Hocam benim de arabam taş çatlasa 45 Bin eder, elimde olsa evin salonuna park edip üstüne branda atarım.f458 gökten indi, bizimkiler teneke, vuralım kıralım parçalayım mı yazmışım orada o mu anlaşılıyor Allah Aşkına?

Yanlis anladik birbirimizi herhalde, problem degil :) yinede 1.000.000 tl den bahsediyoruz :D

OrcunInce
06-09-2013, 11:18
Murat bey videolari izlesin de oradan devam ederiz :)

ahm_
06-09-2013, 11:22
elbette öyle klavye ile tam ifade edemiyor insan, cümleler bazen yanlış anlam ifade edebiliyor.Kasım ayı sonrası pistlerde yüz yüze daha sağlıklı bol bol tartışıp bilgi alış verişinde bulunuruz inşallah

Tabiki yüz yüze konuşmak her zaman daha iyi burda anlaşılmıyor. Sen biraz yanlış ifade ettin kendini başkasının isterse 10 trilyonluk arabası olsun benimkisi daha kıymetli çünkü o benim =) herkesinde öyledir eminim

997TT
06-09-2013, 11:35
Ya arkadaslar tekrar ediyorum; ben cidden kotu/yavas vs kullaniyorum.
Bu 458 ile yada muadilleriyle bir cok pilot cikmis,onlarda mi kotu?
Hadi siz cok iyisiniz,digerleri kotu vs,Bu gt3 araclarindaki pilotlarin yuzlerce turu var,oda mi gol degil?
Bu 458 in icinde yasayan italyan pilot,oda mi kotu?
Neyse;insallah sizlerinde surelerini goruruz.
Nice insanlar gti sinifindan M3/RS yada porsche/ferrari sinifina terfi ettiler. Onlarda ucup kaciyordu ama hala ne Korfez-ne İst park nede İzmirde sureleri yukarda degil.
Bulundugum yerde 3g yok,pist videolarini merak ediyorum. Bende toplama cikarma yapmak isterim ;)
Clio hazir sayilir,gorusmek uzere... 197 hp,Reno iste...

OrcunInce
06-09-2013, 11:47
Murat bey videolari izlemeden yorum yapıyorsunuz. Maksimum 50 bin tl'lik araçların apekste sizden hızlı olmasının açıklaması bu dedikleriniz değil. Biz size kötü_iyi birsey demiyoruz, haddimizde değil. Ayrıca 2 dakikanın altında dönen gt3 de var, onurcan söyledi. Her videoya yorum yaparken siz kimse alınganlık yapmadi ki siz 15.virajdan falan bahsediyordunuz. Bizde sizi eleştirdik lutfen alınganlık yapmayın.

Onrcn
06-09-2013, 12:00
Ya arkadaslar tekrar ediyorum; ben cidden kotu/yavas vs kullaniyorum.
Bu 458 ile yada muadilleriyle bir cok pilot cikmis,onlarda mi kotu?
Hadi siz cok iyisiniz,digerleri kotu vs,Bu gt3 araclarindaki pilotlarin yuzlerce turu var,oda mi gol degil?
Bu 458 in icinde yasayan italyan pilot,oda mi kotu?
Neyse;insallah sizlerinde surelerini goruruz.
Nice insanlar gti sinifindan M3/RS yada porsche/ferrari sinifina terfi ettiler. Onlarda ucup kaciyordu ama hala ne Korfez-ne İst park nede İzmirde sureleri yukarda degil.
Bulundugum yerde 3g yok,pist videolarini merak ediyorum. Bende toplama cikarma yapmak isterim ;)
Clio hazir sayilir,gorusmek uzere... 197 hp,Reno iste...

Murat abi sana laf eden yok, onlar gol mu degil mi bilemem. Viraj giris hizlarimiz videolarda belli. Sizinkide belli, yani buralara kadar gelmeye yada teknik bir aciklamaya gerek yok. Eger F458 in 8.viraja giris hizi Volvo T5 midir nedir ondan dusukse, problemin kaynagi bellidir.

GT3 araclarini niye karistiriyoruz ki olaya ? Onu da cozemedim ben? T5,208gti, s2000, polo gti in 8.viraja giris hizi sizden 30km yuksekse ve cikis hizi hemen hemen ayniysa durum bellidir, gelen Italyan adamin ne yaptigina bakmama gerek yokki buradan sonuc elde etmek icin?

M3CSL
06-09-2013, 12:10
Bende bir şeyler söylıyım:D evet bazı virajlarda lımıtın altında gidilmiş ancak bizim tahmın ettıgımız yanı ferrarı hot hatchden cok daha hızlı doner dıye ır durum yok, aradakı agırlık merkezı farkı daha cok yuksek hızlarda kendını bellı eder. yavas vırajlarda benzerolmasına ben cok sasırmam cunku fızıksel tutunmadır ısın sırrı yanı lastık vs.
Baska testlerede zamanında bakıyordum hep 10 km fılan vıraj hızları farkedıyor ust duzey bı aracla normal bır arac .a ancak f3 f1 tarzında olursa farklar ucuyor yada komple yarıs aracı.

997TT
06-09-2013, 12:31
Size bir cok ornek veriyorum,GT3 cup bu isin duayeni degil mi? Oyuzden o ornegi veriyorum.
Sureler ortada zaten,1:55 yapan pilot ayri,biz genele bakiyoruz. Yoksa hepimiz Schmy mi olduk?
Tekrar ediyorum;ben kotu kullaniyorum da bu best time yapan listede mi kotu?
Alinganlik? O sizin anlayisiniz,neden alinayim pist suresi icin,yuzlerce surem vs var,hayat mi gecer...
Sadece 8'e odaklandiniz,sonra tum virajlar oldu,sonra her duzlukte 5 sec fark vs oldu...
Birazdan izliyecegim linki ancak hangisini izlemem gerek?
Ayrica zamana bakmak gerek bir virajdan ote. Yani ayni donduk,yada bem clio ile 458 den hizli dondum 8. Viraji,iyi pilotmuyum?
Defalarca soyluyorum;Jason kullandi-Umit kullandi,onlarin dereceleride ortada. İtalyan pilotda kullandi...
458 ile ist parkda 200 den fazla turu olan Onur kullandi,ki cok begendigim pilottur,yine ayni...
Sizlerden ders alip,kendimi gelistirmekde isterim...

kelalper
06-09-2013, 12:36
Bende bir şeyler söylıyım:D evet bazı virajlarda lımıtın altında gidilmiş ancak bizim tahmın ettıgımız yanı ferrarı hot hatchden cok daha hızlı doner dıye ır durum yok, aradakı agırlık merkezı farkı daha cok yuksek hızlarda kendını bellı eder. yavas vırajlarda benzerolmasına ben cok sasırmam cunku fızıksel tutunmadır ısın sırrı yanı lastık vs.
Baska testlerede zamanında bakıyordum hep 10 km fılan vıraj hızları farkedıyor ust duzey bı aracla normal bır arac .a ancak f3 f1 tarzında olursa farklar ucuyor yada komple yarıs aracı.

:icon_tup::icon_tup::icon_tup:

Arkadaşlar F458 200 ile girer çıkar falan mı sanıosunuz ben onu anlamadım. F1lerin giriş çıkış hızı 180-255 arasında ve 3-5 km değişiyor 8. viraja. Bi de o virajda kontrol kaçtı mı kurtuluşun yok. Vettel araba parçaladı orada. Ve pit alanında yürürken harbiden sarsılmıştı. Murat limitin altında girmiş ok ama sizlerden 20-30 km daha hızlı girecek diye bişey yok. Tabii ki normal spor bir arabadan hızlıdır ama fark sandığınız kadar değil. Bi de 8. viraj arkadan iter için biraz sıkıntı.Gazı önden çeker gibi açamıosun. Sürekli olarak arabanın dengesi değişiyor. Koptu mu alim allah. O nedenle kontrollü açmak zorundasın. Track daylerde ortasına kuka koyuyoruz biz. Riske sokmamak için.

ahm_
06-09-2013, 12:41

Arkadaşlar F458 200 ile girer çıkar falan mı sanıosunuz ben onu anlamadım. F1lerin giriş çıkış hızı 180-255 arasında ve 3-5 km değişiyor 8. viraja. Bi de o virajda kontrol kaçtı mı kurtuluşun yok. Vettel araba parçaladı orada. Ve pit alanında yürürken harbiden sarsılmıştı. Murat limitin altında girmiş ok ama sizlerden 20-30 km daha hızlı girecek diye bişey yok. Tabii ki normal spor bir arabadan hızlıdır ama fark sandığınız kadar değil. Bi de 8. viraj arkadan iter için biraz sıkıntı.Gazı önden çeker gibi açamıosun. Sürekli olarak arabanın dengesi değişiyor. Koptu mu alim allah. O nedenle kontrollü açmak zorundasın. Track daylerde ortasına kuka koyuyoruz biz. Riske sokmamak için.
Abi haklısın ama bu ferrari ya bizim hızımızda girmesi gerekmezmi en azından start finish sonrası sola viraj giriş hızı 70-80 gösteriyor az değilmi bu acaba ben tek 8 e odaklanmadım her noktada öyle her virajda

Zero
06-09-2013, 12:44
O kadar çok şey yazılmış ki aklımda kalanlara bir yorum getireyim.Öncelikle süratiniz kocaman dijital ekrandan gözüktüğü için böyle bir soru sordum heralde yanlış anlamadınız ama biraz alınganlık yapmışsınız gibi çünkü ben kimseye iyisin kötüsün demedim ki hothatch sınıfı aracımdan neden her virajda daha düşük süratlerle dönmüşsünüz diye sordum gözle görülen birşey bu.Bariz bir şekilde viraj içi apekslere daha yavaş oturmuş lastiğiniz birçok normal araçtan.İtalyan pilota ihtiyacımız yok burada sizin gibi birçok süpersport sınıfı araca binen ve sürekli piste çıkaran biri var ben şahsen memnunum bu durumdan transponderınızla kameranızla harika videolar sunuyorsunuz bize italyan gitsin 458de uyumaya devam etsin.Virajdan kaybettiğiniz süreleri fazlasıyla düzlükten kazanıyorsunuz viraj çıkış hızınız düşük olmasına rağmen yaklaşık 1-2saniye içerisinden bizim çıkıştan sonraki çıktığımız süratten bile daha yüksek hıza çıkıyorsunuz buda net görülüyor.Şunu net söyleyebilirim benim 2:36mdan sizin 2:14 ünüze dağlar kadar fark var tabiki doğaldır ama aradaki 22 saniyenin çok daha üstünde kazandığınız süre düzlükler ve viraj öncesi frenaj mesafenizden bu da net.1milyoncu arkadaşa birşey demiyorum sevmem para konuşmayı hiç gerek yok böyle konulara ben 30liralık arabamla Murat beyden daha az risk alıyorum izleyen pistide biraz tanıyan bunu anlar.He teknik cevap teknik cevap dediniz de tam olarak ne bekliyorsunuz onu anlamadım.Ama siz hemen savunmaya geçtiniz benim otomobil sonrası en büyük hastalıklarımdan biridir futbol gt3 lerle gitmenizdeki gördüğüm tek gol demekki onlarla aynı hızlarda viraj dönebiliyor olduğumu anlamam bu da beni fazlasıyla mutlu etti.

Zero
06-09-2013, 12:50

Abi konu sadece 8değil en zorlusu o olduğu için herkes orada bir 458 den daha fazlasını beklemiş sormuş konumda da hız gösteren bir 458 videosu geçince bende merak edip sordum neden bu kadar farklı noktalara çekildi konu?Start finish sonrası 70-80 arası dönülüyor neden sormayalım bize herşey söyleniyorken rahatça?O zaman burada yanlış birşeyler var biz eleştirilebiliriz ama eleştirenlere soru soramayız öylemi?

dirk
06-09-2013, 12:51
Murat limitin altında girmiş ok ama sizlerden 20-30 km daha hızlı girecek diye bişey yok.
Öyle bir şey dememişler zaten, arkadaşların merak ettiği şey, standart polo nun volvo nun ve 308'in ferrariden 30-40 yüksek hızda viraja girebilmeleri...
Arkadan itiş nedeniyle standat bir 208'den daha yavaş ise şayet o zaman videosu olan S2000den neden yavaş?

Murat Bey'in ne pilotajına ne de arabasına söz söyleyecek bilgi ve deneyimim yok, ben de sadece izlediğim kadarıyla meraktan sordum bu soruyu, kimseye art niyetli bir şey sormuyorum yanlış anlama olmasın, tamamen öğrenmek maksatlı bir soru.

997TT
06-09-2013, 12:53
S2000 nın ılk turunu ızledım,hız gostergesı okunmuyor,8 e erken gırıyor.
V40 8 e 11x hızla gırıyor,12x da ıcerde 3. apex e geliyor,13x ıle çıkıyor.
208 GTI ın hız gostergesını anlamak mumkun degıl. ama daha duzgun 8 cızgısı.

Zero
06-09-2013, 12:55
Bu arada clio 197 ile birçok virajı 458inizden hızlı döndüğünüzde hak vereceksiniz bize neden bu soruyu sorduğumuzu hatta kendiniz bile düşünürsünüz şu an çıkışta bu clio 458im gibi gitseydi ve viraj öncesi yavaşlasaydı daha keyifli olurdu diye,hayırlı olsun kazasız belasız tadını çıkarırsınız inşAllah çok keyifli bir seçim.

TaGo
06-09-2013, 12:57
Yahu çok çok basit.

Adamlara yüzbin defa yaptıkları hatalar ve bunların nasıl telafi edileceği konusunda yorum yazıldı. Aynı arkadaşlarımızda şimdi izledikleri ve tecrübe ettikleri üzerinden "bu viraja bundan hızlı girilirmiş" diyorlar. Başkada bir yorum yapmamışlar.

Ama olurmu? Sen duayene nasıl laf edersin, cin o0lmadan nasıl şeytan çarparsına dönmüş olay.

Anlaşılmayan varmı? özet geçeyim dedimde.

Onrcn
06-09-2013, 13:04
Size bir cok ornek veriyorum,GT3 cup bu isin duayeni degil mi? Oyuzden o ornegi veriyorum.
Sureler ortada zaten,1:55 yapan pilot ayri,biz genele bakiyoruz. Yoksa hepimiz Schmy mi olduk?
Tekrar ediyorum;ben kotu kullaniyorum da bu best time yapan listede mi kotu?
Alinganlik? O sizin anlayisiniz,neden alinayim pist suresi icin,yuzlerce surem vs var,hayat mi gecer...
Sadece 8'e odaklandiniz,sonra tum virajlar oldu,sonra her duzlukte 5 sec fark vs oldu...
Birazdan izliyecegim linki ancak hangisini izlemem gerek?
Ayrica zamana bakmak gerek bir virajdan ote. Yani ayni donduk,yada bem clio ile 458 den hizli dondum 8. Viraji,iyi pilotmuyum?
Defalarca soyluyorum;Jason kullandi-Umit kullandi,onlarin dereceleride ortada. İtalyan pilotda kullandi...
458 ile ist parkda 200 den fazla turu olan Onur kullandi,ki cok begendigim pilottur,yine ayni...
Sizlerden ders alip,kendimi gelistirmekde isterim...

Iyi pilot kotu pilot tartismasi olmadi hic. Schumi olmakla da hic bir ilgisi yok.. Simdi konuya donersek, Volvo T5,208GTI 140+ giriyor. Siz 105 le basliyorsunuz arada %40 fark var neredeyse. Bir Volvo nun yada 208GTI in %40 farkla oraya girmesi cok alakasiz birsey. Direksyon, arac tepkileri vs bunda bir problem varsa aracta sikinti vardir cunki fiziksel olarak bu araclarin basardigini F458 basaramiyorsa ya arabada problem vardir ya surucu yavas girmistir bu bukadar net birsey. Jason in vs turlarini bilemiyorum izlemedim de gormedimde, o yuzden o konuda birsey diyemem.

Ben tek bir seyi savunuyorum viraj giris cikis hizlariniz dusuk. Sadece 8.viraji konusuyoruz diyorsunuz, e normal en buyuk ucurum orada var koskoca 40km.

Tamam 20-30 km hizli girmesin diyelim ayni girsin 40km fark var ben bunu diyorum. Arkadan iter icin sikintiysa, sikintinin buyugunu ben yasiyorum demektir orada. Ben daha gucsuzum ama 40km hizli girebiliyorsam ve F458 her ihtimalde benden daha cok tutunuyorsa kim riskte? Gazi da gayet aciyoruz belli noktalarda bu zor birsey degil ki, Murat abi orada kontrollu gaz acamayacak adam mi ki bunu gundeme getiriyoruz? Ayrica F458in TC u ne alemde? Direksyonun o kismi gozukmuyor ;) Race te mi, CST de mi.. Race teyse zaten o oyle yada boyle direksyonda Murat abi varken o arabayi pistte tutar.

Bende ne VSA ne birsey var. Kendimle Murat abiyi bir tutmuyorum bu karsilastirmadan o cikmasin, sadece durumu tartiyorum. Bizim hayal edecegimiz otomobilleri kokune kadar kullanan birisi.

Mekanik tutunma lastik vs e bakarsak buyrun;
235/35 ZR 20 (F); 295/35 ZR 20 F458 lastik ebatlari. Bende onler 215 arkalar 235, e kaldiki Murat abinin lastikleri benden cok daha kaliteli (bitmis omru azalmis vs o ayri). Arkada 235 Kumho var, onde 215 Ralli lastigi var ki Kumho dan az tutunuyor devamli onden kayiyorum. (bunu engellemek icin on suspansyon daha alcakta, daha yumusak olmasina ragmen).

Yani bunun bir cikar yolu yok, cok net bir sonuc var viraj giris cikislari yavas.

5sn konusu. F458 in 0-200 u 9,2-10,2 civari degil mi ? Ben komple arka duzlukte hic kesmeden 40-50km hizlaniyorum o kadar saniyede bilmem anlatabildim mi :D

Onrcn
06-09-2013, 13:17
S2000 nın ılk turunu ızledım,hız gostergesı okunmuyor,8 e erken gırıyor.
V40 8 e 11x hızla gırıyor,12x da ıcerde 3. apex e geliyor,13x ıle çıkıyor.
208 GTI ın hız gostergesını anlamak mumkun degıl. ama daha duzgun 8 cızgısı.

Hangi video nun ilk 8.viraji bilmiyorum ama toplam 30 tur olunca her viraj daha hizli girmeye calisiyorum. en son 146 ile ayagim gazda girdigimi goruyorum videoda. Youtube daki versyonda biraz az gozukuyor kadran haklisiniz. Bende 1080p olaninda netmis. Tek tek giris cikis hizlarimi yazarim bos animda. 8 e erken yaklasmis olabilirim belki ama hangi video bilemiyorum su an.

kelalper
06-09-2013, 13:23
Arka düzlükte murat zaten gaz kesiyor eğim öncesi. Daha hızlı dönebilir orayı. 8. viraj girişinde de hızı limitin altında ama dediğim gibi onurcan F458 ile S2000 aynı değil. S2000 de tork çok yüksek değil o nedenle gazı daha rahat açabiliosun. F458 de durum farklı. S2000 den daha canlı. Ve o hızda riske ettin mi yandı gülüm keten helva. Her ne kadar F458 in kontrolü çok kolay olsada o hızların affı yok. Yani sen %70 gaza basıosan o oran o arabada %40. lastik oranları OK ama arada kg farkınızda var. F458 1.5 ton. Kullansan anlarsın. Kullanması gazlaması gerçekten çok zevkli Direksiyon tepkisi çok çok iyi. Anında alıyor ama pistte zorladıkça gerilmeye başlıosun. Yani senin S2000 de gazladığın gibi hadi oturup gazlayamıosun. S2000 de kontrolü kolay değil kolay kopuyor ama hızı daha düşük O nedenle kontrolü geri alması daha kolay.Bi de pist o arabanın hızı için geniş. F458 ve benzerlerinde o kadar kolay değil. Ben kendi arabam olmamasına rağmen ve mali sorumluluğum olmadığı halde free sessionlarda geriliorum o arabalarla. Hızlandıkça tehlikenin boyutu artıo.

TaGo
06-09-2013, 13:27
Alper bize ferrari sürmeyi öğretme ferrari bul :D Ne anlatıyon hacım ya, biz nasıl girecez o formata :D

ST150
06-09-2013, 13:32
Ferrari diğerlerinin hızında viraja girse, sadece düzlük hızlanmalarından kaç saniye kazanır belli değil. ayrıca 458 aerodinamik olarak çok gelişmiş bir otomobildir, sadece öndeki hareketli kanatçıklar, arkadaki difüzörün yarattığı yere basma gücü bile virajlarda yeteri kadar fark yaratmaya yeter.

bu arada Vettel 8'de kaza yaptı diyenler, o seans antrenman seansıydı ve sağanak yağmur vardı pistte :)

ST150
06-09-2013, 13:49
Vettel'in kaza yapmasının nedeni, sağ arka lastiğinin ıslak kerb üzerine çıkmasıydı. yani konumuzla ilgili değil pek...

kelalper
06-09-2013, 13:52
O sırada ben pistteydim doğrudur hava yağışlıydı. ama o hızda kuruda olsa arka lastiği çime çıkardın mı yağmur falan fark etmez. Hızlandıkçada araba dışarı doğru kaçmaya başlıo orada. Vettelden sonra F2 lerin antremanı vardı. Pist kuruydu F2 pilotu da aynı yerde aynı şekilde kaza yaptı.

kelalper
06-09-2013, 13:58
düzeltiyorum, sıralama turuydu ve Vettel'in kaza yapmasının nedeni, sağ arka lastiğinin ıslak kerb üzerine çıkmasıydı. yani konumuzla ilgili değil pek...

Sıralama turu değil practice session dı. Araba ertesi güne yetişmez dedik ama yetiştirdiler sıralamaya.

TaGo
06-09-2013, 13:58
Bana temiz Rs ama ucuzundan bulabilecek varmıdır? Clio olur Megane olur. maksat pist koşup tartışmalara bir son vermek :D

Sonrada hiç zorlanmamış diye satıcam Allah nasipse :)

kelalper
06-09-2013, 14:01
Tago ben satıcam düşünürsen konuşalım. Tek yapman gereken pist için yürürüne müdahele etmen. Amortisör yay ve kilit. Gider olarak yapabileceğin stock makinaya bi metanol var. O da pist için uygun değil biter büyük tank koymazsan.

TaGo
06-09-2013, 14:03
Abi ben ciddi arayış içindeyim. Bu 2 araçtan birine karar kıldım. Ya önden çeker atmolar arasında zamana koşacam, yada na ların önden çekerleri arasında pozisyon arayacağız artık.

ST150
06-09-2013, 14:04
hızlandıkça her virajda lastik dışarı çıkar zaten ama kuruda olsa kaza yaparsın diye bir kural yok. eğer hazırlıklıysan bu duruma kurtarabilirsin... şahsen kurtardım, biliyorum...

Onrcn
06-09-2013, 14:06
Arka düzlükte murat zaten gaz kesiyor eğim öncesi. Daha hızlı dönebilir orayı. 8. viraj girişinde de hızı limitin altında ama dediğim gibi onurcan F458 ile S2000 aynı değil. S2000 de tork çok yüksek değil o nedenle gazı daha rahat açabiliosun. F458 de durum farklı. S2000 den daha canlı. Ve o hızda riske ettin mi yandı gülüm keten helva. Her ne kadar F458 in kontrolü çok kolay olsada o hızların affı yok. Yani sen %70 gaza basıosan o oran o arabada %40. lastik oranları OK ama arada kg farkınızda var. F458 1.5 ton. Kullansan anlarsın. Kullanması gazlaması gerçekten çok zevkli Direksiyon tepkisi çok çok iyi. Anında alıyor ama pistte zorladıkça gerilmeye başlıosun. Yani senin S2000 de gazladığın gibi hadi oturup gazlayamıosun. S2000 de kontrolü kolay değil kolay kopuyor ama hızı daha düşük O nedenle kontrolü geri alması daha kolay.Bi de pist o arabanın hızı için geniş. F458 ve benzerlerinde o kadar kolay değil. Ben kendi arabam olmamasına rağmen ve mali sorumluluğum olmadığı halde free sessionlarda geriliorum o arabalarla. Hızlandıkça tehlikenin boyutu artıo.

Diyorsun ya hiz kesiyor, kesmesine ragmen arada ciddi fark var bende onu diyorum. Ben kesmeden koskoca yerde 40-50 km hizlanabiliyorum. Aradaki zaman farkini dusunebiliyor musun ?

Gazi daha rahat acabiliyorum ? Nereye aciyorum Alper 8. virajin icindeki direksyon duzeltmelerini gormuyor musun ? Benden daha cok tutunan, aerodinamik olarak muhtesem olan, cok daha genis ve kaliteli lastige sahip olan F458 den daha kolay gaz acabiliyorum ? Joyistik dugmesi mi bu basinca gaz aciliyor? Kademeli bir gaz pedali var orada ve benden cok cok daha kolay cok cok daha fazla beygir gucunu yere iletebilir ki bunun icinde akill diffi de var degil mi?

Benim gibi S2000 e oturup hadi gazlayalim? F458 bir kere olsun arkadan kaymamis 1 kere. Ben her yerde ufakta olsa salinimdayim, her yerde arabayi duzeltmeye calisiyorum. Daha cabuk hizlanmasi neyi ifade ediyor ki? Murat abinin bu pistte kac turu var onu mu kontrol altinda tutamayacak? F458 1500 kg ise bende 1350kg um 150 kg fark var arada, onumde tank gibi M5 yan yan cikiyor ayni hizlarda 8.viraj sonunda 2ton.

S2000 kolay kopuyor da hizlar cok yuksek diye f458 zor mu ? Alper bahsettigimiz konu bir kac kisinin viraj girisinde f458 den 40km daha hizli olmasi.. Duzlukte kopmuyor ya bu araba..

Velhasil kelam; tekrarliyorum viraj giris hizlari yavas, benden de yavas, 208gti dan da yavas T5 le nedir bilmiyorum. Butun bu arabalar ultra guvenli de F458 o hizlarda girerse sikinti cikiyor? Yapmayin gozunuzu seveyim ya.

ST150
06-09-2013, 14:11
Bu arada 458'in İstanbulPark'ta farklı pilotlardan birçok turunu izledim ve zaten araç en kötü ihtimalle (yağmurlu zemin, öndeki araca tur bindirme ve birkaç pilotaj hatası) 2.25 dönebiliyor. o kadar yetenekli yani

ST150
06-09-2013, 14:14
Diyorsun ya hiz kesiyor, kesmesine ragmen arada ciddi fark var bende onu diyorum. Ben kesmeden koskoca yerde 40-50 km hizlanabiliyorum. Aradaki zaman farkini dusunebiliyor musun ?

Gazi daha rahat acabiliyorum ? Nereye aciyorum Alper 8. virajin icindeki direksyon duzeltmelerini gormuyor musun ? Benden daha cok tutunan, aerodinamik olarak muhtesem olan, cok daha genis ve kaliteli lastige sahip olan F458 den daha kolay gaz acabiliyorum ? Joyistik dugmesi mi bu basinca gaz aciliyor? Kademeli bir gaz pedali var orada ve benden cok cok daha kolay cok cok daha fazla beygir gucunu yere iletebilir ki bunun icinde akill diffi de var degil mi?

Benim gibi S2000 e oturup hadi gazlayalim? F458 bir kere olsun arkadan kaymamis 1 kere. Ben her yerde ufakta olsa salinimdayim, her yerde arabayi duzeltmeye calisiyorum. Daha cabuk hizlanmasi neyi ifade ediyor ki? Murat abinin bu pistte kac turu var onu mu kontrol altinda tutamayacak? F458 1500 kg ise bende 1350kg um 150 kg fark var arada, onumde tank gibi M5 yan yan cikiyor ayni hizlarda 8.viraj sonunda 2ton.

S2000 kolay kopuyor da hizlar cok yuksek diye f458 zor mu ? Alper bahsettigimiz konu bir kac kisinin viraj girisinde f458 den 40km daha hizli olmasi.. Duzlukte kopmuyor ya bu araba..

Velhasil kelam; tekrarliyorum viraj giris hizlari yavas, benden de yavas, 208gti dan da yavas T5 le nedir bilmiyorum. Butun bu arabalar ultra guvenli de F458 o hizlarda girerse sikinti cikiyor? Yapmayin gozunuzu seveyim ya.

güzel söylemişsin :) zaten karşılaştırdığımız otomobillere baksana Volvo V40, VW Polo GTI, Peugeot 208 GTi vs 458 Italia. çok söze gerek yok yani bence, adamlar dönmüş :)

kelalper
06-09-2013, 14:19
Olm yavaş bende kabul ediyorum. Tabii ki normalde sizden hızlı olması gerekiyor. Ona bişey demiyorum ki. Limitin altında gitmiş zaten o videolarda. 8. viraj evet yavaş. Arka düzlükte fazla gaz kesmiş doğru. Bunları kabul ediyorum zaten. Ama adamın süresi iyi ona diyecek bişey yok. Bi pisti zaten full hatasız dönmek çok zor.Düşündüğün zaman ulan 2:14 yapmış ama şurada şu hatayı yapmasa daha hızlı olurum diye çıkıosun orada değil ama başka bi yerde hata yapıosun. Amatörlüğün sonucu bu zaten. F1 de de adamlar bütün turları aynı hızda dönemiolar. İnsanın en yüksek konsantrasyon süresi en iyi yaptığı işte max 20 dakika. Sonra dağılmaya hata yapmaya başlıosun. Yarışlarda o yüzden zevkli. Hepsinin max verebildiği zamanlar farklı olduğu için sürekli çekişme var. Yoksa 1. kalkan 1. bitirir teknik sorun yaşamazsa. Bu da öyle yani oohoo 2:14 den daha aşağı çekerim diyen arkadaşlar kolay sanmasın 8 de sizden yavaş dönmüş olabilir ama pistin genelini düşündüğün zaman iyi süre ki o araba ile pistte hata yapma oranı daha fazla. Getz ile çıktığın zaman 10 tur aynı süreyi atarsın ama F458 ile S2000 ile olmaz işte.

OrcunInce
06-09-2013, 14:31
Murat beyin apeks hızları - 208 gti apeks hızları
1) 88 - 91
3) 110 - 102
4) 75 - 75
5) 73 - 80
6) 120 - 112
7) 90 - 85
8) 112 - 133
9) 90 - 85
11) 170 - 165
12) 60 - 66
13) 60 - 73
14) 60 - 77

Sanırım herşey ortada başka birşey konuşmaya gerek yok. Murat bey'in hızlı olduğu virajlar hızlanma virajları, geri kalanlarında zaten yavaş. Videolarda ki en yüksek hızları tek tek okudum. Sizde okuyabilirsiniz eğer isterseniz. Başka birşey yazmama gerek olduğunu düşünmüyorum.

Dipnot: apeks hızlarının düşüklüğünün genelde sebebi belli murat beyde. Pisti dar kullanıyor bir kere, ikincisi 3'te çizgiyi tutturamıyor. 8'i zaten konuştuk çok kötü. 9'da erken sola geçiyor. 11'de gaz kesiyor. 14'e ortadan giriyor. Son sektörde gti'dan hızlı tek bir virajı yokken burda, 2.14 çok iyi süre demeyelim.

Zero
06-09-2013, 14:31
Sadece 8de değil hepsinde daha yavaş.Anormal gelende o zaten.

Edit:Orçunla aynı anda yazmışız.Dahada teknik açıklama yapmak heralde mümkün değil cihazla ölçüp araç üzerindeki g forceları lastiğe bölüp pi sayısıyla çarpamayız.

dirk
06-09-2013, 14:48
Olm yavaş bende kabul ediyorum. Tabii ki normalde sizden hızlı olması gerekiyor. Ona bişey demiyorum ki. Limitin altında gitmiş zaten o videolarda. 8. viraj evet yavaş. Arka düzlükte fazla gaz kesmiş doğru. Bunları kabul ediyorum zaten. Ama adamın süresi iyi ona diyecek bişey yok. Bi pisti zaten full hatasız dönmek çok zor.Düşündüğün zaman ulan 2:14 yapmış ama şurada şu hatayı yapmasa daha hızlı olurum diye çıkıosun orada değil ama başka bi yerde hata yapıosun. Amatörlüğün sonucu bu zaten. F1 de de adamlar bütün turları aynı hızda dönemiolar. İnsanın en yüksek konsantrasyon süresi en iyi yaptığı işte max 20 dakika. Sonra dağılmaya hata yapmaya başlıosun. Yarışlarda o yüzden zevkli. Hepsinin max verebildiği zamanlar farklı olduğu için sürekli çekişme var. Yoksa 1. kalkan 1. bitirir teknik sorun yaşamazsa. Bu da öyle yani oohoo 2:14 den daha aşağı çekerim diyen arkadaşlar kolay sanmasın 8 de sizden yavaş dönmüş olabilir ama pistin genelini düşündüğün zaman iyi süre ki o araba ile pistte hata yapma oranı daha fazla. Getz ile çıktığın zaman 10 tur aynı süreyi atarsın ama F458 ile S2000 ile olmaz işte.

sürekli aynı tur atılmaz tamam,haklısın;5. sayfadaki videodan baktım Ferrarinin 8.viraja giriş hızlarına. 3 kez geçmiş 8. virajı.
1. geçişinde ibredeki min. hızı 116km/h
2. geçişinde ibredeki min. hızı 104kmh
3. geçişinde ibredeki min. hızı 101km/h

Gerçekten de her turda farklılık var, ama her tür daha da kötüye gidiş var, hele son turda 101km/h gerçkekten çok çok yavaş ki murat bey de dikkatle izlerse farkına varacaktır.
Bir başka sorum şu: Ümit Ülkü'nün cup aracı ile diğer cup araçları aynı mı?

TaGo
06-09-2013, 15:07
Kimse kötü birşey yazmıyor. Murat bey bu iyileştirmeler ile 1 sn den çok çok fazla hızlanır diyor. Övgü niteliğinde sözler bunlar.

997TT
06-09-2013, 15:08
Benım pistte kullanmayı ogrenmem gerek....
Pekı neden hala Best time yada o cıvar sureler bende Izmır-Izmıt ve Ist Park da?
997TT ıle Korfez-ıst park
GTR ıle hala en ıyı zaman 49,1 Korfez
458 ıle 2. best Ist Park(Islak kuru ıdı)
M3 ıle 2. en ıyı zaman Korfez
Tourıng araclar ıle M5 ıle en ıyı zaman Korfez
320d ıle 57 sec Korfez.
vs vs vs vs vs....
Sımdı bu pıstlere onlarca degısık arac ıle yuzlerce ınsan cıktı.
Ama olsun,ben hala kotu kullanıyorum pardon yavas ;)
Insan ogrenen varlık ve ogrenmenın yası yok,sızlerle cıkıp kendımı gelıstırmek ısterım.
Bu arada bu vıdeoda arkamda GT3 var,2:14 vıdeoyu ızlemınızı tavsıye ederım.
Ayrıca Onur'un 458 ıle ve bu aracın test pılotlarından Italyan gurunun ıst Park vıdeosunu ızleyın,emınım cok yanlıslarla doludur ve hızlı olabılırler ;)

997TT
06-09-2013, 15:10
Kimse kötü birşey yazmıyor. Murat bey bu iyileştirmeler ile 1 sn den çok çok fazla hızlanır diyor. Övgü niteliğinde sözler bunlar.
Kotu bır sey yokkı,ben nerede kotu yada o tarz bır yorumda bulundum.
Ama bu tıp konuları yazan arkadaslar hep aynı psıkolojıde.Yanı cok daha alt sınıf araclarla bu sure yada kullanımdan sonra Ferrarı yada Porsche tıp araclarla ucup kacıcagı dusunuluyorç
Cok ornek var ama oyle olmuyor ;)
Yınede benı1 sec gıbı ıyı bır zaman hızlandırıcak arkadasa,Nusret te et ısmarlamak ıstıyorum ;)

TaGo
06-09-2013, 15:16
Aynı aracın kullanılacağı (mümkünse orta hızlı, yani hothatch tarzada olabilir) bir araç ile aynı gün, turlar atılsa varmıyız peki?

Bu kimin daha iyi süre kimin daha iyi viraj yaptığına belki daha iyi bir sonuç getirebilir.

Bir liste yapılsın mesela 3-4 kişilik olabilir. 1 araç kiralansın pistten hatta o aracı bile kurra ile çekebiliriz. Konuşan ve yorum yapanlar arası bir etkinlik düzenleyelim????

Bir fikir mesela

997TT
06-09-2013, 15:17
Bu arada clio 197 ile birçok virajı 458inizden hızlı döndüğünüzde hak vereceksiniz bize neden bu soruyu sorduğumuzu hatta kendiniz bile düşünürsünüz şu an çıkışta bu clio 458im gibi gitseydi ve viraj öncesi yavaşlasaydı daha keyifli olurdu diye,hayırlı olsun kazasız belasız tadını çıkarırsınız inşAllah çok keyifli bir seçim.
Ben daha yavas gırdıgını ıddıa etmedım kı,benım ıtıraz ettıgım noktalar bambaska...

997TT
06-09-2013, 15:19
Aynı aracın kullanılacağı (mümkünse orta hızlı, yani hothatch tarzada olabilir) bir araç ile aynı gün, turlar atılsa varmıyız peki?

Bu kimin daha iyi süre kimin daha iyi viraj yaptığına belki daha iyi bir sonuç getirebilir.

Bir liste yapılsın mesela 3-4 kişilik olabilir. 1 araç kiralansın pistten hatta o aracı bile kurra ile çekebiliriz. Konuşan ve yorum yapanlar arası bir etkinlik düzenleyelim????

Bir fikir mesela
Hemen! Pazar korfez var,ok?
Ben zaten bu surelerı verırken yuzlerce kısı arasından verdım.
Hatta bır arac kıralıyalım Budget tarzı bır yerden,cıkalım,ok?
Hazır sıcakken konu,koyalım vıdeo zaman vs...

TaGo
06-09-2013, 15:21
Bu pazar demeyelim. çok yakın tarih çünkü o kişilerin arasında bende olmak istiyorum.

Her pist olur ancak tabi gönlümde yatan aslında PARK. Bunu en yakın organizasyona uyarlayabilirsek süpper olur.

997TT
06-09-2013, 15:22
Buarada 8 e gırıs hızları 208 ve V40 ın 140+ mı?
8 ın gırısı nerde Allah askına....

997TT
06-09-2013, 15:24
Bu pazar demeyelim. çok yakın tarih çünkü o kişilerin arasında bende olmak istiyorum.

Her pist olur ancak tabi gönlümde yatan aslında PARK. Bunu en yakın organizasyona uyarlayabilirsek süpper olur.
Ok,arabayı kıralıyoruz,cıkıyoruz,en yakın organızasyonda.
En yakın korfez var,pazar.22 Eylul G-Force un Track Day'i var,ordada olur.
Katılmak ısteyen tum arkadaslarda davetlıdır. MAsraflar ortak...

ahm_
06-09-2013, 15:24
Ama bu tıp konuları yazan arkadaslar hep aynı psıkolojıde.Yanı cok daha alt sınıf araclarla bu sure yada kullanımdan sonra Ferrarı yada Porsche tıp araclarla ucup kacıcagı dusunuluyorç
Yınede benı1 sec gıbı ıyı bır zaman hızlandırıcak arkadasa,Nusret te et ısmarlamak ıstıyorum ;)
Çok daha alt sınıf araç dediğiniz araçların hepsinin tüm viraj süreleri sizden iyi aşağılar gibi yazmışsınız çok daha alt araç diyerek bu kadar küçümseyerek yazıyorsanız neden clio rs aldınız diye sormak isterim 600 beygirlik f458 ile en acemesi bile o virajlara daha hızlı girer biz hiç birimiz shu. Değiliz ama bırakında yorum yapalım biraz çok iyi pilot olabilirsiniz en iyi sürelerde yapabilirsiniz ama tüm pistteki yavaş döndüğünüz virajları gerçiğini değiştirmez ben merak ediyorum bu kadar yavaş dönünde o virajları clio rs ile 2.45 ın altına inebilicekmisiniz herkes katogorisinde yarışır süre yapar ben pist birincisiyim süremde bu diğerek hatalı kullandığınız gerçeğini değiştşrmez gt3 u geçebilirsiniz belki oda yavaştır şurda yazan yorum yapan birine gt3 versek acaba geçmeyi bırakın görebilicekmisiniz hiç sanmıyorum

TaGo
06-09-2013, 15:33
Ok,arabayı kıralıyoruz,cıkıyoruz,en yakın organızasyonda.
En yakın korfez var,pazar.22 Eylul G-Force un Track Day'i var,ordada olur.
Katılmak ısteyen tum arkadaslarda davetlıdır. MAsraflar ortak...

Süpper olur. Tabiki masraflar bölüşülsün. Kimseye yük olmayalım. Araç biraz olsun giderli olsun ama. Öyle albea falan olmasın :)

Armageddon
06-09-2013, 15:35
Benım pistte kullanmayı ogrenmem gerek....
Pekı neden hala Best time yada o cıvar sureler bende Izmır-Izmıt ve Ist Park da?
997TT ıle Korfez-ıst park
GTR ıle hala en ıyı zaman 49,1 Korfez
458 ıle 2. best Ist Park(Islak kuru ıdı)
M3 ıle 2. en ıyı zaman Korfez
Tourıng araclar ıle M5 ıle en ıyı zaman Korfez
320d ıle 57 sec Korfez.
vs vs vs vs vs....
Sımdı bu pıstlere onlarca degısık arac ıle yuzlerce ınsan cıktı.
Ama olsun,ben hala kotu kullanıyorum pardon yavas ;)
Insan ogrenen varlık ve ogrenmenın yası yok,sızlerle cıkıp kendımı gelıstırmek ısterım.
Bu arada bu vıdeoda arkamda GT3 var,2:14 vıdeoyu ızlemınızı tavsıye ederım.
Ayrıca Onur'un 458 ıle ve bu aracın test pılotlarından Italyan gurunun ıst Park vıdeosunu ızleyın,emınım cok yanlıslarla doludur ve hızlı olabılırler ;)

Ben diğer insanları bilemem ama kendi adıma cevap vereyim. İzmir pistini hiç görmedim, İzmit'e 2 kez çıktım eski haline ve M5le 56 saniye yaptım 3 turda. Yeni haline çok daha hızlı diyorlar, hiç çıkmadım. İstanbul Park'a 3 kez çıktım 2si Z06yla 1i Z3 2.8le. Toplam belki 20-30 efektif gazlama turum olmuştur çünkü hep soğuma turu atmam gerekiyor, radyatör alacağım. Z06yla zaten 2:17 yaptım. 1 ağustostaki pist gününde sabah Ankara'dan 2 poğaçayla yola çıkıp öğle yemeğini saat 4:30da yemeseydim o süre daha aşağılara da inerdi. Benim gibi çok insan var. Z06yla da 2:14ün altına ineceğim en kısa zamanda, çünkü virajlara benim de daha hızlı girmem gerek. Gerçi ben ESP tamamen kapalı kullandığım için araç çok fazla agresif ama öbür türlü bence pek bir anlamı yok, elektronikler dönmüş oluyor o virajı, ben dönmüş olmuyorum... Öyle çok güçlü ve iddialı aracı olup da o kadar süre kasan insan yok bence...

997TT
06-09-2013, 15:40
Asagılamak mı? Kendı gorusunuzle degıl benım gozlugumle bakın. Ben clıo sysbol ıle de gıdecegım yere gıdıyorum,bmw ıle de yada baska bır araclada.
Suan Clıo aldım mesela,asagılanmam mı gerek?
GT3 ısmarladım,Subatta gelıyor,goklere mı cıkmalıyım yada oncekı araclarla.
Bakın 7-8 de kotu kullandım dedım,ıyısını koyun?

997TT
06-09-2013, 15:41
Süpper olur. Tabiki masraflar bölüşülsün. Kimseye yük olmayalım. Araç biraz olsun giderli olsun ama. Öyle albea falan olmasın :)
Yok canım BMW 118 yada 330 BMW falan kıralarız. Yada onden ceker hızlı bır sey olursa.
Buradakı tum hızlı arkadaslarda gelsın ama,sadece ıımız olmayalım. Ogrenmek ısterım bır seyler ;)

Zero
06-09-2013, 15:41
Murat bey olayi kimse kisisellestirmedi ki sizin 458le hatalarla dolu oldugu gozuken ve hothatchlerden daha yavas viraj dondugunuz cok hizli bir aracla videonuz var ortada neden bu kadar savunmaya geciyorsunuz.Kendiniz yazdiniz ogrenmenin yasi yok diye inanmadan mi yazdiniz?

SeK23
06-09-2013, 15:42
GT3 CUP aracları ile 458 arasında yaklasık 120 bg fark var ve GT3'un burdaki avantajı tamamiyle yol tutus ve komplike bir yarıs aracı olması

Aralarında 10 sn olması bana gore gayet normal ki yabancı pilotların GT3 ile dondugu en kotu sureler genellıkle 2.08.xxx ve asagı dogru gidiyor

Sadece güç ile bu pistte su an suspansiyon ayarları kotu durumda olan 4 ceker arac 2.30.xxx süre yapabiliyor bazı seyleri fazla abartmamak lazım

ahm_
06-09-2013, 15:42
Asagılamak mı? Kendı gorusunuzle degıl benım gozlugumle bakın. Ben clıo sysbol ıle de gıdecegım yere gıdıyorum,bmw ıle de yada baska bır araclada.
Buyrun iyisi burda 31 Ağustos İstanbul park Megane RS (us 9888) - YouTube (http://youtu.be/OatkchVvnL4) hatta tüm virajlarda tüm hepsinde kıyaslama yapabilirsiniz. Virajdaki hız konusunda göremiyorumda derseniz tek tek yazabilirim 7-8 dediğiniz yerde 160 ve üstü hızla çıkıyorum ve viraj içinde hızım 150

997TT
06-09-2013, 15:46
Armagan,sen gordugun kadar yorum yapıyorsun.EMın ol Korfeze yuzlerce adam cıktı.Eskı yada yenı halıne.Nerde bu sureler?
Izmırede oyle hatta daha ucuz pıst,katılımcısı cok...
Ist park da yenı halıne cıkıyor onlarca ınsanlar...
Gelelım Z06 ya-eksık var mı aracda? Fren-Motor-coıl-vıraj demırı vs...
Zaten stok olarak pıst derecelerı ortada,benım kullandıgım/Sahıp oldugum HICBIR aracda Lastıkden baska bırsey yoktu! Ha GTR da bolt on motor kıtı vardı ancak 640HP de kullanmıstım Korfezde(Ist park kapalıydı).....
Neyse bakalım;hızlı arkadaslarla EN YAKIN pıst gununde cıkıyoruz, aynı arac/aynı pıst/aynı sartlar.....

Ogedov
06-09-2013, 15:51
loeb e yıllarca yavaş çok garantici sıkıcı dediler; adamın kazandıklarını belki bir daha hiç kimse kazanamayacak. Her sürücünün bir tarzı vardır her aracın bir karakteri vardır. İstediğiniz kadar kötüleyin sürelerle konuşan her zaman haklıdır.

Not: Murat Bey i tanımam. Selam vermişliğim yoktur.

ahm_
06-09-2013, 15:52
Bu arada ben çok iyiyim diyede bir saplantım yok zeki , onurcan , utku kimin videosunu koysam aynı şeyi görüceksiniz

ahm_
06-09-2013, 15:55

Armagan,sen gordugun kadar yorum yapıyorsun.EMın ol Korfeze yuzlerce adam cıktı.Eskı yada yenı halıne.Nerde bu sureler?
Zaten stok olarak pıst derecelerı ortada,benım kullandıgım/Sahıp oldugum HICBIR aracda Lastıkden baska bırsey yoktu! Ha GTR da bolt on motor kıtı vardı ancak 640HP de kullanmıstım Korfezde(Ist park kapalıydı).....
Neyse bakalım;hızlı arkadaslarla EN YAKIN pıst gununde cıkıyoruz, aynı arac/aynı pıst/aynı sartlar.....

Ben şahsım adına gazla çalışmıyorum herkesin videosu ortada kimse ben en iyisiyim demiyor . Ya da hadı hızlı arkadaşlar alın aynı araçları çıkalım diye bir amacı yok hırs yapıp kimsenin kaza yapmasını istemem. Ben daha burda görmedimki tüm pistlerdeki best laplar benim diyeni bu kadar hırsa gerek yok siz şunu düşündünüzmü hiç burda o araçla çıkamayıp ama çıksa en iyi süreyi yapacak arkadaşın olmadığını bizim katogorimiZdeki bir araçla cıkıp video koyar mükemmel tur atar süreyide iyi yaparsınız bizde izler ders alır onu uygulamaya çalışırız burda araba yarıştırmıyoruz şöför+ araba yarıştırıyoruz benim aracımın aynısıyla arkadasım 2.36 yapıp ben 2.50 yaparsam hata bendedir der izler ders alırım.

Cem.B
06-09-2013, 15:59
konuyu takip ediyorum

benimde murat enginle taıuşıklığım dışında bir muhabbettim yoktur ama şahsi fikrim 250 hp araçları kullanmak kadar kolay değil 500-600 hp supersportları kullanmak

yolda tutmakta agresif kullanımda bizim araçlar kadar kolay değil kendi fikrimdir bu

997TT
06-09-2013, 16:01
Murat bey olayi kimse kisisellestirmedi ki sizin 458le hatalarla dolu oldugu gozuken ve hothatchlerden daha yavas viraj dondugunuz cok hizli bir aracla videonuz var ortada neden bu kadar savunmaya geciyorsunuz.Kendiniz yazdiniz ogrenmenin yasi yok diye inanmadan mi yazdiniz?
Nıye anlamak ıstemıyorsun kı? Bak hala kendı dusuncenı yansıtıyorsun. Ksısel bır sey yok,hatta bana pıste cıkalım dıye teklıf baska bırınden geldı,hemen dedım.
Ayrıca kotu oldugumu defalarca kabul ettım,daha ıyı zaman vıdeosu koyun,hersey duzgun.Bak o kadar kotu gıdıyorum 2:14 cıkıyor ıslak/Kuru da,demekkı sızler 2:08 falan yapıcaksınız.
Ne guzel ıste,bende ızlemek ısterım bu tıp aracla olan vıdeoyu....
Cıkıyoruz degıl mı pıste,sadece TaGo ıle cıkmayavagız.
Ben ıyı oldugumu ne zaman soyledım? Sadece daha ıyı sureler baska araclar ve pılotlar tarafından yapıldıysa ızlemek ısterım dedım....
Mesela Korfezı 49,1 ıle GTR ve 50 sec ıle 997TT MK1(Ikısıde 2 kısı) dondugum vıdeolar,onlarıda ızleyın,bana bılgı verın kı ogreneyım...
Daha ne dıyebılırım?

Zero
06-09-2013, 16:02
Olay kisisel hirslara donusecekse daha once soyledigim gibi ben yokum.Virajlarda bizden cok daha dusuk hizla dondugunuzu herseyle kanitladiktan sonra gt3le gittim italyanda boyle dondu vs vs muhabbetine donmemeliydi bence bu konu sizin gibi tecrubeli biri daha olgun karsilamali bence elestirileri.Arkadan itistede Onurcan in o lastiklerle virajlari 458den daha hizli donebildigi gercegide ortadayken haklisiniz limit gitmedim daha hizli doner 2:14un altina iner 458demenizi bekliyordum acikcasi.Demekki biz amatorler hep kotuyu duyup daha hizli gidilirdiyi duyup karsi tarafa iyiyi siz super gitmissinizi soylemek mecburiyetindeymisiz demekki yazilanlarda samimiyet yokmus bunuda gormus oldum.

Zero
06-09-2013, 16:09
Anlamadigimi dusundugunuz seyi tam olarak ifade ederseniz belki ortak frekansi bulabiliriz.Once 458den hizli viraj dondugumuzu kabul etmediniz benim hizimi nerden gordunuz dediniz ardindan simdi cikin daha iyisini yapin diyorsunuz.Benim elimden gelen bu kadar sizin tecrubenizde degilim aracimda bu.Konu baska yere saptigi icin rahatsizim kusura bakmayin sizide rahatsiz ettiysem.Sormaz olaydim neden virajlarda dusuk hizda dondunuz diye bosbogazlik etmisim.

ahm_
06-09-2013, 16:09
Olay kisisel hirslara donusecekse daha once soyledigim gibi ben yokum.Virajlarda bizden cok daha dusuk hizla dondugunuzu herseyle kanitladiktan sonra gt3le gittim italyanda boyle dondu vs vs muhabbetine donmemeliydi bence bu konu sizin gibi tecrubeli biri daha olgun karsilamali bence elestirileri.Arkadan itistede Onurcan in o lastiklerle virajlari 458den daha hizli donebildigi gercegide ortadayken haklisiniz limit gitmedim daha hizli doner 2:14un altina iner 458demenizi bekliyordum acikcasi.Demekki biz amatorler hep kotuyu duyup daha hizli gidilirdiyi duyup karsi tarafa iyiyi siz super gitmissinizi soylemek mecburiyetindeymisiz demekki yazilanlarda samimiyet yokmus bunuda gormus oldum.
Malesef öyle süper gitmişsiniz off o nasıl viraja girmek gibi yorumlar yapılsaydı sıkıntı olmazdı.

SeK23
06-09-2013, 16:14
Murat Bey benim anlamadıgım bir sey var anlamamda yardımcı olabilirseniz sevinirim

Her pist videosunda yorumunuz oluyor genellikle frenin kotu cizgi hos degil cıkısın eh iste tarzı yazıyorsunuz arkadaslarda tecrubenize guvenerek elestirilerinizi dikkate alıyorlar

Fakat size elestiri yapıldıgında neden hemen savunmaya geciyorsunuz anlayamadım ?

Kotu kullanıyorum yazıp sonra en hızlı turlar bende varsa hızlınız gorelim demeniz celisio biraz da :)

Herkesin Ferrari , Porsche tarzı aracları alma imkanı olamıyor maalesef ancak elindeki araclarla viraja sizden hızlı girebiliyorsa burada elestirilirsiniz ben sakıncalı bi durum goremiyorum

Armageddon
06-09-2013, 16:14

Ben İstanbul Park'ta iyi dereceler planladığım için üstüme alınıp kendimce cevap verdim sadece. Diğer pistlere çıkmadım, İstanbul Park'a da 2 kez çıktım dedim. Çıkmadığım pistte de en iyi veya ikinci zamanı yapamam tabi :)

Z06ın stok olarak İstanbul Parkta derecesi mi var? Sen çıktın belki ama kaç yaptın ben bilmiyorum bu araçla. Araçta orjinal frenler var ve aldığımdan beri (3-4 yıl oldu heralde) değiştirmediğim disk+balatalar vardı diskler çatlayana kadar. Son pist gününde coil over kiti aldım ve aracın arka lastiği çamurluğa sürttüğü için virajlarda gereğinden yavaş döndüm. Motor yapılı (bu motor su içse 20-30 hp veriyor yüklememek saçma), viraj demiri orjinal, lastikleri kötü. Lastikten başka diyorsun da o lastik dediğin zaten senin dereceni 3 saniye oynattı ( o da Corsa'dan Trofeoya geçiş, ben Corsaya bile geçemiyorum, Pilot Cup almam lazım direk)

Bu arada bir öneri, konu pilotajsa heel&toe yapılacak, mümkünse arkadan itiş bir araçla esp tc vb kapalı bu denemeyi yapın bence, sıralı veya otomatik vites kullanmakla düz vites bir aracı kullanmak tabi ki çok farklı...

Neyse siz tartışmaya devam edin, ben fazla araya girmeyeyim ;)

997TT
06-09-2013, 16:19
9. Kez soyluyorum,Ben Kotu Kullanmısım.....
4. kez soyluyorum,Ben Yavas Gidiyorum...
Bılmem kacıncı kez soyluyorum ozaman daha ıyısı olan vıdeo koyun :(
3. kez soyluyorum;Yanlıs anladıgım yada kısısellestırdıgım bır sey yok! :(
Daha nasıl anlatılır??
Ben yaptıklarımı yazıyorum-soyluyorum,ılerısıne gıdıyormuyum?
Bu konu hakkında sonmesajım...
En YAKIN pıst gununde,bılgı alıs verısı yapmak ve kullanımları karsılastırmak ıcın ben gonulluyum ama konu uzamadan yapalım.
Sonra unutuluyor ;)

Onrcn
06-09-2013, 16:20

Demin S2000 cok kolaydi oturup gazliyorduk ? Bizde hata yapiyoruz biyonik degiliz ki. 2:28 e bile iner diyorum, cunki hata yapiyorum.

Alper video lari izlemeden mi yaziyorsun bunlari cok merak ediyorum? Bak bakalim bir tek 8.viraj mi ? Iyi sure cikmasinin sebebi neymis ?

Fotolari kaldirdim

Insallah sirali cikmistir fotolar :) Sirasizsa sira bulmak baya zor olacaktir.

Oww cok yanlis gelmissiniz. Sizinle kapisabilmek icin veya yavas gidiyorsunuz diyebilmek icin Ferrari, Porsche tipi araclarimiz mi olmasi gerekiyor ? Benim hayatimda binmedigimi yada kullanmadigimi nereden biliyorsunuz acaba? Ucacagini kacacagini dusunmuyorum, benden hizli viraj alabilecegini dusunuyorum rahat rahat.

Ben yaniniza binerim, iddia ediyorum ki 1 sn den de cok gelistirirsiniz. Ama Nusret te et yemem Gezi cocuguyuz biz, guzel bir kokorec yeriz dilerseniz ;)

997TT
06-09-2013, 16:23
Aramagan;ortalıga laf etıp gıtmek yok ;)
458 yada bu tarz spor aracları ben kullanmıyorum,ıyı kullanan ınsanlar cok.
Ben herseye hazırım.
Benım derecem 16 ıdı Stok lastıkle(Corsa 458"e yok!)Trofeo ıle oldu ancak 2 sec kı esas gelısım Kamber ayarından armagan,lastıkden degıl.
Senın aracda bır cok parca,ben HIC BIR aracımda fren-amortısor gıbı hıc bır sey yapmadım.Sadece gtr da cooler-turbo palı yaptım vs...
Denemeye sende gelıyorsun ozaman,dogru mu?

997TT
06-09-2013, 16:32
Demekkı sana 10. kez soylemek gerek;Ben kotu kullanıyorum//Yavasım vs...
Resımler super,sımdı resımlerden sonra ne demem gerekıyor?

Onrcn
06-09-2013, 16:33

Tesekkur butonu.

Ayrica Istanbul Park acik oldugu surece Izmit Korfez e hic bir sekilde para harcama luksum mevcut degil malesef.

öskür
06-09-2013, 16:36
bidakka bidakka stock süspansıyonlu 458 e fabrikadan daha iyi camber ayarı mı yaptırdın abi daha iyi dönmesi için?

Armageddon
06-09-2013, 16:40
Aramagan;ortalıga laf etıp gıtmek yok ;)
458 yada bu tarz spor aracları ben kullanmıyorum,ıyı kullanan ınsanlar cok.
Ben herseye hazırım.
Benım derecem 16 ıdı Stok lastıkle(Corsa 458"e yok!)Trofeo ıle oldu ancak 2 sec kı esas gelısım Kamber ayarından armagan,lastıkden degıl.
Senın aracda bır cok parca,ben HIC BIR aracımda fren-amortısor gıbı hıc bır sey yapmadım.Sadece gtr da cooler-turbo palı yaptım vs...
Denemeye sende gelıyorsun ozaman,dogru mu?

Konuya yazınca otomatik olarak senin bu araç kiralayıp kasma olayına bilet mi kazanmış oluyoruz :)

Ben ne yazdım, 2:14ün altına inerim çünkü virajlara ben de yavaş giriyorum (artı lastiğim ve frenlerim değişecek, çamurluğa sürtme inşallah geçecek). 2 Haziran videoma da baktım virajlarda yavaşım, bunu söylemek bu kadar zor mu? Evet Z06nın şu an potansiyeli daha yüksek, 458den çok daha yüksek belki. Bu arada kamber ayarı olayını söylediğin iyi oldu, o konuyla ben daha ilgilenemedim, diskler çatlamasaydı uygulayacaktım ama elimde değerlerle bekliyorum :)

En iyi pilot benim veya en hızlı virajı ben dönüyorum vb derdim olmadığından böyle bir organizasyona girmeyi düşünmüyordum ama madem davet ettin geliriz tabi, zevkli olur :)

Edit: Ben Corsa vardı diye hatırlıyorum sende, 458in standart olarak hangi lastikle geldiğini bulamadım, forumlarda herkes hangi lastiği istiyorsak getiriyorlar yazmış, sende ne vardı bilmiyorum.

997TT
06-09-2013, 16:46
bidakka bidakka stock süspansıyonlu 458 e fabrikadan daha iyi camber ayarı mı yaptırdın abi daha iyi dönmesi için?
Aynen ama malesef olması gerektıgınden gerı gıttı... Ozellıkle yavas vırajlarda ıstedıgım olmadı ama lastık sayesınde hızlı vırajlarda ıyı oldu.
Armagan bılet falan yok,yazılarından onu cıkardım sadece ;)
Neyse;konu ıyıce abuk sabuk bır hal aldı.
Benım adım hıdır,elımden gelen budur...
Daha ıyılerını keyıfle ızlemek ısterım...

Onrcn
06-09-2013, 17:11
Aynen ama malesef olması gerektıgınden gerı gıttı... Ozellıkle yavas vırajlarda ıstedıgım olmadı ama lastık sayesınde hızlı vırajlarda ıyı oldu.
Armagan bılet falan yok,yazılarından onu cıkardım sadece ;)
Neyse;konu ıyıce abuk sabuk bır hal aldı.
Benım adım hıdır,elımden gelen budur...
Daha ıyılerını keyıfle ızlemek ısterım...

Biz elinizden geleni gelistirebileceginize inaniyoruz. Bir volvo dan daha hizli viraj yapabileceginize inaniyoruz. Viraj olarak daha iyi olan videolar mevcut zaten, buyrun izleyin. 8 e erken girmissin demissiniz de siz cok gec girmissiniz 8 e simdi onu fark ettim. Bende en iyi bilenim demiyorum, Orcun la konusuyoruz, utkuyla konusuyoruz, baska arkadaslar izleyip yorum yapiyor.. bizde bu sayede gelistik. Siz daha iyisinin yapilamayacagini neredeyse kafaniza koymussunuz, eh bizimde daha iyisini yapma imkanimiz onumuzdeki 10 sene icinde pek gozukmuyor maddi imkanlardan oturu, o yuzden bizi daha iyi sure olarak izlemeyeceksiniz gibi duruyor.

TaGo
06-09-2013, 17:16
Valla en az 4-5 kişi olmak tercih olurdu ama olmasada ben varım. Ha bu arada en iyi zamanı yaparım diye yapılmış bir teklif olmadı bendeki. Sadwce iyi kullandığımı düşünürüm. Ancak kıyaslaşalım desek 1. si 458 bulamam :)2. si bulsam alışmam zaman alır. O yüzden ortalamayı geri çekip kıyaslanmak daha güzel.

Onrcn
06-09-2013, 17:30
Demekkı sana 10. kez soylemek gerek;Ben kotu kullanıyorum//Yavasım vs...
Resımler super,sımdı resımlerden sonra ne demem gerekıyor?

Ben onu baya once yazmistim, net gittigi icin bende gec yolladim. Kotusunuz demiyorum gelisir diyorum. Siz 947492 kisiye yorum yaptiniz kimse size bu sekilde yaklasmadi. Neyse yakin zamanda cok daha iyi surelerle karsimiza cikacaginizdan eminim ben.

Brs_eg
06-09-2013, 17:32
Murat Bey benim anlamadıgım bir sey var anlamamda yardımcı olabilirseniz sevinirim

Her pist videosunda yorumunuz oluyor genellikle frenin kotu cizgi hos degil cıkısın eh iste tarzı yazıyorsunuz arkadaslarda tecrubenize guvenerek elestirilerinizi dikkate alıyorlar

Fakat size elestiri yapıldıgında neden hemen savunmaya geciyorsunuz anlayamadım ?

Kotu kullanıyorum yazıp sonra en hızlı turlar bende varsa hızlınız gorelim demeniz celisio biraz da :)

Herkesin Ferrari , Porsche tarzı aracları alma imkanı olamıyor maalesef ancak elindeki araclarla viraja sizden hızlı girebiliyorsa burada elestirilirsiniz ben sakıncalı bi durum goremiyorum

Valla ne guzel demissin serkan.
Ana konu budr bence onun uzerine millet dokulmeye basladi :)

kelalper
06-09-2013, 17:36
Arkadaşlar süper spor arabayla gazlamak düşündüğünüz kadar kolay değil pistte. Hiç birimiz profesyonel değiliz. Yani o düşündüğünüz 208 den yavaş girmişsin çıkmışsın falan komik olmayın. Tekrar söylüyorum Getz ile Megane ile birbirine yakın süreler yaparsın ama F458 tarzı arabalar ile kolay değil. İkincisi viraja girdiğin hız değil virajda kazandığın hız ve çıkış hızın önemli. Viraja 200 le girdin ee frenle bütün momentum hız gitti. Adam viraja sizden yavaş girmiş ok. Sizden hızlı mı çıkmış e o zaman neyi tartışıosunuz. Superspor kullanmayan arkadaş çıkıpta hatalarla dolu zamanınız diye yorum yapmasın komik oluyor. Ben ilk F458 i kullandığımda devir geldi diye vites büyüttüm. İtalyan kahkaha attı daha ledler yanmadı diye. F430,California, Quatroporte, F355 , F360 Modenayı, GranTurismo ile kaç tur attığımı trafikte kaç saat kullandığımı hatırlamıorum. Aralarında 100 yıl var bence. Cup arabaları ile F458 i kıyaslıosunuz. O arabalar tamamen pist için hazırlanmış arabalar. F458 tamamen road legal. Çok kontrollü ama bir o kadarda pistte hızlı bir araba. Piste çıkıpta ben hatasız kullanırım diyebileceğiniz bir araba değil. Bunları Murat ı tanıdığım ettiğim için değil pisti ve arabayı iyi bildiğim için yazıyorum. İtalyanlar arabanın üzerinde yaşıo neredeyse. Süreleri 2.10- 2.11 civarında hatırladığım. Amatör biri için 2:14 iyi bir süre o araba ile. Düzeltilebilir mi e italyanlar dönüo 2:10 ile tabii ki ama yürek ister zorlamak.

Zero
06-09-2013, 17:42
Hatalarla dolu yazarim hicte komik degil gordugumuzu soyleyemiyeceksek kimse kimseye yorum yapamayacaksa ne anladim bu isten.Yavas donuyorum virajda daha hizli olabilirdi demek bu kadar mi zor nedir bu ego anlamadim.Kimse hothatchle supersport gecerim demedi hizli donebiliyorum viraj dedi nereden nereye cektiniz konuyu ki konu pist konusu degil benim videomdu.Ben ogretici birseyler duyariz diye konunun sapmasina birsey demedimde olay sen al sen daha hizli done dondu.Beklemiyordum.

ukku
06-09-2013, 17:45
Alper abi ne cok araba kullanmissin :)

997TT
06-09-2013, 17:46
[QUOTE=Onrcn;. Siz daha iyisinin yapilamayacagini neredeyse kafaniza koymussunuz, eh bizimde daha iyisini yapma imkanimiz onumuzdeki 10 sene icinde pek gozukmuyor maddi imkanlardan oturu, o yuzden bizi daha iyi sure olarak izlemeyeceksiniz gibi duruyor.[/QUOTE]
Benım kafaya bunu koydugumu nasıl cıkardın,cıdden merak edıyorum? :(
Ben daha ıyısını ızlemek ısterım dedım,ısım zıkretmedım.
Ayrıca benım ıst parkda onlarca vıdeom yayınlandı,onlarıda ızleyın ;)
Hatta ıslak/kuruda 2:14 u ızleyın,onada yorum yaparsanız sevınrım.
Kotu oldugum yerler ıyılesır...

OrcunInce
06-09-2013, 18:06
Supersport kullanmadıgımızı kim soyledi acaba?

Mc stradale, f10, 458 vb. bunları kullanmış insanlar olarak konusuyoruz alper bey. Kusura bakmayın ama giriş hızı neden onemli degil? Ayrica sorun kim iyi kim kotude degil, murat beyin tavri herkesi rahatsiz eden. Herkese 3 sec 4 sec yazan murat bey elestirildi diye gelin yarisalim, daha iyisini koyun falan diyor. Ben karsimda daha olgun cevaplar bekliyordum bu baslikta yazan herkes gibi. Ayrica pilotaj cok merak ediliyorsa 197 ile 2.30 doner mevzu kapanir. Ama mevzu hizli gitmek degil tavir.

Onrcn
06-09-2013, 18:18
Arkadaşlar süper spor arabayla gazlamak düşündüğünüz kadar kolay değil pistte. Hiç birimiz profesyonel değiliz. Yani o düşündüğünüz 208 den yavaş girmişsin çıkmışsın falan komik olmayın. Tekrar söylüyorum Getz ile Megane ile birbirine yakın süreler yaparsın ama F458 tarzı arabalar ile kolay değil. İkincisi viraja girdiğin hız değil virajda kazandığın hız ve çıkış hızın önemli. Viraja 200 le girdin ee frenle bütün momentum hız gitti. Adam viraja sizden yavaş girmiş ok. Sizden hızlı mı çıkmış e o zaman neyi tartışıosunuz. Superspor kullanmayan arkadaş çıkıpta hatalarla dolu zamanınız diye yorum yapmasın komik oluyor. Ben ilk F458 i kullandığımda devir geldi diye vites büyüttüm. İtalyan kahkaha attı daha ledler yanmadı diye. F430,California, Quatroporte, F355 , F360 Modenayı, GranTurismo ile kaç tur attığımı trafikte kaç saat kullandığımı hatırlamıorum. Aralarında 100 yıl var bence. Cup arabaları ile F458 i kıyaslıosunuz. O arabalar tamamen pist için hazırlanmış arabalar. F458 tamamen road legal. Çok kontrollü ama bir o kadarda pistte hızlı bir araba. Piste çıkıpta ben hatasız kullanırım diyebileceğiniz bir araba değil. Bunları Murat ı tanıdığım ettiğim için değil pisti ve arabayı iyi bildiğim için yazıyorum. İtalyanlar arabanın üzerinde yaşıo neredeyse. Süreleri 2.10- 2.11 civarında hatırladığım. Amatör biri için 2:14 iyi bir süre o araba ile. Düzeltilebilir mi e italyanlar dönüo 2:10 ile tabii ki ama yürek ister zorlamak.

Of Alper, bizde hic anlamiyoruz. Viraj cikis hizini demeyecektin ya :( Bende diyorum nerede hata yapiyorum :( ee butun momentum hizim gitti ben ne yapacagim simdi ?

Abi iyi misin ya ? Viraj giris cikis hizlarina baktik tabiki.... Supersport kullanmak zor olabilir ama bir supersport la 208gti hizinda viraj almakta cok zor degil. Tabiki hata yapilir ama bu hata degilki yavas giriliyor yani

Italyan da tam hiyarmis yani, yaninda ciktin led yanmadi diye kahkaha atiyor he? Hep mi yapti sadece birinde mi yapti ?

Simdi ben supersport kullanmadim diye normal bir volvo dan daha yavas viraja giris cikan F458 e birsey deyince komik mi oluyor , o zaman kullanip geleyim yorumu oyle yapayim komik olmasin hadi ben gittim, supersport bakiyorum.

Benım kafaya bunu koydugumu nasıl cıkardın,cıdden merak edıyorum? :(
Ben daha ıyısını ızlemek ısterım dedım,ısım zıkretmedım.
Ayrıca benım ıst parkda onlarca vıdeom yayınlandı,onlarıda ızleyın ;)
Hatta ıslak/kuruda 2:14 u ızleyın,onada yorum yaparsanız sevınrım.
Kotu oldugum yerler ıyılesır...

E daha iyisini yapin izleyelim derseniz bu anlasilir. 2:14 Kuru/Islak dediginiz gun bende pistteydim. En iyi 2.zamanimi da orada yaptim, hatta eger duzluge cikarken hidrolik direksyon gidip kopmasaydim bugunku ile ayni zamani yapacaktim ama sartlar izin vermedi. Demem o ki kuru/islak diye vurgulanacak bir kondisyon degildi normal araclar icin. Cok ta etkiledigini dusunmuyorum, yada ben o gun cok modumdaydim..

Linki var mi acaba? Video yu bulamadim ben :(

kelalper
06-09-2013, 18:34
Orcun bey o arabaları kullandın peki derecelerin ne tahmini. Murattan hızlı mı. Daha mı iyi. Sürüş eğitimlerinde her zaman söylenir viraja girdiğiniz hız değil virajda ne kadar zaman kazanıp çıktığınız hız önemlidir. Yoksa viraja spin atmadan tabiiki daha hızlı girersin ama hızını ne kadar korursun ya da viraj içerisinde ne kadar zaman kaybedersinde çıkarsın. Şimdi ölçtüm saniye olarak sizin 208 ile 8. viraj giriş çıkışınız 12.9 saniye. Muratın 11.8 saniye aynı noktaları baz aldım.Yani adam virajda 1 saniye kazanmış daha yavaş girdiği halde. Daha hızlı girseydi ne olurdu belki skid olacak ve zaman kaybedecekti. Herkesin pilotajı ve çizgisi ayrıdır. Bazıları defansif çizgi kullanır lastik ve arabayı korur bazısı agresiftir en iyi zamana koşar ama hata çok yapar. örnek top gear. F1 pilotları aynı arabalarla çıktılar hepsinin çizgisi farklıydı.

Muratın tavrına gelince adam tamam ben yavaşım diyor ama siz ne kadar hızlısınız onu da görelim aynı araba ile çıkalım diyor. Bunda ne yanlışlık var. Yani tamam adamı eleştiriosunuz yavaş falan diye ama acaba sizin dereceniz ne onu merak ediyor. Adam hemen hemen bütün arabalarla best time yapmış yavaş dediğiniz adam bu.

kelalper
06-09-2013, 18:45
Of Alper, bizde hic anlamiyoruz. Viraj cikis hizini demeyecektin ya :( Bende diyorum nerede hata yapiyorum :( ee butun momentum hizim gitti ben ne yapacagim simdi ?

Abi iyi misin ya ? Viraj giris cikis hizlarina baktik tabiki.... Supersport kullanmak zor olabilir ama bir supersport la 208gti hizinda viraj almakta cok zor degil. Tabiki hata yapilir ama bu hata degilki yavas giriliyor yani

Italyan da tam hiyarmis yani, yaninda ciktin led yanmadi diye kahkaha atiyor he? Hep mi yapti sadece birinde mi yapti ?

Simdi ben supersport kullanmadim diye normal bir volvo dan daha yavas viraja giris cikan F458 e birsey deyince komik mi oluyor , o zaman kullanip geleyim yorumu oyle yapayim komik olmasin hadi ben gittim, supersport bakiyorum.

E daha iyisini yapin izleyelim derseniz bu anlasilir. 2:14 Kuru/Islak dediginiz gun bende pistteydim. En iyi 2.zamanimi da orada yaptim, hatta eger duzluge cikarken hidrolik direksyon gidip kopmasaydim bugunku ile ayni zamani yapacaktim ama sartlar izin vermedi. Demem o ki kuru/islak diye vurgulanacak bir kondisyon degildi normal araclar icin. Cok ta etkiledigini dusunmuyorum, yada ben o gun cok modumdaydim..

Linki var mi acaba? Video yu bulamadim ben :(

Onurcan italyanla ben sürekli beraberim. Adamlarla kankayız. F1 zamanlarında pistte bütün gün beraberiz. Trackdaylerde aynı şekilde. Adam gel beraber çıkalım dedi ben ilk kullanırken anlatiim dedi. Daha ledler yanmadan vites büyütünce suratımın şekli değişince otomatik olarak güldü. Herkes aynı tepkiyi veriyor sende verdin diye. Araba gerçekten hızlı diye.Al yazdım tamam yavaş girmiş ama 1 sn önce çıkmış iki videoya bak. Yavaş girmiş vakit mi kaybetmiş zaman mı kazanmış. Daha ileri götürülebilir mi götürülür ama herkes yapamaz. Yaw arkadaş piste murat dışında dünya kadar adam çıktı süper sporla hiç biri mi arabayı kullanmayı bilmiyor murat bilmiyorsa. Jason Tahinci çıkmış adamın arabası ile. Süperspor kullanmak kolay değil. Yani diosunuz ya adam yavaş gidio diye. Tamam yavaş gidio siz haklısınız ne diim.

Onrcn
06-09-2013, 19:03
Orcun bey o arabaları kullandın peki derecelerin ne tahmini. Murattan hızlı mı. Daha mı iyi. Sürüş eğitimlerinde her zaman söylenir viraja girdiğiniz hız değil virajda ne kadar zaman kazanıp çıktığınız hız önemlidir. Yoksa viraja spin atmadan tabiiki daha hızlı girersin ama hızını ne kadar korursun ya da viraj içerisinde ne kadar zaman kaybedersinde çıkarsın. Şimdi ölçtüm saniye olarak sizin 208 ile 8. viraj giriş çıkışınız 12.9 saniye. Muratın 11.8 saniye aynı noktaları baz aldım.Yani adam virajda 1 saniye kazanmış daha yavaş girdiği halde. Daha hızlı girseydi ne olurdu belki skid olacak ve zaman kaybedecekti. Herkesin pilotajı ve çizgisi ayrıdır. Bazıları defansif çizgi kullanır lastik ve arabayı korur bazısı agresiftir en iyi zamana koşar ama hata çok yapar. örnek top gear. F1 pilotları aynı arabalarla çıktılar hepsinin çizgisi farklıydı.

Muratın tavrına gelince adam tamam ben yavaşım diyor ama siz ne kadar hızlısınız onu da görelim aynı araba ile çıkalım diyor. Bunda ne yanlışlık var. Yani tamam adamı eleştiriosunuz yavaş falan diye ama acaba sizin dereceniz ne onu merak ediyor. Adam hemen hemen bütün arabalarla best time yapmış yavaş dediğiniz adam bu.

Tebrik ederim abi, o kamera acilarindan da zaman olctun ya : ) Ayni noktalari baz almak birseyi degistirmiyor ki kamera acilarinin alakasi yok uzaktan yakindan. 8.Viraj o top gear daki virajlardan degil... Top gearda sadece F1 pilotlari farkli ayni cizgiyi kullandilar, hepsi alakasiz ayri cizgi icad etmediler.

Defansif cizgi mi ? Tek basina giderken defansif cizgi yapanida gormedim Alper, Murat abi lastikleri ve arabayi mi kollamak icin degisik cizgi secti?

208 le baktigin video nun icinde Murat abi zaten ilk viraja giris halinden sonra hizi arttiriyor, 208 kendi limitinde girip ciktigi icin pek hizi degismiyor. Ayni sey benim icinde gecerli, bende korkumdan hizlanamiyorum. Anlayamadigin nokta su bizi gecemez demiyoruz ki, daha iyi sure cikartir diyoruz.

Olm yavaş bende kabul ediyorum. Tabii ki normalde sizden hızlı olması gerekiyor. Ona bişey demiyorum ki. Limitin altında gitmiş zaten o videolarda. 8. viraj evet yavaş.

Bunu diyosun

Onurcan italyanla ben sürekli beraberim. Adamlarla kankayız. F1 zamanlarında pistte bütün gün beraberiz. Trackdaylerde aynı şekilde. Adam gel beraber çıkalım dedi ben ilk kullanırken anlatiim dedi. Daha ledler yanmadan vites büyütünce suratımın şekli değişince otomatik olarak güldü. Herkes aynı tepkiyi veriyor sende verdin diye. Araba gerçekten hızlı diye.Al yazdım tamam yavaş girmiş ama 1 sn önce çıkmış iki videoya bak. Yavaş girmiş vakit mi kaybetmiş zaman mı kazanmış. Daha ileri götürülebilir mi götürülür ama herkes yapamaz. Yaw arkadaş piste murat dışında dünya kadar adam çıktı süper sporla hiç biri mi arabayı kullanmayı bilmiyor murat bilmiyorsa. Jason Tahinci çıkmış adamın arabası ile. Süperspor kullanmak kolay değil. Yani diosunuz ya adam yavaş gidio diye. Tamam yavaş gidio siz haklısınız ne diim.

Bende bunu diyorum, vakiti hiziyla telafi etmis diyorum, daha iyi olur diyorum cok rahat diyorum anlatabiliyor muyum :D Taktin simdide supersport kullanmak kolay degil. E S2000 kullanmak orada cok mu kolay saniyorsun ? Videolara bir bak, F458 le tek bir kontra tek bir ters reaksyon yok, ben devamli duzeltme, kontra pesindeyim ki araba duz olarak devam edebilsin. Freni dogru yap, cizgi dogru olsun ne zorlugu var bana soyler misin? Ne oluyor yani ? o %30 gaza basinca kopuyor bende %90 gaza basinca kopuyorum ama %85 te tutmam gerekiyor pedali, o da %29 da tutuyor. O gucten dolayi kayiyor ben limitimin sonunda oldugum icin kopuyorum.. Gucten dolayi koparsan toplamak her zaman daha kolaydir. Limitten sonra koparsan rast gele.

Inanilmaz zor birsey gibi soyluyorsun.. Stig gibi kullanmaya kalkarsan evet! Inanilmaz zor olur, 208GTI limitlerinde viraj yaparsan zor olmaz bunu diyorum sana. Ya bir tek araba siz mi kullaniyorsunuz anlamiyorum yani.

Madem bizim arabalari kullanmak basit, vereyim S2000 i sana yap bakalim zamani. O hidrolik direksyonu da yaptirtmayayim hatta, onu da Pro Zorluk derecesi olarak koyalim bakalim nasil oluyor.

Bizim yaptiklarimiz hep kolay :D Auto Drom a da cok kucuk pist ne varki cok kolay keh keh diyorlardi ayiptir soylemesi.

Onrcn
06-09-2013, 19:06
Ayrica F1 pilotlari da ayni cizgiden gidiyor, GT3 pilotlari da.. Burada degisik bir cizgi yok.

ahm_
06-09-2013, 19:12
Ayrica F1 pilotlari da ayni cizgiden gidiyor, GT3 pilotlari da.. Burada degisik bir cizgi yok.

Onurcan arabadaki mücadelen mükemmel helal olsun araba kullanırken bir sürü seyle uğraşmıssın :) supersport kullanmakta ne Zormuş arkadaş ya düzlükte basarken sanırım ayağın ağrıyor viraj lar sahil turu zaten :))

ukku
06-09-2013, 19:28
supersport kullanmakta ne Zormuş arkadaş ya düzlükte basarken sanırım ayağın ağrıyor viraj lar sahil turu zaten :))

Hahahaha :D :D

kelalper
06-09-2013, 19:35
Onurcan S2000 i kullanamam sığamıyorum canım. Yoksa çoktan bi tane S2000 sahibi olmuştum şimdiye kadar. S2000 i harbiden severim. F458 e gelince çok farklı bir araba S2000 ile alakası yok. Sen sürekli kontra ile giderken süre kaybediyorsun bunu sende biliosun. F1 pilotlarının videolarını izle acaba ne kadar kontra yapıolar. Italia değişik bir araba. Kullansan anlayacaksın şimdi ne kadar konuşsak boş. İstersen driftte yaparsın ama çizgi gitmeye daha müsait. Onun için üretilmiş zaten.Direksiyon tepkisi çok keskin.

997TT
06-09-2013, 19:36
Ayni aracla cikip sure olcmek benim fikrimmiydi @orcunince?
Yeter artik arkadaslar,siyah dediginize siyah desem,yok abi fume galiba diyeceksiniz...
Her turlu teklife acigim ama hala ayni seyler yaziliyor...

TaGo
06-09-2013, 19:42
Ya çıkalım hepberaber eğlenelim bitsin hitsin nedir yani.

Herşey eğlenmek için

kelalper
06-09-2013, 19:42
Onurcan arabadaki mücadelen mükemmel helal olsun araba kullanırken bir sürü seyle uğraşmıssın :) supersport kullanmakta ne Zormuş arkadaş ya düzlükte basarken sanırım ayağın ağrıyor viraj lar sahil turu zaten :))

Ahmet senin kullandığın megane ın çok daha hızlısını ben kullanıyorum şu anda. Ve inan bana süper sporu pistte layiki ile kullanmak herkesin harcı değil. Kullanırım diyenlerde sağa sola patlıyorlar. Örneğini inan çok yaşadım. Bizim normalde kullandığımız arabalardan çok farklılar.

Zero
06-09-2013, 19:43
Sizin 458le limit altinda dondugunuz dogrumudur?bu konuda gecen videoda cizgilerin kactigi dogrumudur?Ibrelerle resimlerle hothatch hatta(hatta yazma sebebim sizden cok daha kontrolsuz bir arkadan itisli arac oldugu icindir yanlis anlasilmasin lutfen) s2000den yavas girip viraj icinde yavas dondugunuz dogrumudur?Sizin soforlugunuze tecrubenize kimse birsey demedi surenize hic demedi yazdiklarim dogrumu buna evet demek bu kadar mi zor?Sizden bunlar dogrudur diyebileceginizi bekliyorum ama hep baska yere cekildi konu.Tekrar diyorum hizinizi sormakta ne gibi bir yanlisim vardida buralara kadar geldi konu?

ahm_
06-09-2013, 19:47
Ahmet senin kullandığın megane ın çok daha hızlısını ben kullanıyorum şu anda. Ve inan bana süper sporu pistte layiki ile kullanmak herkesin harcı değil. Kullanırım diyenlerde sağa sola patlıyorlar. Örneğini inan çok yaşadım. Bizim normalde kullandığımız arabalardan çok farklılar.

Evet senin aracını duydum benmkisi full stock.doğru olabilir ama şöyle birşey var bizimkisi megane rs diğeri ferrari teknolojisi yol tutuşu amortisor lastik vs vs mükemmel bize göre ama o virajlardaki hemde hepsinde okadar yavaş girmesi kullanımının zor olmasından mı? Bana imkansız geliyorda pistte ferrari kullanmadım ama bizim kadar dönmesi lazım ya

Low-Rider
06-09-2013, 19:54
ordinaryus doçent profesör avukat kelalper

kelalper
06-09-2013, 19:56
Ahmet anlatamadığım nokta şu adamın sürüş tarzı bu. Senin kullandığın arabayı da kullansa merak etme senden yavaş girer ama senden daha iyi süre yapar. Viraja ne kadar hızlı girdiğin değil viraj dengenin akselerasyona etkisi ile alakalı. Süre geliştirilebilir ama o kadar kolay değil. Dediğim gibi Ferrarinin italyan pilotları araba ile yaşıyorlar adamların süreleri 3-4 sn daha hızlı Murattan. O kadar da fark olması çok normal. Adamlar araba tepki vermeden arabanın vereceği tepkiyi bilip ona göre tedbir alıyorlar direksiyonla. Bizler arabanın verdiği tepkiye göre hareket ediyoruz. Fark o.

Zero
06-09-2013, 19:58
Ahmet anlatamadığım nokta şu adamın sürüş tarzı bu. Senin kullandığın arabayı da kullansa merak etme senden yavaş girer ama senden daha iyi süre yapar. Viraja ne kadar hızlı girdiğin değil viraj dengenin akselerasyona etkisi ile alakalı. Süre geliştirilebilir ama o kadar kolay değil. Dediğim gibi Ferrarinin italyan pilotları araba ile yaşıyorlar adamların süreleri 3-4 sn daha hızlı Murattan. O kadar da fark olması çok normal. Adamlar araba tepki vermeden arabanın vereceği tepkiyi bilip ona göre tedbir alıyorlar direksiyonla. Bizler arabanın verdiği tepkiye göre hareket ediyoruz. Fark o.

Daha yavas girip daha yavas cikip daha iyi sure?Duzde Ittirecekmisin Alper abi sen mi destekleyeceksin

kelalper
06-09-2013, 19:58
ordinaryus doçent profesör avukat kelalper

özgür küfür edicem şimdi. Kimsenin avukatlığını yaptığım yok. Milletin bilmediği bir konuda bilgim var ve paylaşıyorum.

ahm_
06-09-2013, 19:59

Paylaştığım video var izleyebiilirsin ben viraja girişimde hızlı çıkışım daha hızlı düzlükler Zaten rezalet benim gitmiyor araç yani yavaş girip daha az süre kaybedip çıkması imkansız çünkü tüm çizgileri kullanıyorum ve imkanı yok

Low-Rider
06-09-2013, 20:05
özgür küfür edicem şimdi. Kimsenin avukatlığını yaptığım yok. Milletin bilmediği bir konuda bilgim var ve paylaşıyorum.

herkes bildiğini paylaşmakta serbestte abi sen genelde bu tür konularda hep genele muhalefetsin, herkes yanlış biliyor o zaman

kelalper
06-09-2013, 20:06
Daha yavas girip daha yavas cikip daha iyi sure?Duzde Ittirecekmisin Alper abi sen mi destekleyeceksin

bu kadar yazdıktan sonra ne diim.

Onrcn
06-09-2013, 20:12
Onurcan S2000 i kullanamam sığamıyorum canım. Yoksa çoktan bi tane S2000 sahibi olmuştum şimdiye kadar. S2000 i harbiden severim. F458 e gelince çok farklı bir araba S2000 ile alakası yok. Sen sürekli kontra ile giderken süre kaybediyorsun bunu sende biliosun. F1 pilotlarının videolarını izle acaba ne kadar kontra yapıolar. Italia değişik bir araba. Kullansan anlayacaksın şimdi ne kadar konuşsak boş. İstersen driftte yaparsın ama çizgi gitmeye daha müsait. Onun için üretilmiş zaten.Direksiyon tepkisi çok keskin.

Seni yine tebrik ediyorum. F1 de kontra veriyorlar mi :D Abi o zaman bu Stig denen adam bu isi hic bilmiyor adamlar butun dunyayi kandiriyorlar oyle mi ? Hangi kontra da zaman kaybediliyor ? Anlik duzeltme mi yoksa bildigin kaya kaya gitmekten mi bahsediyorsun ? Butun viraj giris cikis hizlarim yukseldi, cikis hizimda evet. Hemde oversteerda? Nasil oldu ? Hic gormedigim top speedi oversteerla 8 in sonunda cikarak gordum ben.

Senna nin da arabasi hic duz gitmezdi hep correction yapardi o da mi kotuydu? Madem F1 den ornek verdin. Cizgi gitmeye daha mi musait? O kadar keskin direksyonla daha musait? Kullansam anlayacagim :D Arabanin ne kadar cok cok iyi oldugu belli, top gear test track te 3sn daha hizli F430 dan, Enzo ile kafa kafaya Ariel atomu gecti; bir S2000 limitinde gidebilmesi ucurum degil. Sanki 3:10 dan sonraki gibi kullaniyoruz da cok zor.

xgKjp1pq7iI

Cizgiden cikmasi nasil zor ya? Fren mesafesini ayarladin, o acaip keskin direksyonuyla kafayi cizgiye oturttun.. Sonra ? Tekrar soyluyorum, STIG gibi kullanmaya calisirsan o buradaki herkesi a$ar. Fakat bu sekilde zor degil anlatabiliyor muyum? Butun viraj giris hizlarini bir hothatch e esitleyerek(Su an esit degil) gitmek F458 i limitte kullanmak degildir.

F458 in neyi bu kadar cizgiden sasacak kadar zor? Daha iyi yol tutuyor, direksyon tepkileri daha iyi, Race mode denen akilli bir ESP si var, arkada akilli difransiyeli var, lastik isisi basincina kadar elinde veri var, dunyanin en iyi sanzimanlarindan birine sahip, cok daha iyi lastikleri var, downforce u inanilmaz cok daha iyi, tepsi kadar freni var, merkez kac kuvveti yere daha yakin.. Stig mode degilsen nasil zor bana soyler misin ?

Bunu soyleyerek benim ve buradaki arkadaslarin bagzilarinin yaptiklarini kucumsuyorsun. F458 de hata yaptin mi hiz olarak direk kapatabiliyorsun, ben 10km yavas ciksam benim 2 saniyem gider. Ben arka duzlukte frene bassam 5 saniyem gider.

Ben sumaher degilim, beni gecen de cok oldu gecilmeye de devam ediyorum ama bir 458 i bu hizlarda kullanmanin zorluguna inanmiyorum. Tek bir limitte hareket yok, tek bir onden arkadan kayma tesebbusu bile yok, anlik bile yok anlatabiliyor muyum ? Neyin savunmasindasin onu da cozemedim. Bu kadar yavas gitmek normal mi demeye calisiyorsun ?

Onrcn
06-09-2013, 20:15

Daha yavas girmis daha yavas cikmis Alper neyin kafasi bu ya? Videolari izleyebiliyor musun ? Orcun giris cikis hizlarini yazdi okudun mu ? Anlam veremiyorum dediklerine o haldesin. Vallahi birak bak, sen cok hirs inat yapiyorsun sonra sinir stres yapiyorsun.

kelalper
06-09-2013, 20:24
herkes bildiğini paylaşmakta serbestte abi sen genelde bu tür konularda hep genele muhalefetsin, herkes yanlış biliyor o zaman

Tamamda konuşanların kaçı süper spor kullanıo ya da kullanmış.

kelalper
06-09-2013, 20:28
Paylaştığım video var izleyebiilirsin ben viraja girişimde hızlı çıkışım daha hızlı düzlükler Zaten rezalet benim gitmiyor araç yani yavaş girip daha az süre kaybedip çıkması imkansız çünkü tüm çizgileri kullanıyorum ve imkanı yok

bu şu anlama geliyor. Bu araba ile bundan daha iyi süre yapılmaz diosun. Doğru mudur?

Low-Rider
06-09-2013, 20:30

burada olay kimin ne kullandığı değil, disiplin farketmeksizin rolling drag pist her ne varsa insanlara birşeyleri senin dediğin dışındakiler yanlıştır diye zorlama yapıyorsun

kaç kişi ne kullanmış bilmem ama bir tarafta hothatch kullanıcıları bir tarafta supersport kullanan biri var, araçların viraj giriş çıkış hızları videoları vs kondu onlara hiç yorum yapmıyorsun ki bu kadar adam çok makul yorumlar yapıyorlar..

Onrcn
06-09-2013, 20:30

Kullanip kullanmadigimi, binip binmedigimi ;ben bunlari kullandim seklinde liste yapip yazmayacagim, herkesin kullandigi kendinedir ve beni konu disinda kullandiginiz otomobiller zerre kadar ilgilendirmez. Ama sundan eminimki bir F458 ile, cok rahat sekilde bir viraja bir S2000 den daha hizli girip cikarim. Kimsede ORTALAMA bir surucunun bunu yapamayacagini iddia edemez, bak ortalama surucu diyorum, iyi falan degil.

Ha ayrica, bu konu pist kulturu olan yabanci bir forumda bu sekilde devam ediliyor olsa agir dalga konusu olurdun bunu da soyleyeyim.

kelalper
06-09-2013, 20:35
Seni yine tebrik ediyorum. F1 de kontra veriyorlar mi :D Abi o zaman bu Stig denen adam bu isi hic bilmiyor adamlar butun dunyayi kandiriyorlar oyle mi ? Hangi kontra da zaman kaybediliyor ? Anlik duzeltme mi yoksa bildigin kaya kaya gitmekten mi bahsediyorsun ? Butun viraj giris cikis hizlarim yukseldi, cikis hizimda evet. Hemde oversteerda? Nasil oldu ? Hic gormedigim top speedi oversteerla 8 in sonunda cikarak gordum ben.

Senna nin da arabasi hic duz gitmezdi hep correction yapardi o da mi kotuydu? Madem F1 den ornek verdin. Cizgi gitmeye daha mi musait? O kadar keskin direksyonla daha musait? Kullansam anlayacagim :D Arabanin ne kadar cok cok iyi oldugu belli, top gear test track te 3sn daha hizli F430 dan, Enzo ile kafa kafaya Ariel atomu gecti; bir S2000 limitinde gidebilmesi ucurum degil. Sanki 3:10 dan sonraki gibi kullaniyoruz da cok zor.

xgKjp1pq7iI

Cizgiden cikmasi nasil zor ya? Fren mesafesini ayarladin, o acaip keskin direksyonuyla kafayi cizgiye oturttun.. Sonra ? Tekrar soyluyorum, STIG gibi kullanmaya calisirsan o buradaki herkesi a$ar. Fakat bu sekilde zor degil anlatabiliyor muyum? Butun viraj giris hizlarini bir hothatch e esitleyerek(Su an esit degil) gitmek F458 i limitte kullanmak degildir.

F458 in neyi bu kadar cizgiden sasacak kadar zor? Daha iyi yol tutuyor, direksyon tepkileri daha iyi, Race mode denen akilli bir ESP si var, arkada akilli difransiyeli var, lastik isisi basincina kadar elinde veri var, dunyanin en iyi sanzimanlarindan birine sahip, cok daha iyi lastikleri var, downforce u inanilmaz cok daha iyi, tepsi kadar freni var, merkez kac kuvveti yere daha yakin.. Stig mode degilsen nasil zor bana soyler misin ?

Bunu soyleyerek benim ve buradaki arkadaslarin bagzilarinin yaptiklarini kucumsuyorsun. F458 de hata yaptin mi hiz olarak direk kapatabiliyorsun, ben 10km yavas ciksam benim 2 saniyem gider. Ben arka duzlukte frene bassam 5 saniyem gider.

Ben sumaher degilim, beni gecen de cok oldu gecilmeye de devam ediyorum ama bir 458 i bu hizlarda kullanmanin zorluguna inanmiyorum. Tek bir limitte hareket yok, tek bir onden arkadan kayma tesebbusu bile yok, anlik bile yok anlatabiliyor muyum ? Neyin savunmasindasin onu da cozemedim. Bu kadar yavas gitmek normal mi demeye calisiyorsun ?

Onurcan anlatamıyorum galiba abi. Ferrarinin test pilotları 2:10- 2:11 dönüyor pisti hacı o araba ile. Adamların yanına otursan anlarsın. Muratın süresi hadi 1 saniye geliştir. O adamlar kadar nasıl kullanabileceksin.

kelalper
06-09-2013, 20:42
Kullanip kullanmadigimi, binip binmedigimi ;ben bunlari kullandim seklinde liste yapip yazmayacagim, herkesin kullandigi kendinedir ve beni konu disinda kullandiginiz otomobiller zerre kadar ilgilendirmez. Ama sundan eminimki bir F458 ile, cok rahat sekilde bir viraja bir S2000 den daha hizli girip cikarim. Kimsede ORTALAMA bir surucunun bunu yapamayacagini iddia edemez, bak ortalama surucu diyorum, iyi falan degil.

Ha ayrica, bu konu pist kulturu olan yabanci bir forumda bu sekilde devam ediliyor olsa agir dalga konusu olurdun bunu da soyleyeyim.
Tamam onurcan haklısın abi. Ne diim. O arabanın koltuğuna oturmadan kullanmadan bunu söyleyebiliyorsun. Piste şimdiye kadar çıkan bir sürü insan var Jason Tahincioğlu dahil. Bu süreyi yapamamışlar. Sen kullanmadığın araba ile sadece tv den ve kağıt üzerinden öğrendiğin bilgilerle bunu söylüyorsun. Ben kullandım ettim ben dalga konusu oluyorum ama F458i daha önce kullanmamış adam bunları söyleyince dalga konusu olmuyor. Doğrudur haklısın.

kelalper
06-09-2013, 20:43
Daha fazla tartışmaya gerek yok. Siz daha iyi biliosunuz süpersiniz. Bu konuya son yazımdır.

OrcunInce
06-09-2013, 20:48
Yazmıyım diyorum ama yok yani:
bu konuda yorum yazan ben, ukku, st150 supersport kullandık, kullanıyoruz. Hatta yarın carrera 4s, aventador, gallardo, r8 ve ktm ile eğitim vereceğiz. İlla birşeyleri yarıştırıyorsak iş böyle çirkinleşecekse en alası burda. Fermas etkinliğinde maseratti plotları mc stradale ile 2.10 altı süreler çıkartıyordu bunuda belirtmek istiyorum.

gelelim diğer konuya, Murat bey ahmet veya zeki'nin arabasıyla onlardan iyi süre çıkartır cümlesi neden kuruluyor mesela? Diyelim ki çıkartıyor ki bence zor, konumuz bu değil farkında mısınız? Bu başlığa 10'larca kişi geldi yazdı, Murat bey ve sizin tepkilerinizin yanlış olduğunu belirtmek için. Murat bey gelir halk gününde trafikte 2.30 döner bu iş biter. İlk tebrikler diyenlerde emin olun burda ki insanlar olur. Öyle pistte 10 otomobille süre kasmaya benzemiyor 40 otomobille aynı anda çıkmak. 2.38 en iyi süresi 208'in ama halk gününde yapabildiği 2.43. Ve bu süreyle burak ertem'in ardından ikinci en iyi önden çeker süresini elde etmiş bu otomobil. siz gelip oraya 4-5 sec var diyip tebrik etmeden ;) smiley'si koyup gidersiniz antipati toplarsınız. Ki yine burdaki insanlar alttan aldı gık etmedi farkındaysanız. Ama artık yeter, koyduk video'sunu hatalarını söyledik bitti gitti. Uzatmayın artık lütfen, azıcık saygı.

Düzeltme: 911 turbo ile 8'den 190 ile çıkan abilerde var bu arada, 100'le girip 190'la çıkmışlar sanırım.

Onrcn
06-09-2013, 20:48
Tamam onurcan haklısın abi. Ne diim. O arabanın koltuğuna oturmadan kullanmadan bunu söyleyebiliyorsun. Piste şimdiye kadar çıkan bir sürü insan var Jason Tahincioğlu dahil. Bu süreyi yapamamışlar. Sen kullanmadığın araba ile sadece tv den ve kağıt üzerinden öğrendiğin bilgilerle bunu söylüyorsun. Ben kullandım ettim ben dalga konusu oluyorum ama F458i daha önce kullanmamış adam bunları söyleyince dalga konusu olmuyor. Doğrudur haklısın.

Ya sen nereden biliyorsun kullanip kullanmadigimi ben onu cozemedim ki ? Ben su ana kadar bilmedigim birseyi iddia etmis miyim bu forumda? Jason zorlamis ta mi yapamamis? Hardcore mu gidiyormus? Jason 208 Gti kadar hizli girip cikamamis mi bu mu yani? Bu verileri Jason a yollasak ne diyebilecegini kestirebiliyor musun ? Jason Murat abiyi gecemiyorsa, Murat abiyi biz direk GP 2 serilerine yollayalim?

CjjwQYZAya8
pWjMvrkUqX0

Hangisi daha zor ? Sport mode oh kebap, kol dayama da olsaydi iyiydi be ya..

Serhat Y.
06-09-2013, 20:52
997tt clıo ıle hedef varmı? Hothach sınıfı derece gelırmı 2.30 altı bısey yapmanız lazım bukadar yılların pıst tecrubesıne..

kelalper
06-09-2013, 21:04
Yazmıyım diyorum ama yok yani:
bu konuda yorum yazan ben, ukku, st150 supersport kullandık, kullanıyoruz. Hatta yarın carrera 4s, aventador, gallardo, r8 ve ktm ile eğitim vereceğiz. İlla birşeyleri yarıştırıyorsak iş böyle çirkinleşecekse en alası burda. Fermas etkinliğinde maseratti plotları mc stradale ile 2.10 altı süreler çıkartıyordu bunuda belirtmek istiyorum.

gelelim diğer konuya, Murat bey ahmet veya zeki'nin arabasıyla onlardan iyi süre çıkartır cümlesi neden kuruluyor mesela? Diyelim ki çıkartıyor ki bence zor, konumuz bu değil farkında mısınız? Bu başlığa 10'larca kişi geldi yazdı, Murat bey ve sizin tepkilerinizin yanlış olduğunu belirtmek için. Murat bey gelir halk gününde trafikte 2.30 döner bu iş biter. İlk tebrikler diyenlerde emin olun burda ki insanlar olur. Öyle pistte 10 otomobille süre kasmaya benzemiyor 40 otomobille aynı anda çıkmak. 2.38 en iyi süresi 208'in ama halk gününde yapabildiği 2.43. Ve bu süreyle burak ertem'in ardından ikinci en iyi önden çeker süresini elde etmiş bu otomobil. siz gelip oraya 4-5 sec var diyip tebrik etmeden ;) smiley'si koyup gidersiniz antipati toplarsınız. Ki yine burdaki insanlar alttan aldı gık etmedi farkındaysanız. Ama artık yeter, koyduk video'sunu hatalarını söyledik bitti gitti. Uzatmayın artık lütfen, azıcık saygı.

Düzeltme: 911 turbo ile 8'den 190 ile çıkan abilerde var bu arada, 100'le girip 190'la çıkmışlar sanırım.

Tamam son yazım dedim ama soriim. Videoya çekip koyabilme şansınız var mı gallardo ile turunuzu. Ya da en azından yarın süre tutup buraya yazın. Şu araba ile şu kadar sürede döndük diye.

OrcunInce
06-09-2013, 21:07
Tamam son yazım dedim ama soriim. Videoya çekip koyabilme şansınız var mı gallardo ile turunuzu. Ya da en azından yarın süre tutup buraya yazın. Şu araba ile şu kadar sürede döndük diye.

Start finish düzlüğü kapalı olacak diye biliyorum ama tabii ki yazarım eğer olmazsa. Ayrıca bir konu var ki, Jason bizim ekipten sayılır, kendi arabası olmayan bir otomobille murat beyden 1-2 saniye düşük yaptıysa bu iyi demektir. Bunu da göz ardı etmeyelim..

OrcunInce
06-09-2013, 21:08
burada olay kimin ne kullandığı değil, disiplin farketmeksizin rolling drag pist her ne varsa insanlara birşeyleri senin dediğin dışındakiler yanlıştır diye zorlama yapıyorsun

kaç kişi ne kullanmış bilmem ama bir tarafta hothatch kullanıcıları bir tarafta supersport kullanan biri var, araçların viraj giriş çıkış hızları videoları vs kondu onlara hiç yorum yapmıyorsun ki bu kadar adam çok makul yorumlar yapıyorlar..

Saol Özgür, anlayan birilerinin olması sevindirici :))

kelalper
06-09-2013, 21:15

Sallıosun. Drag ile alakalı tek iddiamı bulamazsın burada. Etmem de çünkü sadece 1 kere katıldım 98 yılında VTS ile. Onun dışında tecrübem yok. İlgi alanım değil bilgim de yok. Rolling zaten bir disiplin değil. İnsanlarla da tartışma nedenlerim saygısızlıkları. Pist hakkında konuşurum ortalamanın üzerinde tecrübem var. Kimseye zorlama yaptığım yok.

OrcunInce
06-09-2013, 21:17
Sallıosun. Drag ile alakalı tek iddiamı bulamazsın burada. Etmem de çünkü sadece 1 kere katıldım 98 yılında VTS ile. Onun dışında tecrübem yok. İlgi alanım değil bilgim de yok. Rolling zaten bir disiplin değil. İnsanlarla da tartışma nedenlerim saygısızlıkları. Pist hakkında konuşurum ortalamanın üzerinde tecrübem var. Kimseye zorlama yaptığım yok.

Saygısızlık?

barisy
06-09-2013, 21:22
Adil bir teklif yapılmış tago bey tarafından. Bence bu bir fırsat. Buradaki yorum yazan arkadaşlarımız aynı araç ile çıkar güzel bir aktivite olur.

Gördüğüm kadarı ile Murat Engin, bir çok çeşit araç ile denemelerde bulunup hep iyi dereceler elde etmiş. Umarım genele faydalı olabilmesi adına, genel için ulaşılabilir birkaç seçenek ile de deneme yapar ki ben yine iyi bir derece yapacağı kanaatindeyim.

kelalper
06-09-2013, 21:29
Saygısızlık?

bu konu ile alakalı değil.Rolling dediği disiplin saydığı şey ile ilgili tartışmalarımı söylüyor. Orada insanların yaptıkları saygısızlıklara sinirleniyorum.

997TT
06-09-2013, 21:31
Istanbul Park S1 - Lapping w/458 italia - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=M_pvndsgPkE&feature=youtube_gdata_player)

458 Italia @ İstanbul Park Lap Time of 2:16 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=KjGImH8qAxg&feature=youtube_gdata_player)

458 italia Lapping @I (http://www.youtube.com/watch?v=pWJUE9m5ZL8&feature=youtube_gdata_player)

Bunlarada yorum yapin,bakin hizda gorunuyor. Hiz ibresi gorunmeyince ne kadar hizli. Kullananda cok tecrubeli...
Ben kimseyi yarisa vs davet etmedim,saptirmayin artik! Tago ilk yazandir bende hemen dedim kivirmadan.
Demogojiye gerek yok halk gunu vs,neyse onu yaparim!
Denilen herseyi kabul ediyorum hala yazinyaziyorsunuz.
Fermas gununde suremi olculdu? Hic bir araca ponder baglanmamisti ;)
Egitim veren arkadaslarla cikip ogrenmek isterim.
Clio ile hedefim bu sinifdaki polo-pejo-cooper gibibaraclar ne yapiyorsa iyisini yapmak.
Yakinda aracim gelicek,yine iyi derece cikarsa yine arac iyi mi olucak?
Biri sport mode vs yazmis CT off olmasin ;)
Bu konu ne uzar ne kisalir,kimse hakem degil,yazilari 2 saat okumadim neler yazilmis...
Haklisin demek olmuyor,baska seyde...

OrcunInce
06-09-2013, 21:33
Neyse, ben yada biz derdimizi anlatabildik sanırım. Biz çizgilerin, hızların iyi olmadığını düşünüyoruz. Bu bizim eleştirimiz. Bunu değerlendirmek Muray Bey'in kararı. Ben yinede kendisini tebrik ediyorum, 2.14 için. Onu da dönemeyen çok supersport sahibi var sonuçta. O da umarım bundan sonra listede üstlerde kendine yer bulmuş insanlara en azından bir tebriği çok görmez. Umarım daha iyi sürelerde görür, hatta 197 ile hepimizi geçer, rekabet artar. Üstlerde yalnız kaldık :) İyi geceler diliyorum herkese.

997TT
06-09-2013, 21:34
Jason 2:17....

Zero
06-09-2013, 21:34
Sizin 458le limit altinda dondugunuz dogrumudur?bu konuda gecen videoda cizgilerin kactigi dogrumudur?Ibrelerle resimlerle hothatch hatta(hatta yazma sebebim sizden cok daha kontrolsuz bir arkadan itisli arac oldugu icindir yanlis anlasilmasin lutfen) s2000den yavas girip viraj icinde yavas dondugunuz dogrumudur?Sizin soforlugunuze tecrubenize kimse birsey demedi surenize hic demedi yazdiklarim dogrumu buna evet demek bu kadar mi zor?Sizden bunlar dogrudur diyebileceginizi bekliyorum ama hep baska yere cekildi konu.Tekrar diyorum hizinizi sormakta ne gibi bir yanlisim vardida buralara kadar geldi konu?

Neden sadece bu sorulara cevap alamadim cok zor birsey mi sordugum?

Brs_eg
06-09-2013, 21:39
Jason 2:17....

diğer sayfaları pek okumadım belki orda cevaplanmıştır bu soru ama görmediğimden soruyorum

sizin aracınızla olan turumu ?

eğer öyleyse jason kötümü yani ne anlayalım biz burdan :)

OrcunInce
06-09-2013, 21:40
Istanbul Park S1 - Lapping w/458 italia - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=M_pvndsgPkE&feature=youtube_gdata_player)

458 Italia @ İstanbul Park Lap Time of 2:16 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=KjGImH8qAxg&feature=youtube_gdata_player)

458 italia Lapping @I (http://www.youtube.com/watch?v=pWJUE9m5ZL8&feature=youtube_gdata_player)

Bunlarada yorum yapin,bakin hizda gorunuyor. Hiz ibresi gorunmeyince ne kadar hizli. Kullananda cok tecrubeli...
Ben kimseyi yarisa vs davet etmedim,saptirmayin artik! Tago ilk yazandir bende hemen dedim kivirmadan.
Demogojiye gerek yok halk gunu vs,neyse onu yaparim!
Denilen herseyi kabul ediyorum hala yazinyaziyorsunuz.
Fermas gununde suremi olculdu? Hic bir araca ponder baglanmamisti ;)
Egitim veren arkadaslarla cikip ogrenmek isterim.
Clio ile hedefim bu sinifdaki polo-pejo-cooper gibibaraclar ne yapiyorsa iyisini yapmak.
Yakinda aracim gelicek,yine iyi derece cikarsa yine arac iyi mi olucak?
Biri sport mode vs yazmis CT off olmasin ;)
Bu konu ne uzar ne kisalir,kimse hakem degil,yazilari 2 saat okumadim neler yazilmis...
Haklisin demek olmuyor,baska seyde...

Demogoji? Fermas gününde biz kronometre tutuyorduk, hatta Bülent beyle tuttuk. Eğitim içinde bekleriz tabii ki Murat bey 1-2 saniyeye katkımız olursa ne mutlu bize :) Rs için tekrar hayırlı olsun, üst tarafı karıştırırsınız inşallah :)

OrcunInce
06-09-2013, 21:49
Murat bey koyduğunuz videolarda ki sağ koltukta oturanlar biz eğitmenleriz. Utku, ben, berk ve jason. Misafirlerimizin çoğu piste ilk defa çıktıkları gibi, videolarda ki çizgilerden de belli olduğu üzere arkadaşlar tecrübesizler :) hangi videoda ki arkadaş çok tecrübeli çok merak ettim açıkçası..

http://www.youtube.com/watch?v=M_pvndsgPkE&feature=youtube_gdata_player

bu videoda ki ilk tur tam bir felaket buna rağmen 458 2.21 dönmüş umarım şimdi birşeyler daha iyi anlaşılmıştır.

kelalper
06-09-2013, 22:04
Orçun bey o videoda 8. viraj girişinde arabanın hızı nedir görebilio musunuz? 130 ve arabanın verdiği tepki ortada. Girdiği çizgide hata yok. Tecrübe olmayabilir ama yaptığı hata yok gibi. . Bir sonraki turda girip çıktığı hızda ortada 8. viraja. Tekniğinde bişey yok. Ama arabanın verdiği tepkilerde ortada.

M3CSL
06-09-2013, 22:08
Konuya uzamış:D

Surucuden surucuye surus stılı fark edıyor ıllakı, kımı yavas gırer hızlı cıkar. hızlı gırer ortalama doner vs, vıraj ıcındekı ortalama hız onemli, ama hızlı araçlarda yavaş gelıp girip hızlı çıkmak daha önemli gücü tam kullanabılmek adına, (vıdeoda lımıt altı gıdılmıs o ayrı)

Pıst sure olayı aslında yol tutuş adına herşey değil, ön tarafın tutunması daha çok önemli olan sürede ama gerçekte nötr sürüş dengesi, user frıendly kullanım, lımıt ustu verdıgı tepkiler,stabılıte, en onemlısı dıreksıyon tepkısı yolu hıssedebilme ve aklıma gelmeyen faktorlerden oluşuyor yani profesyonel testlerde hepsinin ortalamasına bakılıyor yol tutuş dendiği zaman onun için çokda takılmamak lazım:D herkesin keyif aldığı noktalar farklı

heebu konuda anlaşılan noktalardan birisi supersportlartın hot hachlerden virajlarda çok hızlı olmadığı, temde carera s kovalıyoruz adampes ettı dediğimde tepkiler alıyoruz şaşırmamak lazım:D

OrcunInce
06-09-2013, 22:12
Orçun bey o videoda 8. viraj girişinde arabanın hızı nedir görebilio musunuz? 130 ve arabanın verdiği tepki ortada. Girdiği çizgide hata yok. Tecrübe olmayabilir ama yaptığı hata yok gibi. . Bir sonraki turda girip çıktığı hızda ortada 8. viraja. Tekniğinde bişey yok. Ama arabanın verdiği tepkilerde ortada.

Hata yok mu?Fren noktası kaçırmış Alper bey adam frenajı 8'in içine taşımış, direksiyon açılıyken frenaj devam etmekte farkında mısınız?

Onrcn
06-09-2013, 22:15

Abi nasil yok ya ? Cidden anlam veremiyorum, dip fren trail la giriyor iceri on kitleyince kaciyor. 130 la bu oluyor diyelim cidden bu oluyor, bu demektir ki 8.viraj girisinde coilover li bir s2000 F458 den daha hizli girme ve cikma kapasitesine mi sahiptir ? Gercekten anlam veremiyorum. Ki kendi arabam orada limitte degil! Ben oraya o frenle girersem ne olur ama biliyor musun ?

5:45, kesik fren. Virajdan once frenaj yuksek hizlarda bitmezse sikintili olabilir, ki orada kullanan dip frende yada agir frende. Az bile olmus .

YWWs-ZeQNAE

OrcunInce
06-09-2013, 22:19
Ben bu son yorumdan sonra başka birşey demeye gerek görmüyorum, orada hatanın en büyüğü var, Onurcan'ında dediği gibi. Hatta bence trail gibi bir amacıda yok, hemen hemen dip frende 8'e girersen canınla oynarsın bu kadar basit. Bence de ucuz atlatmış. Jason'ın hareketlerinden belli zaten..

TaGo
06-09-2013, 22:29
Bende rs alsam hepimiz aynı klasmanda olurmuyuz?

kelalper
06-09-2013, 22:32
yaw siz demio muydunuz F458 daha hızlı girer diye. Adam 178 ile frene oturuyor. O zaman bir tık frenle orayı 160 civarında dönmesi gerekir size göre. O araba oraya 160 ile girsin ben düşünemiyorum sonucunu. Jason da diyor zaten ikinci turda. Daha nazik gir biraz daha önce fren yap diye.

OrcunInce
06-09-2013, 22:40
yaw siz demio muydunuz F458 daha hızlı girer diye. Adam 178 ile frene oturuyor. O zaman bir tık frenle orayı 160 civarında dönmesi gerekir size göre. O araba oraya 160 ile girsin ben düşünemiyorum sonucunu. Jason da diyor zaten ikinci turda. Daha nazik gir biraz daha önce fren yap diye.

Ya Alper bey, 130'la girmesinde mi problem dedik biz? Adam frenaja devam ediyor direksiyona yön verdiğinde. Orda bundan daha büyük yapabileceği tek hata frene hiç basmadan direksiyonu hiç çevirmeden duvara yazılmak olabilirdi heralde. Ayrıca Lotus Esprit 8'e 145 ile girip 170 gibi hızlarla çıkabiliyor. Olay giriş hızı değil bu video'da, frenaj anladınız mı şimdi?

Artık yoruldum yazmaktan, lütfen uğraşmayalım. Anlamak istemeyince anlatmanın da bir anlamı olmuyor maalesef. Herkes bildiği gibi devam etsin, başkalarının da pist videolarına sürekli yorum yazıp kötülemekten vazgeçsin. Benim dicek birşeyim yok artık. Hayırlı geceler.

kelalper
06-09-2013, 22:44
arkadaşlar tartışmaya gerek yok. Boşuna tartışıyoruz. F458 ile çıkarsınız videonuzu koyarsınız o zaman anlaşılır zaten. Bak eğitmen arkadaşta var. Koyar video. Nasılsa pist ve arabalar sürekli ellerinin altında. 208 ile nasıl koyuyolarsa F458 ile de koyarlar o zaman görürüz kaç ile girilip kaç ile çıkılabiliyor diye. Muratın hatalarını ben zaten özelden murat a söyledim daha önce tartıştıkta kendi aramızda. OK? Uzamasın.

kelalper
06-09-2013, 22:48
Ya Alper bey, 130'la girmesinde mi problem dedik biz? Adam frenaja devam ediyor direksiyona yön verdiğinde. Orda bundan daha büyük yapabileceği tek hata frene hiç basmadan direksiyonu hiç çevirmeden duvara yazılmak olabilirdi heralde. Ayrıca Lotus Esprit 8'e 145 ile girip 170 gibi hızlarla çıkabiliyor. Olay giriş hızı değil bu video'da, frenaj anladınız mı şimdi?

Artık yoruldum yazmaktan, lütfen uğraşmayalım. Anlamak istemeyince anlatmanın da bir anlamı olmuyor maalesef. Herkes bildiği gibi devam etsin, başkalarının da pist videolarına sürekli yorum yazıp kötülemekten vazgeçsin. Benim dicek birşeyim yok artık. Hayırlı geceler.

Tamam Orçun Bey aman siz eğitime devam edin. Dediğim gibi video bekliyorum Supersportla. Özellikle F458 ile. Pist ve araba nasılsa sürekli elinizin altında.

997TT
06-09-2013, 22:48
Adam gec fren yapmıs,erken yapsa 8 e 110-115 falan gırerdı zaten.
E o zamanda vay anam yavas denıyor.
Ben 164 ıle cıkıyorum,NET kadran gorunen,dıger araclar kacla cıkıyor?(Cıkıs dıreksıyon tam duzeldıgı anda bıten hız,yoksa hemen ıvme alınıyor)
Bazı araclar/pılotlar Yavas gırer hızlı cıkar-yada hızlı gırer yavas cıkar. Stıl meselesı.
Vıdeoda Jason var ancak dıger egıtmenlerın yarıs gecmısı neydı,merak ettım?Cunku bıze yarıs gecmısı olan sadece Jason var dendı...
Hala bır sey tutturuldu 3-4 kısı tarafından,ben sılzere bulabıldıgım kadar farklı kullanan ve farklı tar vıdeolar koyuyorum.Yanı hızlı gırılırse sonuc bu,demekkı Megane-Honda daha hızlı gırıyor 458 den ama yavas cıkıyor.
Vıdeodakı arkadas da Onur,surusunu cok begendıgım,pıst sampıyonalaında benı hep gecen bır arkadasım ;)
Jason da var vıdeoda,o daha farklı ama yavas.458 le turlar attı o gun,best tıme benım aracda yaptı,2:17:856. Bu kotu mu ıyı mı?Zaten bellı bır yerden sonra sanıye degıl vırguller oynuyor...
Insallah 458 tarzı aracları cok kısa zamanda alıp tur zamanı yaparsınız,ısterım kı Ferrarı ıle bırılerı 2:12-hatta 2:10 yapsın,keyıfle ızlıyelım.
Clıo yu nıhayet getırdım,pazar Korfezde olacagım. Lastıklerı degısıp cıkacagım,gelmek ısteyen olursa beklerım. Guzel bır gun olucak.
Hatta katılan olursada cok dah ıyı olur,konusuruz vs...

Zero
06-09-2013, 22:50
Demekki şunu öğrendik hala pist kültürü genel olarak ülkemizde rayına oturmaktan çok uzak daha yeni zaten böyle olması normal.Herşeyi duyabilip hazmedebiliriz en ufak birşey söyleyemiyoruz bunuda net bir şekilde gördük.Biz eleştirilere cevap verince birşeyide bilme oluyor,birde Allah muhafaza bir soru yönelttik (eleştiri bile denemez) abooow kaç sayfa :) herkes göreceğini gördü anladı ;) aha buda smileysi

Mehmetmert
06-09-2013, 22:55
Artık yoruldum yazmaktan, lütfen uğraşmayalım. Anlamak istemeyince anlatmanın da bir anlamı olmuyor maalesef. .
Bende zamanın birinde senden Kod istemiştim :D artık bende istemiyorum yoruldum:p

Onrcn
06-09-2013, 22:57
arkadaşlar tartışmaya gerek yok. Boşuna tartışıyoruz. F458 ile çıkarsınız videonuzu koyarsınız o zaman anlaşılır zaten. Bak eğitmen arkadaşta var. Koyar video. Nasılsa pist ve arabalar sürekli ellerinin altında. 208 ile nasıl koyuyolarsa F458 ile de koyarlar o zaman görürüz kaç ile girilip kaç ile çıkılabiliyor diye. Muratın hatalarını ben zaten özelden murat a söyledim daha önce tartıştıkta kendi aramızda. OK? Uzamasın.

Ya Alper abi iyi guzelde zaten tartisilacak birsey yok, adam frenle girmis viraja direksyonu cevirince kilitlemis. Ben yapsam ayni hatayi ya bariyerde ya kum havuzundaydim, hani kolay ya s2000 e oturup gazliyorum.

Hatali yorum yaptigin bariz ortada adam bariz frene basmis. Hmm dogru soyluyorsun frendeymis kusura bakmayin demek yerine F458 le video koyun anlayayim diyorsun. Iste tepki ceken nokta bu.

Bak banada yorum yaptilar 8.viraj diye, kafam karismis yanlis girmisim dedim, cizgi yanlis evet yanlis kafam karisti ne yapacagimi sasirdim.. Bagzi seyleri kabullenmek lazim, adamlar bir onceki pist gunu beni 8.virajda ezdiler, bende onlari baz alip hizlandim. Cikis hizim abzurt degisti..

OrcunInce
06-09-2013, 23:01
Murat bey siz yazılanları okumadan yoruz yazıyorsunuz bence. Videoda ki arkadaşı ben tanımam etmem, 8'de yaşadığı problem hızdan kaynaklanmıyor. Hızdan değil, sorun hız değil yani. Daha anlaşılır nasıl yazabilirim acaba? Sizi geçmiş olabilir zamanında ama burda ki hatası viraja fren taşıması tamam mı?
Burada ki kimse biz sizi geçeriz demedi. Geçer mi evet geçebilir. Bende geçebilirim. Derdimiz bu değil ama anlatabildik mi? Yeter artık lütfen ya yazılanları okuyun, ya da sizden ricam topluca susalım.

kelalper
06-09-2013, 23:02
Demekki şunu öğrendik hala pist kültürü genel olarak ülkemizde rayına oturmaktan çok uzak daha yeni zaten böyle olması normal.Herşeyi duyabilip hazmedebiliriz en ufak birşey söyleyemiyoruz bunuda net bir şekilde gördük.Biz eleştirilere cevap verince birşeyide bilme oluyor,birde Allah muhafaza bir soru yönelttik (eleştiri bile denemez) abooow kaç sayfa :) herkes göreceğini gördü anladı ;) aha buda smileysi

Zeki hiç bilmediğin kullanmadığın araba ile adam videosunu koymuş. En hızlı 2. zamanı yapmış nu ülkede, adama söylediğin laf hatalarla dolu videonuz ile yorum yapıosunuz diosun. Bunu anlayamıyorsun. Arabaların farklarını dengelerini güçlerini. Ahmet ayrı sen ayrı mevzu. Ahmetin lafı daha da komik bütün çizgileri kullandım benden daha yavaş girip benden daha hızlı nasıl dönecek. Sanki o pistte o araba ile daha hızlı dönülemezmiş gibi. Piste 3. çıkışınız daha durun yaw. Gece yattığında pisti gözün kapalı dönüp hatalarını görebiliorsan onları pistte düzeltebiliosan o zaman öğrenmeye başlıosun demektir.

OrcunInce
06-09-2013, 23:04
Ya Alper abi iyi guzelde zaten tartisilacak birsey yok, adam frenle girmis viraja direksyonu cevirince kilitlemis. Ben yapsam ayni hatayi ya bariyerde ya kum havuzundaydim, hani kolay ya s2000 e oturup gazliyorum.

Hatali yorum yaptigin bariz ortada adam bariz frene basmis. Hmm dogru soyluyorsun frendeymis kusura bakmayin demek yerine F458 le video koyun anlayayim diyorsun. Iste tepki ceken nokta bu.

Bak banada yorum yaptilar 8.viraj diye, kafam karismis yanlis girmisim dedim, cizgi yanlis evet yanlis kafam karisti ne yapacagimi sasirdim.. Bagzi seyleri kabullenmek lazim, adamlar bir onceki pist gunu beni 8.virajda ezdiler, bende onlari baz alip hizlandim. Cikis hizim abzurt degisti..

Ben Onurcan'ı halk gününde tanıdım. İşte tamda bu yüzden sevdim. Adam gelip 208 gti'la 8'de benden hızlı nasıl olursun ben nerede hata yapıyorum dedi, oturduk beraberce tartıştık. Birkaç birşey değiştirdi, süre yaptı. Sizde olmayan da bu zaten. Keza Zeki'de öyle. Eleştirilmekten bu kadar korkmayın lütfen. Benim videoma da gelip 4-5 sec iner yazmıştınız hatırlar mısınız?

Alper bey size gelince, hatalı olduğunuzu kabul etmediğiniz gibi, üste çıkmak içinde 458 ile gazla koy diyorsunuz. Ayrıca evet pistte eğitmenim, 5 aydır da ordayım. Piste de çıkıyorum, eğitimimide veriyorum. Burda sizi rahatsız eden ne oldu?

Juggernaut
06-09-2013, 23:08
Zeki hiç bilmediğin kullanmadığın araba ile adam videosunu koymuş. En hızlı 2. zamanı yapmış nu ülkede, adama söylediğin laf hatalarla dolu videonuz ile yorum yapıosunuz diosun. Bunu anlayamıyorsun. Arabaların farklarını dengelerini güçlerini. Ahmet ayrı sen ayrı mevzu. Ahmetin lafı daha da komik bütün çizgileri kullandım benden daha yavaş girip benden daha hızlı nasıl dönecek. Sanki o pistte o araba ile daha hızlı dönülemezmiş gibi. Piste 3. çıkışınız daha durun yaw. Gece yattığında pisti gözün kapalı dönüp hatalarını görebiliorsan onları pistte düzeltebiliosan o zaman öğrenmeye başlıosun demektir.
Bence aynı araçtan varken çıkıp zaman yapmalısınız videoyada çekerseniz sizden tecrübesizlere örnek olursunuz hataları görmek açısından..

Zero
06-09-2013, 23:10

Ya Alper abi 458in bir megane rs ten veya s2000den hızlı viraj dönememesi için o aracı kullanmama pistte 1000tur atmama Türkiye rekorlarını alt üst etmeme profesyönel olmama gerek yok.Sen megane rs i bizim kadar kullanmamış biri için sizden hızlı döner sizin aracınızla diyorsun ama siz 458kullanmadınız nasıl bilebilirsiniz adamın arabasını diyorsun :) Komik olan biz olduk :) valla son pist gününe kadar benim yatınca gözüm kapalı değil rüyalarıma bile girdi uyurken çok tur attım İstanbul Parkta.Bilmiyorum faydası var olmuşmudur

OrcunInce
06-09-2013, 23:15
Ya Alper abi 458in bir megane rs ten veya s2000den hızlı viraj dönememesi için o aracı kullanmama pistte 1000tur atmama Türkiye rekorlarını alt üst etmeme profesyönel olmama gerek yok.Sen megane rs i bizim kadar kullanmamış biri için sizden hızlı döner sizin aracınızla diyorsun ama siz 458kullanmadınız nasıl bilebilirsiniz adamın arabasını diyorsun :) Komik olan biz olduk :) valla son pist gününe kadar benim yatınca gözüm kapalı değil rüyalarıma bile girdi uyurken çok tur attım İstanbul Parkta.Bilmiyorum faydası var olmuşmudur

Zeki, Onurcan, Ahmet boşverin abi. Konuyu kapatalım, siz süre yapıp yayınlamaya devam edin. Herkes keyfine baksın.

Hatta bir dahakine erken gelinde kaynatalım. Bakarsınız ku36'lı bir Cupra zulüm olmaya çıkar piste, belli mi olur :D

Hadi iyi geceler beyler, sabah eğitim var, uyumak gerek.

;););)

kelalper
06-09-2013, 23:15

Onurcan videoyu iyi izle. Bir sonraki turuna bak ne dediğimi anlayacaksın. Yaw her arabanın dengesi aynı değil. Murat limitte girmemiş bende kabul ediyorum ama oraya 160 ile giremezsin altındaki F458 olsa bile. Araba bir sonraki turda 140 lara çıktığı zaman viraj içerisindeki tepkilerine bak. Jason da diyor işte 8 e daha nazik daha önce fren yaparak gir diyor. Araba o virajda 160 layken bile cayır cayır lastik sesi duyuluyor. De ki duyulmuyor sen sallıosun. F458 i pistte de kullandım Alonso ile de konuştum adamı otele götürüp getirirken pistte dinlenirken yarında gider alır kullanırım. Arabanın ne olduğunu hangi virajda hızlı nerede yavaş olduğunu kestirebiliıorum. Ben senin pilotluğunu biliyorum. Yapılmaz denilenleri yaptığını da. Ama bu araba farklı. S2000 ile kıyaslama yapıosun sürekli. Sadece düzlüklerdeki hızıyla mı o araba sizin yaptığınız sürelerin yaklaşık 20 saniye önüne geçti Murat. Ben hata yaptığım zaman özür dilerim sende biliosun.

997TT
06-09-2013, 23:17
Murat bey siz yazılanları okumadan yoruz yazıyorsunuz bence. Videoda ki arkadaşı ben tanımam etmem, 8'de yaşadığı problem hızdan kaynaklanmıyor. Hızdan değil, sorun hız değil yani. Daha anlaşılır nasıl yazabilirim acaba? Sizi geçmiş olabilir zamanında ama burda ki hatası viraja fren taşıması tamam mı?
Burada ki kimse biz sizi geçeriz demedi. Geçer mi evet geçebilir. Bende geçebilirim. Derdimiz bu değil ama anlatabildik mi? Yeter artık lütfen ya yazılanları okuyun, ya da sizden ricam topluca susalım.
Vıraja nıye fren tasıyor,gec fren ve hızlı gırdıgı ıcın,tamam mı?HIZLI gırdıgını gec fark edıyor vs...
Bende kımseye GECERİM demedım,bana teklıf geldı kabul ettım. Her teklıfede acıgım dedım,daha nasıl acık anlatabılırım kı....
Bunu nıye habıre boyle yazıyorsun?
Topluca susulmasın ama bu kadar yazılar yazıldı,bır yerede ulasılsın artık....

OrcunInce
06-09-2013, 23:22
Vıraja nıye fren tasıyor,gec fren ve hızlı gırdıgı ıcın,tamam mı?HIZLI gırdıgını gec fark edıyor vs...
Bende kımseye GECERİM demedım,bana teklıf geldı kabul ettım. Her teklıfede acıgım dedım,daha nasıl acık anlatabılırım kı....
Bunu nıye habıre boyle yazıyorsun?
Topluca susulmasın ama bu kadar yazılar yazıldı,bır yerede ulasılsın artık....

Bence herkes bildiği gibi devam etsin Murat bey. Ben teknik olarakta size incelememi yazdım. Bence hangi virajda hatanız olduğunu belirttim. Göz önüne alıp almamak sizin kararınız tabii ki. Konu bu kadar basitti nerelere geldi şaşkınım. Ayrıca koyduğunuz o videolada ki herkesden de iyi gidiyorsunuz bunu belirtmek isterim. 197 ile de önden çeker listesinde ilk 3'e yerleşin gelip ilk tebrik eden ben olacağım söz veriyorum. ;)

kelalper
06-09-2013, 23:27
Ben Onurcan'ı halk gününde tanıdım. İşte tamda bu yüzden sevdim. Adam gelip 208 gti'la 8'de benden hızlı nasıl olursun ben nerede hata yapıyorum dedi, oturduk beraberce tartıştık. Birkaç birşey değiştirdi, süre yaptı. Sizde olmayan da bu zaten. Keza Zeki'de öyle. Eleştirilmekten bu kadar korkmayın lütfen. Benim videoma da gelip 4-5 sec iner yazmıştınız hatırlar mısınız?

Alper bey size gelince, hatalı olduğunuzu kabul etmediğiniz gibi, üste çıkmak içinde 458 ile gazla koy diyorsunuz. Ayrıca evet pistte eğitmenim, 5 aydır da ordayım. Piste de çıkıyorum, eğitimimide veriyorum. Burda sizi rahatsız eden ne oldu?

ya tamam işte çık video koy diyorum bende. Eğitmenlik yapıosunuz madem. Herkesten daha iyi biliyor olman gerek. Adı üzerinde eğitmensin. Eleştirilmekten neden korkiim. Ben diyorum ki adama hatalısın bütün viraj hızların yavaş diosunuz. Yaw koyun videonuzu. 208 ile koydunuz F458 ile de koyun. Öğretin öğrenelim. Bu kadar zor mu? 208 ile F458 i aynı kefeye koydunuz. Ne oldu viraj giriş çıkışa baktığımız zaman 1 saniye önde çıkmış virajdan. Hala viraja hızlı girilirse hızlı çıkılır diyebiliosunuz eğitmen olarak. Kim eğitim verdi size bilmiyorum ama yanlışınız var. Pistte her zaman önemli olan optimum dengede girip maksimum akselerasyonla çıkmaktır. Bunun içinde daha önce gaza oturmaktır. Viraja dengeli girip apexin doğru noktasında gaza dengeli oturduğun zaman maksimum hız ile çıkarsın.

5 aydır pisttesiniz ondan önceki eğitiminiz? Sizi güvenli sürüş eğitimi için mi yoksa pilotluk eğitimi için mi işe aldılar. Jason ın backgroundunu biliyorum da sizinkini bilemiyorum. Yukarıda yazdıklarımı Jason a sorun isterseniz. Hadi eyvallah.

OrcunInce
06-09-2013, 23:32
ya tamam işte çık video koy diyorum bende. Eğitmenlik yapıosunuz madem. Herkesten daha iyi biliyor olman gerek. Adı üzerinde eğitmensin. Eleştirilmekten neden korkiim. Ben diyorum ki adama hatalısın bütün viraj hızların yavaş diosunuz. Yaw koyun videonuzu. 208 ile koydunuz F458 ile de koyun. Öğretin öğrenelim. Bu kadar zor mu?

5 aydır pisttesiniz ondan önceki eğitiminiz? Sizi güvenli sürüş eğitimi için mi yoksa pilotluk eğitimi için mi işe aldılar. Jason ın backgroundunu biliyorum da sizinkini bilemiyorum.

High performance okulunda da eğitmenim Alper bey bu 1.
2.'si farkındaysanız hala saldırı modundasınız Murat bey'i de zor durumda bırakıyorsunuz.
3.'sü o üstte alıntı yaptığınız mesajın başı Murat bey'e farkındaysanız. Sizin eleştirilcek bir süreniz yada videonuz zaten yok. Başka bir isminiz varsa time table'da bilemem.
4.'sü F458 elimizde yok, olursa da video çekersem sizin için değil ama eğlence olsun diye video koyarım. Benim sizin gibi toplulukta kendimi kanıtlamak adına birşey yarıştırma gibi bir huyum yok çünkü.

Herkese iyi geceler dilerim.
Edit: Mesajınızı editlemenizde tam sizlik bir hareket olmuş. Cevap yazmaya luzum görmüyorum. Hayırlı geceler.

ahm_
06-09-2013, 23:45
bu şu anlama geliyor. Bu araba ile bundan daha iyi süre yapılmaz diosun. Doğru mudur?

Hayır öyle demiyorum o virajlara daha yavaş girilerek bundan iyi süre yepılamaz diyorum

kelalper
07-09-2013, 00:12

Zeki arabalarin zorluk derecesi var. bak ne diorum getz ile 10 tane ayni turu atarsin megane ile de yakin olur. F458 ayri bi olay. Sizlere gore cok hizli. Dengesi herseyi farkli. Megane da dusundugunden daha hizli dusunup hareket etmen gerek. Daha o tecrubeniz yok. Murat daha once turkiye pist sampiyonasinda yaristi yani sizden bayagi bi tecrubeli. Bunu mu anlayamiosun.

Zero
07-09-2013, 00:12
Ya Murat bey bile megane ile çıkarım sizi geçerim dememişken Alper abi sen niye bu kadar değişik yerlerden vuruyorsun anlayamıyorum.Hayır biliyorum zor adamsında bu kadar adam sana birşey anlatmaya çalışırken neden neden neden isyan bu :D kullanmadığın araba hakkında yorum yapma ama Murat sizi sizin aracınızla geçer sizden yavaş girer viraja yavaş çıkar ama iyi süre yapar,siz önce bi kullanın sonra 458e laf edin,daha 1kere 3kere 5kere girdiniz eleştirmeye hakkınız yoklar falan alt alta koyup toplayınca korktum ben senin düşünce yapından :) hala kimse kabul etmedi neden daha yavaş girip yavaş çıktığını 8e takılma start finish sonu 70-90arası gitti geldi 458in hızı Ahmet orayı 110la dönüyor hala yok yok yok ayarımız kaçtı sabahtan beri yahu :) insanlar düşman olmak için yazmıyor burda arabanın potansiyeli var seninde tecrüben olduğunu söylüyorsun hep koy incar videonu alın size 2:35 indirdim aşağı uğraşın yetişmeye artık de çekil kenara izleyip birşeyler öğrenelim sana yetişmeye debelenelim ;)

Hemen edit çekiyorum eğer Murat bey bizden tecrübesiz dediysem bi daha o piste çıkamayayım nereden çıkartıyorsun.O zaman şöyle söyleyeyim 458 hothatch sınıfı kadar başarılı değil virajda olsa zaten Murat bey çıkardı o hızlara dimi bunda hem fikir mi olduk artık?Peki Murat beyin siz benden hızlı viraj dönüyorsanız ben size farkı düzlüktemi atıyorum bana teknik açıklama yapın demesine ne düşünüyorsun?

kelalper
07-09-2013, 00:14
High performance okulunda da eğitmenim Alper bey bu 1.
2.'si farkındaysanız hala saldırı modundasınız Murat bey'i de zor durumda bırakıyorsunuz.
3.'sü o üstte alıntı yaptığınız mesajın başı Murat bey'e farkındaysanız. Sizin eleştirilcek bir süreniz yada videonuz zaten yok. Başka bir isminiz varsa time table'da bilemem.
4.'sü F458 elimizde yok, olursa da video çekersem sizin için değil ama eğlence olsun diye video koyarım. Benim sizin gibi toplulukta kendimi kanıtlamak adına birşey yarıştırma gibi bir huyum yok çünkü.

Herkese iyi geceler dilerim.
Edit: Mesajınızı editlemenizde tam sizlik bir hareket olmuş. Cevap yazmaya luzum görmüyorum. Hayırlı geceler.

Mesaj editlemek nasıl benlik bi hareket olmuş bunun anlamı ne? Orada edit şıkkı neden var? Polemik yapma istersen. Benim toplulukta kendimi kanıtlamak gibi bir olayım yok. Uslubuna dikkat edersen sevinirim. Kişiliğin ile alakalı tek bir kelime edemem seni tanımıyorum. Ama sen nasıl benim hakkımda kişiliğimle alakalı laf edebiliosun onu çözemedim. Dediğim gibi ettiğin laflara dikkat edersen sevinirim. Çocukluk arkadaşın değilim.

M3CSL
07-09-2013, 00:14
Kişisel saldırı moduna geçmek moda herhalde:D
Bende konuyu şaşırtcam bundan sonra aventador süresi eleştircem ama korkuom al bir tane daha iyisini yap denir diye:D
Egolardan arınmak lazım ama karakter özelliği sonradan düzeldiğini görmedim.

kelalper
07-09-2013, 00:31
Ya Murat bey bile megane ile çıkarım sizi geçerim dememişken Alper abi sen niye bu kadar değişik yerlerden vuruyorsun anlayamıyorum.Hayır biliyorum zor adamsında bu kadar adam sana birşey anlatmaya çalışırken neden neden neden isyan bu :D kullanmadığın araba hakkında yorum yapma ama Murat sizi sizin aracınızla geçer sizden yavaş girer viraja yavaş çıkar ama iyi süre yapar,siz önce bi kullanın sonra 458e laf edin,daha 1kere 3kere 5kere girdiniz eleştirmeye hakkınız yoklar falan alt alta koyup toplayınca korktum ben senin düşünce yapından :) hala kimse kabul etmedi neden daha yavaş girip yavaş çıktığını 8e takılma start finish sonu 70-90arası gitti geldi 458in hızı Ahmet orayı 110la dönüyor hala yok yok yok ayarımız kaçtı sabahtan beri yahu :) insanlar düşman olmak için yazmıyor burda arabanın potansiyeli var seninde tecrüben olduğunu söylüyorsun hep koy incar videonu alın size 2:35 indirdim aşağı uğraşın yetişmeye artık de çekil kenara izleyip birşeyler öğrenelim sana yetişmeye debelenelim ;)

Hemen edit çekiyorum eğer Murat bey bizden tecrübesiz dediysem bi daha o piste çıkamayayım nereden çıkartıyorsun.O zaman şöyle söyleyeyim 458 hothatch sınıfı kadar başarılı değil virajda olsa zaten Murat bey çıkardı o hızlara dimi bunda hem fikir mi olduk artık?Peki Murat beyin siz benden hızlı viraj dönüyorsanız ben size farkı düzlüktemi atıyorum bana teknik açıklama yapın demesine ne düşünüyorsun?

Zeki birincisi yazdıklarımı iyi oku. Senden yavaş girer senden hızlı çıkar dedim. İkincisi benim video koymak kendimi kanıtlamak gibi bir olayım yok. Kendimin ne yapabildiğini ne yapamayacağımı iyi biliyorum. Seni ilk piste çıkaran da benim pistte ikinci çıktığında abi haklıymışsın dediklerini yapınca sürem şu kadar iyileşti diyen de sensin? 3. Sü ben megane ı 2 sene önce çıkardım istanbul parka. Ne yapıp ne yapamayacığını görmek için. Sidik yarıştıracak değilim kimseyle. Dediğim gibi orçun beyin dediği gibi kendimi ispat peşinde olsaydım dünya kadar organizasyon yaptık piste çıkar videosunu 20 kere koyardım. Bu demek değil ki video koyanlar kendini ispat peşinde. Yanlış anlaşılmasın. Herkesin görüş meselesidir. O yüzden bana çıkıp yapta görelim deme gaza gelmem.

Zero
07-09-2013, 00:47
Zeki birincisi yazdıklarımı iyi oku. Senden yavaş girer senden hızlı çıkar dedim. İkincisi benim video koymak kendimi kanıtlamak gibi bir olayım yok. Kendimin ne yapabildiğini ne yapamayacağımı iyi biliyorum. Seni ilk piste çıkaran da benim pistte ikinci çıktığında abi haklıymışsın dediklerini yapınca sürem şu kadar iyileşti diyen de sensin? 3. Sü ben megane ı 2 sene önce çıkardım istanbul parka. Ne yapıp ne yapamayacığını görmek için. Sidik yarıştıracak değilim kimseyle. Dediğim gibi orçun beyin dediği gibi kendimi ispat peşinde olsaydım dünya kadar organizasyon yaptık piste çıkar videosunu 20 kere koyardım. Bu demek değil ki video koyanlar kendini ispat peşinde. Yanlış anlaşılmasın. Herkesin görüş meselesidir. O yüzden bana çıkıp yapta görelim deme gaza gelmem.

Ya abi öyle bir diyorsun ki biz kendimizi kimseye kanıtlamaya mı çalışıyoruz.Bak soru işareti koymadım öyle değil zaten manasında.Tamam hayatımda ilk piste çıktığımda sen vardın yanımda bi dövmediğin kaldı gık dedim mi sana hep birşeyler kapmaya çalıştım e ikimiz 250kilo çektik dediklerini sahaya yansıtamadım ama dediğin şeylerin çok faydasını gördüm doğrudur ama sonuçta bizde yavaş yavaş katıyoruz üzerine.30 sene önce f1de yarışan pilotlar schumiden iyimi eski ralliciler loebden iyimi bunun eskiyle yeniyle bir bağı yok maradona messiden iyimi şimdi.Bundada soru işareti yok çünkü cevabı belli dediklerimin.Kimseyle sidik yarıştırmıyorum ki senin bilgi tecrübe ve arabana en az sen kadar güvenerek bize daha öğretici hatasız bir video yap ki gelişimimize yardımcı ol diyorum sen bunu gaz anladıysan yanlış anladın senin algın bu yöndemi oldu yani?Bak hep başkası şunu yapar bunu yapar diyorsun sen yardım etmeyi seversin çok zamanda etmişsindir sağol ama burada çıkıp öğretici video koymadığın sürece dediklerine hep bir soru işareti kalacak kafalarda.Birde 2sene önce ne yapıp yapamadığını görmek için çıktın ne yaptığına kanaat getirdin şu an bizi çok hatalı gördüğüne göre vardır bir rakam ortada bak resmiyete gerek yok samimiyetine inanıyorum nedir süren söyle mahsuru yoksa?