PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 31 AĞUSTOS MEGANE RS 1. SEANS (us 9888)

ahm_
04-09-2013, 02:51
31 Ağustos İstanbul park Megane RS (us 9888) - YouTube (http://youtu.be/OatkchVvnL4)

Full stock araç süre 2,36

Öncelikle tam 2 tur yol vermeyen subaru sti arkadaşa teşekkür ederim =) Virajlarda cizgimi çok bozdu ve daha iyi bir süre yapmamı engellediği için tabi düzlüklerde de aracım standart olduğu için hiç bir şekilde geçemedim (güç farkından dolayı )

M6 yı kullanan arkadaş çok iyi niyetli başka bir konuda da konuşmuştuk ama içe daldığını farketmeyip yol vermesem ciddi bir kaza olabilirdi.
Dip not : sesi 1 km den farkettim yol verdim =)

C.tesi günü kaza yapan araç videonun sonunda ki maseratidir . Yaklaşık 3-4 km önlü arkalı gittik sanırım hırs yaptı geçmek için ve limitin üstünde bir hıza çıktı ( çünkü orda aracımla ilk defa 220 km hıza ulaştım yol verdim geçmesi için böyle olucağını tahmin etseydim vermezdim ama beni o süratle geçince durmasının münkün olmadığını biliyordum şöförün kendisinde bir şey olmaması o kazada sevindirici bir şey .

İyi seyirler çizgilerle alakalı ve araç kullanımı limitleriyle alakalı hatamız muhakkak vardır daha çok pisti tanıyarak bu sürenin belki biraz daha düşebiliceğini düşünüyorum ya da motoru biraz güçlendirerek biraz daha düşebilir...

Zero
04-09-2013, 03:17
İlk seanstada mı 2:36.9 döndün?

ahm_
04-09-2013, 03:20
İlk seanstada mı 2:36.9 döndün?

Yok burda 2,38 ne farkeder diğer videoda ekli zaten orda 2,36 döndük ya

kelalper
05-09-2013, 09:37
mini az kalsın yan koltuğa oturuomuş. Yoksa kamera açısından mı ?

orhanerdogan
05-09-2013, 09:53
Tebrik ederim arkadaşım özellikle subaruyu geçtikten sonraki yol çizgin çok güzel. Subaru sahibi arkadaş uzun süre defans yapmış senide yavaşlatmış, defans yapıcam diye muhtemelen kendide çizgisini kaybetmiş. Maserati de en yavaş girilecek viraja çok süratli gelerek giremeden düz geçmiş onada geçmiş olsun diyelim.

R21TURBO 41
05-09-2013, 09:56
Genelde sıkılır tamamını seyretmem , farkına bile varmadan tamamını seyretmişim. Pilotaj çok iyi , zaten stock RS ile yapılan değer anca bu pilotaj ile yapılır.
Tebrikler.

orhan_guney
05-09-2013, 10:04
subaru baya direnmiş, Maşallah çok iyi kullanıyorsun.

Mehmetmert
05-09-2013, 11:51
Maserati çok kötü olmuş :(

dqn
05-09-2013, 12:19
20 dakika full gaz gitmişsiniz, bunun araca bir zararı yok mu?

Zero
05-09-2013, 12:34

Yok o mini torque steer yapmak icin cikmis ozellikle benimde turumu mahvetti sonra kaldi zaten arabanin bi yerini buktu.Ardindan maserati geldi hic zorlamadim yol verdim cunku patlayacagi belliydi Allahtan bu turda babam vardi yanimda sahil spec takildik :) hem mini hem maserati once bana ben uzak dursunlar diye saldiktan sonrada Ahmete cakacakti az kalsin tam kara listelikler.

kelalper
05-09-2013, 13:46
Maserati dururmuşta frene basamamış . yoksa fren noktası o araba için erken bile. Sadece ilk başta çok az basmış.Sonra zaten patates. Quatroporte ile daha geç basıp rahat döndüğümü biliyorum. Orada o tip arabalarla fren noktası şıkanla sinyalizasyon arası. Megane ile şikan başlangıcından 1 tık sonrası.

Zero
05-09-2013, 13:55
Maserati dururmuşta frene basamamış . yoksa fren noktası o araba için erken bile. Sadece ilk başta çok az basmış.Sonra zaten patates. Quatroporte ile daha geç basıp rahat döndüğümü biliyorum. Orada o tip arabalarla fren noktası şıkanla sinyalizasyon arası. Megane ile şikan başlangıcından 1 tık sonrası.

Tabi canim zaten o frendeyken ben donerim burdan dedi lastige dikkat ederseniz daha gerekli hiza inmeden hamle yapiyor donmek icin tabi kacinilmaz son kafadan aldi goturdu.Sikan baslangicindan yaklasik 4-5metre sonrasi ideal mesafe gibi tespit ettim bende rs icin ama belki bazi yerlerde biraz daha gec yapilabilir.Mesela ben yellow stufftan yolda hic memnun degilim pistte son derece iyi cikti yol performansindan sonra beklemiyordum bu kadar fark.

Onrcn
05-09-2013, 14:10

Abi frene basamamis ne demek ya ? Ayagi mi kaymis? Adamin ilk turu olsa anlarim da yani.. Adamin yaninda oturmuscasina yorum yazmissin. Frenleri asiri isinmis, en son frene bastiktan sonra duzluk geliyor orada da frenlerin tepkileri unutulup duzlugun sonunda frene bastiginda evde kimse olmuyor. Olay bundan ibaret. Seni cok severim biliyorsun da arada boyle bunun da en iyisini biz biliriz gibi yaziyorsun :D

Ote yandan surus icin tebrik ederim, gayet guzel olmus. Daha guzel bir kamera ve ortasinda yazi olmayan bir video hak ediyor aracinizda ; )

Tabi canim zaten o frendeyken ben donerim burdan dedi lastige dikkat ederseniz daha gerekli hiza inmeden hamle yapiyor donmek icin tabi kacinilmaz son kafadan aldi goturdu.Sikan baslangicindan yaklasik 4-5metre sonrasi ideal mesafe gibi tespit ettim bende rs icin ama belki bazi yerlerde biraz daha gec yapilabilir.Mesela ben yellow stufftan yolda hic memnun degilim pistte son derece iyi cikti yol performansindan sonra beklemiyordum bu kadar fark.

O yuksek ihtimal duramayacagini anlayip son cirpinislarini yapti orada :)

HUSNU
05-09-2013, 14:11
Subaru gereksiz yere önünüzü kapamış. Güzel sürüş gerçekten. Tebrikler

mcy
05-09-2013, 14:20
subaruyu uzun bir zaman geçememen sanrım subarunun biraz kontrolsüz oluşu. yani her virajda farklı giriş çıkışı olması senin subaruyu geçmek için riske girmemeni düşündürüyor bana. zaten subaruya geçmeden önceki son turunda hep dıştan girmek istiyorsun. olası bir kazayı önlemek için. çizgin ve dikkatin çok güzel tebrik ederim.

masarati seni geçmeden önce aynada ne gördün de elinle bu hareketi yaptın merak ettim doğrusu :D

http://k1309.hizliresim.com/1f/5/sb9jd.jpg

Zero
05-09-2013, 14:24
Abi frene basamamis ne demek ya ? Ayagi mi kaymis? Adamin ilk turu olsa anlarim da yani.. Adamin yaninda oturmuscasina yorum yazmissin. Frenleri asiri isinmis, en son frene bastiktan sonra duzluk geliyor orada da frenlerin tepkileri unutulup duzlugun sonunda frene bastiginda evde kimse olmuyor. Olay bundan ibaret. Seni cok severim biliyorsun da arada boyle bunun da en iyisini biz biliriz gibi yaziyorsun :D

Ote yandan surus icin tebrik ederim, gayet guzel olmus. Daha guzel bir kamera ve ortasinda yazi olmayan bir video hak ediyor aracinizda ; )

Yalnız Onurcan biz çok izledik tartıştık Ahmetle bende tam anlamıyla frenleme yapmadığına kanaat getirdim seans içindeki kullanım tarzından sebep çünkü uzunca bir süre arkamdan geldi benimde.Orda Ahmet pist günlerindeki ilk 220sini görüyor geçilmemek için ama maserati (ateşli sol bek) kafaya koymuş bu düzlükte geçeceğim diye ve muhtemelen bu rs duramaz arkadan bana çarpar deyip tam kazık frene oturmamış biraz yavaşlayıp hızla önünden dönmek istemiş gibi geldi banada.Bunu daha aracı çizgiye oturtamadan dönmeye yeltenmesinden tahmin ediyorum.

Zero
05-09-2013, 14:26
subaruyu uzun bir zaman geçememen sanrım subarunun biraz kontrolsüz oluşu. yani her virajda farklı giriş çıkışı olması senin subaruyu geçmek için riske girmemeni düşündürüyor bana. zaten subaruya geçmeden önceki son turunda hep dıştan girmek istiyorsun. olası bir kazayı önlemek için. çizgin ve dikkatin çok güzel tebrik ederim.

masarati seni geçmeden önce aynada ne gördün de elinle bu hareketi yaptın merak ettim doğrusu :D

Ne var spor gazetesi hareketi :D gerçekten çok acayip gidiyordu yan frenli viraj toprağa çıkmalar falan bu hareket az bile :D

Onrcn
05-09-2013, 14:42
Yalnız Onurcan biz çok izledik tartıştık Ahmetle bende tam anlamıyla frenleme yapmadığına kanaat getirdim seans içindeki kullanım tarzından sebep çünkü uzunca bir süre arkamdan geldi benimde.Orda Ahmet pist günlerindeki ilk 220sini görüyor geçilmemek için ama maserati (ateşli sol bek) kafaya koymuş bu düzlükte geçeceğim diye ve muhtemelen bu rs duramaz arkadan bana çarpar deyip tam kazık frene oturmamış biraz yavaşlayıp hızla önünden dönmek istemiş gibi geldi banada.Bunu daha aracı çizgiye oturtamadan dönmeye yeltenmesinden tahmin ediyorum.

Yok biz birinci agizdan duyduk olayi, orada frene oturuyor ama durmuyor :D Duramayacagini anlayinca da, cizgiye oturmadan donmeye calisarak kurtarmaya calisiyor. Hatta donus cizgisini gecirme sebebi de durdurabilmek icin duz cizgide gidiyor, bakti olmuyor sola kiriyor. Yani sahibi yalan soylemiyorsa frene oturdugunda evde kimse olmuyor :D

Not: El hareketi efsaneymis haha

Zero
05-09-2013, 14:49
Yok biz birinci agizdan duyduk olayi, orada frene oturuyor ama durmuyor :D Duramayacagini anlayinca da, cizgiye oturmadan donmeye calisarak kurtarmaya calisiyor. Hatta donus cizgisini gecirme sebebi de durdurabilmek icin duz cizgide gidiyor, bakti olmuyor sola kiriyor. Yani sahibi yalan soylemiyorsa frene oturdugunda evde kimse olmuyor :D

Sen olsan ben maseratiyi durduramadım mı derdin gençlere :D bak şöyle bir durum var sanmıyorum o aracın frenleri şissin daha seansın kaçıncı dakikası bide seansın yarısı toprakta dinlenerek geçmişken :D ?

Onrcn
05-09-2013, 15:16
Konu sasti aslolan senin turlarin, bosverelim Maserati yi ;)

kelalper
05-09-2013, 17:42

Onurcan o frenler kolay kolay şişmez abi. Biz sabahtan akşama kadar pistte turluyoruz o arabalarla ki arada kukalar koyuyoruz frenlere daha fazla yük binio şişmio. Quatro porte şişmezken granturismo nasıl şişsin.Herif frene abanmamış belli. Ondan sonra abanmış ama geç kalmış ki Megane ın yanından geçtiği hız bizim çıktığımız hızlardan daha düşük orada. Yaw zaten belli herif frene bastığında Megane ile arasındaki mesafe değişmio. O arabanın ölüsü bile Megane ın frenlerinden güçlüdür. Fren noktasında efektif fren yapmamış. Olay o. Beni sev sevme önemli değil yanlış bişey söylediğimde uyardığında kızacak halim yok. Herşeyi bilirim gibi bir iddiamda yok ama o arabalarla tur sayımı hatırlamıorum o arabaları o kadar iyi tanıyorum. :D

kelalper
05-09-2013, 17:44

Sen de inandın mı hacı H.Ü ya. Yapma allah aşkına.

OrcunInce
05-09-2013, 21:25
Tebrik ederim arkadaşım özellikle subaruyu geçtikten sonraki yol çizgin çok güzel. Subaru sahibi arkadaş uzun süre defans yapmış senide yavaşlatmış, defans yapıcam diye muhtemelen kendide çizgisini kaybetmiş. Maserati de en yavaş girilecek viraja çok süratli gelerek giremeden düz geçmiş onada geçmiş olsun diyelim.

Maserati'yi kullanan Hakan Ünsal arkadaşlar :)
O kadar gereksiz fren kullanmış ki Maserati'nin frenlerini şişirmeyi başarmış. Geldiğinde kendide söyledi 'çok gereksiz fren bastım pisti bilmediğimden, acemilikte var tabi, dip frende hiç bir negatif ivmelenme olmadı' dedi. Bu arada Ferrari'leri bile şişiren insanlar mevcut, herkes otomobilden anlamıyor :)

ahm_
05-09-2013, 22:47

Kamera acısıda var biraz fakat orda içe gırmedim onun yuzunden ve dısarı kactım hatta frene bastım tam kayarsa vurmasın dıye gozum hep ondaydı yani

ahm_
05-09-2013, 22:50
Tesekkur ederim evet onu gecmeye calısırken yol çizgimi çok bozmak zorunda kaldım içe girsem ani fren yapar diye dıstan virajları almak zorunda kaldım

ahm_
05-09-2013, 22:51
Genelde sıkılır tamamını seyretmem , farkına bile varmadan tamamını seyretmişim. Pilotaj çok iyi , zaten stock RS ile yapılan değer anca bu pilotaj ile yapılır.
Tebrikler.

Teşekkür ederim :) stock olması düzlüklerde çok rahatsız etsede virajlarda bu açığı kspatmak için hep bir mücadele verdim virajlarda arayı ne kadar açsamda düzlüklerde hep yetişmeleride insanın canını sıkmıyor değil

ahm_
05-09-2013, 22:53
subaru baya direnmiş, Maşallah çok iyi kullanıyorsun.

Evet bir hayli direndi aramızda ciddi güç farkı olduğu için sanırım geçtiğim yerde bile geçemedim gene önüme geçti ama ona bi hayli tempo tutturdum süresi iyi gelmişse büyük ihtimalle benim etkim vardır :)

Zero
05-09-2013, 22:54
Alıntının yanında +işareti var herkesin postundan toplu alıntı yap altlarına yaz tek mesajda.Bu ne la kim ne demiş diye okudukça altalta hep sen çıktın :D

ahm_
05-09-2013, 22:55
20 dakika full gaz gitmişsiniz, bunun araca bir zararı yok mu?

Aracım fabrikadan çıktığı gibi ful stock olduğu için ve çok iyi baktığım için açıkcası hiç soğutmaya gerek duymuyorum öyle bir gereksinim hissettırmiyor stock olmasının tek avantajı bu olsak gerek

ahm_
05-09-2013, 23:02

Teşekkür ederim evet subarunun gereksiz yerde kazık fren yapması olası kazadan dolayı korkuttu beni çok huzursuz etti o el hareketi arkadan çok hızlı gelen maseratiye ben 220 ye cıktım viraja çok az kaldı amacın ne sıkıştırıyorsun diyip yol verdim duramayacagı bellıydı zaten

ahm_
05-09-2013, 23:08
Onurcan o frenler kolay kolay şişmez abi. Biz sabahtan akşama kadar pistte turluyoruz o arabalarla ki arada kukalar koyuyoruz frenlere daha fazla yük binio şişmio. Quatro porte şişmezken granturismo nasıl şişsin.Herif frene abanmamış belli. Ondan sonra abanmış ama geç kalmış ki Megane ın yanından geçtiği hız bizim çıktığımız hızlardan daha düşük orada. Yaw zaten belli herif frene bastığında Megane ile arasındaki mesafe değişmio. O arabanın ölüsü bile Megane ın frenlerinden güçlüdür. Fren noktasında efektif fren yapmamış. Olay o. Beni sev sevme önemli değil yanlış bişey söylediğimde uyardığında kızacak halim yok. Herşeyi bilirim gibi bir iddiamda yok ama o arabalarla tur sayımı hatırlamıorum o arabaları o kadar iyi tanıyorum. :D

Herkesi açıklayıcı bir şey yazayım birinci gözden biri olarak ben ilk defa orda 220 ye çıktım beni en az 250-260 la geçti ve mesafe çok azdı en fazla yarım saniye basmamıştır sonra kazık fren yaptı ben 3 vites komp. Yaptım biston kaputtan çıkıyordu ve frenlerim sıfır yani çok iyi duruyor orda vites küçülterek durmaya çalıssaydı belki dururdu vurmazdı ama yoldan gene çıkardı hz maserati olsa o hızla orda duramaz tek dyrcak araç f1 dir

ahm_
05-09-2013, 23:46
Konu sasti aslolan senin turlarin, bosverelim Maserati yi ;)

Maserati o güne damgasını vurdu benim videoda da olması konuyu ons çekti sanırım onurcan:)

ahm_
06-09-2013, 00:53
Maserati'yi kullanan Hakan Ünsal arkadaşlar :)
O kadar gereksiz fren kullanmış ki Maserati'nin frenlerini şişirmeyi başarmış. Geldiğinde kendide söyledi 'çok gereksiz fren bastım pisti bilmediğimden, acemilikte var tabi, dip frende hiç bir negatif ivmelenme olmadı' dedi. Bu arada Ferrari'leri bile şişiren insanlar mevcut, herkes otomobilden anlamıyor :)

Bence o şişti diye bahane üretmiş biraz geç bastı ve aşırı hızlıydı imkanı yok duramazdı sadece frenle komp. yapması gerekirdi heyecan yaptı ya da geçince mutlu oldu yarış bitti artık benim için diyip pistten çıkıp gitmek istedi orası çıkısa yakın ondan olabilir =)

kelalper
06-09-2013, 12:56
Herkesi açıklayıcı bir şey yazayım birinci gözden biri olarak ben ilk defa orda 220 ye çıktım beni en az 250-260 la geçti ve mesafe çok azdı en fazla yarım saniye basmamıştır sonra kazık fren yaptı ben 3 vites komp. Yaptım biston kaputtan çıkıyordu ve frenlerim sıfır yani çok iyi duruyor orda vites küçülterek durmaya çalıssaydı belki dururdu vurmazdı ama yoldan gene çıkardı hz maserati olsa o hızla orda duramaz tek dyrcak araç f1 dir

Maserati seni geçerkeni orada 250-260 göremez onu söyliim de. F458 ile 270 civarı gelip sinyalizasyon direğinde fren yapıp dönersin orada. Granturismo da aynı fren noktasından 250 ile frenleyip döner ama seni geçerken aranızda o kadar hız farkı yok ve fren noktasıda bayağı önde sinyalizasyon direğine göre. Yani mesafe az değildi sadece etkin fren yapamadı ya da kendi deyimi ile frenler şişti. Bi de kompresyona sokmuştur muhakkak ki normal debriyajlı sistemden daha rahat. Ama panik frende işe yaramaz.

ahm_
06-09-2013, 13:04
Maserati seni geçerkeni orada 250-260 göremez onu söyliim de. F458 ile 270 civarı gelip sinyalizasyon direğinde fren yapıp dönersin orada. Granturismo da aynı fren noktasından 250 ile frenleyip döner ama seni geçerken aranızda o kadar hız farkı yok ve fren noktasıda bayağı önde sinyalizasyon direğine göre. Yani mesafe az değildi sadece etkin fren yapamadı ya da kendi deyimi ile frenler şişti. Bi de kompresyona sokmuştur muhakkak ki normal debriyajlı sistemden daha rahat. Ama panik frende işe yaramaz.

Kendi aracımda hızım tam 220 idi bayada hızlı geçiyor beni o hızlar olması muhtemel değilmidir komp hiç yapmadı bizzat gördüm dinledim yarım saniye geç kazık fren yaptı sonrada fayda etmedi işte sola direksiyon kırması duramıcam belki dönerim endişesi iydi bu arada o aracın son turuydu şişme olabilir ama orda o hızla yarım saniye geç basmak demek kazaya sebebiyet verdi diye düşünüyorum

kelalper
06-09-2013, 13:08
sen 220 isen onunda hızı 230 civarıdır. Sokakta durup yanından 30 km ile geçen arabanın hızına bakarsan anlarsın nasıl geçeceğini. Fark aşağı yukarı aynıdır. Zaten senin arkandan basmaya başlıyor senden hızlı gelmiyor. Senden hızlı akselere oluyor normal olarak. Yani bir anda 220 den 250 ye çıkamaz.

ahm_
06-09-2013, 13:23
sen 220 isen onunda hızı 230 civarıdır. Sokakta durup yanından 30 km ile geçen arabanın hızına bakarsan anlarsın nasıl geçeceğini. Fark aşağı yukarı aynıdır. Zaten senin arkandan basmaya başlıyor senden hızlı gelmiyor. Senden hızlı akselere oluyor normal olarak. Yani bir anda 220 den 250 ye çıkamaz.

Arkadan çok hızlı geliyor el hareketi yapıp sağa kaçıyorum banamı vurucan diye hızını kendisine sormak lazım tabi biz ne desek boş ama ciddi hızı vardı ve yarım saniye geç fren kaza getirdi

kelalper
06-09-2013, 13:25
Dediğim gibi fren noktası erken bile. Çok rahat sinyalizasyon direğinin altında fren yapabilirsin o araba ile. Ben megane ile şıkan çizgisinden bir tık sonra oturuyorum frene ve dönüyorum.

ahm_
06-09-2013, 13:33

Dediğim gibi fren noktası erken bile. Çok rahat sinyalizasyon direğinin altında fren yapabilirsin o araba ile. Ben megane ile şıkan çizgisinden bir tık sonra oturuyorum frene ve dönüyorum.

Birgün beraber çıkma fırsatımız olursa sizi izlemek isterim takip etmeye çalışırım elimden geldiğince

ozans
06-09-2013, 13:43
Subaruyu izlerken bana fenalık geldi, hiçbir anlamı yok o defansifliğin. Hem pilotajını hem de aracı çok beğendim, tebrik ederim.

Arka düzlükte en son kaç km/s görüydunuz? Ben Gf8 ile 4. vitesi bitiremiyordum(195-200km/s), meganlar çok fena gidiyor hoşuma gitti :)

ahm_
06-09-2013, 14:06
Subaruyu izlerken bana fenalık geldi, hiçbir anlamı yok o defansifliğin. Hem pilotajını hem de aracı çok beğendim, tebrik ederim.

Arka düzlükte en son kaç km/s görüydunuz? Ben Gf8 ile 4. vitesi bitiremiyordum(195-200km/s), meganlar çok fena gidiyor hoşuma gitti :)

Tesekkür ederim onu geçene kadar banada fenalık gelmişti :) normalde 205-210 görüyorum sadece maserati ile olan kısımda 220 gördüm durana kadar bi hayli zorlandım tabi :)